Aanklager loopt vaak in de weg Asielzoekers naar tenten Vierdaagse PZC Kabinet belijdt schuld in Boogiegate Nieuw gereedschap Modder tot op kniehoogte Korthals geeft aanpak geweld voorrang binnenland Pleidooi andere opsporing O PvdA op bres voor huisartsen met apotheek Dierenarts tegen Duitse varkens Twente krijgt miljoeneninjectie Chipkaart meet gasverbruik Acht jaar voor poging tot moord Overheid verscherpt rookverbod Justitie krijgt geen grip op Ajax-hooligans Provinciegrens nog dicht voor andermans afval vrijdag 16 oktober 1998 oor Peter de Knegt eAMSTERDAM - Aanklagers lo- iipen elkaar in hoger beroepsza ken te vaak voor de voeten en librengen zo onnodig strafzaken in gevaar. Procureur-generaal Brilman vindt dat hoofdofficie ren en officieren van justitie ïjzich niet meer moeten bemoeien inet strafzaken in hoger beroep. gDat moet worden vastgelegd in Jtnieuwe juridische richtlijnen. oAlleen zo kunnen blunders als Win de rechtszaak tegen de voor- ïimalige rechterhand van de ver smoorde drugsbaron Klaas ijBruinsma worden voorkomen. nDe procureur-generaal heeft de Qtop van het Openbaar Ministe rie, het college van procureurs generaal in Den Haag, gevraagd ijzich over de kwestie te buigen. Dat heeft Brilman gisteren ver- qklaard. Undien een verdachte hoger be- aroep aantekent tegen zijn ver- noordeling, wordt de strafzaak nvan de officier van justitie over genomen door een advocaat-ge- uneraal. Bij de huidige manier a i! HILVERSUM - Huisartsen op khet platteland die op een goede r en goedkope manier medicijnen pleveren, moeten niet worden f verdreven door apothekers. «Tweede-Kamerlid Oudkerk S(PvdA) vindt dat de 700 apo- sjtheekhoudende artsen moeten «worden beschermd tegen over names door apothekers. „Die ijovernames zijn niet in het be llang van de patiënt. Hun dien- ksten zijn duurder." Nu kunnen apothekers de vergunningen van huisartsen overnemen via een juridische procedure. ANP van werken van het OM verricht de officier van justitie samen met zijn onderzoeksteam in aanloop naar het hoger beroep toch nieuwe onderzoeken tegen de verdachten. Dit kan ernstige gevolgen hebben tijdens het ho ger beroep. Zo werd Brilman tijdens het ho ger beroep van de ex-rechter hand van Bruinsma afgelopen maand enkele keren 'onaange naam' verrast door geheimzin nige reisjes die leden van het on derzoeksteam met toestemming van de Haarlemse hoofdofficier Van Brummen en officier Van Straelen hadden gemaakt. Ook werden zonder medeweten van Brilman rechercheurs ge traind voor him getuigenis in hoger beroep. Opmerkelijk is volgens Brilman ook dat op dit moment de advocaat-generaal zelf wel steeds officieel toestem ming moet vragen aan de hoofd officier voor de inzet van een on derzoeksteam. GPD AMERSFOORT - Luitenant-generaal M. Schouten, de bevel hebber der landstrijdkrachten, wurmt zich uit het nagelnieuwe pantservoertuig Patria. Gisteren werden in Amersfoort de eerste drie Patria's gepresen teerd. In totaal heeft de landmacht negentig exemplaren van dit type voertuig besteld. Daarmee is 170 miljoen gulden gemoeid. De Patria is bedoeld voor crisisbeheersingsoperaties. foto Raymond Rutting/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet heeft gisteren erkend dat er fouten zijn gemaakt bij de aankoop van het schilderij Victory Boo gie Woogie van Mondriaan. Maar als het parlement bij die aankoop was betrok ken, 'dan was die ene wand in het Haags Gemeentemuseum leeg gebleven', aldus premier Kok. Het geld zou dan misschien aan iets anders zijn besteed of zelfs hele maal niet zijn gegeven, meent de premier. De omstreden koop van het kunstwerk, door sommigen inmiddels enigszins ba dinerend aangeduid als Boogiegate, werd gisteren tijdens een debat in de Tweede Kamer nog eens uitgeplozen. Premier Kok en minister van Financiën Zalm kwamen daarbij grotendeels tege moet aan de bezwaren van de Tweede Kamer. Het parlement baseerde zich bij zijn kri tiek op de Algemene Rekenkamer. Die constateerde deze week dat de gift van De Nederlandsche Bank van 110 miljoen gulden voor aankoop van de Mondriaan onrechtmatig was. Alleen met het nemen van een Koninklijk Besluit zou Zalm die fout nog kunnen recht breien. Zalm bekende tijdens het debat nog steeds met de Rekenkamer van mening te verschillen. „Maar als de Rekenkamer zegt dat dit het beste is, en als de Tweede Kamer dat ook vindt, wie ben ik dan om dwars te liggen?", aldus Zalm. Hij komt binnenkort met een Koninklijk Besluit waarin de schenking alsnog wettelijk wordt verantwoord. Ook gaf Zalm de Kamer eep brief die hij eerst de Algemene Rekenkamer nog wei gerde te overhandigen. In die brief schreef hij directeur van De Nederland sche Bank Wellink in te stemmen met een schenking van 110 miljoen gulden 'voor een spectaculaire kunstaankoop via een bestaand overheidsfonds'. Zijn eerdere weigering de brief te openbaren ver klaarde Zalm met angst voor openbaar making van alle privé-correspondentie van ministers. Zalm vond het niet zo belangrijk dat het geld van De Nederlandsche Bank te rechtkwam bij eenprivé-fonds, terwij 1 in de brief sprake was van een overheids fonds. „Ik was er wel mee bekend dat voor die constructie werd gekozen en ik heb er mee ingestemd", zei hij. De af spraak met de stichting Nationaal Fonds Kunstbezit was immers dat de 'spectacu laire kunstaankoop', de Mondriaan, op een openbare plaats tentoongesteld zou worden. Zowel minister Zalm als premier Kok be nadrukten niet te verwachten dat de si tuatie zich ooit nog zal herhalen. „Ieder een is nu gewaarschuwd en zal zich wel twee keer bedenken voor hij met een schenking komt", aldus een cynische premier Kok. Regeringspartij D66 en een flink deel van de oppositie waren niet tevreden met de uitleg van de bewindslieden. D66-Ka- merlid Lambrechts, die de kwestie afge lopen zomer aanzwengelde, diende een motie in waarin gevraagd wordt in de toekomst de Kamer te betrekken bij de goedkeuring van 'artistieke giften' aan de overheid. Zalm liet echter weten niet te kunnen instaan voor het beleid van toekomstige kabinetten. Hij zei niet ge lukkig te zijn met de D66-motie. Die haalde het overigens niet omdat PvdA en VVD haar niet steunden. GPD/ANP UTRECHT - De invoer van varkens uit de Duitse deelstaten Noord-Rijnland-Westfalen en Nedersaksen moet stoppen wegens de daar heersende varkenspest. Dat bepleiten de Ne derlandse dierenartsen, verenigd in de Koninklijke Neder landse Maatschappij voor Diergeneeskunde (KNMvD). In beide Duitse deelstaten zijn inmiddels al duizenden be smette varkens afgemaakt. Het virus dat de oorzaak was van de pestepidemie die meer dan een jaar lang op grote schaal Nederlandse varkensbedrij ven teisterde en voor een miljardenschade zorgde, was ook uit Duitsland afkomstig De KNMvD vreest voor herhaling- En kele van de contactbedrijven van de besmette bedrijven be vinden zich op slechts enkele kilometers van de grens. ANP ENSCHEDE - De regio Twente krijgt 13 miljoen gulden ter stimulering van de economie en werkgelegenheid. Het geld komt van de Europese Unie, het ministerie van Economische Zaken en de provincie Overijssel. Een deel van de bijdrage gaat naar de realisatie van een me disch bedrijvencentrum bij revalidatiecentrum 't Roessingh in Enschede. Het Innofonds II, een initiatief van de Overijs selse Ontwikkelingsmaatschappij, Universiteit Twente en Hogeschool Enschede, ontvangt subsidie. Doel van dit pro ject is risicodragende financieringen te verstrekken aan inno vatieve projecten en ondernemingen in Twente. Ook voor het aantrekken van technologische bedrijven en een scholings programma in de bouw is geld gereserveerd. ANP UDEN - Honderd huishoudens in het Brabantse Uden krijgen een jaar lang een betaalmeter voor gas in huis. Ze betalen met een chipkaart. De Universiteit van Maastricht onderzoekt of deze betaalwijze leidt tot energiebewuster gedrag. De proef is een initiatief van gasbedrijf Obragas in Helmond en supermarktketen De Boer. De deelnemers kunnen in de plaatselijke supermarkt hun kaart opladen, zodra de gekoch te voorraad is verbruikt. ANP DEN BOSCH - De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren een 40-jarige inwoner van Best voor een poging tot moord op een ambtenaar van de sociale dienst veroordeeld tot acht jaar ge vangenisstraf en TBS. De man stak de ambtenaar in januari neer op het gemeente huis in BestHet slachtoffer verkeerde lang in levensgevaar en moest zeven operaties ondergaan. Als vluchteling uit Iran verkreeg de veroordeelde de A-status en verwierf hij de Ne derlandse nationaliteit. Hij was kwaad op de ambtenaar om dat zijn uitkering was gekort. Hij vond dat er onderdrukking en racisme bij de sociale dienst heersten en wilde door zijn daad 'de aandacht van de Verenigde Naties' trekken. ANP DEN HAAG - Roken in openbare gebouwen mag voortaan vrijwel nergens meer. Het kabinet heeft het rookverbod in openbare ruimten verscherpt door de enkele uitzonderingen te schrappen. Die uitzonderingen waren in de praktijk nau welijks uit te voeren en riepen vooral onduidelijkheden op. Zo mochten rokers in eenderde deel van de openbare ruimte roken als het andere daarvan geen last had, bijvoorbeeld in een hoekje of bij een raam. Of het was toegestaan tijdens een derde deel van de opengestelde tijd te roken in die ruimte. Roken in bij voorbeeld een school mag nu alleen nog als het ge bouw beschikt over twee dezelfde soorten ruimtes, zoals twee lerarenkamers of twee kantines In een van die twee ruimtes mogen rokers dan hun toevlucht zoeken. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - 'Wachtlijstasiel- 1 zoekers' kunnen vanaf morgen ochtend onderdak krijgen in tenten op Heumensoord, een bosgebied onder Nijmegen. 1 De tenten zijn wind- en water- dicht en hebben een dak, sani- tair en verwarming. Deze ten- ten, die elk jaar in gebruik zijn Advertentie Muziek voor het oog. Wijs ernaar met uw hand en de deurtjes glijden geruisloos opzij Een zacht licht overstraalt het gehele paneel. Zo heet Bang Olufsen u welkom in een muziekwereld die blijft boeien BeoSound Ouverture met CD-speler, cassetterecorder en FM radio in één. 3 jaar garantie BANG S. OLUFSEN AXEL Electro World Van Cadsand Bang Olufsen Center, Stationsstraat 7. GOES Van den Berge Audio Video Bang Olufsen Center, Gasthuisstraat 2-4. MIDDELBURG Expert Kamperman, Lange Noordstraat 20. ST. JANSTEEN Weemaes Electro World, Hoofdstraat 7. TERNEUZEN El Techn Installatiebureau Verlinde, Axelsestraat 25. VUSSINGEN Audio Video Design Louis Hemelaar, Spuistraat 82 OOIT KIEST U VOOR MOOIST voor de Vierdaagse, vervangen de omstreden legertenten in Er- melo. Dit zei staatssecretaris Cohen van Justitie gisteren in de Twee de Kamer. De tenten zullen niet zo luxueus zijn als de paviljoen tent in Leiden, zei Cohen. Die is bedoeld voor de opvang van asielzoekers die al in procedure zijn. Op korte termijn Het kamp op Heumensoord biedt onderdak aan 900 asiel zoekers. Naar verwachting ko men er twee of drie tenten op het terrein te staan. Morgenochtend verhuizen de asielzoekers van Ermelo naar Heumen. Cohen verwacht 'op de korte termijn' meer plaatsen gevonden te heb ben om de 'wachtlijstasielzoe kers' te huisvesten. De fracties van de PvdA, Groen- Links, SP en de kleine christe lijke partijen drongen er woens dag al bij de staatssecretaris op AMSTERDAM - Opnieuw is het justitie niet gelukt om voetbal supporters veroordeeld te krij gen wegens deelname aan een criminele organisatie. De recht bank in Amsterdam oordeelde gisteren in een zaak tegen twaalf Ajax-supporters dat zij geen misdadigersbende vorm den. Het Openbaar Ministerie in Amsterdam is teleurgesteld over het vonnis en tekent hoger beroep aan. Eerder verwierpen de rechtbank in Haarlem en het gerechtshof in Amsterdam de pogingen van justitie om de hooligans die vorig jaar betrok ken waren bij de rellen in Bever wijk, voor deelname aan een cri minele organisatie te vervolgen. Bij die rellen kwam de Ajax-fan Carlo Picomie om het leven. Volgens de rechtbank staat het niet vast dat de groep van twaalf die justitie onlangs voor de rechter daagde, tot notoire rel schoppers behoort die het stel selmatig uitlokken van ordever storingen en vechtpartijen met aanhangers van de tegenpartij tot voornaamste doel heeft. Bo vendien is er van een werkelijke organisatie geen sprake. ANP aan om de lekke legertenten in Ermelo onmiddellijk op te doe ken en te zoeken naar een betere voorziening. De staatssecretaris zei gisteren ook dat hij bereid is om bepaal de asielzoekers toch sobere op vang te geven. Het gaat om men sen die in acute humanitaire nood zitten en die eerder in een ander Europees land tevergeefs asiel hebben aangevraagd. Deze mensen mogen volgens Europe se afspraken niet nog eens in Nederland een poging wagen. Vorige week kondigde Cohen al aan dat Nederland het asielver zoek van deze mensen direct zal afwijzen. De procedures om hen terug te laten keren naar het eerste Europese land van op vang kunnen echter maanden in beslag nemen, zodat deze men sen lange tijd geen onderdak zouden hebben. De coalitiepar tijen PvdA, WD en D66 dron gen er gisteren bij Cohen op aan om voor schrijnende gevallen een uitzondering te ma ken. „Dit is een verbetering van het re geerakkoord", concludeerde PvdA-Kamerlid Middel. In het regeerakkoord is immers afge sproken deze groep asielzoekers helemaal geen opvang te bie den. De regeringspartijen sloten weer de rijen na de ruzies van woensdag. ANP Asielzoekers in lekkende legertenten: staatssecretaris Cohen van Justitie zoekt naarstig naar mogelijkheden om asielzoekers op te vangen die tijdelijk op een wachtlijst worden gezet. Voorlopig verblijven er nog tientallen vluchtelingen op de drassige Veluwe. De PZC bericht gedurende vier dagen over het wel en wee van de asielzoekers op de hei. Vandaag de tweede aflevering. door Jaap Nuijten Eerst het goede nieuws. Sanah (2), de Iraakse peuter met haar pijnlijke billetjes, verblijft niet meer in Kamp Ermelo. Samen met haar ouders, broer en zus zit ze in een 'echt' opvangcentrum. Ze kan weer slapen en er zijn luiers in overvloed. Nog een goed nieuwtje: in sector 2 komen douches met warm water. Maar verder is het nog steeds kommer en kwel op het helikopterlandingsterrein van de Generaal Spoorkazerne in Ermelo, Zonder stevige en vooral hoge rubberlaarzen kun je er nauwelijks lopen. Het is dan ook gênant om te zien hoe een oudere vrouw uit Irak met verse modder tot op kniehoogte, over het 'campingterrein' waggelt. Ze wil wel even praten, maar: „No name." Vervolgens laat ze, met een troostende arm van een vrouwelijke militair op haar schouders, huilend haar schoeisel zien. Ooit waren het witte zomerschoenen met naaldhakken. Eén hak is inmiddels afgebroken en alleen als ik heel goed kijk zie ik iets dat voor wit kan doorgaan. De schoen werd onbruikbaar tijdens haar wandeling vanaf het station Ermelo. Hoewel de dorpsbewoners zich van hun beste kant laten zien door in korte tijd een 'asiel transportdienst' te organiseren, werd deze vrouw over het hoofd gezien. Omdat haar bestemming maar 300 meter van het station verwijderd is, zo stond op het officiële papier dat ze in Rijswijk kreeg, is ze te voet gegaan. Bij de uitgang van het station in Ermelo is een plank op een paaltje gespijkerd. Een creatieve geest heeft er drie, op wigwams lijkende tenten op getekend. Met grote letters wordt de aandacht van de vluchtelingen getrokken. Een pijl geeft de looprichting aan. Met paraplu, stevige laarzen en een regenjack zet ik er stevig de pas in. Na ruim anderhalf uur, enkele gemene blaren en als ik goed geteld heb. negen keer drie wigwams, ben ik weer terug in Kamp Ermelo. Conclusie: de klunzen die dit bedacht hebben, moeten direct ontslagen worden. Het is een grof schandaal. Waren er volgende week maar verkiezingen. In de Ermelose blubber loop ik even later het kamerlid Rabbae (GroenLinks) nog tegen het lijf. Hij heeft een tv- afspraak met Veronica's brutale meiden Tatum en Jennifer. Om de opnamen in de hevige regen een beetje vlot te laten verlopen, informeert een dame van de productie even wat ook alweer het grootste bezwaar van Rabbae tegen het tentenkamp is. Kun je dat zelf niet bedenken, walg ik voor me uit. GPD door Maarten Pronk DEN HAAG - Minister Korthals van Justitie wil bestrijding van geweldsmisdrijven de hoogste prioriteit geven in het nationale veiligheidsplan waaraan thans wordt gewerkt. De bewindsman zegt dit naar aanleiding van cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Daaruit blijkt dat de crimi naliteit zich in de jaren negentig heeft verhard. In de periode 1990-97 is het aantal gewelds misdrijven, zoals mishandelin gen, bedreigingen, straatroven en gewapende overvallen, bijna met de helft toegenomen. Aangiften De cijfers zijn gebaseerd op aangiften bij de politiekorpsen. Vorig jaar registreerde de politie in totaal ruim 1,2 miljoen mis- Verharding criminaliteit in Nederland In 1997heelt de politie ruim 12 milpen misdrijven geregistreerd. bjnaSpnxentmeerdamn 1996 Voorat de geweldsmisdrijven zijn sterk toegenomen. Ge weldsmisdrijven 65.000' Citers gebaseerd op opgemaakte processen-verbaal pofitetorpsen drijven. Dat is bijna 3 procent meer dan het jaar daarvoor. Ge weldsmisdrijven die vorig jaar het meest werden gepleegd, wa ren mishandeling, bedreiging, gewapende overvallen en straatroof. Om de juiste maatregelen te ne men. moeten 'we de neuzen in dezelfde richting hebben', aldus minister Korthals. „Vandaar dat er een gesprek plaatsvindt tussen de ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken, het Openbaar Ministerie en de poli tie om aan te geven welke prio riteiten we zullen stellen." Zorgen Het gesprek tussen Justitie, Binnenlandse Zaken, OM en po litie vindt 24 oktober plaats. „Geweld staat boven aan de agenda", aldus Korthals. „Wat mij vooral zorgen baart, is het enorme illegale wapenbezit. Ik vind dat daar in het verleden te weinig aandacht aan is besteed. De politie kan de vraag opwer pen of er wel voldoende midde len zijn om dat te bestrijden. Een vraag waar justitie een ant woord op zal moeten geven. We hopen begin volgend jaar klaar te zijn met het nationale veilig heidsplan." GPD van de redactie binnenland DEN HAAG - Inzamelaars van afval moeten het voorlo pig nog verkopen in de pro vincie waar zij het hebhen opgehaald. Minister Pronk van VROM wil eerst de aan zienlijke tariefverschillen tussen vuilstortplaatsen op heffen door tarieven fors te verhogen. Zo voorkomt hij dat goedkope vuilstorten heel veel afval aangeboden krijgen en andere kopje on der gaan, omdat zij te duur zijn. Pronk gaat daarover over leggen met betrokkenen. De minister zei dit gisteren in de Tweede Kamer tijdens de be handeling van de VROM-be- groting. Vuilstorten en verbrandings installaties in het noorden en zuiden van Nederland vrezen dat ze klanten kwijtraken en dat er een chaotisch gesleep met afval ontstaat. Ze zijn re latief duur Het was de be doeling dat voor de afvalver werking de provinciegrenzen op I januari 1999 zouden verdwijnen. Een inzamelaar kan zijn afval dan in elke provincie verkopen. De WD reageerde verbolgen op het besluit van Pronk. Vol gens Kamerlid Klein Mole- kamp komt Pronk terug op een eerdere belofte. Particu liere inzamelaars van afval rekenden al op 1 januari, al dus de WD'er. D66 juichte het uitstel juist toe. Pronk denkt wel dat ervoor 1 januari een storiplan kan zijn, de tweede voorwaarde voor opheffing van de gren zen. Dat is een plan van pro vincies en beheerders van vuilstorten over de aanpak van afval. Pronk velt daar het eindoordeel over. ANP Advertentie f~Grï Gratis fotocamera bij aankoop van een ra j AEG Top Comfort stofzuiger j Je hebt stofzuigers en je hebt de AEG Top Comfort Het verschil zit 'm in de pure kracht, de slimme details en de ergonomische voirogeving. En t/m 31 oktober ook in de gratis Ricoh YF-1 O/Date camera die u erbij krijgt! Vraag in de winkel om meer informatie of bel (0172) 46 84 68.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3