Prijs rijtjeshuis staat onder druk Inspiratie uit stenen en klei PZC Rapport over politik bevat volgens OR veel oude manco's Blues Route Goes serveert veel stijlen Covers hoofdmoot op Denoek Rock zeeland 12 Groot aanbod tussenwoningen op Zeeuwse markt ondernemend zeeland in detail kunst cultuur dinsdag 20 oktober 1998 door Claudia Sondervan GOES - De waardestijging van tussenwoningen in Zeeland kalft sterk af. Terwijl in overig Nederland dit type woningen met 5,2 in waarde toenam, bleef dat percentage in Zee land steken op 1,8 De duur dere, vrijstaande woningen stegen veel sterker dan de al fikse prijsstijging die landelijk te zien is: 16,7 tegen 10,5 landelijk. Dat staat in de marktmetingen van de Neder landse Vereniging voor Make laars. De percentages geven de verschillen aan tussen de derde kwartalen in 1997 en 1998. In hoekwoningen ontloopt de provincie het landelijk gemid delde niet ver: een waardestij ging van 7,6 procent tegen één van 8,2 procent landelijk. In de verkoop van appartementen des te meer: die toont een waar destijging van bijna 70 pro cent. „Een absurd cijfer", zegt Mark Faasse, voorzitter van de NVM-kring Zeeland. „Ik denk dat de markt hier vorig jaar in een dip heeft gezeten." Ook het voor verkoop vrijko men van veel dure apparte menten draagt hieraan bij. De gemiddelde verkoopprijs is gestegen van 141.000 gulden in 1997 tot 273.000 gulden dit jaar. Landelijk is het beeld veel gelijkmatiger met een waarde stijging van 8,7 procent naar een gemiddelde verkoopprijs van203.000 gulden bij een licht gestegen aantal verkopen. In Zeeland stormde het aantal verkopen van 42 vorig jaar naar 71 dit jaar. Wel staan de Zeeuwse appartementen veel langer te koop: 112 dagen tegen 47 dagen landelijk. De pas op de plaats die de marktwaarde van tussenwo ningen in Zeeland te zien geeft, ligt aan het grote aanbod van rijtjeshuizen, verklaart Faasse. „Het is een probleem: er zijn tussenwoningen te over. Er is in Zeeland in het verleden veel zuinig gebouwd; kleine woon kamers, klein aantal slaapka mers, in tegenstelling'tot in de Randstad. In Middelburg en Vlissingen worden nu nog eens voornamelijk tussenwoningen gebouwd. Er wordt teveel ge bouwd in Nederland, stelt de overheid, en dus kan een ge meente Veere - dat is zowat heel het platteland Walcheren - maar 55 woningen per jaar bouwen. Terwijl in een dorp meest vrijstaand gebouwd wordt en dus wel aan de markt vraag beantwoord kan worden. Middelburg en Vlissingen mis sen de markt. Dat kan beteke nen dat de marktwaarde van tussenwoningen gaat dalen", vreest Faasse. „Je ziet nu al dat de waardestijging sterk af kalft." De gemiddelde ver koopprijs van een Zeeuwse tussenwoning ligt nu op 172.000 gulden, tegen 169.000 vorig jaar. Landelijk moet nu voor zo'n huis 257.000 gulden worden betaald. Zeeland no teerde hier 7,5 procent meer ti-ansacties met een gemiddel de van 60 dagen verkooptijd, landelijk gezien is zo'n huis na 38 dagen verkocht. De handel in vrijstaande hui zen wordt steeds stroever: het aantal transacties in Zeeland daalde hier 7,3 procent ten op zichte van vorig jaar. Landelijk is die teruggang in het aantal verkopen wat lichter met mi nus 2,5 procent. Een vrijstaand huis wisselt in Zeeland gemid deld in 64 dagen voor 350.000 gulden van eigenaar. In het lan delijk beeld duurt het 56 dagen voor zo'n woning voor 489.000 gulden verkocht is. De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbtis 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. Tussenwoningen worden in Zeeland minder vaak en minder snel verkocht. foto Ruben Oreel De winkel voor veganistische en vegetarische producten van Rosette de Schaap is verhuisd van de Zuidzandsestraat naai de Brouwerijstraat in Oost burg. Rosette verkoopt volle dig plantaardige artikelen en diervriendelijk vervaardigde producten. Er is onbesproten groente en fruit, glutenvrije, sojavrije en suiker- en zout-ar- me levensmiddelen te koop. Binnenkort begint Rosette met cursussen vegetarisch koken. Innatura, winkel in natuur- voeding en reformdrogisterij in Terneuzen, krijgt vandaag (dinsdag) een zustervestiging in Oostburg. Henk en Woucü Lucieer openen die dag een nieuwe winkel aan de Brouwe rijstraat. Daar is vanaf 19.30 open huis. Het vernieuwde kantoorpand van het administratiekantoor Knuist aan de Ooststraat in Dreischor wordt vrijdagmid dag 23 oktober om 15.30 uur officieel heropend. Burgemeester mr. J. J. R M. Asselbergs van Schouwen- Duiveland verricht de ope ningshandeling. Opticiën Coen Honig aan de Appelmarkt in Zierikzee houdt tot en met zaterdag 31 oktober de oogmeet-plusweken, waar bij gratis oogmetingen worden verricht. Gévier, handelsbedrijf in sa nitair, verwarming, wand- en vloertegels en keukens, viert het twintigjarig bestaan. Het bedrijf met vestigingen in Goes en Terneuzen houdt zaterdag 24 oktober open dag. Het be drijf heeft sinds kort in de showrooms keukens van Bruynzeel staan en er worden bak- en kookdemonstraties ge geven met de stoomoven en de sensorkookplaat. Kinderen kunnen zich als Mic key Mouse laten schminken. De open dag duurt van 9.00 tot 17.00 uur. De Vereniging Bedrijfsbelan gen Breskens is sinds kort aan wezig op Internet met een eigen website. De site is weliswaar nog niet gereed maar een aan tal pagina's is al te bekijken en te raadplegen. Naast de uitge breide verldaring van de doel stellingen van de vereniging, is er een lijst met adres en be drijfsactiviteit van de 160 le den. De vijf leden die al on-line waren, hebben links met de si te. Bij de uitbouw van de site krijgen bedrijven hun eigen homepage en e-mailadres. Daartoe regelt het bestuur een cursus Internet voor haar le den. Het adres is http://bres- kens.com. door Jacques Cats MIDDELBURG - 'Oude wijn in nieuwe zakken'. Zo kwalificeert ondernemingsraadsvoorzitter R. Koopman van de politie Zee land de tekortkomingen bij de leiding van het korps, die in een kwaliteitsrapportage worden gesignaleerd. De werknemers vertegenwoordiging heeft niks nieuws gelezen in het onder zoek, dat door politiemensen van elders is uitgevoerd. „Wij roepen als ondernemingsraad al vier jaar over dezelfde sympto men en signalen richting korps leiding. Maar dat heeft nooit ef fect gesorteerd." Koopman toont zich verheugd dat de korpsleiding de rappor tage nu aangrijpt om de geregi streerde mankementen te ver helpen. Grootste knelpunten vormen de aansturing en de kloof tussen hoog en laag perso neel die het gevolg is van ondui- delijk management. Wat over blijft is de wrange nasmaak dat de ondernemingsraad kennelijk al die tijd niet serieus is geno men. Voordat Koopman op dit punt een beschuldigende vinger wil uitsteken, moet er naar zijn me ning binnen de ondernemings raad eerst aan zelfonderzoek worden gedaan. „We zullen moeten kijken wat onze rol is geweest dat het zover is geko men. We hebben wel aan de bel getrokken, maar hebben we ook de goede bel te pakken gehad? Misschien hebben we op een verkeerde toonhoogte "dingen geroepen." Koopman vindt dat het regio naal college van Zeeuwse bur gemeesters zich nadrukkelijker had moeten laten horen, omdat vier jaar geleden al dezelfde problemen aan het licht zijn ge bracht als nu. Samenspraak De ondernemingsraad heeft morgen, woensdag, al overleg met korpschef A A Smeels. In nauwe samenspraak zal worden bekeken welke concrete stap pen nodig zijn om de situatie bij het korps te verbeteren. Snel en adequaat optreden is nu ge wenst. „De gemiddelde politie man en -vrouw staat voor zijn vak", stelt Koopman vast. „Maar als een werknemer lang durig in een situatie zit die nil bevredigend is, kan dat ea weerslag hebben op het werk a straat." De kwaliteitsrapportage ove de politie is zo vers, dat vej Zeeuwse burgemeesters hun vf sie nog even opschorten totda ze in detail zijn geïnformeerd Naar de indruk van burgemeei ter Th. A M. Steenkamp vai Hontenisse herkent Oosj Zeeuws-Vlaanderen zich niet u de blootgelegde problematiëj, „Misschien komt dat mede doö het goede werk dat districtschi Flup Goudswaard in het veria den heeft gedaan." i Burgemeester D. J. van da Zaag van Goes, bestuurlij voorzitter van het politiedii trict Oosterscheldebekken, 1 verrast dat al eerder in het diï trict gesignaleerde perikelen rj korpsbreed blijken te levet Sprekend over de positie van cj werknemersvertegenwoordi- l ging stelt Van der Zaag dat q ondernemingsraad er van ovei tuigd moet zijn dat zijn meniij gehoord en gewogen wordt, „üf als er niet aan de wensen wora tegemoetgekomen, moet dj met redenen omkleed word® aangegeven." |l Snelle aanpak Eerste zorg is volgens Van dj Zaag dat men elkaar verstaj binnen het politieapparaat Burgemeester J. L. M. Mandj van de gemeente Borsele is bj met het onderzoek, waarin zij eerder geuite opvatting over d gebrekkige communicatie bij d politie wordt onderschrevej Hij pleit voor een snelle aanpi van de problemen. Daarbij mot geen kostbare tijd worden vei speeld aan de opstelling van at tieplannen en procedures. „Da maar wat minder volmaakt bj ginnen en gaandeweg misschiö wat fouten maken. Zo ben je j elk geval aan de gang." HEINKENSZAND Speelgoedbeurs - In het Scot tinggebouw aan 't Dijkje d Heinkenszand wordt woensdai 4 november een speelgoedbeuj gehouden. De beurs is geopen van 9.00 tot 11.30 uur. Voor ij formatie kan men bellen met Ji net Welleman, 0113-562757. Rosa King door Lineke Broos GOES - Van Chicago blues in de Muddy Waters stijl tot ruige boogie en bluesrock. Vrijdag 23 oktober staan 13 cafés in Goes vanaf 22.00 uur geheel in het teken van de vijfde editie van de Blues Route. „Er zijn ontzettend veel soor ten blues", vertelt één van de organisatoren van de route, Peter Kempe. „Daarom is het programma van de Blues Route ontzettend breed. Zo is er voor ieder wat wils. Country blues, Boogie blues, Bluesrock en ga zo maar door." Via via en door ervaring heb ben de organisatoren de bands voor dit jaar weten te boeken. Een van de toppers is het op treden in De Pompe van de Amerikaanse grandlady van de saxofoon Rosa King met haarband. De liefhebber van de 'roots- blues' moet naar De Snor gaan, want hier speelt de uit Engeland afkomstige Eddie Martin alle instrumenten te gelijk. In 't Beest treedt de Ita liaan Paolo Bonfanti met band op. Hij toerde onder andere met (wijlen) Stevie Ray Vaughan en Johnnie Winter. Uit Ameri ka komt de Bill Roseman Band. Tijdens de Blues Route is hij te zien in Lambiek. Naast eigen werk speelt Roseman ook klassiekers van Jimi Hendrix. La Strada wordt om getoverd in een Chicago blues- bar met The Astatics uit Bel gië. „Voordat we de bands benade ren kijken we eerst wat voor een soort band in een bepaald café past. Zo zullen we geen 'rock-a-billy-band' in café Bolsjoi zetten", lacht de orga nisator. Hier speelt dan ook Dr. Rhythm met hun 'west coast blues'. Kaz Lux In de Vrijbuiter zijn Marcel Scherpenzeel en band te zien. En onvervalste rock-a-billy is te horen in Pubbles waar de Stacy Cats optreden. De meest herkenbare stem uit de Neder- rock is volgens Kempe Kaz .Lux. Hij is te zien in de New Inn. De Bluesmasters spelen in De Post en de band rond zanger Henk Hendriks, Backstreet man, speelt in Midcity. Deze band fungeert doorgaans als begeleidingsband van onder anderen Keith Dunn en Kaz Lux. El Toro is het podium waar de liefhebbers van de 'zydeco' aan bod zullen komen, met de jongens La Blusa die eerder met groot succes op onder an dere de Blues Route Middel burg te zien waren. Vanaf 02.00 uur is er een nachtcon- cert in El Torro van pianist Mr. Boogie Woogie. In 't Pakhuis speelt de Beve- landse band No Shame veelal eigen nummers. Schipper en Bemanning treden hier vanaf 02.00 uur op. In het. tijdens de Route geopende café Bonanza treden The Kings of Cool, die eerder op de Goese Blues Rou te stonden op onder de naam Rodi Dean Jeanne Opgenhaffen exposeert in Galerie Esprit doorTreesvan Herpen CLINGE- Voor de tweede maal is het keramische werk van Jeanne Opgenhaffen (1938) te zien in Galerie 'Esprit' in Clin- ge. „Als ik alles zou maken wat er in mijn hoofd zit, had ik ner gens anders meer tijd voor en nog kreeg ik het dan niet voor mekaar." In de loop der jaren evolueerde haar werk van figu ratief naar steeds abstractere vormen. „Klei heeft zoveel uitdruk kingsmogelijkheden, daar kan ik nog heel lang mee vooruit. Ik zou ook kunnen schilderen of tekenen om uiting te geven aan wat er in mij leeftaan wat ik zie en ervaar:" Opgenhaffen vindt haar inspi ratie vooral in de natuur. Stenen en keien vormen haar onuitput telijke bron. Overal waar ze komt raapt ze een keitje op, steeds heeft ze wel een kiezel steen in haar jaszak. De link is snel gelegd, klei is niet toevallig een verweringsproduct van steen. Al pratend over die grondstof kan Jeanne Opgen haffen zich opwinden over de nonachalance waarmee klei- producenten de samenstelling zonder enige aanduiding veran deren. „Ik heb een hele oven vol gemaakt en dan is de kleur in eens niet goed of het product vervormt volledig tijdens het bakproces." Alles is handwerk. Opgenhaffen maakt grote panelen van schil fers die ze rangschikt naar vorm en kleur in bepaalde patronen. In de loop der jaren ontwikkelde het werk van Jeanne Opgenhaffen zich van figuratief naar abstract. foto Peter Nicolai „Zoals de pluimen van een vo gel", zegt ze in ongekunsteld Vlaams. Liggend en staand, ge deeltelijk over elkaar heen, zo ontstaat er beweging in haar werken. Het lijken vingers die naar elkaar reiken, wuivende grashalmen, bergen en dalen of schuivende aardschollen, ijs- schotsen kan ook. Door het re liëf van de schilfers in de ver schillende posities speelt het verschuivende daglicht een spel van schaduw en schimmen. Op- genhaffens werk is meestal mat; ze houdt niet van glimmend gla zuur. Naast de panelen zijn in Clinge ook kleine doosjes voorzien van tekeningen te bezichtigen. De in Kruibeke bij Antwerpen woon achtige kunstenares vertelt geestdriftig over het ontstaan ervan. Ze heeft in haar carrière diverse opdrachten gehad voor monumentale werken in grote gebouwen. Zo maakte ze ond meer panelen voor een krant een verzekeringsmaatschapp Om de aard van de gebouwen onderstrepen verwerkte krantenartikelen en de beruc te kleine lettertjes van een pol in haar keramiek. Die werkwi ze beviel haar zo goed dat erop voortborduurde door zei gemaakte tekeningen via h decalcomanie procédé op kleii zwart-wit doosjes te reproduc ren. De tekening wordt in spi gelbeeld op film vastgelegd vervolgens door zeefdruk op h kleimodel overgebracht. 1 doosjes zelf worden gegoten i handmatig van een extra versi ring voorzien. Les Tot voor kort gaf Jeanne Opge haffen les in plastische opvo ding, zoals ze zelf zegt. Tege woordig wijdt ze al haar tijd a< de kunst. In binnen- en buite land vindt ze erkenning. Ze w( al menige prijs, haar werk is zien op exposities in Italië, Isr el, Taiwan en Australië en o( over opdrachten heeft ze niet klagen. In Clinge deelt ze ruim van Galerie 'Esprit' met Erne Joachim uit Biervliet, Van he zijn bronzen beelden in arcï tectonische, hoekige of jui ronde, organische vormen te bi wonderen. Jeanne Opgenhaffen en Ernest Je» chim exposeren t/m 15 novemberl Galerie Esprit te Clinge, openini tijden: do. t/m zo. tussen 13.301 17.00 uur, do. avond ook Jussi 19.00 en 21.00 uur. door Ernst Jan Rozendaal IIOEK - Drie Zeeuws-Vlaam- se bands staan zaterdag op het programma als in Hoek voor het derde achtereenvolgende jaar het popfestival Denoek Rock plaatsvindt. In de grote zaal van het Dorpshuis in Hoek treden achtereenvolgens op Défense d'Afficher, Heim wee Maik De Lamaketta's en Jay Walk. Het festival is geor ganiseerd door de stichting De Hoekse Rakkers. De organisatie mikt met deze progi'ammering op een varia tie in stijlen. Defense d'Affi cher is een coverband die, zij het in verschillende samen stellingen, al meer dan vijftien jaar bes'taat. De vijfmansfor matie richt zich op een breed publiek met stevige nummers van onder anderen David Bo wie, Eric Clapton, Madness, Herman Brood, Mick Jagger, Lenny Kravitz en REM. Grap De Nederlandstalige band Heimwee Maik De Lama ketta's is ontstaan als een grap. Zanger Heimwee Maik (Mai- kel Harte) wilde voor de lol een nummer opnemen voor zijn zus, toen die een tweeling ver wachtte. In Porgy Bess in Terneuzen werd 'Mijn zuster krijgt een tweeling' opgeno men, voor zo'n veertig man pu bliek. Kort daarna zegde de groep toe een volledig optreden te verzorgen, zonder dat daar voor een repertoire voorhan den was. Het verhaal gaat dat Heimwee Maik in één dag de teksten voor tien liedjes schreef, waar na De Lamaketta's er in twee uur de muziek bij componeer den. Waar of niet waar, de muziek - die elementen bevat van uit eenlopende stijlen als blues, jazz, levenslied en texmex - sloeg aan. De groep beschikt in Zeeuws-Vlaanderen over een behoorlijke aanhang die ken nelijk wordt aangesproken door de teksten over 'drank, vrouwen en alledaagse frus traties'. Coverband De hoofdact Jay Walk is even als Défense d'Afficher een co verband. De groep bestaat sinds 1995. Op het repertoire staat werk van onder anderen Anouk, Bush, Pearl Jam, Me lissa Etheridge, Radiohead, Van Dik Hout. Nirvana, The Scene en REM, oftewel rock muziek van een stevige soort. Centraal staat de zang van Edith Stap en Jaap de Bruijn. Zij worden begeleid door drummer Willy van den Berge, bassist Benny van den Dungen en de gitaristen Bart Helms en Jan de Nood. Denoek Rock begint zaterdag 24 oktober om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 12