De Poorter verreweg het snelst Piet Zegers sterke nieuwkomer olharding IVestdorpe bridge schaken Bestuurslid generaal-kampioen van PV de Verwachting uit Axel duiven 4r [AM iêi sfe 5 a k ÊLlir k JL 1 fl. Agenda dammen ^por Adrie van Driel Het verhaal dat mensen die deelnemen aan het arbeids wees geen kampioenschappen Tinnen behalen in de duiven- -iiort, wordt al vele jaren gelo genstraft door de Axelaar Paul se Poorter. In de vereniging de ferwachting uit Axel. die al en- ple jaren een schitterende juisvesting heeft in de voorma re Christus Koning school in Walstraat, strijden 35 leden ekelijks fel om de vroege prij- n en de kampioenschappen, et bestuurslid Paul de Poorter eeft in de organisatie van in- Drven, klokken lichten en ver- ire administratie verschillen- taken. Het feit dat hij zijn erk in onregelmatige dienst aricht, heeft er toe geleid dat jn vrouw Rosita ook diverse erkzaamheden op zich heeft ;nomen. Ze fungeert als meld- Ires bij de dagfond en soms bij De PV Volharding uit West- dorpe telt nog 20 senior- en jeugdleden. Dit zal in 1999 aarschijnlijk ook zo zijn. Geen idankjes en geen aanvragen oor overschrijving naar elders, [et voorbije seizoen organi- eerde de vereniging 29 vluch- :n, bij de oude duiven vitesse - in midfondvluchten. j)e jonge duiven alleen de vites- jje en de natour zowel oude als onge duiven. Een drietal lief hebbers overheerste op alle kampioenschappen. In iedere aategorie werd om een koning gespeeld. Oude duiven vi- 'lesse was het koningschap voor van Paemel. Vitesse jonge voor comb. Istas-Gijsel. Ifidfond oude voor P.Baecke. Deze drie liefhebbers bezetten alle kampioenschappen de drie plaatsen, oude duiven fitesse le. P. Baecke; midfond )ude 1. Gijsel-Istats; Vitesse (onge duiven 1. Arn. van Pae- nel. Op de na vluchten won P. Baecke naast het koningschap "iok het kampioenschap. On- lanks het feit dat Piet Baecke ?n minder goed seizoen had be- iaalde hij toch het generale :ampioenschap in de Volhar- ling. Arn. van Paemel werd 2e >n scoorde hoog met een zeer jrroege provinciale prijs met de onge duiven uit Orleans. De beste provinciale prestatie werd 'eleverd door de combinatie Is- is-Gijzel, met de eerste en der- Ie prijs op de eerste provinciale 'lucht uit Etampes. door Berry Westra Dridgejoui'nalisten uit de he- IJle wereld hebben sinds jaar 5n dag een eigen organisatie: the Bridge Press or ganisation (IBPA). Naast het van een eigen bulletin Aoet de IBPA veel aan bridge- promotie. De Bols Bridge Tip- competitie werd jarenlang door fle IBPA georganiseerd en van recenter datum is een soort jaar lijkse Oscaruitreiking. Er worden prijzen gegeven voor net beste afspelhet beste tegen spel, het beste biedverloop en pok wordt de 'bridger van het lar' gekozen. Die eer viel dit ar de Fransman Paul Chemla beurt. Een onomstreden uit verkiezing, want Chemla heeft en fantastisch seizoen achter le rug. Eind 1997 won hij met iet Franse team de Bermuda iowl. April dit jaar volgde een en een gouden medaille de Europese kampioen schappen mixed. Een maand la- Ier werd hij wereldkampioen Cor Jansen Als vanouds speelt het eerste team van Het Witte Paard uit Sas van Gent in de eerste klasse van de KNSB een voor aanstaande rol. De gemiddelde 'ELO-rating van het team is j,2248. En dat is niet gering. Aan irvaring heeft de ploeg geen ge ilek. De veteranen Gunther De- leijn, Bernard de Bruyker en 'lees Nieuwelink vormen de iggengraat van de ploeg, 'e nederlaag tegen Rotterdam leeft de kampioenskansen he- jaas danig verkleind. Rotter is te sterk voor deze klasse. In de eerste ronde tegen HMC nuit Den Bosch liet De Bruyker dat de jeugdige frisheid pan de oudere jongere hem nog i|n staat stelt een grappige mini- jatuur op het bord te toveren. De Bruvker-De Hoog U. Pf3 e6 2.c4 f5 3.g3 b6 4.Lg2 'Lb7 5.Pc3 Pf6 6.d3! (Een sterke zet. ideaal om de ac- feviteit van Lb7 te temmen. |6... Le7 7.e4fxe4 8.Pg5 0-0 9.0- 0 Pc6 10.d4! e5 ll.dS Pd4 12.Pgxe4 Pxe4 13.Lxe4 Door voortreffelijk openings- spel heeft wit al een mooi posi tioneel voordeel verworven, maar er zit meer in. 13... Pf5? 14.d6ü Een fraaie zet, die stukwinst op levert. Zwart gaf het op en had ten bijzonder gemakkelijke, maar niet leuke middag. In april won HWP nog met 8-2 van de Bossenaren, nu werd het slechts 6.5-3,5. Een aanwinst is dejeug- J ;e Jakub Filipek. (ELO 2350). de midfondvluchten. Ze draagt in het clublokaal haar steentje bij in het barbeheer en de bedie ning. Thuis krijgt ze vele ver zoeken van haar man om bij vroege/late en nachtdiensten van hem de duiven te laten vlie gen en hen afgepast eten en drinken te geven. Bloeiend Een belangrijke taak voor Rosi ta de Poorter is cle opvang van de nakomende duiven van de vlucht, want dan is haar man reeds naar het lokaal om de klokken te helpen lichten. Kort om, zonder Rosita zou Paul veel problemen hebben in zijn sport. Reeds van jongs af aan heeft Paul feeling en kennis in de dui vensport. Meer dan tien jaar ge leden stond hij al, samen met zijn vrouw, op het podium om de huldiging als nationaal win naar Oxieans jonge duiven in ontvangst te nemen. Samen met de voorzitter Roger Herman, se cretaris J. Verschuren en de ove rige bestuurs- en commissiele den is P.V. Verwachting al jaren een bloeiende vereniging. In de Axelse vereniging speelde men geen overnachtvluchten. Paul en Rosita de Poorter, generaal kampioen van PV de Verwachting uit Axel. Ook rayonaal of provinciaal nam Paul de Poorter niet aan overnachtfondvluchten deel. Hierdoor is het onmogelijk om hoge klasseringen in het rayon - en provinciespel te behalen. In Axel klasseerde Paul de Poorter zich als volgt: Oude duiven, vitesse- en mid fond algemeen (le); aangewe zen vitesse (le) en onaangewe zen vitesse (le). De eerste drie foto Van Riel asduiven. Op de dagfond oude duiven bezette Paul de 6e en 9e plaats en werd hij 2e duifkam pioen. Hoewel de concurrentie door Adrie van Riel Toen aan het eind van het vorig sei zoen de Terneuzense vereniging Eendracht Maakt Macht (EMM) we gens te weinig leden werd ontbonden, veronderstelden veel liefhebbers dat de gebroeders Scheele daar wekelijks met gemak alle vluchten hadden gewonnen. Insiders wisten echter dat enkele lief hebbers vaak bijzonder fel tegenstand boden en ook diverse overwinningen boekten. De voormalige EMM-leden Piet en Henk Zegers en Jan de Jonge werden lid in Sluiskil en de leden van de Reisduif hebben ondervonden dat ge noemde drie met een eerste, vijfde en negende generale plaats in de top van de verenigingin Sluiskil thuishoren. Vooral Piet Zegers kende een formida- bel seizoen. Eerste plaatsen dagfond oude zowel on- als aangewezen kampi oen. Bij de oude ook nog eerste op vites- se-midfond onaangewezen. Met een zeer grote voorspi'ong won hij bij de jonge duiven op alle onderdelen de eer ste plaatsen. Op de natoer was de voor sprong in het onaangewezen kampi oenschap zo groot, dat nummer twee nog niet de helft van het aantal punten behaalde (13945 tegeix 5649 pnt Ook werd Zegers in deze categorie aan gewezen kampioen. Of het allemaal niet genoeg was, won hij ook de vijf daagse jonge duiven en het kampioen schap op de vier Orleans-vluchten. Twaalf maal een eerste plaats op een to taal van zeventien kampioenschappen. Bij niemand zal er dan nog twijfel be staan wie in 1998 de beste liefhebber in de Sluiskilse Reisduif was. Fons en Ronnie Bouchaut trokken zich op aan deze sterke nieuwkomer. Hun tweede en derde plaats bij de dagfond en tweemaal derde vitesse-midfond- plaatsen bij de oude duiven bewezen dat ze naast de goede prestaties met de jonge duiven (een schitterende derde plaats Orleans tegen 12.000 duiven) te recht het 2e generale kampioenschap hebben behaald. Vader en zoon Bouch aut behaalden ook de eerste prijs in de vijfdaagse bij de oude duiven. Jos du Puy werd derde generaal kampioen. Op de dagfond een tweede en derde plaats. Maar op zijn specialiteit de on aangewezen overnachtfond moest hij met een tweede plaats ver achter Adrie de Bruyne genoegen nemen. Op de ma- rathon-overnachtvluchten scoorde hij aanmerkelijk beter. P. Pladdet was de eerste verenigingssubtopper. Vierde ge neraal kampioen werd hij door in de kampioenschappen driemaal een twee de plaats te bezetten en zesmaal werd hij vierde vijfde of zesde. Henk Zegers won het duifkampioenschap jonge dui ven (9816335 won 9 maal prijs). Op de natour twee klasseringen binnen de eerste vijf. Op de dag- mid-en over nachtfond, zowel bij jonge als oude dui ven diverse plaatsen in de eerste vijf brachten hem de vijfde generale plaats. J. Dane, H. de Feber, J. Harms, Jan de Jonge en J. van de Graaf waren de vol gers in het generale kampioenschap. In totaal nemen 29 liefhebbers in de Sluiskilse Reisduif deel aan de wed vluchten. individueel door de prestigieuze Generali Masters te winnen. Chemla is geboren in Tunis, maar kwam op 15-jarige leeftijd met zijn moeder naar Frankrijk. Hij staat bekend om zijn voor liefde voor grote sigaren en heeft als bijnaam 'the cigar' De prijs voor het beste afspel ging naar de fameuze Ameri kaan Jeff Meckstroth. Het spel 1 noord &A98 S? B10652 OA102 <£>H8 west oost H753 £VB62 <?H8 S?A974 OHB974 OV863 Ö32 £>v zuid ^104 W3 Ó5 &AB1097654 Oost gever, allen kwetsbaar stamt uit het wereldkampioen schap 1997 in Hammamet: Meckstroth moest als zuid vijf klaveren spelen met de uitkomst van ruiten vier, Het meest voor de hand liggende plan is om rui ten aas te nemen, troef te trek ken en de harten te ontwikke len. Wanneer OW na de eerste hartenronde echter naar schop pen switchen ga je kansloos down. Meckstroth ging ervan uit dat zijn tegenstanders dat wel zouden vinden. De Ameri kaan besloot om te proberen OW op het verkeerde been te zetten door in slag een ruiten tien uit dummy te laten bijspe len. Oost nam met ruiten vrouw en speelde nietsvermoedend ruiten door. Meckstroth gooide hierop har ten drie af. Hij nam ruiten boer met ruiten aas en speelde harten uit dummy, voor vrouw en heer. West switchte naar schoppen, maar het was te laat. Meck stroth won schoppen aas en speelde harten boer, aas en ge troefd. Na klaveren aas en kla veren naar de heer ging op har ten tien de tweede schoppen van zuid weg: vijf klaveren contract. Het was niemand minder dan £B6 ^?AB1083 ÓV62 <£>HB8 west oost £5432 HV1087 <?V5 <?H962 <j>B ÓH97 1097532 <£A zuid A9 <?74 ÓA108543 <£>V64 Oost gever, Oost/West kwetsbaar W N O Z Kholomeev Chemla Helgemo Freeman 1£ 20 pas 2^? pas 3<^> 3£ 4<0> pas pas pas Hij boekte meteen een overtui gende overwinning. De Rooij-Filipek l.d4 Pf6 2.Pf3 g6 3.Lf4 Het Londener systeem, dat in Zeeland onder andere ook door Johan de Wolf en Paul van Rooijen wordt gespeeld, is niet zonder gif. De opstelling die Fi lipek kiest is sterk en beperkt de witte aanvalskansen. 3... Lg7 4.e3 c5 5.c3 bö (>.Pbd2 0- 0 7.a4 d6 8.h3 Pbd7 9.Le2 Lb7 10.0-0 cxd4 l.exd4 Pd5 12.Lh2 a6 13.Db3 a5 14.Lc4 P7f6 15.Pe4 Dd7 16.Pxf6+ Pxf6 17.Pg5 d5 18.Ld3 La6 19.Lxa6 Txa6 Er is een saaie stelling ontstaan, die echter zeer ven-aderlijk is. Wit probeert een koningsaanval van de grond te krijgen, terwijl daar eigenlijk geen aankno pingspunten voor zijn. Hij had gewoon 'moeten blijven staan'. Onder grootmeesters zou de partij waarschijnlijk snel remi se zijn gelopen. 20.Pf3 Pe4 21.Tfel Tc8 22.Te2 Dc6 23.Pe5 Lxe5! Een goede ruil. De witte loper die nu op e5 komt, staat wel mooi, maar staart toch voorna melijk 'Ins Blaue hinein'! 24. Lxe5 Ta7 25.f3 Pg5 26.Tael Pe6 27.Dc2 b5 28.axb5 Dxb5 29.Dd2 a4! Zwart heeft op de damevleugel al het initiatief gekregen. Wit gooit nu alle remmen los voor een dubieuze koningsaanval. Een vreemde gang van zaken. Uit angst speelt wit een saaie opening, maar nu krijgt hij op eens heldenmoed. 30. h4 a3 31.h5 i i a Diagram 1 Hij laat de zwarte a-pion ge woon doorlopen, ongelooflijk. 31... a2 32.hxg6 alD 33.gxh7+ Kxh7 34.g4 Hier heeft wit blijkbaar op ver trouwd, maar hij staat wel een volle dame achter. En dan is een simpele matdreiging echt geen voldoende compensatie. Zwart slaat de aanvaller krachtig alle wapens uit handen. 34... f6! 35.Lxf6 exf6 36.Txe6 Te8ü Uit! Mooi was geweest als wit hier had opgegeven. De kunst van het opgeven staat helaas nog in de kinderschoenen. 37.Txe8 DxeS 38.Txal Txal+ 39.Kf2 Thl 40.Dd3+ Kg7 41.Kg3 Db8+ 42.f4 Dxb2 Wit geeft het op. HWP wordt voor een belangrijk deel gedragen door de Belgische spelers. Nog altijd gaan er ja loerse blikken uit noordelijker streken richting Sas van Gent. Waarom toch? Speelt Ajax ook alleen maar met Amsterdam mers? Het tweede team van HWP leed een nederlaag tegen Bergen op Zoom. 'Een onnodige neder laag', volgens het HWP-Info, nr. 21. Zou iemand kunnen uitleg gen wat dat is, een onnodige ne derlaag? Als je voor open doel een kans mist? Zoals tijdens Fortuna-Ajax, uitslag 1-0? Aan het derde bord was het een Vlaams onderonsje. Het ging een beetje als in bovenstaande partij. Wit; bracht een offer voor aanvalskansendie hij schrome lijk bleek te hebben overschat. Van Herck (HMC)-Van Theem- sche (HWP) l.e4 e6 2.dl d5 3.Pc3 Lb4 4.Pe2 Pe7 5.a3 Lxc3+ 6.Pxc3 b6 7.Lb5 c6 8.Ld3 La6 9.0-0 0-0 lO.Tel Lxd3 ll.Dxd3 Pg6 12.a4 Pd7 13.Dg3 dxe4 14.Pxe4 Pf6 15.Pxf6+ Dxf6 16.c3 Tac8 17.Lg5 Df5 18.h4 h6 De stelling is nagenoeg gelijk, met weinig kansen voor beide partijen. Maar in wit ontbrandt op mysterieuze wijze, net als in de vorige partij, opeens het vuur. Hij gooit er een pion tegen aan, waardoor de partij van een gezapig voortkabbelend beekje in een woeste stroom verandert. 19.h5? hxg5 20.hxg6 Dxg6 21.Te5 f5! 22.Tael Tfe8 23.De3 Kf7 24.a5 Tcd8 25.axb6 axb6 26.d5 De enige manier om er nog iets van te maken, maar het blijkt te werken als een boemerang. 26... cxd5 27.Dxb6 Td7 28.Dc6 Tde7 29.b4 Dh6 De zwarte koning is onbenader baar, terwijl de witte een dode lijke aanval langs de h-lijn tege moet kan zien. Zwart speelt het slot zorgvuldig en sterk. Geir Helgemo die zich door de 'schwindel' van Meckstroth liet beetnemen. Het Noorse super talent revancheerde zich door met het volgende spel uit het WK individueel de pri js voor het beste tegenspel voor zich op te eisen: Na een geanimeerd biedverloop was zuid leider geworden in vier ruiten. West kwam uit met schoppen vij fdie via de tien van oost voor het aas van zuid was. De leider. Dick Freeman, be sloot passief met schoppen van slag te gaan om oost een kleur te laten openbreken. Dat was Hel gemo wel toevertrouwd. De Noor nam schoppen vrouw, in casseerde klaveren aas en speel de vervolgens harten heer na! De leider nam met harten aas in dummy en speelde ruiten vrouw, gedekt met de heer voor het aas. Toen bij west ruiten boer viel, wist Freeman dat oost nog rui ten negen-zeven had. Hij trachtte met klaveren over te steken om ruiten negen eruit te 30.Tle3 g4 31.b5 f4 32.Td3 Dh7 33.Tdl Th8 34.Kfl f3 35.gxf3 gxf3 36.Kei Dc2 Wit geeft het op. Een onnodige nederlaag? In het derde team speelt Nick Dubbeldam weer aan het eerste bord. In de wedstrijd tegen Charlois/Europoort moest hij aantreden tegen de veteraan Koevermans. Dat heeft de Rot terdammer geweten! Koevermans-Dubbeldam l.e4 c5 2.Pf3 Pf6 En zeer scherpe variant, die we van Dubbeldam eigenlijk niet gewend waren. 3.e5 Pd5 4.Pc3 e6 5.Pxd5 exd5 6.d4 Pc6 7.dxc5 Lxc5 8.Dxd5 d6! 9.exd6 Db6 De zwarte offers zijn bekend in de theorie. In een partij Van der Wiel-Short. 1990. volgde nu 10.De4+Le611.Lc4 met twijfel achtig spel voor beide partijen! 10.Ld3 Lxf2+ ll.Kfl Le6 12.Dg5 h6 13.Dxg7 0-0-0 Zwart had op de 12e zet ook kort kunnen rokeren, maar terecht achtte hij de open g-lijn van gro ter belang. 14.Lf4 Thg8 15.Dc3 Tg4 16.Dd2 Lc5 17.h3 TggS I8.c3Lxd6 19.Lxd6 Txd6 De witte koning zal nu nooit meer een veilige schuilplaats vinden, hetgeen niet wil zeggen, dat een hardnekkige verdedi ging helemaal kansloos zou zijn geweest. Wit is echter zo aange slagen door de mokerslagen, dat de grijze hersencellen in het on gerede zijn geraakt. 20.Dc2? Na 20 b3 Thd8 krijgt wit het na tuurlijk ook zwaar te verduren, \y^ bij de jonge duiven nog groter was dan bij de oude duiven, werd De Poorter toch le onaan gewezen kampioen en 4e kam pioen aangeduid. Tevens bezet te hij de twee eerste plaatsen bij de jonge asduiven, waarvan de 98-1281853 negen maal één op tien vloog. Ook op de natoer en jonge dui ven fond won hij alle eerste plaatsen. Met voorsprong werd hij eerste generaal kampioen van de P.V. Verwachting. De combinatie De Mui-Kop kende een regelmatig, maar voor hun doen geen spectaculier seizoen. Op bijna alle onderdelen klas seerden ze zich in eerste vijf. Hierdoor verzamelden Harrie de Mul en dierenarts Kop zoveel punten, dat ze op de 2e generale plaats eindigden. Anders ligt het bij voorzitter Roger Heiman. Al jaren scoort hij. ook op hoger niveau dan plaatselijk spel, uitstekend op de dagfond oude duiven. Zowel on- als aangewezen dagfond met grote voorsprong eerste kampioen. Asduiven In deze categorie ruim 4000 punten voorsprong in het alge meen kampioenschap en bij de asduiven dagfond le-3e en 4e kampioensduif. Onbegrijpelijk dat Roger in de overige discipli nes er in de top niet aan te pas komt. Als die prestaties beter worden, zal hij zich mogelijk met de bovenste generale plaat sen kunnen meten. Het voorbije seizoen moest hij zich met de derde plaats tevreden stellen. Van de achttien kampioen schappen gingen er twaalf eer ste plaatsen naar Paul de Poor ter en vier naar Roger Herman Daarom is het bijzonder knap dat Petrus de Bakker met zijn minikolonie het aangewezen kampioenschap jonge duiven won en tevens algemeen kampi oen jonge duiven vitesse werd. De overige leden boden behoor lijk tegenstand, vooral A Remo- rie en J. Verschuren die hierdoor de 4e en 5e generale plaats be reikten Karei Verbunt, Rob van Damme, Constant de Poorter, B. Burm en B. Herman speelden zich in verschillende onderde len in de top vijf, wat uiteinde lijk bekroond werd met een vroege rangschikking in het ge nerale kampioenschap. Zaterdag 17 oktober 1998. P.V. de Blauwe Doffer Kortgene. Re ceptie ter gelegenheid van het 50 jarig bestaan. Plaats: In de zaal Onder de Toren te Wissen- kerke. Tijd: van 18.30-20.00 uur. Vrijdag 23 oktober 1998. Huldi ging van de kampioenen van de Zuid-Bevelandse Vrienden. Plaats: Klein Stelle, Wemeldin- ge. Aanvang 19.30 uur. Vrijdag 30 oktober 1998. P.V. de Blauwe Doffer. Vertoning dui- venfilm van C. Donkers. Plaats: Duivenlokaal aan de Torreweg 53 Kortgene. Aanvang 19.30 uur. snijden. Helgemo kon echter troeven en zijn partner met har ten vrouw bereiken voor nog een klaverintroever. Zo ging het contract twee down. Het harten heer naspel van Hel gemo hield het midden tussen een coupe de Deschapelles en een Merrimac-coup. De eerste is de term voor het voorspelen van een losse honneur om een entree in de hand van partner te creë ren. De tweede staat voor het opofferen van een honneur om een vitale entree naar een be paalde hand te verwijderen. Dit was een beetje van allebei. De leider had er verstandiger aan gedaan om na schoppen aas in slag twee een harten naar de boer te spelen. Ook dan kan oost het contract echter down spelen door klaveren aas en schoppen heer te incasseren en met harten van slag te gaan. Na ruiten vrouw, voor heer en aas kan de leider wederom niet in dummy komen voor de snit op ruiten ne gen. Wel gaat het contract niet meer dan een down. (Zie diagram 1) 20... Txd3! Als alle stukken goed staan, val len zulke combinaties als rijpe appelen van de bomen. Wit gaf het op. Na 21.Dxd3 Dxb2 dreigt zowel Dxal als Dxg2 en daar kan zelfs Gary Kasparov niets meer op verzinnen. Een leuke partij, Probleem van de week. Een beroemd probleem van Gil berg, wit: Kg5, Da6, Tel, Th6, La2, Lc5, Pe6. Zwart: Ke5, De4, Td5, Pe8, pion g6. Mat in twee zetten. Zie diagram 2. „Het schaakspel is in staat mensen gelukkig te maken", aldus Tar- rasch. Dit geldt ook voor dit zeer leuke probleem. Zie diagram 2) Oplossing van vorige week. Edward Lasker-Moll, 1904. Zie diagram 2. Wit: Kcl, pionnen op f2, f5, g4, h5. Zwart: Kc4, pion nen op c3, f7, g7, h6. Wit had kunnen winnen met l.f6ü gxf6 2.f4 Kdó 3.g5 fxg5 4.fxg5 Ke5 5.gxh6 Kf6 6.Kc2en wint. Een stelling om te onthouden. door Leo Anderson In Wit-Rusland wordt er ge damd dat het een lieve lust is. Het jaarlijkse hoogtepunt is het kampioenschap van deze repu bliek, de zogenaamde Hoofdli ga. Het kampioenschap van de hoofdstad Minsk is vooral van belang als plaatsingswedstrijd voor de hoofdliga, evenals het toernooi in de Eerste Liga. In Minsk plaatste zich als eerste zeer verrassend het nog jonge meisje LudmillaVolkova. Uit de eerste liga promoveerden zes spelers. Winnaar werd de we reldkampioen op het kleine bord Andrei Valjuk. Voor de zesde achtereenvolgen de keer werd het kampioen schap gewonnen door Alexan der Baljakin; vanaf de tweede ronde nam hij de leiding om die niet meer af te staan. Na een af wezigheid van enkele jaren nam Anatoli Gantwarg weer deel. Hij eindigde samen met Eugine Watoetin op een gedeelde twee de plaats. Een leerzaam duel was dat tussen de grootmeester en de leerlinge, opgetekend door Vadim Boelat. We komen in de partij Volkova - Baljakin na zwarts elfde zet. Zie diagram 1) M G G O O 0 O G G O O O O O O "5 O O O G G G G G G e O Na de partij vroeg Alexander haar, waarom zij niet 43. 37-32 17-21 44. 33-28 had gespeeld met remisekansen (overigens toch wel minimaal na 21-26 en 23x34-red.). Later liet Baljakin nog een mooie variant zien: 43. 37-32 17-21 44. 33-28 10-14 45. 28-22 27x18 46. 36-31 18-22 47. 31-26 23-28 48. 32x23 19x28 49. 26x17 22x11 50. 38-33 28-32 51. 39-34 32-37 52. 34-29 14-20 53. 25x14 37-41 54. 29x20 41-46 55. 20-15 46x5 56. 35-30 13-18! Dreigt 18-23. 57. 33-29 gedw. 11-17 58.30-24 17-22 59 24-19 5x45 60. 15-10 22-28 en wint (zie naschrift). Deelname in de hoofdliga was voor Volkova nog te hoog gegre pen. Zij eindigde op de laatste plaats. Haar enige overwinning boekte zij ten koste van Valjuk, die een ongelukkige zet deed in de stand van diagram 2. Na256-11? voerde Volkova een vernietigende combinatie uit: 26. 34-30 25x43 27. 32-27 43x21 28. 26x6 23x34 29. 6-1 20x29 30. 1x5 en vier zetten la ter gaf zwart op In Minsk meldde zich nog een ander jong talent, de twaalfjari ge Fedorenkow. Zie diagram 3) Diagram 1 Met de ruil 12. 33-29? 23x34 13. 39x30 zet wit een plan in om de korte vleugel van zwart aan banden te leggen. Hierdoor ver liest zij echter de controle over het centrum. 1310-14 14. 37-31 18-23 15. 31-26 1-6 16 46-41 7-12 17. 42-37 23-28! Zwart zet de aanval in. 18 32x23 19x28 19. 27-22 28-33 Op 38-32 in plaats van 27-22 zou gevolgd zijn 20-25, 21x32 25x34,17-21 enzovoort wint. 20. 38x29 17x28 21. 26x17 11x22 22. 43-38 12-17 23. 48-43 16-21 24. 30-25 13-19 25. 44-39 28-33 26. 39x28 22x31 27.36x16 3-9 Na deze ruil heeft zwart in een eenvoudige stand duidelijk voordeel, 28. 40-34 20-24 29. 29x20 15x24 30.41-37 19-23 31.45-40 Slecht is 16-11 (met het idee 17- 22?, 34-30) wegens 9-13!; 11x22 24-30; 35x24 13-18; 22x13 8x48 wint. 3114-19 32. 34-30 6-11 33. 16x7 2x11 34.40-34 8-12 35.43- 38 17-22 36. 38-33 22-27 37. 49- 43 12-18 38 34-29 23x34 39. 30x39 9-13 40. 47-41 11-17 41. 41-36 18-23 42.43-38 4-10 Stand: wit 7 sch. op 25-33- 35/39. Zwart; 7 sch. op 10-13- 17-19-23-24-27. Wit heeft de moed opgegeven en verloor na 43. 35-30 24x35 44. 39-34 10-14 waarna Volkova opgaf. G G G O G G G G G G G G G G G G G Diagram 3 Zijn tegenstander Beljaewski hoopte op winst na 1425-30? 15. 34x14 23x45 maar Fedoren kow had een tegencombinatie voorzien en boorde zich als volgt winnend naar de damlijn: 16. 24-20 15x24 17. 14-10 5x14 of? 18. 44-40 45x34 19. 39x10 4x15 20. 33-28 22x33 21. 31x4 en zwart gaf op. Uit de talrijk uitgevoerde com binaties selecteerden we ten slotte die werd uitgevoerd door de met zwart spelende Boelato w tegen Voronitsj. Zie diagram 4) G O G O G G G G G Q Diagram 2 Diagram 2 Diagram 4 Na 4011-17 meende wit, dat 37-32 12-18; 43-39 18-22; 27x18 13x33; 39x28 19-24 ge vaarlijk voor hem was en hij speelde daarom 41. 27-22? waarop meteen het antwoord 19-23! volgde. 42. 28x19 17x28 43. 19-14 20-24 44. 14x3 24-29 45. 34x32 12-17 46. 3x21 16x49 en wit gaf op. Naschrift: De Baljakin-variant is mijns inziens niet geheel wa terdicht. Hoe moet zwart name lijk nog winnen na 59. 24-20 22- 28 60.29-24 en de basis voor een vangstelling is weggevallen. Wie ziet het anders en beter voor zwart?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 31