Sportnota Goes niet realistisch Verstening platteland dreigt hier niet PZC Verlichte mars met jarig Mozart PZC Kunstkring Tholen bewaakt kwaliteit zeeland 11 Veel wensen, geen geld Winkelen in Ter Valcke Drankrijder Brogum krijgt slechts schrale toezegging Overleg over afvalverwerking Auto schept bromfietser Brand in bedrijfsschuur Vrouw te water in Nollebos Mensenhandelaars opgepakt Concert op Van Damorgel Tholen m J WW* bestuurde vrijdag 16 oktober 1998 foor Mieke van der Jagt iOES - Drie schorsingen kwa men er donderdagavond in de gemeenteraad van Goes aan te pas om de sportnota 'Wat Goes Beweegt' vastgesteld te krijgen. Dver de nota op zich had de raad niets dan lof, behalve de klein- christelijke fractie, die wat principiële minpuntjes zag. Het grote bezwaar bestond uit het ontbreken van een financiële paragraaf. Het college schotel- Ie een nota voor met maar liefst GOES - Verschillende Goese winkeliers zetten zaterdag 31 oktober hun kraam op in de gro te ontmoetingsruimte in Ter Valcke in Goes. Bewoners van het verpleeghuis worden zo in de gelegenheid gesteld in deze overdekte 'winkelstraat' hun inkopen te doen. Sieraden, schoenen, kleding, woondecoraties en chocolade zijn enkele van de aan te schaf fen producten. Om de braderie compleet te maken is er in de middaguren een draaiorgel pre sent. Bovendien kan een gokje worden gewaagd bij het Rad van Fortuin en de loterij. De braderie duurt van elf tot vijf uur en is voor iedereen toegan kelijk. De opbrengst gaat naai de Stichting Vrienden van Ter Valcke en komt ten goede aan de bewoners van het verpleeghuis. HEINKENSZAND - Een 45-ja- rige Goesenaar kreeg donder dagochtend op het Clara's Pad in Heinkenszand een rijverbod en een boete van 390 gulden. De man blies een alcoholpercenta ge van 0, 8 promille en bestuur de een personenauto. zestig beleidsaanbevelingen, maar ook met de opmerking dat voor de uitvoering elke stuiver ontbreekt. Dat ging de meeste fracties te ver. De PvdA stelde voor maar eens uit te zoeken hoe het staat met het extra geld dat het minis terie voor sportstimulering heeft toegezegd, 10 miljoen vol gend jaar oplopend naar 55 mil joen in 2002. Als daarover dan wat bekend is, zo redeneerde de PvdA kan altijd nog bij de be grotingsbehandeling in decem ber de nota, met financiële pa ragraaf, worden vastgesteld. Op dezelfde lijn, maar dan wat minder hard, zaten D 66, WD en Groenlinks. Die fracties dien den een motie in, waarin de nota weliswaar werd vastgesteld, maar waarin de centen nadruk kelijk bij de begrotingsbehan deling aan de orde zouden ko men; óók eventueel eigen geld uit de krappe gemeentebegro ting. De verzekering van wethouder mr. S. J. Heijning, dat sportgeld van het Rijk ook aan sport zal worden besteed, plus de toezeg ging dat in de aanbevelingen prioriteiten zullen worden ge steld, was voldoende om de mo tie weer in te trekken. Daarmee zaten de indieners weer op één lijn met de rest van de raad, be halve de PvdA-fractie, die bleef vasthouden aan het doorschui ven of niet vaststellen. Die frac tie stemde daarom tegen. Overi gens hebben alle aanbevelingen prioriteit, die niets kosten. De raad besloot voorts een initi atiefvoorstel van de PvcLA, om voor banenpoolers die naast de uitstroomuitkering grijpen, honderd gulden per gewerkte maand in 1998 beschikbaar te stellen, door te schuiven naar november. Het college wil amb telijk pré-advies over het tech nische voorstel. GroenLinks liet alvast weten postief tegenover dit voorstel te staan. door Jacqueline Pons-Maas YERSEKE - De Paardenmarkt in Yerseke was gisterenavond even te klein toen ruim duizend mensen zich verzamelden om deel te nemen aan een lampionoptocht. De optocht stond in het teken van het Mo- zart-Jubileumjaar. Om half acht vertrok ken ruim 250 kinderen, met hun kleurige lichtjes deinend aan de korte stokjes. Onder begeleiding van de muziekvereni ging Mozart en de muziekvereniging Scheldegalm uit Hansweert trok de fees telijke schare een uur lang door het dorp. Niet alleen de lampiondragertjes, maar ook het grote aantal begeleiders maakte de optocht tot een enorm succes. Onder tromgeroffel en trompetgeschal liep de bonte stoet langs zorgcentrum Vre- delust, waardoor haar bewoners dit schouwspel vanuit him kamers konden meebeleven. Mozart werd opgericht op 15 oktober 1888 en viert haar 110-jarig feest. De vrolijke optocht was gisteren een voor proefje op het concert dat Mozart van avond geeft. In de Nederlands Hervormde kerk is voor alle belangstellenden een ju bileumconcert, dat om 19.30 uur met een optreden begint door de eveneens jubile rende muziekvereniging Concordia uit Krabbendijke. De jeugdige muzikanten van Mozarts jeugdorkest en blokfluitgroep zullen vier werken spelen. Ook de slagwerkgroep zal onder leiding van Arno Muller optreden. De fanfare Mozart belooft vanavond on der leiding van Cathy Kotoen een muzi kaal vuurwerk te geven. foto Willem Mieras door Ali Pankow ZIERIKZEE - De gemeente vindt het belangrijk dat Bro- gum, het podium voor muziek- en theater in Zierikzee zijn acti viteiten voortzet, maar stelt daar nog steeds geen financiële bijdrage tegenover. Dat was de conclusie van het Brogum-bestuur donderdag na overleg met wethouder P. W. Berrevoets-Ringelberg. De eni ge schrale belofte die zij deed was de bereidheid een project- leider aan te stellen via een Mel- kertbaan. Die handreiking kost de gemeente geen geld. Volgens secretaris A H. M. van den Nouweland van Brogum is het bestuur 'gematigd tevreden' over deze toezegging. Een pro jectleider voor de dagelijkse gang van zaken bij Brogum wordt van belang geacht. De in zet van een projectleider kan leiden tot het terugdringen van het exploitatietekort. Brogum kampt met een tekort van twaalfduizend gulden over 1997, naar verwachting valt dat dit jaar hoger uit. Als oorzaken daarvoor worden aangevoerd het ontbreken van een project leider tot nu toe en de tegenval lende bezoekersaantallen bij het Anywave-festival dit jaar. Wethouder Berrevoetszei nog maals dat de gemeente geen geld heeft om de helpende hand te bieden in dit exploitatiete kort. Het ontbreekt de gemeente ook aan geld voor dringend ge wenste verbouwingen en aan passingen in het Brogumge- bouw aan de Julianastraat. EINDHOVEN - De drie zuidelijke provincies moeten op korte termijn samen met Vlaanderen bekijken welke mogelijkhe den er zijn om de afval verwerking gezamenlijk ter hand te ne men. Dat zei de Brabantse commissaris van de koning mr. F. Houben donderdag op een bijeenkomst in Eindhoven. Nu zijn bij de afvalverwerking grenzen nog heilig. Afval wordt verwerkt danwel gestort daar waar het is ingezameld. Volgens Houben staat het vast dat na de Nederlandse provin ciegrenzen op termijn ook de landsgrenzen voor afval open gaan. Het ligt naar zijn mening voor de hand dat de drie zuidelijk provincies hier met Vlaanderen over praten. Overigens vindt Houben het een slechte zaak als de afvalmarkt ineens volledig zou worden opengebroken. ANP MIDDELBURG - Een 19-jarige bromfietser uit Middelburg is donderdagmiddag gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising Torenweg/Roozenburglaan. De Middelburger reed over het fietspad aan de Torenweg in de richting Arnestein. Daar kreeg hij geen voorrang van een 40- jarige Middelburgse automobilist die uit de Roozenburglaan kwam. De bromfietser is met onder meer een gebroken sleutelbeen naar het ziekenhuis vervoerd. Na behandeling mocht hij weer naar huis. Beide voertuigen raakten beschadigd. NIEUWE TONGE - In een bedrijfsschuur aan het Kromme- weegje in Nieuwe Tonge (Goeree-Overflakkee) is woensdag middag brand uitgebroken. De brandweer en het personeel van het bedrijf waartoe de schuur behoorde hebben gezamenlijk het vuur bestreden. De brand is vermoedelijk ontstaan door kortsluiting. Er vielen geen gewonden. VLISSINGEN - Een 49-jarige vrouw uit Vlissingenis donder-" dag rond het middaguur in het Nollebos in Vlissingen te water, geraakt. De vrouw wandelde met een kennis langs een water-; partij terwijl ze haar hond uit liet. De vrouw raakte op een ge geven moment uit balans en viel in het water. Ze ging hierbij' kopje onder. Haar vriendin was alleen niet in staat de Vlissingse te redden.' Samen met een toegestelde omstander kon de vrouw op het droge worden gebracht. Een inmiddels gewaarschuwde am bulance was niet meer nodig. De vrouw kwam met de schrik vrij en is naar huis gegaan. BERGEN OP ZOOM - De recherche van Bergen op Zoom heeft drie Tsjechische meisjes, die het slachtoffer van men senhandel waren, bevrijd. Er zijn veertien verdachten aange houden, van wie twaalf nog vast zitten. De politie rolde de bende op tijdens de zoektocht naar twee zusjes van 14 en 19 jaar, die in Tsjechië waren ontvoerd, in Ne derland waren verkocht en vervolgens gedwongen werden tot prostitutie. Het derde meisje, eveneens 19 jaar werd in een woning in Den Haag aangetroffen. De politie hield de ver dachten aan in Enschede. Den Haag, Standdaarbuiten en Roosendaal. Dertien verdachten hebben de Albanese natio naliteit of zijn van Albanese afkomst. De veertiende heeft de Tsjechische nationaliteit. Hun leeftijden variëren van 20 tot 34 jaar. De verdachten, die in het hele land actief waren, maakten veelvuldig (maar kortstondig) gebruik van voertui gen die op naam zijn gesteld van zogenaamde 'katvangers', De drie slachtoffers zijn inmiddels terug naar Tsjechië. THOLEN - Organist Gijsbert Lekkerkerker bespeelt morgen, zaterdag, met psalmensamen- zang in de berijming van Datheen, het grote Van Damor gel in de Grote Kerk van Tholen. Op het programma staan onder meer de Fantasia Psalm 25 van W.H. Zwart en Toccata uit de vijfde Symphonie van Ch.M. Widor. Van F. Mendelssohn Bartholdy brengt Lekkerkerker VI orgelsonate over het Gebed des Heren en een zelf gecompo neerde Canonisehe koraalbe werking over Psalm 133. Afslui ter is een improvisatie op een door het publiek op te geven Psalm. De organist laat varia ties horen uiteenlopend van on der meer koraal tot een canoni sehe bewerking tot een Franse toccata met de melodie in het pedaal. Lekkerkerker, docent orgel aan de Stedelijke Muziek school in Den Haag en organist van de Nederlands Hei-vormde Kerk in Harmeien, behaalde zijn einddiploma solospel orgel in Utrecht. In Wenen volgde hij zijn specialisatie orgel en clave- cimbel. In Parijs volgde hij nog een jaar improvisatie. Het con cert in Tholen begint om 20.00 uur. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Mieke van der Jagt Zeeland bouwt te veel. Het Ministe rie van Vrom ziet met angst en be ven hoe in vijf jaar tijd twee keer zoveel woningen in Zeeland verrijzen dan in 1995 was afgesproken. Vooral de plat telandsgemeenten maken het bont. Juist zij moesten het piano-aan doen om de stadsgewesten niet leeg te trek ken en aan de andere kant te voorko men dat het schaarse plattelandsgroen gaat verstenen. Kennelijk werken dergelijke afspraken in Zeeland niet. „Geen wonder", zegt de Reimerswaalse wethouder M. van Overloop. „Het communisme is failliet. Centraal geleide systemen lopen stuk op de markt. Je kunt iemand niet ver plichten om in Rotterdam-Zuid te gaan wonen als hij droomt van een bunga- lowtje in Waarde. Zeker niet als zo iemand ook nog werk heeft in Zee land." Hoort Reimerswaal ook bij de ge meenten die zich niet aan de af spraken houden „Nee, dat is het gekke. En dat terwijl wij alle reden hebben om meer te bou wen dan ons in beginsel is toegestaan. Wij hebben vanaf het begin geprotes teerd tegen de Vinex, de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening Extra. Dat is het Rijksbeleidsplan waarin de gebieden worden aangewezen waar mensen mo gen wonen en welke gebieden groen moeten blijven. Maar die Vinex is een randstedelijk stuk, waarin met de no den en mogelijkheden van Zeeland geen rekening wordt gehouden. Het is best te begrijpen dat ze in Den Haag die drie snippers groen die er in Holland nog zijn, willen behouden. Maar dat we daarom in Reimerswaal niet meer mo gen bouwen, druist natuurlijk tegen al le gezond verstand in." Maar de Zeeuwse gemeenten ma ken toch afspraken met de pro vincie? „Juist. Wij hebben ons te schikken naar de provinciale uitwerking van de Vi nex, het Streekplan Zeeland. Reimers waal heeft niet anders gedaan dan van haar democratische rechten gebruik maken. Bij de behandeling van het Streekplan zijn we talloze malen naar Middelburg geweest, hebben we over leg gevoerd met de gedeputeerde. Altijd hebben we argumenten aangevoerd. Die hebben ertoe geleid dat de provin cie cijfers wil zien. Die cijfers zullen we produceren door een woningmarkton derzoek, wat we met de andere gemeen ten in Noord- en Midden-Zeeland zul len uitvoeren. Daaruit zal blijken wat de wensen van de Reimerswalers zijn. Daarop kun je een beleid beter baseren dan op de, ongetwijfeld nobele, maar kortzichtige gedachten van een stelle tje Rijksplanologen." Welke argumenten worden door het iconingmarktonderzoek ver sterkt? „Voor Reimerswaal klonk een passage in het Streekplan, dat de plattelands gemeenten voor him eigen natuurlijke groei mochten bouwen, redelijk goed. Maar wat bleek? Het Zeeuwse platte land werd gemiddeld en daarop zouden de contingenten worden gebaseerd. Nu groeit Reimerswaal, vanwege de bevol kingssamenstelling, veel harder dan een aantal andere gemeenten. Daar schieten wij dus bij in, en daar zijn we het niet mee eens. Het mag toch niet zo zijn dat je wieg wel in Reimerswaal mag staan, maar je tweepersoonbed, wat je aanschaft als je op jezelf gaat wonen, niet?" Zit er niet meer groei in Reimers waal dan alleen natuurlijke aan was? „Nou en of. In Kruiningen, Yerseke en Rilland zijn bedrijventerreinen volop in ontwikkeling, die meer dan een lo kaal belang hebben. Het Streekplan verwelkomt die ook om groei te krijgen in de werkgelegenheid. Zoals de Vinex- vlag er nu bijhangt, zouden mensen wel mogen komen werken maar niet komen wonen omdat de huizen gewoonweg ontbreken. Moeten we die mensen dan maar dagelijks laten rijden uit Bergen op Zoom en Breda? Dat is toch in strijd Wethouder M. van Overloop: „Burgerlijke ongehoorzaamheid sluit ik niet uit als er gedreigd wordt met een bouwstop." foto Willem Mieras met de mobiliteitsgedachte. Laten we Zeeland maar gewoon groen houden en zonder files. Verstening van het platte land is bij ons echt geen bedreiging. De tijd is voorbij dat een gemeente een stuk landbouwgrond aankochter een straat in legde en vervolgens bouwkaveltjes ging verkopen. We maken visies, nota's, prachtige plannen, allemaal om de functies van het buitengebied: ruimte voor groen, recreatie en landbouw, en van de dorpen: wonen en voorzienin gen, te versterken. De gedachten achter de Vinex zijn achterhaald en voor Zee land zijn ze eigenlijk nooit opgegaan. We laten geen democratisch middel on beproefd om dat tij te keren. En, tja, burgerlijke ongehoorzaamheid sluit ik niet uit als er gedreigd gaat worden met een bouwstop. Tot nu toe houden wij ons aan de afspraken, maar de feiten zoals die uit het woningmarktonder zoek komen, zullen gehoor moeten vin den bij de verdelers van de ruimte en de huizen. Vooral die in Den Haag." door Esme Soesman THOLEN - Kritisch blijven in de selectie van nieuwe leden om de kwaliteit van het werk hoog te houden en te voorkomen dat kunst kunstnijverheid wordt. Deze waarschuwing klonk don derdagavond door tijdens de al gemene jaarvergadering van Kunstkring Tholen-stad. De aanwezige leden kregen een lijst met tien potentiële kandi daten voorgeschoteld, waarvan volgend jaar dankbaar gebruik kan worden gemaakt om de ho gere ambities van de club daad werkelijk te realiseren. Met na me het mogelijk toetreden van twee architectuurstudenten - een nog niet vertegenwoordigde vorm bij de Kunstkring - viel in goede aarde. Beschilderde panelen en dak pannen daarentegen, meenden enkele van de aanwezigen, brengen het gevaar met zich mee teveel aan kunstnijverheid te raken. De leden gingen voor alsnog - in afwachting van ge toond en beluisterd werk - met alle toetredingen akkoord. Met hetzelfde uitgangspunt in het achterhoofd werd ook gespro ken over kinderactiviteiten tij dens de manifestatie Tholen Kunststad, op 30 april en 1 mei 1999. „Schoenmaker hou je bij je leest, want voor je het weet zit je daar elk jaar aan vast", be toogde één van de aanwezigen. Wanneer een activiteit voor kin deren wordt opgezet, zo besloot de vergadering op grond van ge dane suggesties, zal ook hierin creatief bezig zijn centraal staan. Doelen Tholen Kunststad moet, maakte de Kunstkring eerder dit jaar bekend, groter en bekender worden. Een langere route, meer aandacht voor de Vlas- markt, meer locaties en een be tere presentatie zijn enkele van de doelen die het bestuur zich heeft gesteld. Dat betekent dat meer sponsors moeten worden aangetrokken en dat onder meer de bewegwijzering - naar Tholen toe en langs de route zelf - dient te worden verbeterd. Voor het eerst in het driejarig bestaan heeft de kring een spaarpot opgebouwd van ruim achthonderd gulden. Ook daar kan iets mee worden gedaan. (Advertentie) Kees den Herder Inlerieurslyling Walcheren Een oude steiger. De Dimico-kos» staat er pontificaal op het plankier. Hout op hout Tijdloze schoonheid op een tij loze getijdenkaai. Misschien om te zeggen dot je behalve een breedbeeld-tv plus audio en video - heel slim met uittrekplateau en "verdwijndeuren" - ook kostbare herinneringen kunt opbergen in zijn ijzersterke vormgeving. Echt een kast voor mensen die creatief en functioneel helemaal van deze tijd zijn!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 33