Axel wil ambtenaar jeugdzaken PZC Winkelier wenst niet te wijken voor koffieshop Vonk sloeg over in de Noordstraat Overleg over betere verkeersafwikkeling westelijke kanaal weg zeeland Nieuwe functie voor integraal gecoördineerd jongerenbeleid Bruggenbouwers nodig voor nieuw bestuur van Nieuw-Naamse kerk Vlissingers geven hun informatiebronnen prijs Zeeland en Vlaanderen moeten samenwerken bij jeugdhulpverlening woensdag 21 oktober 1998 z20 doorRené Hoonhorst AXEL - Noem het alsjeblieft geen jeugd- en jongerenwerker, zegt wethouder J. van Schaik. Dat geeft veel te veel associaties met de geitenwollen-sokken- hulpverleners uit de jaren zes tig. Axel zoekt, als de gemeente raad volgende week officieel akkoord gaat, een coördinator jeugdzaken: een ambtenaar die 'met één voet in het gemeente huis en met de andere voet in het jeugdleven staat'. Axel laat er zich op voor staan de laatste jaren al redelijk wat te doen voor haar jeugdige inwo ners. Zo heeft de gemeente bij voorbeeld behoorlijk wat geld gestoken in voorzieningen voor kinderopvang en is een officiële gemeentelijke halfpipe voor jeugdige skaters aangelegd. Een integraal gecoördineerd jeugd beleid heeft Axel echter niet en dat wordt door het gemeentebe stuur als een gemis ervaren. In het stadhuis is door ambtenaren en bestuurders al wat nage dacht over de noodzaak van hangplekken en/of een vast honk voor jongeren van twaalf tot en met achttien jaar. Herinneringen Of er een speciaal onderkomen voor de jeugd komt, staat nog lang niet vast. Axelaars van cir ca 35 tot 45 jaar hebben vaak nostalgische herinneringen aan de Stichting Jeugdhaven Axel, het patronaatsgebouw van ka pelaan Hermans. 'Kappie', zo als de priester door de jeugd werd genoemd, trok in de jaren zeventig kinderen van alle ge zindten naar het katholieke pa tronaatsgebouw. De jeugdcul tuur van tegenwoordig is echter veel diverser dan die van een kwart eeuw geleden. Een instuif of een disco is niet meer van deze tijd, weet het dagelijks bestuur. Voordat het Axelse college voorstelt om een jeugdhonk op te richten, zal eerst aangetoond moeten zijn dat zo'n eigen ver zamelplaats veel jongeren zal aanspreken, stelt wethouder Van Schaik. Contacten De aan te stellen coördinator jeugdzaken zal eerst moeten peilen welke activiteiten de Ax else jeugd wenst. Hij of zij zal contacten dienen te onderhou den met verenigingen, scholen en de wijkagent en daarnaast natuurlijk veelvuldig met jon geren zelf moeten spreken. Naar aanleiding van een inventarisa tie van wensen en mogelijkhe den zal zich dan een 'geïntegreerd jeugdbeleid uit kristalliseren', vernacht Van Schaik. De verschillende gemeente raadsfracties hebben zich in een eerder stadium al positief uitge laten over de aanstelling van een coördinator jeugdzaken en het college heeft in de begroting al (gedeeltelijk) rekening ge houden met de eventuele nieu we kracht. Mocht de gemeente raad volgende week ook officieel akkoord gaan met de komst van een speciale 'jeugd- ambtenaar', dan moet die be ambte begin volgend jaar aan de slag kunnen, hoopt Van Schaik. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Koffieshop Aarden in de Kerkstraat in Vlissingen wil verhuizen naar het hoekpand Bellamypark 15. Dat bevestigen ambtenaar J. Dooms en Middelburger A Ja- cobse. Jacobse begeleidt de verkoop van het huis van eige naar Van de Ree aan het Bella mypark. Daarin drijft firma A van dei- Linden momenteel een ortho pedische schoenwinkel. „Maar wij willen hier helemaal niet weg. We zitten hier ongeveer tien jaar tot ieders tevreden heid", reageert huurder Van der Linden. Voor de koffieshop wordt al langere tijd een andere locatie gezocht, omdat het pand opge nomen wordt in de bouwplan nen van de nieuwe bibliotheek. K. Hamann, directeur van de bibliotheek, verklaart dat het net een stap te ver gaat om de koffieshop bij de plannen te betrekken. „Ik heb niets tegen die koffieshop, want hij wordt gedoogd en het is een goede, nette zaak." In de nieuwe bibliotheek wil Hamann echter verschillende zaken opnemen, die nauw aan een bibliotheek verwant zijn. „Het wordt een soort waren huis, een shop in een shop, waarin twee boekhandels ko men, een internethoek, het VW-kantoor en hopelijk ook een literaire, culturele ruim te." In augustus 1999 staat de opening gepland. Huur opgezegd Firma Van der,Linden heeft deze week een aangetekende brief van Jacobse/Van de Ree ontvangen waarin de huur overeenkomst voor het pand Bellamypark wordt opgezegd. De bouwplaats van de nieuwe bibliotheek met rechts zicht op de achterzijde van de koffieshop. Daarin staat dat een kandi daat-koper zich heeft aange meld. Jacobse: „Dat is inder daad de heer Aarden. Hij heeft het huis, inclusief de huurder gekocht. We verwachten er snel met de heer Van der Lin den uit te komen. Van der Lin den wilde het pand zelf niet ko pen, omdat hij het te duur vond. Ik verwacht geen proble men meer. En als we het pand eenmaal verkocht hebben, houdt onze verantwoordelijk heid voor de firma Van der Lin den op. Volgende week pas seert de koopakte. We hopen wel dat Aarden het netjes met firma Van de Linden afhan delt." Toestemming Volgens Jacobse heeft de ge meente Aarden al toestem ming gegeven om op termijn een koffieshop op het Bellamy park te beginnen. „Als hij die zekerheid niet zou hebben, zou hij toch nooit tot koop over gaan." Aarden zelf wenste gis teren geen commentaar te ge ven. Doorns ontkent vervolgens dat het college al heeft toegezegd dat de koffieshop naar het Bel lamypark mag verhuizen. „Dit is echt te prematuur om er iets meer over mee te delen. We hebben zelfs ambtelijk nog geen standpunt ingenomen. Het enige wat ik nu mee wil de len, is dat het verzoek er van Aarden ligt, om naar het Bella mypark te gaan. Op zijn vroegst volgende week buigt het college zich erover." Van der Linden is niet van plan te vertrekken. /„Mijn zoon foto Ruben Oreel heeft de zaak net overgeno men. Wij willen hier nog jaren blijven zitten; vlakbij een bus halte en goede parkeergele genheid in de buurt. Dat is be langrijk voor mijn klanten. Ik heb het huurcontract nageke ken en ik weet dat wij er niet zomaar uitgezet kunnen wor den. Ook Aarden verwacht dat, want hij heeft aan de gemeente gevraagd om tijdelijk het pand aan de overkant in de Kerk straat te kunnen betrekken. Dat kan toch weieens heel lang duren." door Barend Pelgrim NIEUW-NAMEN - De goede vrede bewaren in het dorp, dat is de niet eenvoudige taak waar pastor L. Verver mee belast is. De pastor is druk doende met de samenstelling van een nieuw kerkbestuur voor de Nieuw- Naamse Heilige Jozefkerk. Half juli is het oude bestuur opge stapt na een hooglopend con flict over het al dan niet op knappen van het kerkgebouw. Burgemeester van Hulst A Kes- sen heeft een gesprek gehad met Verver en vicaris V. Schoenma kers van het bisdom Breda. Kes- sen maakt zich zorgen over de tweespalt in het grensdorp. De ruzie over de kerk in het dorp heeft de inwoners verdeelt in twee kampen. Het oude kerkbe stuur wilde de Jozefkerk afsto ten terwijl de meeste dorpelin- Drankrijders in Terneuzen TERNEUZEN - Een 46-jarige automobilist uit Axel werd maandagavond betrapt op rij den onder invloed op de Mr. E J. Haarmanweg in Terneuzen. De blaastest gaf aan dat de man bijna twee maal teveel had ge dronken dan is toegestaan. Hij werd voorzien van een dagvaar ding en een rijverbod van vier uur. Ook op de Terneuzense Churchillaan werd diezelfde nacht een automobilist aan de kant gezet vanwege alcoholge bruik. De 36-jarige Terneuze- naar had iets meer op dan wet telijk is toegestaan. Het kwam hem te staan op een rijverbod van een uur en een dagvaarding. Politie flitst 421 hardrijders HOEK - De snelheidscontrole maandag tussen 15.45 uur en 17.55 uur op de Mr. F.J. Haar manweg binnen de bebouwde kom van Terneuzen leverde 199 van de 486 passanten een bon op. De hoogst gemeten snelheid be droeg 79 kilometer per uur. De radar stond diezelfde avond tussen 19.40 uur en 21.05 uur opgesteld op de Rijksweg 61 bij Hoek. Bijna de helft van alle passanten (232) lapte de maxi mum snelheid van 80 kilometer per uur aan hun laars. Een be stuurder drukte het gaspedaal in tot 141 kilometer per uur. gen en parochianen hun godshuis willen behouden. Kessen zat begin juni een infor matieavond voor in het dorps huis van Nieuw-Namen. Toen konden kerkbestuur en dorps raad, respectievelijk voor- en tegenstander van afstoten van de kerk, hun dorpsgenoten toe spreken over de kerk. Tijdens de bijeenkomst was de sfeer te snij den en vlogen beschuldigingen over en weer. De Hulster burgemeester wil de kerk juist in het midden houden. Kessen:,Ik wil me absoluut niet bemoeien met de formatie van het kerkbestuur. Daarvoor heb ik Verver en Schoenmakers he lemaal niet uitgenodigd. Waar ik me zorgen om maak, is de leefbaarheid van de burgers in de gemeente Hulst. Daarom wil de ik spreken over Nieuw-Na- men. Die belofte heb ik ook in juni uitgesproken, dat ik op een onpartijdige manier de zaak in de gaten ging houden." Vicaris Schoenmakers deelt de zorg van de burgervader. „Kessen is be zorgd uit zijn functie, maar het kerkelijk bestuur is een ander circuit dan het gemeentelijke. Wij willen ook de best mogelijke verhoudingen in Nieuw-Na men." Dat standpunt zal nadrukkelijk meespelen in de aanstelling van nieuwe bestuursleden. Schoen makers: „Het is zaak te kiezen voor mensen met een zo groot mogelijk draagvlak. Hun ker kelijke betrokkenheid lijkt me logisch. Mensen die niet van voetbal houden worden ook geen bestuurder van een voet balclub." De eerste opdracht voor het nieuwe kerkbestuur ligt al klaar: onderzoeken of het kerk gebouw overgedragen kan wor den aan een stichting. Dat is als voorwaarde gesteld door het bisdom. Van Breda mag de Jo zefkerk worden opgeknapt, maar wel onder de vlag van een stichting. AXEL Muzikaal optreden - In het ka der van het feestjaar van de Christelijke Openbare Biblio theek Axel geven leerlingen van het klarinetensemble en het en semble kamermuziek van de Zeeuwse muziekschool een op treden. Het optreden vindt plaats op woensdag 4 november tussen 19.00 en 20.00 uur in de bibliotheek aan het Szydlow- skiplein in Axel. A van Cadsand en echtgenote J. de Zeeuw. Charles Strijd door René van Stee TERNEUZEN - De 82-jarige A van Cads and leerde zijn even oude echtgenote J. de Zeeuw ruim zestig jaar geleden kennen tijdens het vroeger zo populaire flaneren door de Terneuzense Noordstraat. „Wie nou het eerst op wie viel, weet ik niet meer precies", aldus van Cadsand, „maar we zijn verliefd op elkaar geworden." Een verliefdheid die resulteerde in een huwelijk waaruit zes dochters zijn gebo ren. De diamanten jubilarissen hebben inmiddels ook vijftien kleinkinderen en elf achterkleinkinderen. Kinderen De heer Van Cadsand heeft tot zijn 58ste drieëntwintig jaar op de toenmalige l'Azöte in Sluiskil gewerkt. Voordien werkte hij in de landbouw. Mevrouw Van Cadsand had het druk met de zorg voor de zes kinderen. Het echtpaar Van Cadsand woont nog zelfstandig aan de Simon Ste- vinhof in Terneuzen. Voor zijn oude hob by's, vissen en tuinieren, heeft de heer Van Cadsand weinig tijd meer, omdat hij de volledige huishouding voor zijn rekening neemt nu zijn echtgenote de laatste tijd slecht ter been is. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Welke krant slaat de Vlissinger erop na om meer te weten te komen over wegwerkzaamheden in de buurt of om geïnformeerd te worden over de eerstkomende raadsver gadering? Zijn dat de vaste ru brieken in de huis-aan-huis- bladen of de dagbladen. Dringen internet en teletekst op, of zijn televisie en radio juist in opkomst? Daar komt bij dat de rol van de wijkbemiddelaar wel eens onderschat zou kunnen worden in de informatiever strekking. Op die vragen verwacht Vlissin gen antwoord te krijgen. Deze week hebben ruim 2000 Vlis- singse huishoudens een enquê teformulier ontvangen, waarin vragen staan over het 'informa- tiezoekgedx-ag'. Stagiaire com municatie Saskia Tromp van de Hogeschool voert het onderzoek uit. Tot uiterlijk 30 oktober kunnen de formulieren worden ingediend. Zij brengt spoedig verslag uit van de resultaten. „We vragen ons onder andere af door Marcel Modde TERNEUZEN - Gedeputeerden Staten willen snel een begin ma ken met plannen voor verbete ring van de provinciale weg op de westelijke oever van het ka naal Gent-Terneuzen. Het stre ven is op korte termijn ambte lijk overleg te beginnen met de verschillende partijen. De wegverbetering staat wat GS betreft los van de twijfel achtig geworden aanleg van een tunnel onder het kanaal bij Sluiskil. Al benadrukken ze in het antwoord op de brandbrief van de Welzijnsraad Sas van Gent nog eens 'alles in het werk te zullen stellen om dit infra structurele project op een zo kort mogelijke termijn te laten realiseren'. Dit laat echter on verlet, aldus afdelingshoofd verkeer en vervoer D. Kruis, dat nu al moet worden gekeken naar de (toekomstige) verkeerssitua tie op de westelijke kanaaloe ver. De bedoeling is in beeld te bren gen welke problemen zich op de Open dag in Groen College GOES - Het Groen College Goes houdt vrijdag 23 open huis ter gelegenheid van de officiële opening van de uitbreiding. Het Groen College heeft de beschik king gekregen over een nieuwe vleugel met daarin twee bloem schiklokalen, een lokaal ver werking agrarische producten, een extra gymzaal, zeven leslo kalen, een garderobe en een kantine. De school, VMBO-groen, werd in 1992 aan het Stationspark in Goes gevestigd. Al snel bleek dat door toename van het aantal opleidingen en leerlingen uit breiding noodzakelijk was. Be langstellenden die eens een kijkje in de vernieuwde school willen nemen, kunnen vrijdag tussen 19.00 uur en 22.00 uur te recht. Overigens vernieuwt de school niet alleen de gebouwen, maar ook het pakket aan oplei dingen. Zo is onlangs de oplei ding Technisch Medewerker Recreatiebedrijf begonnen. Daarnaast is er een breed pak ket aan 'groene' cursussen. korte en langere termijn op da traject kunnen voordoen. D Welzijnsraad voorspelt dat he tunnelverkeer strals tal va sluiproutes door Philippine e Sas van Gent kiest, als het regel matig wordt geconfronteer met een openstaande brug. GS delen die bezorgdheid ove de verkeersafwikkeling, stel Kruis. Hij voegt daar echter aai toe dat niet alle problemen kun nen worden afgewenteld op d aanleg van de Westerschelde tunnel. Ook nu al is er sprak van opstoppingen bij de kanaal brug en blijft Zeeuws-Vlaande ren eveneens niet verschoon van de jaarlijkse groei van he autoverkeer, onderschrijft hij Reden temeer om nu al te kijke naar oplossingen voor het tra ject en daarover op ambtelij niveau de koppen bij elkaar t steken. Kruis ziet een mogelijk heid om het geplande onder houd aan de N252 tussei Terneuzen en Zelzate te combi neren met het treffende va eventuele 'verkeersregulerend maatregelen'. Hij denkt daarbi aan de gebiedsgerichte aanpa van de wegen, zoals bij de pro jecten van Duurzaam Veilig i: West-Zeeuws-Vlaanderen en d Ruit in het oostelijke deel van d regio wordt gedaan. Boete bekroont slechte dag man uit Scherpenisse MIDDELBURG - De dag vai een 37-jarige man uit Scherpe nisse stond vorig jaar 14 maar bol van de incidenten. Het be gon allemaal bij de plaatselijk Rabobank, waar hij zich stoor de aan de wachttijden. Hysterisch geworden smeet hi planten van de balie. Vervolgen ging hij in Oud-Vossemeer ge welddadig tekeer tegen de deur waarder om met een mishande ling van een campingbaas ei diens vrouw in Bergen op Zoon te eindigen. „Deze man is van het ene in he andere incident gestapt", verze kerde officier van justitie F. vai Es. Hij eiste een boete van 75( gulden en twee weken voor waardelijke gevangenisstraf De politierechter verlaagde d boete tot 500 gulden. of burgers al behoefte hebben aan een internetsite en of ze vaak een beroep doen op digita le media om informatie te krij gen over de gemeente", zegt Tromp. De verwachting is dat nog niet veel mensen hun weg weten te vinden op de internetsite. Het is een medium in ontwikkeling. Dit voorjaar opende de gemeen te een internetpagina en sinds deze week is de gemeente ook via de elektronische snelweg, via e-mail, te bereiken. door Pascalle Cappetti GENT - Nederlanders en Vla mingen kunnen van elkaar leren op het gebied van jeugdpreven- tie. De jeugdhulpverlening houdt niet op bij de grens, maar ook de kennis en ervaring stop pen daar niet. De drugshandel in Terneuzen en het uitgaansle ven in Antwerpen floreren mede door het bestaan van de grens. Meer nog dan vroeger moet ook de jeugd zelf, om wie het ten slotte gaat, bij het beleid wor den betrokken. Dat betoogden de sprekers dins dag op de startconferentie Grensoverschrijdende Samen werking Preventie Jeugd. Deel nemers - zo'n 130 in totaal - aan de conferentie in het Admin- stratief Centrum in Gent waren voornamelijk functionarissen uit Zeeland en West- en Oost- Vlaanderenuit het 'veld'. Het symposium moet de aanzet geven tot meer concrete samen werking en een betere afstem ming van de projecten die aan beide zijden van de grens be staan, om te voorkomen dat jongeren problemen krijgen rondom de opvoeding, school verzuim, sociale contacten, cri minaliteit en drugsgebruik. Eerste wapenfeit van een grens overschrijdende werkgroep was het samenstellen een databank waarin zo'n zevenhonderd pro jecten zijn opgenomen, varië rend van sociale vaardigheids trainingen, buitenschoolse opvang, buurtvoetbal, jeugdad viseurs, alternatieve straffen tot opvoedprogramma's. De data bank wordt binnenkort geactu aliseerd. Wijsheid Hoofd sector Welzijn H. Geelen van de stichting Scoop, het Zeeuws Instituut voor Welzijn, Zorg en Cultuur, betoogde dat Nederlanders - in tegenstelling tot wat zij zelf graag geloven - de wijsheid niet altijd in pacht hebben en het nodige kunnen le ren van de Vlamingen. De Bel gen zijn volgens hem bevloge- ner, meer doeners dan praters, terwijl de Nederlanders eerder managers en economisten dan pedagogen zijn. Ze zijn door schaalvergrotingen en bezuini gingen in zijn ogen soms te ver van de doelgroep af komen te staan. Ook is de aandacht vaak te veel gericht op overlastbe- strijding. Terwijl het toch met 85 procent van de jongeren in Nederland heel goed gaat. De aanpak van de Vlamingen echter ook niet zaligmakend, ze stafmedewerker B. Melis van li Petto, de Jeugddienst voor In formatie en Preventie in Vlaan deren. Zij constateerde dat er ii Vlaanderen sprake is van eei grote mate van versnippering Mensen werken langs elkaa heen of lopen elkaar voor di voeten, projecten overlappen o beconcurreren elkaar. Verschil lende geldstromen en gedeeldi verantwoordelijkheid makei de keur aan initiatieven niet eq overzichtelijk. Het onderwijl wordt zo overspoeld met pro jee ten over spijbelen, pesten en in tegratie, dat er momenteel eei moeheid optreedt: „Mogen w< ook nog lesgeven?" Maar, een 'evolutie' is inmiddels gaande, merkte zij op. Er is eei groeiende professionalisering Preventie vormt steeds meer eei expliciete opdracht van instan ties, in plaats van dat het 'erbij wordt gedaan. Bovendien is dii opdracht uitgebreid. Nietalleei de criminaliteit, maar welzijns- en integratieproblemen vormei het doel van de activiteiten. En belangrijker, veel j ongeren wor den bereikt en bij het beleid be trokken. Een goed voorbeelc vormt volgens Melis het project jeugdadviseurs, waarbij speci aal daarvoor opgeleide jongerei hun leeftijdgenoten informe ren, helpen en verwijzen naai instellingen. Uitwisselingen Na de inleidingen gingen d< deelnemers in workshops aai cfe slag om te praten over the ma's als criminaliteit en drugs het voorkomen van problemen in de opvoeding en opvoedings ondersteuning, preventie en schoolen het verbeteren van in formele sociale structuren Dagvoorzitter J. Schouten stel de na afloop tot zijn tevreden heid vast dat er zo'n vijftien tot twintig afspraken zijn gemaakt voor werkbezoeken of ander soortige uitwisselingen. Zo krijgt het Zeeuws Consultatie bureau voor Alcohol en Drugs binnenkort bezoek van twee Vlaamse politiefunctionarissen die meer willen weten over de cursus over drugs, speciaal ge richt op de ouders. Ook het Halt-bureau in Terneuzen en Alternatieve Sancties in Gent willen in de nabije toekomst bij elkaar een kijkje gaan nemen. De werkgroep zelf wil eind dit jaar veertig 'projecten' benade ren wat zij concreet willen doen aan samenwerking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 50