Aanpak N57/N59 op lange baan Hevige regenval drijft prijs van friet omhoog Gereedschapskist te leen voor minima en vluchtelingen W vrijdag 30 oktober 1998 zeeuwse almanak Celstraf geëist voor messteken in ruzie over eten Zestien maanden geëist voor ontucht met kind Geldnood Rijk treft Schouwen hard; Veerhoek gaat met minister praten Nooit meer rioolwater in Oostvest PZC zeeland Geen bedrijf lijkt er nog aan te kunnen ontsnappen, aan een cursus bedrijfshulpverle ning. Bij een onderneming in Goes was het niet zo gemak kelijk een kandidaat te vin den. Bij loting viel de keuze op een medewerkster, die zich na een weekje bedenk tijd zelfs redelijk enthousiast toonde. Onder het motto: een cursus is nooit weg. Afgelopen week heeft ze de eerste cursusdag gehad. Spontaan vertelde ze over al lerlei beademingstechnieken en andere levensreddende activiteiten. „Maar", voegde ze eerlijkheidshalve toe, „jullie moeten geen slag aderlijke bloeding krijgen. Bij de behandeling van dat onderdeel viel ze spontaan flauw. Alleen, niemand merkte het op. Kort ervoor was er al iemand flauw geval len. Een nep-slachtoffer. Van de Landelijke Vereniging tot Uitbeelding van Slachtoffers (Lotus). doorRoelf Reinders MIDDELBURG - Na een ruzie om het eten stak de 61-jarige man uit Middelburg zijn jonge re broer neer. Het slachtoffer woonde in bij zijn oudere broer en diens echtgenote; op 3 juni dit jaar kwam hij te laat voor het eten. De vrouw van de ver dachte vond dat irritant, liep weg en kreeg daarop klappen van de jongere broer. Daardoor ontstond ruzie tussen de beide mannen, waarbij de jongere ook de 61-jarige Middelburger sloeg. De laatste pakte daarop een mes en stak enkele keren. Officier van justitie mr. R. Jeu ken eiste donderdag voor de rechtbank in Middelburg tegen de Middelburger wegens po ging tot doodslag een jaar cel. waarvan zes maanden voor waardelijk. Jeuken wil verder dat de verdachte zijn broer 2.600 gulden schadevergoe ding betaalt. Scheiding De verdachte had zijn broer vier jaar geleden na een schei ding in huis genomen om hem te helpen. Volgens de Middel burger ging z'n jongere broei de baas spelen in huis en kon hij daar niets tegen doen. Hij zei dat z'n broer hem vaker had geslagen. Volgens de reclasse ring is de man te ongezond om de gevangenis in te gaan. Hij zou dat ook psychisch niet aan kunnen omdat hij een laag ont wikkelingsniveau heeft. Zijn huisarts noemt hem zwakbe gaafd. Ook een werkstraf zou ongeschikt zijn. De reclasse ring suggereerde een boete of huisarrest met elektronische controle met een band om de enkel. Advocaat mr. J. Wilgers vroeg de rechtbank de zaak aan te houden om te onderzoeken of deze zogenaamde elektroni sche detentie in het arrondisse ment Middelburg mogelijk is. De rechtbank weigerde dit. Wilgers zei dat de verdachte geen celstraf kan verdragen. Hij suggereerde de man als straf twee jaar lang elke maand vijfhonderd tot zeshonderd gulden boete te laten betalen. De rechtbank doet op 11 no vember uitspraak. Medewerkster sociale zaken M. Ottenhof met de goedgevulde ge reedschapskist. foto Willem Mieras door Ingrid Huibers WISSENKERKE - Even een schilderijtje ophangen, een kat- tenluikjc zagen of een boeken kast in elkaar schroeven. Veel doe-het -zeivers draaien er hun hand niet voor om. Maar wat nu als je geen geld hebt voor ge reedschap? Op Noord-Beveland hebben ze daar iets op gevon den. Vluchtelingen en uitke ringsgerechtigden kunnen vanaf 1 november op het ge meentehuis een gereed schapskist lenen. De kist, die begin september door de gemeentelijke afdeling sociale zaken werd aangeschaft, bevat volgens een begeleidend schrijven onder meer 'een han dige accu-boormachine'. Contract In eerste instantie was het ge reedschap alleen bedoeld voor Noord-Bevelandse vluchtelin gen. Eén keer is de kist tot nu toe aan zo'n gezin uitgeleend. „Mensen die het gereedschap willen meenemen, kunnen zich bij ons melden", legt mede werkster sociale zaken M. Ot tenhof uit. „Iedereen die de kist meeneemt, tekent een soort bruikleencontract. „Het kan voor veel mensen best handig zijn om de spullen zelf niet aan te hoeven schaffen", zegt ze. Om er meteen aan toe te voegen: „Alhoewel dat toch voornamelijk mensen uit Wis- senkerke zullen zijn, want om nou bijvoorbeeld helemaal uit Kamperland te i'ijden om hier gereedschap te lenen, dat doen mensen niet zo snel." Leentermijn Over een maximale leentermijn heeft Ottenhof nog niet nage dacht. „Als er verder niemand naar de spullen vraagt, is het niet zo erg als de kist eens wat langer wegblijft. En anders bel len we gewoon even." Bij inleve ring van de geleende spullen wordt altijd even gecontroleerd of alles er nog is. „Zwart klussen met het gereed schap uit de geleende kist?" Ot tenhof is even stil. „Dat is niet onze verwachting", zegt ze aar zelend. „Maar mocht blijken dat er misbruik van gemaakt wordt, dan zullen we daar na tuurlijk tegen moeten optre den." doorRoelf Reinders MIDDELBURG - Voor ontucht met zijn minderjarige stief dochter is tegen een 48-jarige man uit Sluis-Aardenburg twee jaar gevangenisstraf geëist, waarvan acht maanden voor waardelijk. De man zou de sek suele handelingen hebben ge pleegd van eind 1982 tot 1987. Het slachtoffer heeft onlangs aangifte gedaan. Volgens officier van justitie C. Fetter is de ontucht al in 1979 begonnen. Het slachtoffer was toen zeven jaar. De man staat te recht voor de daden die hij vanaf 1982 pleegde: de ontucht van daarvoor is verjaard. Het slachtoffer heeft bij de politie verklaard dat de man zijn kans schoon zag als de moeder van het meisje op zaterdagochtend boodschappen ging doen. Het meisje probeerde zoveel moge lijk met haar moeder mee te gaan. Later hield zij zich in pa niek zo lang mogelijk slapende of stond ze huilend voor het raam haar moeder na te kijken. Cadeautjes Het meisje kreeg veel cadeautjes van de man. Daar stond dan te genover dat hij aan haar moest mogen zitten. De verdachte be kende de ontucht, maar die ging volgens hem niet zo ver als het slachtoffer beweert. In 1984 kwam het 'uit', toen het meisje onder behandeling van een maatschappelijk werkster kwam. Toen»stopte de ontucht een tijdje, maar later ging het volgens het meisje weer verder. De verdachte ontkende dat. Vol gens het slachtoffer is de on tucht pas definitief opgehouden toen zij het huis uitging en bij een pleeggezin terecht kwam. Uit rapporten blijkt dat het slachtoffer zelfmoordneigingen heeft gehad en last heeft van eet- en hygiëneproblemen. Volgens advocaat mr. J. Butlett vindt de man dat hij wel erg laat wordt gestraft. In 1984, toen be kend werd dat hij ontucht pleegde, is er geen aangifte ge daan. De schuldgevoelens bij de man zijn pas later gekomen, al dus de psychiater. Volgens hem gaat de man hieronder gebukt. „Dom geweest, iets stoms ge daan", aldus de verdachte. De psychiater acht hem volledig toerekeningsvatbaar. „De ver dachte heeft misbruikt gemaakt van zijn gezag", zei officier mr. Fetter. Uit de geëiste celstraf moet volgens haar blijken dat je van kinderen af moet blijven. Ze eiste verder dat de verdachte deelneemt aan een preventie project voor seksuele delicten. „Mosterd na de maaltijd", vond advocaat Butlett. Hij vroeg de gevangenisstraf om te zetten in een werkstraf. De rechtbank doet op 11 novem ber uitspraak. Eendracht later terug DOVER - De terugtocht van driemaster De Eendracht van Dover naar Vlissingen is weer uitgesteld. Het weer is te slecht om het schip nu al terug te slepen. De Eendracht liep vorige week woensdag vast voor de kust van Newhaven; de 51 opvarenden werden met een helikopter van boord gehaald. Het schip werd twee dagen later losgetrokken en naar Dover gesleept. ANP doorMieke van derJaqt GOES - Met een grote stop heeft de Goese wethouder M. 't Hart donderdagmid dag de overstort bij de Beatrixlaan dichtge maakt. Daarmee kwam officieel een einde aan het overstorten van rioolwa ter op de Goese Oostvest en een even officieel begin aan de baggerwerken die de veste met een schone bodem moeten achterla ten. I' De vesten in Goes hebben hun langste jaren als open riool gehad. Vroeger loos de de hele binnenstad er op en moest er af en toe handmatig worden ge baggerd om de oude ver dedigingswerken niet te laten verlanden. Inmid dels is alles en iedereen aangesloten op de riole ring en gaat het afvalwa ter voor behandeling naai de Willem Annapolder bij Kapelle, waar het water schap de boel zuivert. Al leen de riolering van Goes-Oost liep bij heftige regenval, zo'n tien keer per jaar, over in de Oost vest via twee overstorten. Die zijn nu dicht. Daarvoor heeft de ge meente Goes wel het riole ringsstelsel in Goes-Oost moeten veranderen. De bergingscapaciteit is ver groot en aan de oostrand van Goes is een bergbe- zinkriool gemaakt. Om dat de veste toch ergens water vandaan moet krij gen, is een apart regenwa- teriool aangelegd, waarop verharde oppervlakken van straten en pleinen en grote daken zijn aange sloten. Schoonmaak Het aannemingsbedrijf M. J. Oomen uit Sprundel kan nu beginnen met het schoonmaken van de Oostvest. Bijna 20.000 ku bieke meter moet er van de bodem worden verwij derd, 17.000 kuub slib en 1.700 kuub puin en rom mel. De bodem van de Oostvest is vervuild met PAK's en met zware meta len als koper, zink en lood. In 1970 is de veste voor de laatste keer gebaggerd, maar niet grondig genoeg. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het Rijk heeft wegens geldgebrek de aanpak van de rijkswegen N57 en N59 op Sehouwen-Duiveland op de lange baan geschoven. Alleen kleine aanpassingen zijn moge lijk, mits deze betaald kunnen worden uit de pot voor beheer en onderhoud van die wegen. Apparatuur uit huizen gestolen MIDDELBURG - In een woning aan de Vromoldsland in Middel burg is woensdagavond inge broken. Er is een ruit geforceerd en uit de woning verdwenen onder meer geld, sieraden en video- en audioapparatuur. Uit een wo ning aan de Nassaulaan in Mid delburg zijn woensdagmiddag 'sieraden en video-apparatuur gestolen. Vermoedelijk is er sprake van insluipi ng. Er is geen braakschade. Uit een woning aan de Scheldestraat in Vlissin gen zijn die nacht flink wat goe deren ontvreemd. Er wordt onder meer video- en geluidsap paratuur vermist. Diezelfde nacht werden uit een woning aan de Torenstraat in Seroos- kerke op Walcheren een paar computers en computeronder delen ontvreemd. In de praktijk betekent het be sluit dat er voorlopig niets wordt gedaan aan de N59-fles- sehals bij Bruinisse. De kans dat er een nieuw tracé voor de N59 wordt aangelegd - om Plan Tu reluur heen in plaats van er dwars doorheen, zoals nu het geval is - is er ook niet groter op geworden. Hetzelfde geldt voor het doortrekken van de Dam- menweg door de polder parallel aan de Kraaijensteinweg of, het alternatief daarvoor, het aan passen van de Kraaijenstein weg. Wethouder C. W. Veerhoek (ver keer en vervoer) van Sehouwen- Duiveland heeft geen goed woord over voor de handelwijze van-het Rijk. „Ik accepteer dat niet zomaar en dat zal ik de mi nister ook persoonlijk uitleg gen. Als gemeente hebben wij veel geld gestopt in aanpassing van wegen. En we zijn er nog niet, want als je het mobiliteits beleid echt goed wilt laten wer ken, moet er meer gebeuren." Veerhoek legt uit dat de ge meente verkeer dat niets in de dorpskernen te zoeken heeft, daar zoveel mogelijk wil weren. En dat kan alleen, benadrukt de wethouder, als de weggebruiker een alternatief wordt geboden. Probleem Als voorbeeld noemt Veerhoek de Hogeweg in Haamstede. Die is minder aantrekkelijk ge maakt voor autoverkeer, maar toch maken veel automobilisten er nog gebruik van. Dat komt volgens Veerhoek omdat het las tig en gevaarlijk is om de Kraaijensteinweg op te rijden. Als de Kraaijensteinweg wordt aangepast - of parallel aan die weg een nieuwe weg wordt aan gelegd - kan dat probleem wor den opgelost. Het doorgaand verkeer richting Rotterdam kan dan over de aangepaste Kraaij ensteinweg óf de nieuwe weg. Lokaal verkeer kan in die situa tie gebruik maken van óf een parallelweg langs de gerecon strueerde Kraaijensteinweg óf een door de komst van de nieu we weg veel rustiger geworden 'oude' Kraaijensteinweg. Veer hoek: „Zonder die bypasses kun je niet. En dat zou het Rijk dan nu verdorie naar de verre toe komst willen schuiven? Zo maak je geen beleid. Ik vind dat onzorgvuldig omgaan met geld." Voor niets „Voor de regio is dit bijzonder vervelend", beaamt P. J. A En gelen van de afdeling verkeer en vervoer van de directie Zeeland van Rijkswaterstaat. Hij maakt deel uit van een projectteam dat zich bezighoudt met de verdere uitwerking van de plannen voor N57 en N59. Een extern advies bureau heeft alle wensen en ideeën op rij gezet en de teken en calculatieafdeling van Rijks waterstaat is bezig om alles nog eens door te rekenen. Eind no vember ligt er een compleet uit gewerkt plan op tafel. Allemaal werk voor niets, vreest Engelen. Een bijzonder slechte zaak, vindt hij.De verkeersonveilig heid op de N59 is behoorlijk groot. Er zijn nogal wat black spots: onveilige plekken. Het doet ons pijn dat er nu onvol doende geld is om die weg op korte termijn aan te pakken. Het getuigt niet van goede smaak dat het Rijk dit op de lan ge baan schuift Of van uitstel afstel komt is volgens Engelen nu nog niet te zeggen. „De mi nister heeft toegezegd dat zij nog met de regio's gaat overleg gen. Maar ik heb geen idee wat daar uit gaat komen." fotoPieterHonhoff door Denise de Boe VLISSINGEN - Het kon niet uitblijven: door de slechte aard appeloogst wordt de friet duur der. Friet- en aardappelfabri kant McCain zegt genoodzaakt te zijn de prijzen met tien pro cent te verhogen. Ook de suiker industrie kampt met problemen als gevolg van de hevige regen val, die nu al geruime tijd heel Nederland teistert. McCain krijgt de laatste weken aanzienlijk minder Nederland se aardappels binnen dan nor maal. Door de verminderde aanvoer van aardappelen zijn de aankoopprijzen sterk geste gen. Op dit moment worden de aardappelen uit België en Frankrijk»gehaald, waar de to tale oogst inmidddels is gebor gen. De extra kosten hebben ge leid tot de pxrijsverhoging, die maandag ingaat. Volgens J. M. Huige van de Mc- Cain-vestiging in Lewedorp is het nog veel te vroeg om de hele Zeeuwse oogst als bedorven te beschouwen „We rekenen op nog een belangrijk deel. ook om te voorkomen dat de prijs nog extra omhoog moet. De aardap pelen die al zijn geoogst, hebben bovendien een uitzonderlijk goede kwaliteit." Voorsprong Aardappelfabrikant Lamb- Weston/Meijer in Kruiningen is in tegenstelling tot. McCain voor zijn grondstoffen grotendeels afhankelijk van boeren uit Zuidwest-Nederland. Hoewel de wateroverlast in Noord-Ne derland nu enorm is, hebben de boeren daar al een groter deel geoogst dan de boeren beneden schot, woordvoerdster van de Suiker Unie. De fabrieken draaien op een lagere capaciteit vanwege de sterk verminderde bietenaanvoer. Ze hebben nog maar voor enkele dagen bieten in voorraad. Door de enorme re gen kunnen de boeren nauwe lijks de akkers op om de suiker bieten te rooien. De suikerfabriek in Dinteloord, die voor een groot deel bieten van Zeeuwse telers krijgt aan geleverd, dreigde deze week zelfs de hele productie binnen kort te moeten staken als er niet snel verandering in de situatie zou komen. Sinds gisteren wor den 'er echter weer bieten ge oogst, zij het spaarzaam. De productie kan hierdoor voorlo pig doorgaan, maar de fabriek blijft afhankelijk van het weer. De slechte suikerbietenoogst heeft geen directe consequen ties voor de prijs van suiker. De basisprijs is in Europees ver band vastgesteld. Het is wel een schadepost voor de boeren, die minder krijgen betaald en voor de Suiker Unie, omdat de fa brieken niet optimaal draaien. Wellicht heeft de verminderde suikerproductie op termijn ook nadelige gevolgen voor de con sument. Voor zowel de suikerbieten- als de aardappeloogst geldt dat de situatie nog kan verbeteren. Daarvoor moeten het weer wel op korte termijn drastisch beter worden. De deskundigen voor spellen echter nog meer regen. Bovendien wordt het gevaar van nachtvorst steeds groter. Van Oorschot„Je kunt als mens een heleboel in de hand houden, maar uiteindelijk heeft de na tuur toch het laatste woord." De N59 staat niet bepaald als veilig te boek: de sluis bij Bruinisse is een bekende flessenhals, die vooral in de zomer voor files zorgt. Op dit veld bij Ritthem stonden de aardappels deze week nog in grote plassen water. foto Lex de Meester de rivieren. Die raakten enkele Zeeuwse bedrijf verhoogt ook buitengewoon slecht jaar. „Het weken geleden al door overvloe- deprijzen heeft nog nooit zó lang zó veel dige regen in de problemen. Het De Suiker Unie spreekt van een geregend", zegt W. van Oor-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 37