Kosovo-deal rafelig noodverband PZC PZC Nieuw hoofdstuk in eeuwige discussie over de Betuwelijn Vlaams Blok vaart' wel bij heibel over Brussels boegbeeld Oud-gijzelaar noemt positie waarnemers onveilig Bescheiden generaal Lahoud gekozen tot president Libanon op de akker feiten en meningen 2 Crisis op de Balkan is bezworen maar nog lang niet opgelost 'Gezocht: varken uit goed milieu' De aarde op dieet? 16 oktober 1948 vrijdag 16 oktober 1998 door Paul Koopman De campagne van het Vlaams Blok rond zijn nieuwe boegbeeld in de Belgische hoofdstad heeft een vliegende start gemaakt. Sinds enkele da gen hangt Brussel vol met ver kiezingsaffiches, waarop ex- politiecommissaris Johan De- mol het Vlaams Blok aanprijst, vergezeld van de tekst 'recht op veiligheid'. Onmiddellijk is er, tot genoegen van de extreem-rechtse partij, heisa ontstaan over de vraag of de nieuwe lijsttrekker wel zijn uniform uit de kast had mogen halen. Burgemeester Duriau van Schaarbeek, de Brusselse deelgemeente waar Demol in de jaren tachtig de scepter zwaai de, heeft zich bij de minister van Binnenlandse Zaken beklaagd over de affiches. Demol mag niet met een politiepet en glimmen de knopen op een verkiezings poster, omdat hij al jaren gele den uit de dienst werd verwijderd, aldus Duriau. Ook de Belgische federatie van commissarissen en adjunct commissarissen distantieerde zich van de campagne. De oud collega's van Demol vinden het geen fris idee dat de burgers het politiegezag met het Vlaams Blok kunnen verwarren. Volgens voorzitter Frank Van- hecke van het Blok is er echter geen vuiltje aan de lucht. Op de affiche wordt volgens hem im mers vermeld dat Demol EX- commissaris van politie is. Geen wet schrijft voor dat dergelijke foto's vers van de pers moeten zijn. Dutroux Wel besloot Vanhecke een paar duizend brochures terug te ha len, waarin behalve Demol ook de ouders van een slachtoffertje van de zedenmisdadiger Dutroux waren afgebeeld. De ouders in kwestie, het Waalse echtpaar Russo, eiste met succes dat zij uit de folder van een par tij die zij verafschuwen verwij derd zouden worden. De massa le en vroegtijdige campagne rond Demol maakt intussen wel duidelijk dat het Blok zijn nieu we lijsttrekker als belangrijke troef ziet bij de strijd om de kie zersgunst in 1999. 'Ons super- kanon' heeft voorzitter Vanheo ke de ex-politiecommissaris gedoopt, en dat is misschiff nauwelijks een overdrijving. Ij de Brusselse deelgemeen Schaarbeek maakte D e Mol zio geliefd 'en gevreesd door ee 'zero-tolerance-campagne' avant la lettre te voeren. j. Sindsdien heeft hij in Brussj het aura van een stevige vent di orde op zaken kan stellen in verpauperde probleem wij kef Daar komt bij dat Demol eö Franstalige Vlaming is. Daaq mee wordt voor het Blok ook hd Franstalige electoraat in Bral sel jachtdomein. i Argusogen Het offensief dat het Blok mö de commissaris in de voorhoeqi voert, wordt door de overigl partij en met argusogen gevolgd Als het Vlaams Blok er in zaï slagen zijn aanhang in ha hoofdstedelijk gewest te ven dubbelen, dan kan Brussel vaui wege de ingewikkelde constitiil tionele regels in België wel eeij] onbestuurbaar worden. Bl langs die weg hoopt het Blo(i voorstander van een onafhaoj kelijk Vlaanderen, uiteindelij); zelfs heel België op te blazen. 1 Om dat gevaar af te wendej] werken de Vlaamse partijen ii] Brussel naarstig aan alliantie!] De progressieve fracties SP ei Agalev hebben al de handen iif een geslagen, de Vlaamse libe; ralen, Volksunie en nieuwe pan tij ID21 staan op het punt eei lijstverbinding aan te gaan. Uit' eindelijk moeten deze politiek' manoeuvres leiden tot de vor ming van een 'cordon sanitaire.' Het Belgisch studiecentra) voor de geschiedenis van he] fascisme vreest echter dat df niet genoeg is. Voorzitter En Goeman van het studiecentra! presenteerde gisteren een boek! werkje waarin Johan Demdi wordt 'ontmaskerd' als een op] portunist die al vanaf zijn vrof ge jeugd het extreem-rechts' gedachtengoed aanhing en ni« i - zoals de mare wil - gedwonge toevlucht moest zoeken tot hc Blok nadat de politieke eliu: hem als overijverig en succesvc politiecommissaris liet vallei! 'Het gevaar Demol', is het boek je gedoopt. Dat is een stellin. die het Vlaams Blok beslist nie zal willen bestrijden. GPD door Paul Koopman President Slobodan Milosevic was deze week niet de enige leider die opgelucht kon ademhalen. Ook op het NAVO-hoofdkwartier werd een zucht van verlichting geslaakt. Formeel staan nog altijd ruim veertig Toma hawk-kruisraketten paraat om vanaf zaterdagochtend zeven uur, op simpel bevel van de Amerikaanse opperbevel hebber Wesley Clark, gelanceerd te worden. Maar de kans dat het Bondge nootschap dit wapen gebruikt is in middels minimaal. De schade was na melijk niet te overzien geweest. Het tot het uiterste doorgedreven machtsspel tussen de Joegoslavische leider en DE Amerikaanse bulldozer- diplomaat Richard Holbrooke heeft een deal opgeleverd die de Kosovo-cri- sis weliswaar heeft bezworen, maar nog lang niet opgelost. „Milosevic zal zijn tanks net op tijd op stal zetten, om ze er in het voorjaar weer uit te halen voor een fris offensief", voorspelde een Brussels diplomaat vorige week, lang voordat de spanning naar het kook punt werd gedreven. Het eerste deel van die profetie is inmiddels goeddeels uitgekomen. Er is weinig dat Milosevic belet om zodra de wegen in Kosovo sneeuwvrij zijn, een nieuwe aanval op de Albanese bevolking te lanceren. Karakteristiek Zeven maanden heeft de NAVO nodig gehad om zijn militaii-e dreiging aan het adres van Milosevic geloofwaardig te maken. Pas toen het hoofdkwartier in Brussel dinsdagochtend vroeg het licht voor aanvallen echt op groen zet te, viel er met de Joegoslavische leider te onderhandelen, onthulde Holbrooke woensdag. „Generaal Short, een taaie no-nonsense vlieger met 240 missies in Vietnam op zijn conto kwam binnen en ik stelde hem aan Milosevic voor. En Milosevic leunde voorover, op zijn ka rakteristieke manier, en - eerste zin - zei: „Zo, generaal. Dus u bent de man die ons gaat bombarderen." Binnen enkele uren was een akkoord bereikt over terugtrekking van de Ser vische troepen uit Kosovo en de komst van tweeduizend ongewapende waar nemers in de enclave. Deze ambtenaren van de Europese organisatie voor vei ligheid en ontwikkeling (OVSE) moe ten controleren dat Milosevic zijn re pressie-apparaat in de mottenballen zet, zoals beloofd. Op de korte termijn wordt met deze concessies een nieuw humanitair dra ma afgewend. Hulpverlening wordt mogelijk aan de tienduizenden vluch telingen die in de open lucht moeten zien te overleven. Maar het etnische door Monique de Knegt In camouflagepak, de han den geboeid, keek hij ruim drie jaar geleden via de televi sie de huiskamer binnen. Ma joor J. Gelissen, voormalig waarnemer in Bosnië werd ge gijzeld door de Serviërs. Bin nenkort lopen in Kosovo waarnemers opnieuw het risi co gegijzeld te worden. „Mis schien wordt het in Kosovo nog moeilijker. Nergens zijn troepen om op terug te vallen", waarschuwt Gelissen. Televisiebeelden lieten mei 1995 zien hoe kwetsbaar waarnemers zijn. Bekend is het beeld van de Canadese waarnemer, geketend aan een lantaarnpaal. Mocht de NAVO een luchtaanval uitvoeren, dan zou ook deze man worden gedood. Zo waren tientallen waarnemers gegijzeld en op strategische plekken gevan gen gehouden. De Nederland se kapitein M. Helgers zat drie weken vast in een ondergrond se bunker vlakbij een militair radarstation. Kapitein W. Ra makers vormde samen met andere waarnemers een men selijk schild op het vliegveld van Banja Luka. Gelissen werd overgebracht naar Pale, vastgeketend aan een paal en vastgelegd op video. De opna men gingen de hele wereld rond. Zijn gevangenneming was een fluitje van een cent, want de waarnemers waren ongewapend. In Kosovo moe ten tweeduizend ongewapen de waarnemers van de Organi satie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa toe zien op het handhaven van de vrede. Gelissen benijdt hen niet. De enige rugdekking voor de waarnemers zijn onbewa pende vliegtuigen die verken ningen uitvoeren. Onvoldoen de, meent Gelissen. GPD hebben al meteen gewezen op het ge vaar dat zijn troepen de weerloze waar nemers straks zonder probleem kan gijzelen als het hem uitkomt. Indien het Kosovo-conflict komend voorjaar zou oplaaien en het Westen zou dreigen met nieuwe luchtaanvallen, wat let Milose vic dan om deze Westerse waarnemers aan luchtafweerinstallaties te ketenen en hun daarmee tijdelijk een andere taak toe te wijzen? Het is het ingecalcu leerde ifsico van de Westerse Real-poli- tik: de legering van een 'echte NAVO- strijdmacht a la SFOR' in Kosovo was voor Milosevic absoluut onbespreek baar en de NAVO-lidstaten waren op hun beurt ook niet bereid de levens van hun bex-oepssoldaten in deze Eui'opese uithoek op het spel te zetten. Trotseren Grote vx-aag is intussen hoe lang de toch al niet bijster solide coalitie van de zes tien NAVO-bondgenoten de komende maanden kan standhouden. Zal de 'ac tivation order' die dinsdag werd afge geven zo nodig opnieuw uit de kast worden gehaald? Durft de NAVO het aan de kernmachten Rusland en China opnieuw te trotseren? Zeker is dat Milosevic onmiddellijk zal trachten te profiteren van elk millimetertje ver deeldheid tussen de lidstaten, nieuwe crises en verdeeldheid uitlokkend. Dat je daar ver mee kunt komen, heeft zijn collega Saddam Hoessein van Irak al eerder bewezen. De NAVO én Milosevic zijn al met al beiden gehavend uit hun prestigestrijd tevooi'schijn gekomen. Milosevic om dat hij onder dreiging van geweld heeft moeten inbinden en de NAVO omdat het Bondgenootschap wel erg veel tijd nodig heeft gehad om hem zover te krij gen. Dat het kruitvat Kosovo niet is ontploft en het Bondgenootschap een nieuwe taak op zich heeft genomen als hoeder van mensenrechten buiten het eigen grondgebied is reden voor opluchting. Maar de tevredenheid die Holbrooke de laatste dagen tentoonspreidt, is voor- baxig. GPD kruitvat Kosovo is daaimee nog niet onschadelijk gemaakt. Het inmiddels gedecimeerde Kosovo Bevrijdingleger U£K heeft het ak koord al verontwaardigd van de hand gewezen. Het U£K blijft streven naar volledige onafhankelijkheid van de en clave, en het Westen heeft MET de do den en 300.000 vluchtelingen vrijwel geen argument meer om het U£K en een grote meerderheid van de Kosovo- Albanezen van iets anders te overtui gen. Vrees voor een echt grensover schrijdende Balkanoorlog is de ware reden waarom de Kosovo-Albanezen niet van hun tiran verlost mogen wor den, maar leg dat maar eens uit aan op gejaagde en gebrandschatte landbou wers in het Kosovaarse hooggebergte. Vrijwel zeker zal het U£K de gevechts pauze de komende maanden gebruiken om zich opnieuw te bewapenen, en het Westen heeft geen enkel middel om dat te verhinderen. Milosevic heeft op zijn beurt ironisch genoeg een nieuw tactisch wapen in handen gekregen. Militaire experts Amerikaanse leden van de internationale waarnemersmissie passeren Kosovaren met hun paard en wagen bij Komoran, op twintig kilometer afstand van de Kosovaarse hoofdstad Pristina. foto n ric Ma rti/AP van onze redactie buitenland Het Libanese parlement heeft gisteren legerleider generaal Emile Lahoud una niem tot nieuwe president geko zen. Alle 118 afgevaardigden die de parlementszitting bij woonden, ondersteunden de be noeming van Lahoud. Na het einde van de burgerooi'- log (1975-1990) hervorm.de Lahoud het door sectarische conflicten ineengestoi'te leger. Het militaire apparaat nam on der zijn leiding de macht af van de milities die het land al jaren beheersten en maakte de strijd macht tot een van de weinige plaatsen in het godsdienstig veelkleui'ige Libanon waar reli gieuze afkomst onbelangrijk is. Lahoud heeft niet de reputatie corrupt te zijn. Dat maakt hem uitzonderlijk in het door nepo tisme en cliëntelisme aangetas te politieke klimaat. De bevolking en media reageren dan ook bijna onverdeeld posi tief op zijn aangekondigde be noeming. De minder positieve reacties op de keuze van Lahoud hebben niet te maken met de persoon Lahoud, maar met de functie die hij gaat veivullen. Een minderheid van de bevol king is bang dat de generaal wel uit het leger kan worden ge haald, maar het leger niet uit de generaal. Hij heeft politieke noch econo mische ervaring. Een deel van de natie redeneert dat de kwali teiten die nodig zijn om een le ger te leiden, fundamenteel vei'- schillen van de eisen waar de nieuwe president aan moet vol doen. AFP/RTR (Advertentie) TROS Aktua in Bedrijf: Ondernemers van Nature vanavond, 21.30 uur, TV2 door Dineke van der Burg De discussie over de aanleg van de Betuwelijn laaide deze week opnieuw op. Niet dat de huidige minister van Verkeer en Waterstaat, Nete lenbos (PvdA), zich hier op dit moment iets van aan lijkt te trekken. Integendeel, zij ver kondigt regelmatig dat die lijn er moet komen. Ook besloot zij, om haar vastberadenheid direct na haar aantreden al te onderstrepen, extra geld te re serveren nu duidelijk is dat het bedrijfsleven niet wil investe ren in dit project. De aanleg- kosten van de goederenlijn, 9,1 miljard gulden, drukken in zijn geheel op de begroting van de minister. Sinds het eerste kabinetsbe sluit in 1992 om de goederens poorlijn tussen het Rotter damse havengebied en het Duitse Ruhrgebied aan te leg gen, is herhaaldelijk gepro beerd de aanleg op losse schroeven te zetten. In 1992 besloot het kabinet Lubbers-3 akkoord te gaan met de komst van de lijn. De geschatte kosten waren al op gelopen va n 28 milj ard gulden toen de discussie hierover ont stond in 1989, tot 5 miljard gulden. Voorwaarde hierbij was dat het bedrijfsleven de helft van de kosten op zich zou nemen. Al in 19 91nog voor de besluit- vorming in het kabinet, waar schuwden onder meer de ondernemers- en werkgevers organisaties rondom de haven, de Kamers van Koophandel uit de regio, de verladersorga nisatie EVO en Nederland Dis tributieland dat zij niet van plan waren mee te betalen. Dat is een taak van de overheid, al dus het bedrijfsleven. Molensteen PvdA en D66 toonden zich door de jaren heen trouw voor stander van de goederenlijn. CDA en VVD daarentegen toonden constant twijfels die, afhankelijk van de politieke kleur van de minister, harder of minder hard werden geven tileerd. Opvallend tijdens het kabinet Lubbers-3 was dat toenmalig minister van Verkeer, Maij- Weggen (CDA), en het toenma lig VVD-Kamerlid Joiritsma regelmatig in de clinch lagen over de lijn. De WD stemde Een boerderijtje in Kerk-Avezaath dat moet wijken voor de Betuwelijn. fotoCeesZorn/GPD dus ook tegen het kabinets voorstel. Vooral de kosten, toen al opgelopen tot 7,1 mil jard gulden, vormden een struikelblok. Ook de verzeke ring van Maij, die heilig ge loofde in een bijdrage van 1,5 miljai'd uit het bedi'ijfsleven, trok de WD niet over de streep. Tijdens de formatie van Paars- 1 laaide de discussie over de lijn opnieuw op. Het project zou gigantisch zwaar drukken op de begroting van Verkeer en Waterstaat. Besloten werd het besluit van Lubbers-3 nog eens onder de loep te nemen. De nieuwe minister van Ver keer; VVD'ster Joiritsma stelde een 'commissie van wij ze mannen' (commissie-Her mans) in, die liet belang moest onderzoeken. De commissie onderstreepte het nut van de lijn in de strijd tegen de lange files. Keiharde voorwaai'de was echtex', dat het vrachtver keer op de weg veel zwaarder moest worden belast. Op basis van dat rapport zette Joiritsma het door Maij uitge stippelde beleid voort. Ze i*ep- te echter met geen woord over flankerende maatregelen voor het wegverkeer Met een eigen minister die nu toch voorstander van de Betu weroute was geworden, ver stomde in Paars-1 de ki'itiek van de WD. Het CDA daaren tegen, drong nu steeds vaker aan op een aanleg van de Betu weroute in fasen: het eerste deel tot Kijfhoek (bij Zwijn- drecht) mocht er wel komen, maar voor het tweede tot bij de Duitse grens moet eerst wor den gespaard. Hierover beslis sen kan later wel, zo zeiden de christen-democi'aten Rituele dans De nieuwe minister Netelen bos (PvdA) had nog niet haar plaats ingenomen, of de eerste rituele danspassen werden al weer gezet. Gemor in de poli tiek en in de maatschappij te gen één van de kostbaarste projecten die ooit op de begro ting van Verkeer en Waterstaat drukten: 60 miljoen gulden per kilometer spoor. Ook een brief van acht hoogleraren die advi- seei'den de goederenlijn te schx-appen, maakte geen in- druk in de Tweede Kamer Toch zitten er aan de weer op gelaaide discussie nieuwe as pecten. De bewindsvrouw vindt nu twee grote fracties op haar weg: WD én CDA Samen met GroenLinks, die zich al tijd al kritisch opstelde, vor men deze fracties een meer derheid in de Tweede Kamer. Ook speelt nu de discussie over de noordelijk aftakking van de Betuwelijn, de Noordtak tus sen Zevenaar en Oldenzaal, Deze is nodig voor het goede- x-envervoer richting Noorden. Het onderzoek naar deze tak, geraamde kosten maar liefst 5 miljai'd gulden, wordt begin volgend jaar afgerond. Dan besluit de minister ook of, en zo ja wanneer, deze wordt aan gelegd. GroenLinks, CDA en WD stell en nu als voorwaarde bij de aanleg van de Betuwe route dat de Noordtak er moet komen. Het is de vraag hoe de minister met deze nieuwe eis omgaat. Er kan nu, parallel aan de dis cussies over de Betuweroute, zo'n zelfde serie debatten plaatshebben over de Noord- tak. Een andere mogelijkheid is dat CDA WD en Groen Links de discussie op scheip zetten en vasthouden aan hun vooiwaai'den. Mogelijk dat, met de dure Noordtak in de hand, dan alsnog de hele lijn op de helling wordt gezet. Mis schien dat CDA, WD en GroenLinks hier zelfs stilletjes op hopen. GPD Proces tegen Hitier In München is, postuum, het proces begonnen tegen Adolf Hilter en zijn vrouw Eva Braun. De rechtbank stelde vast dat de zelfmoord van Hit- Ier is bewezen op grond van verklaringen van zijn chauf feur Erich Kempka. De recht bank verklaarde alle bezittin gen van de dictator verbeurd omdat hij voorkomt op de lijst met grote oorlogsmisdadigers. Vrij vervoer De gemeente Middelburg heeft zich gemengd in de dis cussie over de opheffing van het gratis vervoer over de Wes- terschelde, Middelbui'g pleit voor handhaving van de vrije veren mede omdat veel zaken lieden uit de Zeeuwse hoofd stad hiexvan afhankelijk zijn. Meer principieel stelt liet da gelijks gemeentebestuur dat; de overheid moet zorgen dat twee landsdelen met elkaar; verbonden worden als er na-1 tuurlijke bax'i'ières zijn. Omscholing In het Overijsselse Enter, een van de plaatsen waar veel klompen worden gemaakt, is men gestart met een omscho lingsproject. De verkoop van het houten schoeisel loopt te-' rag en daarom worden de klompenmakers geschoold in het vak van schoenmaker. Een firma heeft al aangekondigd over te schakelen van klom pen- naar schoenenfabricage, Uitgever: W. F de Pagter Hoofdredactie: A. L. Oosthoek A. L, Kroon (adjunct) Centrale redactie Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax. (0118)472404 Goes: Voorstad 22 4461 KN Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 4537 AK Terneuzen Tel. (0115) 694457 Fax. (0115)620951 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel. (0115) 568000 Fax (0115)561415 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114)373839 Fax. (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23 4301 KJ Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 95,00, franco per post 125,50; per maand 34,75; per jaar 366,50; franco per post 485,00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75, zaterdag 2,50 p.st.; (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 184 cent per mm, minimumprijs per advertentie 27,60; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities; tarief op aanvraag; voor brieven bureau van dit blad 7,-meer(excl. 17,5 pet btw); volledige tarieven met contractpri|zen op aanvraag; (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 2