Taxicom spijkert chauffeurs bij Het Zeeuws Tijdschrift kan niet actueel zijn Babbelen en borrelen met collega's Jongeren aan de slag met grondwet in Kunstbende Extra aandacht voorE verkeersslachtoffers Literaire avond met; Helga Ruebsamen zeeland 18 Zeeuws-Vlaams vervoersbedrijf gaat sociale vaardigheden werknemers verbeteren in detail ondernemend zeeland Carlier niet ten onder |4 door vuile praktijken kunst cultuur In Geval van Noot huisband Kunstbende tyWBËT j Vandaag: kijkda woensdag 21 oktober 1998 door René van Stee TERNEUZEN - Het Zeeuws- Vlaamse samenwerkingsver band voor collectief vervoer Taxcicom gaat chauffeurs be ter opleiden. Ruim veertig me dewerkers van het bedrijf zijn ingeschreven voor een speciale cursus (CCV-T), die deze week begint. Daarbij wordt het ac cent gelegd op het verbeteren van sociale vaardigheden en het bieden van een hogere kwa liteit tijdens de rit. Een absolute noodzaak, aldus Taxicom-medewerker P. Adri- aanse. „In de taxibranche is de laatste jaren veel veranderd. Veel bedrijven hebben hun diensten uitgebreid met ander soortig vervoer, waaronder ge- handicapten- en openbaar ver voer. Specialistisch vervoer verdient een eigen benadering en vereist beter opgeleide chauffeurs. Daarnaast doen verkeersdrukte, de veiligheid in de taxi, de werkdruk en de sterke concurrentie een groter beroep op de kwaliteiten van de chauffeur." Meer dan veertig chauffeurs van Taxicom hebben gerea geerd op de oproep van de di rectie om zich in te schrij ven op de cursus. Een grote respons voor de regio Zeeuws-Vlaan- deren, vindt Adriaanse. „Naast de toegevoegde waarde van de cursus is het van belang dat vooral de ervaren jongens weer eens worden gewezen op hun veelal slechte oude gewoonten die er in de loop der jaren zijn ingeslopen. Een bijkomend voordeel is dat nieuwelingen direct de goede manier van dienstverlening wordt aange leerd." C onflictbeheersing Adriaanse is ervan overtuigd dat de cursus ertoe zal bijdra gen dat een groot deel van het onbegrip dat her en der nog steeds heerst over het functio neren van Taxicom wordt weg genomen. „Omdat Taxicom veel gehandicapten en zieke mensen vervoert, moeten onze chauffeurs de noden van pati ënten beter leren onderkennen en daar adequaat op inspelen. Hierdoor wordt al een aanzien lijke verbetering van de dienst verlening bewerkstelligd. Het onderdeel conflictbeheersing leert chauffeurs klanten con creet te woord te staan bij klachten en hiervoor eventueel een bevredigende oplossing te vinden." „Vooral de lange wachttijden zijn een bron van ergernis. We onderkennen deze problema tiek terdege, maar op dit mo ment valt hier nog weinig aan te veranderen. Dat komt onder andere omdat het systeem van collectief vervoer wachttijden toestaat. Uiteraard proberen we zo veel mogelijk tegemoet te komen aan de wensen van de Klantenraad (langer rijden, stipt op tijd) van Taxicom, maar dan komen we al gauw op het terrein van tarieven en de aanbesteding. Op dat punt zijn we echter volledig afhankelijk van de onderhandelingsruimte die de gemeenten ons bieden." De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. Hulster ondernemers konden een kijkje nemen in de fotostudio van Morres. foto Charles Strijd Studywatchers, bureau voor huiswerkopvang en studiebe geleiding voor middelbare scholieren op Walcheren is ge certificeerd volgens Iso-9002 door Lloyd's Register. De certi ficering betreft het kwaliteit- borgingssysteem van de orga nisatie, die gevestigd is aan de Kruisweg in Middelburg. Studywatchers begon in janu ari dit j aar met de studieonder steuning. H. en A Mode, damesconfec- tionisten, houdt maandag 26 oktober een verkoop van na- jaarskleding tot maat 5 6 tussen 09.30 en 12.00 in de recreatie zaal van De Wieken in Zierik- door Barend Pelgrim HULST - Een beetje bijpraten, eens informeren hoe het met de mede-ondernemers en hun be drijf gaat, misschien iets opste ken van een bezoek, wellicht een ietsie 'netwerken' en daar na wat borrelen, evalueren en veel handenschudden. De zes de ontmoetingsavond voor het Hulster bedrijfsleven bracht dinsdagavond weer honderden ondernemers op de been. Na een ontvangst op het stadhuis ging het gezelschap per tou ringcar op excursie bij vier zeer uiteenlopende bedrijven bin nen de gemeentegrenzen. Jaarlijks zet een aantal onder nemers in Hulst en omgeving de deuren open voor de colle ga's. Dit keer hadden de orga nisatoren (gemeente en Rabo bank) meubelbedrijf Morres, varkenshouderij Pork, Dethon Industrie/Groen en Delta Nutsbedrijven benaderd voor de ontmoetingsavond. Delta had het pompstation Kapelle- brug opengesteld. Moires past in een rijtje 'groten'; na Inter- Jute en Neckermann hebben ondernemers ook hier eens ver der dan de gevel en de show room kunnen kijken. In het meubelbedrijf werden de belangstellenden rondgeleid in de fotostudio (zeef belangrijk vanwege de lijvige catalogus) en in een logistiek geautomati seerde opslagruimte. „Kanto ren zijn nauwelijks interessant, we hebben gekozen om mensen dingen te tonen die visueel een beetje aardig zijn", legde logis tiek directeur A Koopmans uit. „De showroom kent iedereen in Hulst wel. Tenminste, dat ver onderstellen we. Het is juist leuk om dingen te zien waar je normaal niet komt." Proble men met die openheid heeft de Morres-directie niet. Koop- mans: „Het enige waar we niet mee te koop lopen zijn bijvoor beeld inkoopprijzen en -beleid of onze automatisering, want dat is voor de concurrentie be langrijk." Hygiëne-eisen Varkenshouder M. Knoops was erg ingenomen met de belang stelling voor zijn bedrijf, Pork B.V, op deze koude dinsdag avond. De bezoekers waren erg onder de indruk van de enorme hygiëne-eisen op de boerderij. Elke ondernemer wordt in kunststof overall gestoken en moet plastic hoezen om de schoenen. In de stallen van Knoops zitten 2200 varkens. „Het is belangrijk dat mensen eens zien wat er hier echt ge beurd", zei Knoops. „Het is steeds weer negatief nieuws wat de klok slaat als het over onze sector gaat; iedereen heeft een mening maar nu kunnen ze het met eigen ogen zien." De stallen liggen er kraakhelder bij, de varkens hebben behoor lijk wat ruimte in de hokken. „Daarom hebben we de deuren open gezet. Op deze manier kan ik het imago wat opkrikken." Voor het gezelschap weer de bus in stapte, werd Knoops uit gebreid gefeliciteerd met zijn moderne bedrijf. In Hulst heeft de varkenssector met de be- drijvenavond z$ker een hoop zieltjes gewonnen. door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Het faillisse ment van de Middelburgse bus onderneming Carlier is veroor zaakt door een 'niet optimaal management', maar van onoir- bare praktijken is geen sprake geweest, volgens curator E. H. A Schute uit Middelburg. Mede naar aanleiding van ver klaringen van werknemers heeft Schute onderzocht of het faillissement van Carlier aan meer dan slecht management te wijten was. Schute heeft daar voor in zijn onderzoek geen aan knopingspunten gevonden. Was dat wel het geval, dan hadden directie of de aandeelhouders geconfronteerd kunnen worden met een schadeclaim. Schute heeft wel geconstateerd dat het management 'niet opti maal'was. „Er zijn offertes vol vervoersactiviteiten gedaaf waarvan bekend was dat ze va liesgevend waren. Soms kan d nodig zijn om omzet te halen de vaste kosten te kunnen dei" ken. Het bedrijf had ook te v» personeelsleden in dienst." Carlier is eind mei op eigen veji zoek failliet verklaard, wa4 door bijna honderd chauffeul en kantoormedewerkers straat kwamen te staan. Het oio derzoek van Schute conceie treerde zich op gedragingen vaa de oude directie van Carlier, nij op de kortzittende directie tf); tijde van het faillissement. DLi directie viel aldus Schut.e in e[ geval niets te verwijten, omd| die bij haar aantreden al met el hoge schuldenlast werd gecojo' fronteerd. Het faillissement (je afgehandeld. door Denise de Boe MIDDELBURG - Slachtoffer hulp Zeeland geeft sinds haar oprichting in 1989 onder andere hulp aan slachtoffers van ver keersongevallen. Het blijkt ech ter dat de problematiek van slachtoffers nog veelal onbe kend is of onderschat wordt. Binnenkort houdt de stichting een speciale Verkeersweek om de complexe problematiek on der de aandacht te brengen bij hulpverleners en de gehele Zeeuwse bevolking. De Verkeersweek vindt plaats van 9 tot en met 15 november onder het motto 'Een verhaal dat niemand horen wil'. De er varing van Slachtofferhulp Zeeland wijst uit dat mensen uit de omgeving van verkeers slachtoffers snel over de proble matiek heen stappen. Met reac ties als 'Ach, gelukkig heb je zelf niks' moet iemand die door een crash urenlang bekneld heeft gezeten het vaak maar doen. Volgens M. Verhoosel, verkeers- coördinator bij Slachtofferhulp Zeeland, is het heel belangrijk dat slachtoffers hun verhaal kwijt kunnen. Voor verkeers slachtoffers en nabestaanden is een ongeval een schokkende ge beurtenis. De juridische na sleep, strafrechtelijke procedu res en verzekeringskwesties, kan het verwerkingsproces erjit stig belemmeren. Maar een vlcjn te opvang is noodzakelijk, af, ders komen slachtoffers in ep< later stadium alsnog in hjn hulpverleningscircuit terechlfi; Tijdens de Verkeersweek woija stilgestaan bij de levensvragje die mensen tegenkomen als |I plotseling slachtoffer wordci van, of een dierbare verliez(v; bij een ongeluk. Vanuit deskum. digheid op het gebied vip rouwverwerking en levensbje schouwing vinden twee opjn studiebij eenkomsten plaats, iii Dinsdag 10 november om 19.U uur is er een zingevingsavondp de Hogeschool Zeeland in VliFi singen. Sprekers vanuit de kte tholieke, protestantse en joodts wereld gaan in op het omgage met verlies en rouw. In kc Schouwburg in MiddelbujiE vindt woensdag 11 novemfcjt om 13.30 uur een studiemiddii rouwverwerking plaats. j,I Tevens kunnen verkeersslaclfio offers op de verkeersinfornie tiemarkt allerlei vragen stellig, aan organisaties die zich rrflt slachtoffers bezighouden, fe informatiemarkt wordt gehojii den op zaterdag 14 novemlfli van 10.00 tot 14.00 uur in lpi Dorpshuis in Kruiningen. week wordt afgesloten met eiii besloten herdenking van de tijit loze verkeersdoden in Zeelanai door Richard Sandee VLISSINGEN - Jongeren tus sen twaalf en achttien jaar kunnen tot dinsdag 3 novem ber meedoen aan het Kunst bende-project 'Van de grond af'. Thema hiervan is het 150- jarig bestaan van de Neder landse grondwet. Jonge schrijvers, fotografen, ont werpers en musici worden uit gedaagd om met dat onder werp aan de slag te gaan. De aftrap voor de activiteiten werd in augustus gegeven op het eiland Pampus bij Am sterdam, waar 75 jongeren hun 'eigen' grondwet maak ten. De eindmanifestatie vindt plaats op zaterdag 28 november in het Tweede Ka mer-gebouw in Den Haag. Daar worden tevens de inzen dingen van de jongeren beoor deeld. Alle foto's die bij de Kunstbende binnenkomen, worden 28 november geëxpo seerd. Ook de (kledingont werpen worden zonder uit zondering aan het publiek getoond. Selectie Omdat het iets te tijdrovend zou zijn om eveneens iedere schrijver zijn verhaal voor te laten dragen en iedere band zijn liedje te laten spelen, wordt uit die categorieën een selectie van 25 deelnemers uitgenodigd om naar het Bin nenhof te komen. In Zeeland bestaat tot nu toe weinig be langstelling voor de vier wed strijden. Op dit moment zijn er twee inzendingen uit deze regio bij de Kunstbende bin nengekomen, beide voor de doorErnst Jan Rozendaal VLISSINGEN - De Vlissingse popgroep In Geval van Noot is door de Kunstbende gevraagd om de competitie voor het ma ken van een protestsong lan delijk te ondersteunen. Wie het telefoonnummer 020- 5219933 draait of op Internet de site www.kunstbende.nl- /vandegrondaf opzoekt, hoort het lied 'onrecht dat is net als regen'. De tekst is van Joost Belinfante, het arrangement en de uitvoering van In Geval van Noot. „Joost Belinfante heeft het nummer speciaal voor het project Van de grond af! geschreven", zegt de zanger- /toetsenist Frank Engels. „Hij had het op cassette gezet, maar de organisatie wilde een poppiër nummer. Toen heb ben ze het aan ons gevraagd. Wij hebben het nummer op nieuw gearrangeerd en opge nomen. Het lied is voor deze gelegenheid geschreven, maar we hebben toestemming van Joost Belinfante om het even tueel nog voor onszelf te ge bruiken." Engels betwijfelt overigens of dat zal gebeuren. „We hadden er ontzettend veel plezier in om het te spelen en er een ei gen draai aan te geven. Maar het is geen tekst voor In Geval van Noot. Belinfante heeft een andere schrijfstijl. Ik kwam toch verschillende zinnen te gen waarvan ik dacht: zo zou ik het nooit hebben opge schreven." Publiciteit Deelnemers aan de prijsvraag kunnen, als ze niet een heel nieuw nummer maken, de tekst van Joost Belinfante ge bruiken om hun eigen muziek bij te maken, precies zoals In Geval van Noot heeft gedaan. De groep hoopt dat de mede werking aan het pro j eet de no dige publiciteit oplevert. „Misschien doet het iets voor onze naamsbekendheid. Het is natuurlijk leuk dat zoveel mensen via de telefoon en In ternet is staat zijn ons geluid te horen, We hebben net een nieuwe single gemaakt, 'Naar je toe'. Het zou toch kunnen dat mensen denke nDie wil ik dan ook wel eens horen. Er is nog even sprake van geweest dat wij tijdens de slotmanifes tatie op het Binnenhof dit nummer zouden uitvoeren. Dat is eind november al en we hebben er niks meer van ge hoord. Dat zal dus wel niet doorgaan." schrijfwedstrijd. In sommige gevallen moeten de inzendin gen aan bepaalde criteria vol doen. De foto's bijvoorbeeld, dienen iets te maken te heb ben met het onderwerp 'Een wereld zonder wetten'. Muzi kanten zijn vrij, zolang ze maat- een protestsong maken. Maar ze kunnen zich ook ba seren op de tekst of op de mu ziek van de compositie die de oud-drummer van Doe Maar, Belinfante, speciaal hiervoor heeft geschreven. Voor de ontwerpwedstrijd moeten jongerea een eigen outfit creëeren, waar verder geen voorwaarden voor gel den. Kunstbende-woordvoer ster L. Bruens:,Ik zou zeggen, kom maar met bizarre kle ding. Bijvoorbeeld een hele rare hoed, maar het maakt ei genlijk niet uit." Schrijvers zien zich wel met wat restric ties geconfronteerd. Hun ver halen moeten voortborduren op 'Het Safehouse', een opzet geschreven door Ronald Giphart. Bovendien mogen de geschreven bijdragen niet langer zijn dan twee A4. Zeedijk Naast de afzonderlijke wed strijden, wordt momenteel nog druk gewerkt aan een pre sentatie van de provincie op 28 november in Den Haag. Het creatief bureau Kip Co uit Vlissingen ontwierp een soort kist in de vorm van een zeedijk, die nu verder wordt aangekleed door zo 'n honderd jongeren van verschillende middelbare scholen in Zee land. Zij brengen onder meer 'hartekreten' op miniatuur basaltblokjes aan. De uitspraken slaan op één van de four freedoms, die de Ame rikaanse president Roosevelt formuleerde. De kist van 2 bij 4 meter en 2,40 meter hoog wordt geplaatst in het café van de Tweede Kamer. Geïnteres seerden kunnen de presenta tie volgens H. Leeman, regiocoördinator van de Kunstbende, 'bekijken en be leven'. Leeman: „Wie in de kist gaat, loopt eerst door het water en komt daarna op het zand. Dat is de fysieke erva ring en meteen een verwijzing naar Vaste grond, de naam van dit project." Meer informatie: Stichting Van de grond af, tel. 020-5219925 Bos bij Oele, geschilderd door Piet Mondriaan in 1908. Francisca van Vloten gaat in het Zeeuws Tijd schrift in op de relatie tussen Mondriaan en Zwitserland. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het Zeeuws Tijdschrift wil spraakmakend zijn, verhelderend en misschien zelfs wel provocerend, verklaarde hoofdredac teur Paul van der Velde een jaar geleden in de PZC. Het bijna vijftig jaar oude periodiek tracht sinds enige tijd ontwikkelingen in de Zeeuwse sa menleving van een verhelderende achtergrond te voorzien. Het idee is dat in het bestek van een tijd schrift dieper op zaken kan worden ingegaan, om dat er meer tijd is voor research. Uit de jongste aflevering, bijna geheel gewijd aan kunst in Zee land, blijkt dat dit nog niet zo makkelijk is. In de aflevering die de titel Nazomer heeft meege kregen worden verschillende actuele kwesties uit de Zeeuwse kunstwereld bij de kop genomen. Twee stukken gaan over de provinciale cultuur nota Boven het maaiveld, een interview met film docent Andries Meijsen is opgehangen aan het Filmfestival Zeeland, directeur Henk Scholten van de Stadsschouwburg Utrecht (ex-directeur van het Zuidlandtheater in Terneuzen) laat zich uit over de schouwburgproblematiek in Zeeland en de column van Pieter Schoonheim is gewijd aan De Vleeshal in Middelburg. De stukken tonen aan hoe moeilijk het is voor het Zeeuws Tijdschrift, dat te maken heeft met een lange productietijd, om bij de actualiteit aan te sluiten. De cultuurnota werd al in februari van dit jaar door Provinciale Staten staten aangenomen, het Filmfestival Zeeland is voorbij en nu pas ver schijnt het interview met Meijsen (beseft ook au teur Ali Pankow) en Schoonheims beschrijving van de Stichting Beeldende Kunst Zeeland schiet schromelijk tekort. Hij verzuimt de belangrijkste ontwikkeling te melden die zich dit jaar rond de Vleeshal voordoet: vervanging van de expositie ruimte Metro S door de binnenkort te openen ruimte De kabinetten van de Vleeshal. De ge noemde stukken blijven veelal ook steken in een opsomming van bekende zaken, de verheldering of verdieping van kwesties blijft achterwege. Afwijkend Behalve in het interview met Scholten die - mis schien omdat hij inmiddels een buitenstaander is - eindelijk eens een afwijkend standpunt verkon digt als het gaat om de bouw van theaters in Zee land. Anders dan vrijwel elke gemeentelijke en provinciale bestuurder praat hij niet het mislukte STO A-rapport na, waarin bijna twee jaar geleden werd geadviseerd in alle grote Zeeuwse gemeen ten flink te investeren in nieuw- en verbouw. Het staat er een beetj e verhuldmaar volgens Scholten betekent de komst van een groot theater in Mid delburg - waarvan hij voorstander is - dat Goes de Prins van Oranje niet hoeft te vervangen maar al leen 't Beest moet uitbouwen en dat Vlissingen zich vooral op straattheater moet richten. D e gedegen en ti j dloze beschouwingen blijken het Zeeuws Tijdschrift nog steeds de meeste waarde te verlenen. Paul van der Velde schrijft over de In dische jaren van de in Sintjansteen geboren schil der W. J. F. Imandt, André van der'Veeke levert een verhaal over een broeierige vakantieliefde en Francisca van Vloten gaat in op de relatie tussen Mondriaan en Zwitserland. Het verband met Zee land is zeer dun, maar met een dergelijk gedegen studie doet elk periodiek zijn voordeel. Wellicht moet het Zeeuws Tijdschrift zich toch op dit soort verhalen blijven richten. Zeeuws Tijdschrift, jaargang 48, nr 4. Prijs: fl 11,50. doorErnst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Schrijfster Helga Ruebsamen is door de Stichting Literaire Activiteiten Zeeland (SLAZ) uitgenodigd voor een literaire avond in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. Dinsdag 10 november komt zij vertellen over haar le ven en haar werk. Ruebsamens schrijfearrière valt in tweeën uiteen. Tussen 1964 en 1974 pu bliceerde ze enkele verhalen bundels en romans en na een lange periode van stilte weer vanaf 1988. Ze is vooral sinds haar comeback succesvol. Volgens PZC-criticus Hans Warren, in zijn recensie van de bundel Op Scheveningen waar mee Ruebsamen eind jaren tachtig weer de aandacht op zich vestigde, sluiten beide pu blicatieperioden naadloos op elkaar aan. De stijl van Ruebsa men is zeer herkenbaar: „De vreemde mensen die ze in de meest bizarre situaties plaatst en dan met een grillige, markan te lijn etst. Haar verhalen hebben een on-Nederlandse toets. Ze zijn afstandelijk, met spot en zelfs met voorliefde voor het macabere geschreven. Helga Ruebsamen wordt voorname lijk gefascineerd door het men selijk verval, ook in haar vroe gere werk was dat al zo. En toch zijn de boeken luchtig van toets. Ook al gebeuren er de afschu welijkste dingen in, dan nog blijft men als lezer grijnzen." Het on-Nederlandse is wellicht te danken aan haar afkomst. Ruebsamen werd in 1934 gebo ren in het toenmalige Weltevre den, op Batavia. Haar vroege jeugd bracht zij door in Ban doeng op Java. In 1939 kwam ze met haar ouders op familiebe zoek in Europa en het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog belette een terugkeer naar Ne- derlands-Indië. Na de oorlog nam Ruebsamen onder meer balletlessen in Parijs, werkte als leerling-journalist bij Het Va derland en vestigde zich uitein delijk als free lance-journaliste. Ze had van jongsaf verhalen ge schreven. Haar eerste echtge noot, trompettist Serein Pfeif fer, stuurde in 1959 een bundeling daarvan op naar de jury van de Reina Prinsen Geer- ligsprijs. Ruebsamen kreeg een eervolle vermelding en uitgeve rij Querido toonde belangstel ling haar werk uit te geven. Dat gebeurde vier jaar later. In 1964 verscheen haar debuutbundel De kameleon, later gevolgd door de romans De heksen vriend en Wonderolie en de bui/ del De ondergang van Makarm Ruebsamen reisde vanaf eist jaren zeventig de wereld roni Ze schreef wel, maar publicedu de niet. Dat gebeurde pas w^l in 1988, toen Op Scheveningt uitkwam. De bundel werd deg1 critici geprezen. Een jaar latV volgde een keuze uit eerder vd schenen werk onder de tife Olijfje en andere verhalen. Hagi derde roman Het lied en p waarheid verscheen vorig jak Het boek is geen autobiogram maar Ruebsamen maakt vfc veelvuldig gebruik van geul vens uit haar eigen leven, waai onder haar jeugd in Bandoem Begin volgend jaar verschij) een nieuwe verhalenbundt Beer is terug. b ii De lezing begint om 20 uur. L 14.00-20.00 uur 21 oktobc (morgen 2c kijkdag 11.00-13.00 uur) Liquidatie VEILING 22 oktober, aanvang 13.30 uur Partij Gereedschappen, Mountainbikes, Stijlmeubelen, Cadeauartikelen, Chinees porselein enz, enz. ZEEIJWS VEILINGHUIS Herengracht 74 Middelburg Tel. 0118-650680

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 18