Veel animo voor defensiedebat Onze Top 10 ch PZC LEGO Flexibeler werken beter wapen tegen files dan rekeningrijden binnenland De Grave lijkt krijgsmacht te willen beschermen tegen nieuwe bezuinigingen Leden in geweer legen ontslag W addenactiviste Taxichauffeurs belagen nieuwe concurrent Scooterrijden met autorijbewijs Meer kinderen geadopteerd Man onwel door blauwzuurgas Zware straf geëist in drugszaak Nederlander eet meer wild lefensie betaalt aan Dp Schiphol verkrachte vrouw 10.000 gulden £as met 88.000 tekjes hennep Laborant geeft organen respijt Gemeenten zien toe op inzamelen kleren goed doel Pronk tegen paletachtige landstreken Pinto stapt uit de VVD vanwege lijn in asieldebat 0.99 9.98 13.90 1.99 1.99 1.19 6.45 14.95 5.99 dinsdag 20 oktober 1998 Joor Hans Leber iEN HAAG - Het maatschap- ielijk debat dat minister De }rave wenst over de taken van ijn krijgsmacht, kan zich in een •ote schare deelnemers ver- ieugen. Binnen vakbonden, ;erken en de wetenschap, door ie Grave als gesprekspartners ipgeworpen, bestaat enthousi- ;me voor het idee. fa de 'brede maatschappelijke iscussie kernenergie', die een vaste schare tegen standers op rondreis langs de Siscussieavonden stuurde, mag samenleving zich nu over de Jefensietaken buigen. Aan de pidige taken - landsverdedi ging, vredesmissies en rampen bestrijding - zal de discussie weinig veranderen, is de ver pachting. Becretaris C.D. José van de sec- |ie Kerk en Krijgsmacht van de Nederlandse Hervormde kerk lou persoonlijk vredesmissies jaten prevaleren. ,,Als kerken we voor de belangen van ènderdrukten, daar is in landen LEEUWARDEN - Het bestuur fan de Waddenvereniging moet jich tijdens een extra algemene ledenvergadering verantwoor den voor het besluit om actieco- jrdinator Carla Alma te ont daan. Dat is de inzet van een ictie van Tineke de Jong uit het Friese Westhoek. Zij roept haar jO.OOO medeleden op het be- ituur te vragen een ledenverga dering over de kwestie-Alma uit e schrijven. Wat voor een waddenclub is at, die deze gewaardeerde ide- listische stimulator, steun en oeverlaat van tal van bezorgde roeperingen loost," schrijft De ong in haar oproep, week werd bekend dat de feddenvereniging na achttien aar af wil van haar actiecoördi- ator. Tussen beide partijen is en groeiende kloof ontstaan ver het beleid. Waar Alma kiest oor het confrontatiemodel, wil et bestuur meer via overleg aet industrie en politiek tot erbeteringen voor het Wad enmilieu zien te komen. GPD met een oorlog vaak sprake van." Aangezien er weinig be dreiging voor het Nederlands grondgebied bestaat, lijkt een accentverschuiving van lands verdediging naar vredesmissies oud-militair José een goede zaak. „Wij doen graag mee aan zo'n maatschappelijke discussie," zegt E Lardenoye van de mili taire vakbond AFMP. Het stemt hem optimistisch dat De Grave 'de dialoog zoekt'. Voor de AF MP is niet zozeer de taak van het leger, als wel de 'ontschotting' tussen de verschillende onder delen een onderwerp. „De apar te opleidingen voor marine, luchtmacht en landmacht kun nen samen. En er komt waar schijnlijk weer discussie over de Marine Luchtvaartdienst; die paar vliegtuigen kunnen toch ook bij de luchtmacht worden ondergebracht?" Burgers Lai'denoye vindt dat de inzet van Defensies personeel en ma terieel in de burgerwereld meer bestaansrecht geeft. „Wij heb ben de F16's die met hun foto verkenning heel nuttig zijn bij politieonderzoeken. De heli kopters kun je bijvoorbeeld in zetten voor het vervoeren van ME-pelotons." Vice-voorzitter AJ.J.F. Hazen berg van de Nederlandse Offi cieren Vereniging (NOV), werk zaam als luitenant-kolonel der artillerie, vindt een maatschap pelijke discussie zeer nuttig. Hij benadrukt dat de vereniging al jaren een belangrijke bijdrage levert aan de discussie over de taken van de krijgsmacht. Die visie komt er, een vakbond waardig, op neer dat het taken pakket blijft zoals dat is, zij het met veel meer geld en minder zorgen voor het personeel. Naar het zich laat aanzien is het vooral De Graves bedoeling de taken van de krijgsmacht dus danig breed te laten onder schrijven, dat hij in het Haagse politieke speelveld geen cent extra meer hoeft te bezuinigen. Hij heeft al een zware bezuini gingsopdracht: 1,5 miljard gul den in vier jaar. De gezond heidszorg of het fileprobleem laten zich gemakkelijker verko pen, ook De Grave wil draag vlak om zijn volle gewicht in de strijd te kunnen gooien tegen verdere bezuinigingen. GPD De actievoerders staan na de bezetting de pers te woord. i;W foto HansSteinmeier/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Met een be zetting door een handvol boze taxichauffeurs, dreigementen, politiebescherming, valse telefonische meldingen en een in het water gevallen feestje is gisteren in Amsterdam de nieuwe taxicentrale Taxidi- rect van start gegaan. De cen trale, die zonder tussenkomst van een telefonisten klanten verbindt met chauffeurs, doorbreekt het monopolie dat de Taxicentrale Amsterdam TCA bezat. Een handvol boze chauffeurs van de TCA bezette kort voor de start enige tijd het kantoor van de concurrent in Amster dam-Noord. Zij wisten af te dwingen dat de directie van TCA vandaag opnieuw over leg pleegt met vergunningver strekker AZAM. De chauf feurs menen dat dit openbaar lichaam voor taxivervoer de vergunning van Taxidirect moet intrekken omdat die te gen de 'wettelijke en fatsoens regels' in is afgegeven. De demonstranten hebben meer protestacties aangekon digd. Zij zullen Amsterdamse chauffeurs die voor Taxidirect gaan rijden het werken onmo gelijk maken, laat een woord voerder weten. Ook zijn de ac tievoerders van plan hotels en restaurants te boycotten die in zee gaan met het nieuwe be drijf. Directeur R. Weingarten van Taxidirect: „Wij hadden protesten verwacht, maar niet in deze vorm." Na de ingebruikname van de centrale kreeg Taxidirect mis leidende telefoontjes binnen. TCA-actievoerders hadden eerder aangekondigd de cen trale 'plat te bellen'. Een chauffeur moest bijstand van de politie vragen omdat hij door agressieve chauffeurs werd achtervolgd. Volgens Weingarten hebben zich inmiddels ruim 150 chauffeurs bij zijn organisatie aangesloten. Zij betalen Taxi direct 2,50 gulden per rit met een maximum van 450 gulden per maand. Die bemiddelings- kosten zijn veel lager dan de duizend gulden die TCA maandelijks vraagt. De nieu we organisatie, die er geen be zwaar tegen maakt dat chauf feurs voor meerdere centrales tegelijk werken, heeft mede werkers in heel Nederland. ANP AMSTERDAM - Automobilisten vanaf 25 jaar hoeven geen motoiTijbewijs.te halen om veilig met een lichte motorscooter (maximaal 125 cc) te kunnen rijden. Een eenvoudige rijproef is voldoende. Dat blijkt uit onderzoek van de Stichting We tenschappelijk Onderwijs Verkeersveiligheid (SWOV). Het merendeel van de automobilisten rijdt niet extra hard of haalt geen andere gevaarlijke toeren met een scooter uit. Jon geren nemen volgens de onderzoekers grotere risico's. Daar om willen ze een minimumleeftijd van 25 jaar voor wie met een autorijbewijs B op een lichte scooter rijdt De uitkomst van de studie is voor de RAI reden bij het Rijk te pleiten voor afschaffen van de regel die voor het rij den van een lichte motorscooter het rijbewijs A verplicht stelt. ANP VOORBURG - Vorig jaar zijn 763 kinderen uit het buitenland door een Nederlands gezin geadopteerd. De kinderen komen vooral uit Colombia, Taiwan, Brazilië en China. De Volksrepubliek is in opkomst, zo blijkt uit het Webmagazi ne van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In 1996 kwa men 15 kinderen uit de Volksrepubliek naar Nederland, vorig jaar 65. Het aantal adopties uit Sri Lanka sterk afgenomen. Van de 661 geadopteerde kinderen in 1995 kwamen er 69 uit Sri Lanka. Vorig jaar was dit teruggelopen tot 10. Twee van de drie kinderen uit het buitenland is jonger dan twee jaar. Een enkeling is ouder dan 8 jaar. ANP GOUDA - Een 36-jarige edelmetaalbewerker uit Utrecht is gistermiddag onwel geworden toen bij werkzaamheden in een bedrijf aan het Stationsplein in Gouda blauwzuur vrij kwam. Het gevaarlijke gas ontstond toen de man kopersul faat toevoegde aan een bad goudcyanide. Het slachtoffer werd al snel na het voorval door collega's uit de werkruimte gehaald en per ambulance naar het Groene Hart Ziekenhuis in Gouda gebracht. Het ontstane gas werd met een afzuiger uit de ruimte verwijderd. ANP ROTTERDAM - Het Openbaar Ministerie in Rotterdjxm heeft gisteren gevangenisstraffen van vijftien maanden tot tiert jaar geëist tegen de leden van een drugssmokkelbende. De groep hield zich volgens het OM lange tijd bezig met het in voeren van cocaïne in vrachtschepen vanuit Colombia. De smokkelbende, die begin dit jaar in Rotterdam werd opge rold, bestaat uit elf leden. De hoofdverdachte is een 48-jarige Rotterdammer. Tegen hem eiste officier van justitie G. Mun- nichs de zwaarste straf plus een boete van 200.000 gulden. De twee 'hulpjes' van de man hoorden beiden vijf jaar cel en een geldboete van 25.000 gulden tegen zich eisen. ANP APELDOORN - Nederlanders eten steeds meer wild. Consu meerden ze in 1994 al ruim 5,5 miljoen kilogram haas, gevo gelte, zwijn, ree en hert; voi'ig jaar was de gezamenlijke wild- consumptie zo'n negen miljoen kilo. De initiatiefnemers van de National Wildweek, die nog tot zondag duurt, vinden de groei van de wildconsumptie 'heel begrijpelijk'. Wild is het meest pure scharrelvlees, stellen de Koninklijke Horeca Nederland, de Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging en de Nedei'landse Bond van Poeliers en Wildhandelai'en. Om aan de vraag naar wild te voldoen moet Nederland zo'n 85 procent van het benodigde vlees importeren. Nederland is overigens het meest wildrijke land van Europa. De dieren kunnen door de gunstige ligging van ons land veel voedsel vinden. ANP oor Martin Ruesink (EN HAAG - Het voorschot van enduizend gulden schadever- oeding dat het ministerie van (efensie betaalt aan een 32-ja- ige Ecuadoraanse vrouw is een ntegrale schuldbekentenis', (at zegt advocaat mr. B. Snoeij, e raadsman van de vrouw die orige maand op Schiphol zou ijn verkracht door een 23-jari- e wachtmeester van de mare- haussee. noeij heeft gisteren per post de oezegging gekregen dat zijn laim volledig wordt toegewe- en. >e verdachte wachtmeester zou e toeriste uit het doorgangs- erblijf van de luchthaven heb- meegenomen naar een oilet, waar hij de vrouw zou ebben verkracht. De ambts- rager zou de geslachtsgemeen- ;hap hebben toegegeven, maar ntkent de verkrachting, olgens Snoeij staat dat laatste iet ter discussie: „De verdachte prak geen Spaans en mijn cli- nte geen Nederlands. Als je in en vreemd land door een gewa- IONSELERSDIJK - De politie eeft gisteren in een kas in Hon- elersdijk (ZH) circa 88.000 lekjes van hennepplanten in ratten aangetroffen, 'ok stonden er 1600 volgroeide lanten. De stekjes leveren vol- ens de politie tussen anderhalf nvijf gulden per stuk op. ANP pende gezagsdrager wordt ge maand mee te gaan, dan ga je mee. Van vrijwilligheid is dus geen sprake. De vrouw kon zich bovendien niet verweren, om dat ze daarmee het risico had gelopen dat de verdachte zou hebben geslagen of een wapen had getrokken", aldus Snoeij. Een woordvoerster van de ma rechaussee heeft geen antwoord op de vraag waarom Defensie de claim van tienduizend gulden vooi'schot op een schadevergoe ding volledig en zonder enige vorm van ondei'handeling uit betaalt. Een integrale schuldbe kentenis? „Dat durf ik niet te zeggen", zegt de woordvoerster. Volgens de zegsvrouw zijn geen disciplinaire maatregelen tegen de werknemer genomen omdat hij in voorlopige hechtenis zit. „Zolang dat het geval is kan ex- geen actie worden onderno men." Schuldbekentenis De Haagse advocaat mr. G. Spong vindt dat het uitkeren van een voorschot niet per defi nitie gelijk staat aan een schuld bekentenis van Defensie. „Ik ken het dossier van die zaak niet, dus ik kan daar inhoude lijk niets over zeggen. Op zich is zo'n uitbetaling opmei-kelijk, maar dat het daarmee automa tisch een schuldbekentenis zou zijn vind ik te ver gaan. Het eni ge dat ik kan bedenken is dat Defensie de affaire zo onver kwikkelijk vindt dat men een redelijk bedrag betaalt om er van af te zijn en zo uit de schijnwerpers van negatieve aandacht te komen", aldus Spong. GPD Advertentie Znap van LEGO. Compleet nieuw bouwsysteem. Al verkrijgbaar in doosjes vanaf 6.95 per stuk. Spaar nu voor 15.- LEGO kassa korting bij al uw V&D aankopen. Op Znap ontvangt u nu dubbele WAGENINGEN - Henri Leuvenink, laborant van Numico Research is aan het werk met hel Or gaan Perfusie Systeem van LangendorffMet dit apparaat is het mogelijk om organen nog enkele uren 'in leven' te houden, nadat ze uit het lichaam zijn verwijderd. In Wageningen werd gisteren de hoofdvestiging van Numico Research geopend, een nieuw industrieel centrum voor weten schappelijk onderzoek, dat is gericht op de medisch-biologische aspecten van voeding. foto Rafael Drent/ANP HILVERSUM - Er komt een ge meentelijk registratiesysteem om de inzameling van kleding in goede banen te leiden. Dit zegt P. Evenhuis van de VAOP, de koe pelorganisatie voor de verwer king van afval van zeker 250 ge meenten. Het systeem moet begin januari bij gemeenten kunnen worden ingevoerd. Uit een onderzoek van de VAOP, dat afgelopen weekeinde naar buiten kwam, bleek dat niet duidelijk is waar een deel van de opgehaalde kleding uiteindelijk tex-echtkomt. Veel kleding ver dwijnt nu vaak voor de handel naar de Dex'de Wereld of het voox-malige Oostblok, terwijl die kleding vaak voor het goede doel is opgehaald. Van de 50 miljoen kilo zou ongeveer 28 miljoen kilo in het grijze circuit belanden. Evenhuis: „Het gaat ex-om dat charitatieve instellingen en commerciële bedrijven de toets der orxkreukbaax-heid kunnen doorstaan Het registratiesys teem moet duidelij k worden wat instellingen of bedrijven precies met hun kleding doen, of ze een voorselectie maken en waar de kilo's uiteindelijk terecht ko men. ANP zie ook pagina 17 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Rekeningrijden zal nauwelijks invloed hebben op mensen die dagelijks op weg naar hun werk of huis in de file staan. Flexibele werktijden zijn een beter instrument om files te rug te dringen. Dat blijkt uit een onderzoek dat in opdracht van het ministerie van Verkeer en Waterstaat is uitgevoerd. Uit studie blijkt dat filerijders (kostwinners zonder kinderen, tweeverdieners met en zoxxder kinderen, mannelijke zakenrij- ders en de woon-wei-kers met kinderen) de auto niet laten staan als ze in de spits moeten betalen. Reden is dat ze geen an dere keus hebben. Veel automo bilisten hebben een strak dag patroon, waardoor ze de spits niet kunnen mijden. Bovendien is het openbaar vervoer lang niet altijd een volwaardig alter natief. Ook zullen veel mensen niet worden afgeschrikt door de prijs van het rekeningrijden (vijf gulden per rit) omdat ze een bovenmodaal inkomen hebben. Volgens een woordvoerster van het ministerie van Verkeer en Waterstaat kan uit het onder zoek niet worden geconclu deerd dat x-ekeningxijden zin loos is in de strijd tegen de files. Ze wijst ex-op dat het instrument er vooral voor moet zorgen dat mensen die niet per se in de spits de weg op hoeven (het recreatie ve verkeer-) een ander tijdstip kiezen. Deze gi'oep is in het on derzoek niet meegenomen. Ook is de verwachting dat meel mensen zullen gaan telewerken en carpoolen als rekeningi'ijden wordt ingevoei'd. Volgende maand begint op de A12 een proef met het rekening rijden. De bedoeling is dat het binnen twee jaar wordt inge voerd op autosnelwegen in de Randstad. ANP van onze redactie binnenland desnoods naar de bestuursrechter te stappen. Volgens Pronk is er geen sprake van een conflict. Hij zou zelf de aanwijzing ook hebben gegeven, omdat Gelderland toevallig de eerste provincie is die een streekplan heeft gemaakt onder de be staande Vinex-i'egelingen. De aanwijzing moet volgens de minister gezien worden als een stap in de discussie tussen Rijk en provincies over het ruimtelijke-ordeningsbeleid. „Het ovei'heidsbeleid moet duidelijk zijn, ook voor de pi'ovincies die volgen. Pronk wilde niet zeggen welke pi'ovincies na Geldei'land moeilijk heden hebben te vrezen. Hij zei wel dat het minis terie van VROM het kassengebied in het Westland ziet als voorbeeld van hoe het niet moet. ANP ARNHEM - Minister Pronk (VROM) wil dat pro vincies en gemeenten zich houden aan de rijksre- gels voor de ruimtelijke ordening (Vinex). Hij wil daarmee voorkomen dat overal in Nederland „pa letachtige gebieden" ontstaan waar wonen, wer ken en recreëren maar door elkaar lopen. Dat zei de minister maandag na afloop van een werkbezoek aan Gelderland. Datgebeurde omdat deze provincie onder het bewind van zijn voor ganger De Boer met het ministei'ie botste over de vaststelling van het px-ovinciaal streekplan. De Boer legde Geldei'land deze zomer een aanwijzing op, waarna het provinciebestuur aankondigde van onze redactie binnenland HILVERSUM (ANP) - Professor David Pinto heeft bedankt voor de VVD. Aanleiding voor die stap is de bijdrage van het VVD-kamerlid Kamp vorige week aan het asielzoekersdebat in de Tweede Kamer. Pinto maakte dat gisteren bekend in het EO-programma Het elfde uur. Pinto, bijzonder hoogleraar aan de Universiteit van Amster dam en dix-ecteur van het Intercultureel Instituut, toonde zich in het openbaar al eerder kritisch over de manier waarop toenmalig WD-leiderBolkestein de minderhedenpi'oblema- tiek in Nederland aan de orde had gesteld. Hij deed in 1997 een vergeefse poging zelf op een vei'kiesbai'e plaats op de kandidatenlijst van de VVD te komen. Pinto was bovendien eei'der al lid van de PvdA en van D66, ANP (Advertentie) Spruiten, net 450 gram 1.69 Bonus voordeel 0.70 Hamlappen, kilo @@0® 16.98 Bonus voordeel 7.00 Ctl Hollandse gatenkaas 45+, kilo 18.90 Bonus voordeel 5.00 Allinson volkoren brood, heel 2.79 Bonus voordeel 0.80 Mona Zacht Luchtig toetje, 03. banaan met chocolade saus, beker 450 ml O OQ 2.99 Bonus voordeel0.70 LU Prince, o.a. fourré choco of vanille, rol 330 gram 2.49 Bonus voordeel 0.50 Mèggi culinaire sauzen, o.a. champignon of peper; per doos 1.59 Bonus voordeel 0.40 Cfi Droë rooi of Droë steen, Zuidafrikaanse wijn, fles 1 liter 7.95 Bonus voordeel 1.50 Amstel Bier pilsener, krat 24 flessen 0.3 liter 17.59 Bonus voordeel 2.64 Lotus keukenpapier met vochtvangers, pak 6 rollen 8.99 Bonus voordeel 3.00 >n Kijk in onze winkel voor nog 400 Bonus aanbiedingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3