Ouderenbonden wippen voorzitter PZC PZC Van den Berge houdt het graag kort Eindeloos inzetbaar. Tafeltje-Dek-Je protesteert tegen oneerlijke kilometervergoeding Zeeuwse scholen in Europees project rookpreventie jeugd zeeland s 19 POSO-voorman Van Wezel weggestuurd na tirade in krant Van Kollem eerste Klein Links Minister ontkent probleem Covra Nader onderzoek steekpartij Westkapelle herdenkt bevrijding Herinnering aan Kristallnacht De Vlijt vrijdag 30 oktober 1998 ^Idoor Willem van Dam rI)REISCHOR - Het Provinciaal glOverleg- en Samenwerkings verband Ouderenorganisaties JPOSO) in Zeeland heeft het gk'ertrouwen in voorzitter J. van jjWezel opgezegd. Van Wezel is ^gedwongen zijn functie als PO- _jSO-voorzitter neer te leggen. 'Aanleiding daartoe vormen zijn recente uitspraken over de gang ran zaken binnen de stichting r[Het Klaverblad. In die stichting diverse patiënten- en .consumentenorganisaties in de zorgsector samen. fcind vorige maand spuide Van Wezel (73 jaar, Dreischor) in een interview met de Provinciale Zeeuwse Courant zijn ongenoe gen over de situatie bij Het Kla verblad. Hij dreigde in dat vraaggesprek met een vertrek van de gezamenlijke ouderen- jonden uit de stichting. Volgens Van Wezel worden de ouderen- urganisaties binnen Het Kla verblad als een ondergeschoven kind behandeld; te wei nig ruim te voor eigen initiatieven, te weinig geld, te weinig inspraak. Dezelfde dag dat Van Wezels uitspraken in druk waren ver schenen. reageerden drie van de vier Zeeuwse ouderenbonden als door een wesp gestoken. In .leen verklaring distantieerden zij zich nadrukkelijk van de uit- B URGH-HAAMSTEDE j Ziekenomroep - Ziekenomroep Nomen Nescio houdt zaterdag- niddag7 november vanaf 13.45 uur open huis in zorgcentrum Duinoord in Burgh-Haam- itede.Aan deze middag wordt neegewerkt door Ad Hage- iteijn (keyboard en zang) en j loor zangkoor Akkoord onder 4 eiding van Stein Mennema. BROUWERSHAVEN Welfare-verkoping - De afde- ling Brouwershaven van het Ne Rode Kruis houdt naandag 9 november haar tra- li tionele najaarsverkopingen welfare-handwerkartike- en. De verkopingen worden ;a naf 14 uur gehouden in woon- torgcentrum Poortershof in Brouwershaven en het vereni gingsgebouw van de hei-vormde kerk in Zonnemaire. latingen van de (toen nog) PO- SO-voorzitter; Van Wezel - toch al niet gewend om een blad voor de mond te nemen - zou weer eens veel te ver voor de muziek zijn uitgelopen.' Notulen Het POSO vindt dat hij niet lan ger als voorzitter is te handha ven, 'wegens onaanvaardbare uitingen zijnerzijds in de pers'. Citaat uit de notulen van de bij eenkomst waarin Van Wezel aan de dijk werd gezet: „De verga dering is niet meer gesteld op zijn aanwezigheid." Het POSO heeft inmiddels een nieuwe voorzitter: J. Luttekes uit Vlis- singen. Voorzitter H. Remijn-de Badts van de Katholieke Bond voor Ouderen (KBO) in Zeeland ver heelt niet dat er spanningen be staan tussen het POSO en Het Klaverblad. Het streven van de ouderenbonden blijft er echter op gericht de samenwerking met de stichting voort te zetten. De KBO-voorzitster meent, dat de opstelling van Van Wezel niet past binnen de strategie die de ouderenorganisaties daarbij volgen; zijn 'mentaliteit en stijl' sporen niet met die van de oude renbonden, aldus Remijn- Badts. Gelijk Van Wezel (ook voorzitter van de ANBO-Zeeland) werd in april van dit jaar benoemd tot - tij deli j k - voorzitter van het PO SO. Hij zou die functie tot uiter lijk eind '98 vervullen. Van We zel toont zich niet echt verrast door de beslissing hem ver vroegd heen te zenden: „Ik heb dit aan zien komen." Hij ver baast zich wel over de motieven die hebben geleid tot zijn ge dwongen vertrek. Van Wezel houdt zijn gewraakte uitlatin gen nog steeds staande. ,,Ik heb het grootste gelijk van de we reld. Ze hadden achter me aan moeten gaan lopen in plaats van me weg te sturen, dan hadden we als ouderenbonden een stuk sterker gestaan. Volgens Van Wezel is de positie van de ouderenbonden ten ge volge van de jongste ontwikke lingen verzwakt. Hij acht het zelfs niet uitgesloten, dat het POSO op den duin- door onder linge strubbelingen geheel uit een valt. „Ik ben somber over de toekomst van het POSO. Elke dag zijn tientallen vrijwilligers in de weer voor de bezorging van warme maaltijden. foto Pieter Honhoff door Ali Pankow ZIERIKZEE - Vrijwilligers van de Stichting Tafeltje-Dek- Je maken bezwaar tegen de hoogte van de kilometerver goeding die zij van de gemeen te Schouwen-Duiveland krij gen. Volgens de medewerkers van de stichting, die maaltij den verzorgt voor zelfstandig wonende bejaarden, bevat de regeling een aantal onrecht vaardigheden. Vrijwilligers die in Brouwer shaven en de Westhoek maal tijden rondbrengen, ontvan gen een vergoeding van 64 cent per kilometer, terwijl voor een rit in Zierikzee een kilometer vergoeding van 60 cent wordt betaald. Het is de gemeente nog niet gelukt eenheid te scheppen i n het subsidiebeleid voor Tafeltje-Dek-Je. Ook voor 1999 wordt voorgesteld dezelfde kilometervergoedin gen te verstrekken. De verschillende afdelingen van deze vrijwilligersorgani satie maken daar bezwaar te gen. De groep Zierikzee meent recht te hebben op minstens 64 cent per kilometer en de afde ling Westerschouwen pleit voor een verhoging tot 67 cent. „De lasten van het autoge bruik worden de laatste jaren steeds hoger en de kilometer- prijs is al jaren niet meer ver hoogd", geldt als één van de argumenten. Verder wordt aangevoerd dat het bezorgen van de maaltijden vaak wordt gedaan door AOW-ers, vutters of WAO-ers. die in de regel geen hoog inkomen hebben. Gelijktrekken De gemeente wil in de toe komst wel tot een uni forme ki lometervergoeding komen. Voor het zover is, moet het to tale subsidiebeleid voor Tafel- tje-Dek-je geharmoniseerd worden. Erisdit jaar wei over leg geweest met de verschil lende groepen om tot meer eenheid te komen, maar op het stadhuis ontbrak tijd voor de uitvoering. In opdracht van verpleeghuis Corneliastichting is inmiddels een onderzoek begonnen naar een centrale keukenvoorzie ning op Schouwen-Duive land, waar ook de warme maaltijden voor Tafeltje-Dek- Je betrokken kunnen worden. Het gemeentebestuur meent dat de informatie die in het ka der van dit onderzoek wordt verzameld, zeer bruikbaar zal zijn voor de harmonisatie en wacht dat onderzoek even af. Het aantal gebruikers van Ta- feltje-Dek-Je is het afgelopen jaar weer flink toegenomen. De groep Brouwershaven/- Middenschouwen noteert een stijging van tien procent. Om in die groei te kunnen voorzien verhoogt de gemeente haar bijdrage met 3.500 gulden. Ook in Zierikzee neemt het ge bruik toe. Hier legt de gemeen te het volgend jaar 68.506 gul den voorop tafel. MIDDELBURG - De besturen van GroenLinks en Delta An ders hebben Frans van Kollem naar voren geschoven als lijst trekker voor de Provinciale Statenverkiezingen volgend jaar maart. De huidige fractievoorzitter van GroenLinks heeft de voorkeur gekregen boven Marten Wiersma, de enige verte genwoordiger van Delta Anders in de Staten van Zeeland. De Middelburgse Chantal Dupont staat op de derde plaats van de kandidatenlijst. Ankie Smit uit Dreischor volgt op de vierde plaats. De leden van beide partijen stellen de kandidatenlijst begin november definitief vast. Klein Links rekent tijdens de verkiezingen, die op 3 maart 1999 worden gehouden, op mini maal drie zetels. GroenLinks en Delta Anders hebben nu sa men twee zetels, AMSTERDAM - Minister A Jorritsma van Economische Za ken ontkent dat er veiligheidsproblemen kunnen ontstaan door hoogradioactief afval in containers op te slaan in een ge bouw voor laagradioactief afval van de Centrale Organisatie voor Radioactief Afval (Covra) in Borssele. Greenpeace vindt dit onverantwoord en hoopt dat de Tweede Kamer ingrijpt. Covra kan overigens nog geen opslaggebouw voor hoogradio actief afval bouwen, omdat daartegen allerlei juridische pro cedures lopen, onder meer van Greenpeace. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft donder dag de strafzaak tegen een 28-jarige inwoner van Terneuzen voor nader onderzoek terugverwezen naar de rechter-com- missaris. Een persoonlijkheidsonderzoek moet meer helder heid verschaffen over de Terneuzenaar, die onder meer ver dachte is in een steekpartij. WESTKAPELLE - Westkapelle herdenkt dinsdag 3 novem ber het bombardement op en de bevrijding van het dorp. De bijeenkomst vindt plaats bij het monument achter de vuurto ren. Een afvaardiging van het korps commando's uit Roosen daal en een aantal oud-strijders wonen de plechtigheid bij Deze begint om 13.30 uur. Om de herinnering aan de gebeur tenissen in oktober/november '44 levend te houden, is het oorlogsmonument geadopteerd door de kinderen van de christelijke basisschool De Lichtstraal. Leerlingenleggen tij dens de herdenkingsbijeenkomst een krans bij het monument voor de gesneuvelde soldaten. Verder worden er bloemen ge legd bij de graven van de 152 bekende omgekomen Westka- pellenaren en de 25 vermisten. Ook zal door een paar kinderen een zelf gemaakt gedicht worden voorgelezen VLISSINGEN - De Anti Racisme Stichting Bravo uit Oost- Souburg herdenkt maandag 9 november het feit dat op die da tum exact zestig jaar geleden in nazi-Duitsland de Kristall nacht plaatsvond. Deze pogrom van de nazi's tegen de joden kostte bijna hon derd joden het leven en maakte een groot aantal ernstig ge wonden. De Kristallnacht was het begin van de holocaust. Bravo wil deze dag niet ongemerkt laten passeren. Zij houdt om die re den een herdenkingsbijeenkomst om mensen eraan te blijven herinneren waarom op 4 mei de doden worden herdacht en Nederland op 5 mei de bevrijding viert. De herdenking van de Kristallnacht vindt plaats op maandag 9 november in De Schaapkooi aan de Papegaaienburg 1 in Vlissingen. De bij eenkomst begint om 20 uur. Ds. A V de Nooij houdt een her denkingstoespraak. Arbeidspastor P. Geene houdt een in me- moriam voor de slachtoffers. Twintig kilometer strand Goeree onder laagje vet 3UDDORP - Het strand tussen Ouddorp en de Kwade Hoek op joeree-Overflakkee is over een lengte van ongeveer twintig ki lometer vervuild met een vetachtige stof. Het gaat waar schijnlijk om paraffine. Rijks- waterstaat is inmiddels begon nen met het schoonmaken van het strand. De vervuiling werd woensdag middag ontdekt door een wan delaar. Vooral bij de vuurtoren van Ouddorp en de Brouwers- dam zijn grote concentraties aangetroffen. Het vermoeden bestaat dat de paraffine door een schip overboord is gezet. Een justitieel opsporingsteam onderzoekt wie de vervuiler is. Volgens een woordvoerder van de gemeente Goederee is het spul ('het lijkt een soort kaars vet') niet gevaarlijk. Daarom is iet niet noodzakelijk het strand af te zetten. Paraffine wordt onder meer ge bruikt bij het reinigen van sche ien. Het koude zeewater heeft het spul doen stollen. Daardoor lebben dieren er geen last van. De schoonmaak van het strand zal vermoedelijk enige dagen vergen. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23 4301 KJ ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P.G.B. van den Belt P. Kleemans A. Molengraaf A.M.L. Pankow P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Ali Pankow Hij houdt niet van lange betogen in vergaderingen van adviescommis sies of gemeenteraad. J. A van den Ber ge van de RPF besteedt veel aandacht aan de voorbereiding van die bijeen komsten. Hij probeert thuis al zijn argumenten zo kernachtig mogelijk sa men te vatten, houdt niet van herhalin gen, sluit zich gemakkelijk bij een eer der verwoorde mening aan. „Ik vind het niet nodig dat de dingen drie, vier of vijf keer gezegd worden." De afgelopen weken heeft hij zich enke le keren opvallend duidelijk uitgespro ken. Wat daarbij vooral opviel, was dat zijn mening haaks stond op die van de fractie van SGP/GPV, politieke vrien den met wie de RPF tot 1996 in de Dui- velandse gemeenteraad een lijstveTbin- ding onderhield. Aanleiding voor de breuk was het verharde standpunt van de SGP dat de vrouw geen actieve rol mag spelen binnen de politiek. Het lei ri de ertoe dat de twee kleine christelijke fracties in de gemeenteraad van Schou wen-Duiveland beide nadrukkelijk voor eigen parochie pleiten. Is dat maar goed ook, gezien het verschil in standpunten de afge lopen tijd? „Het is natuurlijk niet erg om het niet met elkaar eens te zijn. Je kunt als frac ties principieel wel heel dicht bij elkaar staan en op het maatschappelijke vlak toch een heel eigen invalshoek hebben. Je staat tenslotte voor je eigen fractie." In één van de discussies over ver vanging van noodlokalen voor o.b.s. Binnen de Veste werd u be hoorlijk boos over het verwijt van J. H. Tieleman. Deze vertegen woordiger van het bijzonder on derwijs binnen het Bestuurlijk Overleg Lager Onderwijs (BO- LO) vond dat het BOLO-advi.es over de aanpak van het probleem door het college werd genegeerd. „Nou, boos is een groot woord, maar ik vond het niet juist dat hij verwachtte dat de adviezen uit het BOLO naadloos zouden worden overgenomen. Hij meende dat het overleg dan maar beter kon stoppen. Maar zo is het natuurlijk niet. Als alle adviezen zomaar worden overgenomen, hoef je geen raadsverga dering meer te houden. Het is inder daad weieens zuur als een advies niet wordt opgevolgd, maar dat maak je in de commissies ook weieens mee. Dan is de meerderheid het ergens over eens en dan komt het college toch met een an der voorstel. Die kwestie over de nood- lokalen sleepte al zo lang en de staat van die gebouwen was zo slecht, daar moest gewoon een oplossing voor ko men. Permanente bouw vind ik sowieso veel degelijker. Dat mag van mij ook best iets duurder uitpakken, maar in dit geval zijn de jaarlasten zelfs goedkoper dan bij semi-permanente lokalen." U sprak zich onlangs als enige volmondig uit voor een opslag op de Omroepbijdrage ten behoeve van Radio Schouwen-Duiveland en vond de bezwaren van de ande re bestuurders nogal hypocriet „Ja, dat vind ik nog steeds. Hypocriet om te redeneren dat de burgers niet ex tra belast mogen worden met die twee gulden opslag. Dat zeggen dan de frac ties die bijna allemaal hebben gestemd voor de bouw van een nieuw gemeente huis dat de burgers flink wat extra zal gaan kosten. Dat vind ik dan heel onge loofwaardig. Jammer ook dat de meeste commissieleden niet goed wisten wat een publieke omroep nou eigenlijk in houdt. Er werd nauwelijks gesproken over waar het echt om ging. In de dis cussie werden niet de goede argumen ten aangedragen. Ik draag de publieke omroep een warm hart toe, maar dat doe ik een heleboel andere zaken ook. Misschien is een vergelijking niet te recht, zoals de burgemeester me ook verweet, maar uiteindelijk worden die zaken toch allemaal door de burger be taald. Alleen is dat bij subsidies niet zichtbaar." In de discussie over het gebruik van het zogenaamde 'koppen- geld' voor de inburgering van nieuwkomers in de gemeente was u het eens met het college. Vluch telingenwerk Nederland kant zich fel tegen dat doorschuiven van geld dat oorspronkelijk be doeld is voor asielzoekers. Wat vindt u van hun argumenten? „De argumenten van VWN zijn op zich juist. Voor de inburgering van nieuw komers moet een trajectbegeleider be noemd wordt. VWN vindt dat de kosten daarvan betaald moeten worden uit het budget voor maatschappelijke begelei ding. De gemeente krijgt daar 4.400 gulden per nieuwkomer voor. Voor de trajectbegeleider zou daar dan 1.400 gulden vanaf moeten. Dan houd je drie duizend gulden over en ik krijg niet de zekerheid dat je daarmee kunt voldoen aan de wettelijke eisen die aan die maatschappelijke inburgering worden gesteld. Dan loop je als gemeente het ri sico dat er forse bedragen gekort gaan worden door het Rijk. Toen het voorstel in de raad werd teruggenomen, heb ik aan de beide WD-wethouders die te gen gebruik van het 'koppengeld' zijn. gevraagd om met harde gegevens te ko men dat drieduizend gulden voldoende zal zijn, maar die heb ik niet gekregen. Wat vindt u van het bezuinigings lijstje dat burgemeester en wet houders net hebben gepresen teerd? „Ik heb het onder ogen gekregen, maar wel onder embargo. Ik wil er dus eigen lijk niet te veel over zeggen. Maar. .wat betreft de voorgenomen sluiting van zwembad Dol-Fijn in Nieuwerkerk, dat is toch wel schrijnend." door Lineke Broos GOES - Het Groen College Goes en Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland te Zie rikzee doen mee aan het Euro pees rookpreventie-project voor jongeren, het 'European Smoking prevention Frame work Approach' (ESFA). Dit project wordt gehouden om het roken onder jongeren binnen drie schooljaren te verminderen met tien procent. Op woensdag 4 november begint het project in Zeeland officieel in het Groen College te Goes. Het ESFA-project wordt ge houden omdat het aantal rokers onder jongeren stijgt. Zo'n 9 procent van de 12-jarigen en 45 procent van de 16-jarigen rookt, De sterkste stijging doet zich voornamelijk voor in de eerste klassen van het voortgezet on derwijs. In Nederland vinden al veel rookpreventie-activiteiten op school plaats, in de les of als onderdeel van het schoolbeleid. Volgens ESFA is het effect van preventie groter bij een gecom bineerde aanpak Daarom zijn er drie aandachtspunten: het in dividu, de school en de buiten schoolse omgeving. Kinderen leren op de drie niveaus vaar digheden om 'nee' te zeggen en om te gaan met de groepsdruk en zo sigaretten te weigeren. Internationaal Het project wordt regionaal ge coördineerd door de Gemeen schappelijke Gezondheids dienst (GGD) en landelijk vanuit de Stichting Volksge zondheid en Roken (Stivoro) in Den Haag. In zes GGD-regio's in Nederland start het project in het schooljaar 1998-1999. Naast Nederland nemen Dene marken, Finland. Spanje, Por tugal en het Verenigd Konink rijk ook deel aan het ESFA- project. Advertentie Bedden De Slaaptoorlichler voor Zeeland J. A van den Berge: „De voorgenomen sluiting van zwembad Dol-Fijn, dat is toch wel schrijnend. foto Pieter Honhoff Sleep Dream Meilleur Bo.vspring. Vanaf f 855,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 39