Sluiting consultatiebureaus dreigt Eindeloos inzetbaar. De archeoloog wil dit, de winkelier dat Met tent achterop naar Libië Zeeuwse scholen in Europees project rookpreventie jeugd bestuurde De Vlijt zeeland vrijdag 30 oktober 1998 w 19 Thuiszorg Walcheren wil niet door gemeente op kosten worden gejaagd Van Kollem eerste Klein Links 'wintig kilometer trand Goeree mder laagje vet Minister ontkent probleem Covra Nader onderzoek steekpartij Westkapelle herdenkt bevrijding Herinnering aan Kristallnacht gen is er helemaal niets gebeurd. Ik wil me niet op m'n borst slaan, maar als wethouder heb ik wel aangedrongen op een budget voor archeologisch onder zoek. Maar met de 25.000 gulden die nu op de begroting staat, doe je vrijwel niets. Daar kun je hooguit de gevonden schildering van de heilige Anthonius- abt mee conserveren. Er kon nu alleen maar onderzoek verricht worden, om dat de aannemer de zaak op de schop moest nemen. Ik begrijp het standpunt van de archeoloog wel. Als ik archeo loog was geweest, had ik ook wel een jaar lang willen graven.'' Vindt u ook niet dat de gemeente een unieke kans heeft laten liggen om de contouren van de West- monsterkerk voor eens en altijd goed in beeld te brengenNu kan het weer tientallen jaren duren voor het plein opnieuw op de schop gaat. ,,Ben ik het niet mee eens, integendeel. Nogmaals, we wisten niet dat er zoveel lag. Ik heb er niet zoveel moeite mee dat het in de grond zit, zolang het maar niet verstoord is. Dan maakt het in principe niet zoveel uit of je nu over tien of over vijftig jaar nog eens een archeologisch onderzoek doet. Wat mij wel heeft ver baasd is, datje alles direct moet verber gen na een vondst. Er wordt van alles gejat. Er was op het Hofplein bijvoor- beeld een beerput gevonden; de volgen de dag was hij leeg. Blijkbaar vinden mensen het leuk om iets wat op de Markt is gevonden op de schoorsteen te zetten." Van Kempen noemt het in zijn eindrapport noodzakelijk dat er bij de herinrichting van de Pot- tenmarkt (Tympaanplein) een echte opgraving plaatsvindt, om dat daar de westelijke sluiting van de Westmonsterkerk is te vin den. Komt er zo'n opgraving „Je moet altijd belangen afwegen Dat een archeoloog meer tijd wil hebben, snap ik ook wel Maar ik moet ook naai de belangen van de ondernemers kij ken. Je kunt het die mensen niet aan doen om drie maanden lang onbereik baar te zijn. Dan doe je hun nering teniet. Ik vind wel dat je goede afspra ken kunt maken, maar ik kan niet ga- randeren dat er tij d en ruimte is voor ar- cheologisch onderzoek. Ik zal 't wel proberen." Hij stelt ook voor om een publica tie te maken en een tentoonstel ling in te richten met gevonden I spullen. Doet u iets met die aan beveling „We hebben al een tijdelijke tentoon stelling gehad in mei, in de voorhal van het stadhuis. We zullen moeten kijken naar een locatie, waar we blijvend za- ken kunnen exposeren. Het probleem is dat als je iets wilt tentoonstellen, je moet zorgen voor beveiliging. Toen we exposeerden in de voorhal, hebben we stadswachten moeten inhuren om te zorgen dat de spullen bleven liggen." Dus toch maar een Zeeuws of Middelburgs Historisch Museum. zoals gesuggereerd in de toe- komstvisie van Riek Bakker „Die discussie zullen we inderdaad moeten aangaan, maar ook dan zitten we met de vraag dat we lang niet alles I kunnen exposeren. Je zult altijd moeten i kiezen. Op zich vind ik een historisch museum een goed idee. maar als je langs j zesentwintig vitrines loopt met voort- durend dezelfde soort spullen; dan ben i je'took snel beu." door Lineke Broos GOES - Het Groen College Goes en de Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland in Zie- rikzee doen mee aan het Euro pese rookpreventie-project voor jongeren. Het project draagt de naam 'European Smoking prevention Frame work Approach' (ESFA). Het doel van het project is het roken onder jongeren binnen drie schooljaren te verminderen met tien procent. Op woensdag 4 november begint het project in Zeeland officieel in het Groen College te Goes. Het ESFA-project wordt ge houden omdat het aantal rokers onder jongeren stijgt. Ongeveer een op de tien twaalfjarigen en bijna de helft van de zestienjari gen rookt. De sterkste stijging doet zich voornamelijk voor in de eerste klassen van het voort gezet onderwijs. In Nederland worden al veel rookpreventie-activiteiten op scholen georganiseerd, in de les of als onderdeel van het school beleid. Volgens ESFA is het effect van preventie groter bij een gecom bineerde aanpak. Daarom is er gekozen voor drie aandachts punten: het individu, de school en de buitenschoolse omgeving. Kinderen leren op de drie ni veaus vaardigheden om 'nee' te zeggen en om te gaan met de groepsdruk en zo sigaretten te weigeren. Het project wordt regionaal ge coördineerd door de Gemeen schappelijke Gezondheids dienst (GGD) en landelijk vanuit de Stichting Volksge zondheid en Roken (Stivoro) in Den Haag. In zes GGD-regio'sin Nederland begint het project in het schooljaar 1998-1999. Naast Nederland nemen Dene marken, Finland, Spanje, Por tugal en het Verenigd Konink rijk ook deel aan het ESFA- project. De Slaapvoorlichter voor Zeeland «strnmarfcl 12. Goes Tel (0113)23 22 tc Delft l Middelburg. Tri, (01 IK! 63 3 hJDDORP - Het strand tussen uddorp en de Kwade Hoek op oeree-Overflakkee is over een i$ngte van ongeveer twintig ki- meter vervuild met een ujetachtige stof. Het gaat waar schijnlijk om paraffine. Rijks- li aterstaat is inmiddels begon- 'i en met het schoonmaken van 3(jet strand. '<?e vervuiling werd woensdag middag ontdekt door een wan- f elaar. Vooral bij de vuurtoren Wan Ouddorp en de Brouwers- ■'«am zijn grote concentraties ingetroffen. Het vermoeden estaat. dat de paraffine door ;n schip overboord is gezet, tien justitieel opsporingsteam 1 iderzoekt wie de vervuiler is. Dlgens een woordvoerder van gemeente Goederee is het >ul ('het lijkt een soort kaars- :t') niet gevaarlijk. Daarom is istet niet noodzakelijk het strand h 'te zetten. araffine wordt onder meer ge- rcjruikt bij het reinigen van sche- >n. Het koude zeewater heeft ufet spul doen stollen. Daardoor ;bben dieren er geen last van. i] e schoonmaak van het strand lil vermoedelijk enige dagen e< irgen. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl MIDDELBURG - De besturen van GroenLinks en Delta An ders hebben Frans van Kollem naar voren geschoven als lijst trekker voor de Provinciale Statenverkiezingen volgend jaar maart. De huidige fractievoorzitter van GroenLinks heeft de voorkeur gekregen boven Marten Wiersma, de enige verte genwoordiger van Delta Anders in de Staten van Zeeland. De Middelburgse Chantal Dupont staat op de derde plaats van de kandidatenlijst. Ankie Smit uit Dreischor volgt op de vierde plaats. De leden van beide partijen stellen de kandidatenlijst begin november definitief vast Klein Links rekent tijdens de verkiezingen, die op 3 maart 1999 worden gehouden, op mini maal drie zetels. GroenLinks en Delta Anders hebben nu sa men twee zetels. AMSTERDAM - Minister A Jorritsma van Economische Za ken ontkent dat er veiligheidsproblemen kunnen ontstaan door hoogradioactief afval in containers op te slaan in een ge bouw voor laagradioactief afval van de Centrale Organisatie voor Radioactief Afval (Covra) in Borssele. Greenpeace vindt dit onverantwoord en hoopt dat de Tweede Kamer ingrijpt. Covra kan overigens nog geen opslaggebouw voor hoogradio actief afval bouwen, omdat daartegen allerlei juridische pro cedures lopen, onder meer van Greenpeace. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft donder dag de strafzaak tegen een 28-jarige inwoner van Terneuzen voor nader onderzoek terugverwezen naar de rechter-com- missaris. Een persoonlijkheidsonderzoek moet meer helder heid verschaffen over de Terneuzenaar. die onder meer ver dachte is in een steekpartij. WESTKAPELLE - Westkapelle herdenkt dinsdag 3 novem ber het bombardement op en de bevrijding van het dorp. De bijeenkomst vindt plaats bij het monument achter de vuurto ren. Een afvaardiging van het korps commando's uit Roosen daal en een aantal oud-strijders wonen de plechtigheid bij Deze begint om 13.30 uur. Om de herinnering aan de gebeur tenissen in oktober/november '44 levend te houden, is het oorlogsmonument geadopteerd door de kinderen van de christelijke basisschool De Lichtstraal. Leerlingen leggen tij dens de herdenkingsbijeenkomst een krans bij het monument voor de gesneuvelde soldaten. Verder worden er bloemen ge legd bij de graven van de 152 bekende omgekomen Westka- pellenaren en de 25 vermisten. Ook zal door een paar kinderen een zelf gemaakt gedicht worden voorgelezen VLISSINGEN - De Anti Racisme Stichting Bravo uit Oost- Souburg herdenkt maandag 9 november het feit dat op die da tum exact zestig jaar geleden in nazi-Duitsland de Kristall nacht plaatsvond. Deze pogrom van de nazi's tegen de joden kostte bijna hon derd joden het leven en maakte een groot aantal ernstig ge wonden. De Kristallnacht was het begin van de holocaust. Bravo wil deze dag niet ongemerkt laten passeren. Zij houdt om die re den een herdenkingsbijeenkomst om mensen eraan te blijven herinneren waarom op 4 mei de doden worden herdacht en Nederland op 5 mei de bevrijding viert De herdenking van de Kristallnacht vindt plaats op maandag 9 november in De Schaapkooi aan de Papegaaienburg 1 in Vlissingen. De bij eenkomst begint om 20 uur. Ds. A V. de Nooij houdt een her denkingstoespraak. Arbeidspastor P. Geene houdt een in me- moriam voor de slachtoffers. door Ab van der Sluis Als de gemeente Middelburg meer tijd had uitgetrokken voor archeo logisch onderzoek onder de Markt, waren veel meer gegevens aan de op pervlakte gekomen. Nu liepen de aan nemer en de archeoloog elkaar af en toe in de weg. Die conclusie trok projectar- cheoloog P. van Kempen deze week in zijn eindrapport over zijn archeologi sche werkzaamheden. Tussen januari en mei vond hij samen met vrijwilligers van de Archeologische Werkgemeen schap Nederland tweeëndertig grafkelders met daarin onder meer schilderingen. Van Kempen gaf de aan beveling om bij een volgende herinrich ting, bijvoorbeeld het Tympaanplein- tje, oplettender te zijn. De gemeente Middelburg heeft pas sinds dit jaar 25.000 gulden op de be groting staan voor archeologie. Dat be drag, erkent wethouder P. M. Bruinoo- ge (monumentenzorg) is bij lange na niet voldoende. Bij de herinrichting van Markt drukten de kosten van het beperkte onderzoek op het herinrich tingsbudget van het plein. De 25.000 gulden wil de wethouder gebruiken voor conservering van de gevonden voorwerpen. Kunt u mij eens uitleggen waar om de projectarcheoloog zo'n haast moest maken „De Markt moest voor de zomer op nieuw in gebruik zijn. Dat was de hoofdreden. Wij wisten vantevoren niet hoeveel er gevonden zou worden. Uit het rapport van Van Kempen blijkt wel hoeveel verrassingen er waren. In '43 is er voor het laatst onderzoek geweest en zijn restanten van de Westmonsterkerk in kaart gebracht. Tot onze blijde ver rassing is er nu veel meer gevonden dan in '43." Het plan om de Markt te herin- richten was toch al veel eerder ge nomen? De werkzaamheden be gonnen toch niet van de ene op de andere dag? „Je kunt je niet permitteren om de Markt een jaar lang niet te laten func tioneren. We moesten werk met werk maken. Een echt archeologisch onder zoek kan ik niet betalen. Alleen graven en de stenen weer terug op z'n plaats leggen, zou grofweg één miljoen gulden kosten. Een besluit om de Markt maan denlang af te sluiten, zou niet haalbaar zijn geweest. Je kon op voorhand niet inschatten wat er gevonden zou wor- den. Van Kempen heeft nu weliswaar onder tijdsdruk moeten werken, maar hij heeft toch veel gegevens kunnen verzamelen. Als je de Markt nog een keer zou moeten herinrichten, dan kun je op basis van wat we nu weten veel gerichter tewerk gaan. Ik ben allang blij dat we iets aan archeologie hebben kunnen doen. Bij vorige herinrichtin door Jeroen Bos - Thuiszorg Walcheren cpreigt de consultatiebureaus in ijjiggekerke en Grijpskerke te fluiten als zij in de toekomst stoor hogere huisvestingskosten moet draaien. De stichting "ijreigert bovendien de aanpas sing van het verenigingsgebouw lihns Huis in Meliskerke te beta len. Als de gemeente Veere die -kosten niet voor haar rekening afceemt, gaat ook dat consultatie bureau dicht. Directeur L. Q. v 'hernambucq van Thuiszorg fValcheren hoopt hierover vol- ende week met de gemeente 'i 'eere te onderhandelen. il Ons standpunt is simpel. Als e /ij voor extra kosten moeten i pdraaien, sluiten wij de vesti- ngen", aldus Phernambucq. Natuurlijk is dit wel met te enzin. Meliskerke bijvoor- leeld kent een goede toestroom. Vij krijgen daar 55 bezoekers ler maand. De ruimte in Grijps- erke hebben wij van de voor- ïalige gemeente Mariekerke ratis tot onze beschikking ge regen. Wij weigeren daar nu uur voor te gaan betalen.Voor e vestiging in Biggekerke irordt wel huur betaald, maai en eventuele huurverhoging al Thuiszorg niet accepteren. Iet college van B en W van Vee- eje wacht voorlopig een raming an de verbouwingskosten van g et gebouw in Meliskerke af. i Is de kosten bekend zijn zal het h ollege met een voorstel komen, (i lij de gemeente was donderdag z iemand bereikbaar om haar i tandpunt tijdens de onderhan- eüngen over de huurkosten ader toe te lichten. J'erbouwing en W van Veere zijn wel bereid Am de verbouwing van het con- e altatiebureau in Aagtekerke te etalen. De commissie Welzijn espreekt dinsdag 3 november voorstel om 57.000 gulden te trekken voor de verbou- gting van het bureau in vereni- lingsgebouw Amicitia. Het ge- vouw voldoet momenteel niet i'an de eisen voor een kruisge- ouw. Het college had voor de anpassingen aanvankelijk een z rediet van 33.000 gulden op de Prioriteitenlijst gezet. Maar uit de prijsopgaven van de aanne- ïer bleken de kosten hoger uit vallen. Volgens het college is het van belang dat de verbouwing van Amicitia zo snel mogelijk kan beginnen, zodat de gezond heidszorg van nul- tot vier-jari gen uit Domburg niet in het gedrang komt. Het consultatie bureau in Domburg is momen teel maar één keer in de twee weken geopend. Voor de overige dagen zijn Domburgers aange wezen op consultatiebureaus in de nabije dorpskernen. Volgens Phernambucq is voor deze situ atie gekozen omdat er in Dom burg maar tien tot twaalf kinde ren per jaar geboren worden. Het zou daarom financieel niet op te brengen zijn om in het dorp een zelfstandig consultatiebu reau open te houden. Walcheren telt op dit moment elf consultatiebureaus. In Mid delburg zoekt Thuiszorg Wal cheren naar een extra locatie. Het bureau in Sint Laurens wordt per 1 januari 1999 geslo ten. Volgens directeur Phernam bucq blijft Thuiszorg aan de landelijke toegankelijkheids norm voldoen. Die norm schrijft voor dat ouders nooit meer dan acht kilometer hoeven te rijden om bij een consultatiebureau te komen. „Wij hanteren zelf een norm van zeven kilometer maar in de praktijk zitten we momen teel op vijf kilometer", aldus de directeur. Wethouder Bruinooge: „Ik wil me niet op m'n borst slaan, maar als wethouder heb ik wel aangedrongen op een budget voor archeologisch onderzoek." foto Lex de Meester door Jeroen Bos VLISSINGEN - De Vlissingse Elianne van Roosevelt (31) is de ze zomer met haar vriend Kha- led Hassouna (23) van Duits land naar Libië gefietst. De tocht van zevenduizend kilome ter was een jeugddroom van de half Duitse, half Libische Has souna. Het tweetal legde de tocht, die onder meer door Hon garije, Kosovo, Syrië, Libanon en Jordanië voerde, in bijna vier maanden af. Ze hadden voor de hele tocht maar drieduizend gulden en kampeerden daarom vrijwel iedere nacht. Alleen in de hoofdsteden overnachtten ze in een goedkoop hotel. Van Roosevelt, die al tien jaar in Zwitserland woont, ontmoette Hassouna deze zomer in Frank rijk. In zeer korte tijd werd het plan gemaakt en werden de be nodigde attributen gekocht. Op 29 juni vertrok het tweetal van uit het Duitse Neurenberg naar Tsjechië. „We kampeerden in het wild omdat campings moei lijk of gewoon niet te vinden waren", vertelt de Vlissingse. „Ik vond wildkamperen eng. Je weet tenslotte nooit wie er bij de tent komt. We hadden wel een mes om ons te beschermen. Maar dat kan natuurlijk ook te gen je gebruikt worden, 's Nachts hoor je ieder geluid en je zit dan meteen met je mes klaar. Uiteindelijk is er nooit wat ge beurd." Harde knal „In Turkije hebben we een ang stige nacht doorgemaakt. We zaten 's avonds in de tent en hoorden een harde knal. We dachten meteen dat er op ons geschoten werd en zochten dek king achter onze fietstassen. Toen we eindelijk naar buiten durfden te kijken zagen we niets in het donker. Pas de volgende De Vlissingse Elianne van Roosevelt fietste met haarvriend Khaled Hassouna naar Libië. foto Lex de Meester morgen, toen we de tent uit kwamen, zagen we dat één van onze fietsen een klapband had gehad." Fietsen door het voormalige Joegoslavië viel Van Roosevelt mee. „De mensen waren erg vriendelijk. Ze waren blij weer toeristen te zien. Er werd ge zwaaid en getoeterd, maar toch keken de mensen wel verbaasd naar ons." Van Roosevelt en haar vriend hebben in Kosovo weinig van het oorlogsgeweld gemerkt. „Je ziet er weinig van. We werden wel veel gecontro leerd door militairen. De fietsen hebben we 's nachts in de tent gehouden. De mensen zijn heel arm en een fiets kunnen ze goed gebruiken." Veel luxe kon het tweetal zich niet permitteren. „We konden meestal maar één keer per week douchen en tussendoor wasten we ons met flessen water", ver telt Van Roosevelt. „In de hoofdsteden hebben we in ho tels overnacht, maar wel heel goedkope hotels. Vaak was het niet meer dan een kamer met al leen een bed en waren er geza menlijke douches. Soms sliepen we in jeugdhotels waar je met zes personen in een kamer slaapt." Hoofddoek „Vanaf Turkije werd het voor mij een probleem als blond meisje. In Syrië begon ik me he lemaal te bedekken. Ik droeg een lange broek en hoofddoek om zo geen aanstoot te geven. Toch werd ik onderweg nog las tig gevallen. Vooral in Cairo wa ren de mannen opdringerig. Ondanks- het feit dat ik mijn hoofddoek om had, riepen ze dingen als: I love you. Op de vraag of ze nog eens zo'n tocht zou ondernemen, blijft het aanvankelijk even stil. Dan komt het antwoord: „Ja, maar dan zou ik me wel wat beter voorbereiden." Sleep Dream Meilleur Boxspring. Vanaf f 855,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 19