Sorsele giet kunstaanbod in series Noord-Bevelandse brug eist zijn tol PZC zeeland Goes bouwt aan Geldeloozepad PZC E-r-Efy; oMzi-Eït RPF pleit voor hek rond speeltuin bij kazerne Tholen-stad iilturele raad wil zich onderscheiden met rode draad in programmering [ieuwe wijk i ïag werf iet storen Nieuwe voorzitter Caritas-afdeling Uitkijkpost op waterkering b 13 Leerlingen van Kapelse school exposeren portretten Politie krijgt cursus integriteit Vandalisme op Abdijplein Duinbrand Cadzand snel geblust Deurbellen in brand Kat beschoten met buks Dichtbundel voor goed doel or Inqrid Huibers jINKENSZAND - Met als gan 'Borsele! Ook kunst- en Ituurgemeente' is de Culture- Raad Borsele bezig het aan- d voor het volgend seizoen - De I ioolse fracties SGP, PvdA, 156, RPF/GPV en CDA willen et dat scheepswerf Van Dui- ndijk in Tholen de dupe wordt n de nieuw te bouwen woon- -ijk Waterfront. e fracties benadrukten maan- igavond tijdens de raadsver- dering dat zij geen belemme- ng in de bedrijfsvoering van de erf wensen. A L. Piet 1PF/GPV) noemde in dit ver- ind ookMosselhandel De Jon- in Tholen. e fracties haakten met hun tspraken in op de brief die ISWA, de branchevereniging m watersportondernemers, I lar de gemeente Tholen heeft istuurd. deze brief geeft de organisa tie aan dat problemen, bij uit- aering van het Waterfront- niet zijn te vermijden, elfs wanneer niet wordt ge- rerkt, levert de nabijheid van Jen haven lawaai op, aldus de rganisatie. Wethouder W. C. an Kempen deed de toezegging l eze opmerkingen mee te ne- ien. I )e Thoolse raad ging wel ak- l oord met de exploitatie-over- l enkomst met Sterner Groep oor het Waterfront-project. fERSEKE - De bisschop van ireda heeft M. de Bruijn-van de Vijngaarden tot voorzitter be- toemd van de Caritas, afdeling ferseke-Wemeldinge. Tijdens le eucharistieviering in de ka- holieke kerk te Yerseke, nam de laritas afscheid van A Kosters- Sasalier, die 25 jaar voorzitter is ;eweest. - Roompot Re- -icreatie bouwt een prieeltje op de dijk bij de Veerse Dam. Het be- 'jdrijf heeft daarvoor toestem- innig van het dagelijks bestuur van het Waterschap Zeeuwse ei landen. De bezwaren die Rijkswater staat tegen het plan had, zijn 'c daarmee door het waterschap ongegrond verklaard. Het pri eeltje wordt gebruikt als uit- kijkpost voor het plangebied De f Banjaard. Ook zal het als ver kooppunt voor de nieuwe va kantiewoningen dienen. ,,De kwaliteit van de waterkering wordt door het gebouwtje niet aangetast", meent water- schapsvoorlichter A van der Wel. Bovendien kan het ge makkelijk verwijderd worden." Roompot Recreatie mag het ge bouwtje vijf jaar laten staan. drastisch te veranderen. Vanaf september 1999 moeten festi vals en uitvoeringen in serie vorm meer aandacht krijgen. Voor eenmalige zang-, muziek- en dansvoorstellingen is dan geen plek meer. „We willen in Borsele iets an ders bieden dan wat de omlig gende gemeenten al doen", zegt secretaris Rinus Knuit van raad. „Dus dan moet je naar iets an ders zoeken dan hap/snapvoor- stellingen in dorpshuizen. Om een duidelijker profiel te krijgen, wil de raad een heel ei gen programma gaan aanbie den. Zoals bijvoorbeeld de voorstellingen onder de noemer 'streelcterras', die in de zomer maanden te zien zullen zijn. Op terrassen voor dorpshuizen en horecagelegenheden komen zangers, maar ook verhalenver tellers optreden. Hun liederen en teksten moeten direct op de .streek slaan. Knuit denkt dan aan een artiest als Bertus Limo- nard uit 's-Heerenhoek of aan de band Surrender uit Hein- kenszand die akoestisch zou kunnen optreden. „We mikken met deze voorstellingen op Bor- sels publiek, maar ook op toeris ten", aldus Knuit. Jongeren Om jongeren meer bij de cultu rele activiteiten te betrekken wil de raad voorstellingen aan bieden bij de Jongeren Ontmoe tingsplaatsen (JOP's) in de verschillende dorpen. Over de invulling van dit 'Cultureel Jon geren Plaats'-project mogen de jongeren zelf meedenken. „We willen zoveel mogelijk tegemoet komen aan de wensen van deze groep zelf", zegt Knuit. Dat kan dan bijvoorbeeld resulteren in een openluchtconcert van een populaire band of een optreden van een bekende rapper. De wintermaanden moeten worden opgevuld met zes licht klassieke concerten in de ker ken van 's-Heer Abtskerke en Nisse. „We gaan ook door met het kleinkunstfestival, dat we al een aantal jaren organiseren, het amateurgala Borsele en de atelierroute", zegt Knuit. In de nieuwe opzet is geen plaats meer voor een uitvoering van Indiaase muziek, die bijvoor beeld dit jaar te zien was, of de Stichting Dansz. „Dat soort voorstellingen worden al ruim schoots in Midden-Zeeland aangeboden en vaak op veel be tere locaties", aldus Knuit. „Zo is er heel veel wereldmuziek te horen in het Arsenaaltheater in Vlissingen." Om de voorstellingen beter te promoten is de raad van plan een UITkrant uit te geven. Daar staan dan niet alleen de door de raad geprogrammeerde activi teiten in, maar ook het pro gramma van bijvoobeeld soos De Klomp in Ovezande en buurthuis De Stenge in Hein- kenszand. Knuit: „Bij voorkeur twee keer per jaar, dus in sep tember en januari, moet er een krant verschijnen met daarin het totale culturele aanbod van de gemeente Borsele." dinsdag 20 oktober 1998 door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - De door de gemeente Tholen voor gestelde speeltuin bij de brand weerkazerne in Tholen-stad moet worden omheind. Dat vindt RPF-er P. van Belzen. Hij pleitte maandagavond tijdens de raadsvergadering voor vei ligheidsmaatregelen, omdat uitrukkende wagens en spelen de kinderen in zijn ogen een ge vaarlijke combinatie zijn. Volgens de meerjarenraming moet de Thoolse kazerne in 2000 aan de Arbo-eisen worden aan gepast. „Dat zou net als in Sint- Maartensdijk kunnen beteke nen dat er een stuk bij wordt ge bouwd. De vraag is dan ook of het wel verstandig is om nu aan dat speelterrein prioriteit te ge ven", aldus Van Belzen. Wethouder I.C. Moerland er kende dat eerder in een reactie op M. Dijke (SGP) afrastering is toegezegd, maar gaf tegelijker tijd aan maandagochtend - in overleg met de betrokken amb tenaar - deze toezegging te heb ben herzien. Het combinatie toestel voor jeugd tot twaalf jaar, dat toegezegd is naar aan leiding van een verzoek van buurtbewoners van de Vosse- meersepoort, is volgens de wet houder elk moment op te pak ken en te verplaatsen. Mocht dit, als gevolg vgp eventuele uit breiding van de kazerne nodig blijken, dan kan aan die wens worden voldaan. Aanbod Door de samenvoeging van ver schillende geldpotjes - verbete ring speelterreinen, aanleg van een Jongeren Ontmoetings plaats (JOP) en onderhoud speeltoestellen - wil het ge meentebestuur een goed aan bod in alle Thoolse kernen voor alle leeftijdscategorieën moge lijk maken. Dit jaar is een be drag van 150.000 gulden be schikbaar. De plaatsing van een speeltoestel bij de brandweer kazerne in Tholen-stad en het her en der bijplaatsen van toe stellen in andere kernen kost de gemeente bijna een ton. Het res terende bedrag, 48.000 gulden, is bestemd voor het realiseren van een - gedeeltelijk - JOP. Voor de hei-verdeling van gelden was voor dit project nog 75.000 gulden beschikbaar. De fracties PvdA, VVD en D66 gaven eerder al aan weinig waardering op te kunnen bren gen voor deze beslissing. Te meer omdat over de gelden moet worden beslist voor er duide lijkheid is bereikt over de defi nitieve invulling van de JOP. „Ik kan nu niet beoordelen of het geld wat overschiet, voldoende is voor een Jongeren Ontmoe tingsplaats en moet dus maar op jullie vertrouwen", verduide lijkte J. van den Donker (D66) zijn probleem. De voorziening, die bij de speeltuin aan de Kot- terstraat in Tholen-stad moet komen, zou - volgens de eerdere plannen - bestaan uit een com binatietoestel voor jeugd tot zestien jaar, een verhard speel- gedeelte met basketbalpaal en zitbanken. Naar aanleiding van suggesties die buurtbewoners tijdens een hoorzitting hebben geuit, heeft het gemeentebestuur dit ont werp opnieuw in behandeling. Ook in de raad komt het nieuwe ontwerp nog aan bod. KAPELLE - Om te laten zien wat de leerlingen allemaal heb ben geleerd van het portretteke nen, houdt de openbare basis school De Moolhoek in Kapelle een tentoonstelling. Samen met twee kunstenaars, ouders en an dere belangstellenden hebben de scholieren de tentoonstelling met zelfportretten, portretten en karikaturen ingericht. „Het leuke is dat er nu gerichte instructies gegeven kunnen wordèn. De leerlingen maken nu niet zomaar een tekening. Bovendien krijgt een tekening nu een extra waarde omdat die wordt ingelijst en niet gelijk in de prullenbak belandt", licht schooldirecteur A Weda de ex positie toe. De amateurschilders J. Hen- driks en J. PI. M. Wols laten ook werk zien. „Om kinderen te la ten zien dat er mensen zijn die geld verdienen met tekenen, hebben we twee kunstenaars gevraagd mee te doen aan deze tentoonstelling", zegt C. de Jong, één van de managers van de driemanschap van de basis scholen in Kapelle. De expositie is te bezichtigen van vrijdag 6 tot en met woens dag 11 november in De Mool hoek te Kapelle. foto Willem Mieras De glazen kas van de afdeling beplantingen zal gedeeltelijk worden gesloopt. doorMieke van derJagt GOES - De gemeente Goes is druk bezig met de voorbereidingen voor de nieuw bouw van een kantoor met werkplaats voor de afdeling Stadsbeheer. Die nieuw bouw moet komen op de plaats waar nu nog de afdeling groenvoorziening zit, aan het Geldeloozepad onder de televisieto ren. De nieuwbouw, waar behalve groenvoor ziening ook openbare werken moet ko men, is nog niet aanbesteed. Naar ver wachting zal dat de komende weken gebeuren. De voorbereidingen bestaan uit het werk wat de gemeente zelf kan doen: het rooien van bomen, het gedeeltelijk slopen van de glazen kas van de afdeling beplantingen en het weghalen en opnieuw gebruiken van terreinverharding. Kantoren De gemeente verwacht over zes tot acht weken te kunnen beginnen met de bouw van de nieuwe ruimten, waarvoor ook het oude gebouwtje van beplantingen moet worden gesloopt. Op het terrein moet ruimte komen voor kantoren, opslag, par keren en werkplaatsen. Met de verhuizing van Stadsbeheer komt er meer ruimte op het stadskantoor aan de Oostwal, waar de ambtenaren inmiddels op eikaars lip zitten. Bovendien komt Stadsbheer in de buurt te zitten van een verwante afdeling: de gemeentereiniging. Op het terrein van de reinigingsdienst is de gemeente druk doende om een milieu straat in te richten. DORDRECHT - Duizend medewerkers van het politiekorps Zuid-Holland Zuid volgen op dit moment een cursus integri teit.Het korps is het eerste dat de cursus op deze grote schaal volgt. Het gaat om een interactieve cursus waarbij normen, waarden en omgangsvormen in het algemeen centraal staan. Aan de hand van nagespeelde situaties uit de praktijk wordt de discussie losgemaakt. De training duurt anderhalve dag. Trainers van het LSOP interviewen daarnaast medewerkers van het korps om een beeld te krijgen van wat er leeft. De trai ners draaien ook mee in het korps. Over een halfjaar volgt een verslag en advies. Korpswoordvoerder P. van Alebeek denkt dat de cursus politiemensen de mogelijkheid geeft 'in de spie gel te kijken'. „Doel is normen en waarden bespreekbaar te maken. Het gaat om professionaliteit." Aanleiding voor het geven van de cursus is een opdracht van de minister van Bin nenlandse Zaken in 1995. Daarin gaf deze aan dat elk korps in het land het onderwerp integriteit aantoonbaar aan de orde moet stellen. „Zuid-Holland Zuid heeft voor deze manier ge kozen. "ANP MIDDELBURG - Vandalen hebben in de nacht van zondag op maandag voor duizenden guldens schade aangericht op het Abdijplein in Middelburg. Diverse ruiten van terrasschotten werden vernield. Een winkel aan de Pottenbakkerssingel was het afgelopen weekeinde eveneens doelwit van vernielingen. Er werd een ruit van de winkel vernield en ook een reclamezuil moest het ontgelden. Verder werd een slagboom van het parkeerterrein afgebroken. De schade bedraagt ongeveer tweeduizend gul den. CADZAND - Bij Cadzand is zondagavond omstreeks half ze ven een stuk duin in brand gevlogen. Snel ingrijpen van de plaatselijke brandweer kon voorkomen dat het vuur snel om zich heengreep en grote schade toebracht. De oorzaak was gisteren niet bekend. GOES - Bij de politie in Goes zijn de afgelopen dagen meldin gen binnengekomen van in brand gestoken deurbellen. Deze ven gedupeerden wonen in de Alberdastraat en de dr. W. Dreeslaan. In alle gevallen doofde het vuur uit zichzelf. De brandstichting werd steeds in de nacht of de vroege ochtend gepleegd, De politie vraagt mensen die iets verdachts hebben gezien zich te melden. De komende tijd wordt er extra toe zicht gehouden in de wijk. In Goes is een kat met een luchtbuks beschoten. Het dier kwam thuis met het kogeltje in de rug. De 22-jarige eigenares se heeft aangifte gedaan bij de politie. Een dierenarts heeft het kogeltje uit de rug van de kat verwijderd. OVEZANDE - Kinderen van basisschool De Zandplaat in Ovezande hebben zelf een dichtbundel geschreven. De op brengst van het boekwerkje is bestemd voor het Lilianefonds, een organisatie die zich bezig houdt met het helpen van ge handicapte mensen in de Derde Wereld. Donderdagavond 22 oktober staan van 180 0 uur tot en met 2 000 uur voor iedereen de deuren van de school open. Er is een tentoonstelling te zien van de werkjes van de kinderen en er is een verkoopstand van het Lilianefonds. Ook zal er een loterij worden gehouden. GOES Dansavond - Buurthuis De Pit aan de Appelstraat in Goes wordt zaterdagavond 24 okto ber weer een dansavond gehou den. Nice Try, de huisband van buurtwerk Goes-Zuid, zorgt voor de muziek. De avond be gint om 20.30 uur. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsou burgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www. pzc. n I e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door A. J. Barth De zomer van 1998 was niet best. Toch was er vaak sprake van een fi leprobleem op de weg van Goes naar Noord-Beveland. De brug op de Zand- kreekdam veroorzaakte vrijwel dage lijks lange rijen wachtend blik. Het was moeilijk om op Noord-Beveland te ko men. Dat vonden ze in 1923 ook. Toen richtte een aantal inwoners van Noord-Beve land tijdens een op 29 juni te Kortgene gehouden vergadering het Comité van Actie ter verkrijging van betere ver keersmiddelen op, dat aan de vier gemeenten om een geldelijke onder steuning vroeg. Burgemeester en wethouders van Wis- senkerke waren nogal verbaasd over het verzoek, want ze waren niet op de hoogte gesteld van de totstandkoming van het actievoerend gezelschap. Dat bevreemdde het raadslid De Regt zeer, want de burgemeester was toch ook lid van het comité. Niet iedereen vond dat er een financiële bijdrage uit de gemeentekas moest worden verstrekt. De drie Wissenkerk- se bestuurders moesten het een eer vin den om zitting te hebben in dat comité en de kosten zelf maar dragen, 't Ging tenslotte om driekwart cent per inwo ner en dat betekende voor Wissenkerke een uitgave van 27,53. De Noord-Bevelanders beijverden zich. in 1924 vooral om een betere veerdienst tussen Kamperland en Veere en tussen Wolphaartsdijk en Kortgene. Mondjes maat gaven Provinciale Staten daar aan gevolg. Er kwamen enkele afvaar ten van en naar Noord-Beveland bij. Van het comité hoorde men vervolgens niets meer. Isolement Het gevoel van isolement bleef echter knagen en zo kwam het in 1933 tot de oprichting van de Vereeniging De Noordbevelandsche Brug. Doelstelling was een betere verbinding met de Zuid- Bevelandse wal. Daarvoor konden, al dus de vereniging, om te beginnen de veertarieven wel omlaag. De overtocht Wolphaartsdijk-Kortgene was zeer winstgevend. Uitbreiding van de dienst en verbetering van de op- en afritten vond men noodzakelijk. De redactie van de PZC was zeer ont stemd en schreef op 20 juli 1933„In een- te Rotterdam verschijnend dagblad troffen wij het navolgende bericht aan, hetwelk de betrokkenen klaarblijkelijk niet van voldoende belang voor ons op Noord-Beveland zooveel gelezen blad gevonden te hebben om het ook ons ter publicatie toe te zenden", waarna de plannen werden onthuld. De vereniging ging voortvarend van start. Ze verzocht Provinciale Staten om uitbreiding van de veerdiensten. Luchtfoto van de veerhaven van Kortgene. Gemeentebesturen werden bestookt met verzoeken om steun voor de plan nen. Men stelde zelfs beroep in tegen de weigering van de provincie om conces sie te verlenen voor een autobusdienst tussen Colijnsplaat en Goes. Tol In 1935 kwamen de eerste plannen voor een brug tussen Wolphaartsdijkse Veer en Kortgene aan de orde. De gemeente raad van Kortgene had er geen bezwaar tegen en was zelfs bereid om de openba re lagere school, die bij invulling van de drugplannen moest verdwijnen, daad werkelijk op te ruimen. Enkele leden vonden de garantstelling voor de brug, die minstens twintig jaar moest duren, wel wat lang, maar burge meester en wethouders vonden dat geen bezwaar, omdat de provincie het leeuwendeel van de kosten voor zijn re kening zou nemen. Bovendien: de ge bruikers van de brug moesten tol gaan betalen. De gemeenteraad ging akkoord, maar dat bleek in 1936 toch wat lichtzinnig. Gedeputeerde Staten vonden dat Kort gene toch over de brug moesten komen met financiën voor een doorbraak in de Molenweg naar de te bouwen brug. Daar voelden de Kortgeense vroede va deren niet echt voor. Nog steeds be stond er grote sympathie voor de brug- plannen en ook wilde Kortgene wel een jaarlijkse bijdrage in de exploitatie le veren op basis van veertienhonderd in woners, maar kosten maken voor de ontsluiting van de brug, dat ging te ver. Als er al extra betaald moest worden, dan moesten de andere Noord-Beve- landse gemeentebesturen meebetalen. Er was echter geen sprake van enige consensus tussen de gemeentebesturen van Kortgene, Colijnsplaat, Kats en Wissenkerke. Dam De provincie kreeg het nog knap moei lijk met de plannen. Het Rijk was al even onwillig als de gemeentebesturen waar het de financiering betrof van de brug, die bijna anderhalf miljoen moest gaan kosten. Nu had de vereniging beslist successen geboekt. De veerdiensten waren uitge breid, er voeren grotere boten dan voor heen en in 1939 kwam het ontwerp voor de brug van de tekentafel. Op woens dag 8 mei 1940 vond de aanbesteding plaats. De Tweede Wereldoorlog haalde een dikke streep door de plannen. Ach teraf bezien, was dat misschien maar goed ook. Gevochten Had men de plannen doorgezet, dan was de brug in 1941 of 1942 in gebruik genomen. Bij de bevrijding van Noord- Beveland in 1944 zou er ongetwijfeld zwaar gevochten zijn om de brug tussen Duitsers en geallieerden. Na de Ramp van 1953 ontstond het drie-eilandenplan. Binnen het raam van het Deltaplan kwam in 1960 de Zandkreekdam tot stand, waarmee het isolement van Noord-Beveland tot het verleden behoorde. In een tijdsbestek van vijf jaar kwamen daar de Veerse Dam en de Zeelandbrug bij. Vandaag de dag, met fileproblemen zou je kunnen spreken van een tijdelijk nieuw isolement van Noord-Beveland. Over oplossingen, van een schepenlift tot een extra brug, wordt vooralsnog slechts gepraat

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 21