Veere wil burger als klant zien Hond vocht mee op de Sloedam PZC PZC Veere voert plannen Grote Kerk toch uit Jeugd Sint Laurens krijgt gerenoveerde en nieuwe speelplek zeeland 11 Hoge werkdruk belemmert correct en snel afhandelen vragen Inbraak woning in Vlissingen J# Alcoholrijder 'W'L9i 0<MZ Insluiper gebruikt smoes Kweekpand ontdekt in Graauw Slagwerkgroep krijgt eerste prijs Grote schoonmaak in Terneuzen Belgen met wiet op zak bekeurd Vandaal prikt autobanden lek Landbouw en recreatie vormen ook in toekomst ruggengraat van Veere dinsdag Tl oktober 1998 door Lukas Fransen VEERE - Het niet op tijd of on juist afhandelen van vragen en verzoeken van burgers wordt veroorzaakt door de hoge werk druk binnen de gemeente Veere. plannen moeten in een vroegtij dig stadium worden voorgelegd aan de burgers. Dat antwoordt het Veerse college van burge meester en wethouders op vra gen in de algemene beschou wingen van de raadsfracties. CDA en D66 wilden weten hoe het college de voortdurende aandacht voor een snellere en betere afhandeling van vragen en verzoeken van burgers om wil zetten in concreet beleid. Naast enkele technische maat regelen gaat het volgens het col lege vooral om de wijze waarop door de organisatie met brieven van individuele burgers wordt omgegaan. De burger moet als klant worden gezien. Deze hou ding wordt voortdurend gesti muleerd door er met voorbeel den, trainingen, het project klantgericht werken en allerlei andere manieren op te wijzen. De gemeente hoopt met het onderzoek naar de klantge richtheid van de organisatie, informatie te verzamelen om gerichter aan de verzoeken te kunnen werken. Het college zegt zich er van bewust te zijn dat de gemeente door het niet op tijd of niet juist afhandelen van verzoeken onnodig een negatief imago kan opbouwen. Seizoenspieken Als gedeeltelijk excuus wijst het college op cle hoge werkdruk binnen de gemeente. Er zou een zeker spanningsveld zitten tu- sen de beschikbare informatie en de hoeveelheid werk. Dat is vooral het geval als rekening VLISSINGEN - In een woning aan de Paul Krugerstraat in Vlissingen is zondagmiddag tussen 12.45 en 18.15 uur inge broken. Uit het huis zijn per soonlijke bescheiden, sieraden, een telefoontoestel en een tas weggenomen. De bewoner had de voordeur van de woning niet op het slot gedaan. (Advertentie) V O F de KUNST vandaag om 14.30 uur in Sportpunt Zeeland Toegang 10,00 7pptal Sportpunt Zeeland^ Zwembadweg 1-5, Goes (bij de Hollandsche Hoeve) Info: (0113) 23 33 88 REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) M. J. van Barneveld I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl wordt gehouden met seizoens pieken. Als voorbeeld noemen B en W de afwikkeling van bouw- aanvragen, waarbij de piek de laatste twee jaar in het voorjaar lag. De afwikkeling van die aan vragen loopt alleen al door de hoeveelheid vertraging op. Daarnaast zijn er andere rede nen waardoor afhandeling lan ger kan duren dan gewenst. Besluitvorming De WD wilde weten hoe het da gelijks bestuur de burger in een vroegtijdig stadium wil betrek ken bij de besluitvorming. Daarnaast wilden de liberalen weten hoe de burger intensiever bij de directe leefomgeving be trokken kan worden gemaakt. B en W noemen in hun antwoord burgerparticipatie en betrok kenheid van de burger cruciaal voor het gemeentelijk opereren. Zij willen daarom toewerken naar een gemeentelijke besluit vorming die helder is en kan re kenen op een groot draagvlak binnnen de Veerse samenleving. Een snellere en directere be trokkenheid van de burgers zal daar volgens het college zeker aan bijdragen. Het college hoopt de betrokken heid te vergroten door extra aandacht te besteden aan het voorleggen van concept-plan nen aan de burgers om de me ningen in een vroeg stadium te peilen. Nog niet alle concept plannen worden momenteel aan de burgers voorgelegd. Op deze manier wil het dagelijks bestuur burgers aanmoedigen en stimu leren mee te denken over plan nen die van belang zijn voor hun woonomgeving. In het verleng de hiervan acht het college het gewenst.de inspreekreacties op een goede manier te bundelen. De burger kan dan achteraf na gaan wat ermee is gebeurd. Het college zal nog dit jaar een voorstel doen aan de raad over de wijze waarop aan een klach tenregeling voor de gemeente Veere inhoud kan worden gege ven. Dit is het antwoord op de vraag van GroenLinks of het geen goed idee is een ombuds- commissie in te stellen. B en W achten een dergelijke regeling in het belang van de kwaliteit van de dienstverlening en dus van de burgers. In de ogen van het college is elke klacht een gratis advies. De gemeente Veere onderkent dat de werkdruk in het stadhuisin Koudekerkevaak te hoog is om snel te kunnen inspelen op situaties. foto Ruben Oreel door Lukas Fransen VEERE - Het dagelijks bestuur van de gemeente Veere gaat door met de plannen de Grote Kerk in Veere geschikt te maken voor culturele activiteiten. Al leen als niet aan de door de voor malige gemeente Veere gestelde randvoorwaarden en bepalin gen wordt voldaan, vindt een heroverweging van de plannen plaats. Dat antwoordt het college op de algemene beschouwingen van de raadsfracties. In maart is in de Grote Kerk een informatiebijeenkomst gehou den. Hier zijn bezwaren geuit die betrekking hebben op over- last voor omwonenden, zorgen om de exploitatie en vrees voor aantasting van het cultuurhis torisch monument. Besluit Het college heeft daarom onder meer besloten in te stemmen met het houden van geluidsme tingen. Daarnaast heeft het een adviesbureau voor ruimtelijke ordening verzocht oplossingen aan te dragen voor de verkeers- en parkeerproblematiek in ver band met de in de Grote Kerk geplande activiteiten. De SGP vToeg zich in haar alge mene beschouwing af of het col lege twijfelt aan de haalbaar heid culturele activiteiten te ontplooien in de Grote KerkAl hoewel er problemen zijn, lijken B en W geen twijfels te koeste ren. Het college antwoordt dat het plaatselijke VW-kantoor zich waarschijnlijk niet in de kerk zal huisvesten, waardoor noodzakelijke inkomsten wor den misgelopen. B en W beraden zich samen met de Stuurgroep Grote Kerk zo spoedig mogelijk op alternatieven. Musea Het dagelijks bestuur onder schrijft de mening van CDA en GroenLinks dat de toekomst van de Grote Kerk niet los kan worden gezien van de toekomst van de musea De Vierschaar en De Schotse Huizen. Op de vraag van de AOV/UNIE 55+ of de Grote Kerk een blok aan het been van de gemeente wordt, antwoordt het college ontken nend. MIDDELBURG - Een 32-jarige man uit Domburg is zondag nacht op de Poelendaeleweg in Middelburg aangehouden om dat hij reed onder invloed van alcohol. Uit een blaastest bleek dat de Domburger een score had van 42 5 microgram per liter uit geademde lucht. Er is maximaal 220 toegestaan. De man kreeg een dagvaarding. doorïiny Polderman Op 1 november 1944 zette de eerste geallieerde eenheid voet aan wal op het eiland Walcheren, om met een groot offensief de Scheldemonding te bevrij den van de Duitse bezetter. Een week later, op 8 november, kon in het pand Fort den Haakweg 6 te Vrouwenpolder de capitulatie van Walcheren worden getekend. Ook dit jaar wordt in de eer ste dagen van november weer op diver se plaatsen de bevrijding van Walche ren herdacht. In het oosten lagen Canadese en Schot se troepen te wachten om Walcheren via de bijna onneembare Sloedam aan te vallen. De Sloedam, door de geallieer den de Causeway genoemd, was toen een één kilometer lange verbindings weg tussen Zuid-Beveland en Walche ren, middenin uitgestrekte slikken en schorren. Onder optimale omstandigheden was Walcheren vanuit het Sloe al slecht be reikbaar, maar bij laagwater verander de de azuurblauwe kleur van de militaire stafkaarten in een grijze plak kerige bagger, waarin men tot de mid del wegzakte. De Duitsers hadden de geïsoleerde natuurlijke ligging volledig uitgebuit. Met grote hoeveelheden bun kers en geschut hadden ze een van de zwaarst denkbare verdedigingen opge worpen. Overal waren mijnen gelegd en machinegeweren en mortieren stonden klaar om elke geallieerde soldaat op te wachten. Verliezen De 5e Canadese Infanterie Brigade en de Schotse 52nd Lowland Division, de laatste onder leiding van Generaal Ha- kewill Smith, realiseerden zich dat een aanval op de dam tot ernstige verliezen zou leiden. Toch drong generaal-ma- joor Foulkes aan op een snelle verove ring. Eerst kwamen de Canadezen in actie, maar vanaf de eerste stap werden ze onthaald op meedogenloos vuur. Toch wisten ze al kruipend en sluipend tweederde van de dam in te nemen. Voor de Duitsers werd het de hoogste tijd voor een tegenaanval. De overge bleven Canadezen waren uitgeput. Bij het donker werden ze afgelost door de Highlanders, die waren getraind in de Schotse hooglanden en met moerassige omstandigheden onbekend waren. Ook zij leden zware verliezen en moesten zich 's nachts terugtrekken. Een fronta le aanval over de dam was zinloos ge bleken; beter kon het Sloe zelf worden overgestoken. Inmiddels had Plakewill Smith via uit vergrotingen van luchtfoto's en infor matie van het plaatselijke verzet een doorwaadbare plaats weten te vinden. Twee leden van de genie hadden de overtocht op goed geluk geprobeerd; de weg die ze op woensdag 1 november Britse soldaten bij de Sloedam. na de bevrijding. vonden markeerden ze met wit lint. Het bataljon van de 6th Cameronians wist zo toch, ondanks zware artillerie-bom bardementen. de Duitse stellingen op Walcheren te bereiken. Eerst staken ze met roeiboten het open water over en daarna doorwaadden ze de modder vlakte op de enige manier die mogelijk was: te voet. De verschrikkingen van ontploffende granaten en opspattende aarde had hen niet gedeerd, maar het bleek onmoge lijk snel versterkingen aan te laten ruk ken. Hun positie was uiterst hachelijk. In de dagen erna volgden toch de ande re bataljons en de Duitse stellingen op Walcheren werden aangevallen; de strijd om de Sloedam was beslecht. Op 5 november kon Amemuiden worden binnengetrokken. De Schotse korporaal Jimmy Muldoon van het bataljon van de 6th Camero nians had tijdens de hele oorlog de zorg over oorlogshond Rifleman Khan, die door particuliere eigenaren aan de ge allieerde troepen ter beschikking was gesteld. Dit kwam wel vaker voor; hon den werden in oorlogstijd gebruikt voor koeriersdiensten, bewaking en derge lijke. Muldoon was handelaar in rashonden geweest en was daarom de aangewezen persoon Khan onder zijn hoede te ne men. Tussen de twee ontstond een bij zondere band. Jimmy Muldoon was tij dens de aanval op Walcheren betrokken bij een van de nachtelijke overtochten over het Sloe. Op 3 november 1944 omhalf vijf 'smor- gens rukten de Britse troepen op naai de zuidkant van de dam, vanuit hun tij delijke hoofdkwartier in een schuur op Zuid-Beveland. Eerst per boot, het laatste stuk te voet. Nu ook weer wer den de geallieerden plotseling door ern stige beschietingen ven-ast. Machine geweren, granaten en acties van scherpschutters overrompelden de Schotten. 'Suddenly everything came at us', beschreef een daarbij aanwezige Schotse veteraan van de 6th Camero nians het vele decennia later. Radiocontact Het radiocontact ging verloren en vij andelijk geschut dwong de verraste Schotse militairen tot het strand terug te trekken. Daar haastten ze zich in de achtergelaten aanvalsbootjes. Speur hond Khan werd op de dijk achtergela ten. Duits mortiervuur deed een van de boten kapseizen. De inzittenden raak ten te water; velen waren het zwemmen niet machtig en verdronken. Overal klonk het gekerm van gewonden, die in de moerassige omstandigheden dreig den om te komen of door de heftige stro ming te worden meegesleurd. Khan stond nog steeds bovenop de dijk, schudde zich uit, maar hoorde plotse ling tussen alle kreten in de stormwind ook zijn baasje, korporaal Muldoon foto Zeeuws Documentatie Centrum roepen. Muldoon kon evenmin zwem men en probeerde vanuit de zompige slikken schreeuwend de aandacht van zijn hond te trekken. Khan sprong het modderige water van het Sloe in. Muldoon kon doordat hij zich kramp achtig aan Khans vacht vasthield, de kust bereiken. Sindsdien waren Muldoon en de hond onafscheidelijk. Ze en trokken samen met de troepen verder op, tot aan Bremen in Duitsland. Na de bevrijding werd het hele bataljon gedecoreerd; Khan was ook bij de plechtigheid. De hele avond zat hij op tafel, maar toen de uiteindelijke uitrei king zou plaatsvinden, kroop hij er plotseling onder en hield zich verscho len tot het eind. Hij was 'to modest to ac cept', volgens de al eerder geciteerde veteraan. Tommy Mackle. Na de oorlog gingen de meeste 'oorlogs honden' terug naar hun oorspronkelij ke eigenaren, maar voor Khan en Jimmy Muldoon werd een uitzondering gemaakt. Op 20 juli 1947 werden ze herenigd. Muldoon is inmiddels overle den, maar een ooggetuige van het voor val, Tommy Mackle, wordt samen met andere Cameronians in het weekend van 7 en 8 november in de stad Veere ontvangen. Voor de bevrijding van Wal cheren werd een hoge prijs betaald. De geallieerde verliezen worden geschat op bijna 7700 man. De strijd om de Sloedam betekende de zwaarst be vochten meters sinds D-dav. VLISSINGEN - Dc politie op Walcheren waarschuwt bewo ners alert te zijn op dieven die met een smoes de woning betre den. De laatste dagen zijn er volgens de politie opvallend veel insluipingen in Vlissingen geweest. Eerst wordt aangebeld met de vraag of er getelefoneerd mag worden. Eenmaal bin nen, wordt er om water gevraagd of om gereedschap voor een lekke band. In onbewaakte ogenblikken worden dan goede ren gestolen. In de meeste gevallen gaat het om portemonnees met inhoud. De bewoners bemerken die diefstal pas als de da der verdwenen is. Een vrouw uit de Albert Cuyplaan in Vlis singen werd zondagmiddag omstreeks zes uur het slachtoffer van de dief. De man belde aan met de vraag of hij mocht bellen omdat hij een lekke band had. Toen hij binnen was, vroeg hij of de bewoonster geld kon wisselen en of ze een fietspomp en een tang had Toen de bewoonster even weg was om die op te halen, is er uit de keuken een portemonnee gestolen. De dader is tussen de twintig en dertig jaar oud en is ongeveer 1.70 meter. Hij heeft een normaal postuur en half lang, bruin krullend haar. Hij droeg een blauwe jas en bruine halfhoge schoenen met spekzolen. De politie vermoedt dat het steeds om dezelfde dader gaat. GRAAUW - Bij een inval maandagochtend in een woning aan de Tulpstraat in Graauw ontdekte de Hulsterse politie op de bovenverdieping 1667 gram hennep dat lag te drogen. Op de zolder werd een kweekruimte aangetroffen met 100 pas ge plante stekjes en alle benodigde kweekapparatuur zoals lam pen en een afzuiginstallatie. Alles werd in beslaggenomen. De bewoner van het pand was op het moment van de inval niet thuis, maar zal later worden verhoord GOES- De gezamenlijke slagwerkgroep van muziekvereni gingen 'Euphonia' uit Goes en 'Ons Genoegen' uit Kapelle heeft de eerste prijs van het Nationale Federatieve KNFM po diumconcours te Hoogeloon gekregen In de eredivisie podi umsectie A-B werd onder leiding van Ronald de Roo 93,5 pun ten behaald. Dit was bovendien het hoogst aantal punten en goed voor de dagprijs, een beker. TERNEUZEN - De medewerkers van de afdelingen plantsoe nen, integraal wijkbeheer en wegen, riolen en verkeer van de gemeente Terneuzen geven in de week van 2 tot en met 6 no vember de Temeuzense binnenstad weer een grote schoon maakbeurt. De actie Herfstbries is een logisch vervolg op de actie Lentebries, die dit voorjaar werd gehouden. Met deze en de eerste campagne hoopt de gemeente de burgers te bewegen zich wat meer in te zetten voor een schone binnenstad. Wet houder K. van der Hoofd (volkshuisvesting) hoopt dat ook ho reca en winkeliers op de actie zullen inhaken. HULST - Op de Koolstraat in Hulst zijn zondagavond twee 19-jarige mannen uit Moerbeke en Lokeren aangehouden. Zij waren in het bezit van een tiental zakjes met wiet. De soft drugs werden in beslaggenomen en de mannen kregen ieder een boete van honderd gulden. HULST - Op de Dullaertstraat in Hulst heeft in de nacht van zaterdag op zondag een vandaal van twee auto's een band lek- geprikt. De twee Hulster eigenaressen, van respectievelijk 37 en 39 jaar, deden hiervan maandag aangifte. door Lukas Fransen VEERE - De gemeente Veere ontwikkelt op diverse terreinen een eigen \isie met de huidige kwaliteit en eigenheid als uit gangspunt. Dat is in één zin sa mengevat het antwoord van het college van burgemeester en wethouders op de algemene be schouwingen van de politieke partijen wat betreft de toe komstvisie. Het CDA vroeg zich in zijn alge mene beschouwingen af waar de gemeente Veere in 2005 staat. Het college antwoordt bezig te zijn op verschillende gebieden een visie te ontwikkelen Als voorbeelden noemt het dage lijks bestuur het bestemmings plan Buitengebied, de visie op de kernen, de notitie bedrijven terreinen en de volkshuisves tingsnota. In die plannen wordt volgens B en W vastgelegd hoe de gemeente er de komende ja ren uit zal gaan zien. Veel ruimte De gemeente Veere is een mooie woon-, werk- en recreatiege meente met veel ruimte en groen, met als belangrijkste economische dragers de toeris tische- en agrarische sectoren, aldus B en W Het college maakt zich sterk deze reeds bestaande kwaliteit en eigenheid te behou den en waar mogelijk te verster ken. B en W zijn zich ervan be wust dat zijbij het ontwikkelen van een eigen visie, ook andere wegen moeten duiven inslaan. Dat kan wellicht leiden tot een andere kijk op bepaalde zaken. door Miriam van der Schot SINT LAURENS - De kinderen uit Sint Laurens kunnen vanaf februari op twee speelterreinen in hun dorp spelen. Het speel veldje achter het Van Citters- hoff wordt gerenoveerd en op de plaats van de bibliotheek aan dc Ooststraat komt een nieuwe speelplek. Op het terrein achter de Van Cit- tershoff komt een speelhuisje met een glijbaan. Bij het huidige klimrek komen drie rekken van verschillende hoogtes waarop de kinderen kunnen duikelen. Het trapveld je wordt opnieuw bestraat en aan de kant van de Boudaerf- laan komt een meuw hekwerk van vier meter hoogte. Ook het nieuw te bouwen speelterrein aan de Ooststraat wordt be straat. Daarop komen wipveer- tjes en een bankje De bewoners en de wijk vereni ging van Sint Laurens zijn blij met de instemming van het col lege van B en W. „Er is nu vrij wel geen speelplek. Er zijn al leen twee hobbelpaarden en een klimrek", zegt Tinka de Korte van de wijkvereniging. ..Het maken van een speelplek is een punt waar de wijkvereniging en de bewoners al jaren bij de ge meente op terugkomen. Wij wil den altijd zeggen: 'maak er wat meer van. Bouw niet alles vol.' Sint Laurens wordt volge bouwd tot aan Middelburg, maar er wordt geen rekening ge houden met de kinderen." Aankleden Hoewel er nu eindelijk iets voor de kinderen komt, vindt De Korte het jammer dat er niet méér geld is om het terrein aan de Ooststraat verder aan te kle den. „Het is belangrijk dat er. een plek ontstaat met een hoge speelwaarde. Een plaats waar kinderen daadwerkelijk kun nen spelen in plaats van alleeri op een hobbelpaard zitten." De bedoeling was in eerste instan tie ook op die plek een speel huisje te plaatsen. Dat paste echter niet binnen het beschik bare geld. De gemeente heeft voor het plan achter de Van Cittershoff 36.000 gulden uitgetrokken en voor de Ooststraat 30.000 gulden Doordat een gedeelte van de werkzaamheden door de plaat selijke jeugd verricht wordt, zal er nog iets op de plannen bezui nigd worden. Voor dat geld krijgt de jeugd een extra bank aan de Ooststraat of een stenen tafeltennistafel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 11