Herstel monumenten in gevaar Regen drijft prijs friet omhoog Scholen leren jeugd sigaret te weigeren Nooit meer rioolwater in de Oostvest Gereedschapskist te leen voor minima en vluchtelingen Celstraf geëist voor messteken in ruzie over eten Middelburg luidt noodklok over rijkssubsidie nbraken wmm Zestien maanden geëist voor ontucht met kind zeeuwse almanak Hulp door Roelf Reinders MIDDELBURG - Na een ruzie om het eten stak de 61-jarige man uit Middelburg zijn jonge re broer neer. Het slachtoffer woonde in bij zijn oudere broer en diens echtgenote; op 3 juni dit jaar kwam hij te laat voor het eten. De vrouw van de ver dachte vond dat irritant, liep weg en kreeg daarop klappen van de jongere broer. Daardoor ontstond ruzie tussen de beide mannen, waarhij de jongere ook de 61-jarige Middelburger sloeg. De laatste pakte daarop een mes en stak enkele keren. Officier van justitie mr. R. Jeu ken eiste donderdag voor de rechtbank in Middelburg tegen de Middelburger wegens po ging tot doodslag een jaar cel, waarvan zes maanden voor waardelijk. Jeuken wil verder dat de verdachte zijn broer 2.600 gulden schadevergoe ding betaalt. Scheiding De verdachte had zijn broer vier jaar geleden na een schei ding in huis genomen om hem te helpen. Volgens de Middel burger ging z n jongere broer de baas spelen in huis en kon hij daar niets tegen doen. Hij zei dat z'n broer hem vaker had geslagen. Volgens de reclasse ring is de man te ongezond om de gevangenis in te gaan. Hij zou dat ook psychisch niet aan kunnen omdat hij een laag ont wikkelingsniveau heeft. Zijn huisarts noemt hem zwakbe gaafd. Ook een werkstraf zou ongeschikt zijn. De reclasse ring suggereerde een boete of huisarrest met elektronische controle met een band om de enkel. Advocaat mr. J. Wilgers vroeg de rechtbank de zaak aan te houden om te onderzoeken of deze zogenaamde elektroni sche detentie in het arrondisse ment Middelburg mogelijk is. De rechtbank weigerde dit. Wilgers zei dat de verdachte geen celstraf kan verdragen Hij suggereerde de man als straf twee jaarlang elke maand vijfhonderd tot zeshonderd gulden boete te laten betalen. De rechtbank doet op 11 no vember uitspraak. loor Ab van der Sluis IIIDDELBURG - Wethouder M. Bruinooge (Monumenten- :org) van Middelburg heeft londerdag de noodklok geluid, lij is bang dat de restauratie ;an verschillende monumenten n de stad in gevaar komt als het lijk niet meer geld beschikbaar telt. )oor een wijziging in het rijks- ubsidiebeleid krijgt Middel- mrg vanaf 2003 nog maar zes- londerdduizend gulden per aar. Nu heeft Middelburg elk aar nog tweeënhalf miljoen ;ulden aan subsidies te verge len. Bruinooge riep het rijk IIDDELBURG - Inbrekers lebben woensdagavond uit een voning aan de Vromoldsland in Middelburg onder meer geld, ieraden en video- en audioap- laratuur gestolen. Jit een woning aan de Nassau- aan in Middelburg zijn die mid- sieraden en video-appara- uur gestolen. Verder werd iroensdag nacht uit een woning lan de Scheldestraat in Vlissin- 'en video- en geluidsappara- uur ontvreemd; diezelfde nacht erdwenen uit een woning aan e Torenstraat in Serooskerke omputers en computeronder- elen. oor Lineke Broos donderdagmiddag op de rege ling te wijzigen. Hij deed dat bij de afronding van de restauratie van het pand Wagenaarstraat 1. Middelburg krijgt nu jaarlijks anderhalf miljoen gulden van het Rijk voor de restauratie van monumenten. De gemeente zelf doet daar per jaar een miljoen gulden bovenop uit het stads vernieuwingsfonds. Vorig jaar juli besloot de toenmalige staatssecretaris A Nuis tot een nieuwe regeling. Vanaf 2003 wordt gekeken naar de nood zaak van restauratie en niet lan ger naar het aantal monumen ten dat een gemeente heeft. Gestraft Middelburg krijgt dan nog maar zes ton. Zelf extra geld bijleggen kan niet, omdat het stadsver nieuwingsfonds tegen die tijd leeg is. De gemeente Middel burg vindt dat zij door de nieu we regeling wordt gestraft, om dat zij altijd goed heeft gezorgd voor haar historische bezit. Bruinooge zit sinds kort in de commissie monumenten/ar cheologie van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Volgens hem zitten ge meenten die in 2003 opeens veel minder geld krijgen met de han den in het haar. terwijl gemeen ten die nauwelijks monumenten hebben, niet altijd weten waar aan zij de subsidies moeten be steden. „Zij hebben namelijk geen ambtelijke organisatie die daarop is berekend. Ik ben bang dat de minister tegen die ge meenten straks zegt: u hebt het geld niet besteed." De Middel burgse wethouder vreest dat er dan een bezuinigingsronde plaatsvindt. Middelburg heeft nog een twee de probleem met de regeling. Volgens het nieuwe subsidiebe leid zijn er drie categorieën; wo ningen/boerderijen, kerken en overig. Voor die laatste catego rie is vanaf 2003 nog maar zes tigduizend gulden per jaar be schikbaar. Het effect van de beperkte subsidieregeling zal vooral zichtbaar zijn bij de res tauratie van de joodse begraaf plaats aan de Walensingel en het pand Balans 17. Die laatste klus kost al drie miljoen gulden. De restauratie van het pand Wa genaarstraat 1, waarin een no tarissenkantoor is gevestigd, viel nog onder de oude regeling. De gemeente Middelburg subsi dieerde de restauratie van het gestucte plafond, het herstel van de stoep en het metselwerk van de voorgevel met in totaal vierhonderdduizend gulden. De overige vier ton kwam van de Vereniging Hendrick de Keyser, de eigenaresse van het monu ment. 10ES - Het Groen College Goes Scholengemeenschap chouwen-Duiveland te Zie- likzee doen mee aan het Euro- ees rookpreventie-project oor jongeren, het 'European moking prevention Frame- fork Approach' (ESFA). )it project wordt gehouden om et roken onder jongeren bin- en drie schooljaren te vermin- eren met tien procent. Op 'oensdag 4 november begint et project in Zeeland officieel het Groen College te Goes. Twaalfjarigen Iet aantal rokers onder j onge in stijgt. Negen procent van de (vaalfjarigen en bijna de helft an de zestienjarigen rookt. De terkste stijging doet zich voor- amelijk voor in de eerste klas- in van het voortgezet onder- rijs. In Nederland vinden al veel rookpreventie-activiteiten op school plaats, in de les of als onderdeel van het schoolbeleid. Volgens ESFA is het effect van preventie groter bij een gecom bineerde aanpak. Daarom zijn er drie aandachtspunten; het in dividu, de school en de buiten schoolse omgeving. Kinderen leren op de drie niveaus vaar digheden om 'nee' te zeggen en om te gaan met de groepsdruk en zo sigaretten te weigeren. Het project wordt regionaal ge coördineerd door de Gemeen schappelijke Gezondheids dienst (GGD) en landelijk vanuit de Stichting Volksge zondheid en Roken (Stivoro) in DenHaag.InzesGGD-regio'sin Nederland start het project in het schooljaar 1998-1999. Naast Nederland nemen Dene marken, Finland, Spanje, Por tugal en het Verenigd Konink rijk ook deel aan het ESFA- project. m Wethouder 't Hart duwt een enorme stop in de riooloverstort en zet daarmee een eerste stap op weg naar een schone Oostvest. foto Willem Mieras door Mieke van der Jaqt GOES - Met een grote stop heeft de Goese wethouder M. 't Hart donderdagmiddag de overstort bij de Beatrixlaan dichtge maakt. Daarmee kwam officieel een einde aan het overstorten van rioolwater op de Goese Oostvest en een even officieel begin aan de baggerwerken die de veste met een schone bodem moeten achterlaten. De vesten in Goes hebben hun langste ja ren als open riool gehad. Vroeger loosde de hele binnenstad erop en moest er af en toe handmatig worden gebaggerd om de oude verdedigingswerken niet te laten verlan- den. Inmiddels is alles en iedereen aange sloten op de riolering en gaat het afvalwa ter voor behandeling naar de Willem Annapolder bij Kapeüe, waar het water schap de boel zuivert. Alleen de riolering van Goes-Oost liep bij heftige regenval, zo'n tien keer per jaar, over in de Oostvest via twee overstorten. Die zijn nu dicht. Daarvoor heeft de gemeente wel het riole ringsstelsel in Goes-Oost moeten veran deren. De bergingscapaciteit is vergroot en aan de oostrand van Goes is een berg- bezinkriool gemaakt. Omdat de veste toch ergens water vandaan moet krijgen, is een apart regenwateriool aangelegd, waarop verharde oppervlakken van straten en pleinen en grote daken zijn aangesloten. Schoonmaak Het aannemingsbedrijf M. J. Oomen uit Sprundel kan nu beginnen met het schoonmaken van de Oostvest. Bijna 20.000 kubieke meter moet er van de bo dem worden verwijderd, 17.000 kuub slib en 1.700 kuub puin en rommel. De bodem van de Oostvest is vervuild met PAK s en met zware metalen als koper, zink en lood. In 1970 is de veste voor de laatste keer ge baggerd, maar niet grondig genoeg. Oo men baggert met baggerschuitjes en voert het slib af via de koppen van de Oostvest. Hoewel het aanvankelijk de bedoeling was dat de aannemer maandag zou gaan baggeren, is het werk twee weken uitge steld. Over de prijs van de slibverwerking kon nog geen overeenstemming worden bereikt. Volgens de aannemer zal het met de stank tijdens de baggerwerken wel meevallen. Er is speciaal voor het winter seizoen gekozen omdat dan de organische productie van het slib, de grootste veroor zakervan stank, het minst is. Het zal zeker tot maart duren voordat elke vierkante meter van de vestbodem is ontdaan van vervuild slib. oor Denise de Boe LISSINGEN - Het kon niet itblijven: door de slechte aard- ppeloogst wordt de friet duur- er. Friet- en aardappelfabri- ant McCain zegt genoodzaakt zijn de prijzen met tien pro mt te verhogen. Ook de suiker- idustrie kampt met problemen Is gevolg van de hevige regen- al, die nu al geruime tijd heel ederland teistert. icCain krijgt de laatste weken inzienlijk minder Nederland aardappels binnen dan nor aal. Door de verminderde invoer van aardappelen zijn aankoopprijzen sterk geste- m. Op dit moment worden de irdappelen uit België en ■ankrijk gehaald, waar de to- le oogst inmidddels is gebor- m. De extra kosten hebben ge ld tot de prijsverhoging, die aandag ingaat. rigens J. M. Huige van de Mc- ain-vestiging in Lewedorp is ?t nog veel te vroeg om de hele eeuwse oogst als bedorven te schouwen. „We rekenen op >g een belangrijk deel, ook om voorkomen dat de prijs nog dra omhoog moet. De aardap- ïlen die al zijn geoogst, hebben ivendien een uitzonderlijk lede kwaliteit." oorsprong ardappelfabrikant Lamb- èston/Meijer in Kruiningen is tegenstelling tot McCai n voor )n grondstoffen grotendeels hankelijk van boeren uit ui d west-Nederland. Hoewel wateroverlast in Noord-Ne- Op dit veld bij Ritthem staan de aardappels nog in grote plassen water. derland nu enorm is, hebben de boeren daar al een groter deel geoogst dan de boeren beneden de rivieren. Die raakten enkele weken geleden al door overvloe dige regen in de problemen. Het Zeeuwse bedrijf verhoogt ook de prijzen. De Suiker Unie spreekt van een buitengewoon slecht jaar. „Het heeft nog nooit zó lang zó veel geregend", zegt W. van Oor foto Lex de Meester schot, woordvoerdster van de Suiker Unie. De fabrieken draaien op een lagere capaciteit vanwege de sterk verminderde bietenaanvoer. Ze hebben nog maar voor enkele dagen bieten in voorraad. Door de enorme re gen kunnen de boeren nauwe lijks de akkers op om de suiker bieten te rooien. Staken De suikerfabriek in Dinteloord, die voor een groot deel bieten van Zeeuwse telers krijgt aan geleverd, dreigde deze week zelfs de hele productie binnen kort te moeten staken als er niet snel verandering in de situatie zou komen. Sinds gisteren wor den er echter weer bieten ge oogst, zij het spaarzaam De productie kan hierdoor voorlo pig doorgaan, maar de fabriek blijft afhankelijk van het weer. De slechte suikerbietenoogst heeft geen directe consequen ties voor de prijs van suiker. De basisprijs is in Europees ver band vastgesteld. Het is wel een schadepost voor de boeren, die minder krijgen betaald en voor de Suiker Unie, omdat de fa brieken met optimaal draaien. Wellicht heeft de verminderde suikerproductie op termijn ook nadelige gevolgen voor de con sument. Voor zowel de suikerbieten- als de aardappeloogst geldt dat de situatie nog kan verbeteren. Daarvoor moeten het weer wel op korte termijn drastisch beter worden. De deskundigen voor spellen echter nog meer regen. Bovendien wordt het gevaar van nachtvorst steeds groter. Van Oorschot: „Je kunt als mens een heleboel in de hand houden, maar uiteindelijk heeft de na tuur toch het laatste woord." Medewerkster sociale zaken M. Ottenhof met de goedgevulde gereedschapskist. foto Willem Mieras door Ingrid Huibers WISSENKERKE - Even een schilderijtje ophangen, een kat- tenluikje zagen of een boeken kast in elkaar schroeven. Veel doe-het -zeivers draaien er hun hand niet voor om. Maar wat nu als je geen geld hebt voor ge reedschap? Op Noord-Beveland hebben ze daar iets op gevon den. Vluchtelingen en uitke ringsgerechtigden kunnen vanaf 1 november op het ge meentehuis een gereed schapskist lenen. De kist, die begin september door de gemeentelijke afdeling sociale zaken werd aangeschaft bevat volgens een begeleidend schrijven onder meer 'een han dige accu-boormachine'. Contract In eerste instantie was het ge reedschap alleen bedoeld voor Noord-Bevelandse vluchtelin gen. Eén keer is de kist tot nu toe aan zo'n gezin uitgeleend. „Mensen die het gereedschap willen meenemen, kunnen zich bij ons melden", legt mede werkster sociale zaken M. Ot tenhof uit, „Iedereen die de kist meeneemt, tekent een soort bruikleencontract." „Het kan voor veel mensen best handig zijn om de spullen zelf niet aan te hoeven schaffen", zegt ze. Om er meteen aan toe te voegen: „Alhoewel dat toch voornamelijk mensen uit Wis- senkerke zullen zijn, want om nou bijvoorbeeld helemaal uit Kamperland te rijden om hier gereedschap te lenen, dat doen mensen niet zo snel." Leentermijn Over een maximale leentermijn heeft Ottenhof nog niet nage dacht. „Als er verder niemand naar de spullen vraagt, is het niet zo erg als de kist eens wat langer wegblijft. En anders bel len we gewoon even.Bij inleve ring van de geleende spullen wordt altijd even gecontroleerd of alles er nog is „Zwart klussen met het gereed schap uit de geleende kist?" Ot tenhof is even stil. „Dat is niet onze verwachting", zegt ze aar zelend. „Maar mocht blijken dat er misbruik van gemaakt wordt, dan zullen we daar na tuurlijk tegen moeten optre den." door Roelf Reinders MIDDELBURG - Voor ontucht met zijn minderjarige stief dochter is tegen een 48-jarige man uit Sluis-Aardenburg twee jaar gevangenisstraf geëist, waarvan acht maanden voor waardelijk. De man zou de sek suele handelingen hebben ge pleegd van eind 1982 tot 1987. Het slachtoffer heeft onlangs aangifte gedaan. Volgens officier van justitie C. Fetter is de ontucht al in 1979 begonnen. Het slachtoffer was toen zeven jaar. De man staat te recht voor de daden die hij vanaf 1982 pleegde: de ontucht van daarvoor is verjaard. Het slachtoffer heeft bij de politie verklaard dat de man zijn kans schoon zag als de moeder van het meisje op zaterdagochtend boodschappen ging doen. Het meisje probeerde zoveel moge lijk met haar moeder mee te gaan. Later hield zij zich in pa niek zo lang mogelijk slapende of stond ze huilend voor het raam haar moeder na te kijken. Cadeautjes Het meisje kreeg veel cadeautjes van de man. Daar stond dan te genover dat hij aan haar moest mogen zitten. De verdachte be kende de ontucht, maar die ging volgens hem niet zo ver als het slachtoffer beweert. In 1984 kwam het 'uit', toen het meisje onder behandeling van een maatschappelijk werkster kwam Toen stqpte de ontucht een tijdje, maar later ging het volgens het meisje weer verder. De verdachte ontkende dat. Vol gens het slachtoffer is de on tucht pas definitief opgehouden toen zij het huis uitging en bij een pleeggezin terecht kwam. Uit rapporten blijkt dat het slachtoffer zelfmoordneigingen heeft gehad en last heeft van eet- en hygiëneproblemen. Volgens advocaat mr. J. Butlett vindt de man dat hij wel erg laat wordt gestraft. In 1984, toen be kend werd dat hij ontucht pleegde, is er geen aangifte ge daan. De schuldgevoelens bij de man zijn pas later gekomen, al dus de psychiater. Volgens hem gaat de man hieronder gebukt. „Dom geweest, iets stoms ge daan", aldus de verdachte De psychiater acht hem volledig toerekeningsvatbaar. „De ver dachte heeft misbruikt gemaakt van zijn gezag", zei officier mr. Fetter Uit de geëiste celstraf moet volgens haar blijken dat je van kinderen af moet blijven. Ze eiste verder dat de verdachte deelneemt aan een preventie project voor seksuele delicten. „Mosterd na de maaltijd", vond advocaat Butlett. Hij vroeg de gevangenisstraf om te zetten in een werkstraf. De rechtbank doet op 11 novem ber uitspraak. Eendracht later terug DOVER - De terugtocht van driemaster De Eendracht van Dover naar Vlissingen is weer uitgesteld. Het weer is te slecht om het schip nu al terug te slepen. De Eendracht liep vorige week woensdag vast voor de kust van Newhaven; de 51 opvarenden werden met een helikopter van boord gehaald. Het schip werd twee dagen later losgetrokken en naar Dover gesleept. ANP Geen bedrijf lijkt er nog aan te kunnen ontsnappen, aan een curs us bedrijfshulpverle ning. Bij een onderneming in Goes ivas het niet zo gemak kelijk een kandidaat te vin den. Bij loting viel de keuze op een medewerkster, die zich na een iveekje bedenk tijd zelfs redelijk enthousiast toonde. Onder het motto: een cursus is nooit iveg. Afgelopen week heeft ze de eerste cursusdag gehad. Spon taan vertelde ze over al lerlei beademingstechnieken en andere levensreddende activiteiten. „Maar", voegde ze eerlijkheidshalve toe, „jullie moeten geen slag aderlijke bloeding krijgen." Bij de behandeling van dat onderdeel viel ze spontaan flauw. Alleenniemand merkte het op. Kort ervoor leaser al iemand flauw geval len. Een nep-slachtoffer. Van de Landelijke Vereniging tot Uitbeelding van Slachtoffers (Lotus).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 17