Sportbegroting loopt flink op StflftRente Zeeuwse Theaterstichting en gemeente lusten elkaar rauw fboonflair aanbieding Gratis Moulinex stofzuiger Wilt u uw advertentie faxen? Dat kan iedere dag, elke minuut op: fax 0118-470100 zeeland Kosten accommodaties omhoog door andere wijze van berekenen Goese en Zierikzeese scholen slaan medio 1999 armen ineen T oorenvliedtschool viert 25-jarig bestaan Vluchtelingenwerk op zoek naar juridisch geschoolde vrijwilligers GEEN f 2000,- maar f 3000,-* extra inruil tijdens komend weekeinde op alle occasions JL AUTOBEDRIJF OOSTERLAND PEAT vrijdag 16 oktober 1998 door Peter van den Belt ZIERIKZEE - De kosten voor de gemeentelijke sportaccommo daties op Schouwen-Duiveiand schieten omhoog. Vooral de bui tensportterreinen en de zwem baden slokken steeds meer geld op. In 1997 gaf de gemeente nog 998.000 gulden uit aan de eigen sportterreinen. Op de begroting voor 1999 is een bedrag van 1.558.000 gulden voor deze post gereserveerd. De totale begro ting gaat van 2,1 miljoen in 1997, via 2,6 miljoen in 1998 naar 2,8 miljoen volgend jaar. De uitgaven voor de zwemba den stijgen van 433.919 gulden naar 583.000 gulden. De op brengsten (verhuur van de ter reinen door de gemeente aan verenigingen), blijven gelijk. Deze baten bedragen overigens jaarlijks niet meer dan een ton. Volgens wethouder P. W. Berre- voets-Ringelberg van sportza ken is de stijging te wijten aan een andere manier van kosten berekening bij de inzet van ambtenaren. Inhoudelijk zijn er volgens haar geen grote wijzi gingen in het beleid. Het onder houd van de sportvelden kost gemeentewerken tijd. Vorig jaar kwamen die uren nog op de be groting bij bijvoorbeeld groen- beheer. maar die worden nu doorberekend op de begroting voor de sportaccommodaties. Zwembad Zo werden ook de salariskosten van het zwembadpersoneel voorheen niet op de sportbegro ting geboekt. Volgend jaar is dit wel het geval, waarmee de stij ging van anderhalve ton groten deels is verklaard. Berrevoets sluit niet uit dat door de nieuwe rekenmethode de begroting nog verder op kan lopen. „Maar op de totale begroting heeft dat geen effect. Want als ze bij sport stijgen, dan gaan de kosten er gens anders weer af." Diverse trainingsvelden zullen volgend jaar gerenoveerd wor den. Het gaat om de voetbalvel den in Dreischor, Zonnemaire, Nieuwerkerk, Oosterland en Kerkwerve. De kosten per veld bedragen tussen de 20.000 en 40.000 gulden. Aan onderhoud van veldmeubilair, (doelpalen, ballenvanghekken en dergelij ke) moet in 1999 meer aandacht worden besteed dan vooraf werd ingeschat. Sportnota door Peter van den Belt ZIERIKZEE - De scholenfusie tussen SG Schouwen-Duive iand, RSG Professor Zeeman in Zierikzee, het Goese Lyceum en vbo-school Groot Stelle krijgt steeds vastere vorm. Wanneer alles volgens plan verloopt, zul len de scholen op 1 augustus 1999 onder één organisatie val len. Voor 1 januari van dit jaar moe ten de medezeggenschapsraden van de vier scholen beslissen of ze met de fusie akkoord gaan. Alle vier de schoolbesturen zul len het fusieplan daarom op zeer korte termijn aan de raden voorleggen. Doel van de fusie is te komen tot een sterke, brede scholengemeenschap met de mogelijkheid alle leerwegen aan te bieden. Vakken die bin nen een kleine organisatie uit fi nanciële overwegingen niet gedoceerd kunnen worden, kunnen in een breder verband wel in het pakket worden opge nomen. Zo zouden leerlingen ook in Zierikzee het gymnasium kunnen volgen. king of fusie tussen sportcen trum Onderdak en Sport- en Recreatiecentrum Wester- schouwen wordt in december verder gepraat. Een rapport is inmiddels opgesteld. Een van de aanbevelingen betreft het ver vaardigen van een stappenplan. De volgende stap is het formule- In de begroting van 1999 is het ook het voornemen opgenomen een sportnota op te stellen. De voorbereidingen hebben al en kele knelpunten aan het licht gebracht. Zo verschillen de sub sidies aan de diverse sportver enigingen teveel en worden voor dezelfde soort accommodatie, bijvoorbeeld sporthallen, ver schillende tarieven berekend. Verder baart de terugloop in het ledenaantal van de verenigin gen de gemeente zorgen, want de omvang en het draagvlak, zo stelt de begroting, bepaalt het bestaansrecht van de verenigin gen. In de loop van 1999 zal een concept-sportnota aan de raad worden voorgelegd. Over verregaande samenwer- De nieuwe scholengemeen schap, waar nog geen naam voor is, zal een stichtingsvorm krij gen. Via een bestuurlijk over legorgaan, de lichtste vorm van gemeentschappelijke regeling (invloed van de gemeenten), houden de gemeenteraden van Goes en Schouwen-Duiveiand invloed op het beleid van de stichting. Belangrijkste hobbel zou de sig natuur kunnen zijn. Groot Stel le en SG Schouwen-Duiveiand zijn nu zogenaamde neutraal bijzondere scholen. Zij zullen net als de RSG en het Goese Ly ceum openbaar moeten worden. Onderwij swethouder Dvan der Wekken van Schouwen-Duive iand heeft echter al eerder de verwachting uitgesproken dat dit geen probleem zal opleveren. Volgens rector A P. M Wevers van het Goese Lyceum ligt het fusieproces geheel op schema. „Er is geen zicht op dat we de datum niet halen. En mocht dat toch niet zo zijn, dan is dat nog niet erg, want de intentie is bij alle scholen aanwezig en dan zal het alleen iets later worden." Mondragon-directeur Twan Robbeson: „Ik ben niet blij." foto Pieter Honhoff door Ali Pankow ZIERIKZEE - De verstandhouding tus sen de gemeente Schouwen-Duiveiand en de Zeeuwse Theaterstichting (ZTS) is ern stig verstoord. De raadsleden worden er sinds deze week achter gesloten deuren over geïnformeerd. Een delicate kwestie? „Laten we het er maar op houden dat de relatie tussen de gemeente en de ZTS over het beheer van theater en restaurant Mondragon inderdaad niet soepel ver loopt", zegt wethouder P. W. Berrevoets- Ringelberg. Al lange tijd wordt er gemord over het uit blijven van de jaarrekening 1997. De voorlopige cijfers toonden een tekort van 134.000 gulden. Inmiddels is bekend dat het definitieve bedrag ongeveer gelijk is. Daar zit de pijn niet, maar wel in de ma nier waarop de ZTS de cijfers heeft over legd. „We willen gewoon meer toelichting en een betere uitsplitsing tussen horeca en theater. Daar zal de ZTS beter haar weg in moeten vinden", zegt Berrevoets. Ze er kent dat de accountant de jaarrekening 1997 heeft goedgekeurd, maar voor het college van B en W is dat nog geen reden die jaarrekening ook vast te stellen. Eerst wil de wethouder een betere toelichting. Directeur G. Peijs van cle ZTS vindt dat de gemeente Schouwen-Duiveiand wel wat veel eist. „Ze betalen maar voor ééntiende mee in het totaal van de ZTS. Bovendien was die jaarrekening op ambtelijk niveau allang geaccepteerd." Toekomst Niet alleen financieel, ook inhoudelijk blijkt het niet zo te boteren tussen beide partijen. Directeur Twan Robbeson van Mondragon is 'niet blij' met de huidige ontwikkelingen. Een beslissing over de toekomst van dit theater is vijf jaar voor uit geschoven. „Dat is te lang", volgens Robbeson. „Die periode overbrug je niet en zeker niet als de mogelijkheden om te bewijzen dat er draagvlak is voor een the ater, worden afgesneden." Alle inspanningen die tussentijds nog worden gedaan, moeten gericht zijn op publiekswerving, vindt hij. Robbeson be treurt dan ook dat'er veertig- a vijftigdui zend gulden is uitgegeven voor vervan ging van de verwarming, terwijl de kachels het nog deden. „Het publiek merkt niks van zo'n investering. Dan had den beter de toiletten voor aangepakt kunnen worden. Robbeson blijkt somber gestemd. „Straks kan er helemaal niks meer op Schouwen- Duiveiand." Hij baseert die verzuchting op de 'eigen-hokjes-geest' die hem de laatste tijd steeds meer opvalt. „Waarom moet er voor het project Museumhaven een nieuwe filmzaal gerealiseerd worden, terwijl er in Mondragon ook presentaties gegeven kunnen worden? Waarom komt niemand op het idee van samenwerking? Dan had er de afgelopen zomer al het een en ander gerealiseerd kunnen worden. Paardenstraat 2 is beschikbaar en in sa menwerking zijn er allerlei leuke dingen op de rails te zetten. Maar zoals het nu al lemaal gaat....nee, daar ben ik niet blij mee." Podiumbeleid Wethouder Berrevoets bevestigt dat er in de huidige collegeperiode niet gebouwd zal worden aan een nieuw theater. Er moet eerst een nota podiumbeleid komen, geïn ventariseerd worden waar behoefte aan is en welke accommodaties daarvoor nodig zijn. Zelf hoopt ze dat de bevolking en de politiek zich uitspreken voor het behoud van een schouwburg op Schouwen-Dui veiand. Ze oriënteert zich nu in elk geval al met bezoekjes aan moderne theaters in Gouda en Veghel. „Het traject moet na tuurlijk wel worden voortgezet", vindt de wethouder. ren van eisen en het opstellen van randvoorwaarden voor een samenwerkingsovereenkomst. door Lukas Fransen MIDDELBURG - De Tooren- vliedtschool in Middelburg, die speciaal voortgezet onderwijs verzorgt, bestaat 25 jaar en viert dat op 21 en 22 oktober met ver schillende festiviteiten. Op het programma staat onder meer een vossenjacht en een feest in discotheek The Nighttrain. Op donderdag kunnen de leerlin gen kiezen uit enkele excursies of een bezoek brengen aan een fitnesscentrum. Er bestaan nog steeds veel mis vattingen over de school voor leerlingen. „Onze leerlingen zijn niet dommer dan andere leerlingen", zegt adjunct-direc teur Jan de Heer. „Het zijn leer lingen met een normaal leerni veau, die veelal last hebben van faalangst en problemen met de concentratie. Daar komt bij dat ze vaak geen goede werkaanpak hebben. Onze school probeert ze (weer) op het niveau te brengen dat past bij hun leermogelijkhe den.- Ofwel het optimaal benut ten van de leercapaciteiten." De Heer is niet blij met de planJ nen van de minister van onder wijs om leerlingen uit het speci aal onderwijs op laten te gaan in het reguliere onderwijs. Dat zie ik niet gebeuren. De klassen in het reguliere onderwijs zijn te groot om individuele hulp te verstrekken aan leerlingen die daar behoefte aan hebben. Wij praten voor de helft over leer prestaties en voor de andere helft over persoonlijke omstan digheden van leerlingen. In het reguliere onderwijs gaat het er heel anders aan toe." De adjunct-directeur ziet meer in een uitgebreider samenwer kingsverband met reguliere scholen. „En dan wel op zo'n manier dat onze leerlingen be paalde lessen kunnen volgen in het reguliere onderwijs. Het is toch ons doel kinderen terug te brengen op het reguliere spoor, Leerlingen met beginnende problemen kunnen dan op de ei gen school blijven en bepaalde lessen bij ons volgen." zich twee dagdelen per week kunnen inzetten voor Vluchte lingenwerk." Vrijwilligers zijn echter steeds dunner gezaaid, zeker als er ei sen worden gesteld. Dat bleek uit de geringe belangstelling voor deze informatie-avond die voor het eerst werd gehouden, De medewerkers van Vluchte lingenwerk hopen dat geïnte resseerden die gisteravond ver hinderd waren, alsnog contact zoeken met Vluchtelingenwerk, Op 't Hof: „Er zijn ook andere gelegenheden om kennis te ma ken met dit werk en de mensen waar het om gaat. Op 22 oktober organiseren we met het 8- Maart-team een instuif voor al le vrouwen van Schouwen-Dui veiand in het Asielzoekerscen trum in Burgh-Haamstede. En met Amnesty International, het 8-Maart-team en de Wereld winkel vieren we op 10 decem ber de vijftigste verjaardag van de Universele Rechten van de Mens." door Inge Heuff ZIERIKZEE - Voor Vluchtelin genwerk Schouwen-Duiveiand is elke vrijwilliger een paar han den extra en die zijn altijd wel kom. Maar waar momenteel echt behoefte aan is zijn mensen die enige juridische kennis heb ben of bereid zijn daar cursus sen in te volgen. Dat bleek gisteravond tijdens een bijeenkomst in het Multi Functioneel Centrum in Zierik zee. Nederlandse èn buiten landse vrijwilligers van Vluchtelingenwerk Schouwen- Duiveiand gaven informatie over het werk dat zij voor deze instelling verrichten. „We zijn dringend op zoek naar mensen die asielzoekers kunnen bij staan in de juridische aspecten van hun asielaanvraag", vertelt Philomena Op 'tHof. „Dat moe ten wel stressbestendige men sen zijn die tenminste één bui tenlandse taal spreken en die Vrijwilligers van Vluchtelingenwerk geven in het MFC uitleg over; hun taken. foto Pieter Honhoff: «SUM VANDEABEELESTRAAT6 MOTORS 4307 BN OOSTERLAND TEL. 0111 -642200/FAX 641951 Mitsubishi en Seat Dealer voor Schouwen-Duiveiand Merk Type Kleur Km.stand Bwjr. Verk.prijs Mitsubishi: Mitsubishi Galant 1.8 GLi groen 138.000 1995 22.995 Mitsubishi Galant 2.0 GLi blauw 84.000 1993 19.950 Mitsubishi Galant 1.8 GLi wit 92.000 1993 14.950 Mitsubishi Lancer 1.6 GLXi aut. grijs 19.000 1996 27.450 Mitsubishi Lancer 1.6 GLi blauw 71.000 1995 22.950 Mitsubishi Lancer 1.6 GLXi grijs 76.000 1994 17.950 Mitsubishi Eclipse 2.0i GS rood 34.000 1995 35.950 Mitsubishi Sigma 3.0 V6 Wagon grijs 91.000 1995 42.950 Seat: Seat Ibiza 1.6 Sport blauw 81.000 1995 19.950 Overiae merken: Toyota Carina E XLD, airco blauw 228.000 1993 15.950 Ford Escort 1.6 CLX groen 160.000 1994 14.950 Hyundai Lantra 1.6 GLi rood 32.000 1996 22.950 Suzuki Swift 1.6 GLX blauw 93.000 1992 12.950 Opel Vectra 1.6 GLi blauw 125.000 1992 11.950 Peugeot 106 1.4 D rood 182.000 1993 12.950 Rover 114.Si groen 50.000 1993 9.950 Fiat Lino 1.0 CLX grijs 80.000 1991 6.950 Fiat Panda 1000 CLX wit 150.000 1992 6.450 Grijs kenteken: Opei Kadett 1.7 D Combo wit 4.950 ex. Deze 3000,- krijgt u boven de inruilrichtprijs van de ANWB/BOVAG koerslijst. Informeer tevens naar onze actie 'nu rijden en in 2000 betalen' aarde stofVaii: woon tilain HAVENPLEIN 3 4301 JD ZIERIKZEE TEL.0111-415951 FAX 416378 WOONMAAND bij aankoop van minimaal S meter vloerbedekking Valetta Vloerbedekking Valetta 100% polyamide, action back rug, gesneden pool, leverbaar in 16 kleuren. ACTIEPRIJS 400 cm breed A A hypotheken vanaf informeer naar de speciale hypotheektarieven voor Poortambacht 10 f nutsspaarbank zierikzee havenpark 16 zierikzee 0111 414051

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 38