Voorstopper dwingt respect af Een mooie schaakpartij ontroert PZC WIK wil stunten tegen de koploper sport SKNWK'er Martijn Neele speelt met Schouw en-Duiv eland tegen Veere tussen Burgh en Bru vooruitblik Martijn Neele (midden), speler van SKNWK en het Schouwen-Duivelands elftal: „Als je dinsdag en donderdag niets laat zien, verdien je geen basisplaats". foto Marijke Folkertsma door Klaas Verspoor NIEUWERKERK - De plakboe ken komen op tafel, de ogen stralen. Martijn Neelc, de 24-ja- rige voorstopper van SKNWK, is voetballer en tevens voetbal liefhebber in hart en nieren. Dat blijkt uit alles. Goed gemutst vertelt hij over zijn eigen SKN WK, zijn uitverkiezing voor het Schouwen-Duivelands elftal en de naderende wedstrijd van die selectie tegen Veere. Dindag- avond 20 oktober ontmoet Neele op het terrein van Brou wershaven (aanvang 20.00 uur) in een vriendschappelijk treffen eersteklasser Veere. Het Schouwen-Duivelands elf tal, dit jaar opnieuw leven inge blazen, heeft er onder de bezie- Balkan Express blijkt sterke debutant ZIERIKZEE-Balkan Ex press blijkt ook nog na vier wedstrijddagen in de Zierikzeese zaalvoetbal competitie een sterke de butant te zijn. Garage Slager ondervond r, dat tijdens het duel tegen Balkan Express in de der- de klasse en ging met dub- bele cijfers ten onder: 10- 1 2. Eveneens ongeslagen is Café Storm in de tweede 1; klasse. De ploeg verdedig de die status met verve te gen Boa Tarde: 10-3. In de r hoogste klasse regeert 3 WIK. Het verstevigde de koppositie door met 6-1 i van Autobedrijf Van der i Have te winnen. In sporthal Onderdak werd tevens geloot voor de tweede bekerronde. Het resultaat van de loting is: WIK-De Banjaard, Pupe- kop-PTT, Autobedri j f Van der Ha ve-De Gouwe Geit, Toren Boys-Stella Boys, Studio 't Marktje-Profile Tyrec RR, FC Kerkwerve- Café Storm, Wearhouse- Toren Boys, Zeelandia- L.C. van der Cingel. Concours in Bruinisse kent sterke bezetting j BRUINISSE - In manege Aqua I Delta in Bruinisse strijden dit weekeinde ruiters en amazones 1 om de Aqua Delta-bokaal. De strijd om deze wisseltrofee begon drie jaar geleden voor- 1 zichtig, maar is inmiddels uit- gegroeid tot een jaarlijks evene ment dat niet meer is weg te denken. Dit blijkt uit de enorme belangstelling. Wedstrijdsecre taris Ine Groenewoud van het organiserende De Grevelingen: „Er staan nu ongeveer net zo veel ruiters op de wachtlijst als op de startlijst." Niet alleen kwantitatief maar ook kwalitatief is er een sterk deelnemersveld. Een favoriet aanwijzen is dan ook moeilijk. „Niets is zo zeker in de dres- suursport als de onzekerheid. Maar één ding staat vast. De wisseltrofee komt in ieder geval in andere handen", zegt Groe newoud. „Karin Vos kan bij de paarden de trofee niet verdedi gen vanwege een blessure. En Melissa Maas is van de pony's overgestapt naar de paarden. Wel bestaat er volgens Groene woud een grote kans dat de fel begeerde wisselprijs voor een jaartje in een Schouwse prijzen- kast zal pronken. Zo heeft het eiland met Vicky Honig met Chianty in de klasse Z een sterke troef in handen. De pas veer tienjarige amazone uit Burgh- Haamstede kan echter heel wat tegenstand verwachten van Sindy van Vucht. De amazone uit Flakkee heeft met Denne- hoeve Boerin en Dennehoeve Jirrona twee belangrijke ijzers in het vuur. En Nadine Timmer man zal zich ongetwijfeld even eens willen bewijzen. De ama zone uit Veere maakt met Julio T in Bruinisse haar debuut in cle klasseZ. „Die overstap zegt natuurlijk niets. Nadine Timmerman heeft de laatste maanden wel bewe zen dat ze in deze klasse thuis hoort. Ik acht haar best in staat om voor een verrassing te zor gen. Het is maar hoe gaat ze met de spanning om", Nel Groen- woud. Wat dat laatste betreft heeft Schouwen-Duiveland in het vuurvretertje Sonja de Feiter overigens ook nog een belang rijke troef in handen. De amazo ne uit Burgh-Haamstede heeft al diverse malen tijdens de Zeeuwse kampioenschappen en de Levade bewezen dat zij met de druk, die belangrijke wed strijden meestal met zich mee brengen, uitstekend kan om gaan. lende leiding van coach Gerard Olijhoek al weer vier wedstrij den opzitten. Tegen RBC werd de eerste wedstrijd met 2-3 ver loren maar toen werd al duide lijk dat er muziek in de selectie zat. De tweede en derde wedstrijd, tegen Schouwen- Duiveland onder de 23 jaar en Stellendam, werden met res pectievelijk 5-1 en 6-3 gewon nen Tegen de reserves va n Fey e- noord gingen Olijhoeks mannen pas in de slotfase onderuit: 1 -2. Martijn Neele is vanaf het begin present. Tegen de 'eigen' belof tes werd hij diep in de tweede helft gewisseld en in de laatste wedstrijd kwam hij twintig mi nuten voor tijd licht geblesseerd aan de knie naar de kant Om Martijn Neele kan eigenlijk geen keuzeheer meer heen. De huidige voorstopper van SKN WK is al sinds het seizoen 1993- 1994 vaste waarde voor het eer ste elftal en onder de toenmalige trainer Kees Kommer debuteer de Neele al in het seizoen 1989- 1990 in de hoofdmacht van SKNWK. Momenteel is hij Schouwen-Duivelands beste voorstopper. Olijhoek Als jeugdspeler werd hij ook al geselecteerd voor de eilandelij- ke elftallen, in 1987 voor het eerst. Toen was zijn coach Ge rard Olijhoek, nu dus weer. Olij hoek lijkt toch als een rode draad door Neeles voetballeven te lopen. De afgelopen drie sei zoenen trainde Olijhoek SKN WK. „Toen zag ik hem drie keer in de week. Ik ken Gerard goed als trainer, nu is hij mijn coach. Nee, hij is niet anders. Hij heeft altijd zijn woordje wel klaar", spreekt Neele met respect. En Olijhoek respecteren, dat doet Neele zeker. „Vroeger als kind keek je tegen hem op vanwege de verbale indruk die hij op je maakte, de laatste jaren kijk ik tegen hem op vanwege zijn ca paciteiten." Naast Olijhoek treedt ook ex- SKNWK coach Cees Willemse op de voorgrond bij het Schou wen-Duivelands elftal. Een elf tal waarvoor Neele wel weet waar hij zijn selectie aan te dan ken heeft. „Gewoon om wat ik op zaterdag laat zien. En door deweeks natuurlijk. Als je dins dag en donderdag niets laat zien, verdien je geen basis plaats." Neele werd door Wil lemse voor het eerst als voor- stopper ingezet. Daarvoor speelde hij mid-mid, een rol die hij diep in zijn hart ook nu nog het liefst zou vertolken. In het vertegenwoordigende elftal haalde Neele tot nu toe steeds een dikke voldoende. „Voor mijn eigen gevoel heb ik naar behoren gespeeld. Ik ben geen uitblinker maar iemand die zijn taak uitvoert", kijkt de speler zelf terug. Sfeer De selectie gaat vanaf het eerste moment goed met elkaar om. Neele: „Je komt als vrienden bij elkaar. Een hartstikke leuke groep. Ook na de wedstrijd." Daarmee geeft hij een belang rijk aspect aan. Neele houdt van een goede sfeer, zoals die ook bij SKNWK heerst. Zelfs als het wat minder gaat, zoals momen teel in de competitie. „Het is ons tweede seizoen in de tweede klasse en het is moeili j keraande top te blijven dan er te komen. De meeste ploegen kennen ons ook inmiddels. Maar het heeft alles met zelfvertrouwen te ma ken dat het nog niet loopt." Te gen Kruiningen zette SKNWK een grote stap voorwaarts. Na een 2-0-achterstand kwam de ploeg van Hugo Crucq terug naar 2-2 en hadden zelfs de drie punten mee naar Nieuwerkerk teruggenomen moeten worden. Met Schouwen-Duivelands beste voetballers groeit Neele volgens eigen zeggen wel naar een hoger niveau. „Zekerdeeer- ste training viel dat iedereen op. Toen was het nieuw. In de wed strijden speel je ook tegen bete re tegenstanders en je trekt je natuurlijk aan het niveau op. Wat natuurlijk een voordeel is dat de spelers worden geselec teerd op hun eigen positie." Noodgedwongen Toch speelde Neele een aantal wedstrijden geleden bij SKN WK noodgedwongen weer eens op het middenveld. „Daar moet je weer inkomen. Aan de ene kant vind ik het zonde dat ik voorstopper sta, aan de andere kant kan ik heel lekker spelen met Ronnie de Bruine bij SKN WK of Patrick de Broekert in het Schouws elftal om me heen. Neele geniet van de momenten bij het Schouwen-Duivelands elftal, een team waarin volgens hem genoeg toekomst zit. Over zijn eigen toekomst is Neele duidelijk. Die ligt bij in Nieuwerkerk. „Ik hoop nog ja ren met SKNWK in de tweede klasse te spelen. Simpel zat. Ik ben nog nooit benaderd of zo maar als je weggaat moet je zo veel opgeven. Als je de gezellig heid na de training ook ziet. Dat zie je nergens." Neele heeft slechts één angst. Niet om met SKNWK te degraderen want, zo stelt hij: „Daar zijn we te goed voor". Nee, in de Nieuwerkerk - se vereniging is het de gewoonte dat krantenartikelen 'verknipt' worden. Neele: „Dat gebeurt met dit artikel ook. Dit wordt ook verbouwd." Selectie Schouwen-Duivelands elf tal: Jacob Muller, John van Dijke. Peter Willemse, Wilko Hanzen, Ja cob van den Berge (Bruse Boys), Clement Rijnberg (Renesse), Mar tijn Neele, Wilco de Valk, Mark den Haan (SKNWK), Patrick de Broe kert, Elmar Verhage (W1K'57), Jac- co van der Schee, Barry Hage, Mar co Jonker, Jamo Vermeulen, Patrick Roggeband, Robbert Roggeband, John van der Have (Zierikzee). vrijdag 16 oktober 1998 door Ben Hameeteman ZIERIKZEE - SKNWK is nog immer op zoek naar de juiste vorm. Zaterdag staat de thuis wedstrijd tegen het eveneens geplaagde DVO op het pro gramma, een belangrijke ont moeting. WIK is van plan in Zoutelande koploper Meeuwen drie punten afhandig te maken. Zierikzee gaat op bezoek bij In ternos en zal proberen haar vierde plaats op de ranglijst te verstevigen. Dreischor neemt het zondag, op eigen veld, op te gen de nummer drie, Groede. Bij SKNWK-trainer Hugo Crucq worden zijn bange ver moedens meer en meer bewaar heid. ..Het tweede jaar in een nieuwe klasse is altijd het moei lijkste. Vorig jaar eindigden we meteen op de vierde plaats en dat heeft bepaalde verwachtin gen geschapen. Maar je ziet, het gaat niet allemaal vanzelf", zo zegt hij nu hardop. Hoewel de Nieuwerkerkse elf het rode schijnsel van de beruchtste lan taarn reeds op het gelaat heeft, wanhoopt Crucq nog niet. „Als we de weg die we nu zijn inge slagen kunnen blijven volgen, komt de winst wel." Oby Kik- stra en keeper Leon Quick ont breken zaterdag tijdens de thuiswedstrijd tegen DVO. Zaterdag-derdeklasser WIK moet komend weekend op be zoek bij koploper Meeuwen. Oe- fenmeester Joost van de Griek verwacht dat zijn ploeg het de nummer één danig moeilijk kan maken „Alle jongens leven naar die ontmoeting toe. Ze zijn super gemotiveerd. Het zou dan ook heel leuk zijn als we de kop loper drie punten afhandig zou den kunnen maken", aldus Van de Griek. Wel hoopt hij dat dan alle spelers er met het koppie bij zijn. „Want dat ontbreekt er wel eens aan." Bij DFS realiseert men zich dat de thuiswedstrijd tegen VCK waarschijnlijk weer wel moei lijk zal gaan worden. „Maar wat dat betreft is geen enkele wed strijd dit seizoen gemakkelijk. In deze klasse zitten alle ploe gen heel dichtbij elkaar", weet DFS-trainer MarceTde Nijs. Hij is overigens blij het lek in met name de defensie boven water te hebben. „Verdedigend zit het de laatste weken wel goed, maar helaas is de aanval nu weer wat minder". Tegen VCK kan De Nijs niet beschikken over Rene Brussé Brouwershaven speelt morgen de uitwedstrijd tegen het Roo- sendaalse Alliance. En weder om moet trainer Pim Potappel het stellen zonder de inzet van een bepalende speler als Remy Lievense. Wel zijn André Goud zwaard en keeper Edwin Hof weer van de partij. Dick van Splunter is herstellende van een blessure en kan waarschijnlijk starten. Potappel: „Het is be langrijk voor ons dat de spitsen weer gaan scoren en dat we drie punten uit Roosendaal meene men. Anders verlies je de aan sluiting." Het Zierikzeese Mevo ontvangt op eigen veld opponent Halste ren. MEVO-trainerNico Schou- te denkt dat eventuele winst af hangt van hele kleine dingen. „De scherpte moet er zijn, on derlinge coaching is belangrijk en afspraken moeten goed wor den uitgevoerd. Zo moeten we van de goal af verdedigen en Halsteren al vroeg opvangen. Dan leg je de druk op de verde diging van de tegenstander en komen de kansen", verwacht Schoute, die zijn doelstelling heeft bijgesteld naar deelname aan de bovenkant van de mid denmoot, in plaats van eronder. Normaal gesproken moet Dui- veland zaterdag op eigen veld de winst kunnen pakken ten koste van het bezoekende Internos s 29 dat met nul punten de laatste plaats in de vierde klasse B be zet. Toch waarschuwt trainer Rinie Verwest voor onderschat ting. „Je weet dat zo'n ploeg nog op nul staat, 23 tegendoelpun ten en nog maar vier doelpunten voor heeft. Dus de neiging be staat van 'dat doen we wel even'. Het zal echter toch belangrijk zijn dat Duiveland honderd procent inzet toont." Naast de reeds lang geblesseerden is za terdag ook Chris Stouten we gens een schorsing van zes wed strijden niet aanwezig. De Zwaluwen Stormvogels Combinatie treft op eigen veld tegenstander Spui. Voor trainer Edwin Kriens en de zijnen wordt het een zogenaamde vijf- puntenwedstrijd „Bij winst be houden we de aansluiting en ne men we afstand van de ploegen achter ons. Het is dus redelijk belangrijk om te winnen", legt Kriens uit. Door blessures bij de vaste spitsen, kiest Kriens weer voor het roulatiesysteem. „De invallers spelen zich een helft helemaal leeg en worden na rust vervangen, Dat is gelukkig nog steeds goed uitgepakt." Zierikzee gaat zondag op be zoek bij Internos. Coach Bert Pentury is vooralsnog niet ge heel ontevreden met de huidige vierde positie op de ranglijst. We hebben nu negen punten en dat is redelijk goed denk ik. Al leen tegen Dosko hebben we het eigenlijk uit handen gegeven", aldus Pentury. Wel vindt hij het jammer dat zijn pupillen ge plaagd worden door wisselval lig spel. „Teveel goede momen ten worden nog afgewisseld met soms echt knullige acties. Soms wordt ook te gemakkelijk bal verlies geleden en valt de con centratie weg. Daar moet op ge traind worden." De geplaagde Renesse-trainer Nico Kind analyseert de onbe kende Brabantse tegenstanders altijd met behulp van de uitsla gen en de recente stand. Zo ook is zijn mening over de opponent van zondag, UW, tot stand ge komen. „UW heeft afgelopen zondag met 3-0 verloren van Sprundel, waar wij met 7-1 van hebben verloren. Ik denk dat UW best een goede ploeg is, want vorig seizoen zijn ze als tweede geëindigd." Het tweedei keepersprobleem is overigens bijna opgelost. Jos Kruik, van DFS, heeft overschrijving aan gevraagd naar Renesse. Kwetsbaar Dreischor krijgt komend week end de nummer drie, Groede, op bezoek. Trainer Toine Tiggel- man verwacht wederom een open wedstrijd, waarin het alle kanten op kan gaan. „We zijn dit seizoen, in tegenstelling tot vo rig jaar, nog niet echt wegge speeld Het probleem is dal Dreischor zijn kansen niet af maakt. Maar we hoeven niet echt bang te zijn van Groede. Het is wel van belang dat ons middenveld niet massaal gaat aanvallen, want dan worden we achterin te kwetsbaar. Maar daar zal ook deze week weer op worden getraind", legt Tiggel- man uit. Zondag-zesdeklasser Ouwer- kerk, clat momenteel'een fraaie gedeelde tweede plaats bezet, moet op bezoek bij hekkenslui ter Welberg, dat nog altijd op de eerste punten zit te wachten. Trainer Jakkoo Brouwer had in principe al zij n zinnen op de eer ste periode gezet. „Het is jam mer dat dat waarschijnlijk niet gaat lukken, want in november krijgen we een loodzwaar pro gramma. Als we dan al die eer ste periode op zak zouden heb ben, speel je heel anders", aldus Brouwer, die overigens toch weer teruggrijpt naar het oude vertrouwde 4-3-3-systeem, in plaats van 3-5-2. Cor Jansen slaat Zeeuws kampioenschap jaartje over door Jasper van der Bliek WEMELDINGE - „De Oost- Duitse arts Siegfried Tarrasch zei ooit: 'Het schaakspel is in staat iemand gelukkig te ma ken.' Een wijze uitspraak en maar al te waar." Hij is een be vlogen schaker, spreekt er vol passie over. De sport ontroert, fascineert en houdt hem immer bezig. „Ik speel mijn eigen par tijen vaak in mijn hoofd na, dat kan soms weken duren." Ko mend weekend is hij de grote afwezige bij het Zeeuws kam pioenschap. Cor Jansen (60) uit Wemeldinge won dat toer nooi al dertien maal en is titel verdediger. „Het kwam dit jaar gewoon niet goed uit." Een fa naat aan het woord over het Zeeuwse schaken, de magie van het spel en gekke groot meesters. „Het Zeeuws Kampioenschap komt dit jaar op een verkeerd moment. Waarschijnlijk kan ik een dag niet. Bovendien is zo iets heel zwaar. Je speelt twee partijen op een dag en dat vergt een heleboel. En ik word al een dagje ouder. Ach, zo krijgt een ander de kans om kampioen te worden." „Schaken is iets betoverends. Ik speel al bijna heel mijn le ven, en ik denk niet dat ik er ooit mee kan stoppen. Een tijd je misschien, maar nooit hele maal. Wat er zo mooi is aan schaken kan ik niet zo zeggen. Ik heb er gewoon plezier in. Daarnaast kan ik door een mooie partij, waarin heel ver beten wordt gestreden, ont roerd worden. Het is ook een kunst, een groot geheim met veel facetten, dat nooit op houdt met ontwikkelen. Zo voel ik dat." „Ik ben niet meer zo fanatiek als vroeger. Ik speel nog wel elk weekeinde, maar maak me niet meer zo druk. Er zijn tijden ge weest dat ik niet kon slapen als ik een belangrijke wedstrijd had, ik kon dan nergens anders aan denken. Het is een ge woonte van me om mijn partij en altijd na te spelen, te analy seren. Zeker als ik verloren heb. Daar ben ik soms heel lang mee bezig, maar ik wil gewoon weten waar het fout ging, zo dat het niet nog eens gebeurt. Aan verliezen wen ik namelijk nooit. Dan ben ik ook een tijdje sikkeneurig. Naast mijn eigen partijen speel ik ook grote par tijen van grootmeesters na. Het Cor Jansen: „Als ik aan het schaken ben, vergeet ik alles." is gewoon ontzettend span nend om de strijd tussen twee toppers te beleven, en ervan te leren." Leuke dingen „Met het schaken heb ik een paar leuke dingen bereikt. Naast mijn Zeeuwse titels ben ik in '68 Open Nederlands Kampioen geworden en ik heb een correspondentieschaak toernooi gewonnen. Dat is schaken per brief, je stuurt een zet op, en krijgt er weer één te rug. Mijn laatste partij, tegen een Duiters heeft drieëneen half jaar geduurd. „Als ik aan het schaken ben, vergeet ik alles, telt alleen het spel, de stellingen en de tac tiek. De wereld om me heen be staat even niet. Achter het bord is elke schaker een beet je een andere mens. Vrienden worden even vijanden, verle gen jongens roofdieren die je naar je strot vliegen. Dat zie je bij veel grootmeesters. Om mee om te gaan zijn het aardige, vriendelijke lui en achter het bord ineens irritante tegen standers die je met hun zetten tot wanhoop kunnen drijven. De echt grote schakers zijn al lemaal gek, hebben een ticHet is natuurlijk ook een raar be roep. Je moet ontzettend ego centrisch zijn, mentaal super sterk, overtuigd van je eigen krachten. De meeste groot meesters zijn dan ook echte einzelgangers, niet getrouwd, want verplichtingen zijn moei lijk na te komen. Mijn vrouw klaagt ook vaak genoeg als ik op zaterdag weer ga schaken." „Hoewel de animo voor het Zeeuws Kampioenschap niet al te groot is, vind ik dat Zee land toch geen slechte schaak provincie is. Natuurlijk leggen we het af tegen de Randstad, maar dat ligt ook gewoon aan het aantal inwoners. Maar toch is Zeeland landelijk ge zien een gemiddelde schaak provincie. niet slecht, ook niet echt goed. Wereldtoppers heb ben we nooit voortgebracht. maar Koen Leenhouts uit Oostburg bijvoorbeeld is een veelbelovende speler. „Ik heb in mijn loopbaan bij zo'n beetje alle Zeeuwse ver enigingen gespeeld. Lang gele den begon ik in Oostburg, ver volgens naar Middelburg, daarna toog ik naar Kruinin gen, toen Goes, daarna Vlissin- gen, weer Goes, Het Witte Paard, en uiteindelijk beland de ik weer in Middelburg, waar ik nog steeds speel. Een hele omzwerving." „Naast het spelen, weet ik van het schaakspel behoorlijk veel. Ik heb onderhand een hele bi bliotheek opgebouwd met meer dan vierhonderd schaak boeken, vele jaargangen van allerlei tijdschriften, en een computer waar 300.000 partij en in zijn opgeslagen. Als ik even niets te doen heb, dat is overigens niet vaak zo, pak ik een schaakboek en ben ik ver trokken. Of als iemand iets wil weten over, ik zeg maar wal, een schaakpartij uit 1967, dan foto Willem Mieras heb ik het zo gevonden. Voorde krant maak ik wekelijks de schaakrubriek. Al 25 jaar doe ik dit met veel plezier en in middels heb ik er al 1298 ge maakt. In die rubriek gaat be hoorlijk wat tijd zitten. Je moet alles weten, en er komt ontzettend veel literatuur over schaken uit. Veelal zijn dit ook nog eens dikke pillen met nieu we theorie en allerlei wed strijdanalyses, geen kinder achtig spul. Daarom beperk ik me ook vooral tot het Zeeuwse gebeuren. Dat is beheersbaar." „Ik ben niet meer zo fanatiek als vroeger. Er zijn tijden ge weest dat ik zelfs tegen mezelf ging schaken, net als die man uit het beroemde boek Schach- novelle van Stefan Zweig. Dat gaat best, je moet gewoon net doen alsof zwart en wit twee gescheiden partijen zijn. Het is i n elk geval beter dan tegen een computer schaken. Daar heb ik een ontzettende hekel aan Wat dat betreft ben ik heel ou derwets." Speler-trainer Jakkoo Brouwer kent met Ouwcrkcrk een betere start in de competitie dan vorig jaar.foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 43