Bouw supermarkt Renesse stokt Russische truckers aan Hollandse pot PZC PZC Potje met vet tegen piepende RET-trams zeeland 19 Provincie wil uitleg over omzeilen bestemmingsplan Commissie wijst ander gebruik koppengeld voor asielzoekers af Geld voor 'verdraagzaamheid' Minder geld openbaar vervoer GS betalen feest rond onthulling Duurzaam Veilig jaar langer Bromfietser botst met fietser Boete bekroont slechte dag man uit Scherpenisse noorder^ buren Werkstraffen voor medeplichtigheid aan hennepkweek woensdag 21 oktober 1998 efaoor Ali Pankow ;ENESSE - In de volksmond heet het il 'het gat van Renesse', het braaklig gende terrein van de voormalige gara- tge Gilijamse aan de Hogezoom en Wil- lelminaweg. Het is de bedoeling dat 3mier een grote supermarkt verrijst met iovenop veertien eenpersoons-appar- lementen en ondergronds parkeerga- :ges voor de huurders. Er zit echter einig schot in de bouw van dit com plex. De provincie wil meer informatie :an de gemeente voor ze een verklaring Uan geen bezwaar afgeeft. Sommige ondernemers in Renesse ma ken zich grote zorgen over de stagnatie. „Als die supermarkt niet voor het toe ristenseizoen van 1999 gereed is, kun nen de bestaande winkels het niet aan, wordt de druk veel te groot en trekt de consument naar Albert Heijn of De Golff in Burgh-Haamstede. Dat is een slechte zaak voor Renesse", vindt A van Leeuwen. Hij is eigenaar van su permarkt C1000 aan de Hogezoom en één van de toekomstige huurders van de nieuw te bouwen grote Super. Samen met A Krijnse Locker uit Re nesse wordt Van Leeuwen huurder van het nieuwe supermarktcomplex, dat gebouwd wordt door woningbouwver eniging Beter Wonen uit Zierikzee. Krijnse Locker heeft zijn Meermarkt aan de Lange Reke inmiddels gesloten. In dat pand wordt een slijterij/wijnhandel voortgezet. Die speciaalzaak moet een commerciële eenheid vormen met de nieuwe super markt. Bestemmingsplan Voorlopig gebeurt er echter niks op die lege vlakte in het hart van Renesse. Struikelblok lijken vooral de veertien eenpersoons-appartementen die op het dak van de grote super zijn gepland. De provincie verbaast zich over het gemak waarmee de gemeente Schouwen-Dui- veland plotseling afwijkt van een kort geleden vastgesteld bestemmingsplan. Daarin wordt de bouw van woningen boven winkels en horecavestigingen juist aan banden gelegd. In het bestem mingsplan Kom Renesse wordt maar één woning boven een vestiging toege staan 'ten behoeve van een goed woon- en leefklimaat binnen het recreatief winkel- en uitgaansgebied in Renesse.' Het supercomplex met daar bovenop veertien appartementen wijkt daar sterk van af. De provincie wil weten waarom en ver strekt geen verklaring van geen be zwaar voordat de gemeente daar een nadere toelichting voor geeft. Het bestemmingsplan Kom Renesse biedt wel ruimte voor verdere uitbrei ding van detailhandel, maar dan moet wel worden aangetoond dat die uit breiding niet leidt tot verstoring van de bestaande structuur. Ook die onder bouwing ontbreekt volgens de provin cie. loorPiet Kleemans ^BROUWERSHAVEN - Het plan 'wan het college van B en W van Hide gemeente Schouwen-Duive- ssland om een deel van het ejkoppengeld, bedoeld voor ver betering van de opvang van d|asielzoekers, te gebruiken voor ^inburgering van nieuwkomers zjkan niet op een raadsmeerder- 2ijheid rekenen. Dat bleek dins dagmiddag tijdens de vergade ring van de commissie Externe iContacten. e gemeente is met het van •acht worden van de Wet In- lurgering Nieuwkomers (WIN) Ijwettelijk verplicht te zorgen 'oor goede maatschappelijke >egeleiding van alle vreemde- igen die een verblijfsvergun- ng hebben en op Schouwen- luiveland wonen. Voor die in- lurgering krijgt de gemeente ■an het ri j k 125 00 per nieu wko- ner. ifVolgens een college-meerder- leid is dat niet genoeg. Het werk loet door professionals gebeu- ?n, onder regie van een traject begeleider in dienst van de ge- ejmeente. De collegemeerderheid ijvvil daarom een deel van het jjkoppengeld aanwenden voor ejinburgering. WD-wethouders e|G. J. van de Velde-de Wilde en ir. )<C. W. Veerhoek denken er anders bver. Zij vinden dat als er extra 1 geld nodig is dat uit een andere Ipot gehaald moet worden. Het koppengeld moet voor de asiel zoekers blijven. Een standpunt dat - zo bleek tij dens de commissievergadering - gedeeld wordt door WD. SGP/GPV, het CDA uitgezon derd wethouder P. W. Berre- voets-Ringelberg en Groen- Links. In raadszetels vertaald een meerderheid. Het stand punt is een opsteker voor Vluch telingenwerk. Die organisatie vindt het principieel onjuist dat geld dat voor asielzoekers be stemd is gebruikt wordt voor begeleiding van nieuwkomers. Vluchtelingenwerk is het ook niet met de collegemeerderheid eens dat alleen professionals het werk zouden kunnen doen. Wethouder D. van der Wekken probeerde met een gloedvol be toog het tij te keren. Hij bena drukte het belang van kwaliteit bij de begeleiding van nieuwko- mers. „Begeleiders moeten 24 uur per dag zeven dagen per week beschikbaar zijn. Dat kan en mag je niet verwachten van vrijwilligers. Daar moet je pro fessionals voor inschakelen." Van der Wekken vond steun bij RPFer J. A van den Berge. „Dat moet je niet op het bordje van vrijwilligers schifiven." Derge lijke geluiden kwamen ook van PvdA-vertegenwoordigster E. M. Overbosch-de Reijger en D66-voorman J. van der Veer. De overige fracties keerden zich tegen de college-meerderheid. De locatie waar de supermarkt en de appartementen moeten verrijzen heet nu in de volksmond 'Het gat van Renesse'. foto Marijke i MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur trekt voort aan jaarlijks anderhalve ton uit voor activiteiten die de 'ver draagzaamheid' bevorderen. De grootste hap van dit geld. na melijk 65.000 gulden, gaat naar de Slachtofferhulp Zeeland. Die organisatie mag het geld gebruiken voor de exploitatie van haar Anti-Distriminatie Bureau. Nagenoeg alle Zeeuwse gemeenten hebben inmiddels ook besloten dit bureau te sub sidiëren. Het provinciegeld wordt verder als volgt verdeeld: jaarlijks 50.000 gulden voor het Festival Cultureel Gekleurd, jaarlijks 25.000 gulden voor het Bevrijdingsfestival Zeeland te Vlissingen, en jaarlijks 10.000 gulden voor het subsidiëren van incidentele activiteiten die de verdraagzaamheid ten goede komen. Het dagelijks provinciebestuur vraagt de sta ten hiermee akkoord te gaan. MIDDELBURG - De provincie Zeeland krijgt in 1999 minder geld voor de uitvoering van het openbaar (bus)vervoer. Hoe veel er minder beschikbaar is. maakt het rijk pas eind van dit jaar duidelijk. Het dichtdraaien van de geldkraan heeft ge volgen voor de nieuwe dienstregeling die eind mei '99 van kracht moet worden. Wensen om verbeteringen aan te bren gen kunnen mogelijk door het ontbreken van genoeg geld in de knel komen, meldt het dagelijks provinciebestuur aan de statencommissie Waterstaat en Verkeer. Met de vervoerbe drijven ZWN en BBA gaan Gedeputeerde Staten nog overleg gen om de verlaging van het budget geheel of gedeeltelijk op te vangen door middel van doelmatiger werken, opdat het voorzieningenniveau van hel openbaar vervoer niet verder zakt. Op 23 oktober presenteren ZWN en BBA een eerste op zet van de nieuwe dienstregeling. MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten willen 1200 gulden meebetalen aan een receptie ter gelegenheid van de onthul ling van een wandplaat, waarop alle abten staan vermeld die de Norbertijner Abdij in Middelburg hebben gediend. De plaat hangt al enige tijd in de Wandelkerk en is een initia tief van de Middelburgse Tekenacademie. Op het tableau staan de namen van 33 abten die leefden van 1123 tot 1573. De wandplaat wordt 27 november officieel onthuld. Onder de ge nodigden bevinden zich onder anderen monniken van de Nor- bertijnerorde uit het Belgische Averbode om de abten te her denken. Tijdens de bijeenkomst wordt het onderzoeksverslag van dr. M. S. Polak gepresenteerd Hij heeft historisch bron nenonderzoek gedaan en een wetenschappelijk verantwoor de namenlijst gemaakt. IJZENDIJKE - Het project Duurzaam Veilig Verkeer West Zeeuws-Vlaanderen (DVV) duurt een jaar langer. Gedepu teerde Staten (GS) gingen er eerst van uit dat alle infraprojec- ten binnen de eerst geplande vijf jaar waren te realiseren. Dat blijkt nu wat aan de krappe kant. GS stemmen daarom in met verlenging, zodat DW eind 2001. met de eventuele aanleg van de rondwegen kan worden afgerond. De verlenging levert geen extra geld op, het budget blijft hetzelfde. Wel is afge sproken dat de nieuwe planning van DW nauwkeurig wordt gevolgd zodat er geen vertraging optreedt. Commissaris van de koningin W. van Gelder heeft gedeputeerde J. Hennekeij gemachtigd de wijzigingsovereenkomst te ondertekenen. DIRKSLAND - Een 16-jarige bromfietser uit Dirksland is bij een ongeval in zijn woonplaats gewond geraakt. Op het Kor- teweegje kwam hij in botsing met een vijftienjarige fietser, eveneens afkomstig uit Dirksland. MIDDELBURG - De dag van ieen 37-jarige man uit Scherpe- i-inisse stond vorig jaar 14 maart ribol van de incidenten. Het be- ïcgon allemaal bij de plaatselijke dRabobank, waar hij zich stoor- nde aan de wachttijden. Hysterisch geworden smeet hij planten van de balie. Vervolgens ging hij in Oud-Vossemeer ge welddadig tekeer tegen de deur waarder om met een mishande ling van een campingbaas en diens vrouw in Bergen op Zoom te eindigen. ,,Deze man is van het ene in het andere incident gestapt", verze kerde officier van justitie F. van Es. Hij eiste een boete van 750 gulden en twee weken voor waardelijke gevangenisstraf. De politierechter verlaagde de boete tot 500 gulden. BRUINISSE Zwemvierdaagse - In zwembad 't Aquarium in Bruinisse wordt van maandag 26 tot en met don derdag 29 oktober de Nationale Zwemvierdaagse gehouden. De zwemtijden zijn van 8.30 tot 10.00 uur of van 19.00 tot 20.00 uur.Inlichtingen: 0111-481945. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23 4301 KJ ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P.G.B. van den Belt P. Kleemans A. Molengraaf A.M.L. Pankow P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Andries Molengraaf Stonden in Middelharnis twee weken geleden drie ge strande Oekraïnse chauffeurs te wachten op lading, in Rotter dam weten ze er ook van mee te praten. Vijftig (en af en toe zelfs tachtig) truckers uit het Oost blok staan daar, op een parkeer terrein in de Waalhaven, soms al maanden te wachten op vracht. De gemeente Rotterdam kon dat niet meer aanzien en schakelde een cateringbedrijf in. Die voor ziet de mannen nu dagelijks van ontbijt, lunch en een oer-Hol- landse warme prak. „We geven ze dus hulp in natu- ra", zegt gemeentewoordvoer ster L. van der Tak. „Geld kun nen we niet geven. We zijn hun werkgever niet. Dat zou wel een heel rare situatie worden. Be halve eten en drinken betalen we, als dat nodig zou zijn, ook dokterskosten voor ze." Volgens Van der Tak gebeurt het wel vaker dat chauffeurs uit het Oostblok in Rotterdam een tijd je op een lading moeten wachten voor ze weer terug mogen van hun werkgever. „Met een lege vrachtauto terug rijden kost alleen maar geld. En dat kunnen ze daar niet hebben. Nu, met die crisis in Rusland, duurt het echter wel heel erg lang. Niet dat er voor niemand lading is hoor, maar door de slechte economische situatie daar worden er nauwelijks nog bankgaranties afgegeven. En dus durft niemand hen met een vracht op pad te sturen. Ieder een is bang dat 'ie naar zijn geld kan fluiten." Veiling Tot afgelopen weekeinde kook ten de chauffeurs hun eigen pot je, met groenten die ze van een veiling kregen. Soms werden ze ook van maaltijden voorzien door kerken en andere liefda digheidsinstellingen. Het eerste menu dat vrijdag namens de ge meente aan de chauffeurs aan geboden werd. bestond uit soep, stokbrood, een bal gehakt, an dijvie en aardappelen. Voor het overgrote deel een oer-Holland- se pot dus. Smakelijk Directeur H. Roos van het inge schakelde cateringbedrijf er kende bij de overhandiging van de eerste menu's dat het geen cu linaire hoogstandjes zijn. Maar, zo zei hij. het zijn wel 'degelijke en smakelijke' prakkies. Een probleem voor het cate ringbedrijf is de taalbarrière. door Andries Molengraaf Wie kent niet het karakteristieke gepiep van trammetjes in het stadsvervoer? Dat hoort bij het geluid van de grote stad, zou je zeggen. Toch wil de RET, de vervoer der die de tramdiensten in Rotterdam ex ploiteert, af van dat eeuwige gegil. Hoe? Door de wielen en railsen vettig en vochtig te maken. Het gepiep van de trammetjes is lange tijd een onoplosbaar probleem geweest. Men wist eenvoudigweg niet waar het vandaan kwam. Een Zwitserse wetenschapper heeft naar 'het mysterie van de piep', zoals RET- woordvoerster L. Derwort het noemt, zelfs een heus onderzoek verricht. Hij kwam tot de conclusie dat het gepiep wordt veroor zaakt doordat niet alle wielstellen van een tram kunnen draaien. De vaste wielstellen komen volgens hem daardoor in de bocht klem te zitten en dat zou het gepiep veroor zaken. Maar tijdens proeven van de RET met trams met alleen maar meedraaiende ('meestu- rende') wielstellen was nog altijd gepiep hoorbaar. Dus moest de oorzaak ergens an ders liggen. Bijvoorbeeld in de gesteldheid van de rails, of in de gesteldheid van de coa ting die om de wielen zit (de wielflenzen). Of misschien wel in de hoeveelheid vuil op de rails. Maar niets van dat alles bleek de oor zaak te zijn. Zelfs het feit dat de buit en wie Dat maakt het heel moeilijk te weten te komen wat de Russen het liefst eten. Om dat toch uit te vinden, is een tolk van het Rode Kruis ingeschakeld. Behalve voedsel stelt de ge meente ook telefoonkaarten ter beschikking. waarmee de chauffeurs tien minuten per week naar huis kunnen bellen. Ook zullen de kleren van de mannen worden gewassen Niet alleen in Rotterdam zijn vrachtwagenchauffeurs uit Oost-Europa gestrand. Ook in Venlo en Moerdijk staan chauf feurs uit het voormalige Oost blok te wachten op lading. Het ministerie van Economi sche Zaken mengt zich niet inde hulp aan gestrande chauffeurs uit het Oostblok. Minister Jor- ritsma vindt dat particuliere or ganisaties en gemeenten zoals Rotterdam al genoeg doen. Ze antwoordt dat op schriftelijke vragen van de CDA-kamerle- den Leers en Van der Knaap. De minister wijst er wel op dat de chauffeurs bij de plaatselijke Vreemdelingendienst hun visa kunnen laten verlengen. door Aector Dooms MIDDELBURG - Bewoners van het Zierikzeese woonwagen kamp zijn dinsdag door de Mid delburgse politierechter AM. Janssens-van Kampen mede plichtig bevonden aan het kwe ken van hennep. Twee vrouwen, 38 en 29 jaar. werden veroor deeld tot elk 80 uur werkstraf. Een 24-jarige man moet 100 uur onbetaalde arbeid verrichten en een 34-jarige Zierikzeëenaar werd tot één week voorwaarde lijke veroordeeld. In de schuurtjes en sta-caravans van de verdachten werden vorig jaar maart door de politie een groot aantal wietplanten aan getroffen, maar ze ontkenden en-bloc op de zitting een kweke rij te hebben opgezet. Spullen werden in beslag genomen en zijn gisteren door de politie rechter verbeurd verklaard De 38-jarige vrouw, die naar Tiel is verhuisd, wilde er alleen over kwijt dat ze de man kende die de hennep in haar schuur kweekte. Maar de naam van de hennepkweker wilde ze niet zeggen. „Ikbenbangvoordege- volgen. Mijn leven ben ik dan niet zeker meer" Er was haar wel een klein deel van de op brengst van de oogst toegezegd. De andere verdachten lieten zich in soorgelijke termen uit. „Hij vroeg plantjes in de schuur te mogen zetten. Ik wist dat er wietplanten lagen te drogen." Enkele verdachten gaven toe stroom te hebben afgepakt van Delta Voor officier van justitie F. van Es stond het vast dat drie verdachten hennepplanten hadden gekweekt. Hij eiste drie maanden gevangenisstraf. Te gen de 34-jarige man, die van plan was om een hennepkweke rij op te zetten, eiste hij voor het wegnemen van elektriciteit een week voorwaardelijk. De poli tierechter achtte alleen mede plichtigheid bewezen. (Advertentie) Gestrande Oost-Europese vrachtwagenchauffeurs krijgen op kosten van de gemeente Rotterdam een oer-Hollandse prak andijvie met gehaktballen voorgeschoteld. foto Peter de Jonge/Cor Vos de gezelligste manier om wijzer en warmer te worden len in een bocht een langere afstand afleg gen dan de binnenwielen bood geen verkla ring. Veel last „We zijn al heel lang op zoek naar een oplos sing", zegt Derwort ..Wie even in Rotter dam is. vindt dat gepiep misschien bij de grote stad horen. Maar als je langs zo'n tramlijn woont en dan vooral bij een bocht, kun je daar echt veel last van hebben Voor die mensen willen we het gepiep beëindi gen." Of het helpt, moet nog blijken, maar voorlopig probeert de RET dus het gepiep tegen te gaan door de wielflenzen voortdu rend vet en vochtig te houden. Ook de rail sen zullen, in de bochten, worden ingevet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 39