Subsidiedaling zegen voor boeren - c angen! t Fed verlaagt rente in VS Ze vernielen om te vernielen Aantal arme huishoudens in Nederland daalt licht 4 WEKEN VACATURES Twintigjarig jubileum voor paus Eurocommissaris Fischler verklaart oorlog aan onheilsprofeten f Auto Leasen? Klimaatregels kosten banen 'v.;',;: Cm A Ophef rond model van Titanic Crossing Border in Den Haag Zeeuwse derby in hoofdklasse Aanvullend onderzoek klachten over Spahr VOOR 15,00 JA, A 14» |13 Z 4 3 Rustig Plaatselijk dichte en hardnekkige mist. Af en toe zon en tot de avond droog. Matige zuidenwind, Maxima rond 14 graden. !41e jaargang no. 247 htrijdag 16 oktober 1998 losse nummers 1,75 PZC pagina 4 e m oor Mare Peeperkorn g)JRUSSEL - De verlaging h fan de landbouwsubsi dies die de Europese Com- nissie de komende jaren foor ogen staat, leidt niet ot de gevreesde sanering ran de boerenstand, folgens Eurocommissaris 'ischler (Landbouw) stijgt het ikomen van de Europese boer >t 2005 zelfs met 22 tot 34 pro- ïnjent. Zonder de subsidiedaling •nu de inkomensverbetering hter hoger uitvallen. ?njou Vlet (Advertentie) U least al een Ford Mondeo vdnaf/ 727,- per maand Belotfo*vo°r een oHerte- AUTO-LEASE Walcheren Tel.: Oil 8 424000 Fox.: 0118 41Ó699 werkgelegenheid. Volgens Fischler gaat het om 'de meest diepgravende studies' die er over de landbouwplannen ge maakt zijn. Het Landbouw- Economisch Instituut (LEI), het Centraal Planbureau (CPB) en de Vrije Universiteit (VU) heb ben eraan meegewerkt. Het optimisme van Fischler spoort niet helemaal met de fei telijke onderzoeksgegevens. Uit de cijfers blijkt namelijk dat zonder de gewraakte land bouwhervorming de boerenin- komens met 28 tot 37 procent stijgen: 4 tot 7 procent meer dan met hervorming. Deze conclusie komt overeen met eerder onder zoek (ook van het LEI, CPB, en VU) dat de Europese landbouw plannen de Nederlandse boeren 7 procent inkomensstijging kos ten. Volgens Fischler is het ech ter een illusie te denken dat veranderingen niet nodig zijn. Ongewijzigd beleid leidt vol gens hem tot nog grotere over schotten die de Europese belas tingbetaler alleen maar extra geld kosten. De Eurocommissaris maakt zich wel zorgen over de consu ment. Die profiteert volgens Fischler nog onvoldoende van de prijsdalingen die ontstaan omdat de boeren gedwongen worden meer marktconform (goedkoper) te gaan werken. De winst zou te vaak in de zakken van de handelaren verdwijnen. Fischler wil dit probleem aan pakken De Europese ministers van Landbouw komen maandag in Luxemburg bijeen en zullen de inkomensstudies dan zeker be spreken. Minister Apotheker liet de Tweede Kamer gisteren alvast weten de cijfers van Fischler 'merkwaardig' te vin den. Het definitieve besluit over verlaging van de landbouwsub sidies valt komend voorjaar. GPD Iet twee onafhankelijke stu- lies over de boereninkomens in je hand, verklaarde Fischler jisteren de oorlog aan de 'on- ieilsprofeten van het Europese landbouwbeleid'. Fischler doel- je op de boerenlobby alsook jerschillende EU-ministers van Landbouw die de voorziene [teunverlaging als rampzalig peschouwen. De Commissie wil Ie subsidies voor rundvlees, franen en zuivel met respectie velijk 30,20 en 15 procent verla ten. Alleen op die manier kan de Europese landbouw de concur rentie met Amerika en Azië aan, lldus Fischler. Zegening ■Jit de studies blijkt volgens de Eurocommissaris dat de land- bouwplannen een zegening zijn "loor iedereen. De boeren zien jmn inkomen stijgen, al neemt jun aantal wel af met 3 tot bijna 1 procent per jaar. De consu- inent is goedkoper uit (bijna 2 procent lagere voedingsuitga- ""ten), de export van landbouw producten stijgt en daardoor de ;otale economische groei en de JDEN HAAG - Als Nederland wil iioldoen aan internationale kli- :naatafspraken, dan kost dat laximaal 0,75 procent werkge- egenheid. Het bruto binnen- ands product (bbp) kan met ,75 procent dalen, het con- umptievolume met 2,5 procent. )it heeft het Centraal Planbu- eau (CPB) berekend. )m de uitstoot van broeikas- lassen in de periode 2000-2020 aarlijks met 2 procent te ver- ninderen, moeten tal van maat- egelen worden genomen. Naast 'erhoging van heffingen, zoals leecotax, zijn technische ingre- >en en de import van biomassa lodig om olie, gas en kolen te 'ervangen. Het ministerie van fROM heeft het CPB twee pak- ;etten maatregelen laten door- ekenen, opgesteld door VROM 'n het Energieonderzoek Cen- rum Nederland. Daarbij be- eikt Nederland eenderde re- luctie door in het buitenland te nvesteren in projecten die tot agere uitstoot van broeikasgas eiden. ANP 'ÊÊÊi iP— t ViADr - Een lid van de oproerpol itie komt ten val bij de achtervolging van een tiener, door Cees van Zweeden PARIJS - De gemeentewerker kan don derdagmiddag maar één ding uitbren gen: „Ze moesten ze neerschieten. Maar waar is de politie? Is er in dit land nog wel politie?" De man staat in de Boule vard Diderot. Zijn rug is tegen de muur van het Lycée Arago geklemd, waarvan een oudere dame haastig de luiken sluit. Links brandt een omvergeworpen auto. Aan de overzijde lichten ook vlammen op in een kapperszaak. De be toging van Franse middelbare scholie ren voor beter onderwijs is volledig uit de hand gelopen. Van de apotheek naast de kapperszaak zijn de stalen rolluiken ontwricht; de oude apotheker zelf ligt gewond bin nen. Rechts ligt het Place de la Nation, waar die dag de betoging van scholie ren was begonnen. Van de sigarenwin kel aldaar zijn de ruiten ingegooid en honderden jongeren doen zich te goed aan de inhoud. Kinderen niet ouder dan 14 jaar komen met sloffen sigaretten naar buiten om daar op hun beurt be sprongen en beroofd te worden door ou deren. Naast de sigarenwinkel: de restanten van een restaurant, de Brasserie de la Nation. De obers en koks hebben een paar uur in de kelder gewacht tot de plunderingen voorbij zijn. Ze komen net naar boven en kunnen hun ogen niet geloven. Alle ramen kapot, meubilair vernield, de biertap leeg. Vijfentwintig meter verderop gaan de ruiten van een kiosk aan diggelen. Er is nu overal glas: in de metro, waar alle etalages gebroken zijn, voor winkels, rond geparkeerde auto's. Een kaalgeschoren jongere steekt een seksblad onder zijn jas; anderen stelen chocoladerepen. Dan: een lucifer, een steekvlam en weg is de kiosk. „Zelfs in 1968 (het jaar van de studen tenrevolte) heb ik dat niet gezien", zegt Marianne, die al dertig jaar in Parijs woont. „Toen werden ook auto's omge gooid, maar die werden gebruikt als barricade. Er waren geen bendes jonge ren, zoals nu. Dit is zinloos geweld. Ze vernielen om te vernielen." Poort Voor de zware houten poort van het Ly cée Arago staat Sophie, een frêle lerares letteren. „Toen ik hier om 13.00 uur kwam, was de poort al gesloten; de rec tor weigerde nog open te doen", zegt zij. „Ik steun de acties van de scholieren voor meer leraren en leermiddelen, maarniet dit." Een golf van paniek spoelt over het plein. Plunderaars, vandalen en gewo ne betogers stuiven uiteen. De politie is foto Gael Cornier/AP gearriveerd. Het is 14.30 uur, nnm tweeënhalf uur na het begin van de ver nielingen. „Ik woon hier al ruim 26 jaar, maar dit heb ik nog nooit meegemaakt", zucht Laetitia, een oudere Antilliaanse vrouw. Ze wijst op de plundering van de sigarenzaak, die ondanks de aanwezig heid van de politie nog steeds doorgaat. „Veel van die kinderen zijn immigran ten", zegt zij. „Dit is koren op de molen van extreem-rechts." Rond 15.00 uur keert de rust weer op het plein en geeft een politiewoord voerder de statistieken: 28.000 beto gers, 82 arrestaties en vier gewonden, onder wie twee agenten. In de apotheek poogt de oude apothe ker ondanks zijn hoofdwond een kast weer overeind te krijgen. Een meisje van hooguit 15 jaar steekt haar arm door de vernielde rolluiken en graait nog gauw een fles shampoo weg. GPD (Advertentie) door Louis Burgers DEN HAAG - Het aantal huis houdens met een laag inkomen daalt sinds vorig jaar licht. Het Sociaal en Cultureel Planbu reau (SCP) schat dat er inmid dels 120.000 minder zijn. Het SCP schrijft dit in de Armoede- monitor 1998. In de rapportage staat tegelij kertijd dat nog steeds 850.000 huishoudens moeten rondko men van een inkomen dat nau welijks boven het sociaal mini mum uitkomt. Tegelijkertijd Advertentie MORGEN IN DEZE KRANT!! zijn arme gezinnen met kinde ren er sinds 1995 600 per jaar op achteruitgegaan door wijzi ging van de kinderbijslag. Vooral alleenstaande AOW'ers lijken er de laatste twee jaar op vooruit te zijn gegaan. Deze da ling volgt op een periode van circa zes jaar waarin het aantal huishoudens met een laag inko men vrij constant bleef op iets onder een miljoen. In 1996 wa ren er daarnaast 650.000 huis houdens met een inkomen op of onder het sociaal minimum. Uit het rapport blijkt dat de ar men vooral in grotere steden le ven. In Amsterdam, Rotterdam en (in mindere mate) Den Haag wonen veel armen. Vergeleken per provincie zijn de verschillen verwaarloosbaar. Alleen Gro ningen heeft een oververtegen woordiging van huishoudens met een laag inkomen. Het percentage 'lage inkomen huishoudens' van 11 procent van alle Nederlandse huishou dens komt overeen met dat van buurlanden als Duitsland en België Groot-Brittannië kent 29 procent armen. IJkpunt Zoals elk jaar benadrukt het SCP dat het twee inkomens grenzen gebruikt om armoede te meten. Dat is het sociaal mini mum, gebaseerd op de normen van bijstand en AOW, en de wat hogere lage-inkomensgrens. Het sociaal minimum bedroeg in 1996 16.320 gulden per jaar voor een alleenstaande jonger dan 65 jaar. Dit is de politiek be langrijkste norm. De lage-inkomensgrens (in 1996:18 .960 gulden voor een al leenstaande) wordt gezien als een ijkpunt. Dit bedrag wordt jaarlijks verhoogd met het in flatiepercentage. Daarnaast houdt het SCP bij het meten van de armoede, rekening met de pe riode waarin het lage inkomen werd verdiend. GPD Deze herfst tot 1.700,- retour bij aankoop van een Mitsubishi Carisma! Bij Mitsubishi komt liet voordeel u deze herfst aanwaaien. Want koopt u nu een nieuwe of zo goed als nieuwe Carisma* dan krijgt u van Mitsubishi Nederland tot 1.700.- retour. Dat wil zeggen •M uv 19 td en Royal Class Actieperiode 01 09 98 tlm 30.11.98. Carisma va f 35.255.-. ine! BPM'BTW. etcl verwijderingsbijdrage, kosten rijklaar maken af Hoofddorp. Wijzigingen voorbehouden. Imp MMS\' B V.10231 55 55 222 Voor dealeradressen bel grans scoot ^~0800 7007 Het Arsenaal in Vlissingen heeft een model van de Titanic te ruggegeven aan de man die de replica heeft gemaakt. Het at tractiecentrum heeft het schaalmodel jaren geleden gekocht via een adviseur, maar die blijkt het geld niet Q aan de maker te hebben gegeven. w Het Crossing Border Fes tival in het Nederlandse Congrescentrum in Den Haag vraagt deze dagen alle aandacht. Verrassen de muziek, dans en litera tuur maken het festival elk jaar populairder. Crossing Border ontpopt zich als een podium voor gevestigde namen en een kweekvijver voor aanstor- 1 mend talent. In de hoofdklasse B van het zaterdagvoetbal staan Hoek en Kloetinge morgen tegenover elkaar Aanvallers Di- mitri Mbuyu (rechts, Hoek) en Onno Doeland (Kloe- O tinge) blikken vooruit op de Zeeuwse derby. feiten en meningen: 2; binnenland: 3 varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10, 1113 en 15; kunst cultuur: 17,19,2123 en 24; sport: 25,26, 27,29 en 31 van onze redactie economie WASHINGTON - Het stelsel van centrale banken in de Ver enigde Staten heeft gisteren be sloten tot een verlaging van de rente om de groei van de Ameri kaanse economie gaande te houden. Het disconto gaat om laag van 5,00 naar 4,75 procent en de 'federal funds rate' van 5,25 naar 5,00 procent. Het besluit kwam op een zeer ongebruikelijk moment. Het be stuur van de Amerikaanse cen trale banken (de 'Fed') brengt normaal gesproken alleen ver andering in de rente op zijn pe riodieke vergaderingen, die om de zes weken plaatsvinden. De vorige bijeenkomst was op 29 september. Toen ging de federal funds rate omlaag van 5,50 naar 5,25 procent. Dat was de eerste rentewijziging sinds vorig jaar maart. Bezorgdheid Dat de Fed het monetaire beleid nu opnieuw versoepelt, geeft aan dat er grote bezorgdheid is over de economische ontwikke ling in binnen- en buitenland. In de toelichting zegt het banken- bestuur dat de vraag in de VS waarschijnlijk zal worden ge drukt door terughoudendheid van banken met leningen en de onrust op de financiële mark ten. Omdat de inflatie onder controle blijft,,was daarom een renteverlaging gerechtvaar digd, aldus de verklaring. MIDDELBURG - Minister Pe per van Binnenlandse Zaken laat de klachten over seksuele intimidatie door de Middel burgse burgemeester Spahr van der Hoek nader onderzoeken. Peper vindt het rapport van de Zeeuwse commissaris van de koningin Van Gelder over het functioneren van de burge meester te mager om een oordeel te kunnen vellen Daarom laat hij oud-politica Ginjaar-Maas een aantal aspecten van de zaak verder bekijken. Haar rapport moet volgende week klaar zijn. zie ook pagina 9 Naar aanleiding van de rente verlaging sloot de Dow Jones- index met een winst van 330,6 punten (4,15 procent) op 8.299,3. Het disconto, de bodem voor de geldmarktrente, is het tarief dat de Fed in rekening brengt voor leningen aan de commerciële banken. De federal funds rate is de rente die commerciële ban ken elkaar vragen voor een daagse leningen. KRF/ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15.00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving A 93,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1