Groenen zwakken kernpolitiek af 1 Jaar lang geen gesprekskosten en de beste landelijke dekking. NAVO maant Servië aan eisen te voldoen PZC Blatend protest tegen wolven Israël breidt kolonie uit bij begin van vredesoverleg in VS Communistische primeur Italianen Mijngigant maakt einde aan Apartheid buitenland vrijdag 16 oktober 1998 Inlichtingendienst Suriname valt binnen bij Hof Mleen vrijwillige sluiting van nucleaire installaties in Duitsland [Jskap van Antarctica is in prima staat Nieuwe hand zit als gegoten VN-troepen langer in Angola Turkije weigert dialoog Syrië Stuttgart eert Siiss met plein Actie tegen voedselvergiftiging Maffiabaas vast in Barcelona LIBERTEL van onze redactie buitenland PARAMARIBO - De Centrale Inlichtingen Dienst (CID) in Suriname heeft gisteren een in val gepleegd bij het Hof van Justitie, het hoogste rechtscol lege. De CID is een dienst die rechtstreeks onder president Wijdenbosch ressorteert. De actie in Paramaribo hield kennelijk verband met de voortdurende weigering van de rechters mee te werken aan de installatie van de president van het hof, Veldema. Die zou aanwijzingen hebben gegeven bij de uitvoering van de actie. De rechters onder leiding van de waarnemend president van het hof, John von Niesewand, protesteren sinds juli tegen de benoeming van Veldema. Vol gens hen volgde Wijdenbosch hierbij een procedure die tegen de grondwet indruist. De prominente jurist Fred Kruisland zegt in reactie op de inval bij het Hof van Justitie dat dit duidt op 'het verder bergafwaarts gaan van de rechtsstaat'. De advocaten be raden zich over de voortgang van de rechtspleging, ook om dat er een conflict bestaat tus sen de rechterlijke macht en het Openbaar Ministerie. De rechters hebben procureur- generaal Helouise Rozenblad eind juli verboden rechtszit tingen bij te wonen. Ook haar benoeming is volgens het Hof van Justitie ongrondwettig ge schied. ANP loor Peter van Nuijsenburg JERLIJN - De SPD en de Groe- )en hebben gisteren het groot ste struikelblok voor de tot standkoming van een rood- rroene coalitie uit de weg ge luimd. De onderhandelaars be reikten een akkoord over de Sluiting van kerncentrales. Het js echter voornamelijk een pro cedure-oplossing en lijkt con flicten tussen de coalitiepart ners voor te programmeren, pe toekomstige regering wil het tomende jaar met de energiebe- Irijven onderhandelen over de Vrijwillige' sluiting van de 19 kerncentrales, die ruim eender- le van de elektriciteit leveren. Dp deze manier hoopt men Schadeclaims van de energiebe- irijven die volgens sommige ichattingen dik in de miljarden DELFT - Er is niets mis met de likte van de ijskorst op de Zuid- jool. De angst dat het ijs van Antarctica langzaam aan het imelten is, is ongegrond. Dat zegt prof. D. Wingham van iet University College in Lon- len. Wingham is leider van een jnderzoeksgroep van Britten. Amerikanen en Nederlanders lie vijf jaar de ijskap onder- tocht. De zeespiegel is in de laatste honderd jaar met 18 cen timeter gestegen. Volgens eer ier onderzoek zijn de verande ringen in het Zuidpoolgebied illeen al voor 14 centimeter ver antwoordelijk. Wingham: „.We tenschappers hebben nooit »oed begrepen welke rol Ant arctica speelt bij het stijgen van ie zeespiegel. Volgens ons is die rol heel gering." ANP LYON - Hij beweerde zijn vin ders te kunnen bewegen, maar weigerde dat voor de camera's te demonstreren: Clint Hallam, de man die drie weken geleden een nieuwe hand kreeg aangemeten, zei gisteren dat de hand voelt alsof die van hemzelf is. ,.Mijn hand is geweldig in orde: ik heb me waarschijnlijk nog nooit zo goed gevoeld", zei.de 48-jarige Hallam. Ook de chi rurgen waren positief. Er heb ben zich tot dusverre geen com plicaties voorgedaan. AP kunnen lopen te voorkomen. Leiden de onderhandelingen echter niet tot het gewenste re sultaat, dan wordt de sluiting per wet geregeld. Termijnen zullen echter niet worden vast gelegd. De sluiting is afhanke lijk van de ouderdom en de vei ligheid van de centrales. Het ontbreken van een duidelij k tijdschema betekent dat de Groenen voor de SPD door de knieën zijn gegaan. Het einde van het 'atoomtijdperk' is een van de grote geloofsartikelen van de milieupartij. Zij had de sluiting van alle centrales bin nen vijf jaar per wet willen voorschrijven. Verrijkt De toekomstige minister van Milieu, Groenen-voorzitter Trittin, gaat er van uit dat de eerste centrales binnen vier jaar gesloten worden. Hij kondigde tevens aan dat er geen afge werkte reactorstaven uit Duitse centrales in de Britse en Franse opwerkingsfabrieken meer worden vei'rijkt en dat de Duitse centrales zelf voor hun tijdelij ke opslag moeten zorgen. Dat betekent dat er geen treinen met kernafval meer door Duits land zullen rijden. Deze omstre den transporten naar de voorlo pige opslagplaatsen Gorleben en Ahaus zorgen elk jaar weer voor vaak gewelddadige con frontaties tussen duizenden ac tievoerders en politiemensen. De vraag is of de Groene achter ban het akkoord zal accepteren. De eerste milieubewegingen hebben gisteren al protest aan getekend tegen de 'capitulatie' voor de SPD en de 'atoomindu strie'. Volgende week moet een speciaal congres in Bonn het re- geerakkkoord goedkeuren en er worden verhitte discussies over het 'atoomakkoord' verwacht. Eerder deze week besloten SPD en de Groenen de uit 1913 date rende 'wet over het staatsbur gerschap naar het museum te verwijzen. Het aannemen van de Duitse nationaliteit wordt versoepeld en het bezit van een dubbele nationaliteit wordt niet langer uitgesloten. Dat is vooral van belang voor de ruim twee miljoen Turken die in Duitsland leven. GPD LYON - De wolf maakt een comeback in de Franse Alpen. En dat mag voor natuur liefhebbers en -beschermers prachtig nieuws zijn, schaapherders in de bergen doen geen oog meer dicht en brengen de nacht door met - letterlijk - het tellen van hun schaapjes. Nu schaapherders en schapen toch voor de winter naar de dalen zijn gekomen konden ze gisteren in Lyon protesteren tegen de schade die zij ver wachten door de opmars van de roofdieren. foto Patrick Gardin/AP van onze redactie buitenland BELGRADO - NAVO-secreta- ris-generaal Solana heeft presi dent Milosevic van Joegoslavië (Servië en Montenegro) gisteren gewaarschuwd dat hij in de ver ste verte niet voldoet aan de ei sen van de internationale ge meenschap ten aanzien van Kosovo. Solana zei dit in Belgrado na de ondertekening door de NAVO en Joegoslavië van het akkoord over NAVO-toezicht vanuit de lucht op naleving door Belgrado van de afspraken met de Ameri kaanse gezant Holbrooke. De NAVO heeft eerder gedreigd vanaf morgenochtend in te grij pen als Belgrado dan nog niet aan de eisen heeft voldaan. Volgens Solana bevinden zich nog steeds eenheden van de Ser vische speciale politie in Koso vo en moeten die onmiddellijk worden teruggetrokken. Hinderen van NAVO-vliegtui- gen boven Kosovo door Joego- van onze redactie buitenland TEL AVIV - Op de dag dat de Is raëlische premier Netanyahu in de Verenigde Staten voor het eerst sinds tijden vredesonder handelingen voerde met de Pa lestijnse leider Arafat, is Israël gisteren op de door haar bezette westelijke oever van de Jordaan begonnen met een omstreden uitbreiding van de nederzetting Alei Zahav. De Israëlische groep Vrede Nu wees erop dat de bouwplaats 'waar bulldozers begonnen de grond te egaliseren, meer dan een kilometer van de huidige nederzetting is verwijderd. In ieite is er geen sprake van uit breiding van een oude, maar van de bouw van een nieuwe neder zetting, zei de groep. Netanyahu heeft de VS en de Palestijnen beloofd dat hij geen nieuwe nederzettingen zal bou wen, hooguit bestaande zal uit breiden om de natuurlijke be volkingsaanwas op te vangen. Het ministerie van Defensie zou goedkeuring voor de bouw heb ben verleend. De Israëlische krant Ha'aretz meldde gisteren dat Israël van de Verenigde Staten 925 miljoen gulden eist als compensatie voor het terugtrekken van mili tairen van de Westelijke Jor- daanoever. Het bedrag, in de vorm van een bijzondere gift, zou dienen om de aftocht van het Israëlische le ger te bekostigen en om nieuwe wegen aan te leggen naar de joodse nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever. AP/AFP slavië zal worden bestraft, aldus Solana. Eerder op de dag keurden de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de contactgroep voor ex- Joegoslavië (Verenigde Staten, Rusland, Frankrijk, Groot- Brittannië, Duitsland en Italië) zoals verwacht het akkoord- Holbrooke goed. Zij besloten dat er een VN-resolutie moet komen waarin Holbrookes af spraken met de Milosevic wor den opgenomen. Daarmee kan naleving van de afspraken wor den afgedwongen. Groot-Brit- tannië en Rusland hebben al ontwerp-resoluties ingediend. Opzienbarend Holbrookes afspraken met Bel grado voorzien behalve in toe zicht op naleving vanuit de lucht door de NAVO, in het zen den van tweeduizend waarne mers op de grond door de Orga nisatie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (OVSE). Rusland zei gisteren bereid te zijn tot deelneming aan de luchtcontrole door de NAVO. Die zal worden uitgevoerd met onbemande vliegtuigjes, zoge heten drones Moskous bereid heid is opzienbarend, omdat Rusland zich altijd heeft verzet tegen inmenging in de interne aangelegenheden van Servië. OVSE-voorzitter Geremek, de minister van Buitenlandse Za ken van Polen, reist vandaag naar de Joegoslavische hoofd stad om de verificatieafspraken te ondertekenen. Volgens Gere mek zal de OVSE de NAVO vra gen militairen te stationeren aan de grens van de Servische provincie Kosovo om de onge wapende waarnemers te kun nen beschermen. ANP/RTR zie ook pagina 2 Libcrtcl heeft de voordeligste abonnementen van Nederland. Die u nog voordeliger kunt maken met Libcrtcl Voordceiminuten. Vooraf ingekocht, dus veel scherper geprijsd. Heel aantrekkelijk. En nu helemaal. Want als u vóór 16 november 1998 een Libcrtcl Personal ot Libcrtcl Proicssional abonnement afsluit krijgt u respectievelijk 30 of 60 Voordceiminuten gratis. Iedere maand opnieuw. Een |aar lang. U belt dan wel op het beste netwerk van ons land (getest door KEMA). Met de beste gcsprekskwalitcit (100% EFR). De beste landelijke dekking (98% van de bevolking kan mobiel bellen of gebeld worden). En de beste Klantenservice (onlangs nog bekroond). Kortom, Libcrtcl is de beste keus. Bel voor meer informatie, acucvoorwaardcn of de dichtst bijzijnde verkooppunten Libcrtcl Klantenservice gratis: 0800 05 60. 1 Jaar lang elke maand 30 of 60 gratis Voordeelminuten. NEW YORK - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren besloten de aanwezigheid van de VN-vredes- macht in Angola met zes weken te verlengen. De Angolese regering werd opgeroepen VN-afgezant Diallo vrije en veilige toegang tot de vroegere rebellenbeweging Unita te verlenen. Voorts werd de Unita op het hart gedrukt 'zich om te vormen tot een echte politieke partij'. In 1994 werd een vredesakkoord gesloten tussen de regering en de Unita. In de afgelopen vier jaar is de vredesmacht in het land teruggebracht van 7.000 tot ruim 800 militairen. AP ANKARA - Turkije heeft gisteren een Syrisch aanbod ver worpen om over de verdeling van water te spreken. Ankara eist dat Damascus eerst zijn steun aan de Koerdische Arbei derspartij PKK staakt. Het onderwerp zou deel moeten uitmaken van breder overleg over de politieke en militaire crisis tussen de buurlanden. Da mascus verwijt Ankara dat het te veel water aftapt van de ri vier de Eufraat, die in de bergen van Oost-Turkije ontspringt Stroomafwaarts zou te weinig water overblijven voor Syrië en Irak. Damascus wil praten over een permanent verdrag met Turkije dat de continue aanvoer van voldoende water moet garanderen. Syrië is bang dat er niets overblijft als Tur kije begint met de geplande aanleg van een gigantisch irriga tie- en damproject in het zuidoosten van Turkije. RTR STUTTGART - Stuttgart kent sinds gisteren een plein dat naar Joseph Siiss Oppenheimer is genoemd. De man wiens le vensloop de nazi's misbruikten voor de beruchte antisemiti sche film 'Jud Süss' uit 1940, is in 1738 na een showproces in de Zuid-Duitse stad opgehangen. De financier Oppenheimer was in de achttiende eeuw de be langrijkste adviseur op economisch en financieel gebied van de hertog van Württemberg. Aan zijn carrière kwam een einde toen zijn beschermheer in 1737 stierf. Nog in de nacht na diens overlijden arresteerde de politie Oppenheimer. Na een showproces kreeg hij de doodstraf. Hij weigerde zich door een 'bekering' tol het christendom te redden en werd in 1738 opgehangen. Bij de terechtstelling waren zeker 12.000 mensen aanwezig. Het lijk bleef zes jaar lang in een ijzeren kooi hangen om de bevolking te intimideren. DPA/ANP BRUSSEL - De Europese Commissie ondersteunt een groot schalige voorlichtingsactie tegen voedselvergifting. In de vijftien EU-lidstaten beginnen binnenkort afzonderlijke campagnes. In Nederland is deze toegespitst op jongeren. Voedselvergiftiging leidt in Europa jaarlijks tot enkele dui zenden doden. Volgens Eurocommissaris Bomno (Consumen tenzaken) is dat vooral het gevolg van te lage koelingstempe- raturen, onvoldoende verhitting en het gebruik van produc ten waarvan de houdbaarheidsdatum verstreken is. ANP BARCELONA - De Spaanse politie heeft in Barcelona een be langrijke Italiaanse maffiabaas gearresteerd die wordt ver dacht van betrokkenheid bij een reeks moorden. De aange houden Diego Santino Burzzotta staat in de hiërarchie van de Cosa Nostra, de Sicihaanse maffia, op de vijfde plaats. Burzzota wordt in Italië beschuldigd van zeker negen moor den. Hij werd in 1988 al in Italië gearresteerd op verdenking een belangrijke Cosa-Nostraleider tezijn. Hij gold als een van de 'uitvoerende organen' bij drugssmokkel en het innen van protectiegelden van maffiabaas, Salvatore 'Toto' Riina. Deze is veroordeeld tot meerdere malen levenslang. AFP/DPA letterlijk dat hij 'van het politie ke toneel zou verdwijnen'. Prodi was voor velen, en zeker voor de sluwe querulant Cossi- ga, het symbool van de zes-par tij encoalitie die - gesteund door Rifundazione - na de verkiezin gen van april 1996 de Olijf boom-regering vormde. Prodi mocht van Cossiga alleen een tweede kabinet leiden als hij dit verbond van groenen, linksen en voormalige christendemo craten verliet. Bovendien zou hij publiekelijk de dertig zetels tellende UDR- fractie om parlementaire steun moeten vragen. Cossiga sugge reerde tevens dat als bewijs van de gevelde Olijf ook UDR-mi- nisters in zo'n regering zouden moeten. Olijf-gedoe Dat Prodi's opvolger d'Alema het iets makkelijker krijgt be wees de reactie van Cossiga. De DS-leider was voor hem wel aanvaardbaar, zij het dat de ei sen van zijn partij vrijwel de zelfde blijven: de kandidaat premier moet een streep halen door het Olijf-gedoe, dus niet proberen om een stijf-linkse co al tie te vormen die om een par lementaire meerderheid te ha len moet steunen op de 34 ka merzetels van de inmiddels in twee partijtjes gesplitste Rifun- dazione-communisten. GPD door Hans Geleijnse ROME - De politieke crisis in Italië lijkt de eerste communis tische premier in de geschiede nis op te gaan leveren. Vandaag moet landspresident Scalfaro besluiten of hij het voorstel van de centrum-linkse regerings partijen en sinds gisteren ex- premier Prodi overneemt om Massimo d'Alema een nieuwe regering te laten vormen. De 49- jarige D'Alema leidt de grootste politieke partij van het land, Democratisch Links (DS), een voortzetting van de vroegere Communistische Partij van Ita lië (PCI). Een duidelijk gedesillusioneer de Prodi moest gisteren zijn po ging om het land aan een nieuwe regering te helpen opgeven, na dat uit zijn consultaties was ge bleken dat die niet op een parle mentaire meerderheid kan re kenen. Dat kwam omdat zowel de communistische splinterpar tij Rifundazione als de cen trumpartij UDR van oud-presi dent Cossiga Prodi niet meer za gen zitten. Bovendien ontvielen hem op het laatste moment ook nog eens de vijftien kamerzetels die de populaire voormalige maffiabestrijder Di Pietro tot zijn beschikking heeft De wat kleurloze maar bij zijn Europese collega's hoogge waardeerde Prodi zei gisteren ledereen bereikbaar, bereikbaar voor iedereen. van onze redactie buitenland JOHANNESBURG - De Zuid-Afrikaanse mijnhouw- gigant Anglo American Cor poration heeft gisteren een radicale wijziging aange kondigd van zijn bedrijfs structuur. Daarmee moet de finitief een einde komen aan het isolement dat was ge groeid onder de apartheid. Anglo American gaat (use- ren met zijn in het buitenland opererende zusterbedrijf Minorco. Het concern ver plaatst vervolgens het hoofdkantoor van Johannes burg naar Londen en krijgt daar ook zijn belangrijkste beursnotering. Minorco is een in Luxemburg gevestigde investerings maatschappij die zich in de jaren tachtig ontwikkelde tot de buitenlandse tak van An glo American. Het concern zelf kon vanuit Zuid-Afrika niet internationaal opereren wegens de vijandigheid te gen de Apartheid. Minorco is al voor 46 procent eigendom van Anglo Ameri can. De rest is in handen van gelieerde Zuid-Afrikaanse partijen, zoals het diamant bedrijf De Beers met 23 pro cent en de familie Oppenhei mer, de oprichters van Anglo American, met 7,8 procent. Anglo American wordt volle dig eigenaar van Minorco via een aandelenruil ter waarde van 10 miljard dollar 18,5 m11 j ardDe Beers kri jgt in de nieuwe onderneming een be lang van ongeveer 40 pro cent. RTR/KRF

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5