Geldnood nekt Hogeschool Peper gelast nader onderzoek Spahr Sjmk mn, Ballonnenfestijn voor jarige bieb Eisen van vier tot zes jaar gevangenis voor groepsverkrachting Oplichting met model van Titanic in het Arsenaal Elf kilo softdrugs in Hulst onderschept Zonder extra rijksbijdrage dreigen studentenstops j Het slachtoffer kende de meeste i verdachten. Volgens de officier jwas het de bewuste avond bij Carrousel aan het Arsenaal- plein bittere ernst geweest. „De j mannen hebben er van tevoren I over gesproken. Zij kende die blikken van 'jij moet mee, want anders volgt er geweld'. Ze kon I niet ontsnappen, ook al hadden j mensen haar aangeraden de po litie te bellen, Dat waren geen opties, want na hooguit enkele dagen zouden ze vrij komen en j wal dan?" Hoechst Trevira verkocht zeeuwse almanak Les zeeland door Barend Pelqirm HULST - De politie heeft met enig geluk woensdag avond en -nacht in Hulst meer dan elf kilo soft drugs in beslag genomen. Tegen tien uur stuitten agenten in de Minder broederstraat op een Belgische auto met drie inzittenden, die een ver keersovertreding had be gaan. De uit de wagen walmende wietlucht trok de aandacht van de poli tiemensen. Toen de agenten de drie aanspraken op de dampen in het voertuig, bekende de bestuurder dat ze wat softdrugs hadden ge bruikt en leverde hij een zakje in met een klein beetje wiet. De politie doorzag de truc door het verdachte gedrag van het drietal. Toen het voertuig verder grondig werd on derzocht, troffen de agen ten onder een van de voor- stoelen een zak met 220 gram wiet aan. De drie Belgen, een 21-jarige man uit Lede en twee uit Aalst (21 en 17), zijn vervolgens meegenomen naar het po litiebureau van Hulst. Na verhoor kregen de drie een dagvaarding mee naar huis. Het verhoor van de Belgen bracht de agenten ook op het spoor van de dealer. Een paar uur later, om half één, vond de Hulster politie bijna elf kilo hen nepproducten, hasj en paddo's in een huis aan de Poorterslaan. Het pand aan de Poorterslaan stond bij de politie niet te boek als een verdachte woning. De 26-jarige bewoner is aangehouden en opgeslo ten. door Arjan van Westen VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland (HZ) verkeert in grote financiële moeilijkheden. Net als veertien andere Nederlandse HBO-instellingen kampt de Vlissingse opleiding met exploi tatietekorten. Het beroepson derwijs in de provincie loopt hierdoor gevaar. Volgens voor zitter L. N. Labruyère van het College van Bestuur moet het Rijk meer geld geven, anders moet de HZ tot noodoplossin gen overgaan, zoals saneren en de daarmee samenhangende studentenstops. Het HBO-joumaal heeft de jaarcijfers van de 54 hogescho len in Nederland onder de loep genomen en meldt dat de HZ een van de vijftien probleemgeval len is. „Ik ben blij met het artikel in het HBO-journaal," zegt Labruyè re. „Toen wij begin dit jaar aan de bel trokken, dacht men mis schien dat de financiële tekor ten alleen bij de HZ voorkomen. Nu is eindelijk duidelijk dat dit niet zo is." Naast de vijftien ge noemde instellingen zijn er vol gens hem nog wel vijf hogescho len die eveneens kampen met structurele begrotingsproble men. De oorzaak van de slechte financiële positie is bij alle instellingen dezelfde: per afge stuurde student is de financie ring door de rijksoverheid afge nomen. Samenwerking In Zeeland en Friesland is het extra moeilijk om tot kostenbe sparende maatregelen te ko men. Er zijn geen scholen waar mee kan worden samengewerkt. Zeeuwse toenadering tot de Ho geschool Brabant is door de gro te afstand ook geen alternatief. Labruyère: „Er is maar een op lossing, en die is niet nieuw: wil je hier dit soort onderwijs be houden, dan moet er geld bij De HZ zag de bui volgens La bruyère op tijd aankomen. In mei van dit jaar is het personeel Een studentenstop kan het gevolg zijn van de financiële moeilijkheden waarin de Hogeschool Zeeland verkeert. ingelicht over bezuinigings plannen en in juli is bekend ge maakt dat de top van de hoge school wordt gereorganiseerd. Labruyère: „Misschien leek het dit afgelopen jaar dat wij roe penden in de woestijn waren; daar is dan nu geen sprake meer van." Als er geen geld komt, hebben de HBO's een probleem met vér strekkende gevolgen. Labruyè re: „Tachtig procent van het budget van een HBO gaat op aan personeelkosten. Wij in Zeeland hebben dan misschien nog het alternatief om te bezuinigen door de HZ-gebouwen aan de Boulevard Bankert af te stoten Of dat voldoende is, blijft de vraag. In november bij de pre sentatie van de nieuwe jaarcij fers maakt de HZ bekend hoe hij de financiële problemen te lijf wil gaan. Vanwege de uitzon derlijke situatie is ex-voor geko zen, de jaarcijfers eerder naar buiten te brengen. Regeerakkoord Gezamenlijk zeggen de hbo's een vuist te maken en trachten ze de Tweede Kamer te overtui gen van het nut om meer geld voor het hoger beroepsonder wijs vrij te maken. Minister Hermans (Onderwijs) kan pas het regeerakkoord openbreken als de Kamer daar toestemming voor geeft. Eerst moet er volgens Labruyè re extra geld komen. Daarna wil hij bij de minister pleiten voor een regiocomponent in de be- groting. Labruyère: „Op dit mo ment praat ik daar niet ovex-. Dat zou niet kies zijn: wat de HZ dan krijgt zou er elders worden af gesnoept." In vergelijking met vorig jaar is het aantal hogescholen met rode door Aector Dooms MIDDELBURG - „Woorden schieten mij tekort voor deze brute verkrachting", zo vatte officier van justitie mr. H. I. den Hartog gisteren in Middelburg de zaak tegen vijf Vlissingers samen. Het vijftal heeft volgens de aanklacht op 15 juli dit jaar een 16-jarig meisje uit Oost- Souburg verkracht. Den Hartog eiste wegens verkrachting, be dreiging en vrijheidsberoving celstraffen van vier tot zes jaar. Voor drie verdachten, een van 123 en twee van 24 jaar, stelde ze ide rechtbank voor de zwaarste straf (zes jaar) op te leggen. Ze wees op twee di-ugsdelicten en eerdere veroordelingen voor grof geweld, waarvan twee met dodelijke afloop. Tegen de jong ste verdachten, 19 en 22 jaar. eiste ze vier jaar gevangenis- straf. Via het slachtoffer werd er een schadevergoeding van 130.000 gulden geclaimd. Vier van de vijf verdachten heb ben op de bewuste avond in een Vlissingse woning seksueel con- j tact gehad met het slachtoffer, maar de vraag die gisteren tij- dens de zitting centraal stond, was of het meisje daarmee had j ingestemd. Volgens de daders was dat het geval. „Zij was uit vrije wil meegegaan", zeiden ze. Kennissen Het slachtoffer had die avond haar vriendin vei'teld dat ze wel mee moest gaan, uit vrees dat ze haar zouden vermoorden. Ze zei verder als een stuk vuil te zijn behandeld. Nadat ze was mee genomen naar de woning in de Scheldestraat hadden de man- nen zich op verschillende ma- nieren seksueel bevredigd. Een van de verdachten tot drie keer toe. „Alsof ze een hond was", beklemtoonde de officier. Het meisje had met de negentienja rige verdachte al eens eerder seksuele ervaringen gehad. In eerste instantie kon haar veertienjarige vriendin buiten schot blijven, maar ook zij werd door een van de mannen meege nomen naar de woning. „Hij dreigde mij anders mijn botten te breken", had ze verklaard. Ze werd gegijzeld in een slaapka mer. Dat werd ook door enkele vei-dachten niet ontkend. Pas toen ze vonden dat het meisje wel een erg grote mond had. werd ze vrijgelaten. De raadslieden vroegen eensge zind om vrijspraak van ver- krachting, omdat de groepsseks met de instemming van het meisje zou hebben plaatsgevon den. Ze spraken van een seksor- gie en experimentele seks. Raadsman mr. D. J. Olie de ver klaringen van het slachtoffer ongeloofwaardig. „Ze heeft een reputatie. Ze had zich kunnen onttrekken, maar ze dacht 'als ik meega, dan zitten ze langer vast'." De pleidooien van de raadslieden werden af en toe ondersteund met handgeklap vanaf de volle tribune. De officier wees tenslotte op de traumatische ervaringen die het slachtoffer moet verwerken. Ook had de Souburgse een ge slachtsziekte opgelopen en moet ze nog een aidstest onder gaan. „Dit leed draagt ze haar hele leven mee." Het slachtoffer is inmiddels met haar moeder verhuisd, maar is nog steeds bang voor represailles. De rechtbank doet woensdag 28 oktober uitspraak. door Lineke Broos GOES - „De openbare bibliotheek in Goes heel't een toekomst", zei burgemeester drs. D. J. van der Zaag van Goes donderdag in zijn toespraak ter gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan van de bibliotheek. „De bi bliotheek is altijd gevestigd geweest in het hart van Goes. En ik denk dat deze instelling ook in het hart van vele Goesenaren zit", verklaarde hij. Van der Zaag constateerde dat in 1997 de bi bliotheek meer dan 10.000 leden en 400.000 uitleningen had. Dat betekent volgens hem dat de mensen de bieb actief gebruiken. Bo vendien beschikt de openbare bibliotheek over digitale media, wat aangeeft dat zij goed met haar tijd meegaat. De laatste jaren wordt er ook meer gedaan dan alleen uitle nen. Zo zijn diverse workshops en tentoon stellingen gehouden. Er waren ook theater voorstellingen en andere optredens. „Kortom, de bibliotheek in Goes heeft een bestuur dat met zijn tijd meegaat en voor uitstrevend is", zei Van der Zaag lovend. Ter gelegenheid van het jubileum verzamel den zich 's middags voor de bibliotheek aan de Oostwal 250 kinderen in de leeftijd van zes tot twaalf jaar, om van daaruit in een feestelijke optocht naar de tent op de Grote Markt te gaan. Hier werden ballonnen op- door Maurits Sep MIDDELBURG - Minister dr. A Peper (Binnenlandse Zaken) heeft een aanvullend onderzoek gelast naar vermeende seksuele intimidatie van ambtenaren door de Middelburgse burge meester mr. L. H. B. Spahr van der Hoek. Het rapport van com missaris van de koningin drs. W. T. van Gelder is voor Peper onvoldoende om tot een oordeel te komen over de affaire en over eventueel te nemen stappen. Drs. N. J. Ginjaar-Maas zal het onderzoek uitvoeren, hoewel zij noch Van Gelder dat met zo veel woorden willen bevestigen. „Daar is over gesproken, maar ik heb nog geen stukken ontvan gen", zegt de oud-politica uit B urgh-Haamstede Om tot een definitief oordeel te komen, wil Peper dat een onaf hankelijk persoon een aantal aspecten van de zaak verder on- derzoekt. Van Gelder karakteri- seert die persoon als: „Iemand die te goeder naam en faam in Zeeland bekend is en de Zeeuw se situatie goed kent. Maar mij is uitdrukkelijk gevraagd de naam niet te noemen, zodat in alle rust kan worden gewerkt." Het onderzoek moet over onge veer een week klaar zijn. Het vervolgonderzoek richt zich op de vraag hoe de seksuele inti midatie bij de betrokkenen is overgekomen. Daarover is het door provinciaal ambtenaar mr. E. E. van der Hoop in opdracht van Van Gelder verrichte onder zoek niet duidelijk genoeg. „Daarover heb ik geen concrete gegevens verzameld", beaamt hij. Overigens lijkt er een verschil van inzicht te bestaan tussen Van Gelder en Peper over wat onder seksuele intimidatie moet worden verstaan. Peper wil uit gezocht hebben hoe het optre den van Spahr van der Hoek bij de betrokkenen is overgeko- men. Van Gelder vindt dat als de burgemeester niet heeft beoogd seksueel te intimideren, daar ook geen sprake van is. Ook niet als de ander de handeling wel als zodanig heeft ervaren. Van Gelder: „De regeling die wij bij de provincie hebben, zegt duidelijk: als sprake is van on gewenst seksueel gedrag dat te vens als doel heeft, of waarbij een rol speelt, iemand een beter baantje te geven. Of als het wordt gebruikt om het werken onmogelijk te maken. En dan niet als dat één keer gebeurt, maar voortdurend. Ik heb het zelf altijd zo geïnterpreteerd dat als handelen wel tot gevolg heeft dat de werksituatie wordt beïnvloed, maar dat dat niet be doeld was, dat dan eerder spra ke is van een onhandige opmer king. In het menselijk verkeer kan iets onbedoeld worden ge zegd." Obstakel Nel Ginjaar-Maas is oud staatssecretaris van onderwijs en oud-Tweede-Kamerlid voor de WD. Zij is nu onder meer voorzitter van Omroep Zeeland. Ze wil niet volmondig beamen dat zij is gewaagd voor het on derzoek. Dat zij net als burge meester Spahr van der Hoek van WD-huize is, ziet zij - 'mocht ik het doen' - niet als een obstakel. „Ik ken de man nauwelijks, dus dat zou geen bezwaar zijn. Ik ben bovendien allang niet meer actief in de politiek." Middelburgse raadsfracties foto Ruben Oreel cijfers niet toegenomen. Wel zou er sprake zijn van een groter wordende kloof tussen arm en rijk. Wat dat betreft kan de HZ de borst nat maken Als kleine speler kan de HZ nooit de con- currentieslag met de grotere HBO'S aan Tot andere probleemgevallen worden de Hogescholen Arn hem en Nijmegen, de Gerefor meerde Hogeschool Zwolle, Ho geschool Diedenoort, het Van Hall Instituut, de agrarische le rarenopleidingen Stoas en de Noordelijke Hogeschool Leeu warden gerekend. door Jacques Cats VLISSINGEN - De Titanic beleeft een drama in zakfor maat. Een op schaal nagemaakt model van het su perluxe cruiseschip is ver moedelijk door oplichting in bezit gekomep van de mari tieme attractie Het Arsenaal in Vlissingen. Gerugge- steund door het RTL-4 pro gramma Breekijzer heeft de maker van de royaal uitge vallen uiting van huisvlijt de 410 bij 48 cm metende minia tuur-uitvoering donderdag uit de expositieruimte laten verwijderen. De huidige uitbater van Het Arsenaal treft geen blaam. Een vroegere adviseur heeft in de beginjaren negentig bij de beheermaatschappij van de attractie een rekening van elf mille ingediend voor de verwerving van het model. Dat geld heeft modelbouwer Klaas Betlem uit Wormer- veer echter nooit bereikt. Tot voor kort verkeerde hij in de veronderstelling dat zijn cre atie in bruikleen aan het Ar senaal was afgestaan voor het symbolische bedrag van een gulden. Pas toen Betlem onlangs navraag deed waar toch de notariële akte bleef waaiin zijn eigendomsrecht was vastgelegd, werd hem duidelijk wat er achter zijn rug was gebeurd. De programmamakers van 'Breekijzer' hebben eerder deze week gepoogd om tij dens een bijeenkomst in een hotel in Deventer verhaal te halen bij de adviseur, die bij de aankoop zou hebben be middeld. De man kwam ech ter niet opdagen. Het in bescheiden afmetin gen nabouwen van het be faamde cruiseschip vergde in de aanloopfase al twee jaar om over bruikbare werkte keningen te kunnen beschik ken. Door zich te verkijken op het verschil tussen Engel se inches en centimeters kwam Betlem op een veel groter schip uit. De uiteinde lijke maatvoering brak hem bijna nog op toen hij, na twintig jaren van nijver be zig zijn, het gevaarte uit de bouwloods wilde krijgen. „Ik had nog twee centimeter over." Het model van de Titanic heeft in de jaren tachtig op vele tentoonstellingen en beurzen met succes de rol van blikvanger vervuld. Drie miljoen mensen gluurden door de patrijspooltjes naar binnen en zagen in de nage bouwde concertzaal het or kest, dat, zo wil het verhaal, in werkelijkheid nog volop stemmig aan de gang was toen het schip al aan het zin ken was. Aangifte Manager Rick Chasfoort van de Vlissingse attractie zegt nog geen duidelijk zicht te hebben op wat er precies is gebeurd. „Wij zijn waar schijnlijk ook opgelicht Aangifte bij de politie wordt overwogen. Om de narigheid voor de modelbouwer zo be perkt mogelijk te houden heeft het Arsenaal de Titanic weer teruggeven aan de ma ker. Betlem stelt thans pogin gen in het werk om het model verkocht te krijgen. Het Arsenaal heeft als eerste gegadigde de Titanic voor twintig mille aangeboden gekregen, maar is mede ge zien de verwikkelingen, niet meer geïnteresseerd. Het wordt wel betreurd dat het Vlissingse centrum nu een belangrijke trekpleister kwijt is. door Ondine van der Vleuten VLISSINGEN - Hoechst Trevi ra Vlissingen en het wereldwijd opererende consortium Sa- ba/Koch hebben donderdag de overname van de Hoechst- dochter door het consortium be krachtigd. Het nieuwe bedrijf dat zo ontstaat krijgt de naam KoSa. Het management in Vlissingen juicht de overname toe, omdat KoSa de activiteiten wil uit breiden en zich tijdens een be zoek aan Vlissingen ingenomen toonde met de vestigingsplaats. Niet alleen zijn garanties afge geven voor behoud van alle ba nen, maar in de toekomst komen er mogelijk nog extra arbeids plaatsen. Voor Hoechst past het afstoten van de dochter binnen de strate gie om alle chemische industrie te verkopen. Al in april werd een principe-overeenkomst over de overname gesloten. In september gaf de Vlissingse ondernemingsraad een positief advies. Afgelopen vrijdag wer den de bonden geïnformeerd over de op handen zijnde over name. Hoechst Trevira levert grond stoffen voor polyesters. Het is het eerste bedrijf binnen KoSa dat deze chemische producten fabriceert. Uw foldercheque nog niet ingeleverd. Vergeet hem niet. Hij is geld waard. Wij zijn er klaar voor gelaten en trad het theaterduo 'Rijn en Trijn' op met de voorstelling 'Sneeuwwitje'. Eerder op de dag werd de prijs uitgereikt van de poëziewedstrijd, die speciaal voor het jubileum werd gehouden. Het thema van deze wedstrijd was 'Mijn Sport' en Frits van de Pas van de Kloetingse School kreeg voor zijn ontwerp de eerste prijs. Daarnaast trad schrijver, historicus en dia lectspreker Jan Zwemer op en het accor deonduo 'Klomp en Kiel' bracht 'Tulpen uit Amsterdam' en andere meezingers ten ge hore. In de middag was er voor kinderen ook het een en het ander te doen. foto Willem Mieras zie ook pagina 27 Geen cheque ontvangen, vraag ernaar in onze winkel HERENMODE St. Adriaanstraat 7, Goes tel. 0113-215652 hebben gistermiddag met spijt gereageerd op het vervolgon derzoek. „Het duurt dus nog weer langer en we weten nog niks", zei PvdA-fractievoorzit- terdrs. B. J. de Reu. Volgens fractievoozitter S. Buisman van het CDA is Spahr van der Hoek, ongeacht de af loop, ernstig beschadigd. „Zo'n beschuldiging blijft altijd han gen. Maar het is absoluut niet het geval dat wij iemand weg sturen. Geen haar op mijn hoofd die daarover peinst. De enige die dat kan. is de minister." Wat D.S. Goedegebuure (D66) betreft kan Spahr van der Hoek gewoon aanblijven als blijkt dat van seksuele intimidatie geen sprake is geweest. „Is het wel waar, dan moeten wij de koppen bij elkaar steken, bezien hoe ernstig het is en hoe we verder moeten." Op die basisschool in Zonne- maire nemen ze geen halve maatregelen. In groep vijf wordt de kinderen al enige kennis van de Engelse taal bijgebracht. Patrick maakte dezer dagen opgetogen gewag van het educatieve surplus dat hem werdgeboden. Aan familiele den gaf hij samen met zijn moeder een vlotte demon stratie. Het leek net of hij opnieuw leerde praten. Ze wees zijn neus aan en dan zei hij 'nose' en ze knipperde met haar ogen waarna hij de vertaling 'eyes' verstrekte. Een oom zag en hoorde het met genoegen aan want ken nis is macht en daarvan kun je naar zijn idee niet genoeg hebben in de familie. „Do you like it?" wilde hij weten. Het antwoord kwam snel. Dat hebben we nog niet ge had."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 9