Van Gelder steunt idee vliegveld Bl0f heeft goud in handen Scholen op de bres voor Dol-Fijn Vertraging bouw nieuwe tehuizen voor ouderen Nieuw pompstation zeeft het drinkwater Cocaïnesmokkel met schip Fogo Isle voor Haags gerechtshof Startbanen voor Walcherse kust alternatief voor uitbreiding Schiphol en Zaventem Pillen verloren zeeuwse almanak Museum NOORD zeeland door Harmen van der Werf OUDDORP - Delta Nutsbe drijven gaat twintig miljoen gulden investeren in uitbrei ding en vernieuwing van het drinkwaterpompstation aan de rand van de duinen bij Oud dorp. De investering is nodig, omdat het huidige pompstation is ver- Maquette van het drinkwater pompstation dat aan de rand van de duinen bij Ouddorp wordt gebouwd. foto Lex de Meester ouderd en om in de sterk toene mende vraag naar drinkwater op Goeree-Overflakkee te kun nen voorzien. De capaciteit wordt opgevoerd van 3,5 tot 4,5 miljoen kubieke meter water. Het station moet eind 2000 klaar zijn. Het project van Delta Nutsbe drijven in Ouddorp is iets bij zonders, omdat er een nieuwe techniek voor de zuivering toe gepast gaat worden. In Neder land wordt drinkwater over het algemeen chemisch gezui verd In Ouddorp zal het water voor het eerst met behulp van fijne zeven gezuiverd worden, met membraanfiltratie. Om de capaciteit uit te breiden, moe ten de infiltratiekanalen in de duinen ook aangepast worden. Delta Nutsbedrijven voert overleg met de Stichting Duin behoud om dat zo vorm te ge ven dat de natuur ervan profi teert. Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland zijn 'voor de drinkwatervoorzie ning afhankelijk van het zoete Haringvliet. Rijkswaterstaat Zuid-Holland wil die oude zee arm weer gedeeltelijk open stellen, waardoor het water in het westelijk deel van het Ha ringvliet zout zal worden. Juist daar wordt water uit het Ha ringvliet gehaald, bij Stellen dam. Inlaatpunt Delta Nutsbedrijven heeft met Rijkswaterstaat onlangs over eenstemming bereikt over ver plaatsing van het inlaatpunt naar Den Bommel in het oosten van Goeree-Overflakkee. Ver wacht wordt dat het water daar voldoende zoet zal blijven voor drinkwaterproductie. Met de verplaatsing is 30 a 35 miljoen gulden gemoeid, te be talen door Rijkswaterstaat. door Harmen van der Werf MIDDELBURG - De aanleg van :en vliegveld voor de Walcherse cust, bijvoorbeeld op de Vlakte fan de Raan, is theoretisch dé oplossing voor de geluids- en :apaciteitsproblemen waarmee towel Schiphol als Zaventem >ij Brussel kampen. Commissa ris van de koningin W. T. van Gelder pleit voor die oplossing. De Vlissingse wethouder R. K. Meijers deed enkele we ien geleden hetzelfde. Pan Gelder baseert zijn idee op een studie van Rand Corpora tion, dat onderzoek heeft ge daan voor de lopende landelijke discussie over de toekomst van de luchtvaart. Het intematio- ïaal opererende adviesbureau signaleerde dat zowel Schiphol als Zaventem tegen de grenzen van de groei aanlopen. Ideaal sou dan zijn om een vliegveld tussen beide luchthavens te rouwen, een vliegveld dat in de aehoefte van België en Neder landkan voorzien. Rand Corpo ration koos als ideale locatie de Kalmthoutse Heide. A.an die locatie kleven volgens Commissie licht waterhuishouding provincie door MIDDELBURG - Er komt een speciale commissie die de Zeeuwse waterhuishouding moet doorlichten. Aanleiding is de extreme regenval half sep tember, waardoor enorme wa teroverlast ontstond op lande- jrijen en in enkele dorpen. Gedeputeerde A M. Dek (CDA milieu) gaat de commissie lei den. Er zitten vertegenwoordi gers in van rijk, provincie, ge meenten en waterschappen. Het Waterloopkundig Laboratori um in Delft wordt bij het onder zoek van de commissie - die wordt bijgestaan door een amb telijke werkgroep - ingescha keld. De bevindingen zullen samen met die van de provincies Zuid- Holland en Noord-Brabant worden voorgelegd aan het Cri sis Onderzoek Team van het mi nisterie van Binnenlandse Za ken. De Stuurgroep Openbare Orde en Veiligheid Zeeland buigt zich over de gang van za ken op het gebied van orde en veiligheid tijdens de waterover last. TERNEUZEN - Een inwoonster van Temeuzen heeft maandag twee doosjes medicijnen verlo ren. Het gaat om 21 tabletten Oxazepam en 14 stuks Lormet- zapam. De politie verzoekt de vinder van de medicijnen deze af te geven bij de politie of de apotheek. Deltapersoneel niet vrij tijdens jaarwisseling 1999 - 2000 MIDDELBURG - Om an dere mensen in alle rust te laten feesten, moeten veel medewerkers van Delta Nutsbedrijven in de nacht van 31 december 1999 op 1 januari 2000 standby zijn. De leverancier van elek triciteit, gas en water heeft het milleniumpro- bleem al wel bijna onder de knie, maar er bestaat volgens directeur R Stoter altijd een kans dat appa ratuur de bijzondere jaar wisseling niet doorstaat. „Wij nemen liever het ze kere voor het onzekere. Wat betekent dat veel van onze medewerkers helaas niet kunnen feesten." Van Gelder echter veel bezwa ren, onder meer omdat de Kalm- thoutse Heide een beschermd natuurgebied is. De gedachte van Rand Corporation is vol gens de commissaris van de ko ningin wel interessant genoeg om op voort te borduren. „En als je dan ter hoogte van de Kalmt- houtse Heide blij ft, kom je in het westen bij de Westerschelde- monding uit." Veronderstellingen Van Gelder gaat daarbij uit van twee veronderstellingen. Dat in de discussie over de toekomst van de luchtvaart in Nederland wordt gekozen voor een zeelo catie en dat er in Benelux- of Europees verband naar een grensoverschrijdende oplossing wordt gezocht. „Nuchter rede nerend is dat heel logisch, maar ik besef dat er veel emotionele aspecten aan vastzitten. Niet in de laatste plaats of wij al toe zijn aan zo'n Europese benadering." Van Gelder is bekend met de luchtvaart. Hij is voorzitter van de onafhankelijke begelei dingscommissie die toezicht houdt op de landelijke discussie over de toekomst van de lucht vaart in Nederland. Van Gelder denkt dat een voorstel voor een Europees vliegveld in de Wes- terschelde-monding of verder in zee een rol kan spelen in die gedachtenwisseling. Al stelt hij ook vast: „Tal van maatschap pelijke krachten spelen een rol en het zwaartepunt ligt wat dat betreft elders. Dat ligt eerder in of bij de Randstad." Chris Götte, Bas Kennis, Paskal Jakobsen en Peter Slager (vlnr) met hun gouden plaat. foto Paul van Weel door Ernst Jan Rozendaal AMSTERDAM - Dinsdag was het dan zover. Tijdens opnamen voor het televi sieprogramma De Heeren van Amstel Live kregen de leden van de Zeeuwse popgroep Blof een gouden plaat uitge reikt voor hun tweede album Helder. Van de cd, waarop ook de hit 'Liefs uit Londen' is te vinden, werden in Neder land meer dan 50.000 exemplaren ver kocht. Blof is de eerste Zeeuwse pop groep die goud haalt. In januari gaat de groep de studio in om een opvolger op te nemen voor de suc cesvolle cd's Naakt onder de hemel en Helder. De uitreiking van de gouden plaat is komende vrijdag te zien bij RTL 4. De Heeren van Amstel Live begint dan om 22.45 uur. door Peter van den Belt NIEUWERKERK - De voorge nomen sluiting van zwembad Dol-Fijn in Nieuwerkerk ont moet veel kritiek. Het personeel van het bad voelt zich gepas seerd, want het weet officieel nog van niets. De scholen, die Dol-Fijn voor zwemlessen no dig hebben, zien zich voor het blok gezet. Zij zijn echter niet van plan het bad zomaar op te geven. Het zwembad moet dicht uit bezuinigingsoverwegingen. Voor 1998 bedraagt het tekort ongeveer 260.000 gulden. In diverse schoolgebouwen worden acties voorbereid om college en gemeenteraad nog op andere gedachten te brengen. De betrokken schoolhoofden hebben maandag spoedoverleg gevoerd. De Bogermanschool uit Oosterland heeft, het initia tief genomen tot een handteke ningenactie onder de ouders van de leerlingen. Wellicht krijgt het initiatief navolging op de andere scholen. Daarnaast zijn de directies van de scholen in Oosterland, Nieu werkerk, Ouwerkerk en Sir- jansland voornemens een brief naar de gemeenteraadsleden te sturen. „Of het besluit tegen te houden is, weet ik niet, maar we geven ons niet zomaar gewon nen", stelt directeur K. Keijman van de Bogermanschool. „Wan neer we het schoolzwemmen moeten verplaatsen van Nieu werkerk naar Zierikzee kost dat ons veel tijd. Die tijd gaat ten Er komen acties om het zwembad voor Nieuwerkerk te behouden. koste van de zwemlessen of het onderwijs." B. E. van der Helm van de School met de Bijbel in Nieu werkerk zegt verbolgen en ver baasd te zijn over het collegevoomemen. „Het is ka pitaalvernietiging. De gemeen te Duiveland heeft het bad nog voor veel geld verbouwd. Ik be grijp dat er keuzes gemaakt moeten worden. Maar waarom dan geen sportvelden minder in plaats van een zwembad. Die worden lang niet zo intensief gebruikt en kosten ook veel geld. Maar dan kom je aan voet bal en dat is toch een heilige koe." Het personeel van Dol-Fijn laakt vooral de handelwijze van het gemeentebestuur. Volgens assistent-beheerder Dirk de Vreugd verdient de gemeente zeker geen schoonheidsprijs. Terwijl verschillende gebrui kers en de dorpsraad vorige week al een brief in huis hadden foto Marijke Folkertsma waarin staat dat sluiting wordt overwogen, weet De Vreugd of ficieel nog van niets. „Als perso neel worden we wel erg laat ge ïnformeerd, terwijl we het toch als eerste hadden moeten horen. We krijgen nu veel vragen, maar je kunt niets met zekerheid ver tellen. Dat is frustrerend." Reddingsbrigade De Vreugd kan zich wel inden ken dat bij bezuinigingen aan het zwembad wordt gedacht. door Jacques Cats VLISSINGEN - De geruchtma kende cocaïnesmokkelzaak met het bij Hansweert aangetroffen schip Fogo Isle krijgt volgende week dinsdag een verv olg op het gerechtshof in Den Haag. De behandeling zal wel wat minder stof doen opwaaien dan bij behandeling door het lagere rechtscollege in Middelburg, toen veel tijd werd gespendeerd aan het horen van getuigen. De zaak is nu aardig uitgekristalli seerd. Kapitein Twee verdachten staan terecht. Een als hoofdrolspeler aange duide persoon, die zich onlangs vanuit Curasao in Vlissingen had gevestigd, vecht daar zijn veroordeling tot tien jaar ge- vangaan. De uit Vlissingen afkomstige kapitein van het schip zag geen aanleiding tot appèl in Den Haag; die was er wel voor offi cier van justitie J. Valente. Hij had tegen de Vlissinger acht jaar geëist. De rechtbank in Middelburg deed er bij de ver oordeling de helft af. Justitie in Middelburg heeft on langs de Fogo Isle-zaak als voorbeeld genoemd Van crimi nele organisaties die ernaar streven dependances of zelfs hoofdkantoren buiten de Rand stad te vestigen. In het geval van die zaak was men zich in Vlis singen aan het nestelen. Netwerken Het Openbaar Ministerie is nu, geholpen door specialisten van de poltieafdeling ter bestrijding van de zware georganiseerde criminaliteit, bezig inzicht te krijgen in de netwerken rond de drugshandel en de financiers van het transport. Zeeuwse re chercheurs stelden reeds een nader onderzoek op Curasao in. Dat leidde tot de aanhouding van een aantal personen. Ver schillende verdachten bevinden zich nog in voorlopige hechte nis. Ballasttanks In de rechtszaak rond de Fogo Isle stonden aanvankelijk vier verdachten terecht. Zij werden in meer of mindere mate be schuldigd van betrokkenheid bij de smokkel vanuit Curasao. De douane trof in ballasttanks van het bij Hansweert afge meerde schip bijna 1300 kg co caïne aan, goed voor een straat waarde van 160 miljoen gulden. De rechtbank in Middelburg sprak één van de verdachten, een zestigjarige oud-inwoner uit Heerenveen, vrij. Een in scheepsmanagement ge specialiseerde Vlissinger werd veroordeeld tot twee jaar, waar van acht maanden voorwaarde lijk. Regie De hoofdverdachte besloot het hogerop te zoeken na een ver oordeling in Middelburg tot tien jaar gevang. Het betreft hier een van Curasao naar Vlissingen verhuisde vermogend zaken man. Bij behandeling van de zaak in Middelburg in februari van dit jaar werd gaandeweg duidelijk dat die man de regie moet hebben gehad. Een door het Vlissingse kantoor inge huurde stadgenoot werd ver antwoordelijk gesteld voor de begeleiding van het transport. De Middelburgse advocaat H C Struijk houdt het erop dat zijn Vlissingse cliënt als kapi tein van het schip slechts hand en spandiensten heeft verleend. De man wist wel dat er met het schip gerommeld werd, maar had daarbij vermoedens dat het om de smokkel van medicijnen draaide. De Fogo Isle was naar Hansweert gebracht om daar geschikt te worden gemaakt voor oceanografisch onderzoek. Het vaartuig is inmiddels ver beurd verklaard. ■■■I maar wijst sluiting desondanks resoluut af. „Een zwembad kost altijd veel geld. Voor dit dorp is het een unieke voorziening. Van de gemeente uit is het een stukje service naar de bevolking toe. Vooral met schoolzwemmen wordt er veel gebruik van ge maakt." Voor de reddingsbrigade Zie- rikzee/Duiveland betekent de sluiting van Dol-Fijn ook een aderlating. Op dinsdag maakt de vereniging anderhalf uur ge bruik van het bad. „Voor ons is dit een slechte zaak. Vanuit onze doelstelling willen wij kinderen zo veel mogelijk gelegenheid bieden reddend te zwemmen. Zwembad onderdak zit al zo vol. Het zal moeilijk worden die anderhalf uur weer ergens terug te vinden." J. J. Geleijnse, fractievoorzitter van de WD (met zeven zetels de grootste partij in de gemeente raad) vindt het moeilijk om het collegevoornemen te beoorde len. „Er moet flink bezuinigd worden. Wanneer je tegen slui ting van Dol-Fijn bent, moet je het geld ergens anders zien te vinden. Maar ik wil eerst weten hoeveel geld er jaarlijks bij moet en in geval het dicht gaat: moe ten we het gebouw dan slopen of is er een andere bestemming voor te vinden? Dat zijn vragen die nog beantwoord moeten worden. Maar ik kan me goed voorstellen dat direct betrokke nen sluiting geen prettig idee vinden." door Arjan van Westen MIDDELBURG - De bouw van aparte verpleegafdelingen in bejaardenhuizen en nieuw bouw in de verzorgingshuizen lopen forse vertragingen op. Dat blijkt uit de tweede voort gangsrapportage plan Oude renzorg 1997-2001, die door Gedeputeerde Staten is vastge steld. De vertragingen zijn het gevolg van ingewikkelde be sluitvorming en de onderlinge afhankelijkheid van de ver schillende projecten. In het plan Ouderenzorg was voorzien in aparte verpleegu- nits in de bejaardenhuizen. Het verwezenlijken ervan blijkt in de praktijk moeilijk. Veel problemen komen voort uit de noodgedwongen samenwer king tussen verpleeghuizen en verzorgingshuizen. Wie verant woordelijk is voor welke taken is niet altijd even helder. En bouwkundige normen in de ver zorgingshuizen zijn vaak moei lijk in overeenstemming te brengen met de normen zoals die gelden in de ziekenhuizen. Tijdrovend In Zeeland is blijkens de rapportage een bijkomend pro bleem ontstaan: er moeten ver pleeghuisbedden worden 'uit gereden. ^Andere provincies hebben relatief minder vepleeg- huisbedden en daar gaat de hui dige komst van verpleegunits in de verzorgingshuizen niet ten koste van de bedden in de ver pleeghuizen. In Zeeland heeft de bouw van de verpleegunits in de bejaardenhuizen consequen ties voor de bouw- en financiële plannen van de verpleeghuizen. Die moeten voor deze wijzigin gen toestemming vragen aan de staatssecretaris Een traject dat tijdrovend is en bij de presenta tie in 1996 niet was voorzien. Thuis wonen Uitgangspunt van het plan Ou derenzorg was dat ouderen zo lang mogelijk thuis blijven wo nen. Dat is goedkoper dan wanneer de ouderen een beroep doen op de verpleeghuizen. Dit heeft de verzorgingshuizen flink onder druk gezet, Nu blijkt da t de bouw van aanleunwonin gen achter loopt, de bouw van nieuwe wooncomplexen nog niet ver genoeg gevorderd is en aanpassingen voor hen die thuis wonen niet volgens schema ver loopt. Aanloopproblemen Verder maakt de rapportage duidelijk dat bij de vier Regio nale Indicatie-Organen (RIO), waar deskundigen uitmaken welke zorg iemand nodig heeft, aanloopproblemen zijn. Lange wachttijden wanneer er een in dicatie moeten worden gesteld, behoren nog steeds niet tot het verleden. Scoop, de Zeeuwse zorg- en welzijn organisatie, heeft inmiddels een voorstel ontwikkeld met betrekking tot verbetering van de informatie voorziening van de RIO's. Ondanks de vertragingen, ziet de provincie er geen reden voor om Ouderenzorg 1997/2001 bij te stellen. „In de komende pe riode kan de rest van de plannen gerealiseerd worden", meldt de rapportage optimistisch. Soms zit er aan negatieve ontwikkelingen toch nog een positief kantje. Gedreven door de berichtgeving over de vermissing van Mondri- aansBoom liet een Vlissingse vader zich met zijn zoontje verleiden tot een bezoek aan het museum, waar het mis drijf had plaats gegrepen. Minutenlang staarde het duo naar de lege plek aan de ivand. Na nauwelijks nog acht te hebben geslagen op de vele andere aan diefstal ont komen fraaie kunstuitingen werd de uitgang weer opge zocht. Buiten verwoordde het zoon tje zijn bewondering: Zo'n kale muur is eigenlijk nog veel indrukwekkender, hè pap."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 37