Melkboeren op het schoolplein Ik heb mijn vaderland nog nooit gezien HOEK KLOETINGE Onno Doeland Dimitri Mbuyu Na een onderbreking van één seizoen wordt morgen (zaterdag) de derby tussen Hoek en Kloetinge in ere hersteld. De beide hoofdklassers treffen elkaar in Hoek. In de vier eerdere confrontaties op het hoogste niveau in het zaterdagvoetbal kwam Kloetinge nog niet één keer tot winst. Zowel in eigen huis als op vreemde bodem werd steevast met grote cijfers verloren. Eerdere resultaten: Seizoen 1995/1996 Hoofdklasse B 4 november 1995: Hoek - Kloetinge 4-1 (1-1). 36. John Kole 0-1; 41. Davy Gijsel 1-1; 51. Benedikt van de Walle 2-1; 75. Davy Gijsel 3-1; 89. Benedikt van de Walle 4-1 4 mei 1996: Kloetinge - Hoek 1-4 (0-2). 33. Jacky Lambert 0-1; 41. Jacky Lambert 0-2; 47. Geertjan de Smet 0-3; 84. John Bentschap Knóok 1-3; 84. Davy Gijsel 1-4. Seizoen 1996/1997 Hoofdklasse A 2 november 1996: Kloetinge - Hoek 0-3 (0-0). 72. Benedikt van de Walle 0-1; 80 Geertjan de Smet 0-2; 92. Michel Leonhart 0-3. 19april 1997: Hoek - Kloetinge 3-1 (0-0). 52. Jacky Lambert 1-0; 78. Arjo den Dekker 1-1; 82. Pieter van der Neut 2-1 (eigen doelpunt); 90. Jacky Lambert 3-1. Hij oogt niet als een killer, maar Kloetinge-spits Onno Doeland (21) is in het vijandige strafschopgebied als een granaat waar de pin wordt uitgetrokken. Met zijn doeltreffende explosies drijft hij verdedigers geregeld tot wanhoop. Een monoloog van een Souburgs voetbaldier over Hoek, profvoetbal in Zeeland en koningsvoetbal. Onno Doeland (rechts), een spits met een killersinstinct. foto Willem Mieras Dimitri Mbuyu is in de nadagen van zijn carrière teruggekeerd op de velden. „Ik wil laten zien dat ik nog een aardig potje kan voet ballen." foto Charles Strijd Hij voetbalt weer, scoort weer, maar is de laatste tijd met het hoofd meer bij zijn toekomst dan op het veld. Want Dimi tri (Kongolese vader, Belgische moeder) beweegt zich tegenwoordig op de spelers- markt. Hij heeft samen met zijn jongere broer Didier een bureau opgestart als voetbalmakelaar en werkt vooral met donkere spelers. „We onderhandelen met clubs, brengen spelers onder en begelei den ze in België. Ja, vooral donkere spe lers, dat schept vertrouwen, omdat we zelf ook donker zijn. In België is dat cul tuurverschil ernstiger dan in Nederland. De 33-jarige aanvaller (31-10-1964) is in België geboren en opgegroeid, maar wordt zelf ook nog af en toe geconfron teerd met een grondige afkeer van donke re mensen. „Ik heb er zelf niet zo'n last van gehad, omdat ik als voetbalprof bekend was en overal binnen mocht. Andere jon gens uit onze kringen wel. Het gebeurde wel eens dat we een discotheek in wilden gaan, dat ik binnen mocht, omdat ze mij kenden als voetballer van Lokeren, maar achter mij werden mijn vrienden tegenge houden. Dan draaide ik me om en ging zelf ook weg." De oudste van twee broers was op het veld het meest bedreven en trad al vroeg in de voetsporen van zijn vader Jean. Dimitri Mbuyu had het talent om het ver te schop pen. ..Ik heb er alleen te weinig mee ge daan", bekent hij op een vroege ochtend in een stamcafé op de Lokerse markt. „Het is zeker niet geworden wat ik er zelf van had verwacht. Toen ik midden twin tig was. had ik mijn top gehad. Dan heb je iets verkeerd gedaan." Vaderland Hij dwaalt terug in de tijd. „Mijn vader kwam in 1958 uit Kongo, dat nu Congo heet, naar hier. Hij was één van de eerste voetballers uit dat land die in België gin gen spelen. Andere bekende speler waren Kialunda, die naar Anderlecht ging en Zorgvliet van Gantoise. Mijn vader ging bij Lokeren spelen en is later met een Bel gische getrouwd. Zo'n twintig jaar gele den is hij één keer teruggeweest naar Kongo om zijn broers op te zoeken. Ik heb mijn vaderland nooit gezien." Het zal er ooit wei eens van komen. Dimi tri: „Ik ben vooral benieuwd naar het cul tuurverschil dat ik daar zal aantreffen. Mijn broer en ik praten er af en toe over met twee jonge Congolese spelers die wij als makelaar begeleiden. Ekakia speelt bij Brugge, Kabemba bij Oostende. Ze hebben pas een interland gespeeld en ra den me af om te gaan. Het is onrustig, on veilig, een dreigende oorlogssfeer. Toch wil ik er eens naartoe. Ik wil het land zien en de mensen ontmoeten Met zijn één jaar jongere broer onder houdt hij een hechte band. De Mbuvu's groeiden als voetballers samen op bij Lo keren en werden later prof. Dimitri is ge trouwd, vader van een vijf jarige tweeling: zoontje Cédric en dochtertje Felien. De Dimitri Mbuyu op de markt in Lokeren. „Ha, Kloetinge komt dus ook uit Zeeland..." foto Charles Strijd carrière van Didier werd zeven jaar gele den abrupt afgebroken, toen hij een zwaar auto-ongeluk kreeg. Dimitri: „Hij liep zelf verschillende breuken op^zijn dochtertje raakte gewond en zijn vrouw heeft negen dagen in coma gelegen. Mijn broer is na de revalidatie voorgoed afge keurd voor profvoetbal." Stroomversnelling De toen 27-jarige Dimitri had zijn twee interlands met de Belgische ploeg (tegen Bulgarije en Portugal) net achter de rug. Zijn profcarrière kwam in een stroomver snelling met transfers naar Standard Luik en Club Brugge. De beweeglijke, technisch begaafde spits speelde er onder meer samen met Jan Ceulemans, Mare Degrijse en Alex Czerniatinsky. Het keer punt kwam in 1992 met een transfer naar Waregem. De international liet het hoofd op hol brengen door een makelaar die hem onder druk zette. „Ik ging van een topclub naar het povere Waregem. Daar heb ik mijn draai nooit kunnen vinden. Het was een mentale kwestie, het zat in mijn hoofd niet meer goed. Ik ben er psychisch een beetje kapot gegaan en heb nooit meer het niveau ge haald van mijn beste jaren. Daarna heb ik nog heel kort in Israël gespeeld, maar ik zakte steeds verder weg. Ik heb er een punt achter gezet toen ik nog geen dertig was. omdat ik het niet langer kon opbren gen." Twee jaar heeft hij bijna niets gedaan. Vo rig jaar haalde Gerrit Emans hem over om naar Hoek te komen. De Zeeuws-Vlaamse hoofdklasser had een spitsprobleem, om dat Ad Gladdines kort voor de winterstop besloot te stoppen. En sinds die dag is Mbuyu terug op de velden. Hij begon spectaculair, met twee doelpunten in een thuiswedstrijd, maar kreeg een terugslag. „Ik heb een moeilijke start gehad, nu wil ik laten zien dat ik nog een aardig potje kan voetballen." Hij beseft dat het de nadagen van zijn car rière zijn. Mbuyu blinkt vooral uit door techniek en balgevoel. „Ik ben niet zo snel meer en ik moet het ook niet van werklust en knokken hebben." Scoren doet hij wel. En hij heeft het naar zijn zin in Hoek. Mbuyu: „Ik vind het mooi dat ik nog wat voor de club kan doen, omdat mijn oude maatjes er spelen Patrick Naudts en An- gelo Nijskens ken ik al uit de tijd van Lo keren Ik vind wel dat we een mooie ploeg hebben, met veel kwaliteit en routine. Het komt er alleen nog niet uit." „Het elftal zal het best tot zijn recht ko men als we de bal rond laten gaan. Niet zoals we eerst hebben gedaan. Patrick Naudts en ik moeten veel aan de bal kun nen komen. We hebben, tot zaterdag in Huizen, een systeem gespeeld waarin de bal te snel naar voren werd gegooid Wij werden overgeslagen in de opbouw. Het gebeurde te veel met hoge. lange ballen. De trainer heeft dat op tijd ingezien, denk ik." Frits Bakker Onno Doeland: „Die twee jaren van profclub Vlissingen in de eerste divi sie kan ik me nog goed herinneren. Aan vang zaterdagavond om half acht. Elke thuiswedstrijd stond ik samen met een paar vriendjes in hetzelfde hoekje van het stadion te kijken. Uit volle borst zongen we allerlei liedjes en moedigden we Jos Kayseraan. Niet omdat hij ons grote idool was, maar gewoon omdat hij als links back het dichtst bij onze vaste plek in het stadion stond." „Idolen heb ik eigenlijk nooit gehad. Ja, Marco van Basten was natuurlijk een fan tastische voetballer, maar ik heb mijn ka mer nooit met voetbalposters behangen. Er hing één postertje van het Nederlands elftal, meer niet. Dat had toch weinig nut, want ik kwam eigenlijk alleen op mijn ka mer om te slapen. De rest van de tijd was ik buiten aan het voetballen met mijn maatjes." „Als vroeger de school uitging, stpnden we direct klaar om te voetballen. Een maatje van me zat op een andere school en hij was altijd een kwartier eerder uit dan ik. Dan zag ik hem al op ons schoolplein staan wachten met de bal onder zijn arm en ik moest nog een kwartier. Daarna speelden we op het plein of op een veldje in de buurt. Wie wilde voetballen, kwam naar dat veldje. Koningsvoetbal en melk boeren waren onze favorieten. Wat dat is? Bij koningsvoetbal speelt iedereen in zijn eentje tegen elkaar en melkboeren is ei genlijk gewoon penalty's schieten." Lies „Ik heb op straat leren voetballen, maar dat sportieve zit ook in de familie. Mijn vader heeft vroeger gevoetbald, mijn moeder speelde fanatiek volleybal en mijn zus zit op basketbal. Ik ging op mijn zesde voetballen bij RCS. Vorig jaar ben ik overgestapt naar Kloetinge. Ik wilde me zo graag bewijzen dat ik meteen mijn lies overbelaste, waardoor ik het begin van het seizoen miste. Tegen Veere kreeg ik mijn kans, maar ik stond tegen Jurjen Onno Doeland op het Oranjeplein in Oost-Souburg. „Samen met mijn neef doe ik twee a drie keer in de week krachttraining op mijn zoldertje." foto Dirk-Jan Gjeltema Swiers en dat was niet echt een succes. Het duurde daarom tot de negende wed strijd voordat ik een basisplaats verover de. Jeffrey van de Velde had zijn arm ge broken en daardoor kwam ik in de spits terecht." „Zelf vind ik dat ik meer een speler ben voor achter de spitsen, om openingen te creëren. Bij Kloetinge ben ik echter omge turnd, want Ik moest de man voorin wor den. Ik denk alleen dat ik daarvoor te veel voetballer ben. Ik wil veel balcontact hebben, maar bij Kloetinge mag ik de bal niet zomaar gaan halen op het midden veld. Toch vind ik ook dat het frivole, on voorspelbare en jeugdige in mijn spel moet blijven, zolang het rendement maar hoog blijft. Van een spits worden immers doelpunten verwacht. Ik heb er nu drie gemaakt. Dat betekent iedere twee wed strijden een goal. Als ik die lijn doortrek, heb ik er aan het eind van de rit dertien. Toch niet slecht voor een eerste jaar in de hoofdklasse?" „Als spits van een hoofdklasser krijg je heel wat klappen en schoppen te verwer ken. Ik ben natuurlijk maar een iel man netje, maar daar probeer ik verandering in te brengen. Samen met mijn neef doe ik twee a drie keer in de week krachttraining op mijn zoldertje. We hebben zelf een schemaatje opgesteld en op een fitness- bank gaan we daarmee aan de slag. Met zijn tweeën is het hartstikke gezellig om te trainen en je kunt elkaar motiveren." „Tot mijn zestiende heb ik in het Zeeuwse team gespeeld. Twee keer ben ik doorge stroomd naar selectiewedstrijden voor Jong Oranje in Zeist. Samen met Gilbert Engeldal, die nu bij Veere zit, speelden we tegen jongens als Boudewijn Zenden, Ar nold Bruggink en Kiki Musampa. Verder dan de laatste 32 heb ik het niet gebracht. Op een gegeven moment werd ik nog ge- scout door dat kleine mannetje van PSV. hoe heet-ie ook alweer? Oh ja, Kees Rij vers. Ik mocht twee keer een proef wed strijd komen spelen voor PSV, maar uit eindelijk wilden ze me niet." „Toen ik werd gescout door PSV gebeurde dat overigens tijdens een wedstrijd op het veld van Hoek. Het is de enige keer dat ik daar gevoetbald heb. Ik weet sowieso weinig over Hoek. Op de Borsele Sloepoort Cup hebben we met 3-0 van ze verloren. We zijn toen min of meer in het mes gelopen. We wilden vroeg druk zet ten, maar de balcirculatie bij Hoek was zo hoog dat we weggecounterd werden. Morgen zullen we minder opportunis tisch moeten spelen." „De derby leeft wel bij Kloetinge. Erwin Dek had deze week zelfs eefl oud shirt van Hoek aangedaan tijdens de training. Mijn directe tegenstander zou aanvankelijk John Bentschap Knook zijn, de vriend van mijn zus. Maar hij is vorige week van de voorstopperplaats naar het midden veld verkast. Net op tijd. Of niet. Rudy Boogert Het wordt zijn eerste Zeeuwse derby voor de competitie, maar hij kent dat gevoel niet. Wat zegt ge, een derby? Dimitri Mbuyu, vorige week nog één van de negen Belgen in het elftal van Hoek: „Aha, Kloetinge komt ook uit Zeeland. Dat wist ik niet." Voor de joviale spits, die in zijn voetbalcarrière twee interlands speelde, is de wedstrijd Hoek-Kloetinge (zaterdag) een wedstrijd zonder sentimenten. „Maar als het moet, zullen we een stapje extra doen." Dimitri Mbuyu, een voetballer met een verleden. gpAVENBOER SCHEERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 41