Ouderenbonden wippen voorzitter De GGD Eindeloos inzetbaar. zie je alleen als er iets mis is PZC Geschiedenis Goese vesten belicht PZC Biotechnologie thema bijeenkomst Kapelle Noord-Bevelandse minicampings mogen maand langer open zeeland 19 ?OSO-voorman Van Wezel weggestuurd na tirade in krant Drankrijdster jangehouden Van Kollem eerste Klein Links Minister ontkent probleem Covra Nader onderzoek steekpartij Westkapelle herdenkt bevrijding Herinnering aan Kristallnacht vrijdag 30 oktober 1998 joor Willem van Dam )REISC HOR - Het Prov inciaal •verleg- en Samenwerkings- lerband Ouderenorganisaties POSO) in Zeeland heeft het jertrouwen in voorzitter J. van wezel opgezegd. Van Wezel is ledwongen zijn functie als PO- O-voorzitter neer te leggen, lanleiding daartoe vormen zijn ccente uitspraken over de gang en zaken binnen de stichting Iet Klaverblad. In die stichting rerken diverse patiënten- en lonsumentenorganisaties in de !gsector samen, d vorige maand spuide Van zei (73 jaar, Dreischor) in een ïrview met de Provinciale :uwse Courant zijn ongenoe- over de situatie bij Het Kla- blad. Hij dreigde in dat aggesprek met een vertrek i de gezamenlijke ouderen- ïden uit de stichting. Volgens 1 Wezel worden de ouderen- anisaties binnen Het Kla- blad als een ondergeschoven d behandeld; te weinigruim- voor eigen initiatieven, te nig geld, te weinig inspraak, welfde dag dat Van Wezels spraken in druk waren ver enen, reageerden drie van de r Zeeuwse ouderenbonden door een wesp gestoken. In een verklaring distantieerden zij zich nadrukkelijk van de uit latingen van de (toen nog) PO- SO-voorzitter; Van Wezel - toch al niet gewend om een blad voor de mond te nemen - zou weer eens veel te ver voor de muziek zijn uitgelopen. Notulen Het POSO vindt dat hij niet lan ger als voorzitter is te handha ven, 'wegens onaanvaardbare uitingen zijnerzijds in de pers'. Citaat uit de notulen van de bij eenkomst waarin Van Wezel aan de dijk werd gezet: „De verga dering is niet meer gesteld op zijn aanwezigheid." Het POSO heeft inmiddels een nieuwe voorzitter: J. Luttekes uit Vlis- singen. Voorzitter H. Remijn-de Badts van de Katholieke Bond voor Ouderen (KBO) in Zeeland ver heelt niet dat er spanningen be staan tussen het POSO en Het Klaverblad. Het streven van de ouderenbonden blijft er echter op gericht de samenwerking met de stichting voort te zetten. De KBO-voorzitster meent, dat de opstelling van Van Wezel niet past binnen de strategie die de ouderenorganisaties daarbij volgen; zijn 'mentaliteit en stijl' sporen niet met die van de oude renbonden, aldus Remijn- Badts. Van Wezel (ook voorzitter van de ANBO-Zeeland) werd in april van dit jaar benoemd tot - tijdelijk - voorzitter van het PO SO. Hij zou die functie tot uiter lijk eind '98 vervullen. Van We zel toont zich niet echt verrast door de beslissing hem ver vroegd heen te zenden; ..Ik heb dit aan zien komen." Hij ver baast zich wel over de motieven die hebben geleid tot zijn ge dwongen vertrek. Van Wezel houdt zijn gewraakte uitlatin gen nog steeds staande. „Ik heb het grootste gelijk van de we reld. Ze hadden achter me, aan moeten gaan lopen in plaats van me weg te sturen, dan hadden we als ouderenbonden een stuk sterker gestaan." Volgens Van Wezel is de positie van de ouderenbonden ten ge volge van de jongste ontwikke lingen verzwakt. Hij acht het zelfs niet uitgesloten, dat het POSO op den duur door onder linge strubbelingen geheel uit een valt. „Ik ben somber over de toekomst van het POSO." APELLE - De werkgroep ëns en Milieu uit Kapelle oudt in samenwerking met piLHELMINADORP - Een 43- prige automobiliste uit Goes is londerdagmiddag rond half zes p de Deltaweg in Wilhelmina- prp betrapt op rijden onder in- loed van alcohol. la een blaastest op straat moest fej mee naar het bureau, waar zij ip het ademanalyseapparaat •n score blies van 845 ug/1. laar rijbewijs werd ingevor- erd en met een dagvaarding op ik kon zij weer vertrekken. wintig kilometer trand Goeree inder laagje vet lUDDORP - Het strand tussen uddorp en de Kwade Hoek op loeree-Overflakkee is over een :ngte van ongeveer twintig ki- imeter vervuild met een etachtige stof. Het gaat waar- chijnlijk om paraffine. Rijks- aterstaat is inmiddels begon- en met het schoonmaken van et strand. Ie vervuiling werd woensdag- liddag ontdekt door een wan- elaar. Vooral bij de vuurtoren an Ouddorp en de Brouwers- am zijn grote concentraties angetroffen. Het vermoeden estaat dat de paraffine door n schip overboord is gezet, len justitieel opsporingsteam nderzoekt wie de vervuiler is. ölgens een woordvoerder van e gemeente Goederee is het sul ('het lijkt een soort kaars et') niet gevaarlijk. Daarom is et niet noodzakelijk het strand f te zetten. araffine wordt onder meer ge- ruikt bij het reinigen van sche en. Het koude zeewater heeft et spul doen stollen. Daardoor ebben dieren er geen last van. Ie schoonmaak van het strand al vermoedelijk enige dagen ergen. commissie Vrouw en Bedrijf van het LTO Zeeland en de Alterna tieve Consumentenbond don derdag 5 november in diensten centrum 'de Vroone' te Kapelle een themabijeenkomst over biotechnologie. De bijeenkomst met als titel 'Biotechnologie, smaakt het naar meer?' wordt geleid door bioloog T. Saat. Dit is één van de bijeenkomsten die de werk groep is begonnen om meer dui delijkheid te krijgen over bio technologie en met name over genetische manipulatie. De laatste gespreksavond wordt dinsdag 17 november gehouden en het thema hiervan is 'Genen manipulatie, hoop of wanhoop'. De bijeenkomst van donderdag 5 november in 'de Vroone' be gint om 19.15 uur. Kopergravure van de Oostpoort eind achttiende eeuw. foto Willem Mieras door Lineke Broos GOES - Om de geschiedenis van de Goese vesten in beeld te brengen heeft het waterschap Zeeuwse Eilanden te Goes een expositie over dit onderwerp opgesteld. Aanleiding zijn de baggerwerkzaamheden van de Oostvest in Goes, die waar schijnlijk in november gaan beginnen. „De tentoonstelling is geen publiekstrekker, maar een extraatje voor de voorlich ting over dit saneringspro ject", zegt A van der Wel, voor lichter bij het waterschap. In samenwerking met het ge meentearchief en het Museum voor Zuid- en Noord-Beve land heeft 'het waterschap de expositie ingericht met oude en nieuwe prenten en foto's van de vesten. Bovendien is er een maquette van de Goese waterhuishouding in de zes tiende eeuw en zijn er voor werpen te zien uit de achttien de en negentiende eeuw. Deze voorwerpen zijn bij eerdere baggerwerkzaamheden te voorschijn gekomen. Het is de eerste keer dat het waterschap een expositie in richt naar aanleiding van een project„We zitten nu echt let terlijk dichtbij het werk en ook dichtbij de mensen", vertelt Van der Wel „Daarom moeten de omwonenden goed worden voorgelicht. Dit hebben we al gedaan met een voorlichtings avond en een speciale folder. Deze expositie kun je eigenlijk zien als een extraatje." De tentoonstelling in het hoofdkantoor van waterschap Zeeuwse Eilanden is tebezich- tigen zolang het saneringspro ject van de Goese Oostvest loopt. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Mieke van der Jagt De Gemeenschappelijke Gezond heidsdienst (GGD) kampt met pro blemen. Voor de Zeeuwse gemeenten moet de dienst een aantal laken uitvoe ren maar er is niet genoeg geld om dat naar behoren te doen. De dienst heeft dringend om extra geld verzocht, maar een aantal gemeenten wil een uitspraak van het Ministerie van Volksgezond heid afwachten. In Den Haag wordt be keken welke kwaliteit de GGD's moe ten leveren en wat dat kost. Een aantal gemeenten in Zeeland verwacht extra geld en wil een pas op de plaats maken. De GGD moet het maar doen met het bedrag dat is voorzien. GGD-voorzitter I. C. Moerland, wet houder in de gemeente Tholen, ziet het met lede ogen aan. Hij is bang dat de starre houding van sommige gemeen ten, waaronder de zijne, zal leiden tot afbraak van wat moeizaam is opge bouwd. Kunnen gemeenten, door de hand op de knip te houden, de GGD om zeep hel pen? „In de praktijk kan dat en het gevaar is ook reëel aanwezig. Moreel gezien kan het natuurlijk helemaal niet. De ge meenten zijn .wettelijk verantwoorde lijk voor de uitvoering van de Wet Col lectieve Gezondheidszorg. Omdat het uit een oogpunt van kwaliteit en finan ciën niet mogelijk is om als gemeente zelf epidemiologen, jeugdartsen, en in fectiedeskundigen in dienst te nemen, is een aantal jaren geleden de GGD in het leven geroepen, een gemeenschap pelijke regeling waarin de gemeentelij ke taken op een verantwoorde en gecontroleerde wijze worden uitge voerd." Dat gebeurt toch. Wat is dan het pro bleem? „De pijn zit 'm, zoals bij veel gemeen schappelijke regelingen, in de centen. De GGD voert gemeentelijke taken uit dus de gemeenten moeten het ook beta len. Zodra je zoiets uit handen geeft, heb je beleidsmatig geen greep meer op dat geld. Daar komt bij dat het werk van de GGD nauwelijks tastbaar is, het gaat per slot van rekening om preven tie. Zodra je gaat zien waar de GGD mee bezig is. is er iets grondig mis. Dan is er een TBC-explosie, heersen er ake lige infectieziekten, veroorzaakt door resistente bacteriën, of blijkt de jeugd te kampen met gezondheidsproblemen die voorkomen hadden kunnen wor den. Niemand ziet wat de GGD doet, dus lijkt het elk jaar alsof er een hoop geld moet worden betaald om een orga nisatie met zeventig, tachtig werkne mers in stand te houden. Kan het ook met wal minder? „Nee, de GGD is al uitgekleed tot het GGD-voorzitter en wethouder van Tholen, I. C. Moerland: „De GGD is al uitgekleed tot het minimaal aanvaardbare." foto Willem Mieras minimaal aanvaardbare. Ruim twee jaar geleden is de dienst met een taak stellende bezuiniging van ruim 6 ton. de boel anders gaan organiseren. School artsen zien de jeugd nog maar twee keer in hun hele schoolloopbaan, voor de rest wordt de gezondheid van de jeugd in de gaten gehouden door de verpleeg kundigen. We hebben nu steunpunten waar de kinderen moeten komen en op de onderwijsgevenden rust veel meer dan vroeger de taak om eventuele pro blemen te signaleren. Daar is niet ieder een blij mee. ook niet bij de gemeenten, maar het geld staat nu eenmaal in een directe relatie tot de aard en de schaal van diensten die kunnen worden gele verd." Is dat nog wel voldoende? Tot nu toe wel, maar het extra geld is nodig om de kwaliteit op peil te houden De gemeenten hebben afgesproken om de bijdragen aan gemeenschappelijke regelingen met drie procent per jaar te verhogen Alleen al vanwege nieuwe CAO-afspraken is er meer nodig. We hebben inmiddels begrepen dat het Mi nisterie de meetlat voor de kwaliteit en de mate van dienstverlening zeker niet lager zal leggen, dan hij nu ligt. De in spectie heeft ook duidelijk gemaakt dat de gemeenten geen extra geld hoeven te verwachten uit Den Haag. Een extra in vestering op dit moment is dus nooit weg. De gemeenten moeten vnjwel zeker toch in de buidel tasten als het Ministe rie heeft gesproken. Een probleem is dat dat nog wel een jaar kan duren. Als we het geld niet beschikbaar stellen, vallen er dus gaten in de dienstverle ning. Probeer iets wat wegvalt maar eens opnieuw, in dezelfde kwaliteit, weer op te bouwen. Dat lukt niet zo maar. Een ervaren deskundige, op wat voor gebied dan ook, die hier al tien jaar werkt, trekt zijn plan als hij zijn baan in gevaar ziet komen. Die krijg je nooit meer terug." Een aantal gemeenten, waaronder Tho len, wil niet zwichten voor die argu menten. Wat nu? „Tja, we kunnen het niet laten bij ho pen en bidden dat de Tweede Kamer een beetje op gaat schieten. Als vanuit de Inspectie Volksgezondheid al duidelijk wordt dat het een jaar gaat duren, zal er niet eerder een doorbraak in de impasse komen. Ik denk dat we moeten probe ren om tijd te kopen, zodat we de de dienst in ieder geval op het huidige ni veau kunnen houden. Dat ik mijn eigen gemeente niet heb kunnen overtuigen, stemt natuurlijk somber maar ik weet dat het elders wel gelukt is. Hoe breder het draagvlak voor een behoorlijk uit geruste GGD, hoe makkelijker een op lossing. ook een tijdelijke, kan worden gevonden." MIDDELBURG - De besturen van GroenLinks en Delta An ders hebben Frans van Kollem naar voren geschoven als lijst trekker voor de Provinciale Statenverkiezingen volgend jaar maart. De huidige fractievoorzitter van GroenLinks heeft de voorkeur gekregen boven Marten Wiersma, de enige verte genwoordiger van Delta Anders in de Staten van Zeeland. De Middelburgse Chantal Dupont staat op de derde plaats van de kandidatenlijst. Ankie Smit uit Dreischor volgt op de vierde plaats. De leden van beide partijen stellen de kandidatenlijst begin november definitief vast. Klein Links rekent tijdens de verkiezingen, die op 3 maart 1999 worden gehouden, op mini maal dne zetels. GroenLinks en Delta Andere hebben nu sa men twee zetels AMSTERDAM - Minister A Jorritsma van Economische Za ken ontkent dat er veiligheidsproblemen kunnen ontstaan door hoogradioactief afval in containers op te slaan in een ge bouw voor laagradioactief afval van de Centrale Organisatie voor Radioactief Afval (Covra) in Borssele. Greenpeace vindt dit onverantwoord en hoopt dat de Tweede Kamer ingrijpt Covra kan overigens nog geen opslaggebouw voor hoogradio actief afval bouwen, omdat daartegen allerlei juridische pro cedures lopen, onder meer van Greenpeace, MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft donder dag de strafzaak tegen een 28-jarige inwoner van Terneuzen voor nader onderzoek terugverwezen naar de rechter-com- missaris. Een persoonlijkheidsonderzoek moet meer helder heid verschaffen over de Terneuzenaar, die onder meer ver dachte is in een steekpartij. WESTKAPELLE - Westkapelle herdenkt dinsdag 3 novem ber het bombardement op en de bevrijding van het dorp. De bijeenkomst vindt plaats bij het monument achter de vuurto ren. Een afvaardiging van het korps commando's uit Roosen daal en een aantal oud-strijders wonen de plechtigheid bij. Deze begint om 13.30 uur. Om de herinnering aan de gebeur tenissen in oktober/november '44 levend te houden, is het oorlogsmonument geadopteerd door de kinderen van de christelijke basisschool De Lichtstraal. Leerlingen leggen tij dens de herdenkingsbijeenkomst een krans bij het monument voor de gesneuvelde soldaten. Verder worden er bloemen ge legd bij de graven van de 152 bekende omgekomen Westka- pellenarenen de 25 vermisten. Ook zal dooreen paar kinderen een zelf gemaakt gedicht worden voorgelezen. VLISSINGEN - De Anti Racisme Stichting Bravo uit Oost- Souburg hei-denkt maandag 9 november het feit dat op die da tum exact zestig jaar geleden in nazi-Duitsland de Kristall nacht plaatsvond. Deze pogrom van de nazi's tegen de joden kostte bijna hon derd joden het leven en maakte een groot aantal ernstig ge wonden. De Kristallnacht was het begin van de holocaust. Bravo wil deze dag niet ongemerkt laten passeren. Zij houdt om die re den een herdenkingsbijeenkomst om mensen eraan te blijven herinneren waarom op 4 mei de doden worden herdacht en Nederland op 5 mei de bevrijding viert. De herdenking van de Kristallnacht vindt plaats op maandag 9 november in De Schaapkooi aan de Papegaaienburg 1 in Vlissingen. De bij eenkomst begint om 20 uur. Ds. A V. de Nooij houdt een her denkingstoespraak Arbeidspastor P. Geene houdt een in me- moriam voor de slachtoffers. door Ingrid Huibers WISSENKERKE - Noord-Be- velandse minicampings mogen voortaan gedurende 120 dagen vijftien kampeerplekken ver huren. Ook is het exploiteren van zo'n camping niet langer voorhouden aan agrariërs. Dit besloot de raad van de gemeente Noord-Beveland donderdag avond overeenkomstig het voorstel van het college van burgemeester en wethouders. Coalitiepartners PvdA, CDA en WD, gesteund door de fractie van Noord-Bevelands Belang (NBB), tekenden daarbij wel aan dat zij absoluut staan op een standplaatsenregister Daarin zouden de eigenaren van de ver schillende minicampings per nacht kunnen aangeven hoeveel kampeerplekken zij bezet heb ben. Plierdoor hebben zij de vrij heid om de toegestane 120 dagen waarop de camping maximaal bezet is, zelf over het jaar te verdelen. Wethouder J. M. Meulenberg- op 't Hof voelde weinig voor zo'n register, omdat zo pas achteraf kan worden vastgesteld of het quotum van 120 dagen al dan niet is overschreden. Burgemeester M. L. Everaere liet gisteravond weten dat hij niets voelt voor de verruiming. Hij kiest voor handhaving van de 90 dagerf, zoals die destijds door de gemeenten, provincie, de Vereniging ven Kampeer Boeren (VeKaBo) en de Recrea tie Ondernemers (Recron) zijn vastgesteld ..DeRecrongaatdit besluit van de Noord-Beveland- se raad zeker aanvechten", be toogde Everaere. Hij wees nog eens op een recente uitspraak door de Zutphense rechtbank. Die wees verruiming van de be zettingsgraad van minicam pings in de gemeente Vorden af. „Als de rechtbank straks over Noord-Beveland een uitspraak moet doen, loop je de kans, om, net als in Vorden, te worden te ruggefloten. En dan niet naar 90, maar misschien wel naar 70 of zelfs 56 dagen." (Advertentie) De Vlijt Bedden De Slaapvoorllchter' voor Zeeland Sleep Dream Meilleur Boxspring. Vanaf f855,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 33