Motorfreak heeft al een opvolger Jon Herselman heeft soms de schijn tegen PZC Van der Graaff wenst toekomst bij de PRO's SSV maakt zich geen illusies tegen Kruiningen sport vrijdag 30 oktober 1998 bw 30 voorbeschouwing Ruud en Johan Frederiks hebben al overwinning in Assen op zak door Vincent de Rijke VLISSINGEN - In het Zeeuws amateurvoetbal staat dit week einde de achtste speelronde op het programma. Na die wed strijden valt in de meeste klas sen op te maken wie er met de eerste periodetitels vandoor gaan. Li de tweede klasse van het zaterdagvoetbal kan Kapel- Ie de tussentijdse titel nagenoeg niet meer ontgaan. In de derde klasse is de Noord-Bevelandse derby Bevelanders-Colijns- plaatse Boys er een voor de ech te liefhebbers. In de derde klasse van het zon dagvoetbal zijn er geen Zeeuw se clubs meer die nog uitzicht hebben op de periodetitel. Ster ker nog, alle Walcherse en Beve- landse afgevaardigden hebben op dit moment slechts uitzicht op degradatie. SSV'65 deed lang mee om de eerste periodetitel in de tweede klasse Maar uit de laatste twee competitiewedstrijden werd slechts een punt behaald. De Goesenaren verloren van Ter- neuzense Boys en een week later moest de ploeg van trainer Leendert Geelhoed de punten delen met Kogelvangers. Geel hoed stelt vast dat een plaats in de top wel eens te hoog gegrepen zou kunnen zijn voor SSV: „We belanden langzaam op de plek van de ranglijst waar we eigen lijk thuishoren. Op voorhand was de doelstelling handhaving in deze klasse. Dus op dit mo ment staan we er gewoon goed voor." De laatste paar wedstrijden kreeg de ploeg van Geelhoed veel doelpunten tegen voor een ploeg die op de vierde plaats staat. Daarover zegt de oefen- meester: „Dat waren typisch van die wedstrijden waarin je zelf nog iets wilt forceren. Tel kens bleek een halve kans voor de tegenstander genoeg om een doelpunt te maken. Het is niet zo dat we veel kansen weggaven achterin."Geelhoed is dan ook voorzichtig met het oog op de uitwedstrijd van moigen (zater dag) in en tegen Kruiningen. „Kruiningen is een agressieve ploeg met een degelijke achter hoede. Ze spelen niet voor niets zo vaak gelijk." Kapelle Kapelle mag zich de vrijwel ze kere eerste periodekampioen noemen. Alleen verlies met dub bele cijfers tegen Middelburg zou de tussentijdse titel nog in gevaar kunnen brengen. WC en Terneuzense Boys hebben bij forse overwinningen nog een miniem kansje om Kapelle de ti tel te ontfutselen. Er wordt al driftig gespeculeerd over een eventueel kampioen schap voor Kapelle, behalve in Kapelle zelf. Kapelle-trainer Joost Folmer wil er in elk geval niet aan denken: „Veel andere trainers hoor ik zeggen dat wij kampioen worden. Uit mijn mond zul je zoiets niet horen. Dan verslapt de aandacht. Ik blijf daar voor waken en ik zal mijn spelers daarop wijzen." Dat geldt ook voor de wedstrijd tegen Middelburg. „Als de kop loper op bezoek komt, komen er soms vreemde krachten vrijWij moeten qua inzet de gelijke zijn van elke tegenstander. Je mag een wedstrijd niet op inzet ver liezen," kijkt Folmer vooruit. Middelburg De zaterdagformatie van Mid delburg pakt de laatste weken weer geregeld punten en is uit de onderste regionen opgeklom men. Middelburg-trainer John Tahapary blijft voorzichtig: „De groep is nu voor het eerst volledig dit seizoen. Dat heeft ook zijn weerslag op de resulta ten. Maar het is de vraag of onze jonge groep dit kan vasthouden. Ik denk dat we nog niet in de fa se zitten waarin we meer wed strijden op rij naar onze hand kunnen zetten." Yerseke, van trianer Ad Poort vliet, mocht zich na vier wed strijden lijstaanvoerder not men. Door slechte resultate zakte de ploeg daarna op d ranglijst naar een bedenkelijk plaats onderin de middenmoo Yerseke kreeg in zeven due maar liefst 23 tegendoelpunte te verwerken. Een pikant deta daarbij is dat het er daarvan e tegen kreeg in de laatste tw wedstrijden. Yerseke oefenc vorig weekend tegen Colijns plaatse Boys en won met 2-1 dat duel kwamen twee pluj puntjes naar voren. Op de eerst plaats het geringe aantal tegei goals, en verder de rentree va oudgediende John Vette, centrale middenvelder kampt enkele weken met een han stringblessure. „In de voorbi reiding en in de winterstop he ik vaak problemen met mijn n en de hamstrings. Dat kon door het trainen op harde oi dergrond," verklaarde de rout nier. Morgen speelt Yerseke uit teg< Terneuzense Boys. De 35-jarij Vette zal ook dan van de part zijn. In de derde klasse A wordt derby Bevelanders-Colijn plaatse Boys gespeeld. Colijn plaat-trainer Leen Verbui deelde .vorige week mee dat zijn functie als trainer tussei tijds moet beëindigen. Oorza; daarvan was de plotselinge ui breiding van zijn zaak. Ook zi zonen, Sebasliaan en Arjan, d beide in de hoofdmacht speli van Colijnsplaat, moeten voo lopig de sportieve activiteit! op de lange baan schuiven. Verburg ziet zijn vertrek niet het grootste verhes voor de clu „Een trainer is toch vaak passant, maar voor de club ish erger dat de twee jongens erm moeten stoppen." De trainer: zaterdag voor de laatste keer de bank. Het toeval treft dat ui gerekend Bevelanders de tege stander is. Verburg:,, Bij wij van spreken mag je alle we strijden verliezen, behalve tegen Bevelanders." Verbu heeft wel moeite met het feit d hij zo abrupt afscheid moet n men van zijn selectie: „We he ben een jonge, gemotiveer ploeg en ik heb hier altijd op e prettige manier kunnen w< ken. Het is een weloverwog beslissing om ei-mee te stoppf maar het doet me toch wel e beetje pijn." Vlissingen VC Vlissingen is in de dei klasse van het zondagvoetbal weken op zoek naar de aansli ting met de middenmoot. Zo dag greep Vlissingen tegen kc loper Virtus wederom naast punten. Vlissingen reist weekend af naar Zierikzee in hoop dat de velden er daar be bij liggen dan aan de Irislai Bij winst gaat Vlissingen Z rikzee voorbij op de ranglii Maar dan moet er wel gescoi worden, iets waar Vlissingen seizoen de nodige moeite n blijkt te hebben. Trainer Huib Meerman: „Als het niveau van de afgelopen v ken vasthouden is het go Maar het gaat er bij ons voo om dat we moeilijk scoren. In voorhoede ontbreekt het vi eens aan mentaliteit. Die meter die extra moet worden) lopen, kan ervoor zorgen da wel een doelpunt maakt." Middelburg gaat zondag op zoek bij het ongeslagen Moe Boys. De Brabanders hebben punten nodig om mee te blij\ doen om de eerste periode. M delburg kan zich simpelu geen nederlaag meer permit ren. Patrijzen spaarde zich voij week voor de competitie en vj loor het bekertreffen met Di wendaele na strafschoppen, ploeg uit 's-Heerenhoek zondag uit tegen Dosko. SSV-trainer Leendert Geelhoed: „We komen zo langzamerhani de plaats terecht waar we thuishoren." foto Willem Mit Golf ster (16): ver slaan niet genoeg door Alex Krappen THOLEN - De 16-jarige Cios- studente Marjet van der Graaff werd onlangs nationaal kampi oene Longest Drive in haar leef tijdsklasse. Voor de leek: het gaat over golf. Wie iets van golf weet, zal betwijfelen of zo'n titel de kwaliteit van een golfer weergeeft. Dat denkt ook Van der Graaff zelf: „Om bij de top te komen zal ik toch beter moeten worden in het kortere werk." Natuu rlij kze was blij met de ti tel. „Het is altijd leuk om een nationale titel op zak te hebben. De mensen kennen je, en praten er toch over." Het behalen van die titel was geen sinecure. Het gaat namelijk niet alleen om zo ver mogelijk slaan, er komt ook een zekere nauwkeurigheid bij kijken „De bal zo hard mogelijk slaan is niet genoeg. Je moet ook zo recht mogelijk slaan. Als je buiten het veld slaat, telt de po ging niet." De deelneemsters krijgen vier pogingen. Van der Graaff was na die vier pogingen met 186 meter veruit de beste. Toch gaat het daar niet om, weet ook de golfster zelf. „Ik kan ver slaan, maar het gaat om het kor te werk." Daar bedoelt ze mee dat vooral het aantal slagen van belang is, dat een golfer nodig heeft om vanaf een afstand van minder dan honderd meter de bal in de hole te slaan. „En daar moet ik nog aan werken." Ruim een maand is ze daar hard mee bezig. „Thuis op zolder hebben we een oefentapijt. Ik heb een paar putters staan, en kan daar putten." Handicap Daarnaast is ze elk weekend op de golfcourse te vinden, en traint ze ook in de week mini maal één keer op de baan. Ze vernacht op korte termijn haar handicap, die nu achttien be draagt, een stuk omlaag te bren gen. „Mijn golf trainer op Cromstreven, Martin Morbey, denkt, dat als ik me de komende maand puur op het korte werk concentreer, mijn handicap dan terug kan naar veertien." De handicap van een golfer geeft zijn niveau aan. Als iemands handicap achttien bedraagt, doet de speler negentig slagen over een baan waarvan het ge middelde, de par, 72 bedraagt. Vanaf haar huidige handicap heeft ze-nog ver te gaan naar een professioneel golfbestaan, want dat is waar Van der Graaff van droomt. Maar hoever precies, en of ze het zal halen, dat weet ze niet. Toch is haar nabije toe komst op de sport ingesteld. „Ik zit nu op het Cios in Goes. Daar kun je momenteel geen golf doen, maar ik probeer nu iet s via de bond te regelen, zodat het volgend jaar wel kan. Als dat niet lukt, moet ik wel naar het Cios in Sittard. Daar is golf wel een keuzevak." Ook na het Cios wil ze verder in golf. „Dan ga ik naar de golfschool in Tilburg. Als ik daar vanaf kom, moet ik al een eind gevorderd zijn rich ting top." Momenteel speelt ze competitie bij de club Cromstrijen uit Nu- mansdorp. Van der Graaff komt met een jeugdteam uit in de A- klasse. „Dat zijn allemaal spe lers met een handicap lager dan 18,4. Als er één speler bij is met een te hoge handicap, moeten we terug naar een lagere klas se." Van der Graaff kwam in aanraking met golf door haar vader Hans. „Hij nam me een keer mee naar de golfbaan toen ik een paar lessen voor mijn ver jaardag had gekregen. Ik vond het meteen leuk. En nu nog." Fanatiek Inmiddels heeft ze haar vader overvleugeld. „Hij heeft een handicap van 32. ik van 18, dus ik ben beter." Ook haar broertje Joost speelt golf, maar dat is puur op recreatief niveau. „Hij wil gewoon een beetje bezig zijn. Heel anders dan ik." Want Van der Graaff is fanatiek, net als haar trainer. „Martin heeft allerlei oefenmateriaal ter be schikking gesteld, en hij infor meert nu bij de bond welke han dicap ik moet hebben om bij Jong Oranje te kunnen komen." Hoever ze daar vandaan is, weet ze niet precies. „Ik kom weinig meisjes tegen die golf spelen. En ik weet of er een zestienjarig Ne derlands meisje is dat op par speelt Maar ze is bereid om er voor te gaan. „Als ik later bij de vrouwen mee kan doen met de profs, dan zou dat heel mooi zijn" Jon Herselman houdt sport en politiek zo veel mogelijk gescheiden. foto Willem Mieras Wethouder van Kapelle voetbalt op niveau door Alex Krappen KAPELLE - Wethouders die op een redelijk niveau aan sport doen zijn zeldzaam. En als ze dan aan sport doen, is het meest al golf, tennis of bridge. De Ka- pellenaar Jon Herselman is een uitzondering op die regel. Hij is wethouder van de gemeente Ka pelle en speelt daarnaast in het eerste elftal van voetbalclub Kapelle. Een combinatie waar hij zich goed bij voelt. Vanuit een politieke interesse belandde Herselman alweer een aantal jaren geleden in het plaatselijke bestuur van de VVD. Ruim vier jaar geleden werd hem na de verkiezingen gevraagd om raadslid te wor den. „Ik ging erover nadenken en kwam tot de conclusie dat ik dat eigenlijk best wel wilde: Ik had ook mijn leeftijd mee, want ze waren toen juist op zoek naar jonge mensen." In april van dit jaar werd hij ge kozen als wethouder. Hij heeft sportzaken, jeugdzorg en finan ciën in zijn poi-tefeuille. De hoofdmoot wordt gevormd door het financiële gedeelte. „Dat was ook één van mijn eisenHet is mijn vakgebied, en de ande ren hadden er niet zoveel ver stand van, dus het was een logi sche keuze." Herselman heeft in Kapelle een eigen bedrijf, dat zich richt op de financiële admi nistratie van het midden- en kleinbedrijf. Nu de inwerkperiode als wet houder voorbij is, heeft hij wel een aantal ambities voorzijnge- meente. „Eerst moeten de fi nanciën van Kapelle op orde ko men. Toen ik aantrad was dat nogal een rommeltje." Daar naast wil hij ook op sportgebied het een en ander realiseren. „Het was voorheen zo, dat als je met een clubje kampioen werd in de negende klasse, dat je daar automatisch een medaille voor kreeg. Ik ben nu bezig met het opzetten van een Kapelse sport raad. Die moet dan mensen voordragen voor sportman, - vrouw of -team van het jaar." Jon Herselman speelt op zater dag zijn wedstrijden als rechts half in het eerste elftal van Ka pelle. Hij durft wel eens stevig in een duel te gaan, maar beseft dat hij als wethouder een voor beeldfunctie heeft. „Je moet wel opletten wat je zegt. De mensen zien je toch als wethouder in plaats van als voetballer." Van belangenconflicten is bij Her selman geen sprake, vindt hij. „Ik speel en train alleen nog maar. Vroeger deed ik ook wel wat kaderactiviteiten voor de club, maar daar heb ik nu geen tijd meer voor. Bovendien heb je als wethouder al snel de schijn tegen. Dat wil ik voorkomen." Op de vlakte Ook tegenover sponsors houdt hij zich bij Kapelle op de vlakte. „Ik ben ook voorzitter van de ondernemersvereniging, dus ik zie die sponsors toch wel. De voetbalkantine is niet de aange wezen plaats om zaken te be spreken Kapelle draait goed in de twee de klasse van het zaterdagvoet bal. „We hebben een uitgeba lanceerd team, en de start was, in tegenstelling tot de laatste ja ren, goed." Kapelle staat nu bo venaan en wordt morgen waar schijnlijk periodekampioen. „We staan drie punten voor, en ons doelsaldo is ook veel beter. Het moet raar lopen." Vorig jaar was Kapelle heel dicht bij de titel, maar het miste in de nacompetitie de boot. „Nu willen we rechtstreeks promo veren. Dat moet kunnen. We scoren bijna elke wedstrijd vier of meer goals. Het zou wel inte ressant zijn om het in de eerste klasse te proberen. We hebben een jonge ploeg, die alleen nog maar kan groeien." Mocht dat lukken, dan is het Herselmans wens om in 1999 Sportploeg van het Jaar te wor den met Kapelle. Wie dan de prijs zou moeten uitreiken, weet hij niet. „We moeten eerst maar eens kampioen zien te worden." door Jasper van der Bliek GOES - Zijn bedrijf op een industrie terrein in Goes ademt motorsport uit. Als hij praat, vliegen de technische ter men rond je oren. Een druk bezet man, de telefoon rinkelt onophoudelijk. „Of wij die bougies hebben? Jazeker, u kunt ze morgen komen halen." In 1980 was hij Nederlands kampioen in de Sport- klasse. Nu, achttien jaar later, rijdt Ruud Frederiks (44) uit 's-Heerenhoek alleen nog langere wedstrijden. Samen met zijn 14-jarige zoon Johan won hij twee weken geleden een vier-uurrace op het circuit van Assen. Ruud en Johan Frederiks lijken op el kaar. Niet zozeer qua uiterlijk, maar wel in interesses en sport. Johan doet namelijk al sinds zijn elfde aan motor cross en sinds kort is hij ook actief op de weg. „Die race in Assen was voor Johan zijn eerste langere wedstrijd," vertelt Ruud Frederiks. „We reden op een to taal versleutelde Puch Maxi en wonnen meteen. Dat belooft wat voor later." Zijn zoon knikt instemmend. „En het was pas mijn vierde race met een brom mer op de weg." Frederiks komt oorspronkelijk niet uit Zeeland. „Ik ben een import-Zeeuw, kom eigenlijk uit Hagestein. bij Via- nen. Drie jaar woon ik nu hier, en heb ik een motorbedrijfwaar ik dag en nacht mee bezig ben." De Utrechter is totaal motorfreak. „Dat kun je wel zeggen, ja. Ik heb van 1975 tot 1983 altijd het Nederlands kampioenschap in de sportklasse gere den. De eerste paar jaar was het niet zo veel. Ik kreeg ontzettend veel materi- aalpech. Later ging het beter. In 1980 werd ik kampioen, een jaar later twee de. Toen ben ik een paar j aar gestopt. In 1985 kreeg ik een leuk sponsorcontract aangeboden om weer te gaan rijden. Prompt werd ik kampioen." Daarna was het lange tijd stil rond Fre deriks. „Ik was het racen even beu. Maar een jaar of vier geleden vroeg een vriend me of ik eens mee wilde doen aan de zogeheten endurancewedstrijden, de wat langere races. Dat heb ik toen gedaan, en dat beviel heel goed. Op het circuit van Zolder wonnen we meteen. Scheuren Tussen endurancefaces .en gewone wedstrijden zit een wereld van ver schil. „Bij een gewone motorrace moet je gewoon als een idioot scheuren en hopen dat je als eerste over de streep komt," legt Ruud Frederiks uit. „In een langere wedstiijd gaat het om routine, constant kunnen rijden. Daarnaastrijd je met z'n tweeën, ieder de helft en heb je een pitteam, net als bij autoraces. Ruud Frederiks won met zijn 14-jarige zoon Johan al een vier-uurrace in Assen. foto Willem Mieras Vooral dat laatste is van belang. Als je een ploeg hebt, die snel kan tanken en dingen goed repareert, win je veel tijd." Met zo'n vader ligt het al een beetje voor de hand. Johan wijst op een klein motort j e in de hoek.Toen ik een j aar of rijf was reed ik al op van die dingen. Dat vond ik geweldig." Drie jaar doet de 14-jarige nu aan motorcross en vol gend seizoen rijdt hij op dezelfde opge voerde Puch Maxi als in Assen mee in het Nederlands kampioenschap Auto- matenklasse. „Daar ga ik proberen bij de voorsten te rijden. Ik weet dat ik weinig ervaring heben dat ik nog aan de brommer moet wennen, maar tot nu toe heb ik redelijk gereden." In zijn eerste paar races reed Johan vooral goed in Wemeldinge, waar hij in zijn klasse als zevende ein digde. Dat belooft dus wat voor de toe komst. „Ach, ik weet niet," zegt hij verlegen. „Het liefst zou ik Superbike willen rijden en wellicht ooit Grand Prix'." Eén ding is zeker: zijn pa zal hem daar altijd in steunen. „Ik heb natuurlijk aardig wat connecties en ik weet veel van motoren. Dat kan Johan alleen maar van pas komen. Hij moet het nu doen, want zelf ben ik te oud om nog op hoog niveau mee te kunnen." Er klinkt een tikje weemoed door in zijn stem. Motorsport staat te boek als vrij ge vaarlijk. Vindt Ruud Frederiks het dan geen probleem dat zijn zoon er al op zo'n jonge leeftijd mee bezig is? „Kijk, het is natuurlijk best gevaarlijk. Je hebt met een sport te maken waar veel onvoorziene dingen kunnen gebeuren. Maar hij heeft het allemaal best onder controle en als hij straks zestien is kan hij al meteen goed brommer rijden." Workaholic Toch heeft de workaholic in zijn carri ère al heel wat ongelukken gezien. „Eén keer heb ik een crash met vier do den meegemaakt," herinnert Frederiks zich. „Een coureur reed na de finish vol gas een bocht in richting de motorho me. Na het uitkomen daarvan crashte hij frontaal op een paar anderen die stilstonden. Drie op slag dood, de vier de overleed later. Dat soort dingen ge beuren nu eenmaal." Ruud Frederiks interesseert zich niet alleen voor motorsport. „Eigenlijk boeien alle sporten me, met uitzonde ringvan voetbal. De persoon achtereen sporter fascineert me ook heel erg. Vaak zijn dat heel aparte figuren, die hun leven helemaal naar één doel in richten. Daar lees ik graag over." „De kunst van het racen", zegt hij tot slot, „is gedoseerd rijden, niet puur aan snelheid denken. Je moet altijd streven naar de beste prestatie met zo min mo gelijk moeite." En terwijl de telefoon weer eens gaat, zet zoon Johan zich achter de computer om een spel te spe len. Motorrace...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 30