Koranscholen Pakistan tijdbom PZC Leven van afval in San Salvador Meeste katholieken tevreden over de paus varia dinsdag 20 oktober 1998 Duizenden particuliere instituten vormen broedplaatsen van terrorisme het weer Heer Bommel en de Liefdadiger ©Toonder Studio's «WM 0 vvV puzzel recept door Dirk Visser Een ruime meerderheid van de Nederlandse rooms-ka- tholieken is redelijk tot zeer te vreden over de rol van paus Jo hannes Paulus II. Van de niet- katholieke Nederlanders is dat slechts 37 procent. De rooms- katholieken geven de paus als rapportcijfer een 6,9, de niet- katholieken een 6,2. Dat blijkt uit een enquête waarvan de uitslag in het tele visieprogramma Studio RKK is gepresenteerd. Het was vori ge week vrijdag twintig jaar geleden dat de Poolse aartsbis schop Karol Wojtyla tot paus werd gekozen. Overigens vindt 82 procent van de rooms-katholieken dat de paus nauwelijks of geen in vloed heeft op hun persoonlijk leven. Van de niet-katholieke Neder landers is 96 procent die me ning toegedaan. Van de rooms-katholieken is 66 procent het niet eens met het afwijzende abortusstandpunt van de paus en kan 83 procent zich niet vinden in het stand punt van de paus dat vrouwen geen priester mogen worden. Ruim tweederde van de rooms- katholieken (71 procent) is re delijk tot zeer tevreden over de rol van de paus als wereldleider die opkomt voor vrede en ge rechtigheid. Bij de niet-katholieke Neder landers is dit 53 procent. ANP door Kathy Gannon De oproep tot gebed loeit als een sirene door de lucht. Jongens onderbreken de studie van de koran om hun gebeds kleedjes tevoorschijn te halen en knielen neer, het hoofd gebo gen in de richting van Mekka. Voor deze kinderen is het leven simpel. Hun dagen worden ge vuld met bidden en het bestude ren van het heilige boek van de islam. Maar als zij straks de overal in Pakistan uit de grond schietende particuliere gods dienstschooltjes verlaten, heb ben zij weinig vaardigheden ge leerd om een baan te kunnen vinden. Velen blijven werkloos en moeten zien zich met klusjes in leven te houden. Critici zeg gen dat deze scholen een steeds groter bestand kweken van Pa- kistanen die gemakkelijk door fundamentalisten voor extre mistische doelen te werven zijn. De meeste koranscholieren ko men uit de armste gezinnen. Ou ders kiezen hiervoor omdat de kinderen daar behalve onder wijs ook voeding en verzorging krijgen. Maar wat de kinderen leren is vaak zeer beperkt. Veel scholen onderwijzen alleen de koran en prenten de kinderen in dat zij als moslims verplicht zijn voor de islam te strijden. Oud-premier Benazir Bhutto probeerde de overheidsfinan ciering van religieuze scholen te beperken en de huidige premier, Nawaz Sharif, trachtte hun les programma bij te stellen. Maar dat werd allemaal gedwars boomd door een aantal kleine religieuze partijen. De autoriteiten zeggen dat er bijna 4000 religieuze scholen zijn geregistreerd, met in totaal 540.000 leerlingen. Maar aan genomen wordt dat er daar naast nog duizenden niet-gere- gistreerde scholen bestaan wier leerlingen linea recta naar Af ghanistan gaan om uit naam van de islam in de burgeroorlog daar te vechten. Waarschijnlijk worden zij ook door andere mi litante bewegingen geworven. Botsingen Oud-minister Narullah Babaar van Binnenlandse Zaken be schouwt sommige religieuze scholen als broedplaatsen van terrorisme. Hij stelt dat de op komst van deze scholen het ge volg is van de Afghaanse jihad (heilige oorlog). Volgens hem zijn oud-leerlingen betrokken bij botsingen tussen Pakistaan se sjiieten en soennieten, waar bij de afgelopen jaren honder den slachtoffers zijn gevallen. Leraren aan de Markaz-Uloom- e-Islamia, een combinatie van school en moskee, zeggen dat zij hun leerlingen onderwijzen in de koran en hun de plicht bij brengen om thuis en in het bui tenland voor de islam te vech ten. Scholen als deze hebben duizenden mujahedeen (vrij heidsstrijders) afgeleverd die in de jaren tachtig in Afghanistan tegen het sovjetleger vochten. En nu laten zij zich erop voor staan dat zij de mannen oplei den die de ruggengraat vormen van de Taliban, de religieuze strijders die de afgelopen jaren bijna heel Afghanistan on dei- hun heerschappij brachten. „Er zijn niet alleen Afghaanse Taliban, maar ook Pakistaanse Taliban, de islam kent geen gre- zen", zei Qari Shabir Ahmmed, hoofdonderwijzer aan de Mar- kaz-Uloom-e-Islamia. De Taliban, die de bevolking van Afghanistan aan een zeer onderdrukkende vorm van is lam onderwierpen, verlenen gastvrijheid aan de Saudische extremist Osama bin Laden. Die wordt door de Verenigde Staten onder meer verantwoordelijk gesteld voor de bloedige aansla gen op hun ambassades in Kenia en Tanzania. Ahmed zei dat zijn leerlingen verplicht zijn Bin La den in diens strijdtegen de VS te steunen. Het vechten blijft niet beperkt tot het buitenland, zeggen de extremisten. In Pakistan is de roep om een islamitische revo lutie versterkt, doordat de de mocratisering stagneert en de werkloosheid toeneemt. Religi eus rechts heeft in het parle ment weinig in te brengen, maar is des te sterker op straat. Meni ge regering is ten val gebracht door demonstraties waar de re ligieus rechts de hand in had. In Peshawar heeft de religieuze leider Fazle ur-Rehman ge waarschuwd dat zijn groep klaar is om een revolutie aan te voeren. Duizenden met vlaggen zwaaiende jonge mannen die eisten dat Pakistan een islami tisch bewind zou invoeren, zet ten de waarschuwing kracht bij Op een religieuze school in Ako- ra Khattak, even buiten Pesha war, vaardigde Sami ul-Haq, moslimgeestelijke en lid van de Senaat, een edict uit waarin hij met een heilige oorlog dreigde als de regering het internationa le verbod op kernproeven zou ondertekenen. Veel militanten willen dat Pakistan zijn kern wapenprogramma voortzet, zo wel om aartsvijand India af te schrikken als om de islamitische wereld een gelijkwaardige posi tie te geven in de confrontatie met het Westen. Leerlingen van de religieuze scholen leren dat zij allereerst trouw verschuldigd zijn aan de koran. En dat betekent, zo hou den de onderwijzers hen voor, dat zij hun versie van de islam met alle middelen, inclusief ge weld, moeten opleggen. AP Zeeland: Meest droog door Marcos Aleman De eerste babypop die de 11- jarige Patricia Yamilet kreeg was afkomstig van de vuilnisbelt waarop zij en haar ouders leven. Ook hun eten ver zamelen ze daar. En het karton en de planken waarmee ze het krot bouwen dat ze hun huis „Ik heb hier altijd zo geleefd", zegt Patricia, een van de tiental len kinderen, die vaker op zoek zijn naar bruikbaar afval dan dat ze naar school gaan. „Zo lang ik me kan herinneren heb ik gewei'kt om mijn ouders te helpen." De hei-vormingen die de econo mische groei in El Salvador een flinke stimulans hebben gege ven sinds het einde van de bur geroorlog in 1992, hebben geen enkele voorspoed gebracht voor de armsten in dit Centraal- Amerikaanse land met 5,5 mil joen inwoners. Volgens cijfers van het ministerie van Econo mische Zaken is bijna 8 procent van de beroepsbevolking werk loos. De particuliere Nationale Raad voor Wetenschap en Teehnolo- (Advertentie) Wegener Arcade Weerlijn 4 samengesteld door Meteo Consult 4 Had ik 1voor korte verwachting nederland d Nederlands weerbericht 3. strand- en watersportweer 4. reis- en vakantieweer .e weekverwachting gie schat het aantal mensen dat niet of slechts gedeeltelijk werkt echter op 40 procent. In hun strijd om te overleven verkopen veel Salvadoranen plastic prulletjes op kruispun ten of komen ze in de criminali teit terecht. Een derde moge lijkheid is: leven van het afval. „Ik leef van deze vuilnisbelt. Ik vind er de kleren en het voedsel voor mijn vier kinderen", zegt Alejandra del Carmen Osegue- da (26). Dagelijks doorkruist zij de stinkende bergen op zoek naar conservenblikjes, flessen en andere voorwerpen die latei- iets kunnen opbrengen. Zevenhonderd mensen wonen op de vuilnisbelt die 25 hectare groot is en waar dagelijks 1500 ton vuil wordt gestort. De belt ligt aan de noordkant van de hoofdstad San Salvador. Ze hebben er een dorpje opge bouwd met de materialen die ze er vinden. Elektriciteit of wa terleiding is er niet. „Mijn jongste zoon van twee is hier geboren", zegt Susana Or tiz (57), „We hebben geen water en geen medische voorzienin gen; we eten wat we aantreffen. Godzijdank zijn we nooit ziek." Voddenrapers Elke dag verspreiden de vuil- verzamelaars zich over de af- valheuvels. Meestal werken ze in georganiseerde groepen die systematisch de belt afstruinen. Tweederde van de voddenra pers zijn kinderen; sommigen zijn niet ouder dan vijf jaar. De meeste kinderen die op de vuilnisbelt leven hebben nog nooit een school bezocht. Ze brengen hun dagen door met het zoeken. Patricia moet ook af en toe op het drie maanden oude zoontje van de 'buren' passen, Zijn vader, Matilde Guardado, zegt: „Mijn vrouw en ik zoeken meestal om de beurt in het vuil naar bruikbare dingen. Degene die achterblijft zorgt voor de kleine." Het echtpaar leeft met hun acht kinderen in een hutje. Per dag verdient het echtpaar zo'n 80 colon (15 gulden) aan het bijeenscharrelen van materia len die her te gebruiken zijn. Sommigen hopen dat hun be staan als voddenraper slechts tijdelijk is en dat ze nog wel eens een gewone baan zullen krijgen, Anderen accepteren het als een manier van leven. Velen ver wachten dan ook mee te verhui zen naar een nieuwe, 70 hectare grote vuilnisbelt, die begin ko mend jaar de oude zal vervan gen. AP Heer Bommel wierp een onzekere blik op Tom Poes, toen wendde hij zich af en sloeg de weg naar Bommelstein in. Ik ga vanmiddag een eindje rijden", verklaarde hij somber. „Picknicken op de heide", riep Tom Poes hem na. „Nietwaar, heer Ollie?" „Picknicken op de heide, dacht ik", vervolgde heer Bommel. „Zou je dat nu wel doen?" vroeg Lieven Brekel, die bekommerd naast hem ging. „Je moet je oren niet naar dat witte ventje laten hangen! Ik vertrouw hem niet; hij doet mij het lachen vergaan..." „Het is zaterdag", zei heer Ollie. „En ik heb mijn rust nodig. Bovendien is het mooi weer. Wat is er te gen een eindje rijden?" „Niets", gaf de ander toe. „Maar..." Ik laat mijn oren niet hangen!" voer heer Bommel met verheffing van stem voort. „Zo ben ik niet, dat moest u weten. Wat is er tegen een pick nick op de heide? De vrije natuur; dat is wat iemand van mijn stand nodig heeft." Tom Poes wachtte tot het geluid van hun twistende stemmen in de verte verstorven was en liep toen terug naar de stad. Bij een straat hoek hield hij even de pas in om een blik te werpen op een aanplak biljet dat daar hing. Vergeet niet om hedenavond af te stemmen op Lieven Brekel's t.v.-programma De Loerdraaier", stond daar op. „Geniet in uw zetel van de vrije natuur - en blijf lachen. Maar als u mee wilt doen aan deze kostelijke uitzending, ga dan een eindje rij den." In sommige vakjes staat een getal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De letters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Verticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutelwoord? 1Doorboring v.e. lichaamsdeel om een versiersel aan te brengen; 2. een lagere prijs bieden; 3. be zinksel; 4. verdraagzaam; 5. getal; 6. zeer hard; 7. bul; 8. deel v.h. oog. 8 6 2 8 9 10 4 8 9 10 6 9 9 6 6 1 7 4 10 7 6 4 9 4 2 3 8 6 9 7 6 8 3 4 5 9 6 9 6 7 8 6 1 Oplossing maandag: tas-a-kei -vooraan- zee-i-net e-praat-i er-e-d-en -eng-dol- si-i-e-st 1-terra-o aai-o-dun -genegen- aar-p-rit _Hans Belterman_ Gebakken garnalen in rode saus Sri Lanka wordt omspoeld door visrijke zeeën. Het is dan ook geen wonder dat men langs de gehele kust van veel gerech ten met vis, schaal- en schelpdieren kan genieten. De garnalen in de rode (peper)- saus (isso thel dhala) is een voorbeeld van zo'n kustgerecht. Voor 4 personen: 12 a 16 grote garnalen, diepgevroren; 4 eetl. arachideolie; 3 grote uien, gesnipperd; 3 teentjes knoflook, rag fijn gehakt; 1 theel. rode peperpoeder; 2 theel rode paprikapoeder, milde soort (Edelsüsz); 1/2 theel. kurkuma (geelwor- tel); 1 klein blikje tomatenpuree; zout; 2 theel. suiker. Laat de garnalen grotendeels ontdooien. Pel de staarten en snijd elke staart in de lengte door. Neem het zwarte darmkaneel weg. Halveer de staartstukken. Verhit een wok en laat er 2 eetlepels olie even door 'walsen'. Fruit de uien zolang tot ze begin nen te kleuren. Schep de knoflook er door en roer er na 1 minuut rode peperpoeder, paprikapoeder en kurkuma door. Doe er vervolgens tomatenpuree, wat zout (ca. 1 theel.) en suiker bij. Roer alles krachtig door en voeg tijdens het roeren 3 deciliter kokend water toe. Temper de warmtebron en laat alles 20 minuten heel zachtjes sudderen. Verhit 2 eetlepels olie in een tweede wok of koe kenpan. Laat de stukken garnalen er onder voortdurend omscheppen 3 minuten in bakken. Schep de stukken door de saus. Verdeel het gerecht onmiddellijk daarna over 4 voorverwarmde diepe borden. Tip: op Sri Lanka geeft men er droog ge kookte (basmati)rijst bij. Studenten aan een islamitische school in Peshawar steken de hand omhoog als hen wordt gevraagd wie er klaar is voor de heilige oorlog. foto John McConnico/AP 5206 Europa: Nat Verschillende delen van Europa krijgen een flinke waterplas over zidt heen. Dit wordt veroorzaakt door twee storingen. Eén daarvan, een k diep lagedrukgebied, duwt een dik wolkenpakket richting de Britse eilanden. Vandaag zal het daarom boven Ierland soms hard regenen j. meteen harde tot stormachtige zuidwestelijke wind opsteken. Later op de dag krijgt ook Engeland veel regen. Een ander lagedrukgebied richt zijn regen op Italië en voormalig Joegoslavië. Vooral Zuid-ltalié krijgt een paar zware onweersbuien over zich heen. In Noord-ltalië klaart het echter al weer op. Voor veefzon moet we naar het oostelijk C of westelijk deel van de Middellandse Zee. In het oosten zijn het Griekenland en Turkije waar nog zomerse temperaturen gemeten ei kunnen worden, maar ook in Bulgarije zijn flinke zonnige perioden j bij warme temperaturen. In het westen laten Spanje en Portugal zied weer van hun warme en zonnige kant zien. In Frankrijk is het droog en meestal half bewolkt. Aan de Zuidoostkust is nog wat meer zon ei de temperatuur loopt op tot net boven de 20 graden. Wel waait hier vandaag op enkele plaatsen nog een Mistral. In Scandinavië valt me:» heel andere omstandigheden rekening te houden. De temperatuur ligt in het binnenland slechts enkele graden boven het vriespunt en f op enkele plaatsen gaat het (natte) sneeuw opleveren. De week is fraai begonnen, maar het Door: Ton spreekwoordelijke herfstweer met bewolking, veel wind en regen zal niet lang op zich laten wachten. Wel wordt het zachter, overdag rond 15 en 's nachts rond 10 gra den. Afgelopen nacht was de koudste van deze herfst. Bij weinig wind en een heldere hemel daalde het kwik in West-Brabant en zeeuws Vlaanderen tot aan het vriespunt. In vooral oostelijk Brabant werd het nog veel kouder, tot -2 graden en aan de grond kwam het plaatselijk tot matige vorst. Er volgde zonneschijn, maar al spoedig een paar buien. Vandaag is het wisselend bewolkt, wat betekent dat de zon ook van tijd tot tijd is te zien. In de koele en onstabiele lucht waarin we ons bevinden kan zich nog wel een enkel buitje ontwikkelen, maar de kans daarop wordt in de loop van de dag alleen maar kleiner. Er waait een matige westelijke wind en met middagtemperaturen van 11 of 12 graden is het nog steeds koel voor de tijd van het jaar. Zachtere lucht is echter naar ons onderweg en dat merken we vanavond en komende nacht al aan het krimpen van de wind naar zuid en het toenemen van de bewolking. In de loop van de nacht gaat er enige regen of motregen vallen en ook morgen overdag is het bewolkten uitgesproken druilerig, maar met 14 graden wat zachter. De dagen daarna wordt het overdag zelfs 16 of 17 gra den, maar er is dan wel veel bewolking. Van tijd tot tijd regent het, op vrijdag zelfs flink. De wind is daarbij zuid westelijk en geregeld krach tig. Aan zee kan er van tijd tot tijd een harde wind opsteken. Kortom, echt herfstweer dus. Zonnige Vooruitzichten dinsdag onder 18.42 1 f"\ woensdag max. min. wind ZW 6 Nautisch bericht 16° 12° ZW 5 17° 12° ZW 7 Maan dinsdag onder 19.02 woensdag op 8.56 Er waait een vrij krachtige westelijke wind, die in de loop van middag iets luwt en vervolgens begint te krimpen naar zuidwest tot zuid. Het zicht is goed en de watertemperatuur ligt rond 14 graden. Waterstanden DINSDAG 20 OKTOBER NM Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Stellendam Buiten Wemeldinge Philipsdam West WOENSDAG 21 OKTOBER Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Stellendam Buiten Wemeldinge Philipsdam West Hoog water Laag water uur 02.56 240 03.15 263 04.15 308 02.50 183 04.35 175 03.15 172 04.40 199 05.00 186 uur cm 15.08 235 15.27 259 16.32 300 15.10 174 16.50 170 15.30 158 16.45 192. 17.15 178 cr. ii» uur cm uur 09.05 174 21.32 09.36 184 21.58 10.38 210 23.06 09.00 119 21.25 1: 10.25 117 22.40 1! 09.00 065 21.30 08j 10.30 133 22.45 10.25 126 22.45 Hoog water Laag water uur cm 03.26 243 03.46 266 04.47 309 03.20 186 05.10 176 03.50 174 05.05 200 05.25 184 uur cm 15.38 241 15.59 267 17.01 308 15.40 181 17.15 173 16.05 164 17.20 197 17.45 180 L Lagedrukgebied H H uur cm uur cp 09.38 180 22.06 isf 10.06 189 22.30 2flia 11.10 2 1 2 23.33 22'v 09.35 124 21.55 13;vi 10.50 122 23.10 09.30 068 21.50 11.00 138 23.20 10.55 132 23.15 1C 1! lichle sneeuw matige sneeuw -*** zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4