Onderwijs met cultuur 2000 in PZC De Paepe wil zo veel mogelijk kleur brengen in de grijze samenleving PvdA stelt vragen over nauwkeurigheid van begroting Sas Turkeyeweg en Philips weg 60-km-wegen Doorgaand verkeer grootste zorg voor Retranchement Hemelsoet vraagt referendum over Duurzaam Veilig V erzorgingshuizen willen kwart minder energie verbruiken zeeland dinsdag 20 oktober 1998 z 14 Project geeft leerlingen zicht op veranderingen afgelopen eeuw in Zeeland Kermis in Heikant Uitnodiging Rabobank door Henk Postma MIDDELBURG - De nieuwe eeuw brengt voor het onderwijs in Zeeland een groots opgezet cultureel project met zich mee. Voor alle scholen wordt lesma teriaal ontwikkeld dat leerlin gen zicht biedt op veranderin gen die zich de afgelopen honderd jaar in de Zeeuwse sa menleving voltrokken. Dat is de opzet van het project 1900- 2000, een initiatief van LURV, het platform voor leespromotie- activiteiten, en de provinciale welzijnsorganisatie Scoop. Aan alle scholen en culturele or ganisaties in Zeeland zal wor den gevraagd aan het project mee te werken. De organisatie vergt een bedrag van ruim 3,5 ton. Over de financiering vindt over leg plaats met het provinciebe stuur. Dat overweegt zelfs al een provinciaal ambtenaar te belas ten met de coördinatie. „Het gaat om culturele educatie in de meest brede zin", schrijven door Sheila van Doorsselaer SAS VAN GENT - Volgens R. de Meyer (PvdA) is het de vraag of de begroting van de gemeente Sas van Gent over 1999 wel re- eel is. In een schriftelijke vragen- en antwoordronde, ge lijkend op de Algemene Be schouwingen, tussen de partijen en de portefeuille over de begro ting, bleek dat het college van burgemeester en wethouders niet altijd de gevraagde ant woorden konden leveren. Gevolgen van verschillende fi nanciële kwesties moesten nog worden uitgezocht en dat heeft zijn weerslag op de begroting. Zowel De Meyer als F. van Hulle (Gemeentebelangen Groot Sas) vonden sommige antwoorden uitermate vaag. Vooral Van Hulle vroeg zich tijdens de ver gadering van de commissie Fi nanciën gisteravond af waarom niet alle geraamde kosten terug te vinden zijn op de begroting. „We kunnen beter wat ruimer begroten. Wat over is kunnen we gebruiken voor nieuw beleid of in de reservepot stoppen", zei Van Hulle. Wethouder P Bertram en burge meester J. Lonink zeggen de be groting wel degelij k reëel te vin den. Lonink:,,Alles wat we niet zeker weten is opgenomen in de risicoparagraaf." CDA'er R. Bruggeman struikel de over het feit dat de gemeente de twee gangmakers van het project, Nico Out en John Louws. „Met als begrenzing de jaartallen 1900 en 2000 verdie pen doelgroepen zich in hun ei gen tijd en het verleden om te komen tot een beter inzicht in de processen die zich in de loop van de tijd afspelen in de eigen om geving." Het is de bedoeling daarvoor te rade te gaan bij de kunsten en het cultureel erfgoed. Invalshoeken zijn het dagelijkse leven en de leefomgeving van stad en platteland. Een stuurgroep met vertegen woordigers van de belangrijkste instellingen op het gebied van cultuur en onderwijs krijgt de taak zoveel mogelijk organisa ties te enthousiasmeren. De Provinciale Onderwijs Raad heeft inmiddels met belangstel ling kennis genomen van het project. Medewerking Men kenschetste het als 'buiten gewoon ambitieus'. Instellingen als de Hogeschool Zeeland en de Zeeuwse Bibliotheek hebben al medewerking toegezegd. Ko mend voorjaar gaan zo'n drie honderd pabo-studenten op zoek naar materiaal dat in les- koffers kan worden aangeboden aan basisscholen. Het is de be doeling honderd van die leskof- f ers te maken. Voor het voortgezet onderwijs zijn speciale thema's bedacht. Voor havo/vwo is dat 'Liefde en verlangen'. Daarbij zal vooral gebruik worden gemaakt van film en literatuur. Voor vbo/m- avo zijn de leefomgeving, kle ding en omgangsvormen de spe- waarschijnlijk een hoog bedrag aan bouwleges, te verkrijgen door de uitbreiding van zet meel fabriek Cerestar, zal mislo pen. Het beleid dat Sas nu volgt kost volgens Bruggeman de ge meente handenvol geld. De ge raamde opbrengsten van de leges staan dan ook niet in de begroting vermeld. Bruggeman wil zo snel mogelijk ophelde ring over het ondoorzichtige be leid. Diavoordracht in bibliotheek van De Klinge DE KLINGE - De grensover schrijdende samenwerking tus sen de bibliotheken in Hulst en de grensgemeente De Klinge wordt vrijdag 23 oktober kracht bijgezet met een diavoordracht over 'de mens van morgen'. In de Belgische leeszaal vertelt Knack journalist DirkDraulans vanaf 20.00 uur over zijn hache lijke expeditie in het Congo van Kabila en over het leven van de bonobo. Deze chimpansee-achtige apensoort is de naaste verwante van de mens. De voordracht vindt plaats tijdens de week van de openbare bibliotheek die als onderwerp 'Zappen door de we tenschap' kent. VVATERL ANDKERKJE Voor de Turkeyeweg en de Phi- lipsweg geldt vanaf nu een maximumsnelheid van 60 ki lometer per uur. Op beide we genzijn in totaal elf plauteau's aangelegd, is de breedte van de rijbaan versmald tot vier me ter en zijn er zogenaamde rib belstroken aangebracht. De aansluiting van de Turkey eweg op de Philipsweg wordt deze week aangepast. In plaats van een vloeiende aansluiting komen beide wegen haaks op elkaar te liggen, zodat de snel heid ter hoogte van dit kruis punt wordt teruggebracht. Het projectbureau Duurzaam Veilig Verkeer West Zeeuwsch-Vlaanderen hoopt dat de hinder voor het verkeer tijdens deze werkzaamheden tot een minimum zal worden beperkt. Ook in het hele bui tengebied tussen IJzendij ke en Oostburg worden tot en met eind november verkeersrem- mende maatregelen getroffen. De 6 O-kilometerregeling is hier al van kracht. De snelheid in deze gebieden is terugge bracht met het doel het meeste verkeer gebruik te laten ma ken van de hoofdwegen zodat het voornamelijk bestem mingsverkeer betreft dat zich op de plattelandswegen be geeft. foto Peter Nicolai ciale aandachtspunten. Daarbij wordt vooral gebruik gemaakt van video, muziek, afbeeldin gen en teksten. De Hogeschool Zeeland speelt met het eigen cult-projeet in op het initiatief. Aan musea, ar chieven en andere culturele in stellingen wordt gevraagd te reageren met speciale activitei ten en daarmee ook te mikken op volwassenen en toeristen. Verder staat de vervaardiging op stapel van een cd-rom die ook buiten het onderwijs kan wor den gebruikt. door Frank Gijsel RETRANCHEMENT - Bij de uitvoering van het pakket maatregelen, dat in het kader van Duurzaam Veilig in de ker nen Retranchement en Terhof stede genomen dient te worden, zal vooral rekening gehouden moeten worden met het verkeer dat vanuit België door de kern zijn weg zoekt. In het dorpshuis 'd Ouwe Schole werden de ruim dertig aanwezi gen gisteravond in de gelegen heid gesteld hun wensen ken baar te maken met betrekking tot de te nemen verkeersmaat regelen. „Bij de herinrichting zal voor de kern Retranchement vooral het knelpunt van het doorgaande verkeer opgelost moeten worden. Er komt het he le jaar door een flinke verkeers stroom vanuit België op weg naar de Nederlandse kust via Retranchement. Het is belang rijk dat we daar een afdoende oplossing voor zoeken", was de mening van P Basting. Volgens wethouder van de ge meente Sluis-Aardenburg, G. van Daele, is het project helaas aan de verkeerde kant begon nen. Hij vond het jammer dat de grote wegen later aan de orde komen. „Door de lange proce dures komen de stroomwegen pas later aan de beurt. Dat heeft tot gevolg dat eerst de wegen in de kernen aangepakt worden en heeft voor de bewoners een frus trerende factor. Als straks de stroomwegen aangepakt zijn, zullen wellicht de kernen min der belast worden." Als snelheidsremmende midde len zal er niet direct gegrepen worden naar drempels en ande re 'verticale remmers'. „De voorkeur gaat duidelijk uit naar andere maatregelen zoals as- verspringingen en een verstan dig gebruik van materialen en kleuren", aldus Van Daele. Hij gaf aan de in te stellen werk groep het advies de kern iets extra's te geven door het Markt plein een goede invulling te ge ven. „Het kan de-leefbaarheid alleen maar versterken en be vorderen. Laat de geboden kan sen om het plein de functie van ontmoetingsplaats te geven vooral niet voorbij gaan. Dat geeft een meerwaarde aan het dorp. Deze zorg moet voor eej werkgroep een uitdaging zijn. De aanwezigen waren van mg ning dat de aanwezige parkeeJ ruimte te krap is. Vooral in hé toeristenseizoen is dit een groo probleem. Wethouder Van Dae le onderkende dit en deelde ma dat er druk gewerkt wordt aal een oplossing. De bouwkave in de Noordstraat worden ma menteel uitgegeven en de vei wachting bestaat dat volgen jaar de herinrichting van da straat kan plaatsvinden. Fietspad De aanwezigen waren het a over eens dat het nieuwe fiets pad vanuit België een aanwinj is, maar dat een goede aansluj ting op de kern zeer gewenst i Het gemeentebestuur van Sluis Aardenburg is daarover in or! derhandeling met het waten schap 't Vrije van Sluis. Ook dj wegversmalling bij 'd Ouwj Schole dient verbeterd te won den. Voor het inrichten van Re tranchement is een bedrag va drie ton beschikbaar. Clown Slimpie naar Hulst HULST - Clown Slimpie uit Ti^ komt dinsdag 27 oktober mtl zijn eerste lustrumshow naa) Hulst. Vanaf twee uur verzorg hij in zaal Reynaertshof eei spetterende voorstelling. De show zit vol met grappei grollen, liedjes en spelletjes Ook Slimpie's vriendje, Kwek kie de pratende vogel, is van d partij om het feest luister bij 1 zetten. De show is bestemd voo kinderen van vier tot- twaa jaar. In de pauze kan men zie laten schminken. Alle aanwezi gen krijgen een verrassing. Najaarsconcert HOEK - Harmonie Elk Naaj Zijn Krachten (ENZK) houdt oj zaterdagavond 31 oktober vaii af 20.00 uur een najaarsconeeii in de kerk aan de Langestraat. Het repertoire strekt zich ui van klassieke tot jonge compo sities. ENZK nodigt vooral mu ziekliefhebbers uit die zich mis schien willen aansluiten bij d harmonie. door Wout Bareman SAS VAN GENT - Snelheids maatregelen, die onder meer worden getroffen in de ver- keersprojecten Duurzaam Vei lig, moeten eerst worden voor gelegd aan de bevolking. Oud- rodeorijder en ex-smokkelprins Roman Hemelsoet uit Sas van Gent vindt dat een dergelijke peiling het beste kan worden uitgevoerd in de vorm van een referendum. Hij is van plan zijn suggesties voor snelheidsbeperkende én snelheidsbevorderende maatre gelen in te brengen in de discus sie rond Duurzaam Veilig Sas van Gent. De hele aanpak van snelheids- overtreders, de controles en alle mogelijke maatregelen (ver- keerspoorten, drempels en 30 Country-gospel in Terneuzen TERNEUZEN - Countryzanger Diederick Benjaminsz geeft zondag 25 oktober een optreden in wijkcentrum De Triangel aan de Korte Kerkstraat. Deze 'sing-in' van het plaatselij ke Leger des Heils begint om 17 uur. De toegang is gratis. Benja minsz werd vorig jaar uitgeroe pen tot de beste amateur coun- try-gospelzanger van Neder land. Zijn nu 78 jaar oude moe der begeleid steevast de samen zang bij het Heilsleger. HEIKANT - Heikant staat van af zaterdag £4 tot en met dins dag 27 oktober in het teken van de jaarlijkse kermis. Muziekvereniging Heikant ver zorgt een omlijstend program ma in gemeenschapscentrum *t Heike en maakt zaterdag' vanaf 14.30 uur een rondgang door het dorp. Zondag begint om 14.30 uur in 't Heike een schieting op de liggende wip. 's Maandags is er na de traditio nele heilige mis voor de overle den parochianen om 10.30 uur in het gemeenschapscentrum een dansfestijn en vanaf 14.30 uur is er weer een schieting. Om 21.00 uur verzorgt het Jumbo Trio weer de muziek tijdens een dance-party. kilometer-zones) staan He melsoet tegen. „De politie en Veilig Verkeer Nederland zijn een totaal verkeerde weg inge slagen. De politie controleert zich suf op snelheid en alcohol gebruik, terwijl andere, veel belangrijkere zaken blijven lig gen. Het is je reinste geldklop- perij en projecten als Duurzaam Veilig vormen nogeens een extra slokop, zonder dat al die maat regelen tot resultaat leiden." Hemelsoet vindt dat Nederland zich met experimenten als Duurzaam Veilig, zoals zo vaak, roomser toont dan de paus. „In de buurlanden gelden andere regels voor maximumsnelheid en wordt er heel anders gecon troleerd. Op de autowegen in België wordt pas geverbaliseerd als iemand 136 kilometer of har der rijdt. Waarom zou je op de Nederlandse wegen - en daarin word ik gesteund door procu reur-generaal Steenhuis - niet harder dan 120 kilometer mo gen rijden. Waarom ook zou je in deze regio op bepaalde tijden - 's nachts bijvoorbeeld en buiten de spitsuren - niet harder dan die eeuwige 80 kilometer mo gen? Die 80 kilometer is toch geen snelheid voor een normale auto?! Auto's moeten meer toe ren maken, anders vormen ze een bron van luchtvervuiling en dat willen de milieu-organisa ties toch zeker niet..." Hemelsoet trekt de komende maanden ten strijde tegen de 'betutteling van de automobi list'. Hij doet dat niet enkel in het kader van het project Duur zaam Veilig, maar gaat ook Eu roparlementariërs aanschrijven met het verzoek een uniforme snelheidsmaatregel voor heel Europa te bewerkstelligen. NIEUW-NAMEN Vogeltentoonstelling - De Nachtegaal houdt zaterdag 24 en zondag 25 oktober de jaar lijkse vogelexpositie in het ge meenschapscentrum De Kauter. Honderden vogels worden voor af door keurmeesters onder de loep genomen. Zaterdag zijn de dieren van 13.00 tot 21.00 uur te bezichtigen. De expositie is zondag van 10.00 tot 18.00 uur open voor het publiek. Voor de kinderen van de basisschool is een kleurwedstrijd uitgeschre ven. De winnaars worden tege lijk met de uitslag van de ten toonstelling bekend gemaakt. Ludo de Paepe bij de fleurige vlakken waarmee hij het Oostburgse gemeentehuis heeft opgevrolijkt. foto Peter Nicolai door Pascalle Cappetti OOSTBURG - Kunstenaar Lu- do de Paepe uit Sluis zou wel heel Nederland willen beschil deren. De samenleving is hem veel en veel te saai. „Grijze hui zen, grijze lucht, grijze mensen. Nee, het mag allemaal best veel fleuriger." Hij reageert daarom enthousiast op het initiatief van de gemeente Oostburg om de watertoren in Oostburg en de graansilo in Breskens door Johnny Beerens te laten beschil deren en nu ook het trappenhuis onder het stadhuis door De Pae pe zelf. De kunstenaar voltooide on langs het kunstwerk op de bak stenen muren: vrolijke vlakken op een witte ondergrond. Het ontwerp is in samenspraak met de gemeente Oostburg tot stand gekomen. Met de in primaire kleuren geschilderde figuren sluit De Paepe aan op de vormen en kleuren van de glas-in-be- tonramen aan de voorzijde van het gemeentehuis. De gemeente wilde met dit kunstwerk niet al leen de achteringang verfraai en, maar het tevens voor graffi ti-spuiters onaantrekkelijker maken om de muur te beklad den. De Paepe heeft samen met de gemeente gezocht naar de meest graffiti-bestendige lak. „Maar honderd procent garan tie kunnen de fabrikanten niet geven. Met een simpel doekje is het echt niet af te nemen, zeker niet op een bakstenen muur. Dan moet er toch thinner aan te pas komen." Nieuwe verlichting - in overleg met binnenhuisarchitecte Christine Jansen - moet daar naast de donkere entree aan trekkelijker maken, maar tege lijkertijd de jongeren die zich er regelmatig ophouden, op af stand houden. Of dat laatste lukt, is een tweede. „Tijdens het werk had ik veel bekijks van de jongeren. Ze vonden het gewel dig waar ik mee bezig was. Nu is het er tenminste niet meer zo saai, oordeelden ze." Creativiteit Voor De Paepe zelf was dit ook een leuke klus. „Ik houd van groot werken." De Sluissenaar, zoon van een Belgische vader en Chileense moeder, maakt dan ook graag muurschilderingen. In cafés in Sluis en Knokke heeft hij al eerder zijn creativiteit la ten zien. Maar ook op het doek maakt hij zich verdienstelijk. Exposities van olieverfschilde rij en in Parijs, New York en Bar celona gingen voor. Morgen, woensdag, wordt het kunstwerk officieel overgedra gen aan de gemeente. door Denise de Boe MIDDELBURG - Dc verzor gingshuizen in Zeeland gaan bezuinigen op energie. Over vijf jaar moet in de verzorgingshui zen 25 procent minder energie worden gebruikt, 10 procent minder drinkwater, moet 10 procent minder afval ontstaan en 65 procent van het afval wor den hergebruikt. Dit staat in een Regionale Meer Jaren Overeenkomst (RMJO) die op 22 oktober wordt geslo ten tussen de Zeeuwse Vereni ging Ouderenzorg (ZVO), de deelnemende verzorgingshui zen, de Nederlandse Vereniging voor Energie en Milieu (NO- VEM) en de provincie Zeeland. Jaarlijks besteden instellingen tussen de 3 en 3,5 miljoen gul den aan energie en water. De be oogde besparingen in de RMJO zijn mogelijk door beter gebruik te maken van de energie en het water die worden ingekocht. Voor de dienstverlening of het comfort in de huizen zullen de veranderingen geen gevolgen hebben. De ontstane besparin gen komen ten goede van de hui zen zelf. Uit onderzoeken blijkt dat der gelijke besparingen mogelijk zijn. Om de besparingen daad werkelijk te halen, zijn investe ringen nodig in de vorm van bij voorbeeld nieuwe installaties verbeteringen in de uitrustinj en meer aandacht voor behee en onderhoud. Deze investerin gen worden vaak al binnen kor te tij d terugverdiend door de be sparingen. Plet voordeel blijft bovendien vele jaren doorwei ken. Zeeland is niet de eerste provin cie waar een dergelijke overeen komst tot stand komt. Eerder i al een overeenkomst geslote: voor Zuid-Holland, Noord Brabant, Overijssel en Utrech en de regio's Rotterdam en Am sterdam. Het is wel voor he eerst dat intensieve haalbaar heidsonderzoeken aan overeenkomst voorafgaan. Politie flitst 250 hardrijders HULST - Bij snelheidscontrole aan de Absdaalseweg buiter Hulst zijn maandag tweehon derdvijftig overtredingen gei constateerd. j, Negentig bestuurders gingen, maandagochtend tussen 5.40 ei 8.10 uur in de fout. De ander honderdzestig werden zondag middag op het zelfde punt ge flitst. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 151 kilometer pe Op 31 oktober 1998 zal de heer P.J. Cornells, algemeen directeur, afscheid nemen door gebruik te maken van de regeling tot vervroegde uitdiensttreding. De heer Cornelis sluit hiermee een prachtige, bijna 37-jarige carrière af bij de Rabobank Sas van Gent en omstreken. De heer en mevrouw Cornelis wordt op donderdag 22 oktober a.s. van 19.00 uur tot 21.00 uur een afscheidsreceptie aangeboden in Hotel "Au Port", Waterpoortstraat 1 te Philippine. Sas van Gent e.o. Leden, cliënten en vrienden zijn daar van harte welkom om persoonlijk van de heer Cornelis, als algemeen directeur van onze bank, afscheid te nemen. Tevens bent u tijdens deze receptie in de gelegenheid nader kennis te maken met de nieuwe directeur, de heer drs. A.J.M. Peelers. Uw aanwezigheid stellen wij op prijs. Met de Rabobank sta je er niet alleen voor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 28