Happening rond een schilderijenexpositie Ash klinkt gewoon lekker ouderwets Buffalo Tom is weer terug PZC Bach op drie klavecimbels King Ernest in het Vlissings Arsenaal 13 niekduo iolist Jaap van Zweden en pianist Daniei ayenberg vormen een uniek duo. p het programma staan werken van Brahms, jethoven, César Franck en Mozart Schouwburg De Maagd, Bergen op Lom, 20.15 uur jee van Tranert kt festival Een Zee van Tranen telt deze twee- e avond drie optredens kina brengt melancholieke moma en lichtvoe- ge coladeiras uit Kaapverdië, Clyde Lone imt met traditionele dans èn muziek uit Ha ai. Pierre van Duyl maakte deel uit van het trio or Witjeszanger uit Rotterdam. Jo. Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur lerfstconcert e christelijke gemengde zangvereniging Eén Geest en Streven uit Serooskerke geeft een erfstconcert. iiding Bea Zwadlo do. Catharinakerk, Zoutelande, 20.30 uur iendread e cd Lion Train van Kendread The Revivals iordt gepresenteerd. do. The Nighttrain, Middelburg, 21.00 uur dciie Martin ddie Martin vormt een one man bluesband. s Britse singer/songwriter is twee keer geno- lineerd geweest voor de titel bluesgitarist van et jaar in Engeland. do. Seventy Seven, Middelburg, 21,30 uur femor e Zeeuwse metalband Tremor speelt weer- ens binnen de provinciegrenzen, do. Het Pakhuis, Goes, 22.00 uur pacDi en ensemble onder leiding van Jan Kleinbus- speelt uitsluitend werken van Bach, in de uitvoerenden, die alien afkomstig zijn sn het Kpninklijk Conservatorium in Den jag, bespelen zeven het klavecimbel. i elders op deze pagina. Stadhuis, Middelburg, 20.00 uur irootkoor i Australische zanger Kamahl treedt op met Grootkoor Zeeland. o.a. The Elèphant Song, Amazing grace, [he Rose en What a wonderful world, jvr. Grote Kerk, Veere, 20.00 uur flet Groent Stairway to the Stars heet de show van Het Niet Te Vermijden Dans/ Orkest. reis om de wereld, pagina 12. Theater Mondragon, Zierikzee, 20.00 uur Zuidlandtheater, Terneuzen, 20.00 uur 24 bnder de naam Festival 24 zijn er twee avon- len achter elkaar optredens in BoHo. /rijdagavond vanaf 20.00 uur Positive Stroke, ksrai. Suburban Prejudice en 7 zuma7 op. Za- srdag is het vanaf 18.00 uur de beurt aan: Win- jiies Sister, Attrition, Stacey Alert, Eternal Con spiracy en Vengeance. BoHo, Bergen op Zoom, 20.00 uur i. BoHo, Bergen op Zoom, 18.00 uur tee van Tranen )ok de derde en laatste avond van het festival i Zee van Tranen telt drie optredens. met Afrikaanse ritmen en Eu- jpese stijlen uit Peru. El Gomero brengt punto jbanö van de Canarische eilanden. Liedkunst deJordaan komt voor rekening van Henk n Mokum. jvr Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Slamix Steffen arnix Steffen speelt viool en Roderico Robles lie Medina piano. van Franck, Brahms en Kreisler. jvr. Kloveniersdoelen, Middelburg, 21.00 uur pe band Altar geldt als één van de meest be- deathmetal-acts van Nederland. Liar of Golgotha, vr. Bar American, Middelburg, 21.00 uur et-Combo el-Combo is te beluisteren in cafe Déja Vu. De vier muzikanten van eL Combo brengen Ne derlandstalige teksten. vr. Café Déja Vu, Vlissingen, 21,00 uur FaoSo Bonfanti 'aolo Bonfanti maakt onderdeel uit van de ijüesroute. leze bluesgigant uit Italië treedt aan met zijn ïieuwe band. In dertien cafés in Goes zijn er de- ;e avond vanaf 22.00 uur optredens vr. 't Beest, Goes, 22.30 uur Klassieke muziek Petra Flipse (viool) en Karin de Boef (piano) spelen klassieke muziek. Pij spelen delen uit sonates van Mozart, Beet- ioven en Schubert. za. De Drukkery, Middelburg, 14.30 uur Mannenkoor Het Souburgs Mannenkoor viert het 50-jarig bestaan. Solist Peter Wondergem. MedewerkingrVlis- singse Accordeon Vereniging Aecordeoia, on der leiding van Gonda van Zundert. ■za. De Zwaan, Oost-Souburg, 19.30 uur Marco Bakker De vocalisten Marco Bakker en Ingrid Wesdorp soleren bij het Nederlands hervormd kerkkoor. Orgelbegeleiding Jan Boerwinkel. •za. Hervormde kerk, Dreischor, 19.30 uur jDenoek Rock jln Hoek wordt zaterdag Denoek Rock '98 ge houden. )eelnemënde bands: Jay Walk, Heimwee Maik ItDe Lamaketta's en Défence d'Afficher. za. Dorpshuis, Hoek, 19.30 uur Frans Bauer De zanger Frans Bauer is live te beluisteren. Met het orkest The First Show Band. •za. Zeelandhallen, Goes, 20.15 uur New Orleans The New Orleans Rumples' Jazzband speelt al gedurende 22 jaar de traditionele muziek van Crescent City. Deze jazzformatie gebruikt veel aspecten van de jazz. za. Hotel Arneville, Middelburg, 21.00 uur □artïïo Perez Het Danilo Perez Trio treedt op in het kader van het Audi Jazz Festival. Naast Perez aan de piano wordt het trio ge vormd door John Benitez (contrabas) en Anto nio Sanchez (drums), za. Porgy Bess, Terneuzen, 21.30 uur Chansons Tonny Venneman en Stefan Gouwy brengen koffieconcert met chansons. Gouwy zingt zowel Nederlands- als Franstalig. Raadzaal Stadhuis, Sluis, 11.00 uur •lazzensembles Drie jazzensembles treden op in Porgy Bess. Hel kwartet Jazzy Four van tenorsaxofonist An ton de Zeeuw, John White's Big Band en de Beetcity Jazzband uit Sas van Gent. Porgy Bess, Terneuzen, 14.00 uur King Ernest Bluesconcert King Ernest the Wild Knights. pe elders op deze pagina. jzo. Arsenaaltheater, Vlissingen, 15.00 uur Nationaal Jeugd Orkest Het Nationaal Jeugd Orkest geeft een aan schouwelijk concert. Zie elders op deze pagina, zo, Concertzaal, Middelburg, 15.30 uur Dedication De Vlissingse band Dedication in Zierikzee. Het drietal maakt stevige en rustige rock. Café De Vlinder, Zierikzee, 16.30 uur DeB.U.Z. De Zeeuwse band B. U .Z. treedt op aan de boor den van de Westerschelde iDeze formatie legt zich toe op populair Neder landstalig repertoire. zo. Strandpav Panta Rhei, Vlissingen, 17 uur Doubüetalk De groep Doubletalk speelt in 't Schuttershof. Pöp-covers. 'zo. Café 't Schuttershof, Middelburg, 17.00 Latin Connection De groep Latin Connection speelt voorname lijk Zuid-Amerikaanse muziek. Een groot deel van het repertoire vindt zijn oor sprong in succesvolle bands als destijds van Edmundo Ros en Malando. 'di. Tapperij De Mug, Middelburg, 21.00 uur woensdag 21 oktober 1998 Rond het muziekstuk Schilderijen op een tentoonstelling van de Russische componist Modes Moessorgski speelt zich zondagmiddag in de Middelburgse Concertzaal een soort happening af. Het Nationaal Jeugdorkest voert de muziek uit onder leiding van Theo Wolters. Met het onder werp zijn de afgelopen weken echter ook verschillende Zeeuwse instellingen op het gebied van culturele vorming aan de slag gegaan. door Kees Cijsouw Zo hebben cursisten van het Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming zich de afgelopen twee weken aan de hand van muziekfragmenten laten inspireren tot eigen schilderwerk; vanmiddag (woensdag) wordt deze voor bereiding afgerond. Ook het onderwijs is bij het project be trokken: de Stichting Scoop heeft enkele scholen gevraagd op basis van muziekfragmen ten beeldmateriaal te maken of te verzamelen. Morgen avond - donderdag - houdt de directeur van de Zeeuwse Mu ziekschool, Mathieu Meijs, in de Kunstuitleen een inleiding over Moessorgski's composi tie. Daarna gaan geïnteres seerden zelf aan het werk. Ook hier vormen muziekfragmen ten het uitgangspunt om een 'uiterst persoonlijke schilde rijententoonstelling' samen te stellen. Projecties De resultaten van al die activi- teiten zijn voor en na het con cert van zondagmiddag in de Concertzaal te bezichtigen. Voorafgaand aan het optreden houdt musicus en muziekdo cent Leen de Broekert een in leiding over de suite Schilde rijen op een tentoonstelling van Moessorgski. Tijdens de uitvoering van het werk door het Nationaal Jeugdorkest worden op een scherm boven het orkest schilderijen gepro jecteerd. Die vormen de weer slag van de persoonlijke keu ze, die directeur Ronald de Leeuw heeft gemaakt uit het bezit van het Rijksmuseum. Het Nationaal Jeugdorkest is aan het eind van de jaren vijf tig opgericht als amateuror kest. Geleidelijk is de status veranderd: de meeste musici zijn nu conservatoriumstu denten, die na intensieve audi ties worden geselecteerd. Moessorgski componeerde zijn Schilderijententoonstel ling als een suite van tien stuk ken voor piano. Het werk da teert uit 1874 en ontstond nadat hij een expositie had ge zien met werk van zijn overle den vriend Viktor Hartmann Die pianoversie is in de loop van de tijd door verschillende componisten georkestreerd. De beroemdste orkestversie is die van Maurice Ravel, ook Shostakovich heeft een or kestbewerking geschreven. Het Jeugdorkest speelt de met strijkers en slagwerk aange vulde blazersversie. Hoewel Moessorgski's werk geen educatieve achtergrond heeft, gaat er van de muziek zeker zo'n beeldende werking Het Ballet van de kuikentjes in hun eierschalen van zijn vriend Viktor Hartmann was een van de schilderijen, die Moessorgski klank gaf in zijn Schilderijententoonstelling. uit als van de 'toppers' in in structieve orkestmuziek: The young persons guide to the or chestra van Benjamin Briten en Peter en de wolf van Proko- fieff. Om een paar voorbeelden te noemen: de verschillende keren herhaalde Promenade, die de wandeling van de be zoeker van het ene naar het volgende schilderij verbeeldt; de nostalgische sfeer, die Moessorgski weet op te roepen in de verklanking van het Ou de Kasteel; de beweeglijkheid van spelende kinderen in de Tuilerieën; het dynamisch zo suggestief weergegeven nade- De componist Modest Moes sorgski. ren en weer verdwijnen van een ossenwagen; de welspre kende portettering van de jo den Samuel Goldberg (strij kers) en Schmuyle (trompet), de lugubere dóórklinkende blazersroepen in de Catacom ben en"de imposante muziek, die in de finale de Grote Poort van Kiev laten oprijzen. Milhaud Voorafgaand aan De Schilde rijententoonstelling wordt de balletsuite La Creation du Monde (1923) van Darius Mil haud gespeeld, muziek die zich trouwens ook zou lenen voor een dergelijk beeldend project als nu rond Moeesorgs- ki is opgezet. In 'De schepping van de wereld' koppelt Mil haud jazz-invloeden aan de moderne muziek. Het ballet is geïnspireerd op de schepping, zoals die in Afrikaanse legen den wordt verhaald. De suite bestaat uit vijf in elkaar over gaande delen en is geschreven voor achttien solo-instrumen ten. De Amerkiaanse compo nist Aaron Copland gaf La Creation du Monde deze re censie:Beter dan iedere ande re Europeaan en nog voordat Gershwins beroemde Rhapso dy in Blue was te horen, slaag de Milhaud erin zich het jazz- idioom eigen te maken." Concertzaal Middelburg, Nationaal Jeugdorkest met De Schilderijenten toonstelling, zondag 15.30 uur, inleiding Leen de Broe kertom 14.30 uur. De Burgerzaal van het Stadhuis in Middelburg is vrijdag het toneel van een bi jzonder klassiek concert. Minstens drie klavecimbels worden opgesteld, waaronder het ex emplaar dat de Amsterdamse instrumentenmaker Joop Klinkhamer negen jaar geleden maakte voor de werk groep muziek van het Zeeuwsch Genootschap. Zeven kla vecimbelspelers van het Koninklijk Conservatorium in Den Haag spelen daarop composities voor klavecimbel van Johann Sebastian Bach. Om met nog iets specialers te komen dan alleen een klave cimbelconcert, werd gedacht aan de composities die Bach schreef voor meerdere van dergelijke instrumenten. Bach nam in 1729 de muzikale lei ding van het collegium musi- cum in Leipzig over van Georg Philipp Telemann. Het collegi um was een gezelschap van amateurmusici dat geregeld uitvoeringen gaf, 's zomers in het park, 's winters in koffie huizen. Bach schreef hiervoor verschillende cantates, zoals de bekende Kaffee-Kantate, en concerten voor klavecimbel en strijkers. Bij sommige daar van zijn vier klavecimbels no dig. Het gaat vaak om bewer- door Ernst Jan Rozendaal Het idee is ontstaan in de werkgroep muziek van het Zeeuwsch Genootschap. Waarom niet eens de klave cimbel als thema genomen van een concert in de Burgerzaal? De werkgroep beschikt over een kopie van het beroemde klavecimbel met twee klavie ren dat de Hamburger Christi an Zei1 in 1737 bouwde. Daar in zijn de kwaliteiten van Vlaamse en Franse klavecim bels uit die tijd gecombineerd, vandaar dat de werkgroep een dergelijk instrument heeft la ten namaken. Op het klave cimbel kunnen verschillende speelstijlen worden vertolkt. kingen van composities die Bach eerder schreef voor viool of van werk van andere com ponisten zoals Antonio Vival di. De werkgroep muziek hoopt nu 262 jaar na dato een vergelijkbaar concert te orga niseren in de Middelburgse Burgerzaal. Het idee is door de afdeling oude muziek en uit voeringspraktijk van het Ko ninklijk Conservatorium in Den Haag met veel enthousi asme begroet. Onder leiding van Jan Kleinbussink reizen zestien talentvolle muzikan ten vrijdag af naar Middel burg met in de bus ten minste twee klavecimbels. Dan kan namelijk het Concerto in C- Dur (BWV1064) worden uit gevoerd, waarvoor drie van dergelijke toetsinstrumenten nodig zijn. Om praktische re denen wordt een werk als dit vrijwel nooit uitgevoerd. Het concert in de Burger zaal van het Middelburgse Stadhuis begint vrijdag 23 oktober om 20 uur. Het Zeeuwsch Genootschap beschikt over een kopie van het klavecimbel met twee klavieren, dat de Hamburger Christian Zeil in 1737 bouwde. NU-CLEAR SOUNDS door Gert Meijer Ash Het Noord-Ierse Ash is een van de meest Opvallende bands van de afgelo pen jaren. Vier muzikanten di e met veel moeite een instrument kunnen vast houden, maar wel de mooiste, meest puntige punkrockliedjes schrijven. En louter op basis van die liedjes wereld wijd de aandacht trekken, zeker met 1977. Het altijd belangrijke tweede al bum zeg maar, dat de bands populari teit alleen nog maar deed groeien. En met de opvolger Nu-Clear Sounds (Edel/Roadrunner) zal het Ash weinig moeite kosten om zich te handhaven. Als Nu-Clear Sounds één ding duide lijk maakt is het wel dat het kwartet zich weinig gelegen laat liggen aan een moderne outfit en een eigen gezicht- Eigenlijk klinkt Ash heel ouderwets, maar wel heel lekker. 'Jesus Says' doet denken aan de begindagen van U2, en niet alleen vanwege de muziek. In feit is dat zo'n beetje de meest actuele bron. Maar verder doet Ash eigenlijk voor namelijk oude glorie herleven. The Beautiful South The Beautiful South gaat al een tijdje mee in het Britse popcircuit. Niet zon der succes, want één op de zeven inwo ners van het Verenigd Koninkrijk heeft een album van de band in bezit. Beste kans dat dat er nog meer worden want het nieuwe Quench (Go! Discs/Mercu ry) staat weer boordevol mooie en openhartige liedjes, met een enorme portie soul erin. De duetten tussen Paul Heaton en Jacqueline Abbott lenen zich daar natuurlijk ook goed voor. Om ook verder te voorkomen dat je deze muziek gaat verwarren met Simply Red is de afwisseling vele malen groter en zijn de liedjes puntiger dan bij Hucknall en de zijnen. Mooie moody liedjes met opvallend vaak de drank als onderwerp worden gevarieerd met een stukje doo-wop ('Dumb') en Steely Dan-achtige klanken. Bryan Adams Bryan Adams heeft voor zijn tiende studio-cd On A Day Like Today (A &M/Polydor) niemand minder dan Bob Rock als producer ingehuurd. Rock maakte van Metallica een grote metalband, dus ging ik er even voor zit ten. Maar helaas, de invloed van Rock bleef vermoedelijk beperkt tot het schuiven wat knopjes en het schenken van de thee. Want On A Day Like Today is bepaald geen terugkeer naar de gerq- felde rock, zoals Adams die op zijn eer ste elpees .maakte. Integendeel, hij klinkt hier misschien wel gelikter dan ooit en dat is commercieel misschien begrijpelijk maar artistiek gezien een nieuwe teleurstelling. De liedjes ken nen een grote mate van voorspelbaar heid, z'n teksten staan gewoontege trouw in het teken van de liefde dan wel de teleurstellingen daarin ('I'm A Liar. Lie To Me') en meer dan ooit is Biyan tot een soort Amerikaanse Marco Bor- sato verworden. Goed nieuws. Buffalo Tom is terug. „Het eerste deel van het boek is uit. Nu zitten we in een nieuwe fase. We hebben tegenwoordig een toetsenist en momenteel hebben we een nieuw album. Smitten is de beste plaat die we ooit ge maakt hebben", stelt bassist en zanger Chris Colbourn on omwonden. Daarover kun je van mening verschillen. Dui delijk is echter dat Colbourn en zijn maten er weer zin in hebben. door René Megens Drie jaar stond Buffalo Tom op een laag pitje. Het indie-trio moest bijtanken van een uit puttend muzikantenleven met veel spelen, op de internatio nale podia en in opname-stu dio's. Smitten is het zesde al bum van Buffalo Tom en kent geen zwakke plekken, wel een stel uitzonderlijke nummers. Het is weliswaar geen radicale breuk met het verleden, maar Buffalo Tom is voor zichzelf innoverend bezig op een al bum dat evenals 'Big red letter day' uit '93 gezien wordt als een echte studio-plaat. In '92 had Buffalo Tom een culthit met 'Taillight fade'. Twee jaar later bereikte Tm allowed' de top 40. Maar de verwachte doorbraak bleef uit voor een band die een tijdje als 'the next big thing' door het woelige muzikantenleven ging. Buffalo Tom was net even anders dan de bands die het wel echt maakten, meent Col bourn: „Wij hebben nooit tot de grunge behoord, zijn nooit geassocieerd met Nirvana en Pearl Jam." Buffalo Tom bestaat volgens Colbourn uit een stel gewone kerels. Maar ze kijken verder dan hun neus lang is. „Weet jij waarom regisseur David Lynch zo fantastisch is? In de film 'Blue Velvet' schept hij een beeld van Amerika. Je denkt dat alles normaal is. Maar dat is het niet. Het is er gek, een beetje vreemd. Er zit veel onder de oppervlakte." Ook op Smitten speelt Buffalo Tom zijn melancholieke troef kaart met verve uit. Janovitz: „Wij zijn een melancholieke band. Melancholie heeft mij mijn hele leven al aangetrok ken. Als jong ventje zwoer ik al bij sentimentele liedjes. Bij 'All by myself' van Eric Car men en 'Alone again naturally' van Gilbert O' Sullivan bij voorbeeld. Weemoed inspi reert mij." Buffalo Tom, donderdag in Nighttown Rotterdam, vrijdag in het Noorderligt Tilburg, zaterdag in de Melkweg Amsterdam en maandag in Vooruit Gent. Hij is bijna zestig, maar oogt twintig jaar jonger Misschien hebben zijn energieke blues- en soulshows King Ernest Baker jong gehouden. In het kader van de serie House of the blues treedt hij zondag met de viermansformatie The Wild Knights op in het Arse naaltheater in Vlissingen. Ernest Baker is geboren in Natchez, Mississippi als de zoon van een katoenplukker. Zijn vader speelde gitaar op de plantage, zoon Ernest leerde het vak in de juke joints (blueslokalen) van de zuidelijke staten.. Zoals veel bluesartiesten trok hij eind jaren vijftig naar Chicago, waar hij kennismaakte met de muziek van Muddy Waters en Howlin' Wolf. Met een re pertoire van minstens even veel soul als blues trad hij op in de clubs van Chicago, toen nog bekend als Good Rockin' Ernie. Van 1964 tot 1967 verbleef Baker in New York, waar hij een aantal singles opnam. Hij verwierf in die tijd de eretitel King, vanwege zijn wilde shows en zijn opvallende danskwaliteiten. Hij keerde terug naar Chicago. Tot 1980 maakte hij nog een aantal platen voor lokale labels. Hij verhuisde vervolgens naar Los Angeles en gaf zijn mu- ziekcarrière op voor een baan bij de politie. Zingen deed hij alleen nog in het kerkkoor. Tot vier jaar geleden. Met veel succes begon hij weer op te treden in bluesclubs rond Los Angeles. Hij nam zelfs een cd op, King of Hearts, en ging door Europa op tournee. Twee jaar geleden trad King Ernest voor het eerst op in Nederland, tijdens de Blues Estafette in Utrecht. Nu keert hij terug voor een langere tournee, die hem ook naar Vlissingen voert. Zijn begeleidingsgroep The Wild Knights bestaat uit ervaren muzikanten: drummer Aaron Tucker, toetsenspeler Jan Garfinkle, bassist Laurence Baulden en gitarist Robert Bucy. Concert: King Ernest the Wild Knights, zondag 25 okt., Arsenaaltheater Vlissingen, 15 uur. King Ernest, King of Hearts. Soulwax Soulwax slaat alles als het om België gaat. Op Much Against Everyone's Ad vice (Play It Again Sam) heeft de band de juiste synthese gevonden tussen vet te seventiesrock a la Led Zeppelin en een eigentijdse gitaarsound met be hulp van ritmebox en een enkel strijk je. Het resultaat is een tamelijk glori eus en bezwerend geluid. Superstrak bovendien en spannend in iedere vezel. En met een rolletje voor Tracey Bon ham m de single 'My Cruel Joke'. De hang naar vroeger is trouwens mooi te rug te vinden in de inlay, die alle reden geeft voor een spelletje 'Bij welk oud label hoort dit hoesje'. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 13