Vijf miljard minder voor de EU Vredesberaad in beslissende fase angen! lio° Sophia Kinderziekenhuis werft sollicitanten VACATURES Nieuw geval van BSE op bedrijf in Heeten Opeisen 'ontvoering' Mondriaan was grap Haarlemse fotograaf 4 WEKEN van Kabinet stelt voor om steun aan armere lidstaten te verminderen orthals pakt elefoonterreur enquêteurs aan Vlissings kind aangereden om weddenschap e winnen NAVO klaar voor inspectie Kosovo Politie pakt fraude aan SC Heerenveen boekt nipte zege 27 VOOR 15,00 JA, ik wil: Eendracht zit nog vast 16° Windstoten Bewolkt en enige tijd regen. Eerst veel wind met kans op (zware) windstoten. Later minder wind, maar wel buien. 241e jaargang no. 253 irrijdag 23 oktober 1998 losse nummers 1,75 Voorlopig afscheid De Dijk PAGINA 11 door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Het kabinet wil de komende jaren vijf miljard be sparen op de Nederlandse uitga- en voor de Europese Unie. Dat blijkt uit een nog vertrouwelijke kabinetsnota die binnenkort naar de Tweede Kamer gaat. [n de nota stelt het kabinet voor dat de 5U de komende jaren honderd miljard julden minder financiële steun aan de irmere lidstaten geeft dan de Europese Commissie voorstelt. Ook de Europese landbouwuitgaven kunnen en moeten miljarden lager. Om haar bezuinigingsstreven kracht bij te zetten, volgt Nederland momen teel een veto-tactiek in Brussel: tegen alles wat extra geld kost, zegt het kabi net consequent 'nee'. De nota waarin het kabinet zijn strate gie uitstippelt voor bezuiniging op de EU is een frontale aanval op de plannen die de Commissie dit voorjaar presen teerde. De door haar gevraagde opho ging van de EU-steunfondsen in de ja ren 2000-2006 tot in totaal 530 miljard gulden - een stijging met negentien procent - is volgens de Nederlandse be windslieden 'onnodig en ongewenst'. Temeer daar de Commissie tot 2006 ook nog eens zeventien miljard uittrekt voor steun aan de vijf kandidaat EU- landen. Het kabinet acht 'een totaalen- veloppe' van 440 miljard voldoende, circa honderd miljard minder dus. Ook bij de landbouwsubsidies zet het kabinet in op miljarden minder uitga ven dan de Commissie voorstelt. Door het dit jaar beschikbare budget van bij na negentig miljard gulden alleen met de inflatie te verhogen in de periode 2000-2006, duikt het kabinet ver onder de Commissie-ramingen die wel uit gaan van een echte groei. Het verschil loopt op tot circa twintig miljard per jaar. Het kabinet noemt een zeer sobere EU-begroting noodzakelijk omdat de nationale regeringen 'thuis' ook scherp op de centen moeten letten. Nederland se ambtenaren in Brussel noemen de kabinetsplannen 'zeker niet onrealis tisch'. Zij wijzen erop dat ook Duits land, Zweden, Oostenrijk, Groot-Brit- tannië en Frankrijk de Commissie voorstellen veel te uitbundig vinden. Honderd miljard minder uitgaven, le- )EN HAAG - Een commerciële lerkoper of enquêteur moet linnen afzienbare tijd aan het legin van het gesprek zijn naam loemen en zeggen waarvoor hij if zij belt. Minister Korthals ran Justitie dient hierover bin- ïenkort een wetsvoorstel in. forthals schrijft dit in ant- voord op vragen van CDA- [Weede-Kamerlid Verhagen, /olgens hem ergeren mensen ich enorm aan de vele onge- raagde telefonische verkoop- •n enquêtepraatjes. Hij spreekt ■an een nieuwe vorm van tele- oonterreur. Korthals erkent lat een deel van de bevolking leze telefoontjes als minder irettig ervaart. fensen die verschoond willen ilijven van deze bellers kunnen laarvoor nu al een speciaal lummer bellen: 0800 - 0224666. 'achtig procent van de betrok- ten ondernemers heeft toege legd dan op te houden. ANP LISSINGEN - De Vlissingse lolitie vermoedt dat een brom- ietser om een weddenschap te vinnen woensdagmiddag een ienjarigkind heeft aangereden, let tienjarige slachtoffertje ietste op de Sloeweg. Een onbe- ;end gebleven jongen op een ro le bromfiets reed hem aan, vaama de fietser ten val kwam. let slachtoffer beschadigde lierbij zijn broek en fiets. De iromfietser stapte na de aanrij- ling af bij een j ongen op een gele irommer. Deze overhandigde le jongen op de rode bromfiets :en biljet van tien gulden. De lolitie vermoedt dat het om een veddenschap ging. )e jongens, die beiden een wart jack droegen, hebben zich iet om de fietser bekommerd, le zijn de wijk Paauwenburg agereden. Op de voorzijde van e rode brommer stond een roen kruis. De jongen op die iromfiets droeg bovendien een warte helm met een groen mis. De andere bromfietser roeg eveneens een zwarte lelm. De politie vraagt mensen iet aanwijzingen zich te mei- ROTTERDAM - Het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam ontving gisteren bij na honderd sollicitanten. De instelling heeft te weinig personeel voor de IC-ver- pleegkunde en probeert dit zo snel mogelijk aan te vullen. Begin deze week werd bekend dat het tekort aan bedden en ook personeel op IC-afdelingen per jaar tien tallen levens eist. De sollicitanten zagen gisteren onder meer hoe couveusebaby's worden verzorgd. foto JasperJuine n/A N P Palestijnen schrappen anti-Israël paragraaf van onze redactie buitenland WYE MILLS - De Palestijnen en Israël zijn op de Midden-Oos tentop in het Amerikaanse Wye Mills overeengekomen dat de Palestijnen de omstreden anti- Israël paragraaf uit het Pales- (Advertentie) Deze herfst tot 1.700,- retour bij aankoop van een Mitsubishi Carisma! Bij Mitsubishi komt het voordeel u deze herfst aanwaaien Want koopt u nu een nieuwe of zo goed als nieuwe Carisma*' dan krijgt u van Mitsubishi Nederland tot 1.700.- retour. Dat wil zeggen *M ii 19 id. en Royal Class. Actieperiode OI 09 98 Hm 30.11.98. ma v.a. 35.255.-. mcl. BPMIBTW. excl. verwijderingsbijdrage. kosten rijklaar naken, af Hoofddorp Wijzigingen voorbehouden. Imp MMSN B.V., (023) 55 55 222. Voor dealeradressen bel gratis scoot ^^'"osoo 7007 tijnse handvest schrappen. De oproep tot vernietiging van de Israëlische staat in het manifest was een van de grote hindernis sen op weg naar verzoening tus sen Israël en de Palestijnen. Met het schrappen van de passage lijkt een hervatting van het vre desproces een stap dichterbij gekomen, aldus een hoogge plaatste Palestijnse functiona ris vanmorgen. President Clinton vloog gister middag opnieuw naar het con ferentieoord in de staat Mary land om de Palestijnse president Arafat en de Israëlische premier Netanyahu tot elkaar te bren gen. Zijn woordvoerder liet we ten dat 'netelige kwesties' nu op tafel liggen. Clinton bracht al meer dan vijftig uur door in Wye Plantation. Ook de Joi'daanse koning Hus sein schoof gisteren weer aan. De Palestijnen, gesteund door de Amerikanen, willen dat Isra el nog eens 13 procent van de Westelijke Jordaanoever over draagt. Een akkoord maakt on derhandelingen mogelijk over de definitieve status van de Pa lestijnse gebieden, die volgens de akkoorden van Oslo vóór mei 1999 moeten zijn afgerond. Op het voor Israël belangrijke punt van de veiligheid lijkt aan zienlijke vooruitgang te zijn ge boekt. Woensdagavond had de Advertentie MORGEN IN DEZE KRANT!! Israëlische delegatie gedreigd op te stappen, omdat de Pales tijnen met de geëiste garanties voor de bescherming van Israël en Israëliërs wilden geven. De Israëliërs willen dat de Palestij nen overtollige wapens afstaan, het aantal politieagenten ver minderen en tientallen vermoe delijke terroristen uitleveren. Bovendien eiste Israël dat de Palestijnse Bevrijdingsorgani satie (PLO) de oproep tot ver nietiging van de joodse staat uit haar handvest schrapt. Ne tanyahu en Arafat bespraken deze zaak gisteren tijdens hun tweede onderhoud onder vier ogen. Vanmorgen bereikten ze over dit twistpunt een akkoord. RTR/DPA/ANP van onze redactie binnenland HEETEN - Op een boerderij in Heeten in de gemeente Raalte is gisteren een nieuw geval van de gekkekoeienziekte BSE ge constateerd. Het gaat om een koe met de naam Trix 9. Het bedrijf, met in totaal 85 runderen en vijf geiten, zal vandaag ge heel worden geruimd. Het is het vierde geval van BSE in Neder land. Het eerste dateert van 21 maart 1997 (Wilp), het tweede van 7 april 1997 (Kol- lum) en het derde van 26 augustus 1998 (Vriescheloo). De koe, geboren op 18 december 1991, is op 16 oktober op grond van verdenking van BSE voor onderzoek afgevoerd naar het onderzoeksinstituut ID-DLO in Lely stad en aldaar gedood en onderzocht. Het bedrijf in Heeten is sinds 15 oktober afgesloten van de buitenwereld. Het on derzoek naar de herkomst van het rund is begonnen, evenals naar eventuele be smetting van de overige dieren en naar de bron van de ziekte. Verder onderzoek De nakomelingen en ouderdieren van het rund worden getraceerd. Voor zover deze zich op andere bedrijven bevinden, zullen de runderen vooronderzoek worden afge voerd. Bovendien wordt ook de jaarklasse van het besmette rund. dat wil zeggen de runderen die op het bedrijf in Heeten in hetzelfde jaar als Trix 9 geboren zijn, ge traceerd en voor onderzoek afgevoerd. Tenslotte wordt ook onderzoek naar het veevoer gedaan, met name naar het voer dat is gebruikt gedurende de eerste le vensmaanden van de zieke koe, omdat het veevoer als een mogelijke besmettings bron wordt gezien.De Europese Commis sie is op de hoogte gebracht, aldus Land bouw. Een woordvoerder van LTO zei gisteravond niet verontrust te zijn door het nieuwe BSE-geval. „Het is vooral een drama voor de ondernemer die het heeft getroffen. Het gaat om een koe die in 1991 is geboren, net als bij die drie andere ge vallen. De maatregelen die rond 1990 ge nomen zijn om BSE te voorkomen, zijn pas een paar jaar later echt gaan werken." ANP vert Nederland een besparing op van vijf miljard. Zuidelijke lidstaten als Spanje. Portugal en Griekenland, wij zen evenwel als netto-ontvangers van de EU alle aanslagen op de begroting af. De beslissing over de toekomstige omvang van de landbouw- en steun fondsen moet komend voorjaar vallen. Dat het Nederland serieus om lagere uitgaven is te doen, blijkt ook uit de op stelling in de talloze Brusselse overleg structuren. Het kabinet heeft zijn ver kenners bij de EU geboden op alles wat extra geld kost, onverbiddelijk nee te zeggen. GPD De NAVO heeft gisteren in Brussel de inspectiemissie 'Ade laarsoog' goedgekeurd. Door die formaliteit is het mogelijk vluchten uit te voeren boven Kosovo om te controleren of de Joegoslavische leider Milosevic zich aan zijn belof- ten houdt. Gisteren zetten de strijdende partijen in Kosovo zware wapens in. Samen met het politiekorps Midden- en West-Brabant wil de Zeeuwse politie het komend jaar veel werk maken van het be strijden van fraude. Het is een van de actiepunten in het beleidsplan voor 1999. Dat werd donderdag sa- J *1 men met de begroting gepresenteerd. Beter dan verwacht, speelden de voetballers van Varteks Varaz- din gisteren in het Abe Lenstra Stadion tegen SC Heerenveen in de heenwedstrijd van het Euro pacup Il-toernooi. De Kroaten bezorgden De Friezen handen vol werk. SC Heerenveen won nipt (2-1). Dennis de Nooijer (foto) nam de openingstreffer van Heerenveen voor zijn reke ning. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 9; kunstencultuur: 11,12,13,15 en 16; zeeland: 17,19,21,22 en 23; sport: 27,28,29 en 31 door Jacques Cats zocht herinnerde een redacteur van Vrij Nederland zich iemand die zich regelmatig achter deze aanduiding verschuiltDicam- pos zegt met zijn practical joke een serieuze boodschap te heb ben willen uitdragen. Hij vindt het 'schandalig dat Zalm en Kok zoveel geld hebben uitgetrok ken voor een Mondriaanterwij l er overal geld tekort is, ouderen verkommeren en de misdaad welig tiert'. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 J per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Voorletters: m/v VLISSINGEN - Het Walchers rechercheteam kan bij de na speuringen naar de op 26 sep tember verdwenen Mondriaan één van de mogelijkheden uit sluiten. De actiegroep, die de 'ontvoering' van het kunstwerk uit het Zeeuws Museum opeiste, blijkt een verzinsel van een man uit Haarlem. De zich 'ludiek fotograaf' noe mende Peter Dicampos heeft te genover het weekblad Vrij Ne derland toegegeven het verhaal van de actiegroep De Boze Wa terlanders te hebben verzonnen. De politie wil de man stevig aan de tand voelen en gaat tevens na of misleiding van het opspo ringsapparaat strafrechtelijke kanten heeft. „Als dit een grap is, is het wel een zeer wrange", reageert politievoorlichter J. van Mourick. Fax Daags na de verdwijning van het schilderij Boom, waarde een kwart miljoen gulden, kwam er bij de in Den Haag zetelende dagbladcombinatie GPD, waarbij ook de PZC is aangeslo ten, een fax binnen. Daarin meldde een journalistencollec tief, genaamd De Poldergeus, door de actiegroep 'De Boze Wa terlanders' te zijn gebeld. Die gaf door zich over de Mond riaan te hebben ontfermd uit onvrede met een aantal toestan den in Nederland. De 'ontvoer ders' eisten meer en onafhanke lijke aandacht voor deze maatschappelijke vraagstuk ken. 'Het schilderij is niet be schadigd en bevindt zich op een veilige plek', werd er voorts aangetekend. Door het zien van het AVRO- programma Opsporing Ver- NEWHAVEN - Het is de bergers van Smit Internationale giste ren niet gelukt de driemaster Eendracht vol le trekken. Tot twee keer toe brak de sleep kabel die sleepboot Lady Ham mond moest verbinden met het Nederlandse zeilschip dat woensdag voor de Engelse kust aan de grond liep. Vannacht zouden de bergers bij vloed een nieuwe poging wagen. ANP Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar. PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1