Nieuw-Othene bereikt Terneuzen Internationale handel op het Zwin PZC PZC Actie voor verhoging minimum inkomen Niet alle bewoners buurt Aardenburg tegen herbouwplan zeeland z13 deconstructie Reuzenhoeksedijk tot ontsluitingsweg is begonnen Symposium Vrede van Munster Politie krijgt cursus integriteit Vandalisme op Abdijplein Duinbrand Cadzand snel geblust n 't Duumpje en Wille staken twist Dichtbundel voor goed doel Stuurgroep zet school kinderen isielzoekers op E'PE9{. OtMZlEït Drankrijders aangehouden dinsdag 20 oktober 1998 HULST - Diverse organisaties hebben de handen ineen gesla gen en zijn een landelijke kaartenactie opgestart voor j verhoging van het minimum inkomen. In het Actiecomité Welvaart is van iedereen, mini mum omhoog! zitten onder an dere vertegenwoordigers van vakbonden, Raad van Kerken, politici en oud-politici en uit keringsgerechtigdenorganisa ties. De bedoeling van de actie is de leden van de Tweede Kamer en minister van Sociale Zaken, Klaas de Vries, onder druk te zetten om de grens van mini mum inkomen en uitkering omhoog te brengen. Volgens hen verkeert ruim 10 procent van alle huishoudens in Neder land in een situatie van be- staansonzekerheid en dat vin den ze onacceptabel. Op 26 november wil het Actie comité een lawine aan brief kaarten bezorgen op de confe rentie over armoede. In Hulst is ook gehoor gegeven aan de ac tie en heeft de werkgroep Uit keringsgerechtigden en Oude ren (UGO) van het FNV het voortouw genomen. De kaar- ten liggen ter ondertekening in De Lieve, de openbare biblio theek, op het kantoor van Maatschappelijk Werk en in de kerken. Mensen die de actie steunen kunnen de voorge drukte kaart opsturen of afge ven bij De Lieve, zodat de steunbetuigingen op het juiste adres terecht komen. por Marcel Modde ERNEUZEN - De wijk Nieuw- Ithene gaat stukje bij beetje leer bij Terneuzen horen. Aan- emerscombinatie Othene is Iaandag begonnen met de re- imstructie van het stukje Reu- mhoeksedijk tussen de Roose- eltlaan en de Vrijheidslaan. ansluitend wordt het bestaan- i kruispunt omgebouwd tot :n rotonde, zodat het nieuwe adsdeel een volwaardige ont- uitingsweg krijgt. De ver achting is dat de werkzaam- eden half april volgend jaar junnen worden voltooid. De leuzenhoeksedijk langs het ou- je buurtschap Othene wordt op pzelfde hoogte gebracht als het juidige talud langs de rijbaan, bdat vanaf de bult bij het uit- fateringskanaal één niveau lordt bereikt. Aan weerszijden pmt een fietspad te liggen. De insluiting met het kruispunt wordt tijdelijk geregeld met een noodweg langs het laatste stuk je van de dijk. Wanneer de volgende ontslui tingsweg wordt aangelegd, is volgens projectleider A van Strien van de Combinatie Othe ne nog niet bekend. „Dat ligt er TERNEUZEN Studiefinanciering - Op het Ter- neuzense Zeldenrust-Steelant- college komen donderdagavond 22 oktober medewerkers van het steunpunt Studiefinancie ring Vlissingen voorlichting ge ven over de studiefinanciering en de OV-jaarkaart. Voor zaken zoals tegemoetkoming studie kosten en lesgeld is extra uitleg nodig. De voorlichtingsavond is vooral bedoeld voor ouders en leerlingen in de examenklassen van alle schooltypen, maar ook andere belangstellenden zijn welkom. Aanvang 19.30 uur. aan hoe snel ze van de gemeente met geld komen voor dat deel." Die weg is in het plan getekend ter hoogte van de scherpe bocht in de Rooseveltlaan bij Ter Schorre en voert over een even eens nog te bouwen brug over het afwateringskanaal recht door de noordelijke flank van de wijk in. Verder moet volgens de planning in 2003 worden be gonnen met de hoofdontslui- tingsweg tussen de rijksweg en de Laan van Othene. Achter het woonwagencentrum langs wordt een kleinere rotonde aan- Verkocht De gemeente is 'zeker niet onte vreden' over de voortgang van het nieuwbouwproject, aldus woordvoerder F. Neve, ook al ligt het bouwtempo lager dan de bedoeling was. Inmiddels zijn 215 woningen uit het plan ver kocht en zijn er nog eens zestig in aanbouw. Volgende maand wordt begonnen met de bouw van het volgende blok van veer tig huizen tussen de Reuzen hoeksedijk (straks Vrijheids laan) en het afwateringskanaal in het verlengde van de zogehe ten Dixielandkade, zodat nog voor de bouwvakvakantie 1999 iets meer de helft van het plan is uitgevoerd. Langs het kanaal wordt de laatste hand gelegd aan drie 'uitkijkposten' in het talud. Debuurtterrasjesworden later nog verder aangekleed met bankjes en een hekwerk. De aannemerscombinatie Othene is verantwoordelijk voor de aanleg van de volledige infra structuur, inclusief beplanting en waterpartijen. oor Frank Gijsel LUIS - De Heemkundige Kring West-Zeeuws-Vlaanderen houdt aterdag 21 november samen met de Heemkundige Kring Sint Gut- lago (B) en het provinciebestuur van West-VIaanderen in de aadskelder van het stadhuis in Sluis een symposium ter herden- üng van de Vrede van Munster in 1648. jijdens dit symposium wordt ingegaan op de betekenis en daarbij pmen de internationale en nationale en regionale aspecten van het redesverdrag aan de orde. Het programma begint om 13.30 uur pet een ontvangst, waarna burgemeester C. J. van Liere van Sluis- lardenburg het welkomstwoord zal uitspreken. Prof. dr. Lade pachter zal een toespraak houden over de Vrede van Munster in de uropese context. Prof. dr. de Schepper zal ingaan op de betekenis an het verdrag voor de beide Nederlanden en het belang van het jerdrag voor het regionaal niveau wordt behandeld door dr. de Kra- )e muzikale omlijsting wordt verzorgd door de Rodanborgh Trou- adours uit Aardenburg. Na afloop is er gelegenheid vragen te stel en aan de inleiders. Het programma wordt afgesloten met een re- eptie. Bouw van een van de drie uitkijkpostosten langs het kanaal in de nieuwe Terneuzense wijk Othene. foto Peter Nicolai DORDRECHT - Duizend medewerkers van het politiekorps Zuid-Holland Zuid volgen op dit moment een cursus integri- teit.Het korps is het eerste dat de cursus op deze grote schaal volgt. Het gaat om een interactieve cursus waarbij normen, waarden en omgangsvormen in het algemeen centraal staan. Aan de hand van nagespeelde situaties uit de praktijk wordt de discussie losgemaakt. De training duurt anderhalve dag. Trainers van het LSOP interviewen daarnaast medewerkers van het korps om een beeld te krijgen van wa t er leeft. De trai ners draaien ook mee in het korps. Over een half jaar volgt een verslag en advies. Korpswoordvoerder P. van Alebeek denkt dat de cursus politiemensen de mogelijkheid geeft 'in de spie gel te kijken'. „Doel is normen en waarden bespreekbaar te maken. Het gaat om professionaliteit." Aanleiding voor het geven van de cursus is een opdracht vap de minister van Bin nenlandse Zaken in 1995. Daarin gaf deze aan dat elk korps in het land het onderwerp integriteit aantoonbaar aan de orde moet stellen „Zuid-Holland Zuid heeft voor deze manier ge kozen." ANP MIDDELBURG - Vandalen hebben in de nacht van zondag op maandag voor duizenden guldens schade aangericht op het Abdijplein in Middelburg. Diverse ruiten van terrasschotten werden vernield. Een winkel aan de Pottenbakkerssingel was het afgelopen weekeinde eveneens doelwit van vernielingen. Er werd een ruit van de winkel vernield en ook een reclamezuil moest het ontgelden. Verder werd een slagboom van het parkeerterrein afgebroken. De schade bedraagt ongeveer tweeduizend gul den. CADZAND - Bij Cadzand is zondagavond omstreeks half ze ven een stuk duin in brand gevlogen. Snel ingrijpen van de plaatselijke brandweer kon voorkomen dat het vuur snel om zich heengreep en grote schade toebracht. De oorzaak was gisteren niet bekend. OOSTBURG - Voorzitter C. Kostense van natuurbescher mingsvereniging 't Duumpje en de Oostburgse wethouder L. Wille, lid van het Bestuurlijk Overleg Duurzaam Veilig Ver keer, hebben de onenigheid over het project die tussen hen was ontstaan, uitgepraat. Aanleiding was het over en weer uiten van ongenoegens over elkaar. De beide partijen lieten elkaar de afgelopen maanden in niet mis te verstane bewoordingen weten hoe er gedacht werd over de aanpak van het project Duurzaam Veilig Verkeer (DW). Kostense en Wille hebben over de problematiek ge sproken en zijn tot de conclusie gekomen dat er meer ideeën zijn die de partijen binden dan scheiden, maar dat de verant woordelijkheden van een gemeente anders liggen dan die van een natuurbeschermingsvereniging. Zowel Wille als Kostense toonden zich tevreden over de af loop van het gesprek. OVEZANDE - Kinderen van basisschool De Zandplaat in Ovezande hebben zelf een dichtbundel geschreven. De op brengst van het boekwerkje is bestemd voor het Lilianefonds, een organisatie die zich bezig houdt met het helpen van ge handicapte mensen in de Derde Wereld. Donderdagavond 22 oktober staan va n 180 0 uur tot en met 2 000 uur voor iedereen de deuren van de school open. Er is een tentoonstelling te zien van de werkjes van de kinderen en er is een verkoopstand van het Lilianefonds. Ook zal er een loterij worden gehouden. 10STBURG - Een stuurgroep poet de opzet van een schooltje [oor maximaal vijftig asielzoe- terskinderen op liet AZC Hede- esse-Cadzand coördineren. laar verwachting krijgen ko- lend voorjaar de eerste vluch- ilingen onderdak in het AZC. >e stuurgroep bestaat uit twee rojectgroepen, waarvan er één ich bezig zal houden met de on- erwijsinhoudelijke aspecten n de andere met de materiële oorzieningen. De school wordt en dependance van de Openba- e Basisschool Breskens. De be prekingen over deze kwestie issen de Medenzeggenschaps- aad (MR) van de school en de emeente verliepen in eerste in- lantie moeizaam. Voor de MR ras dit de reden om de zaak oor te leggen aan de Geschil- ncommissie voor het Onder- rijs. De MR zowel als de ge- ïeente betreuren deze stap chterafInmiddels werken bei- e partijen voortvarend aan de oorbereiding. Het Regionaal 'edagogisch Centrum Zeeland ndersteunt de vorming van de chool. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti M. Modde S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Frank Gijsel SLUIS - Het gemeentebestuur van Sluis-Aardenburg lanceerde enkele weken geleden een ambitieus haven plan om Sluis opnieuw te verbinden met de Noordzee via 't Zwin. De vrees bestaat namelijk dat met de komst van de euro, de openstelling van de grenzen en de aanleg van de Westerscheldetun- nel, het kooptoerisme wel eens in nau we schoentjes kan komen te staan. Het gemeentebestuur hanteert terecht de slogan: 'Regeren is vooruitzien', want naast dit plan voor een hernieuwde aansluiting op de Noordzee, wordt mo menteel eveneens druk gewerkt aan de plannen voor de herinrichting van het winkelcentrum. Geruststellend voor de initiatiefne mers is dat de plannen voor de aanleg van de vaarroute positief zijn onthaald. Het natuurgebied 't Zwin zou hiermee tevens behouden kunnen blijven. Een gebied met een rijke historie. Het Zwin is niet in één keer ontstaan. Het heeft verschillende fasen gehad. De laatste ontwikkelingsfase vond in 1134 plaats. Er woedde een hevige storm vloed langs de Vlaamse kust. Dorpen, kastelen en kerken werden verwoest. Tot zware overstromingen kwam het echter niet. In het niet door dijken be schermde Sincfal kon het water onge hinderd binnenstromen. In de Sincfal werd een diepe geul uitgeschuurd, die liep tot in Damme. De geul werd het ei genlijke Zwin. Een zwin is een met de zeeboord evenwijdig lopende laagte in het strand, die met water gevuld blijft. Rampspoedige overstomingen volgden elkaar op en bereikten hun hoogtepunt op het eind van de twaalfde eeuw. Dui zenden bewoners lieten daarbij het le ven. Het Zwin groeide spoedig uit tot een indrukwekkende zeearm. De groot ste schepen van die tijd liepen met ge mak het Zwin binnen. De zeearm werd beschouwd als een van de beroemdste zeehavens van West-Europa. De zee verbinding reikte niet tot aan de stad Brugge zelf, maar tot Damme. Vanuit Damme moest een kanaal worden ge graven, waarlangs kleinere scheepjes de koopwaar tot in de binnenstad van Brugge konden brengen. Damme bezat wel het stapelrecht. Bedrijvigheid Er heerste een grote bedrijvigheid op het Zwin, die een ongekende rijkdom met zich meebracht. De Venetiërs brachten hun specerijen, de Spanjaar den hun vruchten, de Oosterlingen zout, tarwe en zilver. Leder kwam van uit Denemarken, bijenwas, goud, ko per, tin vanuit Polen. De Engelsen kwa men aanzetten met lood, bier, laken en wol. Halverwege de veertiende eeuw kon- Het Zwin omstreeks de jaren zeventig, met op de achtergrond het laatste schip dat Het Zwin aandeed, de gestrande piraten zender Tijl Uylenspiegel. foto Peter Nicolai den de zeeschepen door verzanding echter Damme niet meer bereiken en dat had tot gevolg dat Sluis de plaats moest innemen als voorhaven van Brugge. Om nog te redden wat er te red den viel probeerde men vanuit Brugge het Grote Gat ten zuiden van Sluis on der water te zetten om de vaargeul zo lang mogelijk onder water te houden. Ze hoopten er een groot volume water uit de Schelde mee aan te voeren, dat de rol van spuikom zou vervullen. Het le verde echter weinig opE r werd ook nog geprobeerd het Zwin op meer recht streekse wijze te verbinden met de Schelde door een kanaal, lopend over Oostburg. Ook dit was geen succes. In het midden van de vijftiende eeuw, toen Sluis bijna tienduizend inwoners telde, ondervonden de schepen door de toenemende verzanding steeds meer moeite om Sluis te bereiken. Het ver zandingsproces ging maar door en om streeks 1600, toen Sluis en de monding van het Zwin werden afgescheiden door de Tachtigjarige Oorlog, ging de economische bedrijvigheid op het Zwin steeds verder achteruit. Daarbij kwam dat door de politieke twisten veel koop lieden hun heil in Antwerpen zochten. Het verval was niet af te wenden en An- werpen verdringt vanaf die tijd Brugge voorgoed. In het midden van de zeven tiende eeuw kan Sluis nog enkel kleine vaartuigen ontvangen en bij het begin van de achttiende eeuw is het Zwin nog slechts een ondiep water met zandban ken. Het loopt van Sluis tot de zee. In 1784 wordt de Hazegraspolder inge dijkt door Philippe Lippens, een van de voorvaderen van de huidige burge meester van Knokke-Heist (B), en spoe dig daarna worden de Zoute-polders ingedijkt. Zo wordt door Lippens het Zoute en een groot gedeelte van Knok- ke op de zee veroverd door indijking. In 1864 is het dan definitief over. De zee haven van Sluis houdt op te bestaan door de inpoldering. De internationale dijk drukt tenslotte zijn eindstempel op de geschiedenis van het Zwin als be vaarbare waterweg. Rest een prachtig natuurgebied. Wellicht kan het gemeentebestuur van Sluis-Aardenburg een gedeelte van de waterweg in ere herstellen met het ha venplan. Maar voor het zover is zal er nog heel wat water door de Zwingeul schuren. door Sheila van Doorsselaer AARDENBURG - De bewoners van Malpertuus en de Brandstraat staan niet allemaal negatief tegenover het plan van de gemeente Sluis-Aardenburg en de Woningbouwvereniging RZVW om de huizen in de twee Aardenburgse straten op te knappen. Hiermee relativeren ze uitspraken van 'buurman' A Besselink, dat een meerderheid van de mensen uit het gebiedje weinig voor de plannen voelt. Wel onderschrijven de bewo ners zeer ontevreden te zijn over de aanpak van de gemeente. Zij moesten de plannen via de pers vernemen en waren liever per soonlijk op de hoogte gesteld. „Ik zal de eerste zijn die zich op geeft voor een nieuwe woning", zegt J. Maas, bewoner van Mal pertuus. „Wees eerlijk, het is hier toch een oude troep, het kan er alleen maar op verbeteren. Ik zeg niet dat ik ontevreden ben over mijn huis, maar een extra slaapkamer is altijd welkom. Besselink spreekt alleen voor zichzelf. Hij is zeker bang dat hij straks meer huur moet gaan be talen. Waarom zou er hier niks mogen veranderen? Ik vind dat Besselink er zeer oubollige ge dachten op nahoudt. De werk wijze van dcgemeente is na tuurlijk niet goed te praten. Ze hadden een vergadering moeten beleggen met de bewoners of op zijn minst een aanschrijving moeten versturen, dan hadden we geweten waar we aan toe zijn." Ook mevrouw Zonneveld van Malpertuus is niet tegen verbe tering van de huizen, maar de gemeente had volgens haar wel wat meer rekening moeten hou den met de gevoelens van de vaak oude bewoners. Ballonnetje Directeur C. Reinhoudt van de RZVW zegt het te betreuren dat er zo heftig gereageerd is op de plannen van de woningbouw vereniging en de gemeente. „Het is voor ons de vraag in wel ke fase van het planningsproces je de bewoners moet inlichten. Als je dat te vroeg doet, als er nog van alles onzeker is, vragen ze zich af wat je hen nu eigenlijk komt vertellen. Nu hebben we alleen nog maar een ballonnetje opgelaten, er is nog niks zeker. Wie weet komt het plan hele maal niet van de grond, omdat we bijvoorbeeld geen bouwver gunning krijgen of omdat er be zwaren komen. We willen bewo ners niet onnodig ongerust maken en vragen bij hen oproe pen zoals waar ze tijdens de ver bouwing naar toe moeten of de hoogte van de verhuissubsidie", zegt Reinhoudt. Het plan, zoals dat bij de com missievergadering is gepresen teerd, behelst het afbreken van de huizen aan Malpertuus en de Brandstraat. Aan Malpertuus staan een tiental oude huisjes, gebouwd in een u-vorm. De hui zen aan de Brandstraat zullen ook worden afgebroken en wor den bijgebouwd aan Malper tuus. De vorm zal dan verande ren in een groter carré, een vierkant, met in het midden een plein. De verandering komt zo wel het wooncomfort als de ver keersveiligheid in het gebied ten goede. Gesprek Ook wethouder G. van Daele zegt met klem dat het slechts een gedachtengang op papier betreft. „We moeten eerst nog bekijken of het plan goed valt in de raad. Als de plannen wat concreter worden, zullen we de bewoners uitnodigen voor een gesprek." Besselink heeft uit onvrede met de wijze van afhan deling door 'de politiek' aanlei ding gezien zijn functie als voorzitter van de PvdA-afde ling West-Zeeuws-Vlaanderen met onmiddelijke ingang neer te TERNEUZEN - Een 28-jarige automobilist uit Terneuzen werd zondagnacht in de Nijver heidsstraat in Sas van Gent aangehouden wegens het rijden onder invloed. Een ademanalyse gaf aan dat de man bijna drie keer meer alco hol had gedronken dan wette lijk is toegestaan. Zijn rijbewijs werd ingevorderd en hij kreeg een dagvaarding voor de recht- bank mee naar huis. In Oost burg werd zondagavond een 57- jarige automobilist uit Knesse- lare aan de kant gezet. Hij blies ruim twee keer de limiet. De Belg kreeg eveneens een dag vaarding uitgereikt en werd een rijverbod van vijf uur opgelegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 27