Melkert als nieuw soort Bolkestein Adembenemend en dodelijk probleem PZC School als oefenplek sociocratie feiten en meningen Fractieleider zet met onmogelijke eis PvdA aan hoofd van asieldiscussie Arrestatie 20 oktober 1948 dinsdag 20 oktober 1998 door Leo Roggeveen en Hans van Soest Koud twee maanden staats secretaris werd PvdA'er Job Cohen het afgelopen week einde in de hoek getrapt door de man die hem zelf vroeg asielza ken te gaan behartigen in het kabinet. Ad Melkert zette zijn partijgenoot te kijk door Cohen impliciet de schuld te geven van de uit de hand gelopen opvang van asielzoekers. Hoewel Cohen nauwelijks de tijd heeft gehad zich in te wer ken, pleitte PvdA-voorman Melkert voor een veel daad krachtiger optreden van Justi tie. Het gaat de fractieleider van de sociaal-democraten m de Tweede Kamer allemaal niet snel genoeg. Asielzoekers zon der geldige papieren moeten snel worden uitgewezen, de pro cedures moeten korter en deze nieuwe wetgeving moet binnen acht weken al aan het parlement worden voorgelegd. Op het Bin nenhof moet iedereen Cohen hebben horen slikken. Melkert heeft de ophef over de tentenkampen aangegrepen om een punt te scoren en en passant de asieldiscussie (tot nu toe een stokpaardje van de WD) naar zich toe te trekken. Tijdens de formatie hadden PvdA, D66 en WD al besloten de komende vier jaar met nieuwe wetgeving te komen. Ook Melkert was het daar toen mee eens. Enkele maanden later krijgt hij ineens haast en eist hij onmiddellijke actie van Cohen en minister Korthals van Justitie. Hoger spel discussie. De partijen hadden geen zin in een ranzige gedach tewisseling die al snel wordt ge voerd op basis van sentimenten in plaats van argumenten. Het onvermijdelijke gevolg was dat de WD de anderen altijd een slag voor was. De PvdA heeft nu niet willen af wachten tot de WD opnieuw het voortouw zou nemen. Door als een nieuw soort Bolkestein het probleem op de agenda te plaatsen, is Melkert de liberalen dit keer te slim af. De sluwe vos zal afgelopen zondagavond tot Met zijn eis heeft Melkert het onmogelijke gevraagd van Co- hen. Binnen acht weken met nieuwe wetgeving komen, waar de politiek al tien jaar geen raad mee weet. Hoewel de actie van Melkert op het eerste gezicht een ordinaire dolksteek lijkt in de rug van zijn eigen staatsse cretaris, heeft het er alle schijn van dat zijn optreden onderdeel is van een hoger politiek spel. De samenleving lijkt de asiel- problematiek zat. De W.D wist tijdens de verkiezingscampag ne garen te spinnen bij zijn op- vatting dat Nederland veel strenger moet optreden tegen economische vluchtelingen. PvdA en D66 hebben zich altijd terughoudend opgesteld in de door Eric Kok Vandalisme, zinloos geweld, criminaliteit, onverschillig heid en apathie: enkele proble men van de moderne samenle ving. De overheid kijkt steeds naar de school om die proble men aan te pakken. Kinderen moeten weer waarden en nor men leren, moeten weer goede burgers worden. De basisschool kan dat oppak ken, betoogt onderwij sinspec- teur Henk van der Weijden uit Alkmaar. Door leerlingen te la ten oefenen samen besluiten te nemen. Hij noemt dat sociocra tie. Vorige week promoveerde hij op dat onderwerp aan de Universiteit Utrecht. Burgers worden niet geboren, maar gemaakt, door gezin en school. Niet door lessen in bur gerschap of door geklets over respect, gemeenschapszin en gehoorzaamheid. Die termen zijn te hoogdravend. Die deug den zweven wel ergens boven het onderwijs, maar het is niet voldoende. Ze komen ook voor in jeugdbendes, ze kwamen zelfs voor bij de nazi's. En toch waren dat beesten. Nee, kinde ren moeten op school democra tische vaardigheden oefenen, zoals luisteren, gesprekken voe ren, leiden en geleid worden." Dat kan het best, meent Van der Weijden, door op school socio cratie in te voeren. Daarbij heeft iedereen invloed op de besluit vorming. Besluiten worden na melijk alleen genomen als nie mand er overwegend bezwaar tegen heeft. Iedereen, ook de leerling, heeft daarbij invloed op de school. „De kinderen wor den zo medeverantwoordelijk voor hun eigen leefomgeving, en raken er meer bij betrokken. Kees Boeke Van der Weijden haalde het idee van sociocratie bij de onder wijsvernieuwer Kees Boeke (1884-1966) vandaan. De in Alkmaar geboren Boeke werd in Engeland opgeleid tot zende lingvoor de Quakers, een religi euze beweging. Door de Eerste Wereldoorlog werd hij vredes activist en zelfs anarchist. Boe ke haalde zijn kinderen van school en richtte zijn eigen school op in Bilthoven, De Werkplaats Kindergemeen schap. De workers (leerlingen) en medewerkers (leerkrachten) ontwikkelden samen de socio cratische werkwijze. De 54-jarige Van der Weijden kent de werkwijze door en door. Hi] was van 1971 tot 1976 hoofd van De Werkplaats. „.Sociocra tie is een verbeterde vorm van democratie. In een democratie wordt bij meerderheid van stemmen besloten en kan de meerderheid zijn wil opleggen aan de minderheid. Boeke sprak zelfs van een dictatuur van de meerderheid. Zo erg is het niet. Onze overheid houdt rekening met minderheden. Maar als puntje bij paaltje komt, dan kan de minderheid 'overruled' wor den." Sociocratie daarentegen werkt met consent. Een besluit kan al leen genomen worden als nie- zijn genoegen hebben kunnen constateren dat de PvdA opeens de asieldiscussie dicteert. En dat met een onmogelijke eis, omdat iedereen op zijn klompen aanvoelt dat-een wetswijziging niet binnen acht weken is door te voeren. Melkert neemt af stand van het kabinet, zonder dat het iets kost. Geprofileerd Cohen wordt op deze manier niet het vuur aan de schenen ge legd, de eis van Melkert is im mers toch niet in te willigen. Maar de PvdA heeft zich wel slim geprofileerd. Iets waar Melkeils voorganger Wallage absoluut geen oog voor had. Wallage was boven alles loyaal aan het kabinet. Melkert voelt zich minder het verlengstuk van de premier. Het is hem er alles aan gelegen de PvdA weer kleur te geven. Al was het maar om zichzelf te neer te zetten als de natuurlijke op volger van partijleider Kok. Vaak roepen dat 'het niet goed gaat', schept het beeld van een krachtdadig bestuurder. Mel kert heeft veel van Bolkestein geleerd. GPD Asielzoekers verlieten al na enkele dagen het verregende tentenkamp op de heide in Ermelo. foto Cees Mooij/GPD mand er een beargumenteerd en zwaarwegend bezwaar tegen heeft. Zodat er geen weerstand meer tegen bestaat en het hele besluit wordt gesaboteerd. Een voorbeeld uit de praktijk van Van der Weijden: „Een burge meester wilde advies omdat twee scholen moesten fuseren. Hij vroeg wie hij directeur moest maken. Loot erom, zei ik, de twee directeuren zijn allebei evengoed." Gefrustreerd „Maar nee, de burgemeester wilde de beste kiezen. De een is het geworden en de ander raak te gefrustreerd dat hij niet de beste was. Die begon alles tegen te werken om te bewijzen dat hij gelijk had. Dat was niet nodig geweest als bij consent besloten was om te loten. Dan had de ver liezer de uitkomst geaccep teerd." GPD Een boodschap aan het adres van alle Karadziceif en Mladicen, noemde een Luxemburgse minis! ter de arrestatie in Londen van de Chileense ex| dictator Pinochet. Tegenover een Amerikaanse kranf zei hij dat al degenen die worden verdacht van misdal den tegen de menselijkheid, uiteindelijk hun berechl ting niet zullen ontlopen. De vraag is nu of dit optimisi me gerechtvaardigd is Juridisch gezien lijkt de Spaanse onderzoeksrechter die op Pinochet jaagt sterk te staan. De Spaanse we| maakt vervolging wegens volkerenmoord mogelijk^ daarbij maakt het niet uit waar de misdrijven zijn bef gaan. Ook buiten het eigen land mag Spanje dus men| sen vervolgen. Daarbij komt nog dat Pinochet het ver| moorden van Spanjaarden ten laste wordt gelegd. r Prof. dr. E. Hirsch Ballin, hoogleraar internationaal recht aan de Katholieke Universiteit Brabant en oudf minister van Justitie, brengt in dit verband de kwestia terug tot twee vragen: heeft Spanje rechtsmacht en is ef een uitleveringsverdrag? Hij beantwoordt beide beves^ tigend.,Dus volgens het internationaal recht zou uitle| vering kunnen plaatsvinden", aldus de hoogleraar. Diverse juristen hebben inmiddels de Chileense tegenl werping, dat Pinochet een diplomatieke status geniefl en dus onschendbaar is, weggehoond. De amnestie dil werd afgekondigd voor militairen uit de Chileense diet tatuur, geldt alleen in het land zelf. En een diplomatiek paspoort is slechts van waarde als het land waar dl houder zich bevindt, hem ook als diplomaat heeft geaci crediteerd. Pinochet boekte echter uitsluitend eeif weekje Londen om fysiek ongemak te laten verhelpen en niet om een ambassadeurspost of zo te aanvaarden De problemen met de arrestatie van Pinochet - en welf licht zijn geestverwanten- liggen op een ander vlak. Te^ illustratie past een Nederlands voorbeeld. Het OM tj Den Haag wenst dringend te spreken met een Surij: naamse adviseur van staat, die zich behalve met het gei' ven van nuttige tips ook bezig schijnt te houden met dt export van geestverruimende goederen. Maar als de man naar Brazilië reist, blokkeert Buiten,, landse Zaken het uitleveringsverzoek, omdat dat de rel, latie met Brazilië zou bezwaren. Als de verdachte lateir naar een eilandenstaatje reist, werkt het ministerie we mee. Niemand die er van wakker ligt als Trinidad en To bago zich onheus bejegend voelen. Maar de zaal) strandt omdat het eiland de betrekkingen met Surina me belangrijker vindt dan die met het verre Nederlanc De beslissing om uitlevering van lieden van de categof rie-Pinochet te vragen en het besluit aan zo'n verzoek t voldoen, worden meer bepaald door politieke dan juri dische motieven. De Spaanse regering, die de steun ge niet van heden die ooit samenwerkten met een andei dictator en grote economische belangen van Spanje i Chili in gevaar ziet komen, moet nog om uitlevering va}, de voormalige sterke man vragen. Het Verenigd Ko: ninkrijk moet dit dan nog eens honoreren. Enzovoort. Pinochet is nog lang niet in Spanje. Risico 's van lucht met te hoge concentratie fijn stof De lucht in Nederland is als gevolg van milieumaatregelen veel schoner geworden. Maar is, zo vinden wetenschap pers, nog lang niet schoon genoeg. Jaarlijks gaan zo'n 4.000 ouderen eerder dood als gevolg van het inademen van minus cule stofdeeltjes. Kinderen en astmapatiënten ondervinden, eveneens door fijnstof, meer problemen aan hun longen en luchtwegen. Terwijl de gevolgen van langdurige blootstelling nog volstrekt onduidelijk zijn. door Ron Kragten en Marcel van Silfhout Onderzoeker dr. L. van Bree van het Rijks Instituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) in Bilthoven maakt met een uit de losse pols getekende grafiek pijnlijk duidelijk hoe schadelijk de minuscule stof deeltjes of gassen zouden kunnen zijn die onder meer ont staan door industrie, energieop wekking, verkeer en landbouw. Uit zijn grafiek blijkt dat een kleine concentratie fijnstof al leidt tot het vroeger overlijden van ouderen met een relatief zwakke gezondheid. Hoe meer stof per kubieke meter lucht, hoe meer mensen een dag, week of soms zelfs een jaar eer der dood gaan en hoe meer ast mapatiënten en kinderen pro blemen krijgen aan hun longen en luchtwegen. Het tekenwerk van Van Bree kan onwetende inwoners van de Utrechtse wijk Zuilen de stui pen op het lijf jagen. Stofover- last is immers een probleem dat hen al geruime tijd bezighoudt. Millimeters dikke lagen treffen de bewoners keer op keer op hun vensterbanken aan en zit mis schien ook in hun longen, is de gedachte. Of is het soms toeval dat er zoveel klachten zijn over aandoeningen aan de luchtwe gen? Toch, zo simpel is het niet. Het stof dat op de vensterbank ligt, is het probleem niet. „Dat is grof stof en is niet inhaleerbaar. Fi jn stof is niet met het blote oog zichtbaar." De provincie Utrecht liet de stofproblematiek onderzoeken. TNO Milieu, Energie en Proces- innovatie zette op vijf punten in Zuilen meetapparatuur neer om vast te stellen waar het stof van daan komt dat de wijk teistert en om na te gaan of dat stof ook zulke kleine deeltjes bevat dat het schadelijk is voor de ge zondheid. Dr. M. Keuken van de afdeling milieukwaliteit en -analyse van TNO en zijn collega's hebben de filters begin oktober uit de meetapparatuur verwijderd. De komende weken wordt het stof dat ermee is opgevangen bestu deerd en gaan de onderzoekers na of het, zoals bewoners bewe ren, ook inderdaad afkomstig is van bedrijven op industrieter rein Lage Weide. Fijnstof, minuscule stofdeeltjes met een diameter van minder dan tien micrometer (eenhon- derste millimeter), is volgens Keuken een vervelend pro bleem. Hoe kleiner de diameter van de stofdeeltjes, hoe gemak kelijker ze doordringen in de Deken Toch verwacht Keuken niet dat hij in de filters extreem hoge concentraties fijn stof zal aan treffen uit Lage Weide. „Het is een oud industrieterrein, waar bedrijven staan die fijne stof deeltjes uitstoten. Maar het zal waarschijnlijk slechts een frac tie zijn van 'de deken' van fijn stof die toch al over Nederland hangt." Circa vijftig procent van deze 'deken', zo blijkt uit het kers verse RIVM-rapport 'Fijnstof in Nederland: Een tussenbalans', is afkomstig uit het buitenland, zoals de industriegebieden als het Ruhrgebied, het havenge bied bij Antwerpen en het noor den van Frankrijk. Van deze in ternationale deken van fijnstof heeft dus ook Zuilen hinder. De onderzoekers gaan ervan uit dat in grote delen van Neder land meer fijnstof in de lucht zit dan de norm van 40 microgram per kubieke meter als jaarge middelde. Zeker in de Randstad wordt deze norm overschreden. Zo werd bij metingen in de Utrechtse wijk Hoograven in 1995 al een jaargemiddelde vastgesteld van 48 microgram, 20 procent meer dus dan for meel is toegestaan. Naar schat ting leeft volgens de TNO-on- derzoeker 80 procent van de Nederlandse bevolking in lucht met een te hoge concentratie aan fijnstof. De norm van 40 microgram die in Nederland wordt gehanteerd, is volgens RIVM-onderzoeker Van Bree en zijn collega ir. P. Rombout arbitrair. „Bij elke concentratie is er al een effect", zegt Van Bree. „En het is een ge middelde, dus er zijn ook dagen met een gehalte van wel 120 mi crogram in de lucht. Als wordt voldaan aan die 40 microgram, dan kun je stellen dat per jaar 4.000 mensen iets eerder dood gaan dan wanneer ze onder gezondere omstandigheden zouden hebben geleefd. Bij een acute blootstelling aan hoge ge haltes fijnstof moet je dan den ken aan een levensverkorting van een dag, een week of soms, bij langdurige blootstelling misschien ook een of meer ja ren." Wetenschappers in de hele we reld hebben de handen vol aan de fijnstofproblematiek. Ener zijds wordt er alom aangedron gen op strengere normen. De Europese Unie wil per 1 januari 1999 of 2000 zelfs al naar 30 mi crogram per kubieke meter lucht; anderzijds weten de des kundigen nog maar weinig van deze vorm van luchtvervuiling. Een groot probleem is dat fijn stof namelijk overal andere stofdeeltjes bevat. Er is nooit sprake van slechts één stof. Nie mand weet precies wélke deel tjes verantwoordelijk zijn voor de schadelijke effecten op de ge zondheid. De huidige praktijk leert dan ook dat in milieuvergunningen voor individuele bedrijven zel den of nooit bepalingen voorko men die zijn bedoeld om de uit stoot van fijnstof aan banden te leggen. De meeste kennis over fijnstof dateert van de laatste zes jaar en de milieuwetgeving is gewoon nog niet zo ver. Fijn stof is volgens TNO-onder- zoeker Keuken een vervelend restprobleem. Ruim 25 jaar ge leden waren deskundigen voor al gebiologeerd door de uitstoot van zwaveldioxide. De lucht verontreiniging was in sommige delen van de wex'eld, waaronder Londen, zo ernstig dat die leid de tot enorme aantallen zieken huisopnames en sterftes. Sinds dien is er veel gedaan aan om met filters zwaveldioxide terug te dringen. Met succes. Vooral door de ontzwaveling van brandstoffen is de luchtveront reiniging behoorlijk vermin derd. Daarmee waren de gezondheidsproblemen ook minder geworden, maar nog niet voorbij, Vijf tot zes jaar ge leden signaleerden epidemiolo gen plots het verband tussen la ge concentraties fijn stof en gezondheidseffecten. Snelwegen Veel kinderen die dicht bij auto snelwegen wonen met veel vrachtverkeer, kampen met een verminderde longfunctie. Oor zaak zijn de roetdeeltjes (een vorm van fijnstof) die vrijko men door de verbranding van dieselolie. Prof. B. Brunekreef, hoogleraar gezondheidsleer aan de Land bouw Universiteit in Wagenin- gen, heeft dit vastgesteld bij een onderzoek onder schoolkinde ren. Hij is bezig met een vervolg onderzoek waarbij behalve naar kinderen die wonen in de buurt van snelwegen ook wordt gekeken naar kinderen uit de directe omgeving van de lucht haven Schiphol. Het eerste on derzoek vond plaats in opdracht van de provincie Zuid-Holland, die worstelde met de vraag waar op verantwoorde wijze nieuwe bouwlocaties konden worden geprojecteerd. De uitkomst was dat vooral bij kinderen die binnen 300 meter afstand wonen van snelwegen met veel vi'achtverkeer sprake was van een slechtere longfunc tie. Ook hadden die kinderen meer problemen met hun lucht wegen. Biaineki-eef: „Langs snelwegen staan wel geluids wallen, maar die houden lucht- vex'ontreiniging niet tegen." Woningbouw binnen 300 meter van een snelweg is dus niet ^er- antwoord, tex'wijl planologen juist uit zijn op het zo goed mo gelijk benutten van de schaarse ruimte. Onlangs nog bepleitte de beken de stedenbouwkundige Riek Bakker om de 'lege' ruimte tus- Negef-gebied De Veiligheidsraad heeft Isra el en de Arabische staten opge roepen de gevechten in het Negef-gebied te staken. Een bemiddelaar van de Verenigde Naties stelde dat beide partij en verantwoordelijk zijn voor de huidige situatie V eesmokkelaars De Rijkspolitie heeft weer een bende veesmökkelaars on schadelijk gemaakt. De smokkelarij in paarden en koeien kwam aan het licht tij dens een controle voedsel voorziening. Het vee weid over de grens ge bracht door twee boeren knechten uit Baarle-Nassau. Veiling De coöperatieve veilingsver eniging Walcheren zet vaart achter de bouw van een veiling j aan de Nieuwe Vlissingseweg in Middelburg. Zo spoedig mo gelijk wordt een aannemer voor het project gezocht, die kan garanderen dat hij meteen met de bouw begint. Reeds in het vooi"jaar wil men al provi- sorisch kunnen veilen. Oester-export De verzending van oesters' naar Engeland, die tot nu toe j tot tevredenheid stemde, is op eens een heel stuk gedaald. Dit komt doordat de Bx'itten ook! oestex-s uit Frankrijk hebben geïmporteerd, die niet tegen de vorst kunnen. Een bouwvakker aan het werk op de Vinex-locatieLeidsche Rijn bij Utrecht. Woningbouw binnen 300 meter van een snelweg blijkt niet verantwoord, terwijl planologen juist uit zijn op het zo goed mogelijk benutten van de schaarse ruimte. foto Raymond Rutting/ANP sen verkeersknooppunten en fly-overs te benutten voor kan toorbouw. Een gotspe. RIVM- onderzoeker Rombout: „Hoe wil j e de 1 ucht voor de mensen in deze kantoren in godsnaam schoon krijgen? Dat lijkt onmo- gelijk." Opvallend is dat de gezond heidseffecten opmerkelijk min der woiden als je verder van de snelweg komt, aldus Brune kreef. Hij onderschrijft de me ning van de deskundigen van het RIVM dat jaarlijks 4.000 ou deren eerder dood gaan als ge volg van fijnstof. „Het gaat om een zeer gering aantal van de ongeveer 125.000 mensen die jaarlijks dood gaan", zegt hij. „Dat maakt het zo moeilijk om er goed ondei'zoek naar te doen. Als er normaal per dag 340 men sen sterven en bij hoge concen traties luchtverontreiniging 347, dan is het onmogelijk om uit dat totaal de zeven extra sterfgevallen te halen en nader te bekijken. Daarvoor is het aantal te gering." GPD Uitgever: W. F. de Pagter Hoofdredactie: A. L Oosthoek A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie Postbus 18 4380AAVIissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax; (0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur in het weekeinde, verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)472404 Goes: Voorstad 22 4461 KN Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 4537 AK Terneuzen Tel. (0115) 694457 Fax. (0115) 620951 Axel: Nassau straat 15 4571 BK Axel Tel. (0115) 568000 Fax. (0115) 561415 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Grachtweg 23 4301 KJ Zierikzee Tel (0111)454647 Fax (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag-op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14 00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel (0118)484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 95,00, franco per post 125,50; per maand 34,75; per jaar 366,50; franco per post 485,00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag f 1,75, zaterdag/ 2,50 p.st; (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postrek nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab rek. Vlissingen Advertentietarieven: 184 cent per mm; minimumprijs per advertentie 27,60; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities: tarief op aanvraag; voor brieven bureau van dit blad 7,-meer(excl 17,5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag; (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 2