Adrie Koster geeft Excelsior geloof terug Te begaan met lot van de ploeg PZC Eerstedivisionist onder Zeeuwse leiding naar top I sport 31 Cintha Boersma vrijdag 30 oktober 1998 Een doorgewinterde supporter van Zierikzee moet bij een be zoek aan Woudenstein, het onderkomen van eerstedivisionist Excelsior, tenminste één ding opvallen. De clubkleuren van de Rotterdamse voetbalvereniging zijn dezelfde als die van Zierikzee: rood en zwart. Als hij aan hel begin van de zeventi ger jaren 's zondags op sportpark Den Hogen Blok de rood zwarten met vele andere toeschouwers aanmoedigde, moet die verknochte fan op zijn minst één man herkennen: Adrie Koster. De geboren en gelogen Zierikzeeënaar heeft voor hel tweede jaar de leiding bij Excelsior en dat gaat hem heel goed af. Want, het vroegere lelijke eendje van de eerste divisie kan zondag bij winst op FC Den Bosch de koppositie van de Bos schenaren overnemen. Zomaar een middagtraining van Excelsior aan de rand van het Kralingse Bos. De rood-zwarte cornervlaggen wapperen fier in de wind. Op het oog beleeft de selectie een lekkere middag: wat inlopen, rekken en strekken, een partijtje in een met pionnen afgezet gebied en nog een partijtje over het hele trainingsveld met de groene tegen de gele hesjes. Adrie Koster (43) hijst zich in het geel, zijn assistent trainer Mario Been (34) staat bij de groenen op het doel. Koster, als speler actief bij Zierikzee, Roda JC, PSV en het Nederlands elf tal, laat zien het voetballen niet verleerd te zijn. Op ervaring en inzicht draait hij bekwaam weg van zijn directe tegenstan der. Maar veel oog voor zijn eigen kwali teiten heeft Koster niet. Hij is niet meer de spil, Excelsior is waar het om draait. Op de training komt duidelijk naar voren dat Koster aanvallend voetbal predikt. Vleu gelspel en drie spitsen zijn daarvan voor beelden. Tweede trainer, oud-feyenoorder Mario Been. weet net als Koster nog steeds wat voetballen is. De vroegere belhamel van Rotterdam-Zuid beschikt over een vernuftige techniek. Welhaast op de milli meter nauwkeurig legt de voormalige nummer tien van Feyenoord een bal over dertig, veertig meter op de borst of in de voeten van een medespeler. Zich opwinden en hardop vloeken tijdens een partijtje om niks, is Mario Been even min vreemd. De gvd's vliegen af en toe door de goal als een aanval van zijn team niet naar wens verloopt of als er iemand te egoïstisch is om de bal af te spelen. Daar entegen klapt hij met een dof geluid op zijn keepershandschoenen als ergescoord wordt. Adrie Koster ondergaat de slechte en goe de dingen tijdens de training koeler, inge- houdener en meer analyserend. Wel ge bruikt de coach regelmatig stem, arm- en handgebaren om uit te leggen wat er aan schort. Zelden legt Adrie Koster het spel stil. Daar is weinig reden toe. Trainingen én de competitie verlopen immers vlotjes. Bijna aan het slot van de training is Mario Been een verschrikkelijke vernedering rijker. Na een werkelijk verwoestend schot op de lat boven Been is zijn 'baas' er als de kippen bij om de bal op te pikken. In een een-tweetje met een teamgenoot ver dwijnt de bal alsnog achter keeper Been. Adrie Koster kijkt met een guitige blik de verslagen Been aan, die de bal sikkeneu rig uit het net haalt. De training wordt be sloten met een rondje uitlopen en enkele rek- en strekoefeningen. Crescendo Met het Excelsior van Adrie Koster gaat het dus crescendo. Wat heet. Onlangs kre gen de Rotterdammers zelfs de mogelijk heid om koploper van de eerste divisie te worden. Wat in de thuiswedstrijd tegen Haarlem een feestje moest worden, werd een klein fiasco. Door het 2-1-verlies werd Excelsior even teruggeworpen op de ranglijst. Lang werd er bij de derde prof club van Rotterdam - slechts één speler heeft een semi-profcontract, alle andere zijn full prof - niet nageweend over de ne derlaag. Want Excelsior telt weer mee in de eerste divisie. Excelsior stelt weer iets voor. Dat is de laatste jaren wel anders geweest. De afgelopen drie seizoenen hing er over Woudenstein een asgrauwe deken. Nooit gaf de stand op de ranglijst tot tevreden heid leiden. Een zestiende, een zeventien de en weer een zestiende plaats vielen Ex celsior in de voorbije voetbaljaargangen ten deel. Kortom, geen klasseringen om vrolijk van te worden. Desondanks reed Adrie Koster vorig sei zoen niet met minder plezier van zijn woonplaats Nuenen naar zijn werkgever in Rotterdam. De lage klassering in 1997/1998 ten spijt constateerde Adrie Koster progressie in zijn elftal. Zelden kon die vooruitgang worden vertaald in goede resultaten. Adrie Koster somt drie oorzaken van het magere jaar op „De ontwikkeling van de spelers, de samen werking van de groep en een klein gedeel te geluk. Het moet even meezitten.Adrie Koster weigerde te wanhopen, ook na de winterstop toen de punten andermaal uit bleven. „Wat je op de been houdt, is datje toch verbetering ziet." Twee voetballers van Excelsior wisten zich inderdaad te verbeteren. Dankzij het samenwerkingsverband dat Excelsior en Feyenoord voor het derde jaar zijn aange gaan, hebben Christian Gyan en Ferry de Haan door hun goede spel onder Adrie Koster een plaatsje in het keurkorps van Feyenoord-coach Leo Beenhakker afge dwongen. „Dat is een teken dat we het goed doen." Mes Adrie Koster vindt het niet frustrerend dat vanwege de samenwerking met de stadionclub spelers te pas en te onpas door Feyenoord kunnen worden wegge haald bij de vereniging aan de andere kant van de Maas. „Het mes moet aan twee kanten snijden", zet Adrie Koster de doelstelling van de overeenkomst tussen Adrie Koster, met op de achtergrond tweede trainer Mario Been: „Qua voetbal hoeven we voor weinig ploegen onder te doen." foto Cor Vos de twee clubs uiteen. „Enerzijds tillen ta lenten Excelsior naar een hoger niveau. Anderzijds kunnen ze zich in de eerste di visie ontwikkelen tot Feyenoord-spe- lers." In het huidige seizoen heeft Feyenoord weer een aantal spelers bij Excelsior ge stald. Het zijn Ellery Cairo, Michael van der Kruis, Alpha Turay en de Oostenrijker Volkar Kahraman. Volgens Koster maken zulke voetballers de selectie van Excelsi or sterker. „Als je er kwaliteit uithaalt, kun je er kwaliteit inzetten", doelt Koster op de ruime wisselmogelijkheden. Verder beschikt Koster bijvoorbeeld over de van De Graafschap overgekomen spits Virgil Breetveld en Geert den Ouden, een aan valler overgekomen van de amateurs van Smitshoek. Samenloop Wie of wat nu verantwoordelijk moet worden gehouden voor de positieve weg die Excelsior is ingeslagen, is feitelijk moeilijk na te gaan. Is het de aanpak van Adrie Koster? Is het de inbreng van assis tent Mario Been? Is het de doelgerichtheid van Virgil Breetveld? Zijn het de Feye- noord-talenten? Zijn het de lunches van de kantinejuffrouw? Of is het de zorgvul digheid waarmee de terreinknecht het hoofdveld onderhoudt? Het zal wel een samenloop van alle factoren zijn, die de prima sfeer bij Excelsior verooi-zaken. Adrie Koster: „Nu zit het allemaal wél mee en dat wordt, vertaald in betei'e resul taten." De Zeeuwse oefenmeester mikt met Excelsior op een plaats bij de eerste zes in de eerste divisie. Een eerste stap naar succes kan zondag worden gezet te gen FC Den Bosch. Mocht dat niet lukken, is er 12 november de laatste wedstrijd om de eerste periode waarin Excelsior kans rijk is. En hoewel Excelsior nog geen prijs heeft gepakt, dicht Adrie Koster zijn elf tal al enorm veel waarde toe. „Qua voet bal hoeven we voor weinig ploegen onder te doen." Zeperd Dat zijn team zo nu en dan eens tegen een zeperd aan zal lopen, interesseert Adrie Koster niet zo veel. „Daar kunnen ze al leen maar hun voordeel mee doen", uit hij zich in trainerstaai„Ik ben er veel banger voor als schorsingen, blessui-es en vorm- verlies met elkaar samenvallen." Bij Excelsior lijkt Adrie Koster de juiste man op de juiste plaats. „Het is een hele normale man", zegt Jannie Havelaar, al veertien jaar kantinejuffrouw bij de club. „Koster past goed bij Excelsior. Hij heeft iets gewoons over zich. En dat heeft Ex celsior ook." Terreinmeester Volwerk, bezig het hoofd veld te keuren, weet niet eens waar Koster vandaan komt. „Het is een Bi-abandei-", klinkt het overtuigd. Dat Koster een Zeeuw blijkt te zijn, maakt hem niet min der geliefd bij Volwerk. „Hij is niet stug of zo." Volwerk waakt al dertig jaar over de groene grassprieten van Excelsior en heeft in die tijd al vele coaches zien komen en gaan. Hij somt ze moeiteloos op. „Jan sen, Castenmiller, Peeters, Wullemse, Dorjee, Libregts, Jacobs, Pot, Popovic, VanDaalen en Van de Pluym." Met Koster als mens kan Volwerk goed opschieten. Als trainer heeft hij ook wel gezien dat het geen verkeerde is. „Hij weet hoe het voet bal in elkaar zit." Vakman Van Mario Been zul je evenmin een kwaad woord horen over Koster. „Hij heeft zijn zaakjes goed voor elkaai'." Op voetbalge- bied dan. In het dagelijks leven komt Kos ter soms een beetje warrig over op Been. „Dan vergeet hij een afslag of zijn schoe nen. Dat is heel erg leuk." Zijn verstrooidheid neemt niet weg dat Been Koster een prof vindt. „Het is een vakman. Dat wist ik wel. We vullen elkaar goed aan en hij laat me in zijn waarde. Het is niet dat ik helemaal op de achtergrond sta en hij op de voor-grond." En voetbalvi sie hoeft Koster Been ook niet bij te bren gen. Been. „Dat heb je of heb je niet. Ik zie snel genoeg of een back aan de binnen- of buitenkant, dekt". Overigens wil Been volgend jaar met de cursus Coach Betaald Voetbal beginnen. Met dat papiei-tje wil hij hogei-op. „Waar dan ook", toont Been zijn ambities. „Ik wil het hoogste berei ken." Virgil Breetveld, een van de twintig selec tiespelers, heeft in de eerste maanden van de competitie een goede indruk van Kos ter gekregen. „Als mens zit hij goed in el kaar. Als trainer weet hij een goed elftal neer te zetten. Het is uitgebalanceerd. De juiste mensen staan op de juiste plaats." Erelijst Het maakt voor zowel Mario Been als Vir gil Breetveld niet uit dat Adrie Koster bij zijn vorige clubs (Roda JC, Helmond Sport, Willem II, Eindhoven jen TOP Oss) geen imponerende erelijst als trainer heeft opgebouwd. Ze verdedigen hem zelfs. Mario Been: „De selectie bepaalt je kwaliteit als trainer". En Breetveld zegt: „Je mag niet altijd alles verhalen op resul taten. De voorbereiding en de beleving moeten goed zijn. Als die niet goed zijn, valt er voor een trainer weinig eer te beha len". Veel eer en misschien nog wel meer glorie kunnen Koster en zijn Excelsior zondag ten deel vallen. FC Den Bosch komt naar Woudenstein voor een rechtstreeks duel om de koppositie in de eerste divisie. Ver liest Excelsior, is er niets aan de hand. Bij winst zet het voormalig lelijke eendje de volgende stap van de metamorfose naar een trotse pauw. Peter Godrie Cintha Boersma wordt bij het Ne derlands volleybalteam, dat dins dag 3 november in Japan het toer nooi om de wereldtitel opent tegen Kenia, nog maar door weinig gene ratiegenoten omringd. Door het afhaken van Erna Brinkman en Henriëtte Weersing is het aantal routiniers gereduceerd tot twee. Bevreemding wekt het daarom niet dat de 29-jarige geboren Am sterdamse meer doet dan van een doorsnee international ivordt ver langd. In Boersma schuilt de patro nes van Oranje. In Japan tilt Cintha Boersma het aantal gespeelde interlands boven de vier honderd. Als recordhoudster loste de midspeelster vorige week in de oefenin terland tegen Italië al ex-international Marjolein de Jong af. De Jong bleef op 394 steken. Het einde van die serie is nog niet in zicht, als daar wat privileges tegenover staan. Boersma is niet meer voor alles te porren, maar Sydney is bespreekbaar En dan te bedenken dat ze na de Olympi sche Spelen van Atlanta nog dacht een punt te kunnen zetten achter haar inter land-carrière. De lol was goeddeels ver dwenen, het volleybal zag ze louter nog als werk. Bovendien had Boersma zes jaar lang het volleybal boven alles laten prevaleren. Familie, vrienden en zelfs haar eigen lichaam kwamen op de twee de plaats. „Mijn vriend heeft in al die tijd begrip gehad voor de situatie." Nu vindt haar Italiaanse levensgezel het stilaan tijd worden om de relatie de hoogste prioriteit te geven. Hoewel hij nog een keer zwichtte, toen de officieel in Rome woonachtige Boersma de kans kreeg om in Brazilië bij de topclub Rexo- na onder plezierige .omstandigheden veel geld te verdienen. „Doe wat je het leukste vindt, zegt hij. Nu kan het nog. Ik had ook bij Napoli kunnen gaan spelen, op een half uur rijden van zijn werk." Op een tegenprestatie broedt Boersma nog. Een huwelijksaanzoek behoort tot de opties. Dichter bij huis een club zoe ken is in de zomer van 1999 aan de orde. En kinderen zitten ook in de planning. Maar niet nu. „Moeder wil ik nog wel eens worden", lacht ze. Patrones Een moeder is ze al, menen sommigen. Moeder van Oranje. Het woord wordt in het voorbijgaan opgepikt door bonds coach Pierre Mathieu, die terstond de vaart uit het onderhoud tussen volley balster en verslaggever haalt. Hij veron derstelt niet ten onrechte dat het om Boersma% rol bij de nationale ploeg gaat en trekt quasi verontwaardigd fel van leer: „Moeder is een vies woord. Wil je dat woord nooit meer laten vallen", ge last hij. „Kijk naar haar! Jong, fris van uitstraling." Kom bij Mathieu, die zich na zijn 'tirade' uit de voeten maakt, niet aan met onge paste toespelingen op haar leeftijd. Die zijn niet gerechtvaardigd. Dat het li chaam van Boersma na gedane arbeid om extra ^verzorging smeekt, is moeilijk een moederlijke behoefte te noemen. Het kniegewricht is niet helemaal jofel meer. De zak ijs die Boersma na iedere langdu rige inspanning op de knie van haar rechterbeen bindt, is een vertrouwd beeld geworden. „Twee keer per dag noodzakelijk. Ook moet ik vier keer per week extra krachttraining doen. Anders kan ik niet doorgaan met volleyballen." Maar om terug te komen op dat 'opge drongen' moederschap. Moeder worden is een natuurlijk verschijnsel, vindt ze. „Ik voel me dus ook geen moeder van het team." Patrones is een betere benaming. De rol van beschermvrouwe is Boersma op het lijf geschreven. Graag had ze die verant woordelijkheid nog gedeeld met Hen riëtte Weersing en Erna Brinkman, maar beide speelsters wilden hun Italiaanse broodheer Napoli niet schofferen door het belang van het Nederlands team voorop te stellen. De club wilde schade loos worden gesteld voor de periode dat het niet over het Nederlandse tweetal zou kunnen beschikken. Daar wenste de stichting Topvolleybal Nederland niet aan mee te doen. „Van allebei weet i k dat ze nog graag wi 1- den. Maar voor TVN was het alles of niets. Financiële consequenties zullen een rol hebben gespeeld", vermoedt Boersma. Een oordeel laat ze achterwe ge. „Ik respecteer hun keuze, maarzonde is het wel." Tussenstation Met iedereen aan boord, met de ploeg die bij de Olympische Spelen van Atlanta rij f de werd, had Nederland zich in Japan nog in het geweld om de medailles kun nen mengen. Nu is het WK, volgens bondscoach Mathieu, gebagatelliseerd tot een tussenstation. Het belang van een paar individuen wordt daarmee niet gediend, jammert Boersma: „Want we hebben ook speel sters die er klaar voor zijn om op dit WK te presteren." Aan de andere kant, beseft ze ook, komt het de ontwikkeling van het jonge grut ten goede. Voor de nieuwe generatie is spelen op niveau het allerbelangrijkste. Het schort vooral aan ervaring, beweert Boersma. „Mathieu probeert dat pro bleem te ondervangen door spelgerich- ter te trainen. Hij maakt ook minder uren. Bert (Goedkoop, de vorige bonds coach. red) constateerde dat de speel sters fysiek en technisch veel te kort kwamen. De meesten kenden alleen maar zo'n soort trainer. Pierre is een an dere trainer. Dat is voor een groot deel van de groep wel even moeilijk geweest." Dat moet niet als kritiek op Mathieu's voorganger worden uitgelegd, haast Boersma zich te zeggen „Elk team maakt een cyclus door. En je hebt ook al tijd een periode waarin het even stil valt." Meer over wat is geweest, wil ze ook niet kwijt. Dat boek is dicht. De zelf opge stapte Goedkoop, die na een storm van kritiek over zijn functioneren, de wijk nam naar de anonimiteit, is binnen de speelstersgroep geen gespreksonder werp meer. „Er is heel veel kritiek ge weest op ons niveau, maar niemand kijkt naar de leeftijd van die meiden. Na de vijfde plaats op de Olympische Spelen dacht iedereen dat we heel ver weg zou den zakken, maar je ziet dat we nu toch terugkomen. Natuurlijk moet er nog veel in deze jonge speelsters worden geïnves teerd, maar Nederland is Nederland. We zakken echt niet voor een periode van rijf jaar diep weg." Het is goed dat de speelsters na het WK uitwaaien naar clubs in heel Europa. „Net als het goed is geweest dat speel sters die zelfs helemaal geen eredivisie- ervaring hadden een jaar hard getraind hebben. Francien Huurman, Kitty San ders en Chaïne Staelens hebben zonder ervaring in de eredivisie wel van Italië gewonnen. Ervaring moet je opbouwen. Dat kan alleen maar door veel te spelen. Boersma blijft wel enige tijd getuige van dat proces. Eerdere pogingen om zich los te maken van het Nederlands team haal den tenslotte ook niets uit. „Goedkoop is mij altijd blijven bellen en heeft voort durend op mijn gevoel ingepraat. Tegen Mathieu heb ik ook honderd keer gezegd dat ik het niet meer zou doen. Maar toen ik in een Italiaanse krant las dat Neder land een EK-kwalificatiewedstrijd had verloren en het aankwam op de wed strijd in Tsjechië, kon ik het niet loslaten en heb ik Pierre zelf gebeld. 'Als je me no dig hebt in Tsjechië kom ik', zei ik. Ik had weken niets gedaan, maar we wonnen. Kennelijk ben ik te begaan met het lot van het Nederlands team." door Edwin Alblas In volleybalster Cintha Boersma schuilt de patrones van Oranje, foto GPD/WUGO

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 31