wil bad Dol-Fijn sluiten PZC PZC Noord-Bevelandse brug eist zijn tol Geen nieuwe maatregelen tegen trillingen door verkeer Kloosterweg Wijk werk groeit niet in beleidsplan politie Oosterscheldebekken zeeland 13 dorpsraad Nieuwerkerk maakt zich grote zorgen over bezuinigingsplan ij bewijs kwijt a alcoholrit Leerlingen van Kapelse school jexposeren Politie krijgt cursus integriteit Vandalisme op Abdij plein Duinbrand Cadzand snel geblust Deurbellen in brand Kat beschoten met buks Dichtbundel voor goed doel Uitkijkpost op waterkering 'EV'EOi Oft dinsdag 20 oktober 1998 goor Peter van den Belt lyiEUWERKERK - Het college %n B W van Schouwen-Dui overweegt zwembad lol-Fijn in Nieuwerkerk moge- Ij k per 1 januari 1999 te sluiten. Iet voornemen is een gevolg n de bezuinigingen die de ge beente moet doorvoeren. Per aar moet 1,2 miljoen gulden jrorden bespaard. - Een 35-jarige in woner van Bruinisse werd in de 'Siacht van zondag op maandag de Nieuwe Kooiweg bij Zie- door de politie betrapt op 'lijden onder invloed. man blies 655 microgram al per liter, bijna drie keer als toegestaan. Het rijbe van de man werd ter plaatse ?jngenomen. Hij moet zich. te zij per tijd tegenover de rechter verantwoorden voor zijn ge drag. efKAPELLE - Om te laten zien de leerlingen allemaal heb- geleerd van het portretteke- 'tjuen, houdt de openbare basis De Moolhoek in Kapel le een tentoonstelling. Samen met «twee kunstenaars, ouders en an- belangstellenden hebben cj de scholieren de tentoonstelling lijmet zelfportretten, portretten en karikaturen ingericht. „Het leuke is dat er nu gerichte instructies gegeven kunnen worden. Bovendien krijgt een tekening nu een extra waarde fj omdat die wordt ingelijst", licht schooldirecteur A Weda toe. De amateurschilders J. Hen driks en J. H. M. Wols laten ook werk zien. „Om kinderen te la ten zien dat er mensen zijn die geld verdienen met tekenen, hebben we twee kunstenaars - gewaagd mee te doen", zegt C. de Jong, één van de managers s van de basisscholen in Kapelle. De expositie is te bezichtigen van vrijdag 6 tot en met woens dag 11 november. „Alle portefeuillehouders is ge vraagd een aandeel te leveren. Mewouw Berrevoets is met het voorstel gekomen om zwembad D ol-Fijn te sluiten"erkent wet houder G. J. W. van der Salm (financiën). De betrokken wet houder P. W.Berrevoets-Ringel- berg bevestigt noch ontkent de berichten. „Ik heb daar geen commentaar op. Ik kan alleen zeggen dat ik woensdag een ge sprek heb met de dorpsraad en de gebruikers van het zwem bad." Ook de twee personeelsleden van Dol-Fijn en beheerder M. Reedijk worden woensdag op het gemeentehuis ontboden. Dorpsraad-voorzitter M. Over- beeke van de raad in Nieuwer kerk maakt zich inmiddels grote zorgen. „Wat wil je als je een brief krijgt waarin staat dat er met het oog op bezuinigingen aan gedacht wordt het zwem bad te sluiten. Hetzoubijzonder jammer zijn. Ik hoop dat we er echt over kunnen praten en dat we niet voor het blok worden ge zet. Vlak voor de herindeling heeft de gemeente Duiveland het zwembad nog voor twee ton verbouwd. Het begint er toch op te lijken dat de gemeente bezig is met het leeghalen van de dor pen." Beheer Marco Reedijk van Zwembad Onderdak voert sinds mei dit jaar tevens het.beheer over Dol- Fijn. Officieel heeft hij nog niets van de voorgenomen sluiting vernomen. Reedijk weet dat het zwembad in Nieuwerkerk een begrip is bij de lokale bevolking. „Een groot deel van Nieuwer kerk voelt zich bij het zwembad betrokken. Ik kan me voorstel len dat zo'n besluit niet in goede aarde zal vallen. Aan de andere kant, puur als manager bezien kun je constateren dat het zwembad niet rendabel is. Er moet jaarlijks veel geld bij en in verhouding zijn er erg weinig mensen gebaat bij de voorzie ning. Maar van mij hoeft het niet dicht." Reedijk maakt zich vooral zor gen om de twee personeelsleden in Nieuwerkerk. Zij werken via het uitzendbureau bij de ge meente Als het allemaal waar is, moeten die naar een andere baan uitkijken." De drempel in de Kloosterweg loste overlast door te hard rijden op, maar veroorzaakte ook trillinghinder. foto Marijke Folkertsma door Peter van den Belt BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Schouwen-Duiveland neemt geen verdere maatregelen om de trillingsoverlast op de Kloosterweg in Burgh-Haamstede tegen te gaan. De overlast wordt al twee jaar door het verkeer veroorzaakt, en trad op na aan leg van een verkeersdrempel. Afgelopen zomer heeft de gemeente de drempel aange past, waarna een nieuw onderzoek is uitge voerd. De omwonenden zullen op korte ter mijn op de hoogte worden gesteld van de resultaten. De verhoging op de Kloosterweg, ter hoogte van zorgcentrum Duinoord, werd eind 1996 aangelegd om het verkeer te dwingen rusti ger de rijden. Op zich sorteerde de verkeers drempel (zo'n vijftig meter in lengte) het ge wenste effect. Er kwamen echter andere klachten, van omwonenden, voor in de plaats. Bij het passeren van zwaar verkeer zoals vrachtwagens en bussen gingen voor werpen in de huizen trillen, ontstonden scheuren in de muren en klaagden buurtbe woners over slaapproblemen. Naar aanleiding daarvan werd de verkeers drempel aangepast; de 'helling' ervan werd verflauwd. Daarmee waren de problemen nog niet geheel de wereld uit; de nieuwste metingen geven nog een lichte overschrij ding van de landelijke norm te zien. Het da gelijks gemeentebestuur vindt de deze zo mer gedane aanpassing echter afdoende. Meting Na de aanpassing is door de gemeente Schouwen-Duiveland opnieuw een meting verricht in de woning die het ergst onder de overlast had te lijden. Wethouder C. W. Veer- hoek (verkeer): „Het bleek nog geen hon derd procent. De metingen gaven nog wel een paar piekjes te zien, maar dat is voor ons geen aanleiding om nog meer aanpassingen te doen. Het aanleggen van de drempel was een van de laatste daden van de voormalige gemeente Westerschouwen. Voor overleg was vanwege de herindeling geen tijd meer. Achteraf bezien is dat jammer." Mevrouw E. Hanse (Kloosterweg 22) wacht nog op de resultaten van de metingen. De aanpassingen hebben volgens haar in ieder geval geholpen. „We liggen nog wel eens te trillen in ons bed, maar het is een stuk min der. Of we nu nog meer actie gaan onderne men, weten we niet. Het liefst zien we het verkeersplateau helemaal verdwijnen. We hadden liever gezien dat de auto's een slin gerbeweging hadden moeten maken." Wethouder Veerhoek zegt lering uit de zaak te hebben getrokken. „We zullen in de toe komst heel terughoudend zijn met het aan leggen van verkeersdrempels." DORDRECHT - Duizend medewerkers van het politiekorps Zuid-Holland Zuid volgen op dit moment een cursus integri teit. Het korps is het eerste dat de cursus op deze grote schaal volgt. Het gaat om een interactieve cursus waarbij normen, waarden en omgangsvormen in het algemeen centraal staan. Aan de hand van nagespeelde situaties uit de praktijk wordt de discussie losgemaakt. De training duurt anderhalve dag. Trainers van het LSOP interviewen daarnaast medewerkers van het korps om een beeld te krijgen van wat er leeft. De trai ners draaien ook mee in het korps. Over een half jaar volgt een verslag en advies. Korpswoordvoerder P. van Alebeek denkt dat de cursus politiemensen de mogelijkheid geeft 'in de spie gel te kijken'. „Doel is normen en waarden bespreekbaar te maken. Het gaat om professionaliteit." Aanleiding voor het geven van de cursus is een opdracht van de minister van Bin nenlandse Zaken in 1995. Daarin gaf deze aan dat elk korps in het land het onderwerp integriteit aantoonbaar aan de orde moet stellen. „Zuid-PIolland Zuid heeft voor deze manier ge kozen. "ANP MIDDELBURG - Vandalen hebben in de nacht van zondag op maandag voor duizenden guldens schade aangericht op het Abdijplein in Middelburg. Diverse ruiten van terrasschotten werden vernield. Een winkel aan de Pottenbakkerssingel was het afgelopen weekeinde eveneens doelwit van vernielingen. Er werd een ruit van de winkel vernield en ook een reclamezuil moest het ontgelden. Verder werd een slagboom van het parkeerterrein afgebroken. De schade bedraagt ongeveer tweeduizend gul den. CADZAND - Bij Cadzand is zondagavond omstreeks half ze ven een stuk duin in brand gevlogen. Snel ingrijpen van de plaatselijke brandweer kon voorkomen dat het vuur snel om zich heengreep en grote schade toebracht. De ooi-zaak was gisteren niet bekend. GOES - Bij de politie in Goes zijn de afgelopen dagen meldin gen binnengekomen van in brand gestoken deurbellen. De ze ven gedupeerden wonen in de Alberdastraat en de dr. W. Dreeslaan. In alle gevallen doofde het vuur uit zichzelf. De brandstichting werd steeds in de nacht of de vroege ochtend gepleegd. De politie vraagt mensen die iets verdachts hebben gezien zich te melden. De komende tijd wordt er extra toe zicht gehouden in de wijk. In Goes is een kat met een luchtbuks beschoten. Het dier kwam thuis met het kogeltje in de rug. De 22-jarige eigenares se heeft aangifte gedaan bij de politie. Een dierenarts heeft het kogeltje uit de rug van de kat verwijderd OVEZANDE - Kinderen van basisschool De Zandplaat in Ovezande hebben zelf een dichtbundel geschreven. De op brengst van het boekwerkje is bestemd voor het Lilianef onds, een organisatie die zich bezig houdt met het helpen van ge handicapte mensen in de Derde Wereld. Donderdagavond 22 oktober staan van 180 0 uur to t en met 2 00 0 uur voor iedereen de deuren van de school open. Er is een tentoonstelling te zien van de werkjes van de kinderen en er is een verkoopstand van het Lilianefonds. Ook zal er een loterij worden gehouden. KAMPERLAND - Roompot Re creatie bouwt een prieeltje op de dijk bij de Veerse Dam. Het be drijf heeft daarvoor toestem ming van het dagelijks bestuur van het Waterschap Zeeuwse ei- 1 landen. De bezwaren die Rijkswater staat tegen het plan had, zijn daarmee door het waterschap ongegrond verklaard. Het pri eeltje wordt gebruikt als uit kijkpost voor het plangebied De Banjaard. Ook zal het als ver kooppunt voor de nieuwe va kantiewoningen dienen. „De kwaliteit van de waterkering wordt door het gebouwtje niet aangetast", meent water- schapsvoorlichter A van der Wel. „Bovendien kan het ge makkelijk verwijderd worden." Roompot Recreatie mag het ge bouwtje vijf jaar laten staan. BRUINISSE Films - Het CJV Bruinisse ver toont woensdag 28 oktober drie films in de Kazerne aan de Mo lenstraat in Bruinisse. Om 13.00 uur opent Alice in Wonderland de reeks. Om 15.00 uur volgt de film Asterix en de Helden en om 19.00 uur Flubber. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23 4301 KJ ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P.G.B. van den Belt P. Kleemans A. Molengraaf A.M.L. Pankow P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door A. J. Barth De zomer van 1998 was niet best. Toch was er vaak sprake van een fi leprobleem op de weg van Goes naar Noord-Beveland. De brug op de Zand- kreekdam veroorzaakte vrijwel dage lijks lange rijen wachtend blik. Het was moeilijk om op Noord-Beveland te ko men. Dat vonden ze in 1923 ook. Toenrichtte een aantal inwoners van Noord-Beve land tijdens een op 29 juni te Kortgene gehouden vergadering het Comité van Actie ter verkrijging van betere ver keersmiddelen op, dat aan de vier gemeenten om een geldelijke onder steuning vroeg. Burgemeester en wethouders van Wis- senkerke waren nogal verbaasd over het verzoek, want ze waren niet op de hoogte gesteld van de totstandkoming van het actievoerend gezelschap. Dat bevreemdde het raadslid De Regt zeer, want de burgemeester was toch ook lid van het comité. Niet iedereen vond dat er een financiële bijdrage uit de gemeentekas moest worden verstrekt. De drie Wissenkerk- se bestuurders moesten het een eer vin den om zitting te hebben in dat comité en de kosten zelf maar dragen, 't Ging tenslotte om driekwart cent per inwo ner en dat betekende voor Wissenkerke een uitgave van 27,53. De Noord-Bevelanders beijverden zich in 1924 vooral om een betere veerdienst tussen Kamperland en Veere en tussen Wolphaartsdijk en Kortgene. Mondjes maat gaven Provinciale Staten daar aan gevolg. Er kwamen enkele afvaar ten van en naar Noord-Beveland bij. Van het comité hoorde men vervolgens niets meer. Isolement Het gevoel van isolement bleef echter knagen en zo kwam het in 1933 tot de oprichting van de Vereeniging De Noordbevelandsche Brug. Doelstelling was een betere verbinding met de Zuid- Bevelandse wal. Daarvoor konden, al dus de vereniging, om te beginnen de veertarieven wel omlaag. De overtocht Wolphaartsdijk-Kortgene was zeer winstgevend. Uitbreiding van de dienst en verbetering van de op- en afritten vond men noodzakelijk. De redactie van de PZC was zeer ont stemd en schreef op 2 0 j uli 19 3 3In een te Rotterdam verschijnend dagblad troffen wij het navolgende bericht aan, hetwelk de betrokkenen klaarblijkelijk niet van voldoende belang voor ons op Noord-Beveland zooveel gelezen blad gevonden te hebben om het ook ons ter publicatie toe te zendenwaarna de plannen werden onthuld. De vereniging ging voortvarend van start. Ze verzocht Provinciale Staten om uitbreiding van de veerdiensten. Luchtfoto van de veerhaven van Kortgene. Gemeentebesturen werden bestookt met verzoeken om steun voor de plan nen. Men stelde zelfs beroep.in tegen de weigering van de provincie om conces sie te veiienen voor een autobusdienst tussen Colijnsplaat. en Goes. Tol In -1935 kwamen de eerste plannen voor een brug tussen Wolphaartsdijkse Veer en Kortgene aan de orde. De gemeente raad van Kortgene had er geen bezwaar tegen en was zelfs bereid om de openba re lagere school, die bij invulling van de drugplannen moest verdwijnen, daad werkelijk op te ruimen. Enkele leden vonden de garantstelling voor de brug, die minstens twintig jaar m'oest duren, wel wat lang, maar burge meester en wethouders vonden dat geen bezwaar, omdat de provincie het leeuwendeel van de kosten voor zijn re-- kening zou nemen. Bovendien: de ge bruikers van de brug moesten tol gaan betalen. De gemeenteraad ging akkoord, maar dat bleek in 1936 toch wat lichtzinnig. Gedeputeerde Staten vonden dat Kort gene toch over de brug moesten komen met financiën voor een doorbraak in de Molenweg naar de te bouwen brug. Daar voelden de Kortgeense vroede va deren niet echt voor. Nog steeds be stond er grote sympathie voor de brug plannen en ook wilde Kortgene wel een jaarlijkse bijdrage in de exploitatie le veren op basis van veertienhonderd in woners, maar kosten maken voor de ontsluiting van de brug, dat ging te ver. Als er al extra betaald moesfr worden, dan moesten de andere Noord-Beve- landse gemeentebesturen meebetalen. Er was echter geen sprake van enige consensus tussen de gemeentebesturen van Kortgene, Colijnsplaat, Kats en Wissenkerke. Dam De provincie kreeg het nog knap moei lijk met de plannen. Het Rijk was al even onwillig als de gemeentebesturen waar het de financiering betrof van de brug, die bijna anderhalf milj oen moest gaan kosten. Nu had de vereniging beslist successen geboekt. De veerdiensten waren uitge breid, er voeren grotere boten dan voor heen en in 19 3 9 kwam het ontwerp voor de brug van de tekentafel. Op woens dag 8 mei 1940 vond de aanbesteding plaats. De Tweede Wereldoorlog haalde een dikke streep door de plannen. Ach teraf bezien, was dat misschien maar goed ook. Gevochten Had men de plannen doorgezet, dan was de brug in 1941 of 1942 in gebruik genomen. Bij de bevrijding van Noord- Beveland in 1944 zou er ongetwijfeld zwaar gevochten zijn om de brug tussen Duitsers en geallieerden. Na de Ramp van 1953 ontstond het drie-eilandenplan. Binnen het raam van het Deltaplan kwam in 1960 de Zandkreekdam tot stand, waarmee het isolement van Noord-Beveland tot het verleden behoorde. In een tijdsbestek van vijf jaar kwamen daar de Veerse Dam en de Zeelandbrug bij. Vandaag de dag, met fileproblemen zou je kunnen spreken van een tijdelijk nieuw isolement van Noord-Beveland. Over oplossingen, van een schepenlift tot een extra brug, wordt vooralsnog slechts gepraat. door Mieke van der Jagt GOES - De gemeenten in het Oosterscheldebekken hoeven niet te rekenen op veel meer blauw op straat. In het concept- Districtsplan van de politie staat duidelijk dat slechts 10 procent van de sterkte kan wor den besteed aan wijkwerk. Ne gentig procent van het politie werk gaat zitten in afspraken die op allerlei niveaus zijn ge maakt met netwerken voor bij voorbeeld handhaving in milieu en verkeersveiligheid. Toch gloort er hoop achter de horizon. Er komen meer politie mensen, er is een beleidsomslag naar maatschappelijke integra tie en die kan, naar het oordeel van Districtschef J. Eckhardt van het Oosterscheldebekken, alleen worden verwezenlijkt door een soort wijkaanpak. Tijdens een vergadering van de commissie algemene zaken in Goes kwam Eckhardt uitleggen waarom het districtsplan er niet uitziet als een bundel goede voornemens. Hij wil het be schouwen als een contract met de regio. Dingen die hij niet kan waarmaken, komen er niet in. Bovendien wil Eckhardt geen prioriteiten stellen. Dat is een zaak van de politiek. Wat betreft die negentig procent politietijd waarop al beslag is gelegd, verzekerde de districts chef dat het werkzaamheden zijn waarvan niemand aan het nut twijfelt. Daar is vraag naar, behoefte aan en noodzaak toe. Tekort Dat beloofde uitbreidingen niet direct leiden tot meer blauw op straat, wordt verklaard uit het feit dat er gewoon onvoldoende politieagenten zijn. Ook in an dere districten en regio's blijkt de korpsleiding te trekken aan iedereen die van de politie school afkomt. Het district Oosterscheldebek ken was al zielsgelukkig dat de uren die overbleven bij de over gang van 38 naar 36 uur, konden worden opgevuld met nieuwe mensen. Per saldo is er echter geen uur bijgekomen. De winst van het plan, dat ver der alleen krapte uitstraalt, zit 'm vooral in het feit dat de lei ding het beleid wil ombuigen naar een manier die al jaren op de werkvloer wordt bepleit. Eckhardt gaf toe dat politie mensen veel te veel worden aan gestuurd en dat ze beter func tioneren, meer maatschappelijk integreren als ze bijvoorbeeld 60 procent vastgelegde taken uitvoeren en de rest wijkgericht mogen werken. De mensen die voor 100 procent in de projecten werken, blijken bijvoorbeeld voor 200 procent gemotiveerd. Steun De Goese commissie algemene zaken kon zich wel redelijk vin den in het concept, dat nog in het districtscollege en daarna in het regionaal college moet wor den besproken. Op de vraag of politiemannen niet te schaars en te kostbaar zijn om ze evenementen als wie lerronden en optochten te laten begeleiden, antwoordde de dis trictschef dat juist daar winst te behalen valt. Politie die maat schappelijk wil integreren, moet zich ook eens aan de posi tieve kant van de samenleving laten zien. Bovendien is ook dat begeleidingswerk zinvol. B URGH-HAAMSTEDE Mini-bazar - Verzorgingscen trum Duinoord in Burgh- Haamstede houdt in samenwer king met het Rode Kruis afde ling Westhoek donderdag 29 oktober een mini-bazar. Er zijn activiteiten voor kinderen als sjoelen en een tekenwedstrijd. Ook worden er tweedehands boeken te koop aangeboden en wordt er een kleine rommel markt gehouden. De mini-ba zar vindt 13.30 tot 16.00 uur plaats in de recreatiezaal van Duinoord. ZIERIKZEE Rommelmarkt - De Vrijzinnige Gemeente Zierikzee houdt za terdag 24 oktober een rommel markt in De Beuze in Zierikzee. De verkoping begint om 08.00 uur en duurt tot ongeveer 16.00 uur. De opbrengst van het eve nement is bestemd voor de res tauratie van het dak van de Gasthuiskerk aan het Haven plein in Zierikzee. Die restaura tie staat gepland voor het jaar 2000. Tijdens de rommelmarkt wordt ook aandacht gevraagd voor de hulpactie van de Vrij-' zinnige Gemeente Zierikzee aan Cambodja. Ten bate van die ac tie wordt koffie en thee met cake verkocht. Rond het middaguur kunnen hongerigen er terecht - voor soep.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 23