Veere balt vuist tegen Meerbeleid PZC Arlando's mest stinkt te veel Toorenvliedtschool bestaat 25 jaar zeeland b 12 Laatste kans recreatieschap Vernieuwd Haestinge straks kloppend hart van Sint Maartensdijk Goese en Zierikzeese scholen gaan medio 1999 samen verder Borsele hulp jvooic mi snmn m mim Borsele vrijdag 16 oktober 1998 door Lukas Fransen KOUDEKERKE - De gemeen teraad van Veere keurde don derdag unaniem het beleid van het Recreatieschap Veerse Meer af. Binnen een half jaar moet het bestuur van het recreatieschap met een toekomstvisie duide lijkheid scheppen over hoe het verder moet. In de tussentijd wordt geen nieuw beleid of overschrijding van het budget geaccepteerd. Veere draagt nog wel 110.396 gulden bij aan het exploitatietekort van het recre atieschap. Het Veerse Meer is de laatste ja ren als recreatief- en natuurge bied gestaag achteruitgegaan. De hoofdverantwoordelijke, het Recreatieschap Veerse Meer, kampt met grote financiële te genvallers. Er is minder par keer- en liggeld binnengekomen en ook de personeelsuitgaven waren groter dan verwacht. An dere kostenposten kwamen voort uit het verwijderen van toiletten en het plaatsen van pai'keerautomaten. Veere heeft besloten dat het zo niet langer door kan gaan. ..De CD A-fractie wist al langer dat het niet pluis zat bij het be stuur van het recreatieschap", zei fractievoorzitter W. J. van Tatenhove donderdag. „We hebben het dan ook aan zien ko men en de vraag is hoe we nu verder moeten." De CDA'er vroeg zich verder af waarom het college van burgemeester en wethouders het bestuur van het recreatieschap nog een laatste kans gunt om binnen een half VLISSINGEN Najaarsmodeshow - Stichting Welzijn Ouderen Vlissingen houdt een najaarsmodeshow in Bachtenreede aan de Vredehof laan 42 in Vlissingen. De show vindt plaats op donderdag 29 oktober om 19.30 uur. jaar met een helder beleidsplan te komen. „U keurt het door hen gevoerde beleid af. Is het dan verstandig ze nog een nieuwe kans te geven? Zijn deze maat regelen wel voldoende om alles weer in goede banen te leiden?" Incompetent R Louwerse (GroenLinks) en L. van der Hoest (D66) vroegen zich dat ook af. Louwerse: „Het huidige bestuur heeft zich in competent getoond. Het zou niet meer bij de nieuwe plannen betrokken mogen worden. Het is beter een onafhankelijke werkgroep in te stellen en het bestuur alleen nog op de winkel te laten passen." Van der Hoest vond dat ingrijpen hard nodig is. „De tekorten lopen op tot zo'n 75 gulden per inwoner van de gemeente. We mogen ons wel eens achter de oren krabben." Wethouder M. Brouwer- te Rol ler vond dat de gemeente als me deverantwoordelijke voor het recreatieschap niet kan opstap pen. „Dan lopen we weg voor de hele zaak. Het tekort kan dan wel niet acceptabel zijn; we zul len het toch moeten betalen. Het college vindt dat met een afkeu ring van het beleid en de eis dat het recreatieschap binnen een half j aar met een oplossing moet komen, een voldoende krachtig signaal wordt gegeven." Sancties WD-raadslid K. Huiszoon wil de een sterker signaal zenden naar het bestuur van het recrea tieschap. „We stellen wel eisen, maar zeggen niet wat de sanc ties zijn." Van der Hoest was het daarmee eens en stemde daarom met enige argwaan in met het voorstel van het college van B en W. „Ik heb zo mijn aarzelingen of het recreatieschap binnen zes maanden met een duidelijk be leidsplan kan komen." Van Ta- tenhoven deelde die twijfel: „Ik heb een donkerbruin vermoe den dat het niet goed gaat." door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - De uitbreiding van recreatiecen trum Haestinge in Sint-Maar tensdijk wordt over de jaarwis seling heen getild. Het vernieuwde gemeenschapscen trum moet onder meer plaats bieden aan organisaties die nu nog onderdak vinden in het voormalige schoolgebouw aan de Riidda Barnenstraat. Over deze laatste locatie is de gemeente Tholen op dit moment in onderhandeling met J.B. Ha- ge, die een schildersbedrijf voert naast het gemeentehuis. De gemeente wil het eigen on derkomen uitbreiden ten koste van het huidige pand van Hage. Wanneer beide partijen over eenstemming bereiken over de locatie Radda Barnenstraat wordt een tijdrovende onteige ningsprocedure voorkomen. Het voormalige schoolgebouw, na de Watersnoodramp ge schonken door het Rode Kruis, heeft - na jaren als schoolge bouw in gebruik te zijn geweest - een multifunctionele waarde. Naast peuterspeelzaal 't Hum meltje en Jeugd- en Jongeren werk vinden hier verschillende verenigingen, zoals muziek- en volksdansclubs, hun onderko men. Deze gevarieerde groep zal, met uitzondering van 't Hu mmeltje en Jeugd- en Jongeren werk, verhuizen naar Haestin ge- „De bedoeling is dit gebouw een centrale functie te geven. Daar bij kan in de facelift rekening worden gehouden met de wen sen van de nieuwe gebruikers", aldus gemeentelijk voorlichter F. A P. M. Bakx. Onderhoud Haestinge-beheerder H.C. Vis ser toont zich blij verrast met het nieuws dat de uitbreidings plannen - in 1994 werd voor het eerst gesproken over een op knapbeurt van het recreatiecen trum - opnieuw zijn opgepakt. „Want onderhoudswerkzaam heden zijn in de loop van de tijd in afwachting van de nieuwe plannen uitgesteld." De concentratie van clubs op één punt ziet Visser als positief, temeer omdat hij behalve als be heerder ook als exploitant van het horecagedeelte bij hetrecre-- atiecentrum betrokken is. Q daadwerkelijk alle activiteite in Haestinge een plekje kunnej vinden, betwijfelt hij. Om bijj voorbeeld de knutselclub oni derkomen te bieden, moet e volgens hem meer gebeuren da alleen - zoals in de laatste plan nen sprake was - een geluids dichte aanbouw aan de voorzij de van het huidige gebouw. Verhuizing De peuterspeelzaal verhuis naar een leegstaand lokaal va openbare basisschool De Rie burch. Over Jeugd- en Jonge renwerk bestaat nog onduide lijkheid. Het oorspronkelijk plan deze organisatie onder t brengen in het plaatselijk woonzorgcentrum is intusser wegens ruimtegebrek, van d baan. W. Berkelaar van Jeugd en' Jongerenwerk laat wete kantoorruimten, bij voorkeu twee aparte ruimtes, nodig t hebben. Daarbij gaat haar voorkeur ui naar een gebouw waarin meer dere welzijn- en onderwijsorga nisaties zijn ondergebracht „Het onderling contact en door verwijzen gaat makkelijker. J voorkomt ook dat iedereen vre selijlc z'n best doet de eigen win kei te runnen en dat je elkaa daarin overlapt. Bovendien kan zo'n concentra tie drempelverlagend werke: naar de gemeenschap toe' meent zij. Nu het JAIB is weggevallen, wi Jeugd- en Jongerenwerk in ie der proberen informatiepun voor jongeren te blijven. „W zijn het enige punt waar know how aanwezig is." DOMBURG Fakkeloptocht - De WV-Eve nementencommissie 'Domburj Aktief' houdt op donderdag 2 oktober een fakkeloptocht doo de straten van Domburg. D tocht begint om 19.00 uur vana het Schuttershofgebouw aan d Kanonweistraat. De Boerenka pel uit Domburg zorgt voor mu zikale begeleiding van de wan delaars. Fakkels zijn voor aanvang vai de tocht te koop. Meer informa tie is verkrijgbaar bij de Kust VW Walcheren, tel. 0118- 581342. Wim Constant met Arlando. foto Willem Mieras door René Schrier HEINKENSZAND - Al zes jaar lang loopt het paard Arlando op een weitje achter het huis van Wim Constant in Heinkens- zand. 's Nachts verblijft het dier in de stal naast de wei. Het ziet er nu echter naar uit dat het dier uiterlijk 1 november moet verdwijnen. Arlando veroorzaakt met zijn mest overlast, zegt de gemeente. Nooit was er een probleem, totdat er deze zomer klachten bij de gemeente werden ingediend. De klachten gingen over stank en vliegenoverlast. Het gevolg was dat ambtenaren van de ge meente een kijkje kwamen nemen. Vol gens hen was het een rommel en Constant kreeg prompt een brief dat hij een eind moet maken aan de overlast anders zal de gemeente 'nader te bepalen maatregelen nemen'. Omdat dat naar de zin van de ge meente niet vlug genoeg gebeurde kreeg hij 8 oktober een brief met de mededeling dat het paard uiterlijk 1 november op een andere wei moet staan anders moet Con stant een dwangsom van 50 gulden per dag betalen. Constant heeft achter zijn huis een flink perceel grond. Het grootste deel daarvan is beplant met vruchtbomen en groenten. De mest van het paard wordt gebruikt voor het composteren van de gewassen. En Constant bezweert dat hij over die mest schoon stro gooit, waarvan dan ook een flinke stapel in zijn tuin ligt. Daar nu wrikt hem de schoen, want de controle rende ambtenaren houden bij hoog en bij laag vol f dat alle stro die in de tuin ligt klinkklare paardenmest is. Omdat Constant het daar niet mee eens was en het een subjectieve beoordeling vond, heeft hij alles precies zo laten liggen en niet opgeruimd, zodat de situatie op nieuw beoordeeld zou kunnen worden. Maar dat gebeurde niet. In plaats daarvan kwam de brief waarin de fatale datum van 1 november werd genoemd. Inmiddels is Constant aan het werk ge gaan en is alles keurig netjes aan de kant, maar ook voor die tijd was het volgens hem geen rommel. Er was een mesthoop die regelmatig werd opgeruimd, dat wil zeggen ondergewerkt ergens in de enorme tuin. „Vroeger toen ik nog geen paard had liet ik regelmatig een voer mest komen. Soms wel een hoeveelheid waar ik twee jaar mee vooruit kon. Toen hoorde je er niemand over." Afgezien van één buurman waar Constant mee in de clinch ligt, heeft niemand van zijn buren problemen met het paard of de mest. Een tiental van hen heeft dat zelfs in een ondertekende verklaring meegedeeld. Een van zijn buren zei zelfs dat de stal wel in zijn tuin gebouwd mag worden als dat het probleem op kan lossen. De contacten tussen Constant en de amb tenaren van de gemeente verliepen echter ook niet zoals dat gebruikelijk is. Con stant is zich daar van bewust. Zo vroeg hij een ambtenaar naar zijn legitimatiebe wijs en die moest dat in het gemeentehuis gaan halen. Hij sluit niet uit dat die inci denten ook van invloed zijn geweest op de gang van zaken. Hij heeft zijn verhaal on dertussen aan de Borselse burgemeester J. L. M. Mandos verteld. Die heeft ook de versie van zijn ambtenaren gehoord en is tot de conclusie gekomen dat de maatre gelen die Constant zijn aangezegd terecht zijn. Mandos: „Ik heb foto's gezien waar op duidelijk blijkt dat het er slecht uitziet de maatregelen zijn heus niet aangezegd om iemand te pesten. Als er sprake is van overlast dan treedt de gemeente op. Na tuurlijk weten we dat een paard mest pro duceert en tot een bepaalde hoogte is dat ook best aanvaardbaar, maar op de foto's die ik heb gezien lagen er behoorlijk wat hopen. Het was onacceptabel." Constant ziet zich ondertussen genood zaakt een advocaat in de arm te nemen in een poging de gemeente van zijn goede wil te overtuigen en zo te proberen Arlando bij zijn huis te houden. Speciaal onderwijs vecht nog altijd tegen vooroordelen door Lukas Fransen MIDDELBURG - De Tooren- vliedtschool in Middelburg, die speciaal voortgezet onderwijs verzorgt, bestaat 25 jaar en viert dat op 21 en 22 oktober met ver schillende festiviteiten. Op het programma staat onder meer een vossenjacht en een feest in discotheek The Nighttrain. Op donderdag kunnen de leerlin gen kiezen uit enkele excursies of een bezoek brengen aan een fitnesscentrum. Er bestaan nog steeds veel mis vattingen over de school voor leerlingen met leer- en opvoe dingsmoeilijkheden. „Onze leerlingen zijn niet dommer dan andere leerlingen", zegt ad junct-directeur Jan de Heer. „Het zijn leerlingen met een normaal leerniveau, die veelal last hebben van faalangst en problemen met de concentratie. Daar komt bij dat ze vaak geen goede werkaanpak hebben. On ze school probeert ze (weer) op dat niveau te brengen dat past bij hun leermogelijkheden. Of wel het optimaal benutten van de leei'capaciteiterx." De Heer is niet blij met de plan nen van de minister van onder- wijs om leerlingen uit het speci aal ondexwijs op laten te gaan in het reguliei'e onderwijs. „Daar ben ik heel pessimistisch over. Dat zie ik niet gebeuren. De klassen in het reguliere onder wijs zijn te groot om individuele hulp te verstrekken aan leerlin gen die daar behoefte aan heb ben. Wij praten voor de helft over leerprestaties en voor de andere helft over persoonlijke omstandigheden van leerlin gen. In het reguliere onderwijs gaat het er heel anders aan toe." De adjunct-directeur ziet meer in een uitgebreider samenwer kingsverband met x-eguliere scholen. „En dan wel op zo'n manier dat onze leerlingen be paalde lessen kunnen volgen in het reguliex-e ondexwijs. Het is toch ons doel kinderen terug te brengen op het reguliere spoor. Leerlingen met beginnende problemen kunnen dan op de ei gen school blijven en bepaalde lessen bij ons volgen. Zo woi-den de sterke punten van beide on- deiwijsinstellingen benut." De Heer vindt het een goed idee om net als in het basisonderwijs ook de klassen in het voortgezet onderwijs kleiner te maken. „Onze leerlingen stromen niet alleen in uit het basisonderwijs, maar ook uit vbo, mavo en havo. In kleinere klassen kan een leer kracht aleiter reageren op sig nalen van leerlingen die proble men hebben. Op deze manier kan winst geboekt worden om dat de leerling sneller geholpen wordt. Preventie is namelijk heel belangrijk. Het is beter als je een leerachterstand kunt voorkomen." „We moeten probei'en een eigen plek te behouden in de vorm van een orthopedagogisch-didac- tisch centrum. Dat willen de scholen om ons heen ook. Nie mand is voorstander van een volledig opgaan van het specia listische in het reguliere onder wijs. Dan gooi je een stuk des kundigheid weg, waar ook i-eguliere scholen met veel waardering over spreken. Er zullen altijd kindei-en zijn die persoonlijke aandacht vereisen en daar ook recht op hebben. Die aandacht moeten ze kx'ijgen en dat is de grond van ons be staan." Eén van de schakelgroepen van de Toorenvliedtschool tijdens de les van Koos: de klas is kleiner dan in het reguliere onderwijs, waardoor er meer aandacht voor de kinderen is. foto Ruben Oreel door Peter van den Belt ZIERIKZEE - De scholenfusie tussen SG Schouwen-Duive- land, RSG Professor Zeeman in Zierikzee, het Goese Ly ceum en vbo-school Groot Stelle krijgt steeds vastere vorm. Wanneer alles volgens plan verloopt, zullen de scho len op 1 augustus 1999 onder één organisatie vallen. Voor 1 januari van dit jaar moeten de medezeggen- schapsi'aden van de vier scho len beslissen of ze met de fusie akkoord gaan. Alle vier de schoolbesturen zullen het fu sieplan daai'om op zeer koxte termijn aan de raden voorleg gen. Doel van de fusie is te komen tot een sterke, bi-ede scholengemeenschap met de mogelijkheid alle leerwegen aan te bieden. Vakken die bin nen een kleine oi'ganisatie uit financiële overwegingen niet gedoceerd kunnen worden, kunnen in een breder vei'band wel in het pakket worden op genomen. Zo zouden leerlin gen ook in Zierikzee het gym nasium kunnen volgen. De nieuwe scholengemeen schap, waar nog geen naam voor is, zal een stichtingsvorm krijgen. Via een bestuurlijk overlegoi'gaan, de lichtste vorm van gemeenschappelij ke regeling (invloed van de gemeenten), houden de ge meenteraden van Goes en Schouwen-Duiveland invloed op het beleid van de stichting. Belangrijkste hobbel zou de signatuur kunnen zijn. Groot Stelle en SG Schouwen-Dui veland zijn nu zogenaamde neutraal bijzondere scholen. Zij zullen net als de RSG en het Goese Lyceum openbaar moe ten worden. Onderwijswet houder D. van der Wekken van Schouwen-Duiveland heeft echter al eerder de verwach ting uitgesproken dat dit geen probleem zal opleveren. Volgens rector A P. M Wevers van het Goese Lyceum ligt het fusieproces geheel op schema. „Er is geen zicht op dat we de datum niet halen. En mocht dat toch niet zo zijn, dan is dat nog niet erg, want de intentie is bij alle scholen aanwezig en dan zal het alleen iets later worden." gemeente - BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Borsele maken be kend dat zij hebben besloten: I. het instellen van een parkeerverbod voor het ge deelte Dorpsstraat, gelegen tussen de aansluitin gen met de Stenevate en het Clara's Pad, en de Warande en het Van der Biltplein te Heinkens- zand door het plaatsen van borden "parkeerzone EIO(EI)" zonder tijdslimiet (uit de bijlage I van het RVV 1990), met dien verstande dat parkeren in de, met "P" aangegeven, vakken is toegestaan. II. in te trekken eerdere besluiten waarbij de aan sluitingen van de Koningin Julianastraat en de Oostendestraat op de 's-Gravenpoldersestraat te Hoedekenskerke zijn aangewezen als voorrangs splitsingen door het verwijderen van de borden "voorrangskruispunt" B03, B04, B05 en B06 (Bij lage I van het RW 1990); III. in te trekken het besluit van 26 juli 1976, waarbij het parkeren aan beide zijden verboden is, ter hoogte van de voormalige kleuterschool aan de Deken Tomaslaan (nummer 28, 30 en 32) te 's- Heerenhoek door het verwijderen van de gele strepen: Genoemde besluiten liggen ter inzage ter gemeente secretarie van Borsele te Heinkenszand. Iedere belanghebbende kan hiertegen binnen 6 weken na heden bij ons een bezwaarschrift indienen. Het be zwaarschrift moet worden ondertekend en ten min ste bevatten: 1de naam en het adres van de indiener, 2. de dagtekening, 3. een omschrijving van het besluit waartegen het be zwaar is gericht, 4. de gronden van het bezwaar. Voorts kan bij de president van de rechtbank te Mid delburg een verzoek om voorlopige voorziening (b.v. schorsing) worden aangevraagd. Daarvoor is een grif fierecht verschuldigd. In bepaalde gevallen kan er vrij stelling of vermindering van het griffierecht worden verleend. Het griffierecht wordt weer terugbetaald als de zaak gunstig afloopt voor de appelant. Heinkenszand, 16 oktober 1998, Burgemeester en wethouders voornoemd. De burgemeester, ir. j. L M. Mandos De secretaris, P. Katsman Bel. 0900-500 20 22 ipi KOMOP.XsTOP gemeente - Goedkeuring Ie herziening bestemmingsplan "Westerschelde Oeververbinding" Burgemeester en wethouders van Borsele maken be kend dat gedeputeerde staten van Zeeland op I sep tember 1998, nr. 987802/9 dir. RMW de door de ge meenteraad op 4 juni 1998 vastgestelde I e herziening bestemmingsplan "Westerschelde Oeververbinding" gedeeltelijk hebben goedgekeurd. Dit besluit is op donderdag 10 september 1998 verzonden. Dit plan voorziet in een planologische regeling voor de agrarische gronden/bedrijven die zijn opgenomen in het bestemmingsplan "Westerschelde Oeverver bindingen". Bij de herziening is aangesloten bij de wij ze waarop de agrarische bestemming is geregeld in het door de gemeenteraad op 5 februari 1998 vastge stelde bestemmingsplan "Landelijk gebied". Onthouding van goedkeuring. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben goedkeu ring onthouden aan artikel 6.2, lid 4 van de voor schriften. Dit betreft het onderdeel Uitbreidingsmo gelijkheden intensieve veehouderij (Aiv). Tervisielegging. Het besluit van gedeputeerde staten en het gedeelte lijk goedgekeurde bestemmingsplan liggen in de perio de van maandag 19 oktober 1998 tot maandag 30 no vember 1998 tijdens openingstijden voor een ieder ter visie in het gemeentehuis Borsele, Stenevate 10 te Heinkenszand. Openingstijden gemeentehuis: maandag t/m vrijdag: 's morgens van 08.30 uur tot 12.30 uur, donderdagavond: van 17.00 uur tot 20.00 Instellen beroep. Tegen het besluit van gedeputeerde staten betreffen de goedkeuring aan onderdelen van het bestemmings plan te verlenen kan, gedurende de tervisieleggings- termijn, schriftelijk beroep worden ingesteld door een belanghebbende die aantoont redelijkerwijs niet in staat te zijn geweest zijn/haar schriftelijke beden kingen bij gedeputeerde staten in te brengen. Voorzover het besluit van gedeputeerde staten strekt tot onthouding van goedkeuring kan gedurende de tervisieleggingstermijn, door een ieder beroep wor den ingesteld. Verzoek om voorlopige voorziening. Tevens kan degene die beroep heeft ingesteld ook een verzoek om voorlopige voorziening indienen. Beroepschriften moeten worden gericht aan de Afde ling bestuursrechtspraak van de Raad van State, Post bus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Een verzoek om voorlopige voorziening moeten worden gericht aan de voorzitter van genoemde afdeling. Inwerkingtreding besluit. Het besluit treedt in werking daags na afloop van de genoemde tervisieleggingstermijn (beroepstermijn). Indien binnen de beroepstermijn een verzoek om voorlopige voorziening bij de Voorzitter is ingediend treedt het besluit niet in werking voordat op dat ver zoek is beslist. Heinkenszand, 16 oktober 1998.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 34