rocedure Microsoft egonnen PZC Kenianen moeten wijken voor aapjes Terugtocht Serviërs uit Kosovo blijft in nevelen gehuld buitenland opman Bil Gates afwezig 'erdachten van loordpartijen Indonesië de seel afgesneden Personeel Viagrafabriek opstandig WHO voorspelt winst in strijd tegen kanker EU pakt crisis varkens aan Greyhound in Canadese handen Neolithische graven gevonden Rushdie-comités heffen zich op Ophef over spuwende vrouwen Menselijke resten bij McDonald's zou werk iierenbevrijders zijn Clinton wijst voorstel van 'aula Jones af Muiters Georgië geven zich over Oppositie Macedonië claimt zege dinsdag 20 oktober 1998 an onze redactie buitenland fASHINGTON - Veel vuur- erk bracht de eerste dag van rechtszaak tegen Microsoft steren niet. De aanklager na- >ns het ministerie van Justitie krtoonde alleen videobeelden het verhoor van Bill Gates, Jpman van de Amerikaanse iftwareproducent. De multi- iiljardair zelf was gisteren de fote afwezige. Ook de rest van >t proces zal hij niet bijwonen, indaag is het woord aan Mi- isoft dat ervan wordt ver- icht zijn dominante marktpo- ie te hebben misbruikt. Het Dixcern moet zich verdedigen [gen de aanklachten die het IRABAYA - Een woedende ienigte heeft gisteren twee iensen die zij verdacht van lid- iatschap van een bende [ja-moordenaars de keel af- isneden. Dit heeft de Indonesi- ;he politie bekendgemaakt, ilgens het hoofd van politie in stad Malang, kolonel ihartono, hield de mensen massa een politiewagen waarin etwee verdachten zaten aan en leepte het tweetal eruit. Zij buden worden overgebracht (aar een politiebureau. [olgens Suhartono zijn sinds aterdag al zes mensen flie wor- Ien verdacht van betrokken- eid bij de mysterieuze rituele noorden om het leven gebracht. (Wij betreuren deze zes moor- len. Zij waren slechts verdach- en, maar werden slachtoffers, pen de bevolking het recht in ogen hand nam.RTR ministerie van Justitie van de VS samen met twintig staten heeft ingediend. Microsoft wist de afgelopen ja ren met Windows, het bestu ringsprogramma voor personal computers, het overgrote deel van de markt te veroveren. Die bijna monopoliepositie zou het bedrijf niet alleen hebben aan gewend om concurrenten uit te schakelen, maar ook om op an dere markten een toonaange vende rol te kunnen spelen. Kernvraag in de rechtszaak is of de onderneming Windows tegen de wet in nagenoeg onlosmake lijk heeft verbonden met Explo rer, het bladerprogramma voor Internet. Microsoft zou compu terproducenten hebben ge dreigd ze niet meer van Windows te voorzien als ze geen Explorer op hun pc's zouden in stalleren. Dat zou vooral ten koste zijn gegaan van Netscape. Steve Houck, de belangrijkste advocaat van de staat, toonde gisteren op de videobeelden hoe Gates interne bedrijfsstukken kreeg voorgelegd die in strijd zouden zijn met eerdere uitla ting van de Microsoft-topman. Kritiek Microsoft-woordvoerder Jim Cullinan bekritiseerde de rol van staatsadvocaat David Boies die het op video vastgelegde verhoor van Bill Gates afnam. De jurist zou vooral de pers wil len bespelen. Hij klaagde er ook over dat slechts bepaalde delen van het verhoor zijn vertoond. Microsoft zal zich heftig verde digen, liet vice-president Wil liam Neukom van Microsoft gis teren weten De fabrikant voelt niets voor een ingreep van de overheid. Dat zou de markt ver storen, waardoor ondernemin gen niet meer kunnen bewerk stelligen dat de consumentten beschikt over de beste produc ten. KRF/RTR/DPA POCE SUR CISSE - Tweehonderd werknemers van de Amerikaanse farmaceutische onderneming Pfizer Incorporation blokkeer den gisteren de ingang van de vestiging in Poce sur Cisse in Frankrijk. De arbeiders eisten loonsverhoging. Ze willen een groter aan deel van de winst die Pfizer maakt met de productie en verkoop van het potentieverhogende middel Viagra, foto Daniël Janin/EPA van onze redactie buitenland LONDEN - De Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) denkt dat binnen 25 jaar de helft van de gevallen van kanker is te ge nezen met nieuwe medische technologieën. Theoretisch ge zien is al eenderde van de kan kerpatiënten te genezen met de huidige technieken. Om het resultaat te bereiken, moeten de nieuwe technieken en informatie wel op de juiste tijd, de juiste plaats beschik baar en toegankelijk zijn. Hier- voor kan nadrukkelijk een rol liggen voor het bedrijfsleven. Dat zei professor K. Sikora gis teren in Londen bij de lancering van een nieuwe campagne van de WHO tegen kanker. Doel van de wereldwijde cam pagne is het aantal nieuwe ge vallen van kanker fors te ver minderen. In 2020 komen er naar verwachting elk jaar 20 miljoen nieuwe patiënten bij die aan een vorm van kanker lij den. De campagne moet dat aantal met een kwart verminderen. Verder wil de WHO het aantal mensen dat elk jaar aan deze ziekte sterft, terugbrengen van tien naar zes miljoen. Deskundigen verwachten dat in 2020 zeker 70 procent van de kankerpatiënten in ontwikke lingslanden leeft. De WHO riep op tot een wereldwijd gespreide aanpak van de dodelijke ziekte. Daartoe is het volgens de WHO nodig dat deskundigen, regerin gen, industrie (levensmiddelen- farmaceutische en biotechno- logische bedrijven) en verzeke ringsmaatschappijen intensie ver met elkaar samenwerken. De WHO wil bovendien dat alle 191 lidstaten van de Verenigde Naties een nationaal program ma opstellen voor kankerbe strijding. RTR/D PA LUXEMBURG - Een werkgroep van Europese landbouwmi nisters gaat kijken welke mogelijkheden de Europese Com missie heeft om iets te doen aan de malaise in de varkenssec tor. Dat zei minister Apotheker van Landbouw gisteren na afloop van de eerste vergaderdag van de raad van Europese Landbouwministers in Luxemburg. De werkgroep zal zoeken naar andere oplossingen dan de ge- bruikelijke verhoging van de exportsubsidies of regelingen voor de opslag van vlees, zei Apotheker. Het geven van premies voor vroeger slachten geniet de voor keur. Daardoor wordt het aanbod van varkensvlees op de we reldmarkt verkleind. De wereldmarkt voor varkensvlees is momenteel helemaal verstoord. Er is te weinig vraag voor het grote aanbod van varkensvlees door de crises in Azië en Rusland, ANP TORONTO - De Amerikaanse busmaatschappij Greyhound krijgt een andere eigenaar. Het Canadese transportconcern Laidlaw voegt de nieuwe aanwinst toe aan zijn eigen lange- afstandsvervoer. Bedoeling is een onderneming op te bouwen voor busreizen in Canada, de Verenigde Staten en Mexico. Laidlaw legt voor Greyhound ongeveer 650 miljoen dollar op tafel. In de overnamesom zij n ook de schulden van het Amen - kaanse bedrijf meegenomen, zo is gisteren bekendgemaakt. In januari spreken de Greyhound-aandeelhouders zich in een buitengewone vergadering uit over het bod. Greyhound raakte eind jaren tachtig in de problemen door concurrentie van luchtvaartmaatschappijen. KRF/DPA MONTPELLIER - In de omgeving van Mourèze, in het zuiden van Frankrijk, hebben wegenbouwers een grot met zeer goed geconserveerde neolithische graven ontdekt. In de tien vierkante meter grote grot lagen vier schedels met botten, allemaal omcirkeld door stenen De resten werden geïdentificeerd als de beenderen van een vrouw en drie kinderen. De plek kon worden gedateerd dank zij aardewerk en een stenen bij 1De beenderen stammen uit de periode tussen de 1000 en 2000 voor Christus. AFP OSLO - De gezamenlijke Rushdie-comités hebben op een bij eenkomst in Oslo besloten zichzelf op te heffen. Zij vinden unaniem dat hun doel is bereikt nu de Iraanse regering zich onlangs formeel heeft gedistantieerd van het religieuze dood vonnis (fatwa) tegen de Brits-Indiase schrijver. Ook het in 1993 opgerichte Nederlandse Rushdie-comité houdt op te bestaan. De individuele bestuursleden, onder wie voorzitter Adriaan van Dis, nemen de verantwoordelijkheid voor andere activiteiten op het gebied van vrijheid van me ningsuiting en mensermechten van de stichting over. De comités werden opgericht nadat de inmiddels overleden ayatollah Khomeini in 1989 een fatwa over Salman Rushdie had uitgesproken omdat diens boek De Duivelsver-zen gods- lasterlijk zou zijn. ANP ZÜRICH - Twee vrouwelijke kunstenaai's die elkaar lange tijd in het gezicht spuwen, hebben in Zwitserland voor ophef gezoi'gd. Toeschouwers heten hun afkeer blijken. Karin Jost en Regula Kopp besproeiden elkaar vorige week een uur lang met hun speeksel op een plein in Zürich. Zij wil len deze kunstuiting hei'halen in een uitzending van een paxti- culier televisiestation en op een kunstbeurs in Zürich. Jost en Kopp willen volgens de krant Tages-Anzeiger met hun spuwen uiting geven aan hun verdriet. DPA/ANP oor Mare Peeperkorn IRUSSEL - Bij een Brusselse lestiging vaxx McDoixald's is gis- een vuilniszak xnet lenselijke resten op de stoep jangetroffen. Het gaat om half irgane ledematen van eexx vol- 'assen vrouw en een hoofd van :n tweede persoon. Justitie in Irussel houdt ernstig rekening net een actie van het Animal Li gation Froxxt (ALF), een mili- inte dierenbeschermingsclub lie afgelopen maanden aansla- in op fastfood-vestigingen in elgië heeft opgeëist. WASHINGTON - De Ameri- ;aanse president Bill Clinton leeft eexx voorstel van de advo- aten van Paula Jones afgewe- en, om in ruil voor twee miljoen ollar de aanklacht wegens sek- uele ixxtinxidatie te laten vallen. schreef gisteren de Ameri- aanse krant Washington Post. olgens de krant vond Clinton iet bedx*ag van een miljoen dol- av dat hij zelf zou moeten beta- ;n, te hoog. Bovendien wil de 'resident niet in het krijt staan 'ij de New Yorkse multimiljo- lair Abe Herschfeld, geen par- ijgenoot van Clinton, die Jones !en miljoen dollar bood om de aak te laten vallen. )e advocaat van de president, iennet, heeft tot dusver geen te enbod bekendgemaakt. Vol- ens de krant blijft Clinton bij en eerder voorstel om 700.000 lollar te betalen in ruil voor het ntrekken van de aanklacht, iennet zei dat een schikking iog altijd mogelijk is. 5e president heeft steeds ont snel dat hij Jones in 1991 sek- ueel heeft lastiggevallen. De Jacht van Jones, die vroeger als nxbtenaar wex'kte bij Arkans as, de staat waar Clinton gou- 'erneur was, werd afgewezen, 'e zaak zal vandaag in hoger 'eroep worden behandeld door sn hof in Minneapolis. Jones vil dat haar klacht alsnog op de olwox-dt gezet. DPA/RTR Justitiewoordvoerder Colpin spreekt van een 'zeer onsmake lijke gebeurtenis'. De vuilnis zak bevatte een linkerarm met hand, een dijbeen, een rechter voet en een hoofd. De ledematen zijn zo goed als zeker gestolen van een nabijgelegen kerkhof waar recentelijk diverse graven werden opgeruimd. Na een eer ste inspectie concludeerde de gerechtsarts dat één van de lij ken die in het knekelhuis waren bijeengebracht, exact de lede maten mist die bij McDonald's voor- de deur lagen. De li chaamsdelen waren ondanks de lange tijd dat ze onder de grond zaten, nog niet helemaal vergaan. Het hoofd is waar schijnlijk ook afkomstig van het kerkhof. Colpin: „Er zijn zo'n tweeduizend graven geruimd. Al die lijken zijn bij elkaar ge legd. U kunt zich wel indenken wat voor een enorme puzzel het is om het gevonden hoofd te kunnen plaatsen." De menselij ke resten zijn vermoedelijk af gelopen weekeinde van de be graafplaats weggehaald. Justitie vex-denkt het ALF van de lugubere actie. Deze dieren- bevrijdersorganisatie -kwam de laatste tijd volop in het nieuws als de aanstichter van enkele branden bij fastfood-vestigin gen in België. Het in Londen ge vestigde ALF-hoofdkantoor voorspelde toen een nieuwe reeks acties. Zondag demon streerden ALF-sympathisanten nog bij McDonald's in Bx-ussel. De burgemeester van de Brus selse deelgemeente Elsene zegt vorige week brieven te hebben ontvangen waarixx werd ge waarschuwd voor acties bij de McDonald's-vestiging. De fast- foodgigant zegt 'geschokt' te zijn door de vondst van de vuil niszak. Volgens de directie over schrijden dit soort acties de grenzen van het fatsoen. Colpin wijst ieder verband met de 'slager van Bexgen' voorals nog van de hand. Deze serie moordenaar, die zijn vrouwelij ke slachtoffei's in stukken hakt en in vuilniszakken verpakt, is nog steeds niet aangehouden. Het parket in Brussel heeft in middels drie dierenrechtenacti visten korte tijd opgepakt voor verhoor. Het drietal ontkent el ke betrokkenheid. GPD KOETAISI - De Georgische pre- sideixt Sjevardnadze heeft gis teren eexx nieuwe opstand tegen zijn bewind doox*staan. Militai re aanhangers van zijn voorgan ger Gamsachoerdia gaven zich na een muiterij van een dag over aan regerixxgsgetrouwe troepen en zegden toe naar hun kazerne te zullen terugkeren. Bij de ge vechten werd ten minste een re geringssoldaat gedood. De opstandelingen hadden gij zelaars gemaakt, onder wie twee ondex-handelaax'S van Sje vardnadze. Ze werden door de muiters vrijgelaten. De meer dan 200 muitende soldaten ver- ovex-den eerst hun garnizoens plaats Senaki in het westen van Georgië en trokken vervolgens met tanks, pantsexwagens en machinegeweren op naar Koetaisi, de tweede stad van het land. Sjevai'dnadze bracht zijn tx'oe- pen in staat van par-aatheid en dreigde de opstandelingen met de afkondiging van de noodtoe stand en het gebrxrik van ge weld. Uit voorzorg liet hij de bewaking van het x-egerings- hoofdkwartier, het parlement, het omroepcentrum en andere belangrijke gebouwen in de hoofdstad Tbilisi verschexpen. De muiters werden geleid door Akakiy Eliava, een aanhanger van de in 1994 onder mysterieu ze omstandigheden veronge lukte vroegere president Gamsachoex'dia. Volgens parle mentsvoorzitter Zoerab Zjva- ni j a eisten de muiters het herstel van het paxiement uit de tijd van Gamsachoerdia. Sjevardnadze heeft al meerdere muiterijen en aanslagen over leefd. AP Oppositieleiders L. Georgievski (links) en V. Topurkovski, hieven gisteren in Skopje het glas op de ver kiezingsuitslag. foto Boris Grdanoski/AP van onze redactie buitenland SKOPJE - De rechtse oppositie in Macedonië lijkt een grote oveiwinixing te boeken in de eerste ron de van de parlementsverkiezingen, die dit week einde in het Balkanland zijn gehouden. De oppositie sprak van een i'eusachtige winst. „Wij zullen met groot gemak meer dan de helft van de zetels winnen in de tweede ronde", zei voorzitter Tupurkovski van de Democratische Al liantie (DA) gisteren. De DA en de VMRO-DPM- NE van vice-president D imovska besloten voor de verkiezingen een coalitie te voxmen. VMRO-president Georgievski zei dat de eerste uitslagen aangeven dat de coalitie al in de eerste ronde 44 zetels in het 120 zetels parlement zal be machtigen. Meer dan twintig andere kandidaten van beide groeperingen lijken verzekexxl van een zetel in de tweede ronde. De eerste resultaten wij zen op zware verliezen voor Cxvenkovski's Soci aal-Democratische Partij (SDAM). De SDAM geeft toe dat de uitslagen niet veel goeds beloven, maar ze zijn niet zo slecht als de oppositie be weert, zei een woordvoerster. Zij houdt het op twintig zetels voor de oppositiecoalite en zestien voor de SDRA „Wij hebben de slag nog niet verlo ren. Er komt nog een tweede ronde." De twee belangrijkste partijen van de Albanese bevolkingsgroep - de gematigde PDP en de radi cale DPA - zouden samen ongeveer twintig zetels winnen. De tweede ronde is op 1 november. RTR/DPA City OnLine in Zeeland van onze redactie buitenland NAIROBI - Zo'n vijfhonderd mensen ixx een streek in Oost- Kenia hebbexx onder protest in gestemd met een gedwongen verhuizing om een bijna uitge storven apensoort te redden. De uitbreiding van het Tana-xxa- tuurreservaat, die deze week begint, moet de bijna uitgestor ven Rode-Colobusaap van de ondergang redden. HetTana-resexvaatis, vijftig ki lometer van de Keniase kust, één van de kleinste wildparken van Kenia. Het resexvaat is jaren geleden in verval geraakt. Wegen, schuil hutten en ovemachtingsgele- genheden zijn verwaaiioosd en de voortdurende activiteiten van landbouwers binnen de grenzen van het park hebben de apenkolonie geschaad. Het uit- breiden en opknappen van het Tana-reservaat gaat circa vijf jaar duren. Opschudding Een volwassen Rode-Colobus aap is circa 60 centimeter groot en weegt ruim tien kilogramHij heeft roodbruinachtig haar op de kop en donker haar op cle rug. Het beest komt nauwelijks nog voor in Oost-Afrika, behalve in het Tana-reservaat. Wel zijn er nog Rode-Colobusapen in Con go en enkele West-Afrikaanse landen. De hele opex~atie, die wordt be kostigd door de Wereldbank,, heeft onder de dorpelingen bin nen de nieuwe grenzen van het pax'k grote opschudding veroor zaakt. In eerste instantie was ie dereen tegen een verhuizing. Maar volgens de Keniase Dienst voor Wildbeheer zijn ze over stag gegaan 'omdat er een groei end besef ontstond dat het be langrijk is deze zeldzame dieren te behouden'. De bewoners krij gen hun verhuiskosten vergoed. In geen enkel Afrikaans land botsen de belangen van mensen en dieren zo frontaal als in Ke nia. Sinds 1973 groeide de be volking van veertien miljoen naar 22 miljoen inwoners. Tege lijkertijd nam het aantal wild parken toe tot 49. Gevolg is dat dieren en mensen steeds dichter bij elkaar leven. De aanwas leidt ertoe dat dor- pen ontstaan op plaatsen waar de dieren hun migratieroutes hebben. Zo klaagden inwoners van een kleine plaats ten zuiden van Mombassa enkele weken gele den over overstekende olifan ten. Sinds de Keniase Dienst voor Wildbeheer de elektriciteit had uitgeschakeld van het hek rond het nabijgelegen wildpark struinden olifanten in de ach tertuinen xxmd. ANP door Harald Doornbos PRISTINA - Het is volslagen onduidelijk of de Joegoslavi sche president Milosevic al dan niet troepexx terugtrekt uit Kos ovo. Leger- en politiekonvooien rijden af en aan. Soms richting kazernes, andere keren juist te rug naar plaatsen op het platte land waar zich nog Albanese re bellen bevinden. Westerse waarnemers zeggen bet spoor volledig bijster te zijn. De Navo heeft de Serviërs tot 27 oktober de tijd gegeven om zwa re wapens alsmede leger- en po- litie-eenheden texmg te trekken naar hun kazexm.es of naar bui ten Kosovo. Toen zondagavond een stoet van ongeveer 15 tanks en 10 pant servoertuigen van het Joegosla vische leger zich terugtrok van West-Kosovo naar de grens met Macedonië, reden op het zelfde moment 25 tanks en tientallen pantservoertuigen juist naar het Drenica-gebied in het cen trale gedeelte van de provincie. Maar gistermorgen bleek dit he le bataljon weer te zijn verdwe nen, terwijl een groot legei'kon- vooi Kosovo verliet. Later op de dag werden verscheidene tanks van het bataljon weer getra ceerd. Het leger had ze verspreid over het Drenica-gebied, rond om het dorp Komoi'an, op 25 ki lometer ten westen van Pristina Sommige pantserwagens en de 30 millimeter kanonnen, wai'en zichtbaar vanaf omliggende heuvels. Later op maandag x-eden vijf le gertrucks richting Pxistina. Een half uur lateiTeden vier vracht wagens met soldaten juist in de tegenover-gestelde richting. Te gen zonsondergang was hoor baarhoe Servische artillerie na bij Komoran stellingen van de Albanese rebellen bestookte met mortieren. Stoelendans Er lijkt een stoelendans met wa pens en manschappen op gang gekomen nadat Albanese rebel len van het Kosovo Bevrijdings Leger, U£K, de afgelopen dagen vier Servische politieagenten doodschoten. Het door Serviërs gedomineerde Joegoslavische leger en de Servische politie zeggen versterkingen nodig te hebben om de leden van het U£K te bestrijden die zij be schouwen als 'terroristen'. De U£K liet via een van haar com mandanten weten dat 'zolang wij nog politie moeten aanval len, dat betekent dat de politie zicli niet heeft terug getrokken'. Zorgen Ook onder westei'se waarne mers in Kosovo heerst complete verwarring. „Gisteren stond daar nog een tank, vandaag is-ie weg", aldus maandag een Amerikaan van de KDOM-missie (Kosovo Diplo matic Observers Mission), een organisatie die niet verward moet wox-den met de 2000 waar nemers van de OVSE (Organisa tie voor Veiligheid en Samen werking in Europa) waarvan nog maar een klein aantal is ge arriveerd in Kosovo. Turend door een veivekijker zegt de Amerikaan dat hij zich grote zox-gen maakt over het ba taljon dat zondag Kosovo bin nentrok. „We hebben geen flauw idee waar het is, het lijkt wel in rook op gegaan". GPD Meer Oekraïense kinderen met schildklierkanker KIEV - Het aantal gevallen van schildklierkanker onder kinde ren in Oekraïne is na de kern ramp in 1986 in Tsjernobyl aan het toenemen. De Oekraïense minister van gezondheidszorg Andrij Serdjoek maakte dat gis teren bekend. Serdjoek zei dat ongeveer 1030 kinderen schildklierkanker hebben, tegen niet zo lang gele den 800 tot 900. Hij vex-klaarde dat na bespi'ekingen met Sergio Vieira de Mello, coördinator hu manitaire hulpverlening van de Verenigde Naties. Oekraïne ont vangt circa 4,5 miljoen gulden in het kader van een prograrrxma dat wordt gesponsord door de VN en Amerikaanse kankerin stituten. Serdjoek legde een dii-ect ver band tussen de gevallen van schilklierkanker en het ongeluk met de kerncentrale in Tsjerno byl, de ergste kernramp die de wereld tot nu toe trof. De explosie en de daaropvol gende brand veroorzaakten een wolk radioactieve stof, die over delen van de voormalige Sovjet- Unie en Europa woei. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 25