Operette moet je zien door de ogen van toen Freek de Jonge, Frans Bauer en Marco Bakker in Zeeland van ^et woensdag 21 oktober 1998 Niet Uit Het Raam heeft drie zonen in een verrassend kluchtig theater 12 Harige katten in het sportcentrum van Middelharnis 16 Madelief draagt het Zeeuwse Cinekid-festival 16 Middelburg presenteert Bach op drie klavecimbels 13 Beeldende kunst door de bril van Frans Gentils 15 Voor de vijfde keer zingt de Middelburgse sopraan Saskia Gerritsen als gast-soliste een hoofdrol bij de Goese Ope rette Vereniging (GOV). Na Grafin Mariza (1993), Zwei Herzen im Dreivierteltakt (1994), La Belle Hélène (1995) en Die Zirkusprinzessin (1997) is zij nu te zien en te horen in Die lustige Witioe van de vijftig jaar geleden overleden componist Franz Lehar, welke operette vrijdag in premiè re gaat in De Vroone in Kapelle. conservatorium in Maastricht in beeld. Ze zong voor en werd aangenomen. „Ik was heel on wetend op muziek- en zangge- bied. Ik wist niet wat techniek was en wat er voor kwam kij ken om zangei'es te worden. Ik zei tegen mijn leraar: ik wil graag goed leren zingen, maar dat opera-gegil hoeft voor mij niet. Die man hield wijselijk zijn mond. Binnen een half jaar begon ik al aan stukjes uit opera's. Wonder boven wonder vond ik het eigenlijk fantas tisch mooie muziek," Pas in de loop van de opleiding ontstond er door het luisteren naar beroemde zangers en zangeressen een soort droom wereld: dat zou ze ook wel wil len. „Ik was weg van Elly Ameiing. Ik heb een beetje haar stemtype en heb me altijd aan haar proberen op te trek ken. Ik bewonderde de loep zuiverheid, de helderheid in haar stem en de expressie die ze in liederen kon leggen." De presentaties ter afronding van haar studie in 1978 wer den bekroond met drie negens en in oktober van datzelfde jaar maakte zij haar televisie debuut in het programma Jon ge mensen op het concertpodi um. Hoewel Keulen ook een optie was, ging ze naar de Ope rastudio in Amsterdam, waar ze naast de optredens bij de Operastichting tevens reper- toireles kreeg, alsmede schermles, ontspanningsoefe ningen, Italiaanse les en ac teerles. „Ik heb in kamerope- ra's gezeten, maar als studio lid mocht je ook kleinere rollen in grotere opera's bezetten. Ik heb onder meer gezongen in Le Nozze di Figaro met de bas- bariton Samuel Ramey en on der grote dirigenten gewerkt als Kenneth Montgomery, Edo de Waart en Anton Kersjes." Freelance Sinds 1982 is Saskia Gerritsen freelance en trad op bij Opera Zuid in Limburg (onder meer Marceline in Fidelio en eerste dame in Die Zauberflöte) en in verschillende produkties bij Opera Forum, onder anderen met Ernst Daniël Schmid. Op de tv was zij te zien in een gala- concert rond de componist Emmerich Kalman, in een show van Marco Bakker en in de opera's Die Zauberflöte en l'Elisir d'Amore. In 1990 had ze een topjaar met vier opera- produkties, maar daarna werd hét minder. Vier jaar geleden zong ze nog in Parcifalinde Stopera, en in 1995 kreeg zij de kans de rol van operazangeres over te nemen in The Phantom of the Opera„De dirigent wil de mij hebben, maar de regis seur liet het afweten. Dat was pech." In 1991 verhuisde Saskia Ger ritsen naar Middelburg en heeft inmiddels ook in Zee land haar sporen verdiend bij onder meer oratoriumvereni gingen, het vrouwenkoor Quod Libet, in produkties van Jo Ivens en nog onlangs in de afsluiting van de Nazomer Festivals, de opera Riders to the sea in Breskens. En na tuurlijk bij de Goese Operette Vereniging. Acteren „Ik heb plezier in het acteren, maar vind het wel altijd moei lijk om in een nieuwe rol te groeien. Ik heb veel hulp nodig van de regisseur om mij te ver plaatsen in degene die ik uit moet stralen. In eerste instan tie ben ik zangeres en geen ac trice. Als je naar een operette gaat kijken, moet je proberen je te verplaatsen in de tijd waarin die mensen leefden. Aan het begin van deze eeuw vonden vooral de gewone mensen het heerlijk om een stuk te zien waarbij ze konden wegdromen. Je moet niet kij ken en luisteren met de ogen en oren van 1998, maar van toen." Saskia Gerritsen, die ook veel voldoening vindt in het geven van zangles bij haar thuis en binnenkort tevens één dag in de week aan de muziekschool in Terneuzen, kreeg voor Die lustige Witioe de hoofdrol van de weduwe Hanna Glawari aangeboden, die onder meer bekende liederen zingt als het Vilja-lied en het duet Lippen schweigen. „Dat ligt wel een beetje in de lijn. Vroeger zong ik lichte sopranenrollen, maar mijn stem heeft qua hoogte wat ingeboet, maar qua laagte er juist iets bij gekregen en is daardoor warmer en rijker ge worden. Ik reken mij nu tot de lyrische sopranen. Het is heel belangrijk dat je je stem trouw blijft." zelf, maar ook bij heel veel col lega's." „Er is nu een jonge generatie, waar jij ook eens toe behoorde, en die neemt het van je over. Ik zat in de goede middenmoot, niet bij de top. In het laatste geval kan j e vaak nog heel lang op die naam voortdrijven, maar de middenmoot wordt vergeten. Je hebt niet meer dat jeugdige en dat willen de men sen zien. Vooral regisseurs la ten het daarop afketsen." De sopraan Saskia Gerritsen, die inmiddels twintig jaar in het vak zit, wekt de indruk dat het haar allemaal is overko men, zonder werkelijk iets na te streven. Ze heeft altijd graag gezongen. Volgens de overlevering vulde ze als baby van acht WKJ maan- den neu- J riënd hetlaat- ste woord zinnetje Slaap kind- je slaap op de juiste ^Hr toonhoogte aan. Als tiener y liet ze samen 7 met haar zusje tijdens de afwas W&iï de hele toenma- r ^ll fige top 40 de re- kn)l«/ vue passeren, jfflilllii i j Klassiek werd yj'.ji'jgJ thuis niet gedraaid, Op de middelbare ■raEffiW school nam ze mu- IfpttSW ziek als keuzevak, H maar toen een ver- itMÊB volgstudie zich aan- WKj diende, werd het de opleiding voor kleuter- leidster. Daar was veel L aandacht voor muziek en Ieen leerkracht merkte op. W je zou eens iets met die W stem moeten doen. Op haar achttiende kreeg zij haar eerste echte zangles aan een muziekschool. Vacatures voor kleuterleid sters waren er niet veel in die tijd en zo kwam alsnog het Ze zegt het zonder rancune: „Ik kijk terug op een hele leuke carrière, maar als je naam niet Callas of Deutekom luidt en je bent de veertig gepasseerd, dan is het heel moeilijk om nog aan de weg te timmeren. Je bent opeens niet meer de jonge sopraan. Hoewel je zelf het idee hebt de techniek nu pas goed te beheersen en zoveel er varing te hebben opgedaan dat je stem en constitutie op hun best zijn, word je qua uiterlijk en presentatie een beetje uit- gerangeerd. Ik ervaar dat niet alleen bij mij- Die lustige Witwe van de Goese Operette Vereni ging is te zien: vrijdag 23 en zaterdag 24 oktober in Ka pelle, zaterdag 31 oktober in Middelburg, zaterdag 7 november in Zierikzee, vrij dag 13 november in Hein- kenszand en zaterdag 28 november in Hulst. Solisten van de Goese Operette Vereniging worden omringd door Grisettes die in de Die lustige Witwe het element dans voor hun rekening nemen. foto Hans Nijs Drie artiesten van formaat treden zaterdag op in Zeeland. De keuze zal echter niet zo moeilijk zijn, want de optre dens zijn niet alleen verspreid over de provincie, de drie richten zich ook op een heel verschillend publiek. Zo staat Frans Bauer in de Zeelandhallen in Goes, Marco Bakker in de Nederlands hervormde kerk in Dreischor en Freek de Jonge in de (uitverkochte) Vossenkuil in Oud-Vossemeer. ich dich Liebe bereikten goud. Dit jaar bracht hij bovendien een Spaanstalige single uit van zijn hit 'Ik wil met jou dan sen'. In september verscheen het li- ve-dubbelalbum Frans Bauer Live in Ahoy, een registratie van zijn concerten in de Rot terdamse concertzaal. Deze concerten, met gastoptredens van Hanny, Bas van Toor (Bas- sie), Lee Towers en Marianne Weber waren een groot succes. Bariton Van een heel ander kaliber, maar zeker niet minder be kend, is Marco Bakker. De ba riton van internationale allure vormt zaterdag het middel punt van een concert in de Ne derlands hervormde Kerk in Dreischor. Hij is één van de so listen tijdens een gala-concert van het plaatselijke Kerkkoor en het Smalstadts Gemengd Koor uit Brouwershaven. De andere gastzanger is Ingrid Wesdorp, waarmee hij diverse duetten zal zingen en het orgel wordt bespeeld door Jan Boer winkel. Op het programma staan onder meer Edelweiss, Ode an die Freude, het Slaven koor, Russisch-Vesperkoor en The Rose. Marco Bakker debuteerde in 1965 tijdens het Holland Fes tival met de opera De Droom. Tijdens de Zangcarrière die daarop volgde bouwde hij een breed opera-en operettereper toire op. Hij soleerde in opera huizen in binnen- en buiten land. De zanger won diverse prijzen tijdens internationale con coursen. Hij trad op met be roemdheden als Christina Deutekom, Anneliese Rothen- berger en Rudolf Schock. Hij zingt in opera's en operettes en vertolkt jaarlijks de Christus- partij in de Matthaus Passion. Leesvoorstelling Een andere veteraan die zater dag afreist naar Zeeland is ca baretier Freek de Jonge. Sinds september is hi j op toemee met zijn nieuwe productie Los zand erover. Begonnen in sep tember als leesvoorstelling in de kleinere theaters, zal de productie aan het eind van het jaar zijn uiteindelijke vorm vinden in de grotere schouw burgen in het land. Domineeszoon De Jonge werd geboren in het Groningse Wes- ternieland en groeide op in Workum, Zaandam en Goes. Hij studeerde Nederlands in Amsterdam en kwam via het studentencorps in contact met Bram Vermeulen, met wie hij Neerlands Hoop in Bange Da gen vormde. Het duo zette vanaf 1969 tien jaar lang het Nederlands cabaret op zijn kop. Daarna gingen ze uit el kaar. In 1980 gaf De Jonge zijn eerste solovoorstelling De Ko miek. Freek de Jonge heeft twaalf solovoorstellingen, vijf oude jaarsconferences en twee films (De Illusionist en De Kome diant) op zijn naam staan. Ver der speelde hij de nar in King Lear bij het Nationaal Toneel en de voorstelling Minetti tij dens het Theater Festival in 1994. Ook bracht hij samen met de Nits de cd Dankzij de dijken uit. Vorig jaar vierde De Jonge zijn dertig-jarig jubileum als ca baretier met het programma Gemeen Goed. Veruit de jongste van de drie is de 24-jarige Frans Bauer, al zes jaar bezig als vertolker van het populaire Nederlandse le venslied. De Brabantse zanger doet voor de tweede keer in zijn carrière Goes aan. Samen met zijn Twentse The First Show Band verzorgt hij een meer dan twee uur durend pro gramma 'Frans Bauer Live in Concert II'. Daarin brengt hij uiteraard bekende hits ten ge hore, maar ook nummers van zijn recente album Wat ik je zeggen wil. Bauer bracht zijn debuutal bum Op weg naar het geluk uit in 1992. Pas twee jaar later, toen de zanger doorbrak met het nummer 'Als sterren aan de hemel staan', kwam deze cd in de hitlijsten. Met liedjes als 'Het leven is te mooi', 'Waarom heb jij mij verlaten' en 'Op ro de rozen vallen tranen' be haalde hij goud en platina. Hij zong duetten met Julio Iglesi- as, Vader Abraham enMarian- ne Weber. De samenwerking met Weber resulteerde onder meer in de mega-hit 'De Re genboog'. Bauer veroverde Duitsland met zijn cd Liebesbriefe. Zo wel deze cd als het album Weil Zaterdag 24 oktober: Frans Bauer in de Zeeland hallen in Goes, 20.15 uur. Marco Bakker in de N.H.- kerk in Dreischor, 19.30 uur. Freek de Jonge in de Vos senkuil in Oud-Vossemeer, 20.15 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 11