Veere zit met jeugd Geheim vliedbergen in 1968 ontrafeld PZC Cornelis Leijnse en Maatje Wisse vieren zestigjarig huwelijksfeest H. Broekmeulen wordt directeur van Kust VVV zeeland dinsdag 20 oktober 1998 w 13 Politie krijgt cursus integriteit Vandalisme op Abdijplein Duinbrand Cadzand snel geblust Deurbellen in brand Kat beschoten met buks Dichtbundel voor goed doel Vlissingen herdenkt bevrijding Specifiek beleid nodig Politie bekeurt Ü6 hardrijders 4 Vlissingen 'E'V'Elj. q^CZTEOj door Miriam van der Schot ZOUTELANDE - Het was 7 maart 1936 toen hij haar voor het eerst zag. ,,Ik dacht: verdimmes, die ga ik proberen. Toen vroeg ik twee voorbij lopende meisjes of ze haar wilde vragen naar buiten te komen. Het was liefde op het eerste gezicht." Cornelis Leijnse (81) en Maatje Wisse (80) uit Zou- telande vierden maandag hun 60-jarig huwelijk. Na tweeënhalf jaar verkering stapten de Domburger en Zoutelandse in het huwe lijksbootje. „We zijn toen meteen in de elektriciteitswinkel van mijn vader gaan wonen", vertelt Cornelis. „Na mijn oplei ding in Middelburg ben ik daar al snel gaan werken. Dat was in de beginjaren van de elektriciteit. Er was natuurlijk nog geen reparatiewerk, dus zijn we ook gaan loodgieten. Later kwam de aanleg van de waterleiding. Ik weet nog goed dat West- kapelle daar tegen was. Er hingen overal pamfletten. Vermoedelijk vonden ze het te duur. Maar in 1945, toen onder andere Westkapelle werd drooggepompt, hingen er pamfletten dat er wel een waterleiding moest komen." Maatje werkte in die jaren mee in de win kel tot ze een zoon en een dochter kreeg. Inmiddels heeft het echtpaar Leijnse vijf kleinkinderen en zeven achterkleinkin deren. „We zien ze alle dagen", vertelt de trotse opa. „Ze kunnen nu gelukkig alle maal lopen en heel de familie woont bin nen een straal van zevenhonderd meter van elkaar. Hoewel het echtpaar Leijnse uit de zaak is, zijn ze er nog iedere dag mee bezig. Nadat de zoon van Cornelis in de winkel is gegaan, werken er nu twee kleinkinderen. „Maar op de achtergrond blijven we altijd meedenken." Soos Naast de achterkleinkinderen en de zaak houdt het bruidspaar zich bezig met fiet sen en met de ouderensociëteit. „Meestal fietsen we zo'n 2000 kilometer per jaar. En naar de soos gaan we al veertien jaar. Ik heb in al die tijd maar vijf keer gemist. Daar leg ik graag een kaartje of we spelen rummikub. Mijn vrouw is daar heel erg fa natiek in. 's Avonds spelen we daarom thuis ook nog vaak een spelletje." DORDRECHT - Duizend medewerkers van het politiekorps Zuid-Holland Zuid volgen op dit moment een cursus integri- teit.Het korps is het eerste dat de cursus op deze grote schaal volgt. Het gaat om een interactieve cursus waarbij normen, waarden en omgangsvormen in het algemeen centraal staan Aan de hand van nagespeelde situatie^ uit de praktijk wordt de discussie losgemaakt. De training duurt anderhalve dag. Trainers van het LSOP interviewen daarnaast medewerkers van het korps om een beeld te krijgen van wat er leeft. De trai ners draaien oQk mee in het korps. Over een half jaar volgt een verslag en advies. Korpswoordvoerder P. van Alebeek denkt dat de cursus politiemensen de mogelijkheid geeft 'in de spie gel te kijken' „Doel is normen en waarden bespreekbaar te maken. Het gaat om professionaliteit." Aanleiding voor het geven van de cursus is een opdracht van de minister van Bin nenlandse Zaken in 1995Daarin gaf deze aan dat elk korps in het land het onderwerp integriteit aantoonbaar aan de orde moet stellen. „Zuid-Holland Zuid heeft voor deze manier ge kozen. "ANP MIDDELBURG - Vandalen hebben in de nacht van zondag op maandag voor duizenden guldens schade aangericht op het Abdijplein in Middelburg. Diverse ruiten van terrasschotten werden vernield. Een winkel aan de Pottenbakkerssingel was het afgelopen weekeinde eveneens doelwit van vernielingen. Er werd een ruit van de winkel vernield en ook een reclamezuil moest het ontgelden. Verder werd een slagboom van het parkeerterrein afgebroken. De schade bedraagt ongeveer tweeduizend gul den. CADZAND - Bij Cadzand is zondagavond omstreeks half ze ven een stuk duin in brand gevlogen. Snel ingrijpen van de plaatselijke brandweer kon voorkomen dat het vuur snel om zich heengreep en grote schade toebracht. De oorzaak was gisteren niet bekend. GOES - Bij de politie in Goes zijn de afgelopen dagen meldin gen binnengekomen van in brand gestoken deurbellen. De ze ven gedupeerden wonen in de Alberdastraat en de dr. W. Dreeslaan. In alle gevallen doofde het vuur uit zichzelf. De brandstichting werd steeds in de nacht of de vroege ochtend gepleegd. De politie vraagt mensen die iets verdachts hebben gezien zich te melden. De komende tijd wordt er extra toe zicht gehouden in de wijk. In Goes is een kat met een luchtbuks beschoten. Het dier kwam thuis met het kogeltje in de rug. De 22-jarige eigenares se heeft aangifte gedaan bij de politie. Een dierenarts heeft het kogeltje uit de rug van de kat verwijderd. OVEZANDE - Kinderen van basisschool De Zandplaat in Ovezande hebben zelf een dichtbundel geschreven. De op brengst van het boekwerkje is bestemd voor het Lilianefonds, een organisatie die zich bezig houdt met het helpen van ge handicapte mensen in de Derde Wereld. Donderdagavond 22 oktober staan van 18.00 uur tot en met 20.00 uur voor iedereen de deuren van de school open. Er is een tentoonstelling te zien van de werkjes van de kinderen en er is een verkoopstand van het Lilianefonds. Ook zal er een loterij worden gehouden. door Richard Sandee VLISSINGEN - Hans Broek meulen, nu nog directeur van de WV-Noordwijk, zwaait vanaf januari de scepter binnen de nieuwe kust VW Walcheren. Als hij het over zijn nieuwe werkgebied heeft, zijn de super latieven niet van de lucht. De 'schitterende jachthaven van Veere' maakt deel uit van een kuststrook die toch al 'knus' is en 'de grandeur van vroeger uit ademt'. Ooit zag Broekmeulen Emiel Ratelband live in actie. Veel nieuws had de positivo hem niet te vertellen. „Ik wist het al lang. Als je maar wilt dan kan het ook, zeg ik altijd", aldus Broekmeu len. Met die instelling heeft hij nu zeven jaar huis gehouden in Noordwijk. Daar is in die tijd een hoop veranderd, en ook op zijn nieuwe plaats is de direc teur niet van plan om stil te zit ten. Het lijkt alsof de medewer kers van de kust VW hun borst alvast nat kunnen maken. Vooralsnog wil Broekmeulen niet veel over zijn plannen met deze streek kwijt, want daar voor is hij hier nog niet vaak ge noeg geweest. Wel weet hij dat de organisatie verder moet au tomatiseren: „Je zou de reserve ringssystemen aan elkaar kun nen koppelen, zodat.de VW een goed overzicht heeft van de be schikbare accommodaties. Op die manier kun je vooral bezoe kers die hier voor het eerst ko men goed van dienst zijn." Duitsers Daarnaast kunnen er meer plaatsen voor toeristen komen ('er is hier nog zoveel ruimte'), en de afhankelijkheid van Duit sers moet omlaag. Niet omdat Broemeulen een hekel aan de oosterburen heeft, maar uit strategisch oogpunt. „In Noord- wijk kwamen ook altijd heel veel Duitsers. Daar is op zich niets mis mee, die gasten moet je ook vasthouden. Maar daar naast moeten we ervoor zorgen dat er mensen uit België en En geland komen. Want stel dat de Duitsers een keer wegblijven, bijvoorbeeld omdat het daar slecht gaat. Dan gaat het hier ook ineens niet meer zo goed. Dat kunnen we voorkomen als hier ook toeristen uit andere streken komen." In eerste instantie werd Broek meulen naar Noordwijk ge haald om het imago van de VVV daar op te krikken, want er was nogal wat negatieve publiciteit geweest. Daarnaast moest de directeur er de financiële positie verbeteren en leden binnenha len. Toen dat allemaal achter de rug was, stortte hij zich ook daar op de automatisering en het trekken van andere bevolkings groepen dan Duitsers. Nadat dat alles succesvol was voltooid, maakt de directeur zijn beleids plan voor de komende jaren. Met ook dat karwei achter de rug, besloot Broekmeulen dat het tijd was om op te stappen. Mooi product Op zoek naar een nieuwe baan, een nieuwe uitdaging, stuitte hij op de vacature van de kust VVV Walcheren. Hij was al eens in deze streek geweest, maar in middels lang geleden. Broek meulen: „Dus ik pakte de auto om er eens een dagje rond te rij den en ik dacht ik hé, da's een heel mooi product hier. Daarna heb ik gesolliciteerd." VLISSINGEN - Vlissingen her denkt dinsdag 3 november het feit dat de stad 54 jaar geleden bevrijd werd van de Duitse overheersing. Dit gebeurt met een sobere plechtigheid bij het monument van de Commando's no. 4 en de herdenkingssteen van de 52ste Lowland Division aan de Commandoweg. Op deze plaats kwamen destijds de geal lieerde troepen aan land. De herdenking begint om elf uur 's ochtends met een hoomsig- naal van het Korps Commando troepen uit Roosendaal. Na een minuut stilte legt burgemeester J. C. Th. van der Doef kransen bij de monumenten met respec tievelijk wethouder H. J. M. de Haas en wethouder L. C.Poppe- de Looff. De burgemeester legt bovendien een krans bij de her denkingssteen in naam van de Vereniging van Schotse Oud- Strijders, the King's Own Scot tish Borderers. Na de kranslegging door het ge meentebestuur bestaat de gele genheid voor militaire en ande re autoriteiten, organisaties en particulieren om kransen of bloemen te leggen. Inter Scaldis Pipes and Drums verlenen hun medewerking aan het program ma. Cornelis Leijnse en Maatje Wisse: liefde op het eerste gezicht. e oor Lukas Fransen v UOUDEKERKE - „De jeugd problematiek in Veere staat in eschril contrast met de proble men in de Randstad. Als je dat siergelijkt, is er niets aan de iiand." Toch spreekt wethouder Gelok (Welzijn) van een lastig idrobleem. „We moeten natuur lijk niet doen alsof er in Veere liiets aan de hand is. Als platte- andsgemeente kunnen we l©ngeren nu eenmaal minder ijieden dan Middelburg of Vlis- inngen." iïoor de herindeling hadden de rifzonderlijke kernen geen spe ciaal geformuleerd jeugdbeleid. dAls nieuwe gemeente moeten re dat opzetten en dat begint nu aas op gang te komen", zegt Ge- epk. „Dat doen we in samen spraak met wijkverenigingen, E orps- en stadsraden, politie en e jeugd zelf. Jeugdbeleid valt f staat met alle instanties die ich ermee bezighouden. Het ;opt niet bij de portefeuille fëlzijn." )e wethouder spreekt van een ier-stappen-plan waarmee een reventief jeugdbeleid gevoerd an worden. Gelok: „De eerste latap begint bij het consultatie bureau. Beginnende problemen ijunnen daar gesignaleerd wor den. Niet alleen op medisch, èaar ook op opvoedkundig erlak. Helaas komen veel proble men waar kinderen mee worste- opn voort uit opvoedingsproble- eaen." peuterspeelzalen iUs tweede stap noemt Gelok de islf peuterspeelzalen in de ge- 1 neente. „Peuterspeelzalen heb- |en in de opvoedingssfeer een Jeel belangrijke taak. Die kun- len een kind wanneer dat nodig doorverwijzen naar bijvoor beeld een arts. Als gemeente Roeten we daarom in overleg (reden met peuterspeelzalen en lae subsidiëren. Dat laatste is on- uier meer belangrijk zodat lage inkomensgroepen hun kinderen iiltijd naar een peuterspeelzaal gunnen brengen." j)e basisschool is de derde stap in het plan dat uitgaat van een signalerende en preventieve werking. Volgens de wethouder is een basischool onmisbaar in een kern. „Leerkrachten zijn als het goed is op de hoogte van het welzijn van de leerling. Een school kan zonder op de stoel van de ouders te willen zitten adviserend en stimulerend op treden. Op deze leeftijd begint ook het sport-.en verenigingsle ven een belangrijke rol te spelen in het leven van een kind. Naast ontspanning, draagt sport ook bij aan de opvoeding." Faciliteiten De vierde en laatste fase is er voor zorgen dat de jeugd in de eigen kern genoeg faciliteiten heeft om zich te kunnen verma ken. Gelok vindt dat dat op het moment niet het geval is. Met projecten als de herinrichting van Zanddijk en Park Huys in Oostkapelle wil de gemeente daar verandering in brengen. Maar de wethouder onderkent dat dit voor de moeilijkste doel groep, de zestien- tot achttien jarigen, waarschijnlijk geen op- „Het is heel moeilijk om jeugd beleid uit te stippelen voor jon ge volwassenen", zucht Gelok. „Er is voor die groep gewoon te weinig te doen in onze gemeen te. Het is daarom heel logisch dat onze jongeren naar Vlissin gen en Middelburg trekken. Daarom pleiten we naast een lo kaal ook voor een regionaal be leid. We zijn ook van plan op korte termijn een jongerenwer ker in te huren die mee kan wer ken aan een structurele oplos sing." Gelok spreekt van een lastig probleem. „Het is geen toeval dat de A- en B-junioren van veel voetbalverenigingen onderbe zet zijn. Die willen vaak niet meer tegen een balletje trappen. Wat ze wel willen, weten we niet zo goed. Het is toch een groep die zich verzet tegen het gezag en de eigen grenzen aftast. Jeugdbeleid is een flexibel iets; dat moet je van tijd tot tijd bij stellen. Wat de jeugd vandaag wil, wil ze morgen niet meer." foto Ruben Oreel (INT LAURENS - Bij snel- leidscontroles in Sint Laurens in Buttinge zijn maandag 96 lardrijders bekeurd. é>p de Noordweg in Sint Lau- pfens stond de radar van 6.30 tot i 6.30 opgesteld. Daar overtra den 44 van de 5307 passerende cfoertuigen de maximum snel heid van 50 kilometer. /iian de Middelburgseweg in jluttinge reden 52 van de 2897 gecontroleerde voertuigen hard hlan de limiet van 80 kilometer iter uur. cj)e politie controleerde hier tus- >i|en 6.50 en 16.50 uur. (fiatlon voor 55-plussers - In et kader van de campagne 55- lus in beweging houdt de jeeuwse Sportraad in samen werking met de gemeente Vlis- e(ingen op zaterdag 24 oktober oje eerste Zeeuwse triatlon voor 5-plussers. Deelnemers kun- en zich vanaf 12.00 uur in- eichrijven in de kantine van het /ijportfondsenbad in Vlissingen. Iet startschot wordt om 13.00 ui- gegeven en om 16.00 uur 'ordt de triatlon afgesloten. t, REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113)273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) M. J. van Barneveld I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsou burgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Aad de Klerk Jongens waren het, maar gemotiveer de jongens. Nog maar studenten waren het, maar wel geïnteresseerde studenten, de vijf bedenkers en organi satoren van het congres dat - nu alweer dertig jaar geleden - op 25 en 26 oktober 1968 in Middelburg werd gewijd aan een oud Zeeuws vraagstuk, dat van 'De vüedbergen in het kustgebied van Vlaanderen, Zeeland en Zuid-Hol land'. Over weinig onderwerpen uit de Zeeuwse historie is de eeuwen door zo veel gefantaseerd en gespeculeerd als over die bergen. Ook deze rubriek stond daar al eens bij stil. Iemand als Rethaan Macaré zag de bergen als overblijfselen van heidense offerplaatsen, terwijl predikant en Walchersche Arkadia- schrijver Gargon ze voor oude begraaf plaatsen hield. Ook geleerden - niet de minsten - als de historicus Huizinga en de archeoloog Van Giffen hebben zich het hoofd gebroken over ouderdom en oorspronkelijke functie van de bergen. Aan wetenschappelijke belangstelling voor de Zeeuwse vliedbergen heeft het eigenlijk nooit ontbroken. Zo onder zocht de Groninger Van Giffen in 1922 de berg bij het Schouwse Duivendijke en haalde men in 1926 de Leidse arche oloog Remouchamps naar Ritthem. Daar was de familie Cevaal bezig haar eigen berg bij de boerderij Berglust voor een deel af te graven. Getipt door schoolmeester B. J. de Meij, stelden eerst P. J. van der Feen (als conservator van het Zeeuws Genootschap) en J. A Hubregtse een onderzoek in. In septem ber 1926 verrichtte Remouchamps een drie dagen durende proefopgraving, waarna zijn stellige conclusie luidde dat het hier ging om 'een heuvel - onge twijfeld een vluchtheuvel - uit de tiende of elfde eeuw'. Maar, niet iedereen dacht er zo over. De taalkundige P. L. Tack bijvoorbeeld was een andere op vatting toegedaan; hij zag de bergen als kasteelbergen. Jacquet Het vliedbergencongres - door de orga nisatoren gewichtig symposion genoemd - moest in 1968 de impasse doorbreken en de stagnerende discussie tussen vertegenwoordigers van diverse vakgebieden weer op gang brengen. Er was weinig nagelaten om het congres tot een succes te maken. De eerbied waardige Burgerzaal van het Middel burgse stadhuis stond de honderd deel nemers ter beschikking. Jeugdige overmoed had de organisatoren zich in jacquet doen steken. Tevoren hadden de Amsterdamse VU-studenten hun huiswerk gedaan en alle deelnemers een lijvige bundel bezorgd, een samen vatting van alles - zinnig en minder zin nig - wat tot dusverre over de bergen was geschreven. Van Gewest tot Ge west kondigde het congres aan, waar M. P. de Bruin, ir. J. A Trimpe Burger, drs. H. Halbertsma en drs. C. Dekker hun visie op de bergen gaven. Dr. P. J. Meertens leidde de forumdiscussie, waaraan ook de Gentse hoogleraar A Verhulst, de archeoloog W. C. Braat en de al genoemde P. J. van der Feen deel namen. En tenslotte voerde een excur sie de deelnemers langs diverse bergen, met als hoog(s)tepunt die van Wemel- dinge, de berg die later zo'n macabere rol zou spelen in Rinus Ferdinandusse's 'sriller' De bloedkoralen van de bas taard. Proefschrift Achteraf gezien was de timing van het congres perfect. W. A van Es, directeur van de Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek, veiTichtte de opening. Hij had één dag eerder op 25 oktober, in Amsterdam zijn inaugu rele rede als buitengewoon hoogleraar in de pre- en protohistorie aan de Vrije Universiteit uitgesproken. Belangrijk was de bijdrage die de uit Wemeldinge afkomstige historicus Dekker leverde. Deze zou in 1971 promoveren op een baanbrekend onderzoek naar de histo rische geografie van Zuid-Beveland, een boek met op de omslag een luchtfo to varj dezelfde vliedberg als Ferdinan- dusse opvoerde! Dekker nam in Middelburg een voor schot op zijn proefschrift. Wat archeo logisch onderzoek in enkele bergen al had doen vermoeden, kon hij via ar chiefonderzoek bevestigen: veel bergen - in de bronnen meestal 'werven' gehe ten - hebben als basis gediend voor een voudige versterkingen uit de 12de, 13de eeuw. Kasteelbergen in plaats van vluchtheuvels dus. Maar als kern be vatten ze soms een terpje uit de 11de, 12 de eeuw. Met deze uitkomst was het congres baanbrekend. Het betekende een mijl paal in het onderzoek naar de rol van de Zeeuwse bergen. Een resultaat dat sommigen niet hadden kunnen voorspellen. Zoals dr. M. K. Elisabeth Gottschalk, onder meer bekend van enkele publica ties over de historische geografie van Zeeuws-Vlaanderen. Zij had een haar gevraagde bijdrage aan het congres ge weigerd, met als argument dat absoluut niets nieuws van zo'n wetenschappelijk debat viel te verwachten. Jongens waren het nog maar, de organi satoren van dit succesvolle vliedber gencongres. Ik was - zo durf ik nu wel te bekennen - één van hen. De nog altijd bestaande berg bij Ritthem, in de overlopers het werf in het blok 'beoosten de kereke' genoemd. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 13