jVisserij te afhankelijk van paling Jarige Klimop opent nieuwe lokalen Vlaams experiment met mosselkweek Snel en veel verdienen met hennep 11 Snoekbaars en andere schubvis kan bedrijfstak steviger basis geven Tv-uitzending levert vijf tips op over gestolen Mondriaan Geen 7 jaar cel of tbs maar 4 maanden voor aanrijden ex-vriendin Windzak weg zeeuwse almanak Playboy Spahr verkoopt eigen ïuis in Coevorden: ipplaus in de raad „PZC zeeland dinsdag 20 oktober 1998 door Jacques Cats MIDDELBURG - Aandacht voor de diefstal van Mondriaans schilderij de Boom in het Avro- programma Opsporing Ver zocht heeft maandagavond vijf reacties opgeleverd. Volgens po litiewoordvoerder J. van Mou- rick is de inhoud van de tips zodanig dat de recherche er vandaag mee aan de slag gaat. Vandaag wordt de tv-uitzen- ding herhaalt en ook dat kan mogelijk nog tips opleveren. Het schilderij moet vrijdag 25 september tussen 13.00 en 18.00 uur uit het Zeeuws Museum in Middelburg zijn verdwenen. Enkele dagen later eiste een on der de naam De Boze Waterlan ders opererende actiegroep via een telefoongesprek met het journalistencollectief De Pol dergeus de 'ontvoering' van het schilderij op. De daad was, zo werd gesteld, bedoeld om meer aandacht te krijgen voor maat schappelijke vraagstukken als die van de aanleg van de Betu welijn en ontwikkelingen rond Schiphol. Een faxbexricht met een beknopte weei'gave van het gesprek kwam in Den Haag bin nen op de redactie van de Ge meenschappelijke Persdien sten. Het rechercheteam is er de af- gleopen weken niet in geslaagd zich een beeld te voimen van- waaruit zowel de actiegroep als het journalistencollectief ope reert De politie zoekt vei'der contact met nog niet eei'der ge- hooi-de personen die op de be wuste middag het Zeeuws Mu seum hebben bezocht. Namens de Duitse verzekeraar Nord- stern heeft het Rotterdamse bu reau Alterding Expertise een beloning van 26 000 gulden uit geloofd om het schildei-ij tei-ug teki'ijgen Bij Alterding binnen gekomen tips bleken echter geen enkel houvast te bieden. Opsporing Verzocht woi'dt van daag, woensdag, om 12 15 uur herhaald op Nederland 1. tegen de auto van zijn ex-vrien- din te botsen. Daarvoor kreeg de man in Middelburg vier maan den cel en tbs opgelegd. De straf die het gerechtshof heeft gegeven, is ook veel lager dan de eis van openbare aankla ger mr. M. van der Horst. Deze vroeg zeven jaar gevangenis straf voor wat hij omschreef als een zeer ernstige vorm van stal king. Bij het ongeval op de rijks weg bij Biervliet x-aakten de ex- vriendin en haar moeder ern- stiggewond. De verdachte zegt slechts een stuurfout gemaakt te hebben toen hij zwaaiend de aandacht pi'obeerde te trekken. door Frank de Klerk DEN HAAG - Wegens het ver oorzaken van een botsing op de rijksweg bij Biervliet is een 42- jarige inwoner van Sas van Gent gisteren in hoger beroep veroor deeld tot een celstraf van vier maanden en een jaar rijontzeg ging- De straf van het gerechtshof in Den Haag is aanzienlijk lager dan het vonnis van de rechtbank in Middelburg die hem tbs had opgelegd. De rechtbank achtte bewezen dat de 42-jaxrige zich schuldig had gemaakt aan po ging tot moord door met opzet door Harmen van der Werf OOSTENDE - Voor de Vlaamse kust begint volgend jaar een ex periment met het kweken van mosselen. De Europese Unie is bereid een subsidie voor het project te verstrekken van ruim 55.000 gulden. Het initiatief voor de proef is ge nomen door een duiker uit Nieuwpoort, die het bedrijf Ship Technics runt. Hij kwam op het idee mosselen te kweken voor de Vlaamse kust, omdat er aan lichtboeien op de Nooxdzee voor Vlaandei'en veel mosselen groeien. België heeft zelf geen natuurlijke kweekmogelijkhe- den voor mosselen, texwijl in geen land in West-Europa zo veel mosselen worden gegeten (uit vooral Nederland). De bedoeling is de mosselen te kweken in een hangcultuur, zo als dat ook in luwe plekken langs de Oosterschelde gebeurt. Het voorstel is een kabel van tweehondex-d meter te spaixnen met aan weerszijden een zware boei. Om de meter wordt een koord gehangen, waaraan het mosselzaad zich moet hechten en tot groei moet komen Stromend water De hamvraag is of deze vorm Van mosselkweek het goed doet in stromend water. Ixx Frankiijk gebeurt dat wel of wordt er in elk geval mee geëxpexrimen- teerd, maar elke locatie is weer anders. Waar de mosselhang- cultuur komt, isnog een kwestie van overleg met onder meer de visserij en scheepvaail. Sche pen mogen niet meer varen op de plek van hangcultuur. Een medewerker van het Rijks station voor de Zeevisserij in Oostende spreekt van een haal baarheidsonderzoek, waarbij ook veel aandacht zal woi'den besteed aan de kwaliteit van de mosselen. Volgens de huidige stand van zaken begint het ex periment vooi'jaar 1999, in eer ste instantie op één plaats. Waarschijnlijk wordt er geko zen voor een locatie in de kust strook tussen Nieuwpoort en Middelkerke. Het Rxjksstation voor de Zeevissexij is in dat ge bied al bezig met een proef met het uitzetten van gekweekte tarbot. Daar mag niet worden gevist. De tarbot die acht maan den oud wordt uitgezet, schijnt het goed te doen. VLISSINGEN - Een rood-wit gekleurde windzak is het afge lopen weekeinde gestolen vanaf de Piet Heinkade in Vlissingen. De zak was bevestigd aan een zes meter lange oranje paal. De ze paal is ook gestolen. De waar de van de buit bedraagt vijfhon derd gulden. Gelet op de omvang van de buit is de dief stal vermoedelijk door meerde re personen gepleegd. De politie verzoekt mensen met aanwij zingen zich te melden. De kinderen hadden er tot vervelens toe om gezeurd en daarom had die Goese fami lie Arthur aangeschaft. Een trouwe viervoeter met een bijzonder hoog aarbaar- heidsgehalte. Een pracht beest, lief voor kinderen en een blik waar zelfs de groot ste hondenhater voor smelt. Arthur heeft helaas een man co: een niet in toom te houden drang om bij de vrouwtjes te zijn. Met name zijn liefde voor het teefje van een paar huizen verderop is grenzeloos: Fa- biola heet deze Duitse herder. Let de baas even niet op dan gaat Arthur er heen. Drie a vier keer op een dag gebeurt dit doorgaans. Arthur van zijn Fabiola scheiden is dan ook een routineklm gewor den. Eén buurtbewoner laat het liefdespel van de honden vol strekt koud. Maar die heeft dan ook een andere passie: een nieuwe sportwagen van Italiaanse makelij. Nog niet van de opwinding over dit bezit bekomen, had de kers verse eigenaar het portier van zijn flitsende bolide open laten staan. Een playboy in de straat zag zijn moment daar en kroop achter het stuur om zich door de gehele buurt te laten bewonderen. En dat was? Arthureen vijf jarige golden retriever. door Barend Pelgrim HULST - De hennepteelt in de grensstreek is de afgelopen twee jaar behoorlijk toegeno men. Dat constateert hoofd van de regiopolitie van Oost- Zeeuws-Vlaanderen, H. van Opdorp. De politie vaix de Hul- sterse basiseenheid heeft de afgelopen vier maanden in de regio een twintigtal hennep plantages ontmanteld. Twee weken geleden werden op zeven adressen in de Kamil lestraat in Hulst kwekerijen opgedoekt, in totaal goed voor zo'n duizend planten. Eén van de grootste vangsten werd be gin september gedaan in Nieuw-Namen: tweedxiizend planten plus kweekappara- tuur. Het oprollen van een kwekerij houdt meer in dan de inbeslag name van wietplanten. Op het politiebureau aan de Absdaal- seweg in Hulst stapelt de kweekapparatuxxr zich op: tientallen assimilatie- en kweeklampen, transfox-mato ren, ventilatoren, luchtafzuig- installaties en iiTigatieappa- ratuur. Het spul is verbeurd verklaard en ligt te wachten op vernietiging. Vraag De opvallende stijging van het aantal kwekerijen ligt volgens politiehoofd Van Opdorp aan de afzetmogelijkheden in dit gebied.,Het is eigenlijk zuiver een zakelijk verhaal. Mensen kunnen op een eenvoudige wijze en op korte tijd veel geld verdienen en dat maakt het Apparatuur nodig voor de kweek van hennep. foto's Peter Nicolai aantrekkelijk. Er is in de grensstreek veel vraag." Het gaat in de hennepteelt om fikse bedragen. Een gram wiet brengt gemiddeld vijf gulden op en een doorsneeplant is goed voor vijftien tot twintig gram softdrugs. Bovendien is het ook nog eens zo dat er van één wietplant tot drie maal kan worden geoogst, dus één exemplaar levert voor drie honderd gulden aan drugs op. Van een kleine plantage in een garage met 'slechts' honderd plantjes kan de kweker 30.000 gulden in zijn zak steken. Van Opdorp: „Bij die hele grote jongens heb je het dus over en kele tonnen." De politieman meent dat het aantal hennepkwekerijen stijgt omdat de maatschappij het steeds meer accepteexri „Het kweken van wiet wordt in de directe omgeving niet als ernstig bestempeld", aldus Van Opdorp over de problema tiek. „De sociale controle is op dit gebied steeds lager aan het worden. We merken het ook aan de reactie van verdachten. Ze vinden het zelfs kinderach tig dat de politie er werk van maakt dat ze 'een beetje veel van die plantjes hebben staan'. Maar het gaat om geweldige bedragen, als j e weet dat j e met 150 planten veertig- tot vijf tigduizend gulden vex-dient." Het Hxilster korps heeft afge lopen zomer, na weer eens een inval, zelf een hennepplant grootgebracht op het bureau. Na anderhalve maand stond ex- op het kantoor aan de' Absdaalseweg een volwassen struik. Op die manier konden de agenten met eigen ogen zien waar ze mee te maken hebben. Wietlucht Van Opdorp geeft toe dat het niet eenvoudig is om de wiet- verbouw aan te pakken. Kwe kerijen lopen meestal tegen de lamp door illegale stroom af te tappen, exorbitante stijgingen in het energievex-bruik of klik ken door omwonenden. „Het is altijd door infoi-matie van bui tenaf. We kx-ijgen bijvoorbeeld telefoontjes dat mensen zich ergeren aan een penetrante wietlucht. Het komt voor dat we getipt worden, dat kan zijn uit jaloezie van omwonenden of ergernis omdat anderen op illegale wijze veel geld verdie- nen. Er wordt ook in de buiten lucht gekweekt, meestal in een maisveld. Als het om grote partijen gaat, verspreidt dat een ontzettende lucht." Mensen die voor eigen gebx-uik een paar cannabisplantjes hebben staan, hoeven niet te vrezen dat de politie morgen op de stoep staat. Van Opdorp: „Enkele planten leveren geen overlast op. We komen alleen kijken naar aanleiding van meldingen. Als mensen ineens heel veel stroom gaan verbrui ken (door groeilampen, x-ed.) horen we dat wel van Delta Nutsbedrijven." woor Harmen van der Werf IEN HAAG - De beroepsbin- envisserij staat het water aan e lippen. Stropers, sportvissers n aalscholvers zitten haar wars. De sector is slecht geor- anisecrd. Het ontbreekt aan ndernemerscMp. [et ministerie van Landbouw, fatuurbeheer en Visserij raakt in een onderzoek harde oten over de toestand in de be- xepsbinnenvisserijmaar ziet ok perspectief, let de binnenvisserij gaat het al entallen jaren slecht. Amper ertig jaar geleden waren er uiten het IJsselmeer nog 900 edrijven actief in de sector, laarvan zijn er nog maar 250 vex', die werk bieden aan 350 ïensen. Een dik belegde boter- am verdienen zij niet. Het ge- ïiddelde inkomen is 55.000 ulden. Verschillen egionaal zijn er nogal wat ver- riiillen. In Noord-Holland, 'riesland en Groningen moeten eroepsvissers het hebben van leine visgebieden. Zij verdie- _en 30.000 tot 35.000 gulden, irwijl collega-s op de grote ri- ieren en de Zeeuwse wateren 5.000 tot 90.000 gulden halen, inds begin jax-en zeventig zijn e resultaten nauwelijks verbe urd. Ie sterk teruggelopen paling- tand speelt de sector financieel et meest parten. Er komt min er glasaal naar Europa, onder ïeer door de massale vangsten oor de Portugese en Spaanse ust. In Europees verband ordt aan maatregelen gewerkt m die visserij te bepei-ken. chubvis oor de beroepsbinnenvisserij i de achteruitgang van de pa ngstand extra vei'velend, om- at zij het vooral van paling loet hebben. Vissen op schub- is (waaronder de dure snoek baars) mogen beroepsvissers bijna niet meer. De rijksover heid heeft doelbewust dat vis- recht aan spox-tvissers gegeven om de sportvisserij te stimule ren. En de concurrentie van aal scholvers is toegenomen. Beroepsvissers moeten meer op schubvis kunnen vissen, oor deelt LNV nu, want 'de afhan kelijkheid van één vissoort (pa ling) is een onzekere basis voor een gezonde bedrijfsvoering op de lange termijn'. Het departe ment gaat ook onderzoeken of het mogelijk is de aalscholver in te perken. En visstroperij wordt harder aangepakt. Vuist Er moet bovenal echter iets in de visserijsector zelf gebeuren. Slechts de helft van alle be- roepsbinnenvissers is georgani seerd. Zij zijn vooral bezig met vissen. Wil de sector een vuist kunnen maken, dan moet zij een voorbeeld nemen aan de sterk geoi'ganiseerde spoi-tvissei-ij. Sport- en beroepsbinnenvisse rij wantrouwen elkaar nog te veel. Zo vrezen sportvissers overbevissing. LNV denkt dat samenwei-king in visserijbe- heei-commissies dit kan verhel pen. „Het gaat om een goed vis- en waterbeheer. Ondernemers Beroepsvissers moeten ook meer ondernemers worden. Het departement wil daarbij helpen door 'te zoeken naar en ontwik kelen van kansen'. Gedacht wordt onder meer aan selectie vere vismethoden en het ver werken van de vangst, bijvoor beeld door paling te roken of te fileren. Een aantal Zeeuwse vis sers doet dat al. Dat de toekomst niet erg roos kleurig is, blijkt uit één conclu sie van LNV: „Er moet niet te lang worden gewacht met initi atieven." jor Ab van der Sluis IIDDELBURG - Burgemeester ir. L. H. B. Spahr van der Hoek an Middelburg heeft zijn wo- ing in zijn vroegere stand- laats Coevorden verkocht, aarmee lijkt een einde te ko len aan zijn ruim een jaar du in de verblijf in hotel Arneville Middelburg. Ie burgemeester wil voor 1 ja- uari 1999 ('dat is wel mijn in- intie') naar de Zeeuwse hoofd- ad verhuizen. Spahr van der bek maakte de verkoop van jn woning maandagavond on er applaus bekend tijdens de ladsvergadering. ie Middelburgse burgemeester aide pas met de verkoop van jn woning (a 545.000 gulden k.) beginnen na het afstude- in van zijn dochter. Die haalde ljuli haar eindexamen. „In au- ustus zijn we weggeweest en in iptember ben ik begonnen met e verkoop. Het is dus toch vrij iel gegaan." lotel et verblijf van Spahr van der oek in een Middelburgse ho- ilkamer, waarvoor per nacht 60 gulden moest worden neer- eteld, leidde begin deze maand it schriftelijke vragen van de roenLinks-fx'actie. Die vond at de gemeenteraad zich moest itspreken over het langdurig irblijf in Arneville. De burge- eester moest, aldus de partij, p 1 januari in Middelburg wo- en. Spahr van der Hoek zei laandagavond die opmerkin- in geenszins als een stok ach- r de deur te hebben gezien om jn woixing zo snel mogelijk te ïrkopen. oals gemeld is de Middelburg- i burgemeester in opspraak, e ambtenarenvakbond Abva Kabo beschuldigt hem van ihofferend gedrag en seksuele itimidatie. Naar die klachten •opt op dit moment een onder- )ek, in opdracht van minister A Peper van Binneixlandse aken. Diverse krantenpublx- ities in de PZC en in het ieuwsblad van het Noox-den ebben volgens de burgemees- rdepxrijs van zijn woninggeen led gedaan. „Het is", deelde hij e raadsleden diplomatiek mee, ien niet al te royale transactie iworden." leschaad leen toelichting zegt de burge- eester 'geschaad te zijn' door e publicaties wat een negatief fect heeft gehad op de ver- MIDDELBURG - De Klimopschool voor speciaal ondexwijs en voortgezet speci aal onderwijs in Middelburg, viert woensdag 21 oktober haar 35-jarig be staan. Tevens worden die dag drie nieu we klaslokalen geopend. Om deze twee feestelijkheden te vieren met publiek, houdt de school tussen 13.00 en 14.30 uur een open dag. Dat de drie nieuwe lokalen heel belang rijk zijn voor de school, blijkt al uit het feit dat het jubileumfeest hiervoor een jaar is xritgesteld. In november 1997 ging de eerste paal de grond in voor twee nieuw te bouwen klaslokalenOok was er een interne verbouwing waarbij een ex tra lokaal werd gecreëerd. „De school had, en heeft nog steeds, te maken met chronisch ruimtegebrek. Door de ver bouwing hebben we de school kunnen uitbreiden met twee klassen", zegt ad- junct-dix-ecteur P. Lijnse. Voor het eex-st in haar bestaan wordt er op de Klimop speciaal onderwijs gegeven aan zogenoemde autistruct-groepen. In deze twee nieuwe groepen zitten zowel kinderen die behoefte hebben aan een duidelijk structuur als autistische kin deren. Normaal waren de moeilijk leren de kindex~en ondergebracht in een gewo ne groep op de Klimop. De autistische kinderen werden begeleid door het autis tisch spectrum. Wachtlijst Door de uitbreiding van de school, is te vens het aantal aanmeldingen toegeno men. Momenteel telt de Klimop 91 leer lingen. Volgend schooljaar vei-wacht Lijnse zeker 99 aanmeldingen. Het aan tal leerlingen voor speciaal onderwijs neemt fors toe. „We zijn in de beginjaren begonnen met drie of vier groepen. Te- Leerlingen van de Klimop aan het werk in de tuin. foto Ruben Oreel genwoordig zitten we aan acht groepen. We hebben zelfs'leerlingen moeten door verwijzen naar andere scholen omdat we een wachtlijst hadden", zegt Lijnse. „Wat de oorzaak van de toename is, weet ik niet. Maar het is op alle soortgelijke scholen het zelfde." Naast het aantal leerlingen en uitgebrei der onderwijs is in de loop der jaren ook het beleid op school geëvolueerd. „Het blijft natuurlijk individueel onderwijs, maar de mogelijkheden zijn behoorlijk verandeiM", vertelt Lijnse „Leexriingen van het speciaal onderwijs kunnen steeds makkelijker stage lopen bij win kels en bedrijven. Vroeger was dat niet aan de orde. Tegenwoordig kunnen we elk jaar één leerling voor vast in een be drijf plaatsen. Dat is natuurlijk niet veel, maar vroeger bestonden deze ideeën niet. Daarnaast kunnen sommige men sen die speciaal onderwijs kregen, mak kelijker zelfstandig wonen." Voor de open dag blijven de kinderen van de Klimopschool 's middags op school. Zij laten bezoekers zien hoe het er op hun school aan toe gaat. „Mensen weten dat de kinderen op een reguliere school leren lezen en schrijven. Wat er hier gebeurt, weten ze vaak niet", zegt de Lijnse. „Het is een heel andere manier van onderwijs. Veel visueler. Mensen moeten dit gewoon met eigen ogen komen zien." koopprijs van zijn huis. „Men dacht: hij staat in Middelburg onder druk; hij komt wel over de br-ug." Volgens Spahr van der Hoek heeft hij het van meet af aan 'niet prettig gevonden' om ge- mime tijd gescheiden van zijn gezin te moeten leven. Het feit dat er in Middelburg zoveel commotie is ontstaan over zijn verblijf in Arneville hoemt hij een 'opgeklopt thema'. „Voor mijzelf en mijn gezin is het een hele prettige ontwikkeling dat het huis is verkocht. Men heeft in Arneville goed op mij gepast. Er werd wel gesproken over een luxe suite, maar ik geef het men sen te doen om meer dan een j aar in een hotel te wonen. door Miriam van derSchot

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 11