'reventieve arrestaties bij EK Alcoholgebruik hoofdoorzaak uitgaansgeweld PZC Veel minderjarige prostituees werken onder dwang Grote kans op schaderegeling wateroverlast BPH® ^BSS Helft leraren heeft spijt van beroepskeuze binnenland 3 *eper steunt politiewens voor nieuwe wetgeving /arkenshouders ïntillen moeten öto's over Inishandeling och vrijgeven Mogelijke autodief doodt zichzelf Terlouw wil uitstel Betuwelijn Boy Edgarprijs Van Binsbergen Arnhem moet schikken met CD Toch ontslagen Radio Rijnmond PvdA en D66 willen aantal korte vluchten indammen vrijdag 30 oktober 1998 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minderjarige meisjes die in Nederland in de prostitutie wer ken, doen dat grotendeels (ongeveer 79 procent) onder dwang. Naast emo tionele manipulatie als dwangmiddel, wordt één op de vijf minderjarige prostituees met fysiek geweld onder druk gezet. Dit blijkt uit het eerste landelijke on derzoek naar minderjarige prostitu ees dat in Nederland is gehouden. De studie is gedaan door het Nederlands Instituut voor Sociaal Sexuologisch Onderzoek (Nisso) in opdracht Vaii het ministerie van Justitie. Het aantal minderjarige meisjes dat jaarlijks in contact komt met politie en hulpver lening in de 24 (rmddel)grote steden en dat in de prostitutie werkt of heeft gewerkt, bedraagt naar schatting tus sen de 1,000 en 1.500. Daarnaast den ken de onderzoekers dat nog eens 500 meisjes in deze wereld zitten of zaten, van wie geen gegevens bekend zijn. Meestal dwingen hun partners Neder landse en allochtone meisjes tot pros titutie. Die partners zijn relatief vaak van Marokkaanse afkomst. Drie kwart van de recent geïmmigreerde prostituees belandt door vrouwen handelaren in Nederland. Een kwart van de vrouwenhandelaren is Neder lander. Oost-Europese, Chinese en Nigeri- aanse wouwen van lichte zeden ko men doorgaans via criminele organi saties uit hun land van herkomst hier in het prostitutiecircuit. Nationalitei ten die hier naast Nederlandse min derjarige hoertjes veel voorkomen zijn: Marokkaans (14%). Nigeriaans (8%), anders Afrikaans (12%), Oost- Europees (9%) en Chinees (7%). Het Nisso noemt het opvallend dat er weinig grote verschillen zijn in de achtergronden en de problemen van Nederlandse en allochtone minderja rige prostituees. Bij beide groepen spelen problemen thuis, weglopen van huis, het vroegtijdig verlaten van school en ervaring met seksueel ge weld een grote rol De meisjes lijken contacten met hulp verlening en politie zoveel mogelijk te vermijden. Eenderde deel van de on derzochte groep heeft pas nadat ze uit de prostitutie was, contact gezocht met hulpverlening of politie. De poli tie krijgt veel te maken met meis j es die te bang zijn om aangifte te doen. In een reactie onderstreept minister Korthals van Justitie het belang van preventieve maatregelen ter bestrij ding van prostitutie van minderjarige meisjes. Hij wil betere voorlichting op scholen en meer deskundigheid bij de jeugdhulpverlening. Ook wijst Korthals erop dat Justitie geweld, misbruik en de exploitatie van minderjarigen harder gaat aan pakken. De strafmaat voor deze delic ten gaat omhoog van één naar zes jaar. Bovendien kan het Openbaar Minis terie voortaan zelfstandig overgaan tot het vervolgen van personen die seks hebben met een prostituee. Nu kan dat pas als het slachtoffer een klacht indient. Een wetsvoorstel met deze strekking ligt bij de Tweede Ka mer. De minister heeft het rapport van de Nisso gisteren naar de Tweede Ka mer gestuurd. ANP yan onze redactie binnenland WENEN - De politie moet groe- en jongeren die duidelijk de edoeling hebben rellen te choppen tijdens het voetbal- oernooi Euro-2000 preventief Hip kunnen pakken. Tijdens risi- owedstrijden zou deze aspi- ant-voetbalvandalen bijvoor- eeld in een afgesloten militaire azerne 'andere bezigheden' kunnen worden aangeboden. libat zei minister Peper van Bin- lenlandse Zaken gisteravond in Venen, waar hij een vergade van de Europese ministers Binnenlandse Zaken en justitie bijwoonde, reageerde op een verzoek de Rotterdamse politiecom- Brekelmans om meer aDEN HAAG - De boerenorgani- niatie LTO-Nederland wil dat de idlabobank zich wat soepeler op- aitelt bij de beoordeling van var die in financiële zitten. C. van Gisbergen van vakgroep varkenshouderij LTO wil dat de banken bij berekeningen doen alsof er 1999 geen korting van lOpro- tent op de varkensrechten Hij gaat dit aan de drde stellen tijdens een gesprek iet de Rabobank. ANP politiebevoegdheden. Brekel mans, tijdelijk uitgeleend aan het Euro-2000-project, wil dat de politie bij het Belgisch/Ne derlandse kampioenschap de harde kern van hooligans kan infiltreren, GSM's afluisteren en groepen verdachten aanhou den. Hij werd op zijn wenken bediend. Peper zei bereid te zijn nieuwe wetgeving te maken, als dat vereist zou zijn. Peper denkt dat de politie ook op basis van de huidige regelge ving al vrij ver kan gaan. Hij verwees naar de risico wedstrijd Ajax/PSV vorig jaar, waar een politie-infiltrant in een Rotter dams café hoorde van het plan rotzooi te gaan trappen. Ook was de politie volgens Peper op de hoogte van de gesprekken die via mobiele telefoons werden gevoerd. De groep werd uitein delijk vanwege veiligheidsrisi co's voor omstanders toch niet aangehouden. Volgens Peper is het niet de be doeling groepen die nog geen strafbare feiten hebben begaan langdurig in de cel op te sluiten. „Je moet wel een plekje bij de hand hebben waar ze enkele uren kunnen gaan kaarten." Excessen De organisatie van het EK 2000 houdt serieus rekening met pro blemen met voetbalsupporters. Tijdens het WK in Frankrijk hadden in Lens en Marseille ex cessen plaats met Duitse en En gelse hooligans. De Nederland se politie pleit daarom voor wetgeving voor optreden. Het probleem is dat artikel 140 niet kan worden toegepast bij problemen met de openbare orde. ..Daarom moet er een wet telijke basis komen voor politie optreden tegen groepen suppor ters die zich misdragen", stelde Brekelmans eerder op de dag. Brekelmans zei gisteren dat 'de huidige wet- en regelgeving in Nederland onvoldoende basis biedt om supporters die uit zijn op gewelddadigheden, hiervan af te houden. Het maatschappe lijk verkeer mag immers niet worden ontwricht door een eve nement'. Het veiligheidsbeleid van Euro-2000 is gebaseerd op preventief optreden. ..Maar dan is het noodzakelijk dat daar voor wetgeving bestaat", weet Brekelmans. „In België is die er wel. Die invoering van zo'n wet geving biedt de politie de mogelijkheid bij ernstige orde verstoringen overlast en mis dragingen te voorkomen. Dus niet afwachten tot alles mis gaat, maar daarvóór al optre den." GPD/ANP m onze redactie binnenland "iLLEMSTAD - Dc Neder- indse Antillen moeten de foto's rijgeven die gemaakt zijn van ijf mishandelde gedetineerden de Koraal Specht gevangenis. bepaalde de rechter woens in kort geding. Advocaat ulvaran van de vijf had hiertoe 2e en verzoek ingediend omdat de Antilliaanse overheid de be- jn 'uste foto's niet wilde afstaan. Ie vijf gedetineerden werden p 14 juli in de gevangenis lishandeld waarna de landsre- ierche foto's van het toege- rachte letsel nam. De Antilli- pnse overheid werd onlangs in oger beroep wegens mishande- ng in Koraal Specht veroor- eeld tot een dwangsom van 000 gulden per keer per ge- mgene. ovendien wendden de vijf ge- 'tineerden zich tot het Euro- antimartelingcommissie PT, dat de klacht volgende eek in een plenaire zitting be- anclelt. De foto's moeten hier- ij het doorslaggevende bewijs veren van de mishandelingen de Curagaose gevangenis, ijdens het kort geding beloofde overheid de foto's binnen een ïr na de uitspraak aan de ad- icaat van de gedetineerden te 'erhandigen, zodat de rechter gevraagde dwangsom van 10.000 gulden niet hoefde op te ggen e Antilliaanse minister van istitie, Martha. is geschrokken in de foto's die hij heeft gezien, ij heeft vandaag of morgen een sprek met het CPT in Parijs, ij wil de commissie duidelijk aken dat de Antilliaanse rege- ng bezig is met het verbeteren de gevangenis. De hygiëne ordt aangepakt en nieuw- iuw moet afgerond zijn in 101Als de commissie daar niet in onder de indruk is, dan aakt hem dat niet zo heel veel t .ANP ■m Mi, |i a ■ui ui HI Patiënten van het Martini-ziekenhuis in Groningen wachten geduldig op ziekenauto's die hen van de locatie Swieten naar de locatie Ketwick zullen brengen. Het hospi taal besloot gisteren de locatie Swieten te ontruimen in verband met dreigende wateroverlast. foto Peter Wouda/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De kans dat ge dupeerde boeren en tuinders een schadevergoeding krijgen, lijkt groot. Minister Apotheker van Landbouw pleit vandaag in het kabinet voor een rege ling. Premier Kok vindt dat 'we niet met de rug naar de ge troffenen toe kunnen gaan staan'. Koningin Beatrix brengt vandaag een bezoek aan het getroffen gebied. In de 'Wet Tegemoetkoming Schade rampen en zware onge vallen' staat dat binnen twee dagen minstens 100 millimeter regen moet zijn gevallen, wil het tot een schadevergoeding komen. Kok zei gisteren dat ook naar de periode daarvoor moet worden gekeken. Apo theker vindt dat de gedupeer den 70 procent van de schade vergoed moeten krijgen. De schade aan land- en tuin bouw in de noordelijke provin cies is enorm en wordt geschat op 450 miljoen gulden. Vooral de oogst van aardappelen, maïs en suikerbieten is mis lukt. In de noordelijke provincies wordt voorzichtig gesproken van een stabiele situatie. Gro ningen en Friesland zijn be gonnen met het doorsteken van dijken waardoor overvloe dig water naar polders kan worden gesluisd. Op die ma nier worden waterbuffers van tienduizenden kubieke meters gecreëerd. De situatie in Drenthe wordt redelijk beheersbaar genoemd- Een nieuw punt van zorg is dat het water in de Rijn bij Lobith tegen de verwachting in blijft stijgen. Kok en minister De Grave van Defensie bezochten gisteren de geplaagde gebie den. De Grave bood bij die ge legenheid zijn excuses aan, omdat het zo lang had geduurd voordat de eerste militairen in Drenthe arriveerden. In Drenthe was de waterstand In de Groningse Tusschenklappenpolder zijn de dijken doorgestoken. Het water uit het Wildervancksterkanaal kan zo de polder in stromen, waardoor een extra overloop ontstaat. foto Dennis Beek/ANP in het Meppelerdiep bij Mep- pel en in het Stieltjeskanaal bij Coevorden nog zo hoog, dat sprake was van een kritieke si tuatie. Zandzakken In Meppel liepen nog steeds straten onder en werd er volop met zandzakken gesleept. El ders in de provincie zakte het water. Het verkeer in het zui den ondervond veel overlast. Groningen hield lang rekening met ontruimingen. De 4.000 bewoners van de Parkwijk in Winschoten en enkele duizen den bewoners van de stadswijk Hoomse Meer in Groningen werden gewaarschuwd dat ze eventueel weg zouden moeten. Later op de avond begon het waterpeil te zakken. Bewoners van twee verpleeghuizen in de stad Groningen en van een lo catie van het Martini-zieken huis werden uit voorzorg ge- evacueerd. Rijkswaterstaat heeft in de nacht van donderdag op vrij dag via de Krammersluizen zoet water uit het Volkerak- /Zoommeer gespuid op de zoute Oosterschelde. Dat ge beurde op verzoek van het Hoogheemraadschap West- Brabant, dat vreest voor wa teroverlast. Het water op het Zoommeer stond een halve meter boven NAP. Normaal houden de Krammersluizen zoet en zout water strikt gescheiden, maar bij calamiteiten kan Rijkswa terstaat extra zoet water inla ten. Doordemaatregel,afgelo pen nacht bij laag water, kan volgens een woordvoerder het peil om het Zoommeer slechts vijf centimeter zakken. Niet in de laatste plaats omdat het Oosterscheldewater door dood tij en opstuwing vanuit de Noordzee bij laag water bijna driekwart meter hoger staat dan normaal. ANP/GPD van onze redactie binnenland UTRECHT - De helft van de le raren heeft spijt van hun be roepskeuze. De werkdruk is hoog en een kwart van de Iera ren is ontevreden over de in houd van het werk. Wetenschappers van de Stich ting voor Economisch Onder zoek van de Universiteit van Amsterdam hebben ruim 3.000 leraren in het voortgezet on derwijs ondervraagd. In op dracht van de Algemene On derwijsbond (AOb) deden zij onderzoek naar 'De positie van de leraar aan het eind van deze eeuw'. Een mooi beroep maar veel te zwaar, concludeert de bond in het spoor van de onder zoekers. Vergeleken met de meeste West-Europese landen moeten leraren in Nederland meer lessen geven en is het aan tal leerlingen per klas groter. Het bruto jaarsalaris van de Nederlandse leraar ligt 7.000 gulden onder dat van werkne mers met een vergelijkbaar op leidingsniveau en dienstjaren. Vaker dan in andere beroeps groepen zeggen leraren de werkbelasting niet aan te kun nen. Gemiddeld draaien zij 20 procent meer uren dan het aan tal waarvoor zij zijn aangeno men. Vooral op grond hiervan acht ruim 40 procent de 'psy chische arbeidsomstandighe den' onvoldoende. Staatssecretaris Adelmund van Onderwijs, die gisteren het rapport in ontvangst nam, komt volgende week met plan nen voor het lerarenbeleid. 'Minder werkdruk en meer werkplezier' is daarbij een be langrijk uitgangspunt. Een deel van de resultaten van het onderzoek, dat volgens haar een 'realistisch en genuanceerd beeld' geeft van hel beroep, zal zij met minister Hermans van Onderwijs in de plannen ver werken. ANP NIEUWKUIJK - Een 44-jarige man uit het Brabantse Nieuw- kuijk die mogelijk betrokken is geweest bij de diefstal van twee auto's, heeft zichzelf gisterochtend met een vuurwapen om het leven gebracht. Dat gebeurde nadat de politie zich bij hem had vervoegd met de bedoeling hem aan te houden. De man bestiert een autobedri j f. De politie beschikte over in formatie dat erbij hem twee gestolen voertuigen waren afge leverd. Toen agenten de 44-jarige daarmee confronteerden, zei de man niet te weten wat er met de auto's aan de hand was. Vervolgens ging hij zijn naast het bedrij f gelegen woning bin nen, volgens eigen zeggen om zijn moeder te vragen of die wel licht meer wist. Korte tijd later bleek dat de man zichzelf op de bovenverdieping met een vuurwapen ernstig had verwond. Hij overleed korte tijd later in een ziekenhuis. ANP ARNHEM - D66-coryfee Jan Terlouw vindt dat de aanleg van de Betuwelijn tien tot vijftien jaar moeten worden uitgesteld. Volgens de oud-Commissaris van de Koningin in Gelderland is de technologie dan zover ontwikkeld dat de goederenspoor lijn mogelijk geheel ondergronds kan worden aangelegd. Na tuur en milieu blijven daardoor gespaard. Volgens Terlouw moet het geld dat al is uitgetrokken voor de spoorlijn intussen worden gebruikt om knelpunten op auto- en vaarwegen op te heffen. Hij zei er aan te twijfelen of de Be- 1 tuwelijn sowieso moet worden aangelegd. Hij wees in dit ver band op de bezwaren van wetenschappers. Acht hoogleraren riepen het kabinet onlangs op met de aanleg te stoppen. Het project dreigt volgens hen onrendabel te worden. ANP AMSTERDAM - Gitariste, componiste en bandleider Corrie van Binsbergen krijgt de VPRO/Boy Edgarprijs, die algemeen als de belangrijkste onderscheiding op het gebied van de jazz en de geimproveerde muziek wordt beschouwd De prijs be staat uit 25.000 gulden en een plastiek van Jan Wolkers Volgens de jury heeft Van Binsbergen. sinds ze in 1983 haar studie gitaar aan het Utrechts Conservatorium voltooide, een 'ronduit indrukwekkende' staat van dienst opgebouwd. Zij was actief op tal van muzikale fronten. ANP DEN HAAG - De gemeente Arnhem moet een schikking tref fen met de Centrum Democraten over de vergoedingen voor CD-raadslid H. Selhorst. Dit adviseert Staatsraad J. Bartel van de Raad van State, zo bleek gisteren in Den Haag. Selhorst, raadslid tussen 1994 en 1998, ontving 15.000 van de 40.000 gulden onkostenvergoedingen. De gemeente weigert de resterende 25.000 uit te keren omdat hel raadslid niet vol doende kon aantonen waaraan hij het geld had uitgegeven. De rechtbank in Arnhem oordeelde op 14 augustus dat de ge meente de aanvraag van de CD opnieuw moest beoordelen. Arnhem probeerde deze uitspraak via de Raad van State te vernietigen. ANP ROTTERDAM - De deze week aangekondigde bezuinigingen bij de regionale radiozender Radio Rijnmond gaan toch ge paard met ontslagen. Zeven mensen moeten het veld ruimen van wie er drie in vaste dienst zijn. De radiozender kampt met een tekort van 1,3 miljoen gulden. Hoofdredacteur B. Groe nendijk ontkende eerder dat er ontslagen zouden vallen. Niet alleen Radio Rijnmond maar meer publieke regionale ra - diozenders staan door teruglopende inkomsten onder druk om te bezuinigen. Volgens I. Brakman van de journalisten vakbond NVJ lopen door de toegenomen concurrentie in de ether de reclameopbrengsten terug. ANP glazen heeft 39 procent geen moeite en een op de tien jonge ren drinkt meer dan 21 glazen op een avond. Jongens drinken gemiddeld meer dan meisjes. Van de jongens drinkt 57 pro cent meer dan tien glazen, bij meisjes is dat 16 procent. Groepsdruk is de belangrijkste factor in het drinkgedrag. Voor al het geven van rondjes ver hoogt de consumptie. Meestal gaat dit in hoog tempo. Iedereen drinkt mee en drinkt ook net zo lang door als de rest. Voorlichtingscampagnes ma ken op jongeren met zoveel in druk. ..Deze doelgroep staat be paald niet in de rij om te worden voorgelicht", zegt NIGZ-direc- teur Wim van Dalen. De maatre gelen die het NIGZ voorstaat, zijn vooral gericht op het beper ken van de hoeveelheid alcohol die jongeren in korte tijd binnen kunnen krijgen. Zo wordt ge pleit voor de invoering van een systeem waarbij maar een be perkt aantal drankjes tegelij kertijd kan worden besteld, En voor de verlaging van het alco holpercentage in de drankjes. Daarnaast zou de organisatie graag willen dat de horeca zijn eigen verantwoordelijkheid neemt. Onder invloed van 'piek uren' en 'happy hours' waarin het bier tegen gereduceerde prijs wordt aangeboden, zouden jongeren worden aangespoord in korte tijd veel te drinken. En juist dat leidt tot agressie. GPD door Wanda Vervest DEN HAAG - Overmatig alco holgebruik is dc belangrijkste oorzaak van geweld tijdens het uitgaan. Alhoewel jongeren niet de intentie hebben zich agres sief te gedragen, blijkt ongeveer 20 procent van alle jongeren tussen 15 en 25 jaar zich in het afgelopen jaar agressief te heb ben gedragen. Van hen deed 86 procent dat onder invloed van alcohol, 14 procent had alcohol en drugs gebruikt. Ook de slachtoffers waren in meerder heid (85 procent) aangeschoten. Het is de belangri j kste conclusie uit het rapport 'Aangeschoten wild' van het Nationaal Insti tuut voor Gezondheidsbevorde ring en Ziektepreventie (NIGZ) dat gisteren werd gepresen teerd. Het onderzoek signaleert tevens dat een relatief grote groep jongeren tijdens het uit gaan excessief drinkt. Meer dan twintig glazen bier op een avond is bepaald niet ongewoon. Bijna de helft (43 procent) van de jongeren drinkt thuis of bij vrienden alvast alcohol alvo- rens uit te gaan. Na het 'indrin ken' beginnen ze hun uitgaans avond in een café, want daar zijn de drankjes goedkoper dan in een discotheek Vervolgens gaan ze naar de discotheek. Ongeveer driekwart van de jon geren drinkt gemiddeld meer dan vijf glazen tijdens een uit gaansavond. Met meer dan tien door Lianne Sleufjes DEN HAAG - PvdA en D66 wil len het aantal korte vluchten in het binnenland en in Europa be perken. Zij willen dat het kabi net over een half jaar met voor stellen komt, zoals een toeslag op tickets. Minister Pronk van VROM vindt het idee sympa thiek, zei hij gisteren bij de be handeling van zijn begroting. Hij kan de twee fracties echter niets toezeggen. Dergelijke maatregelen zijn een zaak voor zijn collega Netelenbos van Ver keer en Waterstaat Als de Ka mer haar begroting behandelt, over twee weken, dan dienen PvdA en D66 een motie in die om voorstellen vraagt. Coalitiege noot WD ziet geen bepn in deze motie. De fractie vindt het ver keerd als alleen Nederland actie onderneemt tegen korte vluch ten. Dat moet in Europees ver band. Het CDA stelt dat er eerst alternatieven moeten zijn voor korte vluchten, zoals de hoge snelheidstrein. PvdA en D66 zullen waar schijnlijk toch een meerderheid krijgen GroenLinks, de SP en RPF zijn ook tegen ongebrei deld vliegen. Pronk heeft zelf kort na zijn aantreden geopperd om het aantal binnenlandse vluchten in te dammen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3