fGoes maakt nieuw wijkje Zuidwest PZC zeeland Colijnsplaat vlagt straks in Bosnië PvdA-fractie Axel wil zwembad privatiseren Officier eist negen maanden voor reeks inbraken verslaafde Felle ruzie over locatie mis in Nieuw-Namen Alles is opgelost met atollen voor de kust mn mizzccs \Xtifs llü it* Gedeputeerde Van Zwieten wil eind aan verschillende behandeling G 'taföbBihW fö! L 'iJaawM» m|vtoï.i,i;j'j',/,!Vliïy fel 4 L - >-1'.:'_J-V jj, t l\~ floor René Schrier fc-HEER HENDRIKSKINDE- REN - De gemeenteraad van §Goes moet zich buigen over een aieuw bestemmingsplannetje oor 's-Heer Hendrikskinderen, i dat plan, genaamd Zuidwest, ruimte voor elf vrijstaande en ier halfvrijstaande woningen. Het komt te liggen tussen de be- taande wijk Zuidoost en de Si- outskerkseweg. De exploitatie in handen van Fraanje BV te ■ewedorp. )e commissie ruimtelijke orde- ing en financiën van de ge- c ïeenteraad bespreekt het plan laandag 2 november in een ergadering in het stadhuis die m 19.30 uur begint. Het plan is an te voren al met een aantal irect betrokkenen besproken. )at heeft tot enkele bezwaren eleid. Zo vroeg onder meer het Opknapbeurt - Ouders en ande- vrijwilligers knappen in de 'eek van 2 tot en met 7 novem ber het speelterrein van Mon- 0 issorischool De Basis op. ehalve onderhoud, zoals n loeiwerk, zullen ook nieuwe lantenbakken worden ge- a! laakt, waarin de kinderen klei- 'e e tuintjes kunnen inrichten en nderhouden. Het geld voor de ïaterialen komt uit de Goese ot voor Premie op Actie, waar it de gemeente bijspringt als urgers zelf hun omgeving ver- eteren. waterschap aandacht voor het onderhoud van de waterlopen en de overstoilmogelijkheden. Aan de wensen van het water schap is in het bestemmings plan tegemoet gekomen. Klappalen Een inwoner van 's-Heer Hen drikskinderen wees op het ge vaar van sluipverkeer tussen Zuidoost en Zuidwest. Het col lege van burgemeester en wet houders is dat met hem eens. Daarom zullen er zogenaamde klappalen geplaatst worden. Wel blijft de mogelijkheid voor hulpverleners bestaan om in dien nodig van deze weg ge bruik te maken. Verder is er een opmerking gekomen van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland over een veedrinkput (het poeltje). Deze put is inmid dels op verantwoorde wijze ver plaatst. Volgens B en W zijn in alle rede lijkheid alle opmerkingen tegen de locatie van het nieuwe be stemmingsplan niet steekhou dend. Deze plek is de meest in aanmerking komende en meest logische bouwlocatie voor uit breiding van het dorp vinden B en W. Overigens is het bestemmings plan voor rekening van Fraanje gemaakt, omdat hij de huizen mag bouwen.Op basis van het ontwerp van Fraanje zal een versnelde ruimtelijke orde ningsprocedure begonnen wor den om het terrein bouwrijp te kunnen maken cn de bouwver gunning af te kunnen geven. (Advertentie) Week van het Zeeuwse Boek bij de DRVKKERY, Boekhandel Fanov Ear Eye Muziek Brasserie de DRVKKERY vanaf donderdag 5 november dagelijks lezingen, presentaties, muziek Markt 51 Middelburg (0118) 886886 3SS£1_KJ|| let op onze advertenties vrijdag 30 oktober 1998 Het oorlogsmonument in Colijnsplaat herinnert aan het dapper optreden van de Prinses Irene Brigade, die in 1944 wist te voorkomen dat de Duitsers een dijk doorstaken. foto Willem Mieras door Ingrid Huibers COLIJNSPLAAT - Half november zal de vlag van Colijnsplaat in Bosnië wapperen. De 'Patrijs' wordt meegevoerd door het 17e Pantserinfanteriebataljon Garderegiment Fuseliers Prinses Irene uit Oirschot. Kinde ren uit groep zeven en acht van de basisscholen in het Noord-Bevelandse dorpje zullen trouw brieven schrijven naar 'hun' soldaten in Novi Travnik. „Zoals luitenant Havelaar en zijn mannen in de Tweede Wereldoorlog garant stonden voor de vrede in Zeeland, zo proberen wij straks ons steentje bij te dragen aan de vrede in Bosnië", zegt majoor M. Duvekot uit s- Gravenpolder plechtig. In de zonnige keu ken - geel gebloemd kleed, kinderstoeltje aan tafel - spreidt hij de kaart van het. ge bied uit. Het Charlie-team, dat onder zijn leiding staat, vertrekt 9 november naar de Moslim-Kroatische Federatie. De banden lussen de Prinses Irene Brigade en Colijnsplaat gaan terug tot de Tweede Wereldoorlog. In de nacht van 24 op 25 no vember 1944 wist een gedeelte van de knjgseenheid te voorkomen dat de Duitsers de dijk van Colijnsplaat doorstaken. Luite nant I. J. Havelaar, de commandant van de groep, kwam daarbij om het leven. De helm die hij die nacht droeg is nog altijd te zien, ingemetseld in de muur van de Nederlands- Hervormde Kerk in het dorp. 'Ik heb geprobeerd mij de levensloop van mijn man zo goed mogelijk te herinneren', schreef de weduwe van Havelaar eind tach tiger jaren. Directeur P. de Wild van de Pro testants Christelijke School Open Hof haalt het epistel trots tevoorschijn. Elk jaar, tij dens de kranslegging op 4 mei, leest hij eruit voor. Vanaf 1992 voert het 17e Pantserin fanteriebataljon uit Oirschot de traditie van de Prinses Irene Brigade. Zo probeert defensie bepaalde krijgshistorische ge beurtenissen levend te houden. Een paar jaar geleden kreeg een aantal Oirschotse soldaten na voltooiing van hun opleiding in Colijnsplaat het invasiekoord uitgereikt uit de handen van Zeeuwse en Brabantse oud strijders. Ongeregelde troep De Brigade werd in 1941 in Engeland opge richt. De eenheid bestond uit gevluchte mi litairen, burgers en dienstplichtige Neder landers uit bijvoorbeeld Canada en Zuid- Afrika. „Een ongeregelde groep bijelkaar, van jongens van zestien tot mannen van in de vijftig", vertelt Duvekot. Later verleende Koningin Wilhelmina de eenheid de naam van haar kleindochter Irene. Trouw wordt de geschiedenis van het regi ment aan de basisschoolkinderen verteld. De banden worden verder aangehaald door bezoekjes van de militairen aan Colijns plaat. afgewisseld met schoolreisjes naar de kazerne in Oirschot. „De soldaten waren af gelopen zomer hier. Toen zij n ze een hele dag met de kinderen opgetrokken", vertelt De Wild. Meteen legt hij een grote stapel foto's op ta fel. Kinderen in camouflagejacks met ge schminkte gezichten kijken lachend in de camera. Samen met de soldaten zitten ze in rubberbootjes en laten ze zich van een hoge silo zakken. ..Militaristisch?" De Wild zoekt even naar woorden. „Ja, ik denk dat sommi ge mensen dat misschien wel zo zien." Hij niet. ,.Ik kan hier goed mee leven, maar dat komt denk ik ook door alle verhalen erom heen", zegt hij na een tijdje. „Wij kunnen kinderen denk ik heel goed duidelijk maken dat oorlog iets verschrikkelijks is." Heel echt wordt het soldatenleven voor de kinderen deze winter, wanneer ze met de mannen en wouwen in Bosnië gaan schrijd ven. De Wild: „Hoewel de soldaten natuur lijk erg uit moeten kijken met wat ze terug sturen, hopen we toch een beetje een beeld te krijgen van het werk daar." Als onderdeel van de Stabilisation Forces (SFOR) gaat het Charlie-team van Duvekot onder meer toezicht houden op de militaire organisaties van de Bosnische Kroaten en Moslims. Ook houden ze de terugkeer van vluchtelingen in de gaten. ,,We proberen tegelijkertijd de bevolking praktisch te helpen door bijvoorbeeld een schoollokaal neer te zetten of een etage van het ziekenhuis op te knappen", zegt Duve kot. Kleine dingen waarvoor ontwikke lingsgeld beschikbaar is Ook de kinderen van Colijnsplaat proberen hun steentje bij te dragen. De twee basis scholen willen samen met de Oranjevereni ging en de kerken in het dorp een actie voor Bosnië op touw zetten. door Jacques Cats MIDDELBURG - Gemeenten in ^Zeeland houden er in de regel geving rond het kamperen bij de oboer extreem uiteenlopende standpunten op na. Dat vindt gedeputeerde J. G. van Zwie pen. Hij heeft er bij de Vereni- c^ing voor Zeeuwse Gemeenten dfop aangedrongen te bevorderen 'Mat Zeeuwse gemeenten één lijn ^trekken. „Boeren worden nu '%iet verschillende maten geme den", stelt Van Zwieten vast. ,Dat is nooit goed." 'e gedeputeerde zag al eerder tanleiding te wijzen op afwij- tende standpunten, nadat in de ;emeente Noord-Beveland de 'oorkeur was uitgesproken het tantal openingsdagen van mi- CHBO's geven cursus samen 3N1EUW-NAMEN - De EHBO- erenigingen van Nieuw-Na- Graauw, Clinge en Sint- %ansteen hebben de handen in eengeslagen voor een cursus %erste hulp bij ongelukken en Reanimatie. Genoemde afdelingen krijgen 11 ilk te weinig aanmeldingen om ipart een cursus op te starten. )oor een dergelijk samenwer kingsverband hoeven belang- v itellenden nu niet teleurgesteld e worden. De eerste les wordt londerdag 5 november gegeven het gemeenschapscentrum I )e Kauter in Nieuw-Namen. In II wintig wekelijkse lessen wor- e len de cursisten klaargestoomd Roor het diploma. Naast theorie :ijn er praktijkoefeningen met tehulp van Lotusslachtoffers. kunnen zich tog aanmelden. (Advertentie) Volkswagen Groep SKODA IN ZEELAND 30 en 31 oktober openingsshow bij: EUROCAR GOES De Poel III, 0113-251919 nicampings van 90 naar 120 da gen op te trekken. Ook op ander terrein wordt verschillend in houd gegeven aan de regelge ving. De gemeente Veere heeft, na hevig aandringen door de Vereniging van kampeerboeren (Vekabo), besloten dat stacara vans in de winterperiode niet van de kampeerterreinen hoe ven te worden verwijderd. De gemeente Borsele denkt daar weer anders over. Eigenaren van vier stacaravans op minicam- ping Vermue in Lewedorp heb ben te verstaan gekregen hun vrijetijdsonderkomen deze week weg te halen. Dat betekent dat bomen en bosjes moeten worden vernield om de zware gevaartes naar elders te kunnen verslepen. „Als we er af moeten, trekken we dat hele ding uit elkaar", vreest mevrouw Nel Stroo uit Vlissingen. Zij brengt met haar man Kees, die wegens hart klachten is afgekeurd, veel tijd door op de minicamping „Het is ons lust en ons leven. Op zo kor te afstand van Vlissingen voelen we ons daar thuis en toch weg." Toerist-onvriendelijk Mevrouw Vermue, uitbater van de minicamping, leeft met de gedupeerden mee. Zij zegt al heel wat met de gemeente Bor sele te stellen te hebben gehad. „Ik kan er wel een boek over schrijven." Volgens Vermue voert de gemeente een toerist- onvriendelijk beleid „Ze heb ben kennelijk liever nucleair af val." Vermue zegt geen kans te zien op basis van de gemeentelijke re gels een minicamping te kunnen exploiteren. Zij vreest dat ze er mee moet stoppen. Het gemeen tebestuur van Borsele baseert zich in de besluitvoiming op de Wet op de Openluchtrecreatie. De spelregels voor het houden van een kleinschalig kampeer terrein zijn daarin voor elke ge meente gelijk. De detailinvul ling is een beleidsvrijheid van de gemeenten. De stacaravans moeten tegen het eind van deze week van Ver- mue's kampeerterrein af zijn. Vekabo voorzitter R Lampert heeft laten weten de mobiele re creatieve verblijfsruimten voor zijn risico te laten staan tot 5 no vember. Dan buigt de gemeente raad van Borsele zich over de kwestie. Het Vlissingse echtpaar Stroo moet tegen zijn zin de stacaravan van minicamping Veldzicht in Lewedorp verwijde) foto Dirk-Jan Gjeltema door René Hoonhorst AXEL - De gemeente moet voorzieningen als de zwemba den en de sporthal aan particu lieren overdoen als de bevolking van Axel daardoor meer spor tieve mogelijkheden krijgt. De belangen van de hele bevolking gaan boven die van de werkne mers (ambtenaren) van gemeen telijke sportvoorzieningen, zei PvdA-fractievoorzitter M. van Oyen donderdag tijdens de be grotingsbehandeling in de Ax- else raadszaal. Hij ontlokte daarmee enkele oooh's en aaah's bij andere frac ties en voegde er, na steelse toe spelingen van wethouder en partijgenoot J. van Schaik, snel aan toe dat hij natuurlijk niet wilde morrelen aan de rechten van de medewerkers. „De rechtspositie van de ambtena ren staat vast, daar doe ik na tuurlijk niets aan af. Ik wil al leen maar aangeven dat we geen koudwatervrees moeten hebben om voorzieningen te privatise ren als de inwoners van Axel daardoor meer mogelijkheden zouden krijgen", nuanceerde Van Oyen. Met die woorden streek hij nie mand tegen de haren in, want alle Axelse fracties voelen wel voor het afstoten van gemeente lijke sportaccommodaties als de bevolking daar meer voorzie ningen tegen betaalbare prijzen voor terug krijgt. Ook de ac commodaties van voetbalver enigingen moeten aan de ge bruikende verenigingen worden overgedaan als ze dat willen. De clubs moeten wel zelf akkoord gaan, dus de gemeente moet werken aan 'draagvlak' bij de verenigingen door velden en ge bouwen in goede staat op te le veren, betoogden verschillende raadsleden. De gemeente moet ook haar on dernemers meer aan zich bin den. Organisatie van een bedrij- vencontactavond, zoals onlangs weer in buurgemeente Hulst werd gehouden, is daarvoor een mooie gelegenheid. Geld hoeft het Axel niet per se te kosten, omdat er sponsorende bedrijven zijn te vinden, verwachtte VVD- fractievoorzitter L. den Doel- der-van de Voorde. Burgemees ter W. de Graaf zei dat die spon sors zich nog niet bij het college hebben gemeld. Hij vond dat initiatieven voor een dergelijke contactdag niet van de gemeen te moeten uitgaan, maar voegde daar direct aan toe dat bedrij ven 'acht luisterende oren' (van het hele college) op het stadhuis vinden als ze zelf met ideeën ko- door Aector Dooms MIDDELBURG - De 40-jarige verdachte die donderdag voor de rechtbank in Middelburg stond had zijn sporen ruim ver diend op het terrein van wo ning- en bedrijfsinbraken. „Ik moet stelen voor mijn dope", was zijn motief. Voor vier dief stallen met braak eiste officier van justitie C. Fetter negen maanden cel. Omdat de ver dachte nog in zijn proeftijd ver keerde, vroeg de officier daar naast om de tenuitvoerlegging van acht maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf. De man zonder vaste woon- of verblijfplaats bezocht voor zijn activiteiten heel Nederland. Ook Zeeland bleef niet buiten schot. De man, die drie van de vier strafbare feiten ontkende, gebruikt dagelijks heroïne en cocaïne. Hij gaf gisteren op de zitting toe op 20 augustus 571 gulden te hebben weggenomen uit een gokkast van camping De Inkel in Kruiningen. Daarentegen ontkende hij vier dagen eerder - hij was amper uit detentie - een woninginbraak te hebben gepleegd in de gemeente Goedereede. Daarbij werden ook autosleutels ontvreemd, die afkomstig waren van een VW Golf. In deze auto werd de ver dachte na de inbraak in Krui ningen door de politie aange troffen. Ook van het kraken van een kwartjesautomaat in Yerse- ke, oktober vorig jaar, kon de verslaafde zich niets herinne ren. De man zei de gestolen auto in bruikleen te hebben gekregen van een jongen, wiens naam hij niet vrij wilde geven. Dit maak te weinig indruk op de officier, want ze zag genoeg bewijs in de autosleutels en een portefeuille van het slachtoffer, die in de buurt van de camping werd ge vonden. Ook de diefstal in Yers- eke achtte ze bewezen aan de hand van getuigenverklarin gen. „Het hele verhaal over de jongen is onwaarschijnlijk", voegde Fetter eraan toe. Voor raadsman G. Nijland stond een goede begeleiding om zijn cliënt clean te krijgen voorop. „Als hij van de heroïne af is kan hij zijn kinderen en zijn ex- vrouw weer onder ogen komen Uitspraak 11 november. door Barend Pelgrim NIEUW-NAMEN - De aankon diging dat na Allerheiligen (11 november) de kerkdiensten van Nieuw-Namen niet meer in de kerk, maar in het wit-gele-kruis gebouw gehouden worden, heeft in het grensdorp voor een hoop opschudding gezorgd. Het betekent het zoveelste incident in een slepend conflict over de Heilige Jozefkerk. De dorpsraad en een groep boze Nieuw-Namenaars pikken het niet dat het demissionaire kerk bestuur zo'n ingrijpende beslis sing neemt. Een groepje dorpe lingen heeft deze week meer dan vierhonderd handtekeningen verzameld tegen het bewuste besluit. De petitie is gister avond overhandigd aan pastor L. Verver voor aanvang van een vergadering tussen parochie raad en kerkbestuur. Bovendien heeft het bestuur van de dorps raad het kerkbestuur en de pa rochieraad een brief gestuurd waarin staat dat men niet ak koord gaat met 'kerken' in het kruisgebouw. Hoe gespannen de verhoudin gen binnen de geloofsgemeen schap zijn, bleek toen A Drie- dijk namens de actiegroep de handtekeningen wilde over handigen. Een aantal leden van kerkbestuur en parochieraad protesteerde tegen het initia tief, maar Verver maande hen tot kalmte. De dorpsraad en de boze Nieuw-Namenaars heb ben met hun protesten de kerke lijke bestuurders donderdag avond echter niet op andere gedachten kunnen brengen. Het besluit om naar het kruisge bouw uit te wijken, blijft staan. door Harmen van der Werf DELFT - Maak enkele kolossale kunstmatige atollen in de Noordzee, bij voorkeur voor de Zeeuwse kust, en Nederland is verlost van een reeks problemen op het land. Ze zijn bruikbaar voor het opwekken van elektri citeit, voor zand- en grindwin- ning, de permanente opslag van vervuild haven- en rivierslib en als viskweckvijvers. Bij een storm als in de rampnacht van 1953 kunnen ze worden ingezet om opstuwend Noordzee-water op te vangen en het land te be schermen. Een ziener, de Delftsc hoogle raar J. Kristinsson, heeft dit plan gelanceerd Als toekomst opdracht aan de tweehonderd jarige Rijkswaterstaat. Zijn complete voorstel zal verschij nen in een boek dat de TU Delft woensdag 11 november aan mi nister T. Netelenbos van Verkeer en Waterstaat aanbiedt. De ti tel: Waterveroveraars - Delftse ideeën voor nóg 200 jaar Rijks waterstaat. De gedachte dat waterbouw kundig Nederland zo langza merhand af is, is duidelijk niet aan Kristinsson besteed. Hij realiseert zich dat de voorraden aan fossiele brandstoffen, zoals olie en aardgas, eindig zijn. Dat Nederland in de toekomst uit andere bronnen in zijn energie behoefte moeLvoorzien. Als ge boren IJslander weet Kristins son dat daarvoor natuurüjke mogelijkheden bestaan. Zeespiegel Nederland zit ook met het pro bleem van een stijgende zee spiegel. weet niet waar al het vervuilde haven- en rivierslib heen moet en zit ernstig verle gen om meer beton- en metsel- zand voor bouwactiviteiten op het land. Rijkswaterstaat kijkt voor dat zand al naar de Noord zee. En kunstige viskweek staat volop in de belangstellfrig bij het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. De oplossing ligt volgens Krist insson naast de deur, in de Noordzee, waarvan het Neder landse deel (60.000 vierkante kilometer) bijna twee zo groot is als het droge deel van Neder land. Hij stelt voor kolossale kunstmatige atollen in de Noordzee te maken, energie-ei- landen met een omtrek van 315 kilometer of zelfs 1.000 tot 2.000 kilometer. De atollen moeten vijftig tot honderd meter dieper worden dan de omringende Noordzee. Het waterverval dat ontstaat, kan worden gebruikt voor de opwekking van elektriciteit met waterkrachtturbines in de dij ken Met behulp van enkele dui zenden poldermolens die ook energie leveren, kan het water uit de atollen worden gepompt. De opwekking van energie is slechts een van de vele functies die Kristinsson toedicht aan de kunstmatige atollen. Zandwin ning, waterrecreatie, viskweke- rijen, zeewaterbuffer bij extreem hoge waterstanden, toeristische attractie. Alles in één. Vooral vanwege de functie als waterbuffer passen de atol len het best voor de Zeeuwse (en Belgische) kust, als eerste ver dedigingslinie tegen opstuwend Noordzee-water Realiteitszin De IJslandse hoogleraar, die ook directeur is van een architecten en ingenieursbureau in Deven ter, is een visionair, maar één met realiteitszin. Van hem komt het idee om woningen te bou wen in geluidswallen. Iets wat eerst hilariteit opwekte, maar wat later wel in de praktijk is gebracht. Voor zulke milieube wuste, duurzame projecten kreeg hij deze week de Shell- pnjs van 200.000 gulden. Over het realiteitsgehalte van zijn voorstel schrijft hij in het tijdschrift Delft Integraal: 'Is dit een droom of werkelijkheid^ Is het goed formuleren van een probleem de halve oplossing? Als het de halve waarheid bena dert, dan loopt het niet zo'n vaart. We hebben alle tijd. Zo lang we rijk zijn, nog niet toege treden tot de Europese Monetai re Unie en geldoverschotten hebben voor de Hogesnelheids lijn tussen Zoetermeer en Am sterdam - kortom nu het nog kan. is het wellicht niet zo on verstandig om Nederlandse jon geren visie en vertrouwen te ge ven in een maakbare toekomst: door een ecologisch voorbeeld plan in de Noordzee'. Overal borrelen ideeën op voor de Noordzee, al jarenlang. Van een getijdencentrale naar inge nieur L. W. Lievense, een kunst matig eiland in de Westerschel- de-monding 5 la statenlid A M. Stoffels tot en met een Nieuw Holland tussen Hoek van Hol land en Kijkduin volgens R. Waterman. Kristinssons' atolT lenrijk verenigt alles in één, be halve een vliegveld. Een nieuw Schiphol-in-zee heeft naar zijn mening meer na- dan voordele- nEn de kosten? Die heeft hij bui ten beschouwing gelaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 21