Sociale diensten schieten ÏOZ PZC Helemaal uit je bloembol... bij Bolle Dag van de Ouderen in bibliotheek Zelfstandig maar toch beschermd N-Beveland geeft stem aan cliënten van sociale dienst zeeland Programma viering 750 jaar stadsrechten Zierikzee vol cultuur Rijk moet grenzen voor vergoeding schade door wateroverlast oprekken Reimerswaal en Schouwen-Duiveland halen streefdoelen niet Provincie steunt artistiek plan plein Beatrixschool woensdag 21 oktober 1998 s20 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Muziek, zang en lezingen. Dat staat op het pro gramma van de viering zaterdag 31 oktober in het Zierikzeese theater Mondragon van 750 jaar stadsrechten voor Zierikzee. Willem II, de graaf van Holland en Zeeland, verleende in 1248 stadsrechten aan Zierikzee. Tij dens de feestelijke bijeenkomst in Mondragon laat professor doctor P.A Henderikx - na het welkomswoord van burgemees ter J. J. P. M. Asselbergs van Schouwen-Duiveland - zijn licht schijnen over de invloed van dat 'stadskeur' op de ont wikkeling van Zierikzee. Koninklijke Harmonie Kunst en Eer uit Zierikzee zorgt aan sluitend onder leiding van diri gent H. Verweij voor een muzi kaal intermezzo. Na een korte pauze speelt Kunst en Eer nog drie muziekstukken. Vervol gens is het de beurt aan burge meester Asselbergs. Hij verzorgt een inleiding met als onderwerp 'Besturen, toen, nu en straks'. Laatste inleider is drs. L. van Tuin van KPN Tele com BV. Hij richt zijn blik op d( toekomst. De bijeenkomst wordt afgeslO' ten met een optreden van hel koor uit het openlucht-spekta kelstuk Het Oproer van Zierik zee. Onder leiding van dirigent Mar van der Veer zingen zij het slotlied uit Het Oproer: 'We ziji er nog'. Kroniek De inleidingen worden inte graal opgenomen in de Kroniek van het land van de zeemeer min, hetjaarboekvan de Vereni ging Stad en Lande. Zij worden aangevuld met een verhande ling van gemeentearchivaris H. Uil over de stadsrechten var Zierikzee, een artikel var drs. A P. de Klerk over bestuur lijke schaalvergroting op Schouwen-Duiveland in de 19e eeuw en verhalen over steen houwer Mattijs van Nooijen, de Zierikzeese koopman en be stuurder Marinus Christianu; de Crane, het Maximiliaan en Louis Braam-herdenkings- fonds, Goemanszorg en de fami lie Goemans en letterkundige Frédérique Strubelt. door Harmen van der Werf GOES - Het waterschadegebied in de gemeente Borsele verdient uitbreiding. Volgens de provin cie, het waterschap Zeeuwse Ei landen en de landbouworgani satie LTO Raad Zeeland is daar voldoende reden toe. Staatsse cretaris G. de Vries van Binnen landse Zaken en Tweede- Kamerleden zijn door hen uit genodigd om op korte termijn in het veld te komen kijken. De Vries maakte vorige week vrijdag bekend welke gebieden definitief voor een waterscha devergoeding in aanmerking komen vanwege de waterover last half september. De ver wachting was dat het water schadegebied in Zeeland hier en daar zou worden uitgebreid, maar dat gebeurde niet. Provincie, waterschap Zeeuwse Eilanden en LTO Raad Zeelanc betreuren dat. Binnenlandse Zaken heeft voor de aanwijzing van de waterschadegebieden een grens getrokken bij honderd millimeter neerslag of meer. Die loopt dwars door de gemeente Borsele. Maar, stellen de briefschrijvers, in Borsele zijn niet genoeg goed gekeurde meetpunten van het KNMI. Ze liggen te ver uit el kaar, wat een verkeerd beeld heeft gegeven. Onder meer rond Baarland, Ellewoutsdijk en Heinkenszand is ook meer dan honderd millimeter neerslag ge vallen, blijkt uit waarnemingen van Zeeuwse Eilanden en van particulieren. „Dat kan ondei ede worden verklaard", aldus hoofd waterkwantiteit en - kwaliteit van het waterschap J. Dees. door Ali Pankow ZIERIKZEE - „Ouderen overhalen eens naar de bibliotheek te gaan is één, maar je kunt ze ook aanmoedigen zelf een verhaal te schrijven", zegt Ruud van der Weide, coördinator van de Stichting Welzijn Ou deren. De viering van de Dag van de Ou dereu op Schouwen-Duiveland staat deze week in het teken van verhalen schrijven. In bibliotheek De Stolpe in Zierikzee werd dinsdagmiddag de eerste van drie bijeenkomsten gehouden. Zestien oude ren gaven gehoor aan de oproep zelf een verhaal of gedicht te schrijven. De inzen dingen werden samengevat in een bundel. Wethouder P. W. Berrevoets-Ringelberg presenteerde dit boekwerkje in De Stolpe. Ze maakte bekend dat mevrouw P. J. van der Pol-Schoonaard uit Zierikzee voor haar inzending met een prijs werd be loond, een gratis jaarabonnement op de bibliotheek. De 92-jarige prijswinnares was overigens zelf niet aanwezig op deze bijeenkomst. Zij is voor enkele weken in haar eentje op reis naar Australië om fa milie te bezoeken. Het in ontvangst nemen van de prijs en de verhalenbundel liet ze over aan haar kleindochter Eline de Kos ter. In haar levensverhaal vertelt mevrouw Van der Pol onder meer over de zorgen tij dens crisisjaren en oorlog, de evacuatie van haar gezin nadat een bom hun huis in Burgh-Haamstede had vernield en over het feit dat ze op 58-jarige leeftijd nog haar rijbewijs had gehaald. Een tweede verhaal uit de bundel dat deze middag werd voorgelezen, was de inzen ding van mevrouw C. de Boer uit Renesse. Zij is visueel gehandicapt en ze had haar verhaal 'Kijken met je handen' op een cas settebandje ingeleverd. Het verhaal geeft op humoristische wijze een indruk van de soms absurde ervaringen van een blinde. Doel van de bijeenkomsten in de biblio theken in Zierikzee, Bruinisse en Burgh- Haamstede is ouderen wat vertrouwder te maken met hetgeen De Stolpe, De Zaete en De Schutse te bieden hebben. Bibliotheekmedewerkster Nel de Roo heeft de ervaring dat er nog steeds veel drempelvrees is om achter een beeld scherm te gaan zitten en te zoeken naar een bepaald boek. „Die drempelvrees be staat overigens echt niet alleen bij oude ren", aldus De Roo. Demonstraties De ouderen die dinsdagmiddag in de Zie rikzeese bibliotheek te gast waren, zagen demonstraties met dat informatiesys teem, van het gebruik van Internet en van cd-rom. De Stichting Welzijn Ouderen Schouwen- Duiveland kreeg voor de viering van de Dag voor de Ouderen een schenking van duizend gulden uit het Fonds Zomerpost- zegels/Ouderenpostzegels. In bibliotheek De Stolpe in Zierikzee kregen ouderen uitleg over de faciliteiten, zoals Internet en de service Het gesproken boek. foto Marijke Folkertsma door Mieke van der Jagt GOES - De sociale diensten in Reimerswaal en Schouwen- Duiveland hebben vastgesteld tekort te schieten op delen van de taken die ze in een convenant met het Ministerie waren over eengekomen. Elk jaar spreken de gemeenten met de minister af wat ze kwantitatief op de ver schillende uitvoeringsterreinen zullen doen. Elders in Zeeland doen de sociale diensten het, in vergelijking met de rest van Ne derland, redelijk goed. Van de 548 Nederlandse gemeenten sloten er 150 een zogenaamde verbeteringovereenkomst met het Ministerie van Sociale Za ken. Dat betekent dat ze niet op alle punten hun afspraken kon den nakomen, wat betreft de ta ken voor 1998. Op Schouwen-Duiveland loopt het bij de afdeling sociale zaken allesbehalve op rolletjes. De af deling liep door verschillende oorzaken een forse achterstand op. De gemeentelijke herinde ling, de invoering van een nieuw Frans Room exposeert in ziekenhuis ZIERIKZEE - De liefdevoor het landschap, of liever de sporen van de mens in het landschap. Dat is de passie van kunstenaar Frans Room. Hij exposeert zijn werk in het Zweeds Rode Kruis- ziekenhuis in Zierikzee. Room groeide op in het Zaanse veen en raakte al op jeugdige leeftijd gefascineerd door het landschap dat daar in de loop der eeuwen door mensenhanden werd gevormd. Een groot deel van het Zaanse veen is inmid dels verdwenen. Niet alleen na tuur en landschap worden op die plaats aangetast. Ook de ou de fabrieken worden stuk voor stuk gesloopt. Frans Room pro beert er met zijn kunstwerken voor te zorgen dat de bedreigde landschapppen niet in vergetel heid raken. Momenteel houdt hij zich bezig met zeefdrukken van Nederlandse vuurtorens cfie afgedankt worden. De expositie is tot en met 24 no vember te zien in de polikliniek van het Zweeds Rode Kruis zie kenhuis in Zierikzee. computersysteem en het op po ten zetten van nieuw beleid dooi de gemeente speelde de afdeling parten. De sociale recherche - die moet controleren of een uit kering'terecht is of wordt ver strekt - kon slechts weinig huis bezoeken afleggen. Om die problemen het hoofd te bieden en de uitkering van het rijk niet in gevaar te brengen, werden tijdelij ke uitzendkra ch- ten ingezet. Ook moest een ver beterplan opgesteld worden. Dat bracht enige verbetering, maar heeft de problemen tot nu toe nog niet helemaal opgelost. Volgens wethouder sociale za ken D. van der Wekken (PvdA) gaat het nu weer de goede kant op met de afdeling sociale zaken van de gemeente. Reimerswaal De gemeente Reimerswaal heeft gebruik gemaakt van de moge lijkheid om een verbeterings traject aan te vragen. Directeur J. de Pooter is blij dat het Rijk die mogelijkheid biedt. „Wij hebben, doordat we druk bezig zijn geweest met automa tiseren, niet zoveel debiteuren opnieuw kunnen onderzoeken als we met het Rij k in het uitvoe ringsconvenant overeen geko men waren. Daarom hebben we een verbeteringstraj eet aange vraagd. Met een paar gerichte acties zijn we er nu zeker van dat we volgend jaar voldoende heronderzoeken hebben ge daan. Die onderzoeken houden in dat we de positie van mensen met schuld van tijd tot tijd op nieuw tegen het licht houden. We kijken of ze inmiddels niet meer kunnen terugbetalen dan we in beginsel met hen overeen zijn gekomen. Achterstanden Tholen en de andere gemeenten op Zuid-Beveland hebben het ministerie geen ruimte ge vraagd om van het uitvoerings convenant af te wijken. „Noord-Beveland gelukkig ook niet", zegt F. Weijmans, waarne mend hoofd van de afdeling so ciale zaken. „Door de gemeen telijke herindeling hebben we tot vorig jaar wel achterstanden gehad in de uitvoering van al lerlei taken. Die hebben we ge lukkig nu ingelopen. We kunnen nu netjes doen wat we met het ministerie hebben afgespro ken," door Ingrid Huibers WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland is op dit mo ment bezig een cliëntenraad op te richten. Daarin kunnen men sen met een uitkering meepra ten over het gemeentelijk beleid wat betreft sociale zaken en werkgelegenheid. Iedereen die op Noord-Beve land een uitkering krijgt, ont vangt binnenkort een brief van de gemeente. Daarop kunnen uitkeringsgerechtigden zich kandidaat stellen voor de raad. De gemeente maakt vervolgens een selectie van maximaal vijf personen. Die is erop gericht dat Open dag brandweer ZIERIKZEE - De Brandweer Schouwen-Duiveland houdt zaterdag 31 oktober open dag. Dat gebeurt in het kader van de Nationale Brandpreventieweek van 26 tot en met 31 oktober. Alle brandweerposten in de re gio nemen aan deze open dag deel en iedereen is welkom een kijkje te nemen bij de brand weerkazernes in Bruinisse, Oosterland, Zierikzee, Brou wershaven, Dreischor, Scharen- dijke (in samenwerking met Kerkwerve) en Haamstede (in samenwerking met Renesse). Bij iedere kazerne zijn er ver schillende activiteiten. Zo wor den er demonstraties gegeven van het bevrijden van een slachtoffer uit een auto en van hoe te handelen bij vlam in de pan. Ook is het mogelijk een rondrit te maken in een brandweerauto. Verder zijn er kleurwedstrijden voor de kinderen. De kazernes zijn geopend van 10.00 tot 16.00 uur. Dure preischotel MIDDELBURG - Voor de dief stal van een preischotel met een gehaktbal, ter waarde van vijf gulden negenennegentig cent, moet een 43-jarige man uit Zie rikzee duur leergeld betalen. De Middelburgse politierechter veroordeelde dinsdag de dief bij verstek tot een boete van 330 gulden. De man had 27 juni vo rig jaar in zijn woonplaats de le vensmiddelen bij Albert Heijn gestolen, omdat hij honger had. Het was de eerste keer dat hij bij een' diefstal werd betrapt. in de cliëntenraad alle doelgroe pen, zoals alleenstaanden, al leenstaande ouders en echtpa ren, vertegenwoordigd zijn. De nieuw op te richten raad is een uitvloeisel van de Sociale Conferentie van oktober 1996. Toen werd het wettelijk recht van uitkeringsgerechtigden om te worden betrokken bij het so ciale beleid besproken. Vanaf 1 juli 1998 zijn gemeenten ver plicht om in hun beleidsplan op te nemen hoe zij de cliëntenpar ticipatie willen vormgeven. „Op Noord-Beveland hebben wij er voor gekozen een cliëntenraad op te richten", zegt gemeente woordvoerder A van der Gies- sen.Waarschijnlijk kunnen de leden in januari voor het eerst bij elkaar komen. „De gemeente moet ieder jaar een beleidsplan vaststellen voor de sociale zekerheid. De cliën tenraad kan daar straks over meepraten", zegt Van der Gies- sen. „Zij staan aan de andere kant van het loket en hebben misschien heel andere ideeën. De nieuwe raad gaat eigenlijk net zo functioneren als een on dernemingsraad. Zij kan straks zowel gevraagd als ongevraagd het college van advies dienen als het gaat om uitkeringen en werkgelegenheid. Inbreker wekt bewoner OOST-SOUBURG - Een bewo ner van de Ritthemsestraat in Oost-Souburg is maandagnacht omstreeks 1.15 uur wakker ge worden van een krakend geluid. Hij belde direct de politie. Er bleek flinke braakschade te zijn aangericht aan een kozijn van de woning. Het schadebedrag is niet bekend. WESTERSCHO UWEN Wandeling - De Berner Sennen- honden vereniging houdt zon dag 25 oktober een wandeling voor iedereen met een hond. De tocht begint om 14.00 uur bij de Rotonde op Westerschouwen. ZIERIKZEE Vergadering GroenLinks - Het bestuur van GroenLinks verga dert dinsdag 27 oktober om 19.30 uur in kamer 74 van het gemeentehuis in Zierikzee. De vergadering is voor iedere be langstellende toegankelijk. Mevrouw Marleen de Vrieze in haar nieuwe woning. foto Willem Mieras door Peter van den Belt ZIERIKZEE - De provincie Zeeland heeft de werkgroep Schoolomgeving Beatrixschool een subsidie van 7.500 gulden in het vooruitzicht gesteld. Het geld is bedoeld als tegemoetko ming in de kosten voor de pro fessionele ontwerper van het te renoveren schoolplein. De werkgroep heeft voor het op knappen van de schoolomge ving toenadering gezocht tot de Stichting Kunstuitleen Zee land. Volgens de provincie is dit een fraai voorbeeld van samen werking tussen een school en een aantal beeldend kunste naars. De school voor speciaal onderwijs aan de Zierikzeese Grachtweg krijgt de subsidie voor de voorbeeldfunctie die van het project kan uitgaan. Publicaties Als tegenprestatie verlangt de provincie een uitgebreid evalu atieverslag en een documenta tie van de gerealiseerde omge ving. Bovendien zouden de geldverstrekkers in Middelburg graag zien dat in publicaties vermeld wordt dat het project mede mogelijk gemaakt is door diezelfde provincie Zeeland. Komende vrijdag wordt overleg gevoerd tussen de werkgroep en de Middelburgse vormgever N van der Boezem. Hij zal het ont werp voor de schoolomgeving gaan maken. In de aanloop naar dat overleg wil directeur J. de Jong nog geen mededelingen doen over het project. Mossel-dansant in Seroosekerke SEROOSKERKE - Op initiatief van de Dorpsgemeenschap Se- rooskerke en omstreken wordl zaterdag 7 november in het dorpshuis in Serooskerke een mossel-dansant avond gehou den. De Twins zorgen voor live-mu- ziek. Bezoekers kunnen onbe perkt mosselen eten, inclusief sausjes en stokbrood. Tegen meerprijs zijn er frites, al dan niet met mayonaise, te krijgen. Wie mee wil eten moet zich tevo ren melden. Dat kan bij Marja Hart (671845) of Wouta Kloet (671864). door Mieke van der Jagt BORSSELE - De bewoners van de Hofstede Suzanna in Borsse- le vinden dat ze het geweldig hebben getroffen. Op wat vroe ger de zolder was van de schuur hebben ze hele mooie flatjes en in de rest van de voormalige boerenhoeve hebben ze ge meenschapsruimten en plaats voor dagactiviteiten. De twaalf nieuwe inwoners van Borssele wonen dus zelfstandig maar ook in een groep. De Borselse burge meester J. L. M. Mandos open de dinsdagmiddag de Hofstede Suzanna, een woonvorm voor verstandelijk gehandicapte mensen van reformatorische huize. De woonvorm is een on derdeel van Arduin. In reformatorisch kring werd al langer de behoefte gevoeld om een aparte woonvorm te schep pen voor verstandelijk gehandi capten met een reformatorische achtergrond. De ontwikkelin gen in de zwakzinnigenzorg, met name de decentralisatie van grote tehuizen naar kleine woongemeenschappen, maakte die behoefte tot een haalbaar streven. Vrijwilligers De boerderij aan de Zuidsingel in Borssele bleek uiteindelijk zeer geschikt. Niet alleen stond het beeldbepalende spulletje al lange tijd leeg, het dorp Borssele bleek ook zeer vele potentiële vrijwilligers te huisvesten, die graag meehelpen om de ge meenschap in Hofstede Suzan na deel uit te laten makenvan de dorpsgemeenschap Canadees model De woongemeenschap is vorm gegeven naar Canadees model. De bewoners kunnen zelf, zij het met begeleiding, bepalen in hoeverre ze zelfstandig willen wonen. Alle mogelijkheden daarvoor zijn aanwezig in hun eigen, kleine, maar luxe appar tementjes. De groep is er altijd. Sommige bewoners vinden hun dagbesteding in de Hofstede zelf, anderen gaan daarvoor met de bus naar Goes. De burgemeester verrichtte zijn openingshandeling met hulp van Marleen de Vrieze, een echte Borsselse van geboorte, die on langs is verhuisd naar de de boerderij aan de Zuidsingel. Zij hielp Mandos met het onthullen van de naam, die aan weerskan ten van de poort is aangebracht op twee marmeren palen. De nieuwe inwoners van Borssele werden welkom geheten met heel veel belangstelling en veel cadeau's. De burgemeester kreeg ook nog wat terug voor zijn goede diensten: een kunst werk geschilderd door Paula van den Dood, één van de kun stenaars die zich in de ateliers van Arduin hebben ontplooid. Bolle biedt u een enorm assortiment. Want dit is hét moment. T3 11 Grevelingenstraat 17 Zierikzee DIER&TUIN Telefoon om 453777

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 40