Sociale diensten doen het goed Alarm over slaapgedrag Vlamingen PZC PZC Belleman van Sluis gered uit Belfort Boeren leggen bommen gewoon langs de weg CDA Sluis twijfelt aan democratisch gehalte van college zeeland 19 Wel stijgt werkdruk op Zeeuws-Vlaamse afdelingen Sasse scouting viert jubileum met feestdagen zuider buren Geld voor 'verdraagzaamheid' Minder geld openbaar vervoer Gs betalen feest rond onthulling Duurzaam Veilig jaar langer Bromfietser botst met fietser Scheur in bad Koewacht Fietser door auto geschept woensdag 21 oktober 1998 joor Barend Pelgrim e [ERNEUZEN - De sociale jiensten van de zeven Zeeuws- gemeenten functione- en ondanks een behoorlijke verkdruk naar behoren. Rond draag in de regio leert dat er ;een onoverkomelijke proble- aen zijn op deze gemeentelijke I ifdelingen: geen opvallend liekteverzuim en ook geen grote Achterstanden bij de behande- ing van dossiers. Zo'n 150 Nederlandse gemeen- en hebben volgens het ministe- ne van Sociale Zaken en Werkgelegenheid 'ernstige te kortkomingen' in de uitvoering ran sociale wetten. Dat is meer dan een kwart van de in totaal 54 8 gemeenten. Het ministerie ïeeft de besturen van deze 150 irobleemplaatsen een 'verbe- erplan' opgelegd, maar daartoe jehoort geen enkele van de B en W-colleges van Zeeuws-Vlaan- deren. De woordvoerders van de zeven gemeenten vermoeden dat de goede stand van (sociale) zaken in Zeeuws-Vlaanderen alles te maken heeft met de klei- ne schaal. Problemen zijn er be heersbaar. „Als er achterstan- den zijn, zien we dat meteen, er is geen groot personeelsverloop Den de materie is goed overzich telijk", verwoordt E Strooband, hoofd sociale zaken Hulst. De afdeling Hulst liep vorig jaar nog wat achterop, maar heeft het volgens de FNV-werkgroep "[uitkeringsgerechtigden en Ou deren (UGO) er nu stukken be ter afgebracht. In 1997 had Hulst een achterstand in de de biteurenadministratie. Om daar verbetering in te brengen werd in overleg met het ministe- rie van Sociale Zaken een zoge naamd 'verbeteringstraject' vastgelegd, een procedure om boetemaatregelen van de rijks overheid te voorkomen. Dat averbeteringstraject heeft Hulst op 1 januari van dit jaar afge rond. Wethouder B. Picavet zegt dat het op de afdeling nu prima gaat. Ook Sas van Gent heeft een verbeteringstraject achter 'de rug, voor hei-controletermij nen en debiteurenonderzoek. Nu loopt Sas in de pas. 'Werkdruk Volgens bureauhoofd J. Veraart is de werkdruk er wel zeer groot en groeiende. „Wij kunnen niet SAS VAN GENT - Dc Sasse ■scouting Lodewijkgroep Viert Uin het weekeinde van 24 en 25 J oktober het 65-jarig bestaan van de vereniging. De groep telt ■momenteel ruim zestig jeugdle den onder leiding van twintig [getrainde leidinggevenden en [bestuursleden. jHet jubileum wordt gevierd in 'Jen om verenigingsgebouw De iKwet aan de Sportkade. De ^jeugdleden zijn zaterdag wel kom vanaf 10 uur, Voor hen is [een speciaal programma opge- izet. Van 10 tot 13 uur wordt er in De Kwet een tentoonstelling ge- Jhouden van allerhande Scou- uit het verleden en het heden. Te zien zijn onder andere handboeken, foto's, dia's, Scoutingkleding en kam pherinneringen. Vanaf 14 uur kunnen ouders een kijkje achter de schermen ne men. Oud-leidinggevers, spon sors, vrijwilligers en leden van andere Scoutinggroepen uit de regio zijn vanaf 19.30 uur wel kom. Tot slot is er een kamp vuur. Zondag sluit het feest- weekeinde om 13 uur. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AKTERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti M. Modde S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl zoals in grote plaatsen zomaar een blik beleidsmedewerkers opentrekken. We moeten kost wat kost. op straffe van financi ële sancties, binnen wettelijke termijnen blijven. Die hete adem voelen we constant." Ook elders in de regio blijkt het voor naamste probleem van de socia le diensten de werkdruk. In Ax el werd in maart j ongstleden een achterstand in het werk gecon stateerd. ,,We liepen achter in het verwerken van aanvragen", aldus voorlichter J. van Meurs. „In de periode vanaf maart tot augustus is dat weggepoetst." De Axelse ambtenaren hebben deze klus met overwerk ge klaard, 120 uur in totaal. De achterstand was volgens Van Meurs het gevolg van plotse toe name van de uitkeringsaanvra gen. Wethouder J. van Schaik vindt dat de steeds wisselende sociale wetgeving veel energie vergt. „Voor de omschakeling naar een trajectplan hebben we het totale cliëntenbestand doorgelicht, maar daar zijn we nu door." In Oostburg heeft So ciale Zaken er zelfs anderhalve werkkracht bij gekregen om de hoge werkdruk te verlichten. Wethouder L. Wille: „Uit de laatste controle van onze ac countant en van het ministerie is nauwelijks een kritische op merking gekomen. We hebben zelf geïnformeerd of het nodig was een verbeteringstraject te volgen, maar dat was niet zo." Lof Ook Temeuzen, Iiontenisse en Sluis-Aardenburg hoeven geen verbeterplan uit te voeren van het ministerie. Wethouder F. van Driessche (Hontenisse) zegt dat zijn gemeente de laatste jaren steeds goed gescoord heeft in de rapportages. Terneuzen hoort ook niet bij de 150 nationale on voldoendes. Voorlichter O. Vos- veld: „Na de periodieke contro le hebben we lof gekregen voor de goede gang van zaken. Ter- neuzen kent geen bijzondere achterstand of verhoogd ziekte verzuim." In Sluis-Aardenburg is er alleen incidenteel wel eens een achterstand. „Door vakan ties, niets bijzonders", weet wethouder J. Bogaert. „Als er klachten zijn kunnen we die me teen behandelen, de communi catiekanalen zijn kort. Manco's kunnen we direct corrigeren." Met de nodige rook werd het realiteitsgehalte van de oefening in het Belfort flink opgevoerd. foto Peter Nicolai door Frank Gijsel SLUIS - Overmand worden door een grote uitslaande brand in het stadhuis van Sluis. In paniek raken en naar de toren rennen om daar een goed heenkomen te zoeken. Het historische Belfort staat in lichterlaaie en de rook komt van alle kanten uit de ramen. Acht slachtoffers, waaronder een luid om hulp schreeuwen de Cees Blaeke, alias de belle man van Sluis, moeten uit de toren worden gered. Dit was dinsdagavond het scenario van een grensoverschrijdende brandweeroefening. Om acht uur bereikt het korps van Sluis het bericht dat er in het Belfort door onderhouds- werkzaamheen brand is uitge broken. De brandweerwagen komt snel ter plekke, maar al gauw blijkt dat het een onmo gelijke taak wordt om het zon der ladderwagen te redden. De collega's van het naburige Knokke-Heist. onder leiding van commandant G. Dendo- oven, worden opgeroepen om met groot materieel, waaron der een ladderwgen, tankwa gen, materiaalwagen en ambulance assistentie te ver lenen. De ladderwagen rijdt snel na de melding de Groote Markt op en binnen enkele minuten worden de 'ongelukkigen' met dorpsomroeper Cees Blaeke voorop gered. Achter het stadhuis wordt on dertussen binnen enkele tellen een opblaasbare tent opgezet voor de opvang van de slacht offers. Trauma-arts dokter Huyghe ontfermt zich met zijn team over de 'ongelukkigen'. In een mum van tijd is de Groote Markt omgetoverd tot een plek waar hulpverleners koortsachtig in de weer zijn om de acht slachtoffers te red den. Er wordt een water- scherm op het stadhuis gericht en na een half uur kan post- commandant J. de Meijere van de vrijwillige brandweer Sluis het sein 'brand meester' geven. Postcommandant De Meijere toont zich, evenals burge meester J.C. van Li ere, na af loop tevreden over het verloop van de oefening. Het gemeen tebestuur van Sluis heeft een convenant met zijn buurge meente Knokke-Heist, waar door Sluis in geval van calami teiten op hulp vanuit België kan rekenen. „Met de vele za- kenpanden in Sluis is dit wel een noodzaak", aldus Van Lie- doorWout Bareman De Nationale Slaapraad van België heeft verbijsterd kennis genomen van de resultaten van een onderzoek naar het slaapgedrag van de Vlamin gen. De Vlaming slaapt namelijk rond uit slecht. De helft van de 65-plussers ligt de halve nacht te woelen, tieners die regelmatig tot in de vroege ochtend gaan stappen, krijgen chronische slaapproblemen die hen de rest van hun leven kunnen ach tervolgen en een op de drie zuiderburen brengt de nacht door op een slecht ma tras: dat leidt clan weer tot pijntjes in de rug of de nek. De dag van de slaap De gegevens werden gepresenteerd op - hoe kan het ook anders - 'de dag van de slaap'. Het onderzoek werd verricht door een groep 'slaapdeskundigen' uit Gent, die van niet meer dan twaalf procent van de ondervraagden een bevredigend ant woord kreeg. Mensen die verkwikt ontwaakten en zich de hele dag fit voelden. Maar het gros klaagde steen en been over slape- Uit de resultaten bleek overduidelijk loosheid. De oorzaken? Natuurlijk een dat vooral onder jongeren de proble- snurkende partner, rugpijn, stress, ge- men groeien. Hun slaap-waakmecha- luidsoverlast, liggen piekerennisme wordt ontregeld door regelmatig nachtbraken. Deskundigen maken zich ernstig zorgen over die ontwikkeling. Ze vrezen dat het aantal slechte slapers er in de toekomst alleen maar door zal toenemen. Kweekhaard Wie het bed, waarin de Vlaming 's nachts z'n rust probeert te vinden, aan een nadere inspectie onderwerpt, schrikt zich lam. Oude matrassen, die door een slecht on derhoud een ideale kweekhaard voor micro-organismen, mijten en schim mels vormen. Matrassen en lattenbodems die vaak tot vijfentwintig jaar oud zijn. terwijl spe cialisten nu juist adviseren eens in cle tien jaar een nieuw bed aan te schaffen. Mooi niet dus. Problemen En de gevolgen laten zich raden. Op de langere termijn gezondheidspro- blemen én - door dat slechte slapen; het niet uitgeslapen zijn - een toename van het aantal verkeersongevallen én onge lukken op het werk. Want dat alles grijpt natuurlijk in el kaar... De Vlaming slaapt ronduit slecht, blijkt uit onderzoek. foto Charles Strijd door Wout Bareman Wie dacht dat de regelmatig terug kerende ruimingsacties van vlieg tuigbommen een exclusieve aangele genheid zijn voor de inwoners van Breskens, heeft het mis. In de Westhoek in W-Vlaanderen ligt het bezaaid met bommen en granaten, voornamelijk da terend uit de Eerste Wereldoorlog. De Dienst voor Opruiming en Vernieti ging van Ontploffingstuig - zeg meer de Belgische Explosieven Oprui mings Dienst - heeft er bijna een dagtaak aan. De jaarlijkse score: 120 ton aan bom men en ander ontplofbaar materiaal. DOVO werkt vanaf verschillende bases in Poelkapelle (West-Vlaanderen), Meerdaal en Zeebrugge. Die drie pos ten verwerken jaarlijks duizenden aan vragen en in alle gevallen gaat het om oorlogstuig uit de Eerste Wereldoorlog. Volgens de experts komt 84 procent van het spul uit Duitsland, 14 procent uit Engeland en 1 a 2 procent uit Frankrijk. In vijf procent van de gevallen gaat het om gifbommen. Spciaal voor de ont manteling van die munitie is een nieu we installatie ontwikkeld, waarmee nu nog wordt proefgedraaid. Vanaf vol gend jaar zomer is de installatie ge bruiksklaar. Deskundigen hebben berekend dat in de Eerste Wereldoorlog in de frontlinie tussen de Westhoek en Zwitserland 1,5 miljard projectielen zijn weggeschoten. Eenderde daarvan kwam niet tot ont ploffing en vormt sindsdien een sluime rend gevaar voor het nageslacht Volgens een woordvoerder van DOVO 'oogsten' vooral landbouwers jaarlijks duizenden projectielen. Soms gaat het mis, vooral wanneer de boeren of verza melaars onachtzaam omspringen met de gevonden munitie. Verschillende re cente ongevallen - soms met dodelijke afloop - vormden voor de provincie West-Vlaanderen en de gemeenten in de Westhoek aanleiding een omvangrijke voorlichtingscampagne op te zetten Een zegsman op het provinciehuis In Brugge: „We doen dat niet voor niets. De boeren vinden zóveel oorlogstuig dat ze er op den duur wat nonchalant mee omspringen. Ze leggen het spul langs de weg en verwittigen de politie. Maar tot het moment dat DOVO-men- sen zich erover hebben ontfermd, kij ken ze er niet meer naar omVandaar de actie. We gaan folders verspreiden, maar ook informatiespotjes op de re gionale tv-zenders uitzenden. Ach me neer, ze zullen hier over honderd jaar nog wel bommen en vooral granaten vinden. En het was, zeker tegen het ein de van de oorlog, van ontzettend slecht fabrikaat. Dat maakt het er allemaal nóg gevaarlijker op." MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur trekt voort aan jaarlijks anderhalve ton uit voor activiteiten die de 'ver draagzaamheid' bevorderen. De grootste hap van dit geld, na melijk 65.000 gulden, gaat naar de Slachtofferhulp Zeeland. Die organisatie mag het geld gebruiken voor de exploitatie van haar Anti-Distriminatie Bureau. Nagenoeg alle Zeeuwse gemeenten hebben inmiddels ook besloten dit bureau te sub sidiëren. Het provinciegeld wordt verder als volgt verdeeld: jaarlijks 50.000 gulden voor het Festival Cultureel Gekleurd, jaarlijks 25.000 gulden voor het Bevrijdingsfestival Zeeland te Vlissingen, en jaarlijks 10.000 gulden voor het subsidiëren van incidentele activiteiten die de verdraagzaamheid ten goede komen. Het dageüjks provinciebestuur vraagt de sta ten hiermee akkoord te gaan. MIDDELBURG - De provincie Zeeland krijgt in 1999 minder geld voor de uitvoering van het openbaar (bus)vervoer. Hoe veel er minder beschikbaar is, maakt het rijk pas eind van dit jaar duidelijk. Het dichtdraaien van de geldkraan heeft ge volgen voor de nieuwe dienstregeling die eind mei '99 van kracht moet worden. Wensen om verbeteringen aan te bren gen kunnen mogelijk door het ontbreken van genoeg geld in de knel komen, meldt het dagelijks provinciebestuur aan de statencommissie Waterstaat en Verkeer. Met de vervoerbe drijven ZWN en BBA gaan Gedeputeerde Staten nog overleg gen om de verlaging van het budget geheel of gedeeltelijk op te vangen door middel van doelmatiger werken, opdat het voorzieningenniveau van het openbaar vervoer niet verder zakt. Op 23 oktober presenteren ZWN en BBA een eerste op zet van de nieuwe dienstregeling. MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten willen 1200 gulden meebetalen aan een receptie ter gelegenheid van de onthul ling van een wandplaat, waarop alle abten staan vermeld die de Norbertijner Abdij in Middelburg hebben gediend. De plaat hangt al enige tijd in de Wandelkerk en is een initia tief van de Middelburgse Tekenacademie. Op het tableau staan de namen van 33 abten die leefden van 1123 tot 1573. De wandplaat wordt 27 november officieel onthuld. Onderdege- nodigden bevinden zich onder anderen monniken van de Nor- bertijnerorde uit het Belgische Averbode om de abten te her denken. Tijdens de bijeenkomst wordt het onderzoeksverslag van dr, M. S. Polak gepresenteerd. Hij heeft historisch bron nenonderzoek gedaan en een wetenschappelijk verantwoor de namenlijst gemaakt. IJZENDIJKE - Het project Duurzaam Veilig Verkeer West Zeeuws-Vlaanderen (DVVj duurt een jaar langer. Gedepu teerde Staten (GS) gingen er eerst van uit dat allemfraprojec- ten binnen de eerst geplande vijf jaar waren te realiseren. Dat blijkt nu wat aan de krappe kant. GS stemmen daarom in met verlenging, zodat DW eind 2001, met de eventuele aanleg van de rondwegen kan worden afgerond. De verlenging levert geen extra geld op, het budget blijft hetzelfde. Wel is afge sproken dat de nieuwe planning van DW nauwkeurig wordt gevolgd zodat er geen vertraging optreedt. Commissaris van de koningin W. van Gelder heeft gedeputeerde J. Hennekeij gemachtigd de wijzigingsovereenkomst te ondertekenen. DIRKSLAND - Een 16-jarige bromfietser uit Dirksland is bij een ongeval in zijn woonplaats gewond geraakt. Op het Kor- teweegje kwam hij in botsing met een vijftienjarige fietser, eveneens afkomstig uit Dirksland. door Sheila van Doorsselaer SLUIS - In een brandbrief aan het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Sluis-Aardenburg eist opposi tiepartij CDA de kans te krijgen hun algemene beschouwingen over de begroting van 1999 voor te leggen. De coalitiepartijen VVD/Gemeentebelangen, PvdA en lijst Rammelaere gaven eer der te kennen geen behoefte te hebben aan een politieke voor uitblik op het komende begro tingsjaar. Deze mededeling is bij het CDA in het verkeerde keelgat geschoten. De discussie over de algemene beschouwingen tussen de coali tie en de oppositie is volgens de CD A-fractie de basis van de de mocratie en mag niet worden overgeslagen. De fractie refe reert aan de situatie van vier jaar geleden, toen precies op de zelfde manier de algemene be schouwingen werden overge slagen. Het CDA nam toen toch het heft in eigen hand en diende hun algemene beschouwingen toch in. In de brief geeft de partij te ken nen betere verwachtingen te hebben over de nieuwkomers in de raad, maar die hoop blijkt ij- del. „Het blijft zoals het was. Nieuwe wijn in oude zakken of oude wijn in nieuwe zakken. Ruim voor de "Volgende verkie zing worden ze wel weer wak ker", schrijven de CDA'ers. Macht De partijgenoten vinden voorts dat door deze gang van zaken de democratie in de gemeente ver te zoeken is. ..In Sluis-Aarden burg koestert de coalitie zich in haar macht en beslist naar wil lekeur over een groot aantal za ken. Ze gebruiken ons alleen als ze ons echt nodig hebben. Be sluiten worden niet genomen, nee, ze worden medegedeeld. Oppositie is maar lastfg, die moet je zo weinig mogelijk in formatie geven en terug in het kot blaffen als ze eruit durven te komen. Onze vaste overtuiging is, als je als gemeente, op de wip der zelfstandigheid zittende, op deze manier met je oppositie omgaat, dan graaf je je eigen graf." De fractieleden bena drukken wel dat ze over het al gemeen zeer tevreden zijn over de begroting, al is de post 'on voorzien' misschien wat te laag uitgevallen. De partij Dorpsbelangen en Toerisme (D&T). oppositiepart ner van het CDA heeft haar al gemene beschouwingen ingele verd. Voor deze nieuwkomer hoort de vooruitbük er gewoon bij. Zelfs voor de coalitie liet weten geen zin te hebben in de be schouwingen, had de D&T-frac- tie het concept al af. „De trein was a 1 in gang gezet en wij zagen geen reden om onze algemene beschouwingen dan maar niet in te dienen. Het college had ons overigens wel eens wat eerder over de ge bruikelijke gang van zaken op de hoogte mogen stellen", zegt fractieleider A Basting De christen-democraten hebben inmiddels hun algemene be schouwingen ook ingediend en hopen dat deze terug te vinden zullen zijn in de komende raads stukken. KOEWACHT - Zo gauw de grondwaterstand het toelaat, zal de gemeente Axel het zwem bad van Koewacht leeg laten pompen. In de bodem van het openluchtbad zit een scheur, waardoor langzaam (chloor)water wegsijpelt. De gemeente wil die scheur zo snel mogelijk repareren. Wet houder A van Waes: „Maar door de vele regenbuien van de laat ste tijd staat het grondwater te hoog. Als we nu het bad leeg pompen, komt er te veel druk op de wanden van het zwembad en zal de schade nog veel groter worden. We laten nu onderzoe ken of we het grondwater ge noeg kunnen laten zakken door bronbemaling, waarna de in spectie van het bad kan plaats vinden." TERNEUZEN - Een 57-jange fietser uit Terneuzen is dinsdag middag bij een botsing met een auto op de Mr. F, J. Haarman- weg in zijn woonplaats een ge scheurde lip en enkele schaaf wonden op. De fietser reed aan de verkeerde kant van de weg en kreeg geen voorrang van een 44- jarige Terneuzense automobi list die de Mr. FJ. Haarmanweg op kwam rijden vanuit een uit rit. Auto en fiets raakten licht beschadigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 49