De 122 gedichten van M. Vasalis PZC Reserveonderdelen helpen in gevecht tegen de ouderdom varia 4 Wijl men om het bestaan niet wenen moet *1* Ja C <y<< Heer Bommel en de Liefdadiger ©Toonder Studio's puzzel recept A het weer woensdag 21 oktober 1998 De dichteres Vasalis is, naar gisteren bekend is geworden, vorige week vrijdag in haar woonplaats Roden (Drenthe) overleden. De 89-jarige P. C. Hooftprijs-winnares is gisteren in Amstelveen begraven. Zij publiceerde slechts drie dicht bundels die stuk voor stuk als klassiekers gelden binnen de Nederlandse na-oorlogse 'literatuur. door Jacob Moerman Hoe klein haar oeuvre ook is, over literaire prijzen heeft M. Vasalis weinig te klagen ge had. Voor haar eerste bundel ontving ze in 1941 de Van der Hoogtprijs. In 1957 kreeg ze de prijs van de stad Amsterdam, gevolgd door de culturele prijs van Groningen in 1963. Haar enige publieke optredens vonden plaats tijdens de uitrei king van de Constantijn Huy- gensprijs in 1974 en de uitrei king van de P. C. Hooftprijs in 1983. Pogingen om haar te in terviewen liepen altijd op niets uit. De enige officiële uitzonde ring wist P. H. Ritter te maken, die zijn interview plaatste in de bundel Het boek van nu uit 1947. Daarnaast heeft Vasalis zich een aantal malen laten on derwerpen aan een vraagge sprek door schoolkinderen uit de omgeving van Roden, de plaats waar ze zich al op jonge leeftijd had teruggetrokken. M. Vasalis, oftewel Margaretha Drooglever Fortuyn-Leen- mans, werd geboren in 1909 in Den Haag, waar ze eveneens het gymnasium doorliep. Ze stu deerde medicijnen m Leiden, gevolgd door anti-opologie. Ze specialiseerde zich in de psychi atrie en neurologie in Santpoort en Amsterdam. In 1939 trouwde ze met de zenuwarts J. Droogle ver Fortuyn. In dat jaar vestigde het echtpaar zich in de hoofd stad. Na de-benoeming van haar man als hoogleraar in de psychi atrie verhuisde het echtpaar naar Groningen. Margareta Leenmans werkte vervolgens als kinderpsychiater in Assen. Prozaïst Zij debuteerde met een novelle in de bundel Drie novellen, het 'Geschenk ter gelegenheid van de Nederlandse Boekenweek' van maart 1940. Samensteller Victor van Vriesland presen teerde haar naast Jan Campert en Egbert Eewijck bij het lezers publiek als een jonge dichteres, van wie onder de schuilnaam M. Vasalis (de Latijnse vertaling van Leenmans) opmerkelijke poëzie in een aantal tijdschrif ten was verschenen. In de bun del liet ze zich met de novelle Onweer voor het eerst als proza- ist kennen. Van Vriesland ver wees naar enige gedichten in de tijdschriften Groot-Nederland en Werk, die eveneens in 1940 werden gepubliceerd. In het zelfde jaar verschenen ze in Parken en woestijnenhaar eer ste bundel. De bundel werd een jaar later bekroond met de Van der Hoogt prijs, een prijs van de Maat schappij der Nederlandse let terkunde. In de aanbeveling stelde de commissie. 'Vasalis dicht in trotse, vrije beelden. Haar gemoedsleven is in staat op een werkelijk verbluffend- directe wijze het beleefde in een buiten haar staand (en toch zeer persoonlijk aandoend) objectief beeld om te zetten. Er is teken achtigheid in het detail, fors heid in de contouren. Het sterkst misschien spreken deze eigenschappen van Vasalis, wanneer de natuur of het aan de natuur verwante haar stijl in spireert. Haar losse, soms wat baldadige, maar altijd sterk suggestieve en eerlijke beelden, komen uit een zeer ontvankelij ke, soms wat verbeten gemoed voort en vormen dan ook de ka rakteristieke en eigen stijl van Vasalis.' Rijping Zeven jaar later verscheen haar bundel De vogel Phoenix, waar in Vasalis vooral de traditie voortzette van het evenwichtige vers van J. C. Bloem en van de spontane 'poésie pariante' van Martinus Nijhoff. Uit de bundel Vergezichten en gezichten uit 1954, die wederom werd gepu bliceerd na een zevenjarige pe riode van zwijgen, blijkt een verdere rijping. Van Vriesland schreef: 'Het onbewuste komt hier niet in woorden tot bewust- door Guus Mater Bij Bilthoven werkt een groep wetenschappers rond prof. dr. Clemens van Blitterswijk aan nieuwe reserveonderdelen van de mens. Voor ledematen die niet meer voldoen zoekt hij hier alternatieven. Zijn bedrijf Isotis wil buiten het lichaam menselijk bot kweken Dat moet bot vervangen dat door slijtage of breuk is aange tast. Ook denkt hij aan de ver vaardiging van huid en spieren, die op zo natuurlijk mogelijke wijze buiten het lichaam zijn gekweekt. Onlangs zijn de eer ste projecten begonnen. In 2000 wordt begonnen met klinische experimenten, twee jaar later moeten de vervangende botten er voor de patiënt zijn. Van Blitterswijk, hoogleraar aan het biomedisch technolo gisch instituut van de Universi teit Twente, relativeert het ima go van science fiction dat zijn metier omringt. „Gemiddeld beschikt iedere Nederlander over een implantaat in zijn li chaam. Jaarlijks gaat het om Advertentie Wegener Arcade Weerlijn 4 samengesteld door Meteo Consult Had ik 1. VOOR KORTE VERWACHTING NEDERLAND 2. UITGEBREID NEDERLANDS WEERBERICHT 3. STRAND- EN WATERSPORTWEER 4. REIS- EN VAKANTIEWEER 5. EXPERIMENTELE WEEKVERWACHTING Met haar man aan haar zijde toonde Vasalis in 1983 een ketting met een beeltenis van R C. Hooft, nadat zij de gelijknamige prijs eerder op de dag in Muiden had ontvangen. foto Ruud Hoff/ANP zijn. Als gegeven uitgangspunt leeft het reeds in woord en ge dachte, maar door bemiddeling van deze poëzie zinkt het weg naar een lager en dieper be- wustzijnstrap, naar het meer collectieve.' Juist door die verwij zingen naar het 'meer collectieve' is de poë zie van Vasalis door de jaren heen populair gebleven en be stand geweest tegen de tand des tijds. Het dichtwerk van Vasalis verbeeldt op een vaak schrij nende manier het menselijk te kort, dat zich manifesteert in zowel onvolkomenheden als te genstellingen. In haar poëzie worden herhaaldelijk dromen achterna gejaagd, om ze vervol gens weer door te prikken. Maar altijd is in haar gedichten spra ke van een vreemde kracht, waarmee een schijnbaar hope loze situatie teniet wordt gedaan. Het gedicht De oude mannen uit Vergezichten en ge zichten eindigt niet voor niets met de regel: 'wijl men om het bestaan niet wenen moet'. Na haar derde bundel heeft Vasalis bijna geen poëzie meer gepubliceerd. Wél verscheen nog het essay Kunstenaar en verzetin 1958. En een uitzonde ring werd in 1993 gepubliceerd, toen ze in opdracht van uitgeve rij Thomas Rap een 'literaire waaier' met een 'zomers kwatrijn' had getooid. Vorig jaar verscheen de verzamelbun del Gedichten, waarvoor ze haar poëzie op enkele plaatsen herzag. Hoge oplagen Het totale aantal gedichten uit de drie bundels blijft steken op slechts 122, maar Vasalis is nog steeds een van de meest gelezen Nederlandse dichters. Haar eer ste bundel werd liefst 33 keer herdrukt, terwijl ook de volgen de twee bundels opvallend hoge oplagen bereikten. Daarnaast ontbreken haar gedichten in geen enkele belangrijke bloem lezing van na de oorlog. Gerrit Komrij nam in de derde druk van zijn standaardwerk De Ne derlandse poëzie van de negen tiende en twintigste eeuw in duizend en enige gedichten maar liefst tien gedichten van Vasalis op, het maximale aan tal. Een eer die niet veel anderen ten deel is gevallen, waarmee Komrij Vasalis naast Hugo Claus, Leo Vroman, Remco Campert en Hans Warren heeft geplaatst. Het is verder opvallend dat haar werk door de jaren heen voor polemische geluiden heeft ge zorgd. Aanvankelijk werden haar gedichten bewonderd door met name de, volgens D. A M. Binnendijk, 'heldere intelligen tie', maar later staken de kriti sche geluiden steeds vaker de kop op. Paul Rodenko schreef als woordvoerder van de Vijfti gers (de beweging die wilde bre ken met de vooroorlogse tradi tie): 'Het is een niet meer te camoufleren feit: zowel de 'ou deren' (Nijhoff, Bloem, Roland Holst) als de nog steeds zo ge noemde jongeren (Hoornik, De Brabander, Vasalis) behoren tot een definitief afgesloten tijd perk.' Op Hendrik de Vries maakte de poëzie van Vasalis de indruk 'van verstandelijke ge zochtheid inplaats van intuïtie ve vinding.' En Willem Frederik Heimans uitte zijn ongenoegen over Vasalis' Parken en woestij nen in zijn polemische boek Mandarijnen op zwavelzuur met de opmerking dat hij uit de bundel alleen 'enkele sterke re gels' zou willen onthouden. Het is niet ongepast om te ver onderstellen dat Vasalis juist vanwege 'enkele sterke regels' behouden blijft. Maar die regels zijn zo sterk, dat je zou hopen dat ze misschien wel voorgoed behouden blijft - de Nederland se cultuur zou er anders een stuk mistroostiger uitzien. GPD 17.000 kunstheupen, 30.000 tandimplantaten en 80.000 trommelvliesbuisjes. Het is veel meer ingeburgerd dan wordt verondersteld. De vervangings- geneeskunde heeft een belang rijke rol verworven en die rol neemt drastisch toe." Mensen pikken het niet meer dat hun lichaam minder soepel wordt als zij ouder worden. Sinds de introductie van de kunstheup (eind jaren '60) zijn dergelijke ingrepen gemeen goed geworden, zegt Van Blit terswijk. „Mensen stellen hoge re eisen aan de levenskwaliteit." Het huidige vervangingsmate riaal vertoont ernstige tekort komingen. Het leven is lang niet altijd beter met een stuk staal in je lijf. Maar als het materiaal kan worden voorzien van een biologische 'coating' zal het li chaam dat stuk staal eerder ac cepteren, redeneert de hoogle raar. Hij noemt zijn werk een combinatie van materiaalkun de en biotechnologie. Voor de vorming van dat laagje levend bot worden bij voorkeur cellen van de patiënt zelf ge bruikt. Luttele cellen groeien snel uit tot 200 miljoen cellen als eiwitten worden toegevoegd die de botaanmaak stimuleren. Een flinterdun laagje huid kan bin nen drie weken uitgroeien tot een halve vierkante meter Robocop Van Blitterswijk: „Wij zijn er niet op gemaakt om tachtig, ne gentig te worden. Een eeuw ge leden werd een mens gemiddeld veertig jaar oud. Qua bouw zijn we nauwelijks veranderd maar alles moet wel veel langer mee." Robocop wordt van vlees en bloed, stond in zijn oratie. „De six million dollar man uit de' televisieserie van twintig jaar geleden loopt eigenlijk al rond", stelde Van Bliterswijk vorig jaar in zijn oratie. „Hoe wel de kosten over het algemeen een stuk lager zullen liggen. Re gisseurs van film met bionische types doen hun uiterste best ons te laten merken dat deze figuren de emoties van elk wezen van vlees en bloed bevatten. Toch gaat er geen kans voorbij om ons een blik te gunnen in hun in wendige: daar is geen vlees of bloed maar slechts olie, hydrau- liek en elektronica. Maar de toekomst van de vervangings- geneeskunde zit niet in de hard ware. De man van staal heeft geen toekomst." ANP Joost had de Oude Schicht voorgereden en een picknickmand ge vuld met verkwikkende hapjes.„Een mooie dag, met uw welne men", sprak hij„Echt weer voor een tochtje naar de heide, heer Oli vier!".,Hum", zei heer Bommel, die somber uit het huis kwam.„En zo gezellig voor u, dat de heer Brekel meegaat", vervolgde de knecht. „Er gaat niets boven een prettige, beschaafde aanspraak. De heer Brekel is zo'n hoogstaand mens, wanneer u mij toestaat- ."„Harumfmompelde heer Ollie. „Dag, Joost."Hij steegnaast zijn reisgenoot in het voertuig en al spoedig reed hij hobbelend over het zandpad dat naar de hoofdweg leidde. Van een prettige aanspraak was echter geen sprake. Onder het zonbeschenen kapje heerste een broedend zwijgen, dat pas verbroken werd, toen er aan de horizon Cryptogram Hans Belterman Horizontaal: 1Met andere ogen peulen (6); 4. Geldkwesties van de glasteelt (8); 6. Dikwijls door Klaas veroorzaakt (4); 8. Voor de informatie zijn ze nogal vinnig (4); 9. Winderige vis? (9). Verticaal: 1 Betalingsbevel in de haven (3); 2. Ouder bevel om tanden te poetsen (5); 3. Geestdrift komt in alle landen voor (4); 5. Hierin wordt geen geld uitgekeerd (6); 6. Nieuwbakken poëzie (4); 7. Meubel groter dan een televisie (4); 8. Stuk in de keel van een hond (4); Oplossing dinsdag De woorden op de eerste en derde ver ticale regel zijn: PANTALON en EDELHERT. Het sleutelwoord luidt: SCHAKELING. piercing afdi ngen neerslag tolerant achttien loeihard oorkonde netvli es Vooruitzichten weer donderdag vrijdag zaterdag zondag max. 17° 18° 14° 14° min. 13° 14° 11° 10° wind ZW 5 ZW 6 W 4 ZW 6 Zon woensdag 3 onder 18.40 >e £'""1 donderdag op 8.21 Maan woensdag onder 19.26 donderdag op 9.58 Nautisch bericht De wind blaast vanuit de zuidwesthoek en is 4 a 5 Beaufort. Langs de kust 6 a 7, mogelijk even stormachtig, kracht 8. De temperatuur van het kustwater schommelt rond 14 graden. Waterstanden WOENSDAG Hoog water Laag wate 21 OKTOBER Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Stellendam Buiten Wemeldinge Philipsdam West uur cm 03.26 243 03.46 266 04.47 309 03.20 186 05.10 176 03.50 174 05.05 200 05.25 184 uur cm 15.38 241 15.59 267 17.01 308 15.40 181 17.15 173 16.05 164 17.20 197 17.45 180 uur 09.38 10.06 11.10 09.35 10.50 09.30 11.00 10.55 een soort staketsel zichtbaar werd.„Wat is dat daar voor een druk te?" vroeg heer Bommel fronsend.,.Een kleine onderneming, die ik heb opgericht", verklaarde de ander oplevend. „Ook eenvoudige lieden hebben recht op lichtpuntjes in hun bestaan, nietwaar? Wel nu, daar kan men occasions krijgen!"„Occasions?" herhaalde heer 011ie.„Gelegenheidskoopjes", verklaarde zijn metgezel. „Tegen spotprijzen kan de gewone man daar een automobiel op afbetaling krijgen. „Brekel's Kreukels" noemt men ze in de volksmond. Ach, het is mooi om goed te doen, jongen!" Hij zuchtte en er verscheen een bekommerde trek op zijn gelaat.„Eigenlijk zou ik er hier uit wil len", hernam hij. „Om te kunnen blijven lachen, voel je wel? Maar iets weerhoudt mij." DONDERDAG Hoog water 22 OKTOBER uur cm uur cm Vlissingen 03.55 245 16,11 244 Terneuzen 04.15 270 16.29 271 Bath 05.16 312 17.31 312 Roompot Buiten 03.55 187 16.10 184 Zierikzee 05.35 176 17.50 175 Stellendam Buiten 04.20 174 16.40 169 Wemeldinge 05.40 201 17.50 199 Philipsdam West 05.50 183 18.05 181 cm uur 180 22.06 19ï 189 22.30 2(f_ 212 23.33 22r- 124 21.55 13tat 122 23.10 13SVI 068 21.50 07|VÏ 138 23.20 15oI 132 23.15 14!D Pi bi Laag water uur 10.12 10.42 11.46 10.10 11.25 09.55 11.35 11.30 le cm uur en, 183 22.36 193 23.03 19 214 126 22.25 13g< 126 23.45 13 071 22.05 07 141 23.50 137 23.50 14 Ll H Hogedrukgebied AA— Koulronl Warmtefronl O A lichte sneeuw matige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen jj- on». tfV hagel Europa: Depressies Bananencurry Het recept voor de bananencurry (alu kehel curry) kan worden beschouwd als het basisrecept voor veel andere ge rechten met groenten en vruchten. In plaats van groene bananen kunt u derge lijke gerechten ook met pompoenen, courgettes, aubergines en komkommers samenstellen. Het toevoegen van man goblokjes is dan niet noodzakelijk. Wel kunt u er wat cashewnoten bij doen. Voor 4 personen: 5 a 6 groene (onrijpe) bananen; 1 theel. zout; 1 theel. kurkuma (geelwortel); 4 eetl. arachideolie; 3 dl dunne kokosmelk; 1 ui, ragfijn gesnip perd; 1 theel. Ceylon curry of een scherp Indiaas mengsel zoals Madras; 1 dl dikke kokosmelk; 1 rijpe mango, vruchtvlees in blokjes, Pel de bananen en snijd het vruchtvlees in schuine plakken met een dikte van ca. 0.5 centimeter. Vermeng het zout met kurkuma en strooi het over de bananen. Schep alles enkele malen voorzichtig om. Verhit de olie in een koekenpan. Bak de plakjes er, gedeelten, aan weerszijden goudbruin in. Laat ze op keukenpapier uitlekken. Breng in een pannetje de dun ne kokosmelk aan de kook. Voeg gesnip perde ui, Ceylon-curry en eventueel nog wat zout toe. Houd alles 10 minuten te gen de kook aan. Roer daarna de dikke kokosmelk er door en wacht tot alles op nieuw aan de kook is gekomen. Leg de plakjes banaan in de saus en houd alles nog 5 minuten tegen de kook aan. Schep er vlak voor het opdienen de mangoblok jes door. Tip: het gerecht kan bij gebraden of ge roosterde kip en gebakken of geroosterd varkensvlees worden opgediend. Geef er droog gekookte rijst bij. De tegenstellingen boven Europa en de Atlantische Oceaan spitsen zich toe. Grote temperatuurverschillen tussen noord en zuid maken dat de komende dagen een depressietrein in gang wordt gezet die vooral de noordwestelijke helft van Europa een onstuimige en natte periode bezorgt. De Britse eilanden, de Benelux, Frankrijk, Duitsland en Scandinavië hebben de komende dagen volop te maken met de neerslaggebieden die bij de aan stormende lagedrukgebieden horen. Af en toe is er bovendien erg veel wind. De temperaturen in dit deel van Europa gaan wel omhoog. Vandaag al komt de grens van 15 graden in zichten tot en met zaterdag zijn zelfs nog hogere waarden mogelijk. Heeft het noordwesten onrustig weer, het zuiden en zuidoosten van Europa gaan juist een rustige periode tegemoet. Daar liggen hogedruk- gebieden die de zon de kans geven. Een uitzondering is een strook over de Balkan naar Oost-Europa en Rusland die eerst nog met een regengebied moet zien af te rekenen. Dit neerslaggebied trekt langzaam naar het oosten en boet tegelijkertijd aan activiteit in. De temperaturen in het Middellandse Zeegebied schommelen in het algemeen tussen de 15 en 20 graden. Alleen de eilanden zoals Cyprus en Kreta komen nog op 25 graden. Zeker tot en met het komende Door: Jordi Bloeq0 weekeinde is het onvervalst herfstweer. Regen en wind eisen de aandacht op, maar daarbij is) het wel behoorlijk zacht. Donderdag en vrijdag stijgt het kwik tot boven de 15 graden. Ookgisteren vielen er nogal wat buien, vooral in de ochtend. Voor een adempauze is nauwelijks ruimte, want vanochtend regent of motregent het geregeld en de zuide lijke tot zuidwestelijke wind wordt matig tot soms vrij krachtig. Aan zee waait het zelfs hard tot tijdelijk stormachtig, kracht 7 a 8. Vanmiddag wordt het overwegend droog en vindt de zon een enkel gaatje in het wolkendek. Het wordt rond 15 graden. p' Donderdag verandert er weinig. Er drijven veel wolkenvelden over waaruit zo nu en dan wat lichte regen of motregen valt, bij een doorstaande zuidwester. De aangevoerde lucht heeft een subtropische oorsprong, waardoor het kwik, ondanks het gebrek aan zon tot 17 graden kan oplopen. Vervolgens ontstaat er op hel grensvlak met koelere lucht een actieve storing, die vrijdag langs ons land scheert. De wind doet er een schepje bovenop en wordt vrij krachtig tot hard, aan zee wellicht stormach tig. Er volgt ook een flinke ||p J l 7 le hoeveelheid regen, maar het j is erg zacht. Het kwik stijgt tot een bijna nazomerse 18 graden. Zaterdag is er koelere lucht binnenge stroomd met een luwende en naar west geruimde wind. Opklaringen worden dan door een paar buien afge wisseld. De volgende actieve depressie klopt zondag aan de poort, met een nieuwe portie regen en wind. Zeeland: Onstuimig f/0001 5207 77p77. verwachting voor woensdagmiddag 21 oktober 1996

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4