ê0H m*"1 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Water bedreigt noordoosten Afsluiten lening moet goedkoper Pinochet volgens Hof ten onrechte opgepakt 4 WEKEN A iMgUaal Werk Tutu lijkt voor niets Celstraffen voor verkrachters Ajax moeiteloos langs UDI'19 15 ZWN schrapt fors aantal buslijnen VOOR 15,00 JA, ik wil: Bent U er vanavond ook bij Eurocar Goes bv Tijdens de openingsreceptie IBM presenteert snelste pc Prinses Irene ziet heil in praten met kankercellen Noodweer leidt in grote delen van Nederland tot kritieke situaties Guur e Nu en dan buien, mogelijk met onweer, zware windstoten en hagel. 1 Maxima 12 graden en veel wind. 12° 8 NW 6 241e jaargang no. 258 donderdag 29 oktober 1998 losse nummers 1,75 PZC 9t/m 14 mi ■iÜj -> I De kans dat bisschop Tutu als voorzitter van de Zuid-Afri kaanse Waarheidscommissie vandaag zijn verslag aan kan bieden is klein. Voormalig presi dent De Klerk liet enkele con clusies schrappen en het Afri can National Congress spande in de nacht van woensdag op donderdag met het zelfde doel een kort r geding aan. O De rechtbank in Middelburg heeft vijf Vlissingers veroor deeld tot celstraffen van twee tot drie jaar voor de gezamenlij ke verkrachting van een zestienjarig meisje uit Oost- Souburg. Ook moeten de daders het slachtoffer een schadevergoeding en smartengeld betalen. Bijna het hele dorp was er gisteren voor uitgelopen. UDI '19, de plaatselijke trots van het Brabantse dorp Uden, ging bij Ajax op bezoek in de tweede ronde van de KNVB-beker. Waai de duizenden Brabanders in de Arena zorgden voor sfeer, boden de amateurs het veredelde reserveteam van Ajax een geheel verzorgde vakantieavond: 9-0. dL O feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; digitaal: 9t/m 14; zeeland 15,16,17,18,19 en 21; sport: 23, 25 en 27. door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Het afsluiten van een lening of een hypotheek moet goedkoper worden. Ook de kosten die een bank kleine be leggers in rekening brengt voor de handel in aandelen, kunnen flink omlaag. De Europese Commissie - het dagelijks bestuur van de Euro pese Unie - wil daartoe de regels voor banken, verzekeraars en pensioenfondsen vergaand ver soepelen. Volgens Europees Commissaris Monti van Financiële Zaken leidt de huidige lappendeken aan nationale financiële wetge ving tot grote prijsongelijkheid tussen de consumenten. Zo be taalt een belegger in Frankrijk zeventien keer zoveel commis sie voor aandelentransacties als in Italië Nederland zit hier tus senin. Als het gaat om het af sluiten van een hypotheek is ons land juist het goedkoopst, ruim drie keer lagere kosten vergele ken met het duurste EU-land Frankrijk. Voor commerciële leningen is de Duitser het best af. Die betaalt vier keer minder voor deze ser vice dan een Brit. Als de lidstaten hun wetgeving voor financiële dienstverlening op elkaar afstemmen én versoe pelen, komt dat volgens de Commissie de burger ten goede. MIDDELBURG - De ZYVN- Zeeland vermindert volgend jaar het aantal busritten op Walcheren en de Bevelanden fors. Tussen Middelburg en Goes rijdt voortaan alleen nog in de ochtendspits een rechtstreekse bus. De lijn tussen Kruiningen en Rilland maakt plaats voor vervoer-op-aanvraag en de lijn- taxi Tholen-Rilland verdwijnt helemaal. Ook van en naar Domburg rijden vanaf medio volgend jaar minder bussen. Wel beziet de vervoersmaat schappij of er een ringlijn Goes- Yerseke-Kruiningen kan ko men. In Zeeuws-Vlaanderen wil de ZWN het openbaar vervoer op diverse plaatsen juist verbe teren. zie ook pagina 15 Dat is immers de klant als het gaat om leningen, pensioenen, verzekeringen en aandelen transacties. Maar ook het be drijfsleven profiteert van een meer uniforme en eenvoudiger wetgeving omdat kapitaal snel ler en goedkoper beschikbaar komt. Om de consument te bescher men dient er een Europees recht op schadeloosstelling te komen als de aanbieder van financiële diensten malafide blijkt. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) J een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving a 33,25 O per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Voorletters.m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 0800-0231231 De PZC Advertentie De nieuwe Xerox 212 Digitale Copier Een wonder van eenvoud en efficiency •12pag. •600x600 dpi •vergt/verfcl. 50%-2Q0% •250 vel «optionele onderzelkast Bel 0800-0563 of surf naar wwwjterox.nl voor de inruilcheque Lw.v. ff JOOD,- door Harm Harkema LONDEN - De Chileense oud dictator Pinochet is twee weken geleden in Londen ten onrechte gearresteerd. Dat heeft het Brit se Hooggerechtshof gisteren be paald. Maar Pinochet blijft on der arrest in afwachting van het beroep dat het Britse Openbaar Ministerie heeft ingesteld. Advertentie Op de Autosalon in Brussel één van de drukst bezochte autostands van 1998. Diverse primeurs aanwezig vanavond. 29 oktober 1998 officiële start Skoda-dealer voor provincie Zeeland Volkswagen Groep J. Weyermanweg 9 (ind. terrein De Poel III) 0113-251919 van Skoda Euroear Goes 29 oktober van 19.00 tot 22.00 uuer Volgens het Hooggerechtshof is Pinochet onschendbaar voor het Britse rechtssysteem als het gaat om misdaden die hij zou hebben begaan in zijn hoeda nigheid als staatshoofd Het Openbaar Ministerie zal beroep instellen bij het Hogerhuis (de Britse Senaat). Dat behandelt de zaak vermoedelijk eind vol gende week. De advocaten van Pinochet proberen in de tussen tijd de oud-dictator op borg tocht vrij te krijgen. Onduide lijk is nog of die poging kans van slagen heeft. Pinochet werd eerder deze maand gearresteerd op verzoek van een Spaanse rechter die Pi nochet wil vervolgen wegens moord op vele tientallen Spaan se onderdanen onder zijn be wind in Chili. Pinochet wordt verantwoordelijk gehouden voor martelingen en voor de dood van zo'n vierduizend poli tieke tegenstanders. Volgens het Hooggerechtshof mogen mensen die in hun hoe danigheid als staatshoofd mis daden hebben gepleegd, nooit door een ander land worden be recht. Alleen een internationaal tribunaal, zoals dat bijvoor beeld is ingesteld voor de berechting van oorlogsmisdadi gers uit het voormalige Joego slavië, kan die bevoegdheid worden gegeven. Dit oordeel van het Hoogge rechtshof houdt in dat ook een Zwitsers verzoek om uitleve ring van Pinochet in Groot- Brittannië hoogstwaarschijn lijk geen kans maakt. Het Hooggerechtshof bepaalde verder dat de juridische kosten die Pinochet gemaakt heeft, en die worden geschat op meer dan een miloen gulden, door de Brit se regering moeten worden be taald. Woede Tot woede van de voorstanders van berechting van Pinochet besloot de Britse procureur-ge neraal geen vervolging tegen Pi nochet in Groot-Brittannië zelf in te stellen. Het verzoek hiertoe van enkele in Groot-Brittannië wonende Chilenen werd afge wezen omdat er te weinig feite lijke en wettelijke aankno pingspunten zijn. De uitspraak van het Hoogge rechtshof leidde tot onenighe den voor de deur van het zieken huis waar Pinochet ligt. De politie moest optreden toen er vechtpartijen dreigden uit te breken tussen tientallen aan hangers en tegenstanders van Pinochet. De vice-minister van Buiten landse Zaken van Chili, Maria no Fernandez, toonde zich zeer verheugd over de uitspraak dat Pinochet immuun is voor ver volging. Maar een woordvoerster van het medisch fonds voor de opvang van slachtoffers van marteling, vroeg zich af: „Betekent dit dat mensen als Saddam Hoessein en Milosevic zich veilig over de aarde kunnen bewegen?" Ook Amnesty International is zeer teleurgesteld over de uitspraak. GPD WATEROVERLAST NOORDOOST-NEDERLAND Belangrijkste gevolgen hevige regenval 1. Mogelijke evacualie in polders bij Brederwede I 2. In Zuidoost-Friesland dreigen wegen overspoeld Ie worden 3. Vakantiegangers vluchten uil ondergelopen Bungalowpark Aeldertiolt 4. Kanalen buiten hun oevers getreden P 5. Dijkdoorbraak dreigt bij Veenootd 6. Wateroverlast dreigt in woonwijk Bargeres in Emmen en ]J bij glastuinbouwgebied bij Erica I 7. A-28 bij Hoogeveen tijdelijk afgesloten door ondergelopen viaduct. te Stadskanaal zijn kantoren ontruimd. neerslag in mm 1 jan.t/m28okt'98 L Neerslagstations I KNMI de Noordoostpolder 10. Woningen in Tollebeek ondergel 11. In Twente staan minstens enkele 12. Bij een veehouder in Gljsselle zijn 16.000 kuil vijlhonderd varkens werden op lijd verplaatst. In o.a. Nijverdal. Almelo en Losser zijn algelopen nachl algeslolen. pE'l dijkbewaking langs Overijsselse Vecht. F l et Drostendiep en Steenwijksmoer staan i van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri kaanse vice-president Gore heeft gisteren 's werelds snelste computer onthuld. De door IBM gefabriceerde machine is in staat 3.9 biljoen berekeningen te maken per seconde en is daar mee 15.000 maal sneller dan een emiddelde pc. De computer is 40 miljoen maal krachtiger dan die waarmee John Glenn 36 jaar geleden de ruimte in werd geschoten. Glenn, de eerste astronaut die in len baan om de Aarde draaide, keert vandaag terug in de ruim te aan boord van het Ameri kaanse ruimteveer Discovery. De nieuw computer, getooid met de naam Blue Pacific, zal wor den gebruikt in Lawrence Livermore Nationaal Labora torium in Calif omië van het mi nisterie van Energie. Het zal worden ingezet bij een simula tieprogramma waarmee onder grondse kernexplosies worden nagebootst. Blue Pacific beschikt over meer dan 5800 processoren en het heeft meer dan 8 kilometer be kabeling. Er zitten ruim 25 bil joen transistoren in. De computer die werd gebruikt voor Glenns ruimtereis in 1962 beschikte over maar achttien transistoren. RTR/DPA door Wilfred Scholten en Monique de Knegt WIJK BIJ DUURSTEDE - Ernstige ziektes zoals kanker en aids zijn soms te genezen door met het virus, de cellen of bacillen te praten. Dat zegt Irene van Lippe-Bies- terfeld in een interview met de GPD. waarbij de PZC is aangesloten. In haar nieuwe boek 'Samen, de natuur als familie', dat de ze week verschijnt, beweert Irene dat ieder levend orga nisme een eigen bewustzijn heeft. „Zelfs een virus draagt een bewustzijn in zich. Het is niet voor niets in iemands li chaam gekomen." Wie ziek wordt, geeft volgens Irene zelf ruimte aan een bacterie of virus. Met behulp van een arts zouden patiënten achter de diepere zin van hun ziekte kunnen komen. „De bood schap van ziekte is in wezen liefdevol", meent Irene. Wie de boodschap begrepen heeft, kan met begeleiding genezen. „Ik heb gesproken met een arts die met kanker cellen praat en patiënten op die manier heelt. "Ook zijn er zulke experimenten met aidspatiënten, aldus de prin ses. Maar het lukt niet altijd. „Sommige patiënten hebben het proces van ziek worden nodig om heel te worden met de ziel." GPD Bij Tollebeek, het laagste punt in de Noordoostpolder, werden honderdveertig in nood zijnde schapen gered. foto Hans Veenhuis/GPD i van onze redactie binnenland j GRONINGEN-Stijgend water j heeft gisteren op tal van plaat sen in het noorden en oosten van Nederland tot kritieke si tuaties geleid. Groningen, Drenthe, Overijssel en de I Noordoostpolder worden het ergst getroffen door waterover last als gevolg van de extreme regenval. De landbouw in Groningen en Dren the lijdt een schade van minimaal 260 miljoen gulden door de wateroverlast, voorspelt de Noordelijke Land- en Tuinb ou worganisatie Volgens het ministerie van Verkeer en Waterstaat was de situatie in het noorden gisteren 'redelijk onder con trole'. hoewel dat volgens een woord voerder 'elk moment kan veranderen'. Twente en Drenthe meldden aan het eind van de dag dat het waterpeil zich stabiliseerde, nadat het was gestopt met regenen. Op een aantal plaatsen blijft de situatie evenwel kritiek, om dat dijken zijn doorweekt. In Overijssel was de situatie rond de Kadoelerkeersluis kritiek. Als de sluis moet worden gesloten, dan kan er in het achterland geen water meer wor den weggemalen waardoor grote ge bieden onderlopen. Zo'n 1500 mensen moeten dan worden geëvacueerd. De fensie bereidde de opvang van 500 mensen uit Giethoorn, Blokzijl en IJs- selham voor in de Van de Kornputka- zeme in Steenwijk. Groningen kreeg honderd militairen toegewezen voor hulp, maar vroeg Een ouder echtpaar uit Hoogezand ontvluchtte zijn woning toen de dijk langs het Kieldiep bezweek. Een ambtenaar bracht hen naar het gemeentehuis. foto Dennis Beek/ANP gisteravond om nog eens honderd mensen. Bij KleinUlsa werd een twee de dijk doorgeprikt om de druk in het Winschoterdiep te verminderen. In de stad Groningen liep water de kelders van het Groninger Museum binnen, doordat het peil in het Verbindingska naal waar het museum in ligt sterk was gestegen. Enkele kostbare stuk ken zijn naar droge ruimten gebracht. Door de overlast raakte het treinver keer tussen Groningen-Nieuwe- schans en het Duitse Leer onmogelijk. De problemen in Friesland concentre ren zich in het zuidoosten en bij Grou. De waterschappen hebben een maal- beperking van 24 uur ingevoerd waardoor zo min mogelijk water van de polders naar de boezems wordt ge- pompt. In Drenthe traden drie kanalen buiten him oevers: het Dommerskanaal bij Emmen, de Drentse Hoofdvaart bij Bovensmilde en het kanaal bij Noord- scheschut. Bij Veenoord dreigt een dijkdoorbraak. De watei-schappen j spreken van een overmachtsituatie, j De A28 bij Hoogeveen werd tot het eind van gistermiddag afgesloten, na dat een viaduct was ondergelopen. Vakantiegangers in Landal Green- Park Aelderholt in Drenthe ont vluchtten hun bungalows, nadat het water er was binnengedrongen. In een caravanpark in Gasselternijveen moesten 160 asielzoekers verhuizen naar Gees, omdat het Hunzepark te nat was geworden. Bij Nieuw Amster dam en Veenoord helpen 300 militai ren bij het versterken van de oevers van het Stieltjeskanaal. Landbouw Aardappelen vormen voor de land bouw de grootste verliespost met 165 j miljoen gulden. Van de bloemkoolvel- i den is al 40 procent verloren gaan 25 miljoen), terwijl de helft van de j maïsoogst als verloren wordt be- schouwd 60 miljoen). In de glas- J tuinbouw is 8 hectare onder water ge- lopen 8 miljoen). In het westen zijn er ook problemen, j Uit voorzorg heeft het Hoogheem- raadschap Delfland de afgelopen da gen de boezemwateren gemiddeld met twaalf centimeter verlaagd. Delfland heeft beperkte dijkbewaking rond de I boezemkaden ingesteld. In Zwijn- drecht liepen tientallen huizen onder, j Een aantal wegen is afgezet. ANP zie ook pagina 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1