BC Testament houdt kerk in Wemeldinge eeuwen bezig PZC Het legaat van Maria Coomans De tuin geheel vernieuwd Vriesganzen komen er aan natuurjournaal weerwoord Woning op het water is in trek 28 Sankie Koster, zonnige boerin op het toneel 29 Verbonden met de vos Reinaerde 30 Blankenberge niet langer Assepoester 31 27 mmm buitenaei woensdag 21 oktober 1998 Het orgel in de kerk van Wemeldinge, dat in 1957 door een speciale stich ting werd gekocht van de hervormde gemeente in Kruiningen. In de Zeeuwse samenleving hadden de ambachtsheer of -vrouw in vroeger tijden veel invloed en macht. Ze waren rijk, beschikten over veel land en hadden allerlei (leen)rechten, zoals het innen van brug-en veergelden, tollen en tienden, het recht van molendwang, vis- en jachtrechten, het recht van vogelarij en dat van aanwas. Het is trouwens niet zó lang geleden dat een nieuwe ambachtspersoon met veel vertoon, erepoorten en vlaggen door de bewoners van de ambachtsheerlijkheid werd onthaald. Er zijn plaatsen waar de muziekvereniging nog altijd jaarlijks voor de ambachtsheer -of vrouw concerteert. Een aantal eeuwenoude privileges heeft nog steeds rechtskracht. De meeste ambachtsheren en -vrouwen raakten snel in de vergetelheid. Dat geldt niet voor Maria Coomans, ooit ambachtsvrouwe van Wemeldinge. Zij hield ruim twee eeuwen lang de gemoederen - in het bijzonder die van de hervormde gemeente - bezig door enkele bijzondere testamentaire bepalingen. De nasleep van haar erfenis uit 1V91 is pas in 1998 afgewikkeld. Historicus G. J. Lepoeter uit Kapelle schreef er een boek over. door Rinus Antonisse Maria Coomans leeft als ongehuwde en welgestelde dame - bejaarde dogter volgens de omschrijving van de notaris - in het doorgaans rustige stadje Goes van de achttiende eeuw. Ze verricht tijdens haar leven (december 1717-augustus 1791) geen spraakmakende daden. Coomans oefent geen politieke of algemeen maatschappelijke invloed uit. Ze beweegt zich uitsluitend binnen de kling van haar familie en kennissen. Wel onderhoudt ze een aantal zakelijke relaties, noodzakelijk voor het beheer en de exploitatie van haar aanzienlijke vermogen en de uitoefening van haar ambachtelijke rechten. Over de persoon van Maria Coomans is weinig bekend. Bij haar geboorte wonen haar ouders op de Grote Kade 42. De familie kan tot de vooraanstaande inwoners van Goes wordt gerekend. Vader Jacob Coomans is president-weesheer en jarenlang rentmeester van de Grote Kerk. Maria heeft één zus en twee broers. Zij blijven alle vier kinderloos. In de archieven is één levensteken bewaard gebleven dat aan de jeugd van Maria herinnert: de aankoop van deel 1 en 2 van de Redelijke Godtsdienst van dominee Wilhelmus a Brakel. Ongetwijfeld ter voorbereiding op haar openbare geloofsbelijdenis. Maria Coomans overleeft haar ouders, zuster en broers. Ze erft de familiebezittingen en het - kapitaal en daar hoort ook de titel ambachtsvrouwe van Wemeldinge bij (in 1771 overgenomen van haar overleden broer Jacobus). Ze bestiert haar koninkrijkje vanuit haar woonhuis aan de Grote Markt in Goes (tegenwoordig café De Post) en soms vanuit haar buitenverblijf aan de stadscingel (de huidige Oostsingel, ter hoogte van huize Rozenoord), de plaats waar welgestelde Goesenaren met name 's-zomers de stank van de open riolen, de mestvaalten, de volle en bevuilde straten ontvluchten. Kordaat De nieuwe ambachtsvrouwe vat haar taak niet luchthartig op. In plaats van op afstand de zaken te regelen, bemoeit ze zich overal tot in details mee, zoals onder meer uit de parochierekeningen blijkt. Ze is niet te beroerd om de maaltijd die traditioneel bij het afhoren van de rekening hoort, zelf te betalenEr rijst een beeld op van een eigenzinnige tante. Dat is ook wel nodig, wanneer ze er op een gegeven moment zonder naaste familie alleen voor komt te staan. Ze onttrekt zich niet aan haar verantwoordelijkheden en beheert haar vermogen op kundige wijze. Lepoeter noemt haar een kordate vrouw, die weet wat ze wil en zelf haar plan trekt. Iemand die in voorkomend geval wel om raad vraagt, maar zich verder niets laat voorschrijven. Hoe eigenzinnig ze kan opereren blijkt bij de samenstelling van haar testament. Daarvoor neemt ze in maart 1787 - kort na het oproer van Oranjegezinden tegen patriotten in Goes - familievertrouweling mr. L. P. van de Spiegel in de arm (die later dat jaar raadspensionaris van Holland en West-Friesland wordt). In dat testament vermaakt ze de Stelhoeve onderaan de zeedijk bij Wemeldinge - één van haar zes boerderijen op Zuid- Beveland - aan de plaatselijke kerk. De opbrengst van de boerderij is bedoeld om ook op langere termijn het kerkgebouw goed te kunnen onderhouden. Na haar dood wordt het legaat in dank aanvaard, ondanks de twee bijzondere voorwaarden die eraan verbonden zijn: de boerderij mag nooit vervreemd worden en voor rekening van de kerk mag nooit een orgel geplaatst worden Waarom ze de orgelbepaling opneemt is niet duidelijk. Er zijn verschillende mogelijkheden geopperd. Eén ervan is boosheid omdat het aanbod een orgel te schenken werd afgewezen. Begin twintigste eeuw komt in Wemeldinge een beweging op gang om de kerk via een aparte stichting alsnog aan een orgel te De Nederlandse hervormde kerk in Wemeldinge. Boerderij De Stelhoeve in Wemeldinge, legaat aan Nederlandse hervormde kerk. foto's Dirk-Jan Gjeltema helpen. Dat leidt tot een soms verbeten en grimmige strijd, die pas in 1957 eindigt. Dan wordt voor rekening van een speciaal comité het door de watersnood aangetaste orgel van de kerk in Kruiningen gekocht (dit bijna 100 jaar oude instrument staat nu als monumentaal orgel te boek). In de Wemeldingse kerk kan eindelijk met orgelbegeleiding gezongen worden. Last De monumentale Stelhoeve wordt in de loop van de tijd voor de kerkmeesters meer een last dan een lust. De pachtopbrengsten zijn te laag om de kosten te dekken, laat staan dat er nog geld voor de kerk overblijft. Bij het onderzoek naar een oplossing illustratie Adri Karman Binnenkort zijn ze er weer en kunnen we tegen elkaar zeggen: 'Kiek, vriesganzen, de winter komt d'r we an'. Inderdaad, wanneer de V-vormige vluchtformaties van de ganzen in de lucht te zien zijn, is het zomerseizoen definitief voorbij en is ook de herfst vrijwel gedaan. De donkere dagen komen er aan. Half september komen de rotganzen (achtergrond tekening) vanuit hun arctische broedgebieden in Nederland aan. Ze vliegen meestal in losse formaties en vallen daardoor minder snel op dan de vriesganzen. In het hoge Noorden hebben ze, in krap vier maanden, gebroed en hun jongen opgevoed. Daarna zoeken ze de zuidwestelijke Delta op. De rotganzen behoren met de brandgans (voorgrond tekening) en de Canadese gans tot de donkere, zogenaamde zwarte ganzen. Ze onderscheiden zich door hun kleur van bruiner en grijzer getinte soortgenoten als grauwe gans, kolgans en rietgans. De rotgans is de kleinste en donkerste van de zwarte ganzen. Te herkennen aan een geheel zwarte hals met een kleine witte dwarsvlek. Ganzen leven het liefst in groepsverband. De rotgans is hoofdzakelijk te vinden in de kuststreek, op de schorren waar zeegras groeit. Wanneer kou en sneeuwval deze voedselbron ontoegankelijk maken, wordt uitgeweken naar bouwland.De schade die ze veroorzaken zit vooral in het vertrappen van de bodem. Daarom wordt gezocht naar gansvriendelijke pleisterplaatsen. zie ook pagina 30 door Rinus Antonisse Meer en meer is de tuin een verlengstuk van het huis geworden. Een buitenkamer, die geheel naar eigen inzicht kan worden ingericht. Het bezichtigen van tuinen is een geheel aparte vorm van recreatie aan het worden. Tuinieren is is een nationaal tijdverdrijf en uiteraard speelt de tuinbranche daar handig op in. In de periode 1994-1997 steeg de omzet op de Nederlandse particuliere tuinmaï'kt van 2.4 miljard naar 3,1 miljard gulden. Dat is een groei van ongeveer tien procent per jaar. Inmiddels is oktober door de branche uitgeroepen tot tuinmaand. mede met de bedoeling ook in de herfst de kassa's te laten rinkelen. Uitgevers proberen van de tuinen- hausse een graantje mee te pikken, met gestage regelmaat verschijnen er nieuwe uitgaven over tuinen en tuinieren. Vaak zijn het vertalingen van Engelse uitgaven. Ze hebben meestal een gezamenlijk doel: handreikingen bieden voor de vele werkzaamheden in de tuin. Volgens Steven Bradley kennen tuinen geen jaren, alleen seizoenen. „Zie de herfst als begin van het nieuwe, en niet als het einde van het oude groeiseizoen." schrijft hij in De Najaarstuin Herfst betekent voor de echte tuinliefhebbers het inslaan van nieuwe wegen, meldt Bradley. In de eerste plaats terugkijken op het afgelopen seizoen en nagaan wat een succes was en wat een mislukking. Op basis daarvan kunnen plannen worden gemaakt voor het volgend jaar. Kies en bestel zaden en planten, adviseert Bradley, maak nieuwe beplantingsplannen en leg in voorkomend geval de vruchtwisseling voor de moestuin vast. Bradley vat de herstschoonmaak samen in de trefwoorden snoeien en beschermen. Knip alle ongewenste takken en twijgen af en versnipper zeRuim de afgestorven eenjarige planten op vóór het blad begint te verrotten en spit borders en moestuin, om onkruid en plantenresten om te spitten. Dit helpt om ziekten en ongedierten te voorkomen en levert organisch materiaal op voor nieuwe planten. De Najaarstuin, voorzien van vele foto's en illustraties, is gebonden met een spiraal en bevat een aantal overzichtelijke uitklapbladen, waarop onder meer zijn weergegeven het maken van een compostbak (in 14 stappen), het aanleggen van een border met siergrassen, het aanbrengen van afneembaar latwerk tegen een muur en het vervaardigen van een rozenboog. Daarnaast zijn er duidelijke aanwijzingen voor allerlei karweitjes die in de herfst gedaan kunnen worden. Ontwerpen Het inrichten van de tuin is bepaald geen sinecure. Er zijn veel factoren waarop gelet moet worden, wil 'het verlengstuk van het huis' een succes zijn. Het gemakkelijkste is natuurlij k het in de arm nemen van een deskundige. Daar hangt echter een prijskaartje aan en niet iedereen wil of kan dat betalen. Het boek 20 Tuinontwerpen op Maat van Tim Newbury kan mogelijk uitkomst bieden. Uit zijn kant-en-klare ontwerpen kan een keus worden gemaakt, op basis van ruimtelijke mogelijkheden. Is oktober warm en fijn, 't zal een scherpe winter zijn. Maar is hij nat en koel, 'tis van een zachte winter 't voorgevoel. Nieuwe weerwoorden zijn welkom bij de redactie PZC, postbus 18, 4380 AA, Vlissingen, fax 0118-470102, e-mail redactie@pzc.nl. vindt notaris mr. J. Gmelich Meijling het complete testament van Maria Coomans in de archieven. Prof. mr. J. T. de Smidt deskundige oud-vaderlands recht, stelt vast dat op basis van een decreet van 1812 de kerk de boerderij mag verkopen zonder daarvoor gestraft te worden (volgens het testament zou de opbrengst dan naar het armbestuur of de nazaten- Coomans gaan). Pachter AI Mieras wordt 31 maart 1998 eigenaar. Pas dan is de nasleep van Maria Coomans testament afgewikkeld. Maria Coomans, ambachtsvrouioe van Wemeldinge. Een testament; weergave, analyse, conclusies. DoorG. J. Lepoeter. Uitgave De Koperen 1\iin. Goes. Prijs 49,90. stijl, smaak en portemonnee. Elk ontwerp is voorzien van een beplantingsplan en een plantenlijst en een aantal variaties op het uitgangsontwerp. Het zijn ontwerpen voor elk type tuin, stelt Newbury en dat is niet teveel gezegd. Er is bijvoorbeeld keus uit een romantische of een besloten stadstuin, uit een moderne watertuin en een met stromend water, uit een bos en een natuurtuin en uit een goedkope familietuin of een sjiekere stadstuin voor ontvangsten. Ook de daktuin is met vergeten. Van Stephen Moss en David Cottridge verscheen het fraai vormgegeven Een Gaai op het Gazon. Het is een handleiding voor een vogel vriendelijke tuin, met inbegrip van een gids waarin tachtig vogelsoorten in woord en beeld zijn beschreven. Het boek speelt in op de pogingen van veel mensen om vogels naar hun tuin te lokken door bepaalde bomen en struiken te planten. IDe vijf hoofdstukken bevatten informatie en stap-voor-stap- illustraties aan de hand waarvan de tuin aangepast kan worden. Ontwerpen, soorten beplanting, voederapparaten, drink- en badwaterwensen, nestelmogelijkheden, gevaren - dit alles komt duidelijk aan bod De Najaarstuin. Snoeien, beschermen en andere werkzaamheden. Door Steven Bradley, foto's Anne Hyde Uitgeverij Terra, Wamsveld. 112 pagina's, prijs f39.90 20 Tuinontwerpen op Maat. Ontwerpen voor elk type tuin. Door Tim Newbury. Uitgeverij Terra, Wamsveld. 96 pagina's, prijs 29,90. Een Gaai op het Gazon Handleiding voor een vogelvriendelijke tuin. Door Stephen Moss en David Cottridge Uitgeverij Schuyt Co, Haarlem. 160 pagina's, prijs f 59,50. Buitengebied is een wekelijkse bijlage over natuur en landschap, land- en tuinbouw, streektaal en streekcultuur, architectuur en stedenbouw, recreatie en vrije tijd. Vragen, opmerkingen en suggesties zijn welkom bij de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, fax 0118- 470102, e-mail redactie<&pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 27