Hart Goes heeft injectie nodig J Kapellenaar naar EK huisschilderen Buren vlindertuin Kwadendamme tegen horecadeel Cultureel project loodst onderwijs nieuwe eeuw in Wijkwerk groeit niet) in beleidsplan polities OosterscheldebekkeA Verzorgingshuizen straks energiezuinig zeeland 14 Wethouder Linssen ijvert voor verbetering binnenstad Inbraken dinsdag 20 oktober 1998 door Mieke van der Jagt GOES - De Goese binnenstad een probleem? Kom nou! Rij op een zaterdag maar eens over de Ringbaan. Dan barst het van de auto's. Duitsers, Belgen, men sen uit de rest van Zeeland: ie dereen wil naar Goes. Op het gevaar af dat naar een parkeer plaats lang moet worden ge zocht, dat je niet echt kunt op schieten in de winkelstraten en dat je wellicht even moet wach ten om de boodschappen af te rekenen. Goes is razend popu lair. Toch buigen zich commissies speciaal over de binnenstad, steken ondernemers de koppen bij elkaar om knelpunten te in ventariseren en is er een werk groep actief om de functie van de Grote Markt te verbeteren. Dat alles onder de bezielende leiding van C. R. M. M. Linssen, de wethouder bij wie het cen trum apart in zijn portefeuille vermeld staat. „Natuurlijk is Goes populair. Ik heb in een boek gelezen dat de warmte, de diversiteit, de men selijke maat van een oude stad als winkelcentrum het altijd wint van de modernste, met marmer geplaveide, door glas overkapte, chique winkelstraat. Goes heeft alles in zich, maar dat moeten we zo houden. Bo vendien is er nog een heleboel wat er niet uitkomt en laten we eerlijk zijn: er zijn knelpunten en die moeten we het eerst aan pakken." Doel Niet zozeer als knelpunt, maar wel bovenaan het lijstje staat het draagvlak voor een binnen- stadsbeleid. „Iedereen moet we ten waar we met z'n allen, en op dat met z'n allen leg ik de na druk, met die binnenstad naar toe willen. Ik ben op het ogen blik een diaserie aan het samen stellen waarmee ik wil uitleg gen wat ik bedoel met een duurzaam binnenstadsbeleid. Het gaat over kleine en grote dingen Op een gegeven moment moeten de gebruikers van de binnenstad elkaar kunnen vin den in een omschrijving van het doel: dat willen we en zó gaan we het doen. Als cle wil er een maal is. los je praktische bezwa ren ook veel makkelijker op. Uitgangspunt blijven de bijzon dere kwaliteiten van Goes: een compacte binnenstad, veel di versiteit in het aanbod, toegan kelijk en fraai. Alle punten ko men in aanmerking voor verdere versterking." Dat brede draagvlak impliceert ook een omslag in het denken, een mentaliteitsverandering. Bij de ondernemers, maar ook bij de overheid. „Ik zal eens een voorbeeld noemen. De winkel straten zijn smal en ze worden er niet breder op, want er staan prullenbakken, paaltjes, bor den maar ook rekken en recla meborden. Een winkelier die al z'n spullen buiten zet, midden op straat, redeneert alleen maar voor zichzelf. Als mijn koop- waai; mijn winkel, mijn dien sten maar opvallen. Wat echt opvalt, en daarom geloof ik dat het een negatief effect heeft, is dat je niet kunt doorlopen. Je struikelt over de aanbiedingen en dan hoef je ze niet meer." Voetgangersbord Daarover wil Linssen met de ondernemers tot een beleid ko men maar hij steekt ook de hand in eigen boezem. „De gemeente kan ook best een omslag in het denken verdragen. In zo'n zelf de smalle straat moest een voet gangersbord. Welnu: paal in de grond, bord erop geschroefd. Zo 'werd het nog smaller. Had dat niet op een beugel aan de gevel gekund, vroegen we ons af. Nee, vond de ambtenaar, want dat pand was niet van de gemeente. Hij hoefde de winkel maar bin nen te gaan om toestemming te krijgen. Per slot van rekening was dat ook in het belang van die ondernemer." Dat zijn de kleine dingen, maar grote problemen zijn er ook. Bij voorbeeld het feit dat winke liers een heleboel geld stoppen in hun gevels, gevelreclame, lichtbakken en allerlei andere dingen met een snelle omloop tijd. terwijl het mooiste van het pand datgene blijft wat boven de etalage zit. „Goes heeft schit terende panden, maar je ziet ze dikwijls alleen als je naar boven kijkt. Daar komt nog bij dat ze, vanwege de beperkte schaal, moeilijk als bovenwoning kun nen worden gebruikt. We zien winkeliers die duizenden gul dens steken in de etalage, maar die te beroerd zijn om voor een paar centen een gordijntje bo ven te hangen. Om nog maar niet te spreken van het onder houd. De energie die we daarin gaan steken, komt ten goede aan Goes en dus ook aan de Goese ondernemers." Grote Markt Een verhaal apart, en daarom ook een werkgroep apart, is de Grote Markt, nu in gebruik als parkeerplaats, marktplaats, terras en af en toe voor evenen- menten. Een mooi plein met - dat ziet iedereen - veel poten ties. „Veel mensen willen die au to's van de markt hebben, maar daar kiezen we niet voor. We willen niet, zoals in Middelburg, een leeg gat in het centrum. Wat wel kan, is zoveel leuke dingen op de markt zien te krijgen, dat er geen plaats meer is voor au to's. En dan moet er zeker wat aan de inrichting gebeuren. Nu worden de mooiste stukjes Goes nog gescheiden door het plein. De Markt is juist bedoeld om die te binden." Makkelijk is het niet om iets aan de de Grote Markt te doen. De ambulante handel heeft al sinds mensenheugenis een grote vin ger in de pap. „Die gebruikers moeten zich ook kunnen vinden in de plannen, schuiven met standplaatsen. Wellicht moet ook de Korte Kerkstraat, nog steeds een beetje een probleem straat, bij de Markt worden be trokken en ook een stukje Sin gelstraat. Misschien schep je dan wel een beter loopje rond de kerk." Intussen is Linssen met de hele wereld in conclaaf. Met de on dernemers bij de Veste probeert hij een nieuwe lus tussen de Kreukelmarkt en de Stenen Biug tot stand te brengen. Jan en Alleman heeft hij de stad al rondgeleid om het draagvlak te vergroten: de raadscommissie, de diensthoofden en onlangs nog de gemeentewerklui. En als het geld kost? „Ik zeg maar zo, als alle neuzen dezelfde kant op staan, is ook geld alleen een praktisch pro bleem." Wethouder Linssen (derde van rechts) leidt vele betrokkenen door de binnenstad om het draagvlak voor verbeteringen te verbreden. foto Willem Mieras door Denise de Boe MIDDELBURG - De verzor gingshuizen in Zeeland gaan bezuinigen op energie. Over vijf jaar moet in de verzor gingshuizen 25 procent min der energie worden gebruikt, 10 procent minder drinkwater, moet 10 procent minder afval ontstaan en 65 procent van het afval worden hergebruikt. Dit staat in een Regionale Meer Jaren Overeenkomst (RMJO) die op 22 oktober wordt gesloten tussen de Zeeuwse Vereniging Ouderen zorg (ZVO), de deelnemende verzorgingshuizen, de Neder landse Vereniging voor Ener gie en Milieu (NOVEM) en de provincie Zeeland. Jaarlijks besteden instellingen tussen de 3 en 3,5 miljoen gulden aan energie en water. De beoogde besparingen in de RMJO zijn mogelijk door beter gebruik te maken van de energie en het water die worden ingekocht. Voor de dienstverlening of het comfort in de huizen zullen de veranderingen geen gevolgen hebben. Uit onderzoeken blijkt dat dergelijke besparingen moge lijk zijn. Om de besparingen daadwerkelijk te halen, zijn investeringen nodig in de vorm van bijvoorbeeld nieuwe installaties, verbeteringen in de uitrusting en meer aan dacht voor beheer en onder houd. Deze investeringen wor den vaak al binnen korte tijd terugverdiend door de bespa ringen. Het voordeel blijft bo vendien vele jaren doorwer ken. door Mieke van der Jaqt GOES - De gemeenten in het Oosterscheldebekken hoeven niet te rekenen op veel meer blauw op straat. In het concept- Districtsplan van de politie staat duidelijk dat slechts 10 procent van de sterkte kan wor den besteed aan wijkwerk. Ne gentig procent van het politie werk gaat zitten in afspraken die op allerlei niveaus zijn ge maakt met netwerken voor bij voorbeeld handhaving in milieu en verkeersveiligheid. Toch gloort er hoop achter de hori zon. Er komen meer politiemen sen, er is een beleidsomslag naar maatschappelijke integratie en die kan, naar het'oordeel van Districtschef J. Eckhart van het Oosterscheldebekken, alleen worden verwezenlijkt door een soort wijkaanpak. Tijdens een vergadering van de commissie algemene zaken in Goes kwam Eckhart uitleggen waarom het districtsplan er niet uitziet als een bundel goede voornemens. Hij wil het be schouwen als een contract met de regio. Dingen die hij niet kan waarmaken, komen er niet in. Bovendien wil Eckhart geen prioriteiten stellen. Dat is een zaak van de politiek. Wat betreft die negentig procent politietijd waarop al beslag is gelegd, verzekerde de districts chef dat het werkzaamheden zijn waarvan niemand aan het nut twijfelt. Daar is vraag naar, behoefte aan en noodzaak toe. Tekort Dat beloofde uitbreidingen niet direct leiden tot meer blauw op straat, wordt verklaard uit het feit dat er gewoon onvoldoende politieagenten zijn. Ook in an dere districten en regio's blijkt de korpsleiding te trekken aan iedereen die van de politie school afkomt. Het district Oosterscheldebek ken was al zielsgelukkig dat de uren die overbleven bij de over gang van 38 naar 36 uur, konden worden opgevuld met nieuwe mensen. Per saldo is er echter geen uur bijgekomen. De winst van het plan, dat ver der alleen krapte uitstraalt, zit 'm vooral in het feit dat de lei ding het beleid wil ombuigen naar een manier die al jaren op de werkvloer wordt bepleit. Eckhart gaf toe dat politiema sen veel te veel worden aanjfoo stuurd en dat ze beter functf- neren, meer maatschappelni integreren als ze bij voorbeen 60 procent vastgelegde takfels uitvoeren en de rest wijkgeriqol mogen werken. De mensen djk voor 100 procent in de projectiel werken, blijken bijvoorbeaar voor 200 procent gemotiveerdLei Steun h De Goese commissie algemei zaken kon zich wel redelijk viT" den in het concept, dat nog fa het districtscollege en daamaf* het regionaal college moet wou den besproken. Op de vraag politiemannen niet te schaapB en te kostbaar zijn om ze evenk-c menten als wielerronden en ojia tochten te laten begeleiden, anj,p woordde de districtschef dfifc juist daar winst te behalen vaijj Politie die maatschappelijk \\f)t integreren, moet zich ook eeifco aan de positieve kant van de s%o menleving laten zien. BoveiLj dien is ook dat begeleiding^ werk zinvol. di Niet afbetaalde vrachtauto in i. beslag genomen BORSSELE - De mareehaussö^ heeft zondag op de FinlandwejK in Borsele een vrachtauto ujw Macedonië in beslag genomeijb Omdat vermoed werd dat er iet)n niet klopte met het kentekens* werd navraag gedaan. je Daarbij bleek dat een transjt' portbedrijf uit Rijksbergen did truck in 1995 verkocht hadd maar nog 17 mille tegoed hajn van de toenmalige koper. e Het transportbedrijf was daar- om officieel nog eigenaar en haqi het voertuig nooit ter export aangemeld bij de Rijksdienst voor het wegverkeer. De chauf feur van de auto kreeg een pro) ces-verbaal. Het transportbei] drijf zal beslag laten leggen op de vrachtauto om via de rechte) alsnog aan zijn geld te komen. GOES Bingo - De buurtsoos 'Jan Lig^ thart', aan de Bergweg in Goes, houdt op woensdag 4 novembej vanaf 13.30 uur een bingo. Toine Gijzel: „Er valt niets meer te verdienen dan de hoogste eer, maar dat is ook prima." foto Dirk-Jan Gjeltema door Lineke Broos KAPELLE - De zenuwen moeten nog ko men. De 22-jarige Toine Gijzel uit Kapelle vertrekt maandag 26 oktober naar Gro ningen om Nederland te vertegenwoordi gen tijdens de Europese Beroepenwed strijden voor het onderdeel schilderen. „Het is voor mij een leuk uitstapje", ver telt Gijzel. „Ik vind het gewoon erg leuk om mee te doen, dus ik zie het wel." De afgelopen maanden heeft de schilder een speciaal trainingsprogramma afge werkt, waarin de puntjes nog eens op cle i gezet moesten worden. Tijdens de wed strijd staat het thema 'milieu' centraal, dus moet er met nieuwe verfproducten ge werkt worden, waarin geen oplosmidde len zitten. „Het is wel even wennen om met milieuvriendelijke verf te werken", zegt de huisschilder. „De verwerking is anders dan als er een oplosmiddel in zit. Ook droogt de verf sneller en vloeit die niet zo strak uit dan de gewone. Ik heb bij na nog nooit met verf op waterbasis ge werkt, want het wordt in Nederland niet echt veel gebruikt. Maar tijdens de trai ningen oefen ik er veel mee, dus hopelijk komt het allemaal goed", zegt Gijzel. Een prijs is er niet te winnen. „Er is niets mee te verdienen, behalve de hoogste eer", zegt hij. „Maar dat is ook prima. Ik vind het al ontzettend leuk dat ik mee mag doen." Gijzel werkt nu voor Pieterse Meester schilders in Wemeldinge. Zijn schilderpa pieren heeft hij al op zak, maar hij volgt naast zijn werk de specialistenopleiding restauratieschilder. Een consulent van de Stichting Vakopleiding Schilders (SVS) vroeg of hij mee wilde doen aan de selec tiewedstrijden. Tijdens de selectie moes ten de deelnemers onder andere een deur en een raamkozijn vlak plamuren, gron den en in de lak zetten. Gijzel werd van de vijftien deelnemers eerste. En mocht Ne derland gaan vertegenwoordigen tijdens de Europese Beroepenwedstrijden, samen met Menno van Bree uit Borculo. Acht landen uit Europa doen mee met het onderdeel schilderen tijdens de Europese Beroepenwedstrijden. „Oostenrijk deed het altijd wel goed, maar die doen dit jaar niet mee", lacht de huisschilder. Hij moet het opnemen tegen kandidaten uit België, Frankrijk. Ierland, Luxemburg, Polen, Slowakije en Zwitserland. Naast het 'ge wone schilderwerk' moeten zij ook be hangen en decoratief schilderen. De wedstrijden worden van 26 tot en met 31 oktober gehouden in de Martinihal in Groningen. door Mieke van der Jagt KWADENDAMME - In hoever re zijn horeca-activiteiten in het landelijk gebied aanvaardbaar? Dat was de onderliggende vraag waarmee inwoners van Kwa dendamme - de uitbater van de vlindertuin aan het Langeweeg- je en zijn buren - naar de be stuursrechter in Middelburg kwamen. De vraag die beant woord moest worden kwam van J. Antes, eigenaar van de tuin. Hij vroeg schorsing van de be stuursdwang die hem door de gemeente Borsele is opgelegd. Telkens als Antes een luidruch tige partij houdt in zijn domein, een bruiloft, een barbecue of een etentje, moet hij betalen. De raadsman van Antes argu menteerde dat de gemeente Borsele zelf heeft bevorderd dat Hardrijders op de bon in Colijnsplaat COLIJNSPLAAT - Bij snel heidscontroles op de Provincia le weg in Colijnsplaat en de Goessestraatweg in 's-Graven- polder zijn maandag 64 hardrij ders bekeurd. In Colijnsplaat, waar een maxi mumsnelheid geldt van 80 kilo meter per uur, kwamen 595 au to's voorbij, waarvan er 45 te hard reden. Ook in 's-Graven- polder is tachtig het maximum. Daar werden 703 voertuigen ge controleerd. Slechts 19 waren in overtreding. De hoogst gemeen te snelheid was 129 kilometer per uur in Colijnsplaat. Informatie over bewegen 55-plus GOES - In het sportcentrum High Five te Goes wordt don derdag 22 oktober een voorlich tingsbijeenkomst gehouden met als thema 'Bewegen, gezond en gezellig'. De bijeenkomst is een onderdeel van de actie '55-plus in bewe ging' en wordt gehouden door onder meer de Nederlandse Hartstichting en het Neder lands Olympisch Comité. De voorlichtingsmiddag begint om 14.00 uur. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij High Five. Antes de tuin zou gaan exploite ren. Het is immers een mooie aanvulling op de toeristische at tractie van de stoomtrein Goes- Borssele. Antes heeft een pracht van een tuin met een schitteren de vlinderkas, maar van de en treegelden kan hij de zaak niet draaiende houden. Hij vroeg en kreeg toestemming voor een koffieschenkerij De gemeente is echter nogal vaag geweest over de mate waarin Antes spijs en drank mag verstrekken. Wijn en licht alcoholische dranken mogen wel en ook beperkte maaltijden zijn toegestaan. In de vergun ning is ook sprake van het aan bieden van arrangementen. An tes stelt voor arrangementen met de stoomtrein, zijn terrein beschikbaar voor een aperitief- je, een rondleiding, een receptie en een barbecue. Rust De gemeente Borsele vindt dat echter te vergaan. De buren van de Vlindertuin vinden dat ze op grond van het bestemmingsplan de nasi mogen verwachten die ze zoeken. Zij hebben geen enkel bezwaar tegen een beperkte ho- reca-invulling van buursmans dagtaken, maar hebben wel last van gezang, dichtslaande deu ren, luidruchtig afscheid nemen en muziek als er eens een partij tje is. De vertegenwoordiger van de gemeente Borsselegaf toe dat het college wat te vaag is ge weest Maar dat kan, volgens hem. worden rechtgetrokken in de bezwaarprocedure, die over de zaak loopt. President mr. T. Damsteegt be greep niet goed waarom een voorlopige voorziening werd gevraagd en waarom die spoed eisend zou zijn. Antes redeneer de immers dat hij niets doet wat niet binnen de door de gemeente gestelde perken past. Boven dien rijdt de stoomtrein buiten het seizoen niet meer zo veelvul- dig en ook niet meer zo laat. De vlindertuin mag van de gemeen te maar tot een halfuur na zons ondergang open zijn. Tekst De buuurvrouw voegde aan de informatie nog een advertentie tekst toe, waarin mensen wor den aangespoord om hun jubi lea, bruiloften en andere feestjes in de Vlindertuin te ko men vieren. Vandaag (dinsdag) doet de rechtereen uitspraak. door Henk Postma MIDDELBURG - De nieuwe eeuw brengt voor het onderwijs in Zeeland een groots opgezet cultureel project met zich mee. Voor alle scholen wordt lesma teriaal ontwikkeld dat leerlin gen zicht biedt op veranderin gen die zich de afgelopen honderd jaar in de Zeeuwse sa menleving voltrokken. Dat is de opzet van het project 1900- 2000, een initiatief van LURV, het platform voor leespromotie activiteiten, en de provinciale welzijnsorganisatie Scoop. Aan alle scholen en culturele or ganisaties in Zeeland zal wor den gevraagd aan het project mee te werken. De organisatie vergt een bedrag van ruim 3,5 ton. Over de financiering vindt overleg plaats met het provin ciebestuur. Dat overweegt zelfs al een provinciaal ambtenaar te belasten met de coördinatie. Inzicht „Plet gaat om culturele educatie in de meest brede zin", schrijven de twee gangmakers van het project, Nico Out en John Louws. „Met als begrenzing de jaartallen 1900 en 2000 verdie pen doelgroepen zich in hun ei gen tijd en het verleden om te komen tot een beter inzicht in de processen die zich in de loop van de tijd afspelen in de eigen om geving." Het is de bedoeling daarvoor te rade te gaan bij de kunsten en het cultureel erf goed. Invalshoeken zijn het da gelijkse leven en de leefomge ving van stad en platteland. Een stuurgroep met vertegen woordigers van de belangrijkste instellingen op het gebied van cultuur en onderwijs krijgt de taak zoveel mogelijk organisa ties te enthousiasmeren. De Provinciale Onderwijs Raad Seniorenorkest speelt in Goes GOES - Het Seniorenorkest Zeeland, dat bestaat uit 3 dames en 55 mannen, geeft zaterdag 24 oktober samen met het Zuid- Bevel ands Dameskoor een herfstconcert. Op het program ma staan werken van Verdi, Strauss en Deutche Marsjuwe len. De uitvoering begint om 14.30 uur in wijkcentrum De Hoogte in Goes-Zuid. heeft inmiddels met belangstel ling kennis genomen van het| project. Men kenschetste het als 'buitengewoon ambitieus'. In stellingen als de Hogeschool! Zeeland en de Zeeuwse Biblio theek hebben al medewerking| toegezegd. Komend voorjaar) gaan zo'n driehonderd pabo studenten op zoek naar materi aal dat in leskoffers kan worden aangeboden aan basisscholen. Het is de bedoeling honderd van die leskoffers te maken. Voor het voortgezet onderwijs zijn speciale thema's bedacht. Voor havo/vwo is dat 'Liefde en verlangen'. Daarbij zal vooral gebruik worden gemaakt van film en literatuur. Voor vbo/m- avo zijn de leefomgeving, kle ding en omgangsvormen de spe ciale aandachtspunten. Daarbij wordt vooral gebruik gemaakt van video, muziek, afbeeldin- gen en teksten. De Hogeschool Zeeland speelt met het eigen cult-project in op het initiatief. Aan musea, archieven en andere culturele instellingen wordt ge vraagd te reageren met speciale activiteiten en daarmee ook te mikken op volwassenen en toe risten. Verder staat de vervaar diging op stapel van een cd-rom die ook buiten het onderwijs kan worden gebruikt. OOST-SOUBURG - Een sport complex aan het Koopmanspad in Oost-Souburg is zondag avond tussen elf uur en half twaalf het doelwit van inbraak geweest. Er wordt niets vermist. Eerder die avond is ingebroken in een woning aan de Nieuwe Vlis- singseweg in Middelburg. Uit het pand verdween gereed schap, geluids- en computerap paratuur. Diefstal bromfiets VLISSINGEN - Een zwarte Pit ch Maxi brommer is maandag tussen half zeven 's morgens en kwart over een 's middags gesto len vanaf de Nieuwe Vlissingse- weg in Vlissingen. Een aan de bromfiets bevestig de helm van het merk JHL werd eveneens ontvreemd. De eige naar uit Oost-Souburg had de brommer, met het verzekerings- plaatnummer SLD 623, achter gelaten met een lekke band.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 22