PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bedrijfscontrole fiscus rammelt mm Si angen! Waarheidscommissie verlangt openlijke excuses van het ANC VACATURES westerse banken Eeuwenoud behang Middelburgs pand HET REGENT AANBIEDINGEN BIJ, IE WINCKELAEI Dienstbaar aan Berlage Rekenkamer zet vraagtekens bij kwart aanslagen voor ondernemingen Discovery met John Glenn op weg Tientallen doden )ij brand in Zweeds theater lamas-topman na bomaanslag onder huisarrest 28 29 30 31 Friet duurder door regen Advocaat Priem in het nauw 17 en Russen botsen bij schuldoverleg bijzondere vondst in Auto Leasen? wmammÊÊÊm W 6 11 Frisse buien Wolkenvelden, soms wat zon. Verder buien met kans op hagel, onweer en zware rukwinden. Fris met 10 a 11 graden. I 241e jaargang no. 259 vrijdag 30 oktober 1998 losse nummers 1,75 PZC door Raymond Peil 3EN HAAG - Van een twart van de belasting aanslagen die bedrijven irijgen, is niet zeker of ze wel kloppen. Het gaat om een bedrag van acht mil jard gulden vennoot schapsbelasting, de belas ting op bedrijfswinsten. Of ontduiking of ontwijking ;oed worden aangepakt, is niet jekend. De Algemene Rekenka- ner, de controleur van rijksuit gaven, vindt dat de controle bij de Belastingdienst een stuk be ter moet. [n een gisteren aan de Tweede Kamer gezonden rapport van de Rekenkamer over de inning van vennootschapsbelasting staat een flink aantal kritische noten. Zo blijkt binnen de Belasting dienst vaak onvoldoende duide lijk of de ambtenaren hun werk goed doen. Voor slechts 42 pro cent van de aangiften zijn inter ne controlerapporten beschik baar. Uit iets meer dan de helft daarvan 'kon worden opge maakt, dat de interne controle daadwerkelijk had plaatsge vonden', aldus de Rekenkamer. De Belastingdienst gaat deze gang van zaken dit jaar zelf na der onderzoeken. Bij de fiscus konden de contro leurs geen informatie verkrij gen of belastingambtenaren worden ingezet op de aangiften waar het meeste geld uit valt te halen. „Daarmee ontbrak het inzicht in het bereiken van de belangrijkste strategische doel stellingen van de Belasting dienst." De Kamer vindt dat STOCKHOLM - Bij een brand een theater in Göteborg in Zweden zijn mogelijk vijftig nensen omgekomen. Dat mcl- ~den reddingswerkers en de poli- lie ter plekke. let vuur brak in de nacht van londerdag op vrijdag uit in een liscotheek in een cultureel cen- rum van immigranten, in het heatergebouw. Waarschijnlijk bevinden zich inder de doden veel jongeren. )e oorzaak van de brand is nog induidelijk. RTR/ANP 3AZA - Sjeik Ahmed Yassin, de [eestelijke leider van de funda- nentalistische beweging Ha- is gisteren onder huisarrest ;eplaatst. Dit heeft de Pales- ijnse veiligheidsdienst gemeld. )e Palestijnse autoriteiten he loten tot deze maatregel na de >omaanslag gistermorgen op len Israëlische schoolbus. Ha- nas eiste de verantwoordelijk- ïeid op voor de actie, die het le en kostte aan twee mensen: de 'alestijnse dader en een Israëli- che soldaat. tecente uitspraken van Yassin ouden in strijd zijn met Pales- ijnse nationale belangen, aldus le veiligheidsdienst. Yassin leeft de overeenkomst die Ara- at en de Israëlische premier Ne- anyahu vorige week bereikten mschreven als waardeloos. Hij woer 'geweld zonder einde' te len Israël. RTR/AP President Mandela ontvangt het eindverslag van de Waarheidscommissie van aartsbisschop Tutu. foto Adil Bradlow/AP door Peter ter Horst PRETORIA - Apartheid was een misdaad tegen de menselijk heid. Maar in zijn legitieme strijd hiertegen maakte het Af rican National Congres (ANC) onvoldoende onderscheid tus sen militaire- en burgerdoelen, waardoor veel onschuldige slachtoffers vielen. Het ANC moet daarvoor openlijk zijn ex cuses aanbieden. Dat verlangt de Zuid-Afrikaanse Commissie voor Waarheid en Verzoening. Aartsbisschop Desmond Tutu, voorzitter van de commissie, overhandigde het 3500 pagina's tellende rapport gisteren in een plechtige ceremonie aan presi dent Nelson Mandela. De publi catie van het rapport kon toch doorgaan, nadat het ANC het kort geding verloor dat het had aangespannen om schadelijke bevindingen tegen het ANC te laten schrappen. Het ANC meende dat het onvoldoende kans gehad om de conclusies voor publicatie aan te vechten. Volgens het rapport zijn minis- lei's en generaals die onder lei ding van president P.W. Botha de apartheid met illegale me thoden als moord en marteling (Advertentie) (Advertentie) Tijdens de herfstvakantie 9e Zeeuwse Woon- Gezinsbeurs NIEUW: SKI-HAPPENING S OUTDOOR SPORTKLEDING OKT/NOV VRUDAG ZATERDAG ZEELANDHALLEN GOES Advertentie MORGEN IN DEZE KRANT!! Deze herfst tot 1.700,- retour bij aankoop van een Mitsubishi Carisma! Bij Mitsubishi komt het voordeel u deze herfst aanwaaien. Want koopt u nu een nieuwe of zo goed als nieuwe Carisma* dan krijgt u van Mitsubishi Nederland tot 1.700.- retour. Dat wil zeggen u.v I 9 id en Royal Class Actiepenode 01 09.98 Hm 30 11 98 Carisma v.a f 35.255.-. mcl BPM/BTW. excl verwijderingsbijdrage, kosten rijklaar maken, af Hoofddorp Wijzigingen voorbehouden Imp. MMSN BA (023) 55 55 222. Voor dealeradressen bel gratis scoot ^"08007007 in stand hielden schuldig aan flagrante schendingen van de mensenrechten. Maar ook de leiders van het ANC hebben zich daaraan schuldig gemaakt. Verklaringen De commissie behandelde twin tigduizend verklaringen van slachtoffers, en kreeg ruim ze venduizend aanvragen om am nestie. Een aantal bekende Zuid-Afrikaanse politici en oud-politici worden in het rapport beschuldigd van be trokkenheid bij mensenrech tenschendingen. De procureur- generaal kan nu alsnog tot ver volging overgaan van personen die geen amnestie hebben aan gevraagd. De commissie heeft de president met nadruk aanbevolen geen al gemene amnestie af te kondi gen. In politieke kringen wordt hierover gespeculeerd, als een manier om definitief een streep te zetten onder het verleden. De Waarheidscommissie is niet zo ver gegaan om aan te bevelen dat personen die mensenrech ten hebben geschonden geen hoge publieke functies meer mogen bekleden, zoals in som mige Oost-Europese landen is gebeurd. De commissie stelt voor om blanken, die hebben geprofi teerd van de apartheid, extra te belasten om de armoede in het land te bestrijden. Verder wordt voorgesteld dat Zuid-Afrika openlijk verontschuldigingen aanbiedt aan de buurlanden voor het geweld dat zij in de apartheidsjaren te verduren kregen. GPD zie ook pagina 2 daarmee tevens de gelijke be handeling en de rechten van de belastingplichtigen onvoldoen de zijn gewaarborgd. Het werk bij de dienst, zo blijkt verder, is veelal rommelig of slecht georganiseerd. Ongeveer 60 procent van de ondervraagde ambtenaren bleek zelf ontevre den over de werkverdeling. Minder dan de helft van de be lastingkantoren beschikt over een werkplan, waarover overi gens nog geen vijfde van de on dervraagden tevreden zei te zijn. Vrijwel alle onderdelen van de dienst blijken afspraken en taken op eigen houtje te regelen, waarbij diverse achterhaald zijn of in de praktijk niet wor den gehanteerd. Met de eigen voorschriften van de dienst, dat van een aanslag regeling een verslag moet wor den gemaakt, wordt veelvuldig de hand gelicht. De Rekenka mer ondervond dat de dienston derdelen die kleine onderne mingen afhandelen 'nagenoeg geen verslagen van de heffingen beschikbaar konden stellen'. Bij de dienst voor Grote Onderne mingen ontbrak in 20 procent van de gevallen zo'n verslag. De Kamer constateert verder dat de Belastingdienst geen overzicht heeft over de afspra ken die met bedrijven vooraf over hun aanslag worden ge maakt. Het gebeurt, dat is ook niet verboden. Maar hoeveel geld daarmee is gemoeid en of iedereen een gelijke behande ling krijgt, is niet duidelijk. Overigens heeft staatssecretaris Vermeend van Financiën de Re kenkamer laten weten dat hij bezig is met twee programma's die op verschillende fronten verbetering bij de Belasting dienst moeten brengen. GPD Het ruimteveer Discovery, met aan boord de 77-jarige John Glenn, is gisteren gelanceerd vanaf Cape Canaveral in Flori- da. Glenn is de oudste astronaut in de geschiedenis van de ruimtevaart. Hij maakte in 1962 als eerste Amerikaan een ruimtevlucht in een Mercury-capsule en werd later senator. Glenn gaat de ruimte in om als 'proefkonijn' JT te dienen in onderzoek naar veroudering. De friet wordt vanaf maandag duurder. De patatproducenten maken hogere kosten, nu een deel van de Nederlandse aard appeloogst is mislukt door de hevige regenval. Ook de telers van suikerbieten zijn getroffen door het slechte weer, maar de consument merkt dat voorlopig nog niet in de prijzen van suiker. De woorden die Cees Priem woensdag wisselde met twee ver-i slaggevers van een landelijk dagblad hebben zijn zaak geen' goed gedaan. Dat vindt Joost van Mierlo, advocaat van de Priem. Van Mierlo vreest dat de Franse justitie aan leiding ziet om de in een dopingzaak verwikkelde ploegleider nog langer in Frankrijk vast te houden. £- feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia. 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 9; kunst cultuur: 11,12,13,15 en 16; zeeland: 17,18,19,21 en 23; sport: 27,28, 29, 30 en 31 LONDEN - De onderhandelin gen tussen Westerse banken en Rusland over een herstructure ring van Russische schulden dreigen vast te lopen. De stand punten van beide kampen lig gen ver uiteen. Een definitieve mislukking kan het vertrouwen van buitenlandse investeerders in Moskou ernstig schaden. „De gesprekken zijn een farce geworden ten koste van de kre dietverstrekkers", zo vatte een van de bankiers gisteren de hui dige stand van zaken samen. Kern van de zaak is de herstruc turering van Russische staatso bligaties die door Westerse ban ken zijn gekocht. De vorige regering onder leiding van pre mier Kirijenko besloot half au gustus de aflossing van bepaal de schulden voorlopig op te schorten. Kirijenko stuurde aan op een herstructurering waarbij pas over een paar jaar zouden worden afgelost. De premier werd overigens wat later door president Jeltsin ontslagen, vol gens sommige waarnemers om dat hij de zakenlieden die Jel tsin steunden wilde aanpakken. De banken weigeren met de Russische voorstellen akkoord te gaan. Zij vrezen dat ze een groot deel van hun investerin gen vaarwel kunnen zeggen. Momenteel trachten ze ruwweg een vijf de van de totale schuld van 15 miljard dollar contant betaald te krijgen. KRF door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Bij de restau ratie van een met stucwerk ver sierd plafond in het pand Wage- naarstraat 1 in Middelburg zijn voor Nederland unieke be- hangrestanten uit de tweede helft van de 16e eeuw gevonden. Het behang is inmiddels ver dwenen onder een nieuw stuc- plafond; een deel van het papier is voor analyse meegenomen naar een laboratorium. C. S. T. J. Huijts, directeur van de Vereniging Hendrick de Key- ser, eigenaresse van het monu ment. maakte dat donderdag middag bekend bij de officiële afronding van de restauratie van het pand. Behangen pla fonds kwamen in de zestiende eeuw alleen voor in Vlaanderen. Bij de restauratie van het ge- stucte plafond van een achter kamer vonden deskundigen van de vereniging tussen de vloeren nog eens twee balkenplafonds met een totaal andere afwer king. Tot de helft van de zeven tiende eeuw was het gebruike lijk dat plafonds bestonden uit zware binten met daartussen zogeheten kinderbinten. Die waren gewoon in het zicht, ver telt Huijts. „In zuidelijk Neder land was het de gewoonte om die binten te beschilderen. Wat we hier vonden was uniek, om dat ze beplakt waren met een soort behangpapier. Met houten stempels was daar een patroon opgedrukt en ingeschilderd." Behangen plafonds kwamen in de 16e eeuw wel voor in bijvoor beeld Antwerpen. „In Neder land hadden we zoiets nog nooit gezien", vertelde Huijts. Het be hang was verborgen onder een later aangebrachte stucversie ring. De Vereniging heeft een deel van een kinderbint verwij derd uit het plafond - dat nu weer verdwenen is onder het rijk versierde stucplafond, dat wél zichtbaar is - en meegeno men voor een analyse in het lab. Uit die testen bleek dat het in derdaad ging om papier uit de tweede helft van de 16e eeuw. (Advertentie) (Advertentie) U least al een 0) Ford Mondeo E vdndf/ 727,- 4) per maand R Bel ol l°x vo°r een otferte- F AUTO-LEASE Walcheren Tel 0118 424000 Fax 0118 416699 (Advertentie) De PZC Uniek in antiek- en geloogd grenen meubelen Chr. Huygensstraat 3 Strijen (Woonstrada op 't industrieterrein) tel. 078 - 674 30 OO 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1