Laatbloeier Energierekening 200 omhoog Kinderen sterven door gebrek aan bedden op intensive care 4 WEKEN Hoessein en Clinton schuiven samen aan Opnieuw rellen bij Frans scholierenprotest bij vredesoverleg gfiintratuin EUROPAKKER VOOR 15,00 JA, ik wil: Zeeuwse huishoudens bijna tien procent meer kwijt aan gas, water en licht 3romfietsster /erongelukt in Poortvliet Boze geesten in Franse dorpskerk Bij helft branden opzet in het spel 23 Gedoe rond een testament Vitesse en Willem II stellen teleur Aanhang van Feyenoord en ADO slaags TOPKWALITEIT MEUBELEN Lantaarn ■6» 95 Laatbloeier met besjes. De Hedera helix 'Aborescens'. Deze buitenplant is winterhard en bemint zon als schaduw. Van 14.95 v Zaterdag a.s. demonstratie Maken van vogelvoeder decoratie 'Vogelrestaurant' Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Ruim twee eeuwen lang hield de ambachtsvrouwe van We- meldinge, Maria Coomans, de gemoederen van de hervormde gemeente van het dorp bezig. Zij liet aan de kerk een legaat na, maar verbond daar een paar bijzondere bepalin- gen aan. J. Lepoeter spitte een veel besproken testa- ^3 f mentaire kwestie uit. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; uit: 11,12,13, 15 en 16; zeeland: 17,18,19 en 21; sport: 23 en 25; buitenge bied: 27,28, 29, 30 en 31. [OORTVLIET - Een 51-jarige rouw uit Sint-Philipsland is insdagochtend dodelijk ver- igelukt in Poortvliet. e vrouw, die op een brommer ver de Bitterhoekseweg reed, ig op de kruising met de Bram roenewegeweg een auto over ;t hoofd. De 65-jarige bestuur- er uit Tholen kon haar niet eer ontwijken. De vrouw over- ied ter plekke. De inzittenden a de bestuurder van de auto leven ongedeerd. DELAIN - Sinds vijf da gen vliegen kaarsen, kan delaars en andere objec ten door de kerk van Delain, een dorp in de Franse Jura, 60 kilometer ten noordoosten van Di jon. Zelfs de door het bis dom gestuurde officiële duiveluitdrijver, Max de Wasseige, begrijpt er niets van. Hij heeft het ver schijnsel met eigen ogen gezien, net als een vijftig tal parochianen. „Als het er nu één of twee waren, maar je kunt toch niet vijftig mensen ineens naar de psychiater stu ren", zegt pastoor Granet, die bepaald niet behoort tot de categorie gemakke lijk te beïnvloeden gelovi gen. De pastoor be schouwde dergelijke verschijnselen altijd als een fabel. Maar toch vliegt van alles door de kerk, sinds het al taar is verschoven. Ook vallen er heiligenbeelden van 20 meter hoog naar beneden. Volgens de officiële exor cist van Parijs, pastoor Georges Morand, zijn de gebeurtenissen vooral uitzonderlijk doordat er zoveel voorwerpen vapln. „Het is alsof er een storm door de kerk woedt", ver klaarde hij. ANP 'bor Harmen van der Werf li ÏIDDELBURG - In Zee- ^nd moet volgend jaar iBnzienlijk meer betaald lorden voor gas, water en ektriciteit. De familie Dorsnee, een gezin met vee kinderen, ziet de re ening oplopen met 200 id den tot ruim 2.500 gul- en. e sterke stijging wordt veroor- akt door alleiiei overheids- aatregelen. Leverancier Delta utsbedrijven rekent die recht reeks door, maar brengt de ei- n kosten juist omlaag, loral drinkwater wordt fiks lurder. Bij de kabinetsforma- van Paars-2 is afgesproken tot honderd werknemers van Delta Nutsbedrijven van ar beidsplaats moeten wisselen. Gedwongen ontslagen zijn uit gesloten. Delta Nutsbedrijven heeft voor de komende drie jaar 300 mil joen gulden aan investeringen in petto, onder meer in de nieuwbouw van een pompsta tionbij Ouddorp, het leggen van een nieuwe kabelverbinding door de Westerschelde, de bouw van een warmtekrachtcentrale bij aardappelfabriek Lamb Weston Meijer in Kruiningen en de aanleg van watertransport leidingen. Delta Nutsbedrijven rekent voor 1998 op een resul taat voor belastingen van 53,5 miljoen gulden, oplopend tot 63,5 miljoen gulden m 2001. zie ook pagina 17 Volgens het Centraal Bu reau voor de Statistiek neemt het aantal brand stichtingen in Nederland sterk toe Bijna de helft van de 43.000 branden die jaarlijks woeden worden veroorzaakt door brand stichting of vandalisme. dat drinkwater voortaan onder het hoge btw-tarief valt; 17,5 in plaats van 6 procent. De grond waterbelasting wordt boven dien verhoogd. Al met al leidt dat tot een verhoging van de drinkwaterrekening van bijna 12 procent. Belasting Veel extra geld moet er ook be taald worden aan energiebelas ting, die door Paars-2 wordt op gevoerd. Aardgas wordt door die maatregel ruim 8 procent duurder en elektriciteit ruim 6 procent. In harde guldens tikt dit harder door dan de invoering van het hoge btw-tarief voor drinkwater. Paars-2 heeft afge sproken dat de verhoging van de energiebelasting zal worden ge compenseerd door andere be lastingmaatregelen, bijvoor beeld door een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting. Delta-directeur P. Stoter sprak dinsdag bij de presentatie van het ondernemingsplan 1999- 2001 desondanks van 'forse prijsstijgingen'. Delta Nutsbedrijven heeft er bewust voor gekozen de over heidsmaatregelen uirect door te berekenen. Stoter: „Als wij dat niet doen, frustreren wij het doel van de maatregelen, ener giebesparing. En we zouden op ons eigen vermogen moeten in teren. Dat zou erg raar zijn, om ons eigen vermogen aan te spre ken vanwege beleid van de rijksoverheid." Volgens het ondernemingsplan 1999-2001 houdt de leverancier van gas, water en elektriciteit zich wel aan de afspraak dat de eigen kosten niet zullen toene men. Die gaan zelfs iets omlaag. De doelmatigheid van het be drijf wordt verder verhoogd op basis van een rapport dat door organisatiebureau Arthur DLittle is opgesteld. Als de on dernemingsraad met de maatre gelen instemt, stopt Delta Nuts bedrijven met het opnemen van de meters aan huis. Veel mensen zijn weg, als de meteropnemers langskomen. In het vervolg zal de meteropnamekaart ingevuld aan Delta Nutsbedrijven ge stuurd moeten worden.Wie zijn rekening niet betaalt, zal in de toekomst ook niet meer een Del ta-medewerker aan huis krijgen als laatste waarschuwing. Dat zal per brief afgehandeld wor den. Het gevolg van alle efficiency maatregelen zal zijn dat vijftig De twee Nederlandse clubs in de Uefa cup hebben na gister avond weinig zicht op een plaats in de derde ronde. Vitesse en Wil lem II kwamen in ei gen huis niet tot winst. De Arnhemmers ver loren met 0-1 van Gi- rondins de Bordeaux en de Tilburgse ploeg speelde met 1-1 gelijk tegen Betis Sevilla. Een jonge betoger in Parijs gooit met stenen naar agenten. foto Michel Euler/AP. Een relschopper wordt door enkele politiemensen meegenomen. foto Jack Guez/EPA van onze redactie buitenland PARIJS - De tweede nationale scholieren demonstratie in Frankrijk is gisteren op nieuw op rellen uitgelopen. De politie schoot met traangas toen ongeveer dui zend relschoppers haar met stenen en blikjes bekogelden. In totaal gingen in heel het land bijna 300.000 scholieren en docenten de straat op. Voor het eerst liepen ook leraren mee in de nationale betoging voor meer lesgeven- den, meer geld en kleinere klassen. De mi nister van Onderwijs Allegre legt vandaag een plan voor onderwij shervormingen voor aan het Franse parlement. De socia listische regering steunt het protest, maar kan de scholieren daar nog niet van over tuigen. Veel betogers droegen borden waarop het aftreden van minister Allegre werd geëist. In Parijs waren een ordedienst van lera ren, 5500 agenten en 1500 manschappen in burger niet in staat om duizend rel schoppers in de hand te houden. De situa tie escaleerde toen de politie met traangas ï'eageerde op stenengooiende jongeren, die zich tussen de demonstranten hadden verborgen. Anderen buitten de situatie uit door portefeuilles en gsm-telefoons van betogers en journalisten te stelen. Het Franse ministerie van Binnenlandse Za ken zei dat er 85 lichtgewonden zijn ge vallen, waarvan er een in het ziekenhuis is opgenomen. AFP/RTR (Advertentie) ROTTERDAM - Ondanks een overmacht aan politiemensen is het gisteravond tot ongeregeld heden gekomen bij het Feye- noord-stadion in Rotterdam. Supporters van Feyenoord en ADO Den Haag probeerden door de hekken en linies van de Mobiele Eenheid te breken. Er is met stenen en stukken hekwerk gegooid. De politie hield in totaal ruim twintig hooligans aan. Een agent van de spoorwegpolitie raakte gewond aan zijn voet toen hij vernielde hekken wilde opruimen. Het kwam uiteindelijk voor het stadion niet tot een vechtpartij tussen beide supportersgroe- pen. Feyenoord en ADO Den Haag speelden gisteravond in Rotter dam in de voorronde van de KNVB-beker (2-1). De gemeente Rotterdam had veel agenten op de been ge bracht om alle mogelijke pro blemen met supporters in de kiem te smoren. Zowel voor als na de wedstrijd deden zich ech ter problemen voor. ANP zie ook pagina 23 van onze redactie buitenland QUEENSTOWN - De Jordaan se koning Hoessein heeft zich gisteren gevoegd bij het beslo ten vredesoverleg tussen Israel en de Palestijnen in de Ameri kaanse Wye Plantations. Presi dent Clinton zegde een bezoek aan Californië af om de zesde dag van de onderhandelingen over een verdere Israëlische troepenterugtrekking van de Westoever te kunnen bijwonen. James Rubin, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, zei dat er nog 'aanzienlijke hiaten' wa ren. Hij voegde hieraan toe dat de besprekingen in een 'eind spel-fase' waren beland. Witte-Huiswoordvoerder Joe Lockhart zei dat Hoessein, die in de Verenigde Staten chemo therapie ondergaat, een con structieve rol kan spelen. Na de Palestijnse aanslag maandag in het Israëlische Beer Sheba zei Israël de onderhande lingen met de Palestijnen op te schorten, met uitzondering van die over de veiligheidsmaatre gelen. Later op de dag kwam men daarop terug en bleek ook de Israëlische troepenterug trekking weer bespreekbaar. Palestijnse functionarissen zei den dat de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Ariel Sharon maandagavond aan het diner weigerde de hand van de Palestijnse leider Yasser Arafat te schudden. Sharon en Arafat voegden elkaar slechts een hoofdknik toe. Het grote probleem bij het over leg vormt de Israëlische eis voor krachtiger optreden van de Pa lestijnen tegenover potentiële terroristen. De Palestijnen zijn juist geïnteresseerd in de terug gave van land. AP Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 713214 000002 RECHTSTREEKS VAN GERENOMMEERDE FABRIEKEN VOOR DE HALVE PRIJS. Ridderkerk - Van 7 okt. t/m 31 okt. wordt bij Meubelboer derij de Reijer, Kievitsweg 124 Ridderkerk een specta culaire fabrieksverkoop gehouden. Honderden massief eiken en geloogd prenen kasten, dres soirs, salontafels, eethoeken, kieinmeubelen, stoffen en lede ren bankstellen worden nu recht streeks, zonder tussenkomst van groothandel en importeur, ver kocht voor DE HALVE PRIJS. Alles wordt gratis thuisgebracht en vakkundig geplaatst. Met volledige garantie. Reservering voor latere levering is moge lijk. Wie binnenkort aus meubels nodig heeft kan nu zijn slag slaan bij: Meubelboerderij de Reijer. Kievitsweg 124, Ridderkerk (Bolnes). Bij Rotterdam. Dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur. Vrijdag koop avond. 's-Zondags gesloten. Ruime parkeergelegenheid. door Hans Leber AMSTERDAM - De Inspectie voor de Volksgezondheid is ver rast door de bewering van de Amsterdamse professor J. Roord dat jaarlijks tientallen kinderen overlijden omdat er onvoldoende intensive care- bedden (ic) voor hen beschik baar zijn. „Wij gaan uit van en kele sterfgevallen per jaar." Het ministerie van Volksge zondheid en de academische ziekenhuizen ronden dezer da gen besprekingen af over uit breiding van het aantal ic-bed- den voor kinderen. Volgens Roord weigeren acade mische ziekenhuizen in het hele land ongeveer 400 keer per jaar een kind omdat voor behande ling geen benodigd ic-bed be schikbaar is. Jaarlijks worden in Nederland ongeveer 2500 kinderen op ic- afdelingen opgenomen, vaak wegens een infectieziekte als hersenvliesontsteking of eimsti- ge verwondingen na een ver keersongeval. Ook zijn bloed vergiftiging, longontstekingen (Advertentie) en het herstel van zware opera ties reden voor opname op een kinderafdeling intensive care. De behandelingsmogelijkheden van ernstig zieke kinderen zijn de laatste jaren zo toegenomen dat hierdoor tekorten optreden, aldus Roord. Volgens de profes sor is er ook een tekort aan ic- personeel. Daardoor is er soms wel een bed beschikbaar, maar niet voldoende mankracht. Roord schat dat er naast de 80 bestaande ic-bedden bij acade mische centra nog eens 20 bed den extra moeten komen. Een woordvoerder van het mi nisterie van Volksgezondheid zegt dat besprekingen met aca demische ziekenhuizen over meer bedden bijna zijn afge rond. Het aantal is nog onbe kend. De woordvoerder heeft twijfels bij de cijfers van Roord: „De inspectie kent het pro bleem, maar meldingen in deze omvang hebben we zeker niet gehad de laatste jaren. Je zou verwachten dat dit wel was ge beurd als er echt zo veel kinde ren overlijden." Verschillende fracties uit de Tweede Kamer hebben inmid dels vragen gesteld over de kwestie aan minister Borst van Volksgezondheid. GPD (Advertentie) Decoratieve smeedijzeren lantaarn met glas. Een sfeermaker die geschikt is om zowel binnen als buiten te gebruiken. JU ^5 r GOES. NIEUWE RIIKSWEG 28. 0113-215395. RENESSE, LAÓNE 20, 0111-461031 OOSTBURG. NIEUVELTWEG 56, 0117-452229 KOUDEKERKE Vlissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1