Minder klachten over ambtenaar deurloo verwarm ingsexpo 22-23-24 oktober Cultureel project loodst onderwijs nieuwe eeuw in Nieuwe deuren in Grevelingensluis 14 Raad Middelburg vertrouwt college V arkensmesterij bij Zierikzee moet stallen aanpassen V erzorgingshuizen willen kwart minder energie verbruiken 113) DEURLOO zeeland Wachttijden bij behandeling vergunningen bovenaan lijst ergernissen Symposium Vrede van Munster dinsdag 20 oktober 1998 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het aantal klach ten van burgers over het func tioneren van ambtenaren van de gemeente Schouwen-Duive- land daalt. Dat blijkt uit cijfers van gemeentelijk klachtencoör dinator K. de Vlaam. De meeste ergernis wordt bij de burger ge wekt door (te) lange wachttij den bij de behandeling van aan vragen van bouw- en andere vergunningen. Toen De Vlaam in januari 1997 begon als klachten coördinator was dat binnen de kersverse ge meente Schouwen-Duiveland een compleet nieuwe funktie. „Eerst wilden ze het .ombuds man noemen, maar omdat dat misschien een verkeerde indruk zou geven is gekozen voor de term klachtencoördinator. Ik bepaal niet wie er goed zit en wie fout. Ik probeer het pro bleem op te lossen." De Vlaam behandelde in 1997 in totaal 52 klachten van burgers over ambtenaren. Over 1998 verwacht hij uit te komen op on geveer 45 klagers. „Net na de herindeling kwamen de meeste klachten los", stelt De Vlaam. Daarna raakten de ambtenaren langzaam maar zeker beter op hun nieuwe werksituatie inge speeld. En wie eenmaal bij De Vlaam in 'de beklaagdenbank' had gezeten zette volgens de klachtencoördinator zijn beste beentje voor om herhaling te voorkomen. „Niemand vindt het leuk om klachten over zijn of haar werk te krijgen." Kwetsbaar De Vlaam bemiddelt tussen kla ger en ambtenaar. Zelf is hij ook ambtenaar in dienst van de ge meente Schouwen-Duiveland. Dat maakt zijn positie kwets baar. „Mijn uitgangspunt is dat de klager en de betrokken amb tenaar het probleem dat ze met elkaar hebben zelf oplossen. Ik onderzoek de zaak en zorg dat ze met elkaar om tafel gaan zit ten", stelt de klachtencoördina tor ,,Het is de bedoeling dat we er allemaal iets van leren." Soms kunnen problemen vol gens De Vlaam op een heel simpele manier klachten voor- doorAb van derSluis MIDDELBURG - Met een motie heeft de Middelburgse gemeen teraad maandagavond unaniem het vertrouwen uitgesproken in het college van B en W. Dat ligt momenteel onder vuur door di verse beschuldigingen van de ambtenarenvakbond Abva/Ka- bo. Twee wethouders en de burge meester worden beticht van schofferend en intimiderend ge drag. Tegen burgemeester mr. L. H. B. Spahr van der Hoek loopt een onderzoek na klach tenvan seksuele intimidatie. De gemeenteraad wil met de motie aangeven dat het college de vol ledige steun geniet. De Middelburgse politiek heeft al eerder te kennen gegeven achter het college te staan. Dat gebeurde vorige week na aan dringen van het advies- en orga nisatiebureau Berenschot en het stedenbouwkundig bureau komen worden. Veel van de klachten gaan over trage beant woording van brieven en dito behandeling van aanvragen. De Vlaam: „Ik heb daarom ambte naren aangeraden om de burger in ieder geval te laten weten dat zijn of haai- brief of aanvraag is aangekomen maar dat het - bij- BVR van prof. Riek Bakker. De motie kwam maandagavond niet als een verrassing. De Mid delburgse politiek wil daarmee aangeven dat er in de Zeeuwse hoofdstad geen sprake is van een bestuurlijke crisis en dat een aantal leden van het college van B en W zich niet kan verde digen, zolang er een onderzoek loopt. De gemeenteraad, aldus de motie, heeft geen feiten ge hoord waaruit geconcludeerd kan worden dat het vertrouwen van het ambtelijk apparaat in het college zo ernstig is ver stoord dat de gemeente onbe stuurbaar is geworden. De gemeenteraad vindt dat het beleidsprogramma, inclusief de zogeheten tien strategische pro jecten uitgevoerd moeten wor den. Het bureau Berenschot moet binnen drie weken een rapport publiceren, waarin staat wat er mis is binnen het ambtelij k apparaat en hoe er ge reorganiseerd moet worden. Klachtencoördinator K. de Vlaam: „Door klachten krijgt ambtenaar een spiegel voorgehouden." foto Marijke Folkertsma voorbeeld door ziekte of onder bezetting van een afdeling - wat langer duurt eer ze antwoord krijgen dan eigenlijk normaal. Goede communicatie is heel be langrijk." Oplossingen Negen van de tien keer wordt het probleem tussen ambtenaar en burger opgelost. „Een enkele keer kom je er gewoon niet doorheen. Dan vraag ik het col lege om een uitspraak. Mensen zeggen bijvoorbeeld dat een ambtenaar toezeggingen heeft gedaan. Als die zwart op wit staan is het makkelijk. Als de vermeende toezegging monde ling is gedaan is het het woord van de ambtenaar tegenover dat van de burger: Een klein deel van de klagers blijft met een probleem zitten. Voor hen is het dan nu nog einde verhaal. De Vlaam gaat er van uit dat dat binnen enkele jaren verandert. Er wordt gewerkt aan wat De Vlaam betitelt als 'een externe klachtenregeling'. Die biedt klagers die hun gram niet hebben kunnen halen de mogelijkheid om 'in hoger be roep' te gaan door een onafhan kelijke klachtencommissie om een uitspraak te vragen. De Vlaam verwacht dat een derge lijke externe klachtencommis sie er op Schouwen-Duiveland op z'n vroegst in het jaar 2000 komt. Schouwen-Duiveland in oude ansichten Onder de bevolking van Oosterland had tijdens de Watersnood ramp van 1953 de mening postgevat, dat het zoute zeewater niet hoger zou komen dan het peil tijdens de inundatie in de bange oorlogsjaren. Men waande zich aanvankelijk dan ook betrekkelijk veilig, maar ...waar een mens zich zo al niet in vergissen kan! Het te gendeel bleek al spoedig en kwam genadeloos hard aan. Niet min der dan 65 slachtoffers kreeg het dorp te betreuren. Op het gelui van de noodklok spoedden velen zich naar de iets hoger gelegen kern van het dorp. Anderen zochten een toevlucht op de zol ders. In de polder werden van aandrijvend hout vlotten gemaakt, waarmee men trachtte het dorp te bereiken. Op zondagmorgen tus sen acht en negen uur kwam het water in de dorpskern (Markt- Kerkstraaat) zo hoog te staan dat het steeg tot drie en zelfs drieën eenhalve meter, 's Middags tussen drie en vijf uur zakte het water plotseling. Hoe kwam dat zo ineens? Wel, de Oude Dijk bij Bruinisse was door gebroken en dat betekende het behoud van Oosterland. Maandag 2 februari verschenen de eerste vliegtuigen boven het ondergelopen dorp en omgeving, die rubberboten en levensmiddelen afwierpen. Later vlogen zelfs zestien helikopters boven Duiveland, die weer werden gevolgd door dukws. Met de wentelwieken heeft men veel geïsoleerde mensen kunnen redden' Op bovenstaande foto staat het Marktplein nog blank, maar het water is al ver gezakt. Correspondentie over deze rubriek kan worden gevoerd met C. Pols, postbus 30, 4300, AA Zierikzee. door Piet Kleemans BRUINISSE - Dit voorjaar werden de binnen-ebdeuren van de Grevelingensluis bij Bruinisse vervangen. Deze week gebeurt hetzelfde met de buiten-ebdeuren van de Bruse sluis. Eind van de week moet het karwei geklaard zijn. Tot dat moment kan de sluis niet gebruikt worden door het scheepvaartverkeer. Het werk aan de Grevelingen sluis wordt gedaan in op dracht van de dienstkring Schelde-Rijn van Rijkswater staat. Het gaat volgens H. M. van de Laak, hoofd van de dienstkring, om normaal on derhoud. De sluisdeuren wor den eens in twaalf jaarvervan- gen. Van alle acht sluisdeuren in de Grevelingensluis - vier ebdeu ren en vier vloeddeuren - be staan reserve-exemplaren. Het is derhalve een kwestie van de 'oude' sluisdeuren ver wijderen en de 'nieuwe' erin zetten. De 'oude* deuren wor den vervolgens naar een werk plaats gebracht. Daar worden ze grondig gereinigd, van hun oude verflaag ontdaan en van een nieuwe voorzien. Klaar tot ze over zo'n twaalf jaar weer gewisseld worden met de dan 'oude' sluisdeuren. Door deze manier van werken kan volgens Van de Laak de overlast voor het scheepvaart verkeer tot een minimum beperkt worden. „Erisinprin- cipe een week voor uitgetrok ken. Maai" als het sneller klaar is is dat meegenomen. Hoe sneller hoe beter." De achteneenhalve meter bre de en negen meter hoge sluis deuren wegen ongeveer 45 ton. De stalen gevaartes worden met behulp van een drijvende bok uit him hengsels getild. Deze kan 60 ton tillen. Van de Laak: „Je moet rekenen dat er water in de sluisdeuren kan zitten waardoor ze zwaarder zijn. En het gewicht van de hijsbalk komt er ook bij." Het verwisselen van de binnen- en buitenebdeuren van de Greve lingensluis kost totaal 475.000 gulden. Maandagmiddag werden de reservesluisdeuren alvast naar de goede plaats gevaren. Vandaag wordt met behulp van een drijvende bok begonnen met het verwijderen van de huidige buiten-ebdeuren van de Grevelingensluis. foto Marijke Folkertsma door Peter van den Belt SCHUDDEBEURS - Varkens- mesterij Agri Groep Zeeland BV aan de Lange Blokweg in Zie rikzee moet binnen drie weken de stallen aanpassen. Dit heeft de gemeente Schouwen-Duive land verordonneert naar aanlei ding van de uitkomsten van een onderzoek dat is uitgevoerd door adviesbureau TES. Bij dat onderzoek is gekeken of de mesterij is gebouwd naar de richtlijnen van het groen-label systeem. Dit bleek niet het ge val. „De eigenaar moet binnen de gestelde tijd aantonen dat hij maatregelen neemt. Maar ik kan me best voorstellen dat daar door het aanvragen van offertes iets meer tijd mee gemoeid is. Toch zullen we op korte termijn weer controleren", aldus wet houder G.J. van de Velde-De Wilde (milieu) van Schouwen- Duiveland. Van de Velde verwacht overi gens niet dat de aanpassingen veel effect zullen hebben op de stankoverlast die de inwoners van Schuddebeurs al geruime tijd ervaren. „Zeker niet het ef fect waar de omgeving zich op verheugd." Voor W. Alkemade, voorzitster van de dorpsraad, komt de uit slag van het rapport niet als een verrassing. „Het bedrijf is van A tot Z anders gebouwd dan de ei genaar heeft toegezegd. Wan neer de gemeente tijdens de bouw regelmatig had gecontro leerd, had ze dat al veel eerder kunnen constateren." Acties Alkemade is teleurgesteld dat de dorpsraad geen kopie heeft gehad van de brief die naar Agri Groep Zeeland is verstuurd. „Want nu is het moeilijk om er iets zinnigs over te zeggen. We zijn gewoon bang dat we eeuwig met de stank zullen blijven zit ten. We gaan gewoon door met actievoeren." Volgens bedrijfsleider H. van Dijk van Agri Groep Zeeland is de eerste fase van de verbou wing bijna voltooid. Via ver schillende aanpassingen wordt de ammoniak-uitstoot ver laagd. Hij geeft toe dat dit geen invloed heeft op de stank die het bedrijf verspreidt. „We onder zoeken wel of we binnenkort een experiment kunnen doen met een nieuw systeem. Daarb wordt de lucht die naar buite wordt geblazen gefilterd doo een watergordijn. De stofdeel tjes moeten zo weer neerslaan Wanneer dat werkt, passen w ook de andere stallen aan. W proberen de overlast zo veel mo gelijk te beperken." Vergunningen Dat het bedrijf ook (nog) nie ir voldoet aan de milieuvergun ning heeft de gemeente Schou wen-Duiveland al meerden e: malen toegegeven. De eigenaai van het bedrijf, M. Schepersis heeft eind vorig jaar al de op- e dracht gekregen een nieuwi r vergunning am te vragen. Opu basis van de door hem verstrek- p te gegevens stelde de gemeente f haar conceptvoorwaarden op. il Inwoners van Schuddebeurs hebben daarop bezwaren inge diend. Binnenkort wordt geke-1 ken of de varkensmesterij ook c aan die eisen voldoet. Het rap-1 port van TES en de brief met de t eis tot het doen van de aanpas singen zal als bijlage bij de be handeling van de milieuvergun ning worden gevoegd. H. Broekmeulen i wordt directeur i van Kust VVV t VLISSINGEN - Hans Broek-H meiden, nu nog directeur van dei VW-Noordwijk, zwaait vanaf i> januari de scepter binnen dei nieuwe kust VW Walcheren.! Als hij het over zijn nieuwe werkgebied heeft, zijn de super latieven niet van de lucht. De 'schitterende jachthaven van Veere' maakt deel uit van een kuststrook die toch al 'knus' is en 'de grandeur van vroeger uit ademt'. Vooralsnog wil Broekmeulen niet veel over zijn plannen met deze streek kwijt. Wel weet hij dat de organisatie verder moet automatiseren. Daarnaast kun nen er meer plaatsen voor toe risten komen ('er is hier nog zoveel ruimte'), en de afhanke lijkheid van Duitsers moet om laag. „Stel dat de Duitsers een keer wegblijven, bijvoorbeeld omdat het daar slecht gaat. Dan gaat het hier ook ineens niet meer zo goed." door Denise de Boe MIDDELBURG - De verzor gingshuizen in Zeeland gaan bezuinigen op energie. Over vijf jaar moet in de verzorgingshui zen 25 procent minder energie worden gebruikt, 10 procent minder drinkwater, moet 10 procent minder afval ontstaan en 65 procent van het afval wor den hergebruikt. Dit staat in een Regionale Meer Jaren Overeenkomst (RMJO) die op 22 oktober wordt geslo ten tussen de Zeeuwse Vereni ging Ouderenzorg (ZVO), de deelnemende verzorgingshui zen, de Nederlandse Vereniging voor Energie en Milieu (NO- VEM) en de provincie Zeeland. Jaarlijks besteden instellingen tussen de 3 en 3,5 miljoen gul den aan energie en water. De be oogde besparingen in de RMJO zij n mogelijk door beter gebruik te maken van de energie en het water die worden ingekocht. Voor de dienstverlening of het comfort in de huizen zullen de veranderingen geen gevolgen hebben. Om de besparingen daadwerke lijk te halen, zijn investeringen nodig in de vorm van bijvoor beeld nieuwe installaties, ver beteringen in de uitrusting en meer aandacht voor beheer en onderhoud. Deze investeringen worden vaak al binnen korte tijd terugverdiend door de be sparingen. Het voordeel blijft bovendien vele jaren doorwer ken. Zeeland is niet de eerste provincie waar een dergelijke overeenkomst tot stand komt. Eerder zijn onder meer in Zuid- Holland overeenkomsten geslo ten. Het is wel voor het eerst dat intensieve haalbaarheidson derzoeken aan een overeen komst voorafgaan. SLUIS - In de raadskelder van het stadhuis in Sluis wordt zaterdag 21 november vanaf 13.30 uur een symposium gehouden ter herden king van de Vrede van Munster in 1648. Daarbij wordt ingegaan op de internationale en regionale betekenis van het vredesverdrag. Organisatoren zijn de Heemkundige Kring West-Zeeuws-Vlaanderen, de Heemkundige Kring Sint Guthago (B) en het provinciebestuur van West-Vlaanderen. door Henk Postma MIDDELBURG - De nieuwe eeuw brengt voor het onderwijs in Zeeland een groots opgezet cultureel project met zich mee. Voor alle scholen wordt lesma teriaal ontwikkeld dat leerlin gen zicht biedt op veranderin gen die zich de afgelopen honderd jaar in de Zeeuwse sa menleving voltrokken. Dat is de opzet van het project 1900- 2000, een initiatief van LURV, het platform voor leespromotie- activiteiten, en de provinciale welzijnsorganisatie Scoop. Aan alle scholen en culturele or ganisaties in Zeeland zal wor den gevraagd aan het project mee te' werken. De organisatie vergt een bedrag van ruim 3,5 ton. Over de financiering vindt overleg plaats met het provin ciebestuur. Dat overweegt zelfs al een provinciaal ambtenaar te belasten met de coördinatie. Inzicht „Het gaat om culturele educatie in de meest brede zin", schrijven de twee gangmakers van het project, Nico Out en John Louws. „Met als begrenzing de jaartallen 1900 en 2000 verdie pen doelgroepen zich in hun ei gen tijd en het verleden om te komen tot een beter inzicht in de processen die zich in de loop van de tijd afspelen in de eigen om geving." Het is de bedoeling daarvoor te rade te gaan bij de kunsten en het cultureel erf goed. Invalshoeken zijn het da- t gelijkse leven en de leefomge ving van stad en platteland. Een stuurgroep met vertegen woordigers van de belangrijkste instellingen op het gebied van cultuur en onderwijs krijgt de taak zoveel mogelijk organisa ties te enthousiasmeren. De Provinciale Onderwijs Raad heeft inmiddels met belangstel ling kennis genomen van het project. Men kenschetste het als 'buitengewoon ambitieus'. In stellingen als de Hogeschool Zeeland en de Zeeuwse Biblio theek hebben al medewerking toegezegd. Komend voorjaar gaan zo'n driehonderd pabo studenten op zoek naar materi aal dat in leskoffers kan worden aangeboden aan basisscholen. Het is de bedoeling honderd van die leskoffers te maken. Voor het voortgezet onderwijs zijn speci ale thema's bedacht. Voor havo/vwo is dat 'Liefde en ver langen'. Daarbij zal vooral ge bruik worden gemaakt van film en literatuur. Voor vbo/mavo zijn de leefom geving. kleding en omgangsvor men de speciale aandachtspun ten. De Hogeschool Zeeland speelt met het eigen cult-project in op het initiatief. Aan musea, archieven en andere culturele instellingen wordt gevraagd te reageren met speciale activitei ten en daarmee ook te mikken op volwassenen en toeristen. Verder staat de vervaardiging op stapel van een cd-rom die ook buiten het onderwijs kan wor den gebruikt. de gezelligste manier om wijzer en warmer te worden Tijdens de VerwarmingsExpo in de bedrijfsruimte van Installatiebedrijf Deurloo tonen leveranciers hun nieuwste (dus zuinigste en meest praktische) ideeën op het gebied van behaaglijke warmte. De adviseurs en installateurs beantwoorden al uw vragen, u kunt de collectie designradiatoren bekijken, ontdekken hoe de zon uw woning kan verwarmen, zien hoe u met één systeem kunt verwarmen en koelen, informatie inwinnen over zelfbouwpakketten en talloze ideeën opdoen om energie te besparen. U bent van harte welkom! installatiebedrijf voor (verjkoeling, verwarming, elektro S sanitair Kloosterweg 15 Schuddebeurs Telefoon 0111 416255

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 24