Priem verzwakt zijn verdediging Lange weg voor Bouwer Krajicek wil meer geld zien Overgang Fuchs naar PSY is rond Manchester United nog lang geen bezit jRupert Murdoch Anand krijgt winst in schoot geworpen door Brit Adams Advocaat moet zaken rechtzetten Eindhoven bij laatste zestien bekertoernooi Van den Hemel blijft bij Hoek door Sven Remijnsen BREDA - Joost van Mierlo denkt dat er een bres is geslagen in de verdediging die hij zorg vuldig heeft opgebouwd in do- pingzaak rond de TVM-pIoeg- leider Cees Priem. De advocaat is gisteren begonnen met het op ruimen van de brokstukken die zijn ontstaan door een interview dat de inwoner van Wemeldinge woensdag gaf in zijn hotel in de buurt van Reims. Priem ver blijft daar sinds 23 juli, op last van de Franse justitie. In het vraagggesprek in De Tele graaf legt Cees Priem, die on verwacht werd geconfronteerd met twee verslaggevers en een fotograaf van die krant, vooral zijn emoties bloot. Het feit dat hij zich als misdadiger behan deld voelt, Frankrijk niet uit mag en maar mondjesmaat con tact heeft met zijn familie, maakt hem bij tij d en wijle moe deloos. Tussen de regels door laat hij blijken zeer ongelukkig te zijn met het Franse rechtssys teem. „Ik moet repareren", zegt Joost van Mierlo. „Uit eigen bewe- ing heb ik inmiddels een aantal "weede-Kamerleden. onder wie Joop Atsma, opgeroepen om het interview niet als een aanmoe diging te zien om politieke actie te ondernemen. Dat werkt niet. We moeten tegen elke prijs ■oorkomen dat Cees Priem het ilachtoffer wordt van een Ne- derland-Frankrijk-discussie. Tweede Kanier Volgens Van Mierlo wordt in het nterriew ten onrechte de sug- jestie gewekt dat Priem en doors hun hoop hebben geves- igd op de Tweede Kamer. CD A- famerlid en KNWU-voorzitter loop Atsma en SP-fractievoor- zitter Jan Marijnissen willen dat de Nederlandse regering de zaak aankaart bij de Franse overheid. Marijnissen heeft in middels Kamervragen gesteld. „De uitspraken van Cees Priem zijn verkeerd opgevat", zegt Van Mierlo. „Het enige dat hij dui delijk heeft willen maken, is dat het hem goed doet om zo veel steun te krijgen. Maar Cees weet dat hij terughoudend moet zijn in deze zaak. Is hij dat niet, dan komen zijn uitspraken als een boemerang terug. We moeten wegblijven van de discussie over het Franse systeem, want anders gaat het geheid mis." De advocaat heeft de afgelopen dagen geluiden opgevangen dat de Franse justitie allerminst te Boor I ioor Harm Harkema ■ONDEN - Mediamagnaat Ru- ert Murdoch zal er niet blij mee ijn. De door hem geplande vername van Manchester Uni- ed voor een bedrag van zo'n wee miljard gulden door zijn elevisiestation BskyB, wordt an een nader onderzoek onder worpen en in ieder geval met vijf laanden uitgesteld. )e Britse minister van handel n industrie, Peter Mandelson. ie een besluit over de overname lad kunnen nemen, vindt de westie blijkbaar zo moeilijk at hij de commissie die toeziet p fusies en monopolievorming isteren heeft gevraagd de over- lameplannen uitgebreid te on- erzoeken. Het resultaat daar- wordt pas in maart erwacht. )p grond van de Britse ovema- ïeregels vervalt nu ook het bod an zo'n twee miljard gulden at BskyB op de club had uitge- racht en dat vorige maand oor het bestuur van Manches- er United werd geaccepteerd. ,omt de commissie tot de con- frnpoli voor de uchtcommissie OME - De Italiaanse voetbal- ub Empoli, verdacht van het inkopen van een scheidsrech- moet zich verantwoorden oor een tuchtconnnissie van de ationale bond. Volgens arbiter tefano Farina benaderde een nbekend persoon hem zondag amens Empoli, met het voor- lel om tegen betaling het duel iet Sampdoria te manipuleren. mpoli kon wel een sportieve eevaller gebruiken, aangezien ploeg in de Serie A na vijf Hels pas drie punten had ver- lard. Farina waarschuwde kter de hoogste voetbalbond, ie direct een andere scheids- chter op de wedstrijd zette, mpoli verloor: 3-0. e Italiaanse bond stelde een iderzoek in en ondervroeg mpoli-voorzitter Fabrizio orsi en de man die Farina had inaderd. Die persoon bleek Menzo Repetta te zijn. burge- eester van het plaatsje Castel- tto d'Orba. Zowel Corsi als spetta heeft ontkend iets met i zaak van doen te hebben. m spreken is over de commotie die in Nederland over de TVM-zaak is ontstaan. „Zelfs de deken van de orde van advocaten van Reims, die toch redelijk op onze hand is, begrijpt geen snars van de ophef die er in Nederland wordt gemaakt. De zaak mag niet uitgroeien tot een heel ver velende Nederland-Frankrijk discussie. Daarom wil ik alleen over het dossier discussiëren." Van Mierlo geeft evenwel toe dat er lijnen zijn gelegd richting verschillende officiële instan ties. „Via meerdere kanalen wordt getracht verbetering in de situatie aan te brengen." Het verhaal in De Telegraaf vormt daarom een forse kink in de ka bel van de stille diplomatie die van TVM-zijde wordt betracht. Verblijfplaats Volgens de raadsman is het on juist dat de journalisten 'uren lang' met Priem en Moors heb ben gesproken. Ook zou niet het gehele interview ter goedkeu ring aan de advocaat zijn voor gelegd. Van Mierlo heeft even eens zijn bedenkingen over de vraag hoe De Telegraaf de ver blijfplaats van het TVM-twee- tal heeft kunnen achterhalen. ,.Ik vermoed dat ze zijn getipt. Nee, niet door de familie." Van Mierlo is van plan om van daag in hoger beroep te gaan te gen de beslissing van onder zoeksrechter Madrolle dat Priem en Moors zich in Frank rijk beschikbaar moeten bhj ven houden voor het onderzoek. „Ik verwacht dat erop korte termijn schot in de zaak komt. Volgens de onderzoeksrechter duurt het niet lang meer voordat de resul taten van de laboratoriumtes ten naar bloed, urine en haar be schikbaar zijn. Het is eerder een kwestie van dagen dan van we ken." Marieke van Linder doorbreekt de Tsjechische verdedigingslinit van onze sportredactie SCHIEDAM - Het Nederlands vrouwen-hand balteam heeft nog een lange weg te gaan. De ploeg van bondscoach Bert Bouwer, die streeft naar een plaats net onder de wereldtop, verloor gister avond de tweede wedstrijd in het Holland-toer nooi met 24-21 van Tsjechië. Woensdag speelde Oranje gelijk tegen Macedonië. Nederland begon in de sporthal van Schiedam sterk, nam een voorsprong van 5-2 en had ook bij clusie dat de overnameplannen door de beugel kunnen, dan dient BskyB een nieuw bod uit te brengen. Onaanvaardbaar De commissie moet bekijken of met de overname niet teveel macht in één hand komt: tegen standers van de overname, waaronder de Football Associa tion (de Engelse KNVB) betogen dat bij onderhandelingen tus sen de clubs en de televisie maatschappijen BskyB aan bei de kanten van de tafel zou zitten, hetgeen zij onaanvaard baar vinden. Mandelsons besluit tot het on derzoek komt na toenemende kritiek op de overnameplannen, ook binnen zijn eigen Labour- partij. Zo hebben de ministers Chris Smith (media) en Tonny Banks (sport) er grote twijfels over. Smith wil de relatie tussen voetbal en commercie aan regels binden. In afwachting van ad viezen daarover voelde hij er niks voor nu al akkoord te gaan met de overname. Score Tegenstanders van de overname reageerden gisteren verheugd. Voorzitter Andy Walsh van de onafhankelijke supportersver eniging van de club had goede hoop dat de deal uiteindelijk wordt verboden. „BskyB en de club hebben er geen rekening mee gehouden dat dit onder zoek zou komen. Vooralsnog is de score: Rijke stinkerds nul, supporters één." In een gezamenlijke verklaring stelden Manchester United en BskyB hun uiterste best te zul len doen de commissie te over tuigen van het nut van de over name. Ze zijn ervan overtuigd dat hun plannen niet indruisen tegen het publieke belang. Eerder deze week meldde BskyB dat het van aandeelhou ders inmiddels toezeggingen had voor overname van 33,5 procent van de aandelen in de club. Samen met de aandelen die BskyB al bezat, zou de tele visiezender nu een belang van bijna 45 procent hebben. Nu mi nister Mandelson besloten heeft tot het onderzoek vervallen de reeds door BskyB gedane over name-activiteiten. De aandelen van Manchester United en BskyB daalden na de bekend making van het onderzoek aan vankelijk drie procent in waar de, maar herstelden zich latei- op de dag. GPD foto Thomas Kienzle/AP Richard Krajicek was gistereirbinnen een uur klaar met de Amerikaan Andre Agassi: 6-3, 6-4. Toernooi Rotterdam toont onvoldoende waardering van onze sportredactie STUTTGART - Richard Krajicek is onte vreden over de aanbieding, die zijn zaak waarnemer is gedaan door directeur Wim Buitendijk van het ABN AMRO-wereld- tennistoernooi. De tweevoudige winnaar van het evenement in Sportpaleis Ahoy' vindt dat uit de hoogte van het startgeld te weinig waardering blijkt. Krajicek, inmiddels doorgedrongen tot de kwartfinales in Stuttgart, dreigt Rotter dam te boycotten. Omdat hij in die febru- ariweek wel op de baan dient te verschij nen, zou hij zijn titel in St..-Petersburg kunnen verdedigen. Als directeur Buitendijk er niet in slaagt de nummer één van Nederland vast te leg gen, zou dat een grote klap zijn voor zijn tennisweek. Zeker nu het toernooi de ho gere status (Championship Series) en de gunstigere datum (half februari) van het opgeheven toernooi van Antwerpen in de wacht heeft gesleept. Die nieuwe status betekent dat meer topspelers verplicht zijn deel te nemen in Rotterdam. Krajicek zei deze week in Zuid Duitsland dat hij zich niet moreel verplicht voelt om naar zijn geboortestad te komen, waar hij het ATP-toernooi in 1995 en 1997 op zijn naam schreef, Het zou niet voor het eerst zijn dat hij niet tot een vergelijk komt met directeur Buitendijk. „Misschien wil hij op deze manier de prijs'drukken." ver moedde Krajicekdie het raar vindt dat de organisatie van Rosmalen veel dieper in de buidel wil tasten om hem vast te leggen dan die in Rotterdam. Hoewel het gras- toemooi in Brabant, in de week voor Wimbledon, veel minder geld genereert dan het indoorevenement in Ahoy'. Geen interesse Buitendijk wenste niet te reageren op de kritiek van Krajicek. „Ik heb een aanbie ding gedaan en daarop is nog geen ant woord gekomen," zei hij gisteravond. ..Ik vind het niet fatsoenlijk om er dan in de publiciteit iets op te zeggen De uitspra ken van Richard heb ik niet gehoord, het interesseert me ook niets." Krajicek weet nog altijd met,wanneer hij zich moet laten opereren aan zijn pijnlijke linkerknie, die hem sinds het voorjaar parten speelt. Hij is nog altijd niet uitge schakeld voor het WK-toernooi voor de beste acht spelers van het jaar, eind no vember in Hannover. Zeker niet na zijn gemakkelijke overwinning van gister middag op André Agassi (6-3 6-4) in het Super 9-toemooi in Stuttgart. De partij tegen de nummer rijf van de wereld, de 'comeback koning' van de afgelopen twaalf maanden, duurde maar 58 minu ien. De volgende tegenstander is de Kro aat Goran Ivanisevic, die Boris Becker in twee tiebreaks (7-6 7-6) elimineerde. Landgenoot Jan Siemennk gaf in zijn partij tegen Marcelo Rios wegens een zware verkoudheid op. De Chileen had de eerste set met 6-2 gewonnen. Als Krajicek er de komende weken inder daad in slaagt om zich alsnog te plaatsen voor Hannover, zou hij de operatie moeten uitstellen Dat betekent vrijwel zeker een afmelding voor de Australian Open in Melbourne in januari. Voor de WK in Duitsland zijn nog twee entreebewijzen beschikbaar. De Rus Jevgeni Kafelnikov plaatste zich gisteren door zich bij de laat ste acht in Stuttgart te scharen. GPD foto Ed Oudenaarden/ANP de rust nog de leiding, 11-10. In de tweede misten de Oranje-speelsters enkele kansen en was met schoten tegen paal en lat ook het geluk niet aan Nederlandse zijde. Bij een achterstand van vier doelpunten (15-19) nam bondscoach Bert Bouwer alle risico's door een offensievere manier van verdedigen toe te passen. De marge werd daardoor verkleind, maar Tsjechië, dat het toernooi was begonnen met een gelijkspel tegenPolen (20-20), gaf deoverwinning niet meer uit handen. ANP van onze sportredactie TILBURG - Ongekend in Til burg; maar liefst vier partijen met een beslissing en slechts twee remises. In de zesde ronde van het Fontys-schaaktoernooi in Tilburg waren de winst/ver- lies-partijen gisteren een ver ademing na het grote aantal re mises van de eerdere dagen. Koploper Anand was een van de winnaars. De Indische koploper liep weg van zijn achtervolgers door een simpele overwinning op de Brit Michael Adams. Deze was in een stelling zonder veel perspectief verzeild geraakt en greep in zijn wanhoop naar een stukoffer. In twee van de drie va rianten zou dat tot succes heb ben geleid, maar Anand koos natuurlijk de derde en accep teerde het cadeautje. Achtervolger Loek van Wely leek na enkele zware dagen rust te kunnen gaan nemen toen de opening van Sridler al snel op een eindspel met ongelijke lo pers uitdraaide. Van Wely had echter geen zin om achterover te gaan zitten en begon een twij felachtige krachttoer. Hij raak te een pion kwijt en moest terug in de verdediging. Het mocht niet meer baten. In de rebound offerde Sridler zijn loper tegen twee pionnen en kraakte daar mee het laatste verzet. Doldwaze partij Het succes van de dag was weg gelegd voor Peter Leko. De Hongaar verraste Kramnik al op de derde zet met een raar nieuwtje. Het werd een dóldwa- ze partij waarin Kramnik snel leek te gaan winnen. Leko ver dedigde zich met veel kunst- en vliegwerk en nam tegen de tijd- controle het initiatief zelfs over. In het zesde speeluur sneuvelde de moegestreden Kramnik. Landgenoot Zvjaginsev kwam boven de vijftig procent door hekkensluiter Lautier te ver slaan. De Fransman heeft daar door de aansluiting met het pe loton definitief verloren. De professor in het gezelschap, de 67-jarige Viktor Kortsjnoj her stelde van eerdere teleurstellin gen met opnieuw een remise. Vandaag mag Van Wely het met de witte stukken opnemen tegen de Anand, terwijl Piket de jonge Leko tegenover zich vindt. Die partij begon eigenlijk gisteren al doordat Leko aankondigde de partij te gaan openen met zijn koningspion en volop voor het punt te gaan. ANP EINDHOVEN - Eindhoven heeft zich als derde eerstedivi- sieclub geplaatst bij de laatste zestien van het toernooi om de KNVB-beker. De Brabanders wonnen thuis met 3-1 van FC Den Bosch, de koploper in de een na hoogste afdeling van het Nederlandse profvoetbal. De Bossche bezoekers namen in de eerste helft de leiding door een treffer van Anthony Lur- ling. In de tweede helft zagen de 1200 toeschouwers na een kwartier de nummer tien van de tussenstand het initiatief ne men. Twee doelpunten van Ste ven van der Borght en een be nutte strafschop van Richard van Gils bepaalden de eind stand op 3-1 Een dag eerder hadden Go Ahead Eagles en FC Zwolle zich al voor de achtste finales ge kwalificeerd, door overwinnin gen op de eredivisionisten De Graafschap en Willem II. Eindhoven - FC Den Bosch 3-1(0-1). 37. Lurlmg 0-1, 53 Van der Borght 1-1. 63. Van der Borght 2-1, 69 Van Gils (strafschop) 3-1. Scheidsrech ter: Schaap. Gele kaart: Vreven, Van de Rijt (Eindhoven), Verhagen, Meu- lendijk (FC Den Bosch). Aantal toe- schouivers: 1200. ANP van onze sportredactie EINDHOVEN - De overgang van Robert Fuchs van De Graaf schap naar PSV is rond. Gister avond kwamen beide partijen een overeenkomst voor vijfen- eenhalf jaar overeen. De onder handelingen duurden de gehele dag. „Vitesse, Schalke 04 en Udinese waren ook in beeld, dus we hadden wat tijd nodig om er uit te komen", aldus manager Frank Arnesen van PSV. De Eindhovenaren hopen de 23- jarige middenvelder zaterdag avond in de thuiswedstrijd te gen Sparta al te kunnen inzet ten. Vandaag, vrijdag, wordt de middenvelder gekeurd en moet PSV de papieren in orde hebben. Hij neemt in elk geval deel aan de training, waarna hij zal wor den gepresenteerd. Fuchs, die bij eventuele inzet zaterdag zijn honderdste com petitiewedstrijd speelt, kwam al acht keer uit in het eerste van PSV, in de seizoenen '93/'94 en Marseille neemt koppositie over PARIJS - Olympique Marseille is de nieuwe koploper in de Franse voetbalcompetitie. De ploeg won gisteravond de uit wedstrijd tegen JL.orient met 3- 1. Bordeaux, dat twee punten minder heeft, moet nog een wedstrijd inhalen. Lorient, voorlaatste op de rang lijst, leek in de eerste helft voor een verrassing te gaan zorgen. Bouafia zorgde voor de rust stand, 1-0. In de tweede helft zorgde de Italiaan Ravanelli met twee treffers voor de omme keer. Kort voor tijd maakte Pires de 3-1. AS Monaco won thuis met de zelfde cijfers van Nantes. Lvon- Le Havre werd 0-0. RTR '94/'95. Daarna kwam hij voor De Graafschap uit. Voor dit sei zoen leek Fuchs naar Feyenoord te vertrekken, maar de speler kon niet met de Rotterdamse club tot overeenstemming ko men. Blijdschap Nu lukte dat wel, tot blijdschap van de middenvelder. „Ik heb altijd bij PSV gespeeld, hier ligt mijn hart", zo meldde hij voorde microfoon van de NOS. „We hebben lang gesproken, maar ik ben blij dat we eruit zijn geko men. Ik heb gekozen voor vijf-" eneenhalf jaar. want dan heb je wat zekerheid." PSV onderhandelt nog met For- tuna Sittard over de overgang van Jurgen Dirkx, ook afkom stig uit de PSV-opleiding. De 23-jarige verdediger, wiens con tract bij de Limburgse club na dit seizoen afloopt, zei donder dag: „De clubs zijn er nog niet uit, maar ik ga er vanuit dat het rond zal komen. En ik kom er zelf ook wel uit met PSV. Ik zit te wachten, voor mij kan het niet snel genoeg gaan. Ik wil graag naar een topclub en als dan PSV komt, dat is natuurlijk fantas tisch voor mij. Ik kom er van daan, ben er opgegroeid en als ze je dan terugwillen is dal een grote eer"ANP Barcelona laat Ronaldo betalen BARCELONA - Ronaldo moet zijn oude club Barcelona beta len. De Braziliaanse aanvaller van Inter heeft uit Spanje een hotel rekening ontvangen van omge rekend 60.000 gulden. Ronaldo heeft de kosten gemaakt voor zijn verblijf bij de Catalanen. Hij logeerde toen anderhalve maand in een hotel. SID HOEK - Hubert van den Hemel maakt de competitie toch in Hoek af. De linkermiddenvel der leverde twee weken geleden zijn spullen bij de zaterdag- hoofdklasser in, omdat hij vond dat hij van trainer Vermeulen te weinig kansen kreeg zich in het eerste elftal waar te maken. Een overgang naar een Belgische club leek aanstaande. Na een gesprek op uitnodiging van de clubleiding, besloot Van den Hemel begin deze week op zijn schreden terug te keren. Hoek kan hem in de toekomst waarschijnlijk goed gebruiken, omdat twee spelers voor lange tijd uit de roulatie zijn. Angelo Nijskens is tot maart uitgeschakeld na een ingrijpen de knieoperatie en bij Daan Boijdens werd deze week een ernstige enkelblessure gecon stateerd. De Belg viel zaterdag in de bekerwedstrijd tegen Oostkapelle uit, met naar later bleek gescheurde enkelbanden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 27