anslag bedreigt vredesberaad Dopinghandel krijgt alle ruimte Fijnstof bekort leven mensen met kwaal 4 WEKEN Israël wil alleen nog praten over bestrijden van terreur IJzendijkse huisarts voorspelt meer doden door Duurzaam Veilig SHOWROOM KEUKENS Microsoft zal in proces fel van zich afbijten Baantjer stil onder huldeblijken Rumoer om nieuwe taxicentrale Burgemeester verkoopt huis Frank de Boer heeft spijt Rechter scherpt bevel tot arrestatie Pinochet aan Duitse coalitie van SPD en Groenen rond VOOR 15,00 PZC 11 Overwegend droog Wisselend bewolkt en overwegend droog. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Middagtemperatuur rond 11 graden. Illegale hennepteelt neemt toe 241e jaargang no. 250 dinsdag 20 oktober 1998 losse nummers 1,75 van onze redactie binnenland UTRECHT - Per jaar gaan 4.000 Nederlanders eerder dood doordat ze gedurende korte tijd bloot hebben gestaan aan een hoge concentratie van minuscule stofdeeltjes in de lucht. Het gaat vooral om ouderen met hart- en longaandoenin gen die een week, een maand of een jaar korter leven dan leef tijdgenoten in gezondere om standigheden. Het zogenoemde fijnstof dat onder meer vrijkomt door in dustrie, verkeer, energieop wekking, landbouw en op waaiend stof is ook van invloed op de gezondheid van kinderen en mensen met astma. Vastgesteld is dat kinderen met astma, die aan fijnstof blootstaan, meer medicijnen gaan gebruiken en vaker in zie kenhuizen worden opgeno men. Dit blijkt uit een rapport van het Rijks Instituut voor Volks gezondheid en Milieu (RIVM) in Bilthoven en uit onderzoek van de Landbouwuniversiteit in Wageningen. Het ministerie van Milieu (VROM) is volgens het RIVM bezig met beleid om de uitstoot van deeltjes en gassen te ver minderen. En ook de Europese Unie is van plan om een lagere uitstoot-norm af te kondigen vanaf januari 1999 of 2000. GPD Zie ook pagina 2 an onze redactie buitenland YE PLANTATION - De [Israëlische delegatie op de ^vredesconferentie in Wye ^Plantation wil na de zware {jbomaanslag gisteroch tend in Beer Sheba alleen bog over terreurbestrij overleggen. Set bespreken van veiligheids- maatregelen is een voorwaarde voor overleg over alle andere thema's, zei een woordvoerder 1 van premier Netanyahu. 'De Israëliërs, die met de Pales- tijnen sinds donderdag in Wye Plantation onderhandelen om iet vredesproces weer op gang ';e krijgen, hadden zondagnacht ingestemd met een Amerikaans i voorstel om de besprekingen te verlengen met drie dagen. De Amerikanen hopen een compro- nis te forceren over de terug rekking van Israëlische troe- ien uit bezet gebied. De aanslag van gisterochtend >racht deze hoop een gevoelige 'klap toe. Een Palestijnse man j ;ooide twee handgranaten naar ien groep wachtenden bij een mshalte in Beer Sheba, in het :uiden van Israël. Hierbij raak ten 64 mensen gewond, voorna melijk Israëlische soldaten. Enige uren na de aanslag maak te een woordvoerder van de Is raëlische delegatie in Wye Plan tation bekend alleen nog over veiligheidskwesties te willen praten. Het overleg over een Pa lestijnse luchthaven in de Gaza- strook kwam hierdoor te verval len. Chantage sdoor Sheila van Doorsselaer d VATERLANDKERKJE - De Jzendijkse huisarts H. van der "■as voorspelt meer dodelijke Ongelukken op de weg door het iroject Duurzaam Veilig Ver deer (DVV). Automobilisten uilen volgens de arts de aange- lakte en theoretisch veilig ge smaakte wegen mijden, en ande re routes nemen. Op deze wegen vvordt vervolgens echt ge scheurd om verloren tijd in te shalen. Bovendien staan wegen rijkelijk voorzien zijn van Snelheidsremmers een snelle door huisarts «en ambulance in de weg. i .Duurzaam Veilig is een ramp, il k spreek nu al over Duurzaam [Onveilig", zegt Van der Pas. „Ik [durf te wedden dat het aantal .dodelijke ongelukken op 'nor- i.hiale' wegen zonder die bobbels •:al gaan toenemen, omdat be- ituurders andere wegen zonder )bstakels gaan opzoeken, waar •ze wel ongehinderd hard kun- ïen rijden." Putten .De huisarts noemt de Turkeye- 'jveg bij Waterlandkerkje en de prote Beer in Oostburg als voor- i beelden van onveilig ingerichte fvegen. „Op cle Turkeyeweg is in al die jaren misschien één dode- ijk ongeluk gebeurd, waarom noet die dan worden aange- >akt? De middenstreep is weg- iehaald en de buitenste stroken 'an zestig centimeter zijn voor- ien van grind. Fatsoenlijk in- lalen of uitwijken zonder over le kiezels te moeten rijden, is nmogelijk en dat zorgt voor en gevaarlijke situatie. Boven- ien zit de weg nog vol putten en nregelmatigheden", zegt Van Ier Pas. ipoedgevallen )at de vele en voorheen te hoge ï'empels in de Grote Beer ge- aarlijk zijn, heeft voor Van der 'as de praktijk al bewezen. Na en harde aanvaring met een rempel moest een man zijn milt aten verwijderen. De arts on- eivindt zelf ook de nodige hin- ervan de drempels: „Op tijd bij poedgevallen zijn, is er nu niet Heer bij. Ik ga nu maar van die lubberwegen nemen om op tijd kunnen zijn, echt, het is er uitengewoon op verslechterd", £gt Van der Pas. Jjn Oostburgse collega, dr. P. de 'ruijckere, zegt ook niet zo ge ven werken aan een overeen komst. Presideru Glinton pro- beext persoonlijk het overleg uit het slop te krijgen en heeft voor vanmorgen een werkontbijtmet de leiders belegd. Ook de Jor daanse koning Hoessein staat volgens een Amerikaanse woordvoerder 'stand-by' om te bemiddelen. De belangrijkste kwestie in het topoverleg is de terugtrekking van Israëlische militairen uit bezet Palestijns gèbied. De VS stellen voor het Israëlische leger „Het is noodzakelijk om het overleg te concentreren op de thema's veiligheid en terroris me", zei de Israëlische regering. Zij eiste dat de Palestijnen hun verplichtingen nakomen om aanslagen te verhinderen. Pas dan kan er vooruitgang worden geboekt in andere kwesties. Premier Netanyahu waar schuwde dat het niet zijn bedoe ling is om voor onbepaalde tijd in Wye Plantation te blijven. Een Palestijnse onderhandelaar typeerde de Isi'aëlische druk als chantage. „Ditisdeti'aditionele manier van Israël om concessies af te dwingen." Hoessein In een gezamenlijke verklaring zeiden Netanyahu en de Pales tijnse president Arafat later op de dag met volle kracht te blij- charmeerd te zijn van de aan passingen. „Het is geen succes. Bij een bevalling was ik bijna te laat", zegt De Bruijckere. Ambulancedienst Di's. M. de Lijser, hoofd van de Zeeuws-Vlaamse ambulance dienst, onderschrijft de mening van Van der Pas, maar op zich juicht hij de opzet van het pro ject DW wel toe. „Of er inder daad meer doden op andere we gen zullen vallen, weet ik niet maar wij ondervinden wel hin der van die hobbels. We kunnen niet meer zo snel bij een ei'nstig gewonde patiënt zijn. Ook is het voor het genezingsproces van de patiënt niet bevoi'delijk als je steeds over die drempels moet", zegt De Lijser. Aanbeveling In West Zeeuws-Vlaandei'en kan nu niet veel meer worden veranderd, maar voor het pro- ject De Ruit in het oosten, wil De Lijser wel een aanbeveling doen. „In elk geval géén drem pels, maar andere snelheids- remmende voorzieningen. Wel ke dat precies moeten zijn, weet ik niet, ik ben geen expert." Voorzitter van de huisartsen groep West-Zeeuws-Vlaande ren, dr. J. de Meijer, zal het probleem in de eerstvolgende vergadering van de groep aan de orde stellen. De Oostburgse wethouder L. Wille, lid van het Bestuurlijk Overleg DW, vindt het uiter mate jammer dat artsen en am bulancediensten hinder onder vinden van de drempels. „Het probleem is bij ons bekend en het is zaak waax'bij we nog een evenwicht moeten zien te vin den. Van der Pas heeft, net zo min als ik, profetische gaven en ik hoop dat hij ongelijk krijgt wat betreft zijn weddenschap. Advertentie hoge kortingen i.v.m. verbouwing WASHINGTON - Onder grote belangstelling van de med ia is gisteren in Washington het proces begonnen tegen computerproducent Microsoft. Die wordt ervan beschuldigd met onwettige middelen zijn marktposities aanmerkelijk te hebben versterkt. De concur rentie zou daardoor ernstig zijn benadeeld. Microsoft ontkent de beschuldigingen overigens en heeft aangekondigd fel van zich af te zullen slaan. Woordvoerder Joel Klein (midden) van het ministerie van Justitie werd na afloop van de eerste zittingsdag omstuwd door persvertegenwoordigers, zie ook pagina 5 foto Andrew Cutraro/AFP door Martin Ruesink DEN HAAG - Justitie heeft geen enkel zicht op de handel in do ping in ons land. De Duitse jus titie, de Nederlandse genees middelenfabrikant Organon en de Inspectie Gezondheidszorg verwijten het Nederlandse Openbaar Ministerie zelfs dat deze een aantal met naam en toenaam bekende handelaren niet aanpakt, zo berichtte het NOS-Journaal gisteravond. Volgens het Journaal zijn in ons Appie Baantjer met zijn vrouw Marretje (r) en redactrice Maran Olthofffoto Koen Suyk/AN P door Peter Kuijt AMSTERDAM - Hij mag zichzelf graag be stempelen als 'een zeldzame ouwehoer'. Maar gisteravond was Albert Cornelis Baantjer toch meerdere malen met stomheid geslagen. Ne derlands bekendste oud-rechercheur was het blozende middelpunt van een groot feest in De Rode Hoed in Amsterdam. Gisteren verscheen 'De Cock en de onsterfelij ke dood', het vijftigste avontuur waarin de im mer vermoeide rechercheur 'van het aloude bureau aan de Warmoessti'aat' weer op onna volgbare wijze en binnen 140 pagina's, een moord oplost. En vorige maand werd de top tien-schrijver 75 jaar. Twee respect afdwin gende mijlpalen die natuurlijk geviei'd moes ten worden. Ruim 450 mensen huldigden de jubilaris. On der hen waren veel familieleden, verstokte Baantjer-lezers en oud-collega's van de hoofd stedelijke politie. Op Baantjers verzoek was het mannenkoor Halleluja uit zijn geboorteplaats Ui'k aanwe zig, dat onder meer stichtelijke liederen zong. Cabaretier Seth Gaaikema trad op met liedjes uit zijn theaterprogramma, en Piet Römer liet zien dat hij de verpersoonlijking van De Cock (met ceeooceekaa) op de buis was. GPD land zeker vijf grote bendes ac tief in de productie en handel van illegale spierversterkers. In april van dit jaar is echter al be kendgemaakt dat er zeker tien grote 'anabole-bendes' zijn, waarvan de meeste zich bezig houden met de handel in cocaï ne, speed en xtc. De Inspectie Gezondheidszorg sprak toen al het vermoeden uit, dat 60 tot 70% van alle dopingpreparaten op de Nedei'landse mai'kt 'ver valst' zijn. Sommige ampullen zouden in plaats van spierver sterkers slaolie bevatten. Het Nederlands Centx-um voor Dopingvraagstukken (NeCeDo) stelde dat er snel een permanent team voor de opsporing van do- pingzaken moet komen. Het Ne- cedo luidde medio vorig jaar de noodklok over het dopingge- bruik, dat in fitnesscenti'a en sportscholen alarmerend hoog zou zijn. Zowel 'echte' als valse doping kan zeer schadelijk zijn voor lichaam en geest. Een wooi'dvoerder van het mi nisterie van Justitie bevestigt dat de aanpak van doping in Ne- dei'land 'niet de hoogste priori- teit' heeft. „De betreffende mid delen staan niet op de lijst van hai'ddi'ugs. Dat ze daar niet op voorkomen geeft aan dat de po litie anders over doping denkt dan over haxxldrugs", aldus jus titie wooi'dvoerder J. Simonis. De Duitse j ustitie wijst er echter evenals de Nederlandse Inspec tie Gezondheidszorg op dat de handel in doping vaak is verwe ven met die van drugs. Pei'sofficier mevrouw C.A Nooij van het Openbaar Ministei'ie in Dordrecht wijst de beschuldi ging van de hand dat er niets wordt gedaan met gedetailleer de informatie over een doping- bende in haar disti'ict. Volgens Nooij is het erg lastig om over tredingen van de Geneesmidde lenwet succesvol aan te pakken. De straffen zijn bovendien erg laag: maximaal zes maanden cel of/7000 boete. GPD weg te halen van 13 procent van de Westelijke Jordaanoever. Is raël wil zover niet gaan en be roept zich steeds op de veilig heid van zijn burgers. RTR/AFP Chauffeurs van de Taxi Centi-ale Amsterdam bezetten giste- ren het kantoor van de juist begonnen Concurrent Taxi Direkt. Ze verzetten zich hevig tegen de komst O van het nieuwe bedrijf. De Middelbui'gse burgemeester Spahr van der Hoek heeft zijn huis in Coevorden vei'kocht en verwacht op korte termijn naar de Zeeuwse hoofdstad te verhuizen. Dat betekent dat er een einde komt aan zijn langdurig verblijf in een hotel. De aankondiging binnenkort naar Middelburg te ver huizen levei'de Spahr maandagavond applaus op in J 1 de raad. Frank de Boer heeft spijt van de pexiode waarin hij samen met zijn broei', niet meer voor Ajax wilde uit komen. De aanvoerder betreurt zijn beschuldi gingen aan het adres van trainer Olsen en betitelt de tijd waarin hij met Ajax overhoop lag als een nutte- "1 Q loze periode. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 12,13,15 en 17; sport: 18 en 19. van onze redactie buitenland MADRID - De Spaanse onder zoeksrechter Garzon heeft gis teren zijn arrestatiebevel tegen ex-dictator Pinochet van Chili aangescherpt. Hij reageert daarmee op het verzet van colle ga-rechters in Madrid en de voormalige president zelf. Pinochets advocaten zeiden in Londen zich met alle juridische middelen tegen uitlevering te zullen verweren. Tegelijkertijd verzochten Garzons collega- rechters van het parket van het Nationale Gerechtshof in Ma drid via een officiële aanklacht vernietiging van zijn arrestatie bevel. Zij achten de Spaanse justitie niet bevoegd en zijn van mening dat Garzon niet de juis te rechtsweg bewandelt. Daar op vaardigde Garzon een nieuw arrestatiebevel uit en breidde hij tevens de aanklachtlijst van slachtoffers van Pinochet uit BONN - De Duitse sociaal-de mocraten (SPD) en de Groenen hebben gisteravond de onder handelingen over hun rood groene coalitie afgesloten. Het regeerakkoord en de ministers ploeg zijn rond. Het akkoord wordt vandaag ondertekend. Volgens het program schaft Duitsland op termijn kernener gie af en wordt benzine volgend jaar zes pfennig per liter duur der om met de opbrengst de so ciale verzekeringspremies te verlagen. Verder komt er geen algemene maximumsnelheid op de autobahnen, gaat de bouw van de omstreden magneet- zweeftrein Transrapid tussen Hamburg en Berlijn door en komt er een merk op genetisch gemanipuleerde producten, zo dat de consument zelf kan be slissen of ze wel of niet worden gekocht. Bondskanselier Schroder volgt op 27 oktober Helmut Kohl op. Zijn voornaamste ministers zijn: Lafontaine (Financi en/SPD), J. Fischer (Buiten landse Zaken/Groenen), Schar- ping (Defensie/ SPD), Müller (Economische Zken/partijloos), Riester (Arbeid/SPD). A Fi scher (Volksgezondheid/Groe nen), Trittin (Milieu/Groenen), Müntefering (Verkeer en Bouw/SPD) en Funke(Landb- ouw/SPD). DPA/ANP van 79 tot 94. De rechter be schuldigt hem van volkeren moord, terrorisme en marteling. De 79 waren Spaanse burgers, maar nu zijn er onderdanen van andere landen bijgekomen. Het Britse ministerie van Bin nenlandse Zaken verwerpt het Chileense argument en officiële protest dat de ex-dictator on schendbaarheid geniet omdat hij op een diplomatiek paspoort reisde. De Chileense president Frei stelde gisteren een bezoek aan Spanje uit. ANP/DPA/EFE commentaar op pagina 2 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving h 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1